PDA

Zobacz pełną wersję : kominek jakiej firmy?



olaczek
19-09-2008, 19:11
Ponieważ na "sondażach" cisza wklęję pytanie tutaj:
Im więcej czytam tym trudniej wybrać. Mój priorytet to dobre parametry grzewcze. Lektura dotychczasowych wątków na forum muratora oraz "Świata kominków" nie do końca mi pomogła dokonać wyboru. Dlatego pytanie do Was: którego producenta polecacie?

1) supra
2) spartherm
3) jotul
4) laudel

escape
19-09-2008, 20:02
Moi faworyci są zupełnie inni ...ale wybierając z twoich to kolejno.....
supra
jotul
spartherm
Laudel
...aha weź tez poprawke ze nawet u danego producenta model modelowi nierówny.....
A jesli chodzi o wybór to zawsze bedzie trudny:D my zajmujemy się oboje w mężem sprzedaża i montażem ..wiec i ja i on sporo na ten temat wiemy,widzieliśmy testowalismy ...więc sądzilismy ze wybór bedzie prosty :D a tu zonk chyba właśnie ze wiemy za dużo cięzko się zdecydować na ten jeden na pare lat....po kilku burzliwych dyskusjach uległam małżowi i za miesiąc stanie u nas w salonie Chazelles D 1200 Design.......
Życzę zadowolenia z wyboru...

olaczek
19-09-2008, 20:22
Dzięki :D obejrzałam Twój dziennik (ładne płytki podłogowe :lol: ) i stronę producenta waszego kominka. Możesz napisać coś więcej o tym kominku?

ocia79
19-09-2008, 20:34
escape a co myslisz o wkladzie Sparke Varm F???

escape
19-09-2008, 20:56
Sparke bardzo dobrze się sprzedaja i niemielismy zadnych uwag od klientów osobiście paliliśmy w sparkach i wrażenia bardzo pozytywne pali się w nich bardzo dobrze są szczelne i cholernie cięzkie,maja gruby szamot a i ceny bardzo przystepne,ogolnie polecam śmiało..najwiecej sprzedaja się z boczną szybą i pionową wizją ognia...

Jeśli chodzi o chazelles to bardzo dobra firma..sprzedajemy ich dosc sporo oczywiście najwiecej z niskiej i średniej półki (2-8tys) wklad który wybralismy wazy prawie 400kg jedyne :o :D z tego 200 wkład i ok 200 sam szamot o grubości ok.5cm, wkłąd oczywiscie stalowo-szamotowy szyba otwierana do góry i jest ogromna wizja ognia :D ,spalanie na płycie,nieposida popielnika..niewiem co mam jeszcze napisać jest piekny widzieliśmy tez wersje D 1350 czyli 135cm szerokości normalnie mniejsza tesciową można spokojnie włoźyć do środka :oops: mam nadzieje ze bedziemy zadowoleni z wyboru,na zywo niewidzielismy jak się w nim pali...marka jest sprawdzona więc napewno bedziemy zadowoleni

ArtiP
19-09-2008, 21:15
www.kratki.pl

olaczek
20-09-2008, 07:25
Rozumiem, że "ilość" wkladu szmotowego jest ważna. Czy twoim zdaniem jest jakieś minimum?
Przepraszam za naiwne pytania, ale jestem z zupełnie innej bajki zawodowej

ocia79
20-09-2008, 08:29
Sparke bardzo dobrze się sprzedaja i niemielismy zadnych uwag od klientów osobiście paliliśmy w sparkach i wrażenia bardzo pozytywne pali się w nich bardzo dobrze są szczelne i cholernie cięzkie,maja gruby szamot a i ceny bardzo przystepne,ogolnie polecam śmiało..najwiecej sprzedaja się z boczną szybą i pionową wizją ognia...

Jeśli chodzi o chazelles to bardzo dobra firma..sprzedajemy ich dosc sporo oczywiście najwiecej z niskiej i średniej półki (2-8tys) wklad który wybralismy wazy prawie 400kg jedyne :o :D z tego 200 wkład i ok 200 sam szamot o grubości ok.5cm, wkłąd oczywiscie stalowo-szamotowy szyba otwierana do góry i jest ogromna wizja ognia :D ,spalanie na płycie,nieposida popielnika..niewiem co mam jeszcze napisać jest piekny widzieliśmy tez wersje D 1350 czyli 135cm szerokości normalnie mniejsza tesciową można spokojnie włoźyć do środka :oops: mam nadzieje ze bedziemy zadowoleni z wyboru,na zywo niewidzielismy jak się w nim pali...marka jest sprawdzona więc napewno bedziemy zadowoleni

escape dziekuje za odpowiedz.zamowilismy Sparke Varm F 780/560.mam nadzieje,ze bedziemy zadowoleni.

escape
20-09-2008, 10:31
Rozumiem, że "ilość" wkladu szmotowego jest ważna. Czy twoim zdaniem jest jakieś minimum?
Przepraszam za naiwne pytania, ale jestem z zupełnie innej bajki zawodowej

Powiem tak jest istotna ale niejest to żaden wyznacznik w ocenie wkładu...wiadomo im wiecej szamotu sie nagrzeje tym wiecej i dłuzej bedzie ciepło oddawać...
Ja zawsze mówie zainwestowac w dobry wkład,bo to on bedzie grzał....a obudowe zrobić tanszą (nieznaczy brzydszą)nigdy odwrotnie...niestety nadal trafiaja się klienci którzy płacą za wkład z montazem o obudowa po 15tys z tego wkad za 3tys.reszta obudowa z marmuru na trzy ściany...zeby sąsiad czy znajomy widział ile wydałem za kominek......

JacusB
20-09-2008, 13:08
escape dziekuje za odpowiedz.zamowilismy Sparke Varm F 780/560.mam nadzieje,ze bedziemy zadowoleni.
My wybraliśmy właśnie ten wkład (również 780/560) - jesteśmy zadowoleni.

olaczek
20-09-2008, 13:50
escape, przepraszam, że marudzę, ale jak już się dopadnie na forum eksperta to się go męczu :roll:
też jestem zdania , że warto zainwestować w dobry wklad. Zrezygnowałam już z płasza wodnego (często wyjeżdżam służbowo i zby długo pracuję aby ktoś regularnie bawił się w dokładanie do ogniska). Planuję wkład dobrej firmy. Co Ty na podstawie swojego doświadczenia byś doradziła?

Nefer
20-09-2008, 16:13
A ja kupiłam wkład z miłości. Spartherm Speedy RDRH. Serce nie sługa ...

gawel
20-09-2008, 17:20
A może tarnava? Mam polecam i jest bardzo "sprawny" w grzaniu, poza tym to konstrukcja monolityczna żeliwna a nie skrecana czy spawana dlatego bardzo trwała. Poza tym kominek długo trzyma żar i łatwo z niego wybiera sie popiół nie przerywając palenia.


http://www.tarnava.pl/

tu http://www.tarnavakominki.pl/index.html?grp=12&info=1050 filmik o tym jak są produkowane kominki tarnava.

A to mój kominek http://images34.fotosik.pl/364/dce40a566a13e778m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dce40a566a13e778) http://images40.fotosik.pl/11/f36a87410e01b1c2m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f36a87410e01b1c2)

wroclawianka
20-09-2008, 19:19
Zainwaetowałam w wkład SPArhem VARIA SH LINEAR 4S jest drogi kosztował 9100 ALE DOSTAŁAM 400 ZŁ RABATU :wink: mam nadzieję ,że będzie super tak jak i jego cena

jacekp71
20-09-2008, 21:53
wklad turbo fonte, model 737, 13,8kW, z systemem czystej szyby, typowo rekreacyjny ....
sprawdza sie juz drugi sezon ;-) polecam !

anjamen
21-09-2008, 19:02
a czy znacie jakis model z duza szyba 100cmx50cm z płaszczem wodnym?
mi sie taki marzy :roll:

olaczek
21-09-2008, 19:06
Escape na pewno coś doradzi :D

anjamen
21-09-2008, 19:07
Escape licze na Ciebie,
widzi mi sie spartherm varia ah ale on bez plaszcza, cos czytalam o thermo boxie ale nie wiem czy to dobre :roll:

escape
21-09-2008, 19:37
Witam w płaszczach wodnych wyboru specjalnie niema i na dzień dzisiejszy nic ciekawego w tych wymiarach przedewszystkim mi nieprzychodzi do głowy...wiekszosc w wymiarach do 80cm max...jutro popatrze w katalogach może coś mi umkneło :D powiedź jeszcze na jaką powierzchnie ...
A skoro podoba ci sie Varia AH to może zrezygnuj z płaszcza wodnego na rzecz dobrego kominka w wymiarach takich jak chcesz z rozprowadzeniem dgp...płaszcz wodny to wcale nietaka fajna sprawa.....jedyny plus ze grzeje grzejniki...a podstawowy minus który dyskfalifikuje płaszcze wodne w moich oczach to wiecznie czarna szyba...a ja uwielbiam kominki za ciepło jakie daja i za wizje ognia na który moge patrzeć godzinami....
Jutro w wolnej chwili popatrze u naszych dostawców może coś się znajdzie..i dam znać ...pozdrawiam :D

escape
21-09-2008, 19:39
escape, przepraszam, że marudzę, ale jak już się dopadnie na forum eksperta to się go męczu :roll:
też jestem zdania , że warto zainwestować w dobry wklad. Zrezygnowałam już z płasza wodnego (często wyjeżdżam służbowo i zby długo pracuję aby ktoś regularnie bawił się w dokładanie do ogniska). Planuję wkład dobrej firmy. Co Ty na podstawie swojego doświadczenia byś doradziła?

Powiedz mi na jakąs powierzchnie miałby być ten wkład,czy ma grzać tylko salon czy planujesz rozprowadzenia gorącego powietrza do innych pomieszczeń...planujesz dogrzewać nim dom czy zapalic od czasu do czasu...

anjamen
21-09-2008, 19:42
Escape dzieki wielkie, bede wdzieczna za kazda informacje.nasz dom ma 200m2.

olaczek
21-09-2008, 19:56
escape, przepraszam, że marudzę, ale jak już się dopadnie na forum eksperta to się go męczu :roll:
też jestem zdania , że warto zainwestować w dobry wklad. Zrezygnowałam już z płasza wodnego (często wyjeżdżam służbowo i zby długo pracuję aby ktoś regularnie bawił się w dokładanie do ogniska). Planuję wkład dobrej firmy. Co Ty na podstawie swojego doświadczenia byś doradziła?

Powiedz mi na jakąs powierzchnie miałby być ten wkład,czy ma grzać tylko salon czy planujesz rozprowadzenia gorącego powietrza do innych pomieszczeń...planujesz dogrzewać nim dom czy zapalic od czasu do czasu...

