PDA

Zobacz pełną wersję : jaka moc przyłączeniowa do domu jednorodzinnego?



hejjpozn
19-09-2008, 16:43
Właśnie otrzymałam od Enei warunki przyłączenia do sieci. Zgłosiłam 25KW, ale zastanawiam się, czy to nie za dużo? W domu (150m2 z garażem) będą tradycyjne urządzenia, bez kuchenki elektrycznej, ogrzewanie piecem gazowym z dolnym spalaniem. Zmniejszyć tę moc czy podpisać umowę z taką wartością kW?

Asia

andre59
19-09-2008, 16:46
16,5 kW wystarczy.

garbus2
19-09-2008, 18:17
Właśnie otrzymałam od Enei warunki przyłączenia do sieci. Zgłosiłam 25KW, ale zastanawiam się, czy to nie za dużo? W domu (150m2 z garażem) będą tradycyjne urządzenia, bez kuchenki elektrycznej, ogrzewanie piecem gazowym z dolnym spalaniem. Zmniejszyć tę moc czy podpisać umowę z taką wartością kW?

Asia

ŁO RETY! Po kiego az tyle? Masz zamiar zakład produkcyjny w garażu uruchomić? W większości wypadków do domu jednorodzinnego zaleca się 11kW, ja mam u siebie w tej chwili 8 kW i wszystko działa bez problemu: LCD, dwa kompy, lodówka, kocioł, alarm, czajnik 2kW, oświetlenie i inne standardowe pierdoły

dziubek25077
19-09-2008, 19:51
Standardowe wymgania to teraz 16,5 kW przynajmniej tak mi powiedziano w energetyce. To w zupełności wystarczy.
25 kW to chyba że w garażu jakaś mała działalność.
(spawarkii kompresory,chulające elektronarządznia nontoper)
U mnie w starym domu do rozbiórki jest 5,5 kW i da sie żyć ;)
Pozdro !!!

raydenstream
19-09-2008, 20:43
16.5 KW wystarczy w zupełności, a zawsze mozna zwiększyć,
8)

garbus2
19-09-2008, 21:24
Standardowe wymgania to teraz 16,5 kW przynajmniej tak mi powiedziano w energetyce. To w zupełności wystarczy.
25 kW to chyba że w garażu jakaś mała działalność.
(spawarkii kompresory,chulające elektronarządznia nontoper)
U mnie w starym domu do rozbiórki jest 5,5 kW i da sie żyć ;)
Pozdro !!!

mi mowili 11kW ale szczerze mowiac to uwazam ze i tak w jakims stopniu naciagają bo przecież od przydzielonej mocy placi się abonament za przesył - im wyższa moc tym abonament wiekszy dla ZE

cieszynianka
19-09-2008, 22:26
25 KW :o to jeśli bedziesz mieć w domu jakiś warsztat.
Energrtyka naciąga klientów, bo płaci się za moc :-?
My mamy 15 i chyba wystarczy :wink:

phans
19-09-2008, 22:28
1 czy 3 fazy?
Dla 3 faz 10-15KW wystarczy - lepiej więcej z tego przedziału niż mniej. A i tak najważniejsze jest zabezpieczenie przedlicznikowe - 20A całkowicie wystarczy.

alpejczyk
20-09-2008, 07:59
1 czy 3 fazy?
Dla 3 faz 10-15KW wystarczy - lepiej więcej z tego przedziału niż mniej. A i tak najważniejsze jest zabezpieczenie przedlicznikowe - 20A całkowicie wystarczy.
Spokojnie wystarczy.
Przy tym zabezpieczeniu u mnie chodzi spawarka na siłe,karcher z silnikiem w starcie 9.2KW.Niegy nie wybyło zabezpieczenia.

mikolayi
21-09-2008, 13:58
1 czy 3 fazy?
Dla 3 faz 10-15KW wystarczy - lepiej więcej z tego przedziału niż mniej. A i tak najważniejsze jest zabezpieczenie przedlicznikowe - 20A całkowicie wystarczy.

