PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś mnie chce .....



rafsta
17-09-2008, 23:00
Witam Mam do Was pytanko, może ktoś poradzi i odpowie jak powinno byc
Kupiłem działkę w kompleksie 8 działek. Działka była uzbrojona a za uzbrojenie
(czyt. 300m wody i kanalizacji ) zapłaciło 5-ciu z 8 właścicieli działek w tym poprzedni właściciel od którego odkupiłem działkę Teraz do kanalizy włączają sie kolejni 2-aj uczestnicy płacąc dla osób partycypujących w kosztach wcześniejszego wykonania wod-kan.
TU ZACZYNA SIĘ PYTANIE
Kasę za pozwolenie na przyłączenie się poprał jeden z sąsiadów dogadał sie z kolejnym i twierdza ze skoro kupiłem działkę uzbrojona i nie ja z nimi wykonywałem przyłącze,nie należy mi sie zwrot poniesionych kosztów ??????
Wydaje mi się że skoro kupiłem działkę której wartość była podniesiona o koszty przyłącza przejąłem wszystkie prawa i obowiązki z tytułu wykonania wody-kanalizy i należy mi sie tak jak i innym zwrot części kosztów ???
Czy ktoś podpowie mi jak mówi prawo ?????
Dzięki

derifter
18-09-2008, 12:30
Ja bym potraktowal to tak:
Mowa jest o ZWROCIE. Wylozyles jakas kase na te media ?
Jesli chcesz zwrotu - idz do tego kto wzial wieksze pieniadze za dzialke.
Jesli ja za cos zaplacilem a ktos przychodzi i chce korzystac to jeszcze MNIE powininen zaplacic.
---

sSiwy12
18-09-2008, 12:50
Kupiłeś działkę razem z częścią kosztów zapłaconych za wykonanie uzbrojenia, czyli pośrednio pastycypowałeś w kosztach, czyli jesteś wsółwłaścicielem rzeczonego uzbrojenia, czyli masz prawo do zwrotu części poniesionych przez poprzedniego właściciela działki kosztów - chyba, że istnieją jakieś dodatkowe zapisy w umowie kupna-sprzedaży.

dusia2006
18-09-2008, 13:18
Kodeks Cywilny
Art. 155. § 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.

Wg mnie powinna być umowa "przeniesienia" między byłym a obecnym właścicielem jeśli zawarta kiedyś umowa wszystkich "budujących" na to pozwala, tzn nie zakazuje