Parter to salon, jadalnia, kuchnia, hol i gabinet.. Powierzchnia 75 m2, drugie tyle na I piętrze. Nie wiem ile da się ogrzać, bo raczej nie myślę o wymuszonym obiegu. Raczej chcialabym dogrzewać dom, wtedy , kiedy będe na miejscu. Głównym ogrzewaniem będzie ogrzewanie gazowe.
Dzisiaj czytałam artykuł w Ładnym Domu - mam zwracać uwagę na 1) moc nominalną 2) sprawność 3) temperaturę spalin 4) czas pracy bez uzupelniania paliwa 5) zużycie paliwa i jeszcze by się chciało aby był ładny :roll: nadmiar firm i modeli jednak mnie przeraża. Typowy syndrom ... osiołkowi w żłobie dano ... Co prawda mam do wykończeniówki jeszcze sporo czasu, ale chcę sie dobrze przygotować

Jola z Melisy
23-09-2008, 08:50
Też przymierzam się do kupna wkładu, ale niestety fundusze nie pozwalaja na droższy i chcę się zmieścić w 3tyś. Kupię coś w miarę sensownego za tę kwotę:? Poradzcie proszę jaki wybrać. :roll:

iwett27
23-09-2008, 09:39
Escape to ja tez zwracam sie z prosba o porade:) Dom ok 120m2 dół do grznia to salon z holem, kuchnia, gora 3 pokoje, łazienka. Ogólne ogrzewanie podłogowe elektryczne. Kominek bez płaszcza wodnego, wolnostojący i teraz moje pytanie: jaki wkład( interesuje mnie srednia pólka-stawiam na jakosc wkladu nie obudowy) i pytanie 2: moze sie orientujesz jaka musi miec objetosc komin zeby dał rade dogrzac mi pokoje na górze? Kilka osób juz zwróciło nam uwage ze komin nasz jest dosc wąski (ok 30-40 cm)i moze nie dac rady ogrzac takiej powierzchni.

majcia
23-09-2008, 09:49
Ja mam SPARTHERM VARIA 2RH :D Jest piekny a jak grzeje :wink: .... miód dla oka i ciala hehe Pozdrawiam

gawel
23-09-2008, 10:31
Escape to ja tez zwracam sie z prosba o porade:) Dom ok 120m2 dół do grznia to salon z holem, kuchnia, gora 3 pokoje, łazienka. Ogólne ogrzewanie podłogowe elektryczne. Kominek bez płaszcza wodnego, wolnostojący i teraz moje pytanie: jaki wkład( interesuje mnie srednia pólka-stawiam na jakosc wkladu nie obudowy) i pytanie 2: moze sie orientujesz jaka musi miec objetosc komin zeby dał rade dogrzac mi pokoje na górze? Kilka osób juz zwróciło nam uwage ze komin nasz jest dosc wąski (ok 30-40 cm)i moze nie dac rady ogrzac takiej powierzchni.

A co komin ma wspólnego z grzaniem pomieszczeń :o :o ?????

iwett27
23-09-2008, 11:08
No własnie nie wiem! Tak mi zasugerowano i dlatego jako totalny laik pytam tych co sie znają:)

escape
23-09-2008, 12:32
No własnie nie wiem! Tak mi zasugerowano i dlatego jako totalny laik pytam tych co sie znają:)
Pojęcia niemam co mieli na mysli...komin niema nic wspólnego z kominkiem w kwesti oczywiście ogrzania pomieszczen.....komin jest potrzebny do odprowadzania spalin z urządzenia....zbyt mały przekrój komina może zaburzyc nam "ciag"w kominie i cofanie się spalin np...jesli chodzi o kominek to wegług przepisów min.14x14 w kwadracie lub fi 150 okrągły i wys.min.4m licząc od wpiecia urzadzenia w komin....najlepiej jak komin ma srednice fi 200 i kominek fi 200 ...wracają do twojego wkładu,przy takiej powierzchni i dwoch poziomach w domu wskazany jest kominek z rozprowadzeniem dgp...teoretycznie mogłoby tez "pujść"grawitacyjnie ale niezawsze się sprawdza..jednak wymuszone to wymuszone i musi pójść...fajnym wkładem w zasadzie typowo grzewczym jest Supra Temporis II ładny wygląd,dystrybutor powietrza,doprowadzenie powietrza z zewnatrz do wkładu i na szybe,moc nominalna to 12 kw ...ale może więcej max to 24 kw..kawał dobrego wkładu...dla lubiacych mocno ciepłoooo....Chazelles C 701 L lub C801 L(odpowiednio 70 i 80 cm szerokosc) tez bardzo dobry wkład grzewczy,niestety niema wbudowanego dystrybutora ale nieujmuje to jego sprawności....nastepny to Dovre 2180 cb modern,duża wizja ognia,automatyczny szyber....Sparke tez ma bardzo dobre wkłady....i oczywiscie Bodart &Gonay rewelacyjne wkłady stalowo szamotowe, technologicznie nowoczesne... ale ceny juz sporo wyzsze od 7500zł 10-12 kw..wybór zawsze jest ciężki .....i niema wkładu idealnego...pozdrawiam

iwett27
23-09-2008, 12:57
Wielkie dzieki! No własnie chodziło o ten ciąg spalin. Mysle jednak ze bedzie ok:)

warebel
28-09-2008, 20:24
witam

zastanawiam sie nad 2 wkladami - jotul I 18 RTD, albo dovre 2180 CBBS. oba panoramiczne, podobno dobrze grzeja.

moj dom nie jest ocieplony i dlatego zalezy mi na tym zeby kominek MOCNO grzal, to jest priorytet. czy ktos mi moze doradzic czy warto kupic jeden z tych modeli, ew. moze jest cos lepszego niz te norweskie, do ciaglego palenia, chcialbym zeby mozliwie jak najgorecej bylo, dlugo sie spalalo (te podobno 8-10godz.), no i zeby wklad nie pozeral niesamowitych ilosci drewna.

pozdrawiam i czekam na pomoc :)

Patisiak
29-09-2008, 13:26
a słyszeliście lub macie doswiadczenie z wkładami Lechma? planujemy z płaszczem.

CoolaTT
29-09-2008, 13:44
SUPRA

sure
06-10-2008, 16:51
No nie. Po przeczytaniu kilku wątków na temat wyboru kominków już kompletnie nic nie wiem. Tutaj polecacie wkłady stalowe, na innej stronie "tyliko żeliwne", bo trwałe i coś tam. To w końcu co wybrać?

Może ktoś mógłby mi choć 1 wątpliwość rozwiać? Wielu producentów podaje na stronach, czy kominek jest z doprowadzeniem powietrza z pomieszczenia, czy z zewnątrz. A ostatnio zasłyszałam opinię, że to nie zależy od rodzaju wkładu, tylko od tego, jak się go podłączy. I kicha -przestałam rozumieć to zagadnienie.... :-?

darqx
07-10-2008, 13:21
dovre

sure
07-10-2008, 16:04
dovre

Dlaczego?

morafa
09-10-2008, 08:27
Ja mam Spartherm i spisuje się świetni choć głównym źródłem ciepła jest gazowiec.

DorciaIQ
09-10-2008, 10:23
[quote=iwett27]jesli chodzi o kominek to wegług przepisów min.14x14 w kwadracie lub fi 150 okrągły i wys.min.4m licząc od wpiecia urzadzenia w komin....najlepiej jak komin ma srednice fi 200 i kominek fi 200
Escape, to miód na moje uszy (??? dziwnie to brzmi... :wink: ) bo się właśnie martwiłam że mam 15x20 i z 7m komina i jakieś tylko malusie wkładziki tam pasują...
Możesz polecić jakiś do takich parametrów jak najszerszy się da z płaską podnoszoną szybą?

escape
09-10-2008, 11:49
Twój komin jest całkiem spory więc niewiem skąd taka obawa?odpowiednikiem srednicy fi 200(standart w kominkach) jest w prostokącie 12x200 czyli twój przeliczając na srednice okragłą to ok fi 220
2x(150+200):3,14=222,02
pod takim kominem większość kominków bedzie "chodzić"dobrze..jesli chodzi o szerokie wkłady to np....
np.Chazelles desing D 1000 szer.wkładu 100 cm samej szyby 84cm...(po 15 października bede miała juz swój wkład z tej seri tylko 1200 szeroki..najwieksze z tej serii są 1350 :D czyli 135cm szerokosci ale tu juz potrzebny komin jedyne :o fi 280,
Sparke varm FH 1070x540 ....
Spartherm Varia Bh 100,120 ....Spartherm Varia Ah....
KFD H1050 ..lub wersja 1320....
Godny polecenia MCZ Forma 120 lub mniejsza 98..
Fondis ULYS 900 tez bardzo dobre wkłady...
Genralnie wybór sporawy..jezeli chciałabys wkład otwierany na bok to poleciłabym ci Bodart&Gonay 16/9...firma ta ma chyba najlepszy system czystej szyby z jakim sie spotkałam...i mówie to z "autopsji"pale na codzien w naszym sklepie Bodartem 764 dla mnie wkład jest rewelacyjny...a tobie zyczę trafnego wyboru i zadowolenia z przyszłego wkładu :D

DorciaIQ
09-10-2008, 13:01
Escape dzięki, jesteś wielka :D

A o co chodzi z tym czyszczeniem szyby? Bo ja zielona zupełnie jestem :oops:
I czemu nie kupiłaś Bodarta? :wink:

olaczek
09-10-2008, 19:48
Dobre pytanie, w czym jest gorszy/lepszy od Chazelles desing D

escape
09-10-2008, 20:37
Nie kupiłam :(( ponieważ bodart na dzień dzisiejszy nieprodukuje wiekszych niż 100cm..a mój małż uparł się na duży :evil: i tu musiałam mu ulec,ponieważ w większość on szedł mi na kompromis.....co nieoznacza ze Chazelles mi się niepodoba..wręcz przeciwnie jest bardzo ładny,będąc w czerwcu w Warszawie na Kongresie Chazelles widzieliśmy go na żywo(wersje 1350) i naprawde robi wrażenie,szamoty ma 5 cm grubości :o i jest bardzo dobrą firmą a wkłady z serii desing sa w polsce od niedawna i niewidziałam jak się w nim pali..Bodarta znam doskonale i wiem ze system czystej szyby jest rewelacyjny....mąż mój mówi .... ze jak się szyba bedzie brudzić to ją podciągnie do góry i niebedzie widać :o oczywiście to jest odpowedź na moje docinki ;)...nasz wkład ma byc miedzy 18-24 października juz u nas więc napewno sie pochwalę...

DorciaIQ
09-10-2008, 20:54
A to tej szyby się czymś nie impregnuje, żeby się nie zadymiała?

agakz
09-10-2008, 21:46
Czy jakaś firma ma w ofercie wkłady stylizowane na otwarte wiktoriańskie kominki? Takie jak ten Kornak:
http://www.kornak.pl/index.php?a=wklady-kominkowe&b=5&c=52

Forest-Natura
09-10-2008, 23:01
Witam.
http://www.odlewniabolimow.pl/
Jeżeli jesteś z okolic Poznania to polecam:
http://www.kominki-batura.pl/strona_glowna.html
Zajmą się wszystkim, zamówieniem konkretnego modelu, podłączeniem i wykonawstwem.
Pozdrawiam.

agakz
10-10-2008, 08:20
Forest, dzięki :D Marzy mi się taki kominek, ale wkład stylizowany, nie rzeczywiście otwarty kominek. Ten Kornak byłby w sam raz, ale to chyba nie jest zbyt polecana firma...?