3 fazy 20A moim zdaniem mało . 25A
jak 10 kW to nie dostanie zabezpieczenia 20A. Podpisujac umowę wybieraj poziom zabezpieczeń a nie moc przyłączeniową. Jesteś z Poznania czyli 25A dostaniesz przy 16 kW i to Twoim wypadku w zupełnosci wystarczy

aaaaaaaa
25-09-2011, 19:06
Ja się zastanawiam nad wystąpieniem o moc przyłączeniową 18 kW (dom o pow. użytk. 130 m2, pompa ciepła gruntowa 9 kW, płyta indukcyjna).

thomyk
26-09-2011, 19:04
wystarczy spokojnie trzeba zrobić bilans ile urządzeń będzie maksymalnie działało i jakiej mocy

dymek1984
30-09-2011, 14:03
Ja się zastanawiam nad wystąpieniem o moc przyłączeniową 18 kW (dom o pow. użytk. 130 m2, pompa ciepła gruntowa 9 kW, płyta indukcyjna).

tylko te 9kW to ta pompa ma mocy grzewczej, a moc elektryczna to jest jakieś ca 1/3, czyli 3kW. Sprawdź dokładnie w instrukcji.

Dla Pani założycielki tego tematu to dla domu jednorodzinnego spokojnie starcza 12kW, tym bardziej, że jednocześnie nie pierzesz, włączasz zmywarki, gotujesz używając pełnej mocy płyty, w między czasie robisz sobie herbatę.

Przy 16kW to znajomy ogrzewa dom 120m2.

W Enei proponują taką moc, bo za każdy kW mocy przyłączeniowej trzeba płacić chyba 160zł netto, więc sobie policz.

Pozdrawiam

CAPSLOCK
03-06-2013, 23:11
Witam.
Trochę odkopię temat.
W moich warunkach przyłączenia sięci energetycznej podane jest że zapezpieczenie przedlicznikowe ma być 20A.
Jak to się ma do mocy jakie podajecie czyli 11-16kW na cały dom? przecież 20A przy prądzie 230V to jest raptem ok 4,5kW, czy źle liczę?

Jeżeli włącze piekarnik elektryczny (2kW), czajnik (2kW), pralkę (2kW) i do tego odkurzacz(1.8kW) i jeszcze suszarkę do włosów (1.8kW) do tego w domu zawsze chodzi jakiś inny sprzęt to czy takie zabezpiecznie 20A nie będzie wybijało?
Dom z piwnicą powierzchnia ok 270m2.

Wydaje mi się to bardzo słabe i nie wiem czy nie wystąpić o 40A. Chciałbym uniknąć sytuacji jaką w starym domu maja rodzicę, że jak chodzi pralka i np. odkurzacz to żeby zagotować wodę w czajniku elektryznym trzeba coś wyłączyć żeby nie wybiło zabezpiecznia.
Przecież wiadomo że w duzydm domu będzie dużo sprzętu elektrycznego, komputery, telewizory, alarmy ale głównie te mocne czyli piekarnik, płyta grzewacza (kuchenna), suszarka do prania, pralka, czajnik, odkurzacz itp.
Troche tego jest i bez sendu byłoby pilnować się co można włączyć jednocześnie a co nie.

Pozdrawiam
CAPSLOCK

fenix2
06-06-2013, 06:48
Witam.
Trochę odkopię temat.
W moich warunkach przyłączenia sięci energetycznej podane jest że zapezpieczenie przedlicznikowe ma być 20A.
Jak to się ma do mocy jakie podajecie czyli 11-16kW na cały dom? przecież 20A przy prądzie 230V to jest raptem ok 4,5kW, czy źle liczę?

Jeżeli włącze piekarnik elektryczny (2kW), czajnik (2kW), pralkę (2kW) i do tego odkurzacz(1.8kW) i jeszcze suszarkę do włosów (1.8kW) do tego w domu zawsze chodzi jakiś inny sprzęt to czy takie zabezpiecznie 20A nie będzie wybijało?
Dom z piwnicą powierzchnia ok 270m2.

...
Pozdrawiam
CAPSLOCK

20A to moc jeśli dobrze pamiętam z przedziału 11-13kW. Ale to masz dla układu 3F.

firewall
06-06-2013, 17:34
Masz 3x20A, czyli na fazę 4,5kW. Teoretycznie mógłbyś wyciągnąć 13,5kW, a w praktyce mniej bo nie jesteś w stanie dociążyć na maksa każdej fazy.