Forest-Natura
10-10-2008, 11:03
Witam.
Jeżeli podoba Ci się tego rodzaju wkład to wybór masz tylko pomiędzy Kornakiem a Bolimowem. Innych nie ma na rynku.
Ewentualnie np. zabudowa wkładu "łukowego" np. Spartherm Varia SRh, zabudową "portalową" przejmującą rolę ozdobną wkładów powyższych:
http://www.kominki-batura.pl/portal5.html
Pozdrawiam.

darqx
11-10-2008, 21:21
dovre

Dlaczego?

2180 CBS
1. rewelacyjny wygląd (sprawa gustu) - olbrzymia szyba
2. dobra regulacja
3. wystarczająca moc do ogrzania domu 170-m2

Kasia_i_Robert
12-10-2008, 17:43
Witam, czy ktoś ma jakieś doświadczenia / opinie o firmie Hajduk? Interesuje mnie model Volcano 2P/2L h z giętą szybą?
Pozdrawiam
Kasia

VIP Jacek
12-10-2008, 19:00
DOVRE z serii 2180
Doskonała regulacja, 100% szczelne doprowadzenie powietrza zew. do spalania (przedatne przy reku), solidny, estetyka wykonania.
Mam i wiem. :D

Ewa_Radek
19-11-2008, 11:40
Panie Jacku VIP. Czytałam na innym forum, ze kupił Pan ten kominek w zeszłym roku. Widzę, że jest pan zadowolony. Też myślimy o tym modelu - jest godny polecenia? Patrzyłam na ceny z zeszłego roku i zastanawiam się, czy teraz tak poszły w górę, czy w Krakowie są wysokie? Model 2180 CB oferują teraz (z 22% VATEM) za 5280 PLN (cena w wczoraj i gdzie nie pytam, to taka sama cena, żadnego zróżnicowania, jakby się wszyscy sprzedawcy umówili...)

escape
19-11-2008, 12:00
Witam ceny "poszły "w górę od 20 września 2008 i cena katalogowa po podwyżce wynosi 5280 zł

bodal
19-11-2008, 12:12
Czy ktoś posiada taki wkład kominkowy - Laudel 700 Panorama.Bardzo proszę użytkowników o opinie.

Ewa_Radek
19-11-2008, 12:13
Właśnie doczytałam w sieci o tej podwyżce, ale widzę, że są jeszcze oferujący ten wkład za 4800, więc szukam dalej cierpliwie.. Każdy grosz na wagę złota... Dzięki za odpowiedź!!!

malgosia0023
20-11-2008, 16:06
My zakupiliśmy Amelie 24kw z plaszczem Kratek.pl 3900zł.Jak na razie paliliśmy tylko kilka razy,mam nadzieję że wywiąże sie ze swojego zadania.

sure
20-11-2008, 16:23
DOVRE z serii 2180
Doskonała regulacja, 100% szczelne doprowadzenie powietrza zew. do spalania (przedatne przy reku), solidny, estetyka wykonania.
Mam i wiem. :D

No własnie, też myślę o tym kominku z uwagi na te zalety i urodę. Chętnie obejrzałabym jakies fotki z realizacji, może zamieścisz? Kiedyś faktycznie natrafiłam gdzies na relację z jego rozpalania, ale teraz nie pamiętam, w jakim wątku...

anettka
21-11-2008, 17:22
escape,mozesz polecic cos z polskich kominkow? Zalezy mi na wkladzie z plaszczem wodnym,najlepiej jakby byl panoramiczny.Czy uwazasz ze nie warto?

Pozdrawiam

escape
21-11-2008, 21:41
Witam hmm...na temat płaszczy wodnych mam niestety nienajlepsze zdanie...ale jesli miałabym doradzic to wkład CTM panorama wygląda ładnie... i odrazu pytanie co masz na mysli pisząc panorame ? wkład np;16/9 czy z szybą panoramiczną czyli półokragłą? dwojako można to rozumieć :D .........ładnie wizualnie są też wkłady Edilkamin ale duże moce......później długo nic.....i Makroterm..znowu długo nic i Lechma ,Enka,Kratki...wkłady CTM są praktycznie najdroższe z wymienionych ale jakosc idzie w parze z ceną

anjamen
21-11-2008, 21:47
moi rodzice maja edilkamin z pw-niezly ale za mala szyba jak dla mnie
szukam kominka 100 na 50 z plaszczem i pytam:
SA TAKIE?????????????????????

anettka
22-11-2008, 15:12
Witam hmm...na temat płaszczy wodnych mam niestety nienajlepsze zdanie...ale jesli miałabym doradzic to wkład CTM panorama wygląda ładnie... i odrazu pytanie co masz na mysli pisząc panorame ? wkład np;16/9 czy z szybą panoramiczną czyli półokragłą? dwojako można to rozumieć :D .........ładnie wizualnie są też wkłady Edilkamin ale duże moce......później długo nic.....i Makroterm..znowu długo nic i Lechma ,Enka,Kratki...wkłady CTM są praktycznie najdroższe z wymienionych ale jakosc idzie w parze z ceną

Mialam na mysli szybe polokragla:) Dzieki za odpowiedz
Mam jeszcze jedno ptanko odnosnie jakosci wlasnie. Warto kupic ten kominek CTM czy jednak lepiej zainwestowac w cos innego?

Pozdrawiam

escape
22-11-2008, 15:24
Witam hmm...na temat płaszczy wodnych mam niestety nienajlepsze zdanie...ale jesli miałabym doradzic to wkład CTM panorama wygląda ładnie... i odrazu pytanie co masz na mysli pisząc panorame ? wkład np;16/9 czy z szybą panoramiczną czyli półokragłą? dwojako można to rozumieć :D .........ładnie wizualnie są też wkłady Edilkamin ale duże moce......później długo nic.....i Makroterm..znowu długo nic i Lechma ,Enka,Kratki...wkłady CTM są praktycznie najdroższe z wymienionych ale jakosc idzie w parze z ceną

Mialam na mysli szybe polokragla:) Dzieki za odpowiedz
Mam jeszcze jedno ptanko odnosnie jakosci wlasnie. Warto kupic ten kominek CTM czy jednak lepiej zainwestowac w cos innego?

Pozdrawiam

Jeżeli jestes zdecydowana ze jednak płaszcz wodny to CTM jest dobrym wyborem...i smiało możesz go instalować ...jeśli bez płaszcza to mogę pomóc ci dopasowac wkład....pozdrawiam

anettka
23-11-2008, 12:28
Dzieki za rade. Czemu jestes tak przeciwna kominkom z płaczem wodnym?

escape
23-11-2008, 18:06
Witam tak w skrócie bez rozwijania się zbytnio i powtarzania (bo już wiele razy wypowiadałam się na ten temat na forum)to nie lubie urządzeń typu 5 w 1,bo wiadomo jak coś jest do wszystkiego to jest do nieczego.. głównym minusem jest brak widocznego ognia,bo przez czarną szybe niewiele widać naszym zdaniem kominek montuje się głównie dla przyjemności, widoku ognia,ciepła i atmosfery.....niebede się powtarzać o tej kotłowni w salonie bo takie określenie znajduje się w każdej wypowiedzi na temat pw :D pozatym montujemy i sprzedajemy kominki już pare lat i mamy doświadczenie w tej branży......
piec to ja mam w kotłowni i mi wystarczy
Kominek dla przyjemności to prosty kominek lub z DGP, kominek do typowego grzania (dla wielkich oszczędności :o )to z płaszczem wodnym ....każdy podejmuje decyzje za siebie
na marginesie dodam ze im bardziej jest cos prostszego tym mniej awaryjnego....

anjamen
25-11-2008, 19:08
tak jak juz wspomnialam mamy edilkamin z pw i szyba sie nie brudzi jakos ponadprzecietnie, po 6 godzinach palenia ogien widac :lol: . tylko na gorze szyba sie robi lekko przybrudzona, co do kotlowni w salonie to czemu mialby nie dogrzewac jak i tak codziennie sie pali a oszczednosci sa widoczne,
moi tesciowie maja dgp i mi osobiscie nie podoba sie suche powietrze w pomieszczeniach ktore dogrzewa.
moim zdaniem kominek z pw to dobra inwestycja
ale tak jak napisales kazdy wybiera to co dla niego najlepsze

georgia37
28-11-2008, 08:29
Ja również proszę o radę chcemy kominek z płaszczem ,ale nie wiemy jakiej marki wybrać wkład.Dom o pow 150 m.Zaproponowano nam Lechmę,Edilkamin,choc czytam tu o CTM.Który wybrać? Doradźcie proszę.

waltz
28-11-2008, 11:13
@escape - a możesz przedstawić swój subiektywny ranking ? Tak powiedzmy do 7 tyś pln :)

Powoli zaczynam się rozglądać za wkładem i widze, że będzie problem, żeby wybrać :) Z racji "wizji" kominka jaką mam będę potrzebował płaską szybę.

escape
28-11-2008, 13:14
@escape - a możesz przedstawić swój subiektywny ranking ? Tak powiedzmy do 7 tyś pln :)

Powoli zaczynam się rozglądać za wkładem i widze, że będzie problem, żeby wybrać :) Z racji "wizji" kominka jaką mam będę potrzebował płaską szybę.

Wybory jakiekolwiek "hurtowe"bo tak mozna nazwac urzadzanie sie w nowym domu nie sa łatwe jeśli pytasz o kominek bez płaszcza wodnego to mam kilku swoich faworytów osobiście na codzien pale w bodarcie optifire 764 i niezamieniłabym go na zaden inny,w domu mamy chazelles desing 1200(120cm :D )tylko dlatego ze bodart najwiekszy ma "tylko"100cm nad czym bardzo ubolewam a małż się uparł na wielki wkład i jemu podobał się chazelles i miał niestety decydujące zdanie w podejmowaniu decyzji ,:x :evil: :(( mimo ze wkład domowy kosztuje "jedyne" 16 tys :o to moim zdaniem "chowa"sie do bodarta,ma oczywiscie swoj urok ale technologicznie jest daleko daleko za bodartem...bodart jest prosty w obsłudze i co ważne dla mnie to czysta szyba..kazdy ma inne priorytety jeden patrzy na łatwą obsługe,czystą szybe i ekonomike spalania(jak ja..)inny patrzy tylko na to aby dawał ciepło i była oszczednosc np.na gazie,albo dwa w jednym czyli piec z szyba w salonie....wybór i tak bedzie należał do ciebie...ja moge napomknąć o firmach które są sprawdzone przez nas i montowane od kilku lat wiec cos nieco wiemy,ponizej mozesz przyjzeć się kilku wkładą jesli bedziesz maił jakies pytania to smiało pytaj....
1. Bodart & Gonay InFire 744 lub 743(roznią się ramką cztero albo trojstronną)-7500zł (sadze ze 500 zł rabatu jest do utargowania)(z dwoma wentylatorami wbudowanymi,z własnym dystrybutorem powietrza,uszczelkami ze stali nierdzewnej,termostatem i płynna regulacją od 0-9 oraz mozliwoscia palenia weglem..niespotkałam jeszcze wkładu w którym szyba jest tak czysta,kurtyna powietrzna od dołu(dotyczy wszystkich Bodartów)
2.Bodart & Gonay Infire 684 lub 683 -7000zł(opis jak wyzej)tylko gabaryt mniejszy...
3.Supra temporis II- 6000zł
4.Ogólnie firma Chazelles np:cv701 L- 4400zł dobre wkłady w kazdym modelu
5.Dovre 2180 cbs -5280zł
6.Sparke od 3900 wzwyż cena zalezna od wielkosci wkładu
7.Dobry jest tez wkad MCZ Forma Vivo 90 cena niestety ok.8000zł ale napewno dobry rabat mozna otrzymac
Napewno namieszałam ci jeszcze bardziej w wyborze :D ja ze swojej strony moge zyczyć tylko trafnej decyzjii
Pozdrawiam Ilona

waltz
28-11-2008, 20:13
Dzięki za odpowiedź - wkłady to był mi temat zupełnie obcy, teraz przynajmniej wiem, co można uznać za dobre.

an-bud
29-11-2008, 07:44
:-? :lol:

markoto
29-11-2008, 19:56
Sorry , ze Cie tak mecze tym kominkiem. Piszesz o Bodart & Gonay czy sa jakies wklady z tej firmy w cenach troche nizszych tzn do 4tys?
Czy kominek Chazelles d70 ma szczelne podlaczenie powietrza i jest wart polecenia, wyglada dosc prosto :)

escape
29-11-2008, 20:21
Sorry , ze Cie tak mecze tym kominkiem. Piszesz o Bodart & Gonay czy sa jakies wklady z tej firmy w cenach troche nizszych tzn do 4tys?
Czy kominek Chazelles d70 ma szczelne podlaczenie powietrza i jest wart polecenia, wyglada dosc prosto :)

Witaj z firmy Bodart&Gonay najtanszy wkład kosztuje 6500zł są też za 4tys z tym ze euro :wink:
Wkład Chazelles solo D70 mogę polecić dla mało wymagających....... jako wklad za te pieniązki jest dobrym wkładem ,montujemy tego trochę bo i klijentela jest rożna i pali się w nim całkiem przyzwoicie ale nieposiada szczelnego podłaczenia powietrza z zewnątrz i na marginesie we wkładach tanszych w zasadzie niewystępują.....

markoto
29-11-2008, 20:23
No to wszytsko jasne , chyba bede musiala zostac przy dovre :)

DorciaIQ
01-12-2008, 10:12
Escape - nie wymieniłaś Sparthermu - przeoczenie czy faktycznie do pierwszej "siódemki" się wg Ciebie nie mieści? :wink: Bo tak sobie czytam w różnych miejscach na FM że to dobra firma... Tak z ciekawości pytam :)

gawel
01-12-2008, 11:10
Escape - nie wymieniłaś Sparthermu - przeoczenie czy faktycznie do pierwszej "siódemki" się wg Ciebie nie mieści? :wink: Bo tak sobie czytam w różnych miejscach na FM że to dobra firma... Tak z ciekawości pytam :)

Dla mnie ma 1 wadę brak szufelki pod popielnikiem, no i cena można znaleźć coś fajniejszego o 40% taniej, ale może to kwestia znalezienia taniego sprzedawcy

DorciaIQ
01-12-2008, 11:14
Właśnie tak sobie oglądam Bodarta i patrzę że tam też nie ma szufelki - to chyba nie jest zbyt wygodne, co???

Patisiak
01-12-2008, 11:42
Witam hmm...na temat płaszczy wodnych mam niestety nienajlepsze zdanie...ale jesli miałabym doradzic to wkład CTM panorama wygląda ładnie... i odrazu pytanie co masz na mysli pisząc panorame ? wkład np;16/9 czy z szybą panoramiczną czyli półokragłą? dwojako można to rozumieć :D .........ładnie wizualnie są też wkłady Edilkamin ale duże moce......później długo nic.....i Makroterm..znowu długo nic i Lechma ,Enka,Kratki...wkłady CTM są praktycznie najdroższe z wymienionych ale jakosc idzie w parze z ceną

Escape a moglabys napisac co jest nie tak z Lechma? czy masz jakies doswiadczenia albo doszly sie sluchy...?

gawel
01-12-2008, 11:56
Właśnie tak sobie oglądam Bodarta i patrzę że tam też nie ma szufelki - to chyba nie jest zbyt wygodne, co???

Ta szufelka to zbawienie i nie musisz czekać aż kominek wygaśnie tylko po prostu wysuwasz z zawartością i bardzo delikatnie zsuwasz do kubełka. Choć sie o tym nie mowi ale to popiół najbardziej syfi w pomieszczeniu no i dodatkowo jezeli przez otwór wkładu bedziesz szufelka wybierac popiół to ciepłe powietrze i popiół unosza sie po całym pomieszczeniu :evil: . Jest jeden mankament ciężko jest znaleźć wymarzony model jednocześnie posiadający zasobnik na popiół wyciągany.
spartermy sa makabryczne bo zeby dostać sie do popielnika trzeba podniesc ruszt :roll: :x

escape
01-12-2008, 13:07
Właśnie tak sobie oglądam Bodarta i patrzę że tam też nie ma szufelki - to chyba nie jest zbyt wygodne, co???
Popielnik "szuflada"jak kto woli :D jest w Bodarcie tylko sprytnie ukryta,ale dostep nawet podczas palenie we wkładzie jest ,własnie przed chwilą zrobiłam zdjecie do wglądu tylko niemam bluta w pracy zeby przesłąc do kompa zdjecie i jak niezapomnę zgram w domu i wrzuce wieczorkiem

Jeśli chodzi o Spartherma to naszym zdaniem to ma bardzo dobrą polityke reklamową :D co nieoznacza ze niejest dobrym wkładem,jak najbardziej nim jest ale nieodstaje znacząco od wkładów w podobnej cenie...troche to tak jak z telewizorami Sony ......Na marginesie to niewiedziec czemu u nas bardzo mało się ich sprzedaje klienci jakoś mało nimi zainteresowani a mamy je również w ofercie...

escape
01-12-2008, 13:39
Właśnie tak sobie oglądam Bodarta i patrzę że tam też nie ma szufelki - to chyba nie jest zbyt wygodne, co???

Choć sie o tym nie mowi ale to popiół najbardziej syfi w pomieszczeniu no i dodatkowo jezeli przez otwór wkładu bedziesz szufelka wybierac popiół to ciepłe powietrze i popiół unosza sie po całym pomieszczeniu

Dlatego wymyslono takie ustrojstwa jak odkurzacze kominkowe super sprawa bez pyłu i popiołu w okolicach wkład użytkuje na codzien w sklepie dostwki z odkurzaczem ktory pamieta chyba moje narodziny :wink: do domu zamowiłam sobie wersje z własnym silnikiem niebede biegac z dwoma urzadzeniami....

escape
01-12-2008, 13:49
Witam hmm...na temat płaszczy wodnych mam niestety nienajlepsze zdanie...ale jesli miałabym doradzic to wkład CTM panorama wygląda ładnie... i odrazu pytanie co masz na mysli pisząc panorame ? wkład np;16/9 czy z szybą panoramiczną czyli półokragłą? dwojako można to rozumieć :D .........ładnie wizualnie są też wkłady Edilkamin ale duże moce......później długo nic.....i Makroterm..znowu długo nic i Lechma ,Enka,Kratki...wkłady CTM są praktycznie najdroższe z wymienionych ale jakosc idzie w parze z ceną

Escape a moglabys napisac co jest nie tak z Lechma? czy masz jakies doswiadczenia albo doszly sie sluchy...?

Lechma nieporaża jakością .....cięzko tak jednoznacznie napisac czemu ten a nietamten wkład....niejeden raz juz pisałam ze każdy ma inne priorytety i na inne rzeczy zwraca uwagę...jedni kupują wkład za 10tys inni za 800zł i w jednym i drugim się pali ...jedni wolą mercedesy inny fiata 126 jeden i drugi jezdzi i nazywa się samochodem roznica jest w cenie i komforcie uzytkowania...o lechmy niemamy dobrego zdania montowaliśmy to.....to jakby porownac wkałdy kratek pl do spartherma czy innego z wyzszej połki jakosciowej i cenowej....

gawel
01-12-2008, 13:50
Wyrzucenie popiołu i oporządzenie kominka trwa z 2 minuty, a ten odkurzacz bez przesady tez pewno trzeba wyczyścić żeby bloto w nim nie stało to nie dla mnie. Mój odkurzacz kominkowy stal nie używany 5 lat na stryszku i został sprzedany na allegro po promocyjnej cenie - tez bylem z niego zadowolony :lol:

DorciaIQ
01-12-2008, 13:55
Właśnie tak sobie oglądam Bodarta i patrzę że tam też nie ma szufelki - to chyba nie jest zbyt wygodne, co???
Popielnik "szuflada"jak kto woli :D jest w Bodarcie tylko sprytnie ukryta,ale dostep nawet podczas palenie we wkładzie jest ,własnie przed chwilą zrobiłam zdjecie do wglądu tylko niemam bluta w pracy zeby przesłąc do kompa zdjecie i jak niezapomnę zgram w domu i wrzuce wieczorkiem
Escape - na stronie bodarta (o phenixie czytam - fajny?) jest napisane tak:

brak popielnika - spalanie na płycie
czyli co to oznacza? Że szuflada jest ale się z nią kryją? :lol:

Dzięki w ogóle kochana - jeszcze parę stronek tego wątku i zaczniemy Cię rekomendować do tytułu Najlepszy Doradca :wink:

an-bud
01-12-2008, 14:27
Wyrzucenie popiołu i oporządzenie kominka trwa z 2 minuty, a ten odkurzacz bez przesady tez pewno trzeba wyczyścić żeby bloto w nim nie stało to nie dla mnie. Mój odkurzacz kominkowy stal nie używany 5 lat na stryszku i został sprzedany na allegro po promocyjnej cenie - tez bylem z niego zadowolony :lol:

Szybki jesteś :wink: wydaje mi się że szufladka jest gorsza, po pierwsze wielkość :-? ... popielniczki, gorzej z szczelnością wkładu, i im częściej się ją wyjmuje tym częściej robi się bałagan, a przy okazji część popiołu dostaje się do obudowy :-? ( luzeem pomiędzy wkładem a obudową)
chyba że kominek odpalany raz w roku :wink:

escape
01-12-2008, 14:33
To ja o Oskara prosze :wink: tak po znajomości... :D
W Bodarcie Infire i Optifire sa popielniki ale w Phenixie jest spalanie na płycie czyli bez popielnika :D myślałam ze pytasz o te modele o ktorych pisałam dlatego napisałam ze ma i nawet fotki pstryknelam :oops: modele pfenixa choc śliczne to niestety drogawe dlatego niepisałam o nich bo to juz powyzej 12tys....... :-?

DorciaIQ
01-12-2008, 14:48
No właśnie ładny jest ale drogi... Tylko że ja bym chciała taki 100cm i z podnoszoną szybą, a innych takich Bodart nie oferuje z tego co widzę :cry:
Sugerujesz że jest coś z tymi parametrami ale w lepszej cenie? :wink:

To jak jest w końcu - wygodna jest szuflada, czy nie, bo już sama nie wiem? :roll: A pomysł odkurzacza mi się podoba - nawet u Neferci podpadtrzyłam taki fajniutki :wink: Zresztą czy centralnym tego nie można odkurzać?