CAPSLOCK
08-06-2013, 22:43
Witam
Zgadza się dopiero teraz doczytałem w warunkach przyłączenia że moc 12kW.
Czy to wystarczy na dom jednorodzinny 160m2 (prąd nie będzie służył do ogrzewania)?
Projektant mówi że bez problemu i że zawsze można wystąpić o zwiększenie mocy np na 16kW, a narazie nie ma sensu bo to więcej kosztuje.
Nie dopytałem tylko czy więcej kosztuje przyłączenie czy większy będzie abonament miesięczny z tytułu większej mocy?

Pozdrawiam

hal9
09-06-2013, 07:31
W zupełności wystarczy. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń.
W rzeczywistości możesz de facto otrzymać większą moc.
Wynika to stąd, że wartości zabezpieczeń są skokowe. Najlepiej udać się do Zakładu Energetycznego i zapytać jaki przedział mocy obsługuje ten bezpiecznik. Wybrać najmniejszą moc w tym zakresie (mniejsze opłaty) a i tak będziesz miał największą w tym przedziale.

kkas12
09-06-2013, 09:33
W dzisiejszych czasach zabezpieczenie mniejsze niż 25A to pomyłka.
Taki stan rzeczy powoduje brak selektywności co jest sprzeczne z logiką oraz z prawem (Rozporządzenie).
O braku funkcjonalności nie wspominam.

fenix2
09-06-2013, 12:42
Witam
Zgadza się dopiero teraz doczytałem w warunkach przyłączenia że moc 12kW.
Czy to wystarczy na dom jednorodzinny 160m2 (prąd nie będzie służył do ogrzewania)?
Projektant mówi że bez problemu i że zawsze można wystąpić o zwiększenie mocy np na 16kW, a narazie nie ma sensu bo to więcej kosztuje.
Nie dopytałem tylko czy więcej kosztuje przyłączenie czy większy będzie abonament miesięczny z tytułu większej mocy?

Pozdrawiam

Pewnie wystarczy, ale zawsze możesz wziąć 14kW - zabezpieczenie 25A i mieć spokój.

elpapiotr
09-06-2013, 13:25
Pewnie wystarczy, ale zawsze możesz wsiąść 14kW - zabezpieczenie 25A i mieć spokój. A nie lepiej wsiąść do pociagu byle jakiego ?
Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet ?

fenix2
09-06-2013, 16:49
A nie lepiej wsiąść do pociagu byle jakiego ?
Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet ?

Słownik Firefoksa mi źle poprawił słowo. A ja nie zauważyć!

elpapiotr
09-06-2013, 19:07
Co to jest słownik Firefoxa ?
Bo ja nie wiedzieć :(

coachu13
27-05-2016, 12:55
25kW dla domu z ogrzewaniem pompa ciepła i drobnymi pracami spawarka etc wystarczy ?

elpapiotr
27-05-2016, 20:42
Trzeba sobie zrobić bilans mocy.
Zsumować wszystkie odbiorniki zainstalowane w domu, wstawić współczynnik jednoczesności, i zobaczyć jaki wynik wyjdzie.

JanWerbinski
27-05-2016, 20:45
25kW dla domu z ogrzewaniem pompa ciepła i drobnymi pracami spawarka etc wystarczy ?
Mam połowę tego i wystarczy.
Zadbaj o grube kable przyłączeniowe i weź mniejszą moc. Zawsze potem możesz dopłacić i zwiększyć - przyjadą wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe.

doin_oakenhelm
31-05-2016, 13:21
Wg mnie po 1 i najważniejsze trzeba patrzeć na zabezpieczenie główne - wiadomo jest to powiązane ale - płaci się od każdego kW mocy przyłączeniowej ok 100zl a zabezpieczenia są w przedziałach w każdym ZE inaczej ale przykładowo 25A jest od 16 kW do 20 kW wiec w energetyce trzeba się dopytać jaka jest dolna granica i brać tyle ile trzeba. Na dom jednorodzinny 20A lub 25A w zupełności wystarcza bo pewnie i tak bezpieczniki w rozdzielnicy masz 16A na gniazdka i 10A na oświetlenie lub nawet na oświetlenie 6A - musisz zrobić zestawienie urządzeń a przyłącze zrobić o 1 zakres wyższe niż bezpieczniki w rozdzielnicy bo co za różnica czy będziesz mieć 40A główny jak pośrednio 16A ci wywali.