PS Uruchomię znajomości sprawie Oskara :lol:

XX
01-12-2008, 14:54
mam pytanie jesli chodzi o Optifire Bodarta - z tego co piszesz, to ekonomia spalania w tym wkladzie nie jest do konca dobra - ze wiekszymi jej zaletami sa: czystosc szyby i termostat. Czy dobrze zrozumialam? Jak bys porownala jesli chodzi o ekonomie (ogrzewania) np. temporisa II , dovre 2150 i optifire bodarta?

an-bud
01-12-2008, 15:02
No właśnie ładny jest ale drogi... Tylko że ja bym chciała taki 100cm i z podnoszoną szybą, a innych takich Bodart nie oferuje z tego co widzę :cry:
Sugerujesz że jest coś z tymi parametrami ale w lepszej cenie? :wink:

To jak jest w końcu - wygodna jest szuflada, czy nie, bo już sama nie wiem? :roll: A pomysł odkurzacza mi się podoba - nawet u Neferci podpadtrzyłam taki fajniutki :wink: Zresztą czy centralnym tego nie można odkurzać?

PS Uruchomię znajomości sprawie Oskara :lol:
a Masz odpowiedni komin do tego typu wkładu ?

DorciaIQ
01-12-2008, 15:43
No właśnie ładny jest ale drogi... Tylko że ja bym chciała taki 100cm i z podnoszoną szybą, a innych takich Bodart nie oferuje z tego co widzę :cry:
Sugerujesz że jest coś z tymi parametrami ale w lepszej cenie? :wink:

To jak jest w końcu - wygodna jest szuflada, czy nie, bo już sama nie wiem? :roll: A pomysł odkurzacza mi się podoba - nawet u Neferci podpadtrzyłam taki fajniutki :wink: Zresztą czy centralnym tego nie można odkurzać?

PS Uruchomię znajomości sprawie Oskara :lol:
a Masz odpowiedni komin do tego typu wkładu ?
No jeśli chodzi o średnicę przewodu spalinowego to tak :) Chyba że masz na myśli coś bardziej sophisticated...

an-bud
01-12-2008, 17:18
No właśnie ładny jest ale drogi... Tylko że ja bym chciała taki 100cm i z podnoszoną szybą, a innych takich Bodart nie oferuje z tego co widzę :cry:
Sugerujesz że jest coś z tymi parametrami ale w lepszej cenie? :wink:

To jak jest w końcu - wygodna jest szuflada, czy nie, bo już sama nie wiem? :roll: A pomysł odkurzacza mi się podoba - nawet u Neferci podpadtrzyłam taki fajniutki :wink: Zresztą czy centralnym tego nie można odkurzać?

PS Uruchomię znajomości sprawie Oskara :lol:
a Masz odpowiedni komin do tego typu wkładu ?
No jeśli chodzi o średnicę przewodu spalinowego to tak :) Chyba że masz na myśli coś bardziej sophisticated...
tzn. średnica wewnętrzna min. 250mm? w projekcie wydaje się do d...
ps.przy tradycyjnym kominie z cegły wew. wymiar powinien być 27x27cm

gawel
01-12-2008, 17:51
Wyrzucenie popiołu i oporządzenie kominka trwa z 2 minuty, a ten odkurzacz bez przesady tez pewno trzeba wyczyścić żeby bloto w nim nie stało to nie dla mnie. Mój odkurzacz kominkowy stal nie używany 5 lat na stryszku i został sprzedany na allegro po promocyjnej cenie - tez bylem z niego zadowolony :lol:

Szybki jesteś :wink: wydaje mi się że szufladka jest gorsza, po pierwsze wielkość :-? ... popielniczki, gorzej z szczelnością wkładu, i im częściej się ją wyjmuje tym częściej robi się bałagan, a przy okazji część popiołu dostaje się do obudowy :-? ( luzeem pomiędzy wkładem a obudową)
chyba że kominek odpalany raz w roku :wink:

Ani1 ,ani 2 ani 3 :D . mam Tarnave i szuflada jest dopasowana idealnie do obudowy podobnie jak i dzwiczki nie wymagaja uszczelki. wielkość 25x30 cm czy todużo? według mnie nie :wink: . Szuflada jest własciwie szufelką bez tylnej sciany idealnie pasuje do przestrzeni pod rusztem nawet jesli sie cos wysypie (co wymagałoby przerusztowania przy wysunietej szufladce/szufelce) to wystarczy ja wsuna i wysunąć i mamy zawartość na szufelce. Czestość wysuwania przy stałym paleniu 1-2 razy na dobę przy ciągłym paleniu dębina. :wink:

an-bud
01-12-2008, 18:01
Ani1 ,ani 2 ani 3 :D . mam Tarnave i szuflada jest dopasowana idealnie do obudowy podobnie jak i dzwiczki nie wymagaja uszczelki. wielkość 25x30 cm czy todużo? według mnie nie :wink: . Szuflada jest własciwie szufelką bez tylnej sciany idealnie pasuje do przestrzeni pod rusztem nawet jesli sie cos wysypie (co wymagałoby przerusztowania przy wysunietej szufladce/szufelce) to wystarczy ja wsuna i wysunąć i mamy zawartość na szufelce. Czestość wysuwania przy stałym paleniu 1-2 razy na dobę przy ciągłym paleniu dębina. :wink:

ja wymuję raz na miesiąc, przy ciągłym paleniu :wink:

gawel
01-12-2008, 18:07
Ani1 ,ani 2 ani 3 :D . mam Tarnave i szuflada jest dopasowana idealnie do obudowy podobnie jak i dzwiczki nie wymagaja uszczelki. wielkość 25x30 cm czy todużo? według mnie nie :wink: . Szuflada jest własciwie szufelką bez tylnej sciany idealnie pasuje do przestrzeni pod rusztem nawet jesli sie cos wysypie (co wymagałoby przerusztowania przy wysunietej szufladce/szufelce) to wystarczy ja wsuna i wysunąć i mamy zawartość na szufelce. Czestość wysuwania przy stałym paleniu 1-2 razy na dobę przy ciągłym paleniu dębina. :wink:

ja wymuję raz na miesiąc, przy ciągłym paleniu :wink:

:o co to za szuflada ?????????

an-bud
01-12-2008, 18:07
Ani1 ,ani 2 ani 3 :D . mam Tarnave i szuflada jest dopasowana idealnie do obudowy podobnie jak i dzwiczki nie wymagaja uszczelki. wielkość 25x30 cm czy todużo? według mnie nie :wink: . Szuflada jest własciwie szufelką bez tylnej sciany idealnie pasuje do przestrzeni pod rusztem nawet jesli sie cos wysypie (co wymagałoby przerusztowania przy wysunietej szufladce/szufelce) to wystarczy ja wsuna i wysunąć i mamy zawartość na szufelce. Czestość wysuwania przy stałym paleniu 1-2 razy na dobę przy ciągłym paleniu dębina. :wink:

ja wymuję raz na miesiąc, przy ciągłym paleniu :wink:

:o co to za szuflada ?????????
:lol: koszyk :lol:

gawel
01-12-2008, 18:12
Tak na marginesie co powiecie na taki oryginalny"koszyczek" na drewno jak ktos dużo pali to wg. mnie bomba http://www.grzejniki.bielsko.pl/wozek_in2.jpg

http://www.allegro.pl/item487178950_kosz_wozek_na_drewno_kominkowe_promo cja.html#gallery

an-bud
01-12-2008, 18:16
gaweł :o zajefajny, opony bezdętkowe? :wink:

gawel
01-12-2008, 18:24
Koła bezoponowe o dętkach nie wspomne. dla tych którzy nie palą az tak tużo i mają mdłości na widok pseudo metaloplastyki albo wikliny (ja nie mam :wink: ) może coś takiegohttp://img221.imageshack.us/img221/2153/469154498bf9.jpg
http://www.allegro.pl/item489186257_kosz_na_drewno_do_kominka_stal_skand al.html

majkoski
01-12-2008, 20:26
Witam, mam pytanie do Escape - Jaki model CTM z płaszczem wodnym poleciłabyś do domku ok.130 m kw. W projekcie mam 24 KW, czy nie będzie za wielki (tzn moc)? Fakt, że będzie grzał kaloryfery i wodę użytkową. Komin mam srednicę 200 z Bolesławca. Sam kominek może być duzy i z dużą szybą na jak najdłuższe polana. Szybka bez podziałów. Czy naprawdę nic nie można zrobić na to brudzenie sie szyby?. Czy tam nie ma tych powietrznych kurtyn? Muszę wybrać z płaszczem i tyle. Proszę o radę.

majkoski
01-12-2008, 20:27
Acha. Forest Natura polecał kiedyś kominek Spartherma z nadstawką wodną. Czy to coś lepszego od CTM?

escape
01-12-2008, 21:47
Witam, mam pytanie do Escape - Jaki model CTM z płaszczem wodnym poleciłabyś do domku ok.130 m kw. W projekcie mam 24 KW, czy nie będzie za wielki (tzn moc)? Fakt, że będzie grzał kaloryfery i wodę użytkową. Komin mam srednicę 200 z Bolesławca. Sam kominek może być duzy i z dużą szybą na jak najdłuższe polana. Szybka bez podziałów. Czy naprawdę nic nie można zrobić na to brudzenie sie szyby?. Czy tam nie ma tych powietrznych kurtyn? Muszę wybrać z płaszczem i tyle. Proszę o radę.

Witaj jezeli dom jest nowy ocieplony itd...to sugerowałabym min.12 kw maxymalnie 18 kw...24 kw to przy nowyh domach na jakies 300m2 wiec dwa razy wiecej ....wielkosc komina dobra pamietaj aby polaczyc wkład z kominem ceramicznym przejsciem ze sznurem
hm...o tej czystej szybie w kominku z płaszczem to można zapomnieć i niedajcie się naciągać na szyby z pyrolizą w PW tylko szkoda kasy bo szyba i tak bedzie czarna,kominki z płaszczem są urzadzeniami niskotemperaturowymi wiec to normalne zjawisko ......aby mniej się brudziła trzeba palić mocno aby temperatura we wkładzie była wysoka wtedy bedzie się "wypalać"brud a jak bedzie wysoka to się bedzie gotowac w instalacji i kółko się zamyka...

Acha. Forest Natura polecał kiedyś kominek Spartherma z nadstawką wodną. Czy to coś lepszego od CTM?

Niemamy doświadczenia z nadstawkami Spartherma wiec niebede sie wypowiadac,w naszym obszarze działania malutko zapytan i checi montażu takich nadstawek wiec i doswiadczenie w tej kwesti niejest na wysokim poziomie ale jeżeli Forest polecał to napewno wiec co pisze facet ma talent i wiedze na temat kominków proponuje jemu zadac pytanie o nadstawki napewno sie wypowie....

majkoski
01-12-2008, 22:06
Dziękuję i pozdrawiam. :)

diummi
01-12-2008, 22:32
Escape, spadłaś z nieba. Prosze napisz, czy jest coś podobnego do wkładu grzewczego Speedy MDRh-57 "S" Sparthermu? Oczywiście chodzi o niższą cenę, przy porównywalnej jakości.