elpapiotr
31-05-2016, 17:06
zabezpieczenia są w przedziałach w każdym ZE inaczej ale przykładowo 25A jest od 16 kW do 20 kW Nieprawda - 25 A mocy przyłączeniowej nie jest do 20 kW. Wystarczy sprawdzić w lokalnym RDE

mturdus
01-06-2016, 08:04
bo co za różnica czy będziesz mieć 40A główny jak pośrednio 16A ci wywali.
Nie, za tą Twoją 40A przedlicznikową możesz mieć wiele obwodów zabezpieczonych 16A. Z żadnego z nich nie możesz pobrać więcej niż 16A, ale suma tego co pobierasz na różnych obwodach może to 16 przekraczać.
To tak w dużym uproszczeniu, pomijam tutaj 3 fazy, możliwość podłączania urządzeń o większej mocy na stałe w obwody stosownie wykonane i zabezpieczone do obciążeń (na przykład przepływowy podgrzewacz wody).

doin_oakenhelm
01-06-2016, 08:33
[COLOR=#333333][FONT=Verdana] Nieprawda - 25 A mocy przyłączeniowej nie jest do 20 kW. Wystarczy sprawdzić w lokalnym RDE

Napisałem ze przykładowo bo nie pamiętam poszczególnych zakresów tym bardziej, że co jakiś czas się zmieniają 25A zdaje się jest od 13 do 16 kW. Chodziło mi o to, że nie ma sensu zamawiać górnej granicy tylko dolną a nie ma to znaczenia czy będzie to 20kW czy 5kW

doin_oakenhelm
01-06-2016, 08:34
Nie, za tą Twoją 40A przedlicznikową możesz mieć wiele obwodów zabezpieczonych 16A. Z żadnego z nich nie możesz pobrać więcej niż 16A, ale suma tego co pobierasz na różnych obwodach może to 16 przekraczać.
To tak w dużym uproszczeniu, pomijam tutaj 3 fazy, możliwość podłączania urządzeń o większej mocy na stałe w obwody stosownie wykonane i zabezpieczone do obciążeń (na przykład przepływowy podgrzewacz wody).


Tak masz racje mój błąd przyznaje się :) pomyliłem się. Tak czy inaczej jeśli instalacja jest bez żadnych podgrzewaczy i innych cudów ogrzewania elektrycznego itp itp itp to na spokojnie na domek wystarczy 25A

marcin.92
04-07-2016, 18:21
Aby nie zakładać tego samego tematu pozwolę sobie dopisać moje pytanie tutaj.
Mieszkam w domu dwukondygnacyjnym, dwurodzinnym ( rodzice + dziecko ). Obecnie posiadamy moc przyłączeniową 15 kW, zabezpieczenie w skrzynce z licznikiem 3x25A, zasilanie 3 fazowe.
Na parterze kuchnia, salon, 2 pokoje, łazienka. Na 1 kondygnacji tak samo. Piwnica 3 pomieszczenia ( tylko oświetlenie).
Wyposażenie kuchni parter- piekarnik elektryczny( samodzielny, płyta jest gazowa), lodówka, czajnik, mikrofalówka, mikser, zmywarka itp.
Salon- telewizor, jakiś dekoder, lampa. Sypialnie głównie oświetlenie i komputer/laptop.
Kuchnia piętro - kuchenka elektryczna ( płyta ceramiczna + piekarnik), lodówka, czajnik, mikrofalówka. Salon na piętrze: telewizor + jakaś lampka.
Łazienki- parter - podgrzewacz elektryczny siemens 21kW, pracujący tylko w trybie ekonomicznym, wg instrukcji pobiera 14 kW, pralka + oświetlenie,
Łazienka piętro - jak na parterze.

Instalacja w domu jest nowa, pokoje mają osobne bezpieczniki, podgrzewacze mają również osobne obwody + zabezpieczenia.

Dom remontowaliśmy etapami, elektrycy. Po zrobieniu pokoi, dwóch kuchni i 1 łazienki, zdecydowaliśmy się na drugi podgrzewacz elektryczny w drugiej łazienki. Zasugerowali zwiększenie mocy przyłączeniowej, twierdząc, że teraz będzie wam "wybijać".

Pytanie główne: jakie duża powinna być moc przyłączeniowa dla tego budynku i jakie zabezpieczenia główne? Dodam, że prąd mamy z Tauronu.
z góry dziękuję,.

iwan89
24-08-2018, 15:57
Cześć odkopię nieco temat. Mam działkę ze złączem pomiarowym tj. szafką, jeszcze po poprzednim właścicielu. Złącze ma moc 12,5 kW, jest 3 fazowe i ma zabezpieczenie 25A. Mój architekt dla domu dwulokalowego, w którym będą aktualnie mieszkać 3 osoby a w przyszłości może 6.. :) Wyliczył moc 16,5 kW i zapotrzebowanie roczne 16500 kWh. Czy to nie jest przesadzone wyliczenie? Czytałem całą poprzednią dyskusję i podobno najważniejsze jest zabezpieczenie na złączu, a jest ono 25A więc z tego co zrozumiałem dobre. Czy jest sens wnioskować o zwiększenie mocy, czy zrobić to faktycznie po budowie i zobaczyć jak się będzie sprawdzało?

Kaizen
24-08-2018, 16:05
Mój architekt dla domu dwulokalowego, w którym będą aktualnie mieszkać 3 osoby a w przyszłości może 6.. :) Wyliczył moc 16,5 kW i zapotrzebowanie roczne 16500 kWh.

Wyliczył Ci zapotrzebowanie na energię elektryczną, czy na ciepło?
Czym zamierzasz grzać?

iwan89
24-08-2018, 16:13
Wyliczył Ci zapotrzebowanie na energię elektryczną, czy na ciepło?
Czym zamierzasz grzać?

To jest zapotrzebowanie na energię elektryczną które dostałem we wniosku który dla mnie uzupełnił. Grzać będę gazem. Zdziwiło mnie to w kalkulatorach w internecie mniej więcej jest to 4000-6000 kWh rocznie.

Kaizen
24-08-2018, 17:08
Dla prądu moc, to sumujesz odbiorniki, które możesz jednocześnie odpalić i wychodzi. Ale z kWh to na 99,99% ostro przesadził. Tyle to trudno zużyć grzejąc prądem dom ze 200m2 spałniający choćby minimalne WT 2017.

Co do mocy to problemem jest to, że musisz w miarę równomiernie obciążać fazy. Jak dostaniesz zabezpieczenie 32A/fazę, to trzecie prądożerne urządzenie może przekroczyć zabezpieczenie.
Upraszczając - brałbym najmniejszą moc, przy jakiej dostaniesz 32A. I trzeba rozsądnie porozdzielać obwody na fazy. Jak zabraknie, to przepięcie jakiegoś gniazdka do innej fazy rozwiąże problem. A jak nie, to zawnioskujesz o zwiększenie mocy.

iwan89
24-08-2018, 20:16
A szacowane zużycie to ma znaczenie przy nadanej taryfie czy jak to jest? Jeśli zadeklaruje 16500 kWh a w praktyce wyjdzie 6000 kWh to jakie to ma zasadniczo znaczenie dla mnie?

agb
24-08-2018, 20:25
A kto w ogóle wymaga deklaracji od Ciebie? Nie przypominam sobie żebym musiał coś deklarować.

Kemotxb
24-08-2018, 21:07
No jest deklaracja na wniosku o przyłącze ale to raczej do celów statystycznych niż technicznych. Ja mam moc zamówioną 14 kW i zabezpieczenie C25A jako główne i dla mocy 16 kW i 18 kW PGE stosuje takie samo zabezpieczenie (o ile dobrze pamiętam tabele). To czy będziesz brał 16 kW czy 12 kW to specyfika nie tylko zabezpieczenia ale samego przyłącza, samego kabla, jego długości, oraz tego gdzie jesteś przyłączony tzn czy węzeł i podstacja/stacja transformatorowa jest w stanie zapewnić taką moc. Ja bym zostawił na razie tak jak jest, zawnioskować o większą moc możesz zawsze. Poza tym sam wniosek o zwiększenie mocy w sensie zapytania to chyba można złożyć bez żadnych późniejszych zobowiązań.

kemot_p
24-08-2018, 23:10
Szacowane zużycie jest potrzebne np. w PGE do wystawienia faktur prognozowanych zanim nie wykonają odczytów licznika.