Pozdrawiam[/quote]

DorciaIQ
02-12-2008, 08:36
tzn. średnica wewnętrzna min. 250mm? w projekcie wydaje się do d...
ps.przy tradycyjnym kominie z cegły wew. wymiar powinien być 27x27cm
Ale jak to??? Przecież koło o średnicy 250mm to ma zasadniczo mniejszą powierzchnię od kwadratu 270x270? (o blisko 50% :o !!!) Czy do kominków geometria się nie stosuje? :wink:

PS Bo projekt sam jest do d. :wink: i ma niewiele wspólnego z realem :roll:

Forest-Natura
02-12-2008, 21:23
Witam.
Się nie stosuje.
Każde gazy spalinowe układają się w spiralę. Kominy o przekroju kwadratowym mają "martwe kąty" czyli przestrzenie narożne, o które powinno się redukować ich pole przekroju.
Ekstremalnym przykładem jest komin o wymiarach 14x27 cm (najpopularniejszy murowany), w którym gazy spalinowe najczęściej dążą do rozdzielenia się na dwa mniejsze strumienie spiralne, występujące obok siebie.
Może przykład komina murowanego o przekroju 27x27 i systemowego o fi 250 jest niezbyt szczęśliwy (bo komin 27x27 jest ogromny i można zrobić na nim niemal wszystko) . Ale idę o zakład że ze względu na większe opory przepływu w kominie murowanym, w tym systemowym będzie o wiele większa wartość ciśnienia (ciągu) pomimo jego relatywnie mniejszego pola przekroju.
Pozdrawiam.

an-bud
02-12-2008, 23:46
tzn. średnica wewnętrzna min. 250mm? w projekcie wydaje się do d...
ps.przy tradycyjnym kominie z cegły wew. wymiar powinien być 27x27cm
Ale jak to??? Przecież koło o średnicy 250mm to ma zasadniczo mniejszą powierzchnię od kwadratu 270x270? (o blisko 50% :o !!!) Czy do kominków geometria się nie stosuje? :wink:

PS Bo projekt sam jest do d. :wink: i ma niewiele wspólnego z realem :roll:

i tyle kasy za projekt do d... :o :evil: co do reszty to Forest wyjaśnił :wink:

el_hogar
03-12-2008, 20:48
Escape napisała:

-----------------------------------------------------------------------------------------
1. Bodart & Gonay InFire 744 lub 743(roznią się ramką cztero albo trojstronną)-7500zł (sadze ze 500 zł rabatu jest do utargowania)(z dwoma wentylatorami wbudowanymi,z własnym dystrybutorem powietrza,uszczelkami ze stali nierdzewnej,termostatem i płynna regulacją od 0-9 oraz mozliwoscia palenia weglem..niespotkałam jeszcze wkładu w którym szyba jest tak czysta,kurtyna powietrzna od dołu(dotyczy wszystkich Bodartów)

---------------------------------------------------------------------------------------------


Zgodnie z powyższym opisem, oprócz ceny oczywiście :oops: , wszystkie pozostałe aspekty przemawiają właśnie za wyborem Bodarta ;-)
Dom parterowy z poddaszem użytkowym do późniejszego zagospodarowania.
Na dole 120 m kw. Góra ~ 60 m kw. Kominek będzie systemem uzupełniającym, do szybkiego dogrzania pomieszczeń na dole i kiedyś opcjonalnie na górze .
Rozprowadzenie gorącego powietrza - grawitacyjne: bezpośrednio do salonu i i pomieszczenia łazienkowego z sauną za ścianą nośną przy której stoi kominek, oraz wyprowadzenie pionowe na poddasze zamykane przepustnicą. Dalszy transport ciepła wentylacją mechaniczną z rekuperatorem.

Pytania do "escape" :
1) który z wielkości polecasz dla tego zastosowania: IN-FIRE 603/604, IN-FIRE 683/684, czy IN-FIRE 743/744 ? (podoba mi się Optifire 16x9, ale nie da rady przekonać księgową ....)
2) czy kominek może pracować podczas zaniku energii elektrycznej, gdy nie pracują wentylatory? także na węglu?
3) czy kominek może pracować z zamkniętymi przepustnicami kanałów powietrznych z DGP? (praca w letnie wieczory, dodatkowo na wylocie z wkładu chcę zamontować taką nagrzewnicę :

http://www.nesos.pl/p/pl/8185/kominki+wymiennik+cieplej+wody+bez+rurek.html

do przygotowania ciepłej wody np do kąpieli w narożnej wannie RAVAK GENTIANA (240 ltr :oops: )

Z góry dzięki za ewentualne porady,

Zbyszek

kakusek
03-12-2008, 20:50
Czyli jezeli marzy mi sie kominek z szyba okolo 100 cm to musze miec komin murowany o srednicy wewn min 27X27 cm lub robic systemowy 250 mm?
Ktory wlasciwie bedzie lepszy?

Yatza
04-12-2008, 08:56
Ponieważ na "sondażach" cisza wklęję pytanie tutaj:
Im więcej czytam tym trudniej wybrać. Mój priorytet to dobre parametry grzewcze. Lektura dotychczasowych wątków na forum muratora oraz "Świata kominków" nie do końca mi pomogła dokonać wyboru. Dlatego pytanie do Was: którego producenta polecacie?

1) supra
2) spartherm
3) jotul
4) laudel

A ja mam Chazelles D70 Solo 14kW z szybrem i DGP na 3 sypialnie na piętrze. Obudowa zrobiona z płyt krzemianowych Varemsen. Ekipa od płyt g-k grzeje nim sobie od 2 tygodni. Bardzo sobie chwalą. Jedyne źródło ciepła w 145m2 p.u. domu ocieplonym 15cm styro i 25cm wełny. Tylko palą resztkami z budowy więc szyba trochę brudna...

glowac
04-12-2008, 13:51
wiatajcie
a jaki wkłąd polecacie do domu z rekuperatorem (bez dgp)?
myślałem o B&G, ale on zasysa powietrze z wewnątrz - ja potrzebuję coś szczelnego...

escape
04-12-2008, 14:48
który z wielkości polecasz dla tego zastosowania: IN-FIRE 603/604, IN-FIRE 683/684, czy IN-FIRE 743/744 ? (podoba mi się Optifire 16x9, ale nie da rady przekonać księgową ....

Witam chyba cię zmartwię..poniewaz u ciebie docelowo bedzie ok 180m2 do dogrzania....Najwiekszą moc z serii InFire ma nowy model InFire 1000 ma 14 kw nastepny to 743/744 i ma 10 kw,683/684 -9kw a najmniejszy 7 kw...
Mocniejsze i większe gabarytem są modele z serii OptiFire np.743/744 ma moc 14 kw i zwieksza sie po uzyciu oryginalnej podwieszanej turbiny do 16 kw
W seriach opti i infire miedzy drzwiczkami a ramka jest szczelina ktorą przy wlaczeniu turbiny wydmuchiwane jest ciepłe powietrze na pomieszczenia....
Jeśli chodzi o palenie bez prądu jest to jak najbardziej możliwe,roznica jest tylko taka ze cieplo bedzie rozchodzilo się grawitacyjnie a niewymuszone turbiną,jesl chodzi o wegiel to ciezko mi odpowiedziec ,ale sadze ze tak poniewaz weglem niepali się w kominku tak jak w piecu co czyli niezarzucamy go full tylko tyle ile zmiesci sie w dostawce do wegla,bodart tak jak kazdy kominek po zamknieciu dgp bedzie mogl pracować ,
Nagrzewnic tego typu staramy sie niemontować wiec niewypowiem się...
Pozdrawiam Ilona






Na dole 120 m kw. Góra ~ 60 m kw. Kominek będzie systemem uzupełniającym, do szybkiego dogrzania pomieszczeń na dole i kiedyś opcjonalnie na górze .

escape
04-12-2008, 14:49
wiatajcie
a jaki wkłąd polecacie do domu z rekuperatorem (bez dgp)?
myślałem o B&G, ale on zasysa powietrze z wewnątrz - ja potrzebuję coś szczelnego...

Supra Temporis II....jeden ze szczelniejszych wkładów...

DorciaIQ
05-12-2008, 09:46
Supra Temporis to jedyny wkład zasysający powietrze z zewnątrz??? No bez jaj :cry: A coś z szybą podnoszoną do góry?

markoto
05-12-2008, 09:49
Nie jedyny ale szczelny w 100% :)

DorciaIQ
05-12-2008, 10:11
Ok, no to nic dziwnego że nie ma szyby do góry bo i po co jak ma być superszczelny? :lol:

Ojejku nie wiedziałam że jeszcze na sposób zasysania trzeba zwracać uwagę :roll: Czy coś w ogóle można kupić bez doktoryzowania się w temacie? :wink:

markoto
05-12-2008, 10:35
Chyba sie nie da :)

DorciaIQ
05-12-2008, 11:10
:roll: :wink:

escape
05-12-2008, 11:23
Ok, no to nic dziwnego że nie ma szyby do góry bo i po co jak ma być superszczelny? :lol:

Ojejku nie wiedziałam że jeszcze na sposób zasysania trzeba zwracać uwagę :roll: Czy coś w ogóle można kupić bez doktoryzowania się w temacie? :wink:

Mysle ze cos ze spożywki da się kupić.... :wink:

Yatza
05-12-2008, 11:29
Ok, no to nic dziwnego że nie ma szyby do góry bo i po co jak ma być superszczelny? :lol:

Ojejku nie wiedziałam że jeszcze na sposób zasysania trzeba zwracać uwagę :roll: Czy coś w ogóle można kupić bez doktoryzowania się w temacie? :wink:

Mysle ze cos ze spożywki da się kupić.... :wink:

Nie, też nie. Trzeba być chemikiem żeby te wszystkie E coś tam rozpoznawać! :lol:

escape
05-12-2008, 11:33
W sumie racja :o dzizys co za czasy :D ...

el_hogar
05-12-2008, 12:13
wiatajcie
a jaki wkłąd polecacie do domu z rekuperatorem (bez dgp)?
myślałem o B&G, ale on zasysa powietrze z wewnątrz - ja potrzebuję coś szczelnego...

Supra Temporis II....jeden ze szczelniejszych wkładów...

No masz :o
Rozumiałem, że "uszczelki ze stali nierdzewnej" B&G In Fire 683/684 są właśnie szczelne bo u mnie też wentylacja mechaniczna zbilansowana...
Co do wydajności kominka, to wydaje mi się, że 683 wystarczy, gdyż cały dół bedzie grzany w sposób ciągły do temperatury ~15-17 st C, a kominek konwekcyjnie ma jedynie szybko dobic temperature do żadanej 20-22 st.
Dla uproszczenia nie zakładajmy grzania góry.
Tam docelowo będą konwektory elektryczne i koza od Jotula , lub Dovre.
Muszę jeszcze przeanalizowac tego Supra Temporis II - może to jest to?
Choć za B&G przemawia obecnosć wentylatorów wymuszających konwekcję i możliwość palenia węglem, jeśli zajdzie taka konieczność,
Decyzja o tyle istotna, że B&G ma przyłącze fi 180 mm, a Supra fi 200. Można oczywiście zredukować , lecz chyba lepiej puścić bez przewężenia .

pozdrawiam,

Zbyszek

an-bud
06-12-2008, 07:05
Ok, no to nic dziwnego że nie ma szyby do góry bo i po co jak ma być superszczelny? :lol:

Ojejku nie wiedziałam że jeszcze na sposób zasysania trzeba zwracać uwagę :roll: Czy coś w ogóle można kupić bez doktoryzowania się w temacie? :wink: pare minut czytania ze zrozumieniem wystarczy :wink: :lol:
http://forum.muratordom.pl/o-kominkach,t146178.htm
kilka oczywistych oczywistości :wink:

escape
06-12-2008, 10:51
wiatajcie
a jaki wkłąd polecacie do domu z rekuperatorem (bez dgp)?
myślałem o B&G, ale on zasysa powietrze z wewnątrz - ja potrzebuję coś szczelnego...

Supra Temporis II....jeden ze szczelniejszych wkładów...

No masz :o
Rozumiałem, że "uszczelki ze stali nierdzewnej" B&G In Fire 683/684 są właśnie szczelne bo u mnie też wentylacja mechaniczna zbilansowana...
Co do wydajności kominka, to wydaje mi się, że 683 wystarczy, gdyż cały dół bedzie grzany w sposób ciągły do temperatury ~15-17 st C, a kominek konwekcyjnie ma jedynie szybko dobic temperature do żadanej 20-22 st.
Dla uproszczenia nie zakładajmy grzania góry.
Tam docelowo będą konwektory elektryczne i koza od Jotula , lub Dovre.
Muszę jeszcze przeanalizowac tego Supra Temporis II - może to jest to?
Choć za B&G przemawia obecnosć wentylatorów wymuszających konwekcję i możliwość palenia węglem, jeśli zajdzie taka konieczność,
Decyzja o tyle istotna, że B&G ma przyłącze fi 180 mm, a Supra fi 200. Można oczywiście zredukować , lecz chyba lepiej puścić bez przewężenia .

pozdrawiam,

Zbyszek

Jeśli bierzesz po uwage Bodarta to proponuje zakup 743/744 roznica w kw nikła ale w gabarytach jest...co do uszczelek z nierdzewki to są szczelne ale nieaż tak jak supra..powiem tak z tą szelnością niedajmy się zwariowac za mocno....Supra temporis II tez fajny wkład ostatnio montowaliśmy naszemu znajomemu ..chciał Bodarta ale fundusze finansowe mu niepozwoliły mimo upustu jaki mu dalismy...... "czysta szyba" w temporisie nieimponuje niestety,ale szczelny to jest po zamknieciu doplywu powietrza ogien wygasza sie,ale tak naprawde czy jest to komuś niezbędne?Powiem tak im więcej się czyta przegląda kombinuje tym gorzej jest wybrać..i wiem to z autopsji...wannę wybieram juz ponad miesiąc..a to za droga za tania,za zołta,za sliska,mało wyprofilowana,za mocno wyprofilowana,korek po srodku,korek po lewej stronie,z hydromasazem czy bez....jedna wielka masakra
Moj znajomy wybiera kominek juz drugi rok i im dłuzej czyta tym gorzej mu wybrać......

glowac
06-12-2008, 15:11
teraz to ja nic nie czaję!
to B&G nadaję się do pomieszczeń gdzie będzie wentylacja mechaniczna czy nie?
pisząc "szczelny" miałem na myśli doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku, bo każdy prędzej czy później na szybie będzie tracił szczelność.
to jaki?
a spartherm?

an-bud
06-12-2008, 16:08
teraz to ja nic nie czaję!
to B&G nadaję się do pomieszczeń gdzie będzie wentylacja mechaniczna czy nie?
pisząc "szczelny" miałem na myśli doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku, bo każdy prędzej czy później na szybie będzie tracił szczelność.
to jaki?a spartherm? Ciekawa teoria :roll:
B&G- stronka, rysunki techniczne, parametry = żenada :o

escape
06-12-2008, 16:36
B&G- stronka, rysunki techniczne, parametry = żenada

Możesz rozwinąć? :-?

an-bud
06-12-2008, 17:11
B&G- stronka, rysunki techniczne, parametry = żenada

Możesz rozwinąć? :-?

mogę :D
jedyna marna informacja to ilość kw mocy, tylko jakiej? min, max czy nominalnej :-? ani słowa o sprawności itd. marne rysunki techniczne - kilka podstawowych wymiarów, widok zakryty niby dystrybutorem. żadnej informacji o doprowadzeniu powietrza itp. :( ogólnie jw.

glowac
06-12-2008, 21:00
pisząc o szczelności wypowiadałem się o uszczelce.
jeżeli ją się wymienia - tzn że się zużywa, czyli zaciąga z pomieszczenia.

Kasia_i_Robert
06-12-2008, 23:41
Ja jeszcze raz w temacie. Jakieś doświadczenia, opinie o firmie Hajduk? Dokładnie interesuje mnie model Volcano 2L h. A może inny producent kominków narożnych z giętą szybą? Co polecacie?

Annja
07-12-2008, 07:50
Ja jeszcze raz w temacie. Jakieś doświadczenia, opinie o firmie Hajduk? Dokładnie interesuje mnie model Volcano 2L h. A może inny producent kominków narożnych z giętą szybą? Co polecacie?
My też szukaliśmy wkładu narożnego z szybą bez szprosu na narożniku. Rozważaliśmy również Hajduka bo Spartherm przerósł nas cenowo. Stanęło na wkładzie narożnym Arysto z szybą unoszoną do góry. Nasz wykonawca był przedstawicielem Arysto i stąd akurat ten wybór. Kominek intensywnie użytkowany w poprzednim sezonie grzewczym spisywał się bardzo dobrze. Zero zastrzeżeń.

Kasia_i_Robert
07-12-2008, 23:46
Annja czy mówisz o modelu Arysto 10L [510+510] / 510 H czy o ARYSTO 10 L "SJ" ? Mogę prosić o informacje o koszcie tego wkładu na prv. Z góry dziekuję
Kasia

XX
08-12-2008, 08:24
mam pytanie do escape jesli chodzi o Optifire Bodarta - z tego co piszesz, to ekonomia spalania w tym wkladzie nie jest do konca dobra - ze wiekszymi jej zaletami sa: czystosc szyby i termostat. Czy dobrze zrozumialam? Jak bys porownala jesli chodzi o ekonomie (ogrzewania) np. temporisa II , dovre 2150 i optifire bodarta?

escape
08-12-2008, 08:51
mam pytanie do escape jesli chodzi o Optifire Bodarta - z tego co piszesz, to ekonomia spalania w tym wkladzie nie jest do konca dobra - ze wiekszymi jej zaletami sa: czystosc szyby i termostat. Czy dobrze zrozumialam? Jak bys porownala jesli chodzi o ekonomie (ogrzewania) np. temporisa II , dovre 2150 i optifire bodarta?

Hmmm niewiem gdzie wyczytałaś ze ekonomia niejest do końca dobra :o ?JA nic takiego niepisałam :-? Moim zdaniem jest ekonomiczny a pale nim juz 2 sezon,porównywać tych 2 wkladów niebede poniewaz niemam możliwosci ustawienie tych 2 wkladów obok siebie i testowania ich aby wysnuć jakieś wnioski....ja z bodarta jestem bardzo zadowolona jak i duże grono naszych klientów,temporis tez jest dobrym wkaldem ma wiekszy zaladunek drzewa i jest zeliwny,i tez moge polecić :D O dovre 2150 się nie wypowiem bo chyba oznaczenie pomyliłaś....

XX
08-12-2008, 12:06
escape dzieki - tak zrozumialam Twoja wypowiedz dt roznych rozwiazan
co do wiekszego zaladunku temporisa bardzo mnie zdziwilas (mowie o tym wiekszym optifire - jakos wydaje mi sie , ze tam wiecej wejdzie niz do temporisa)
co do dovre oczywiscie, ze sie pomylilam chodzi o 2180?:)

escape
08-12-2008, 13:57
jakos wydaje mi sie , ze tam wiecej wejdzie niz do temporisa)

A mi się niewydaje :D ja to wiem napewno ,mielismy go na stanie z 2 tygodnie temu , a w bodarcie pale na codzien ,Bodart ma mniejszy zaladunek dlatego ze palenisko jest oddalone szamotem od szyby i jest jakby w głębi przez co traci troche na powierzchni załadunkowej ale i tak jest gdzie ułożyć drzewo,brykiet..
wieczorem postaram się(jak mnie skleroza niedopadnie)wstawić zdjecie realnego Bodarta abyś wiedziała o czym mówie..
Jeśli pytasz o 2180 to glówna zaletą jego jest nowoczseny wygląd,dolot powietrza i gabaryt wkładu, pali się w nich dobrze choć mój mąż nielubi w nich rozpalac ...potrzebuje troche czasu aby się "bujnąć"ale to zrozumiałe im większy wkłąd tym dłużej trwa jego nagrzewanie... mnie osobiście wkurza takie czekanie i chętnie bym sprzedała wkład mojego męza Chazelles Desing 1200...ale nie da :evil: :D pieknie się w nim pali pod warunkiem ze juz się nagrzeje :x ... :wink: (mam nadzieje ze on tego nieprzeczyta hehe ;) )

dorcha
08-12-2008, 20:27
Głos rozpaczy

Wiem, że nic nie wiem.

Do soboty byłam przekonana, że jedynym słusznym wyjściem jest kominek z PW.
Czytając forum i będąc w sobotę w salonie z kominkami doszłam do wniosku, że porządny kominek z PW to wydatek 10 tys. plus jakaś piątka na inne, okołokominkowe wydatki, a i tak nie ma gwarancji, że wszystko będzie ok. Nasuwają sie pytania, czy instalator będzie się znał, czy maszyneria nie zawiedzie.

Od niedzieli skupiam się na wyborem zwykłego kominka (najchętniej z podnoszoną szybą), niedrogiego.
Liczyłam, że wybór będzie prostszy, a tu... niespodzianka, jest jeszcze gorzej.

Ludzie pomóżcie biednej kobiecie!!!

Dorota

escape
08-12-2008, 21:14
Jeden dobry krok do przodu to rezygnacja z płaszcza wodnego..określ poziom ceny niedrogiej bo uwierz mi ze każdy ma inny....

dorcha
08-12-2008, 21:16
maksymalnie 5 tys. :oops:

Dorota

DorciaIQ
09-12-2008, 08:46
No widzę że Doroty gust podobny mają - najpierw rezygnują z pw, a potem chcą szybę podnoszoną do góry, a potem się orientują że nie chciałyby wydać więcej niż 5 tysi :lol:

Dawaj, kochana escape z odsieczą :P Tylko żeby z powietrzem z zewnątrz był :)

kakusek
09-12-2008, 10:50
Ja rowniez mam problem :( Zalezy mi na wkładzie z dosc duza szybka (okolo 1 m szerokosci) Znalazlam piekny wklad z MCZ -FORMA PURO 95 ale jego cena mnie powalila.
Kominek bedzie nam sluzyl bardziej do ozdoby salonu i tylko ewentualnego dogrzania pomieszczen (mamy kotlownie na paliwo stale) wiec "ciezko" mi wydac taka kwote na sam wklad :(
Uparlam sie ze ma byc panoramiczna duza szyba gdyz bedzie on stal na reprezentacyjnym miejscu pomiedzy kuchnia i salonem.
Widzialam tez wklady z hajduka okolo 8 tys ale moze sa jeszzce tansze wklady z tak duza szyba?
A tak na marginesie to czy tak duzy wklad bedzie mi strasznie nagrzewal salon?Nie chce miec w nim 40 st temperatury :D

dorcha
09-12-2008, 23:34
Nikt nic nie doradzi???

an-bud
10-12-2008, 00:26
Ja rowniez mam problem :( Zalezy mi na wkładzie z dosc duza szybka (okolo 1 m szerokosci) Znalazlam piekny wklad z MCZ -FORMA PURO 95 ale jego cena mnie powalila.
Kominek bedzie nam sluzyl bardziej do ozdoby salonu i tylko ewentualnego dogrzania pomieszczen (mamy kotlownie na paliwo stale) wiec "ciezko" mi wydac taka kwote na sam wklad :(
Uparlam sie ze ma byc panoramiczna duza szyba gdyz bedzie on stal na reprezentacyjnym miejscu pomiedzy kuchnia i salonem.
Widzialam tez wklady z hajduka okolo 8 tys ale moze sa jeszzce tansze wklady z tak duza szyba?
A tak na marginesie to czy tak duzy wklad bedzie mi strasznie nagrzewal salon?Nie chce miec w nim 40 st temperatury :D
bez rozprowadzenia ciepła i dłuższym paleniu będzie piekiełko, nawet przy zamkniętych grzejnikach :-? przy podłogowym = prawie atrapa :wink:

an-bud
10-12-2008, 00:37
Głos rozpaczy

Wiem, że nic nie wiem.

Do soboty byłam przekonana, że jedynym słusznym wyjściem jest kominek z PW.
Czytając forum i będąc w sobotę w salonie z kominkami doszłam do wniosku, że porządny kominek z PW to wydatek 10 tys. plus jakaś piątka na inne, okołokominkowe wydatki, a i tak nie ma gwarancji, że wszystko będzie ok. Nasuwają sie pytania, czy instalator będzie się znał, czy maszyneria nie zawiedzie.

Od niedzieli skupiam się na wyborem zwykłego kominka (najchętniej z podnoszoną szybą), niedrogiego.
Liczyłam, że wybór będzie prostszy, a tu... niespodzianka, jest jeszcze gorzej.

Ludzie pomóżcie biednej kobiecie!!!

Dorota


maksymalnie 5 tys.

Dorota

chyba trzeba troszkę dołożyć, może hajduk, cena zależy też od wielkości paleniska.

kakusek
10-12-2008, 09:11
Dzieki an-bud .A mozecie jeszcze polecic jakies tansze wklady z taka duza szyba?
Nie bede palic w tym kominku codziennie lecz okazjonalnie lub przy wiekszych mrozach.(jak pisalam bedzie on tylko wspomagala dogrzanie w domu )Zamierzam oprocz podlogowki na parterze dac kilka grzejnikow (np pod wiekszym przeszkleniem i kanalowy pod oknem tarasowym) .Grzejnik bedzie etz w holu i pokoju obok i moze to wystarczy aby "pozbyc" sie nadmaru temperatury z salonu?Sama nie wiem czy jest potrzeba rozprowadzenia nawiewow na poddasze?(boje sie tych zzolknietych scian ktorymi strasza :oops: )

iva_marti
10-12-2008, 20:20
Zobacz:
Arysto 10 (910x510, szyba otwierana do góry) około 6500
Arysto 10 (980x600)

Dovre2180 np CBGD 36" około 8500

Hajduk Volcano D (990x510, szyba do góry) około 7400

Sparke
Varm F 1000x500 około 7000

Sama zastanawiam się jaki wkład wybrać. Może nie upierać się przy tym rozmiarze szyby i kupić Sparherm chyba bravo z szybą otwieraną do góry, też dość duży cena około 7000

Szukam opini na temat pozostałych wkładów.

XX
11-12-2008, 07:51
escape bardzo dziękuje za odpowiedź
bodenay optifire ten wiekszy bardzo mi sie podoba, jako plus moglabym tez chyba dodac, ze jesli jest z wentylatorem to nie trzeba robic wentylatora do dgp
zaskoczylas mnie z tym temporisem - wydawalo mi sie, ze tam wchodzi mniej. nie wiem tez czy to ze on jest zeliwny to lepiej czy gorzej?

Jola z Melisy
11-12-2008, 13:55
Kasia, ja dokładnie te same dwa wkłady rozważam. Niestety jak na teraz, obydwa dla mnie za drogie, więc kominek musi poczekać. :(

escape
11-12-2008, 14:19
escape bardzo dziękuje za odpowiedź
bodenay optifire ten wiekszy bardzo mi sie podoba, jako plus moglabym tez chyba dodac, ze jesli jest z wentylatorem to nie trzeba robic wentylatora do dgp
zaskoczylas mnie z tym temporisem - wydawalo mi sie, ze tam wchodzi mniej. nie wiem tez czy to ze on jest zeliwny to lepiej czy gorzej?

Niema jednoznacznej odpowiedzi :D jedni chwala stal i szamot inni tylko żeliwny....my osobiście stal i szamot....
zdjecia z paleniskiem bodarta postaram się wkleić dzisiaj (mówiłam ze mam amnezje) :o abys wiedziała o czym mówie......
....tak na marginesie to ponoć szykuje się podwyżka na bodarty i nietylko ....ale niewiem jeszcze ile ....ponoć od stycznia..na dniach mają mi przyjść nowe cenniki to dam znac co i jak i od kiedy :D

XX
11-12-2008, 20:06
no to wklejaj! poki korozja nie dziala (znaczy amnezja)

DorciaIQ
12-12-2008, 10:28
A tak na marginesie to czy tak duzy wklad bedzie mi strasznie nagrzewal salon?Nie chce miec w nim 40 st temperatury :D
bez rozprowadzenia ciepła i dłuższym paleniu będzie piekiełko, nawet przy zamkniętych grzejnikach :-? przy podłogowym = prawie atrapa :wink:
A czy to nie zależy od kubatury salonu? Jak ma 40mkw i pustkę nad nim prawie po całości to chyba się rozłoży to "piekiełko" bardziej, co?

dorcha
12-12-2008, 16:19
Escape

Wciąż czekam na Twoja poradę w mojej sprawie. Kilka postaów wyżej.

Dorota

XX
13-12-2008, 07:58
a ja na walke z amnezja:)

escape
13-12-2008, 10:26
:oops:
Normalnie mnie zawstydziłyscie dziewczyny :oops: z braku czasu wpadam i wypadam z forum ale się poprawie,zaraz wkleje zdjecie i odszukam post dorchy i odpowiem...narazie nadmienie ze od 1 stycznie 2009 ceny na Supre ida w góre Spatrherma ok 3%,na bodarta i chazella jeszcze niemam nowego cennika ale cos też pójdzie w góre,w koncu ostatnia podwyzka była 2 lata temu

escape
13-12-2008, 10:41
Głos rozpaczy

Wiem, że nic nie wiem.

Do soboty byłam przekonana, że jedynym słusznym wyjściem jest kominek z PW.
Czytając forum i będąc w sobotę w salonie z kominkami doszłam do wniosku, że porządny kominek z PW to wydatek 10 tys. plus jakaś piątka na inne, okołokominkowe wydatki, a i tak nie ma gwarancji, że wszystko będzie ok. Nasuwają sie pytania, czy instalator będzie się znał, czy maszyneria nie zawiedzie.

Od niedzieli skupiam się na wyborem zwykłego kominka (najchętniej z podnoszoną szybą), niedrogiego.
Liczyłam, że wybór będzie prostszy, a tu... niespodzianka, jest jeszcze gorzej.

Ludzie pomóżcie biednej kobiecie!!!

Dorota

Witam i przepraszam ze tak późno ale jakoś mi umknoł twój post :oops: ......
odrazu powiem ci tak za odnosnie wkładu do 5 tysięcy to szału niebedzie oczywiście zakładając podnoszoną szybe...niema dobrego wkładu do 5 tys z ponoszona szybą napisał o tym juz an bud ......jesli wybierzesz bez podnoszonej szyby to mogę ci polecic kilka np:Chazelles G701 L(standart 70 cm),Chazelles 801 L(80cm szerokosc wkładu),Sparke sporo modeli,Supra temporis no troche wiecej niz 5 tys ale dobry wkład,i jak kupisz go przed koncem roku to pewnie uda ci się cos utargowac z ceny,od stycznie 10% podwyzki ..Dovre 2180 cb modern ...

dorcha
13-12-2008, 21:05
A jakie masz zdanie o kominkach Laudel, bo za ok 4 tys można kupić wkład z podnoszoną szybą??

Dorota

escape
14-12-2008, 20:54
a ja na walke z amnezja:)
Amnezja górą :oops: .....ale ponizej masz zdjecie poglądowe z montazu ...zauważ ze "palenisko"jest niżej a "płotek"szamotowy jest dość pokażny :D
http://images24.fotosik.pl/305/a2dc44913ef8172fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/a2dc44913ef8172f.html)http://images31.fotosik.pl/419/a28fa1a40835ae87m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/a28fa1a40835ae87.html)http://images33.fotosik.pl/424/2b37a0207928a3eem.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/2b37a0207928a3ee.html)http://images50.fotosik.pl/40/374f06d28a88641bm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/374f06d28a88641b.html)

XX
15-12-2008, 07:38
escape dziekuje -popatrz wydawalo mi sie ze bodart najelepiej wyglada w wersji nowoczesnej a tu taki kwiatek:)

anettka
17-12-2008, 01:30
Jeżeli jestes zdecydowana ze jednak płaszcz wodny to CTM jest dobrym wyborem...i smiało możesz go instalować ...jeśli bez płaszcza to mogę pomóc ci dopasowac wkład....pozdrawiam

escape, chyba jednak bedzie kominek bez płaszcza,wiec zwracam sie pomoc w dopasowaniu wkladu. Dom z uzytkowym poddaszem,powieszchnia ok 200m2. Zalezy mi na szybie polokraglej otwieranej na bok. Dobrze by bylo gdyby cena sie zmiescila w 5000 max 6000

dorcha
17-12-2008, 17:33
Jakie zdanie macie o wkładach Laudel?? Jestem o krok od kupienia go i nie wiem czy to dobry wybór.

Dorota

escape
17-12-2008, 18:38
Jakie zdanie macie o wkładach Laudel?? Jestem o krok od kupienia go i nie wiem czy to dobry wybór.

Dorota

To zrób kochaniutka kilka kroków w bok lub w tył byle bys go niekupowała Laudel Invicata i Uniflam to jedno i to samo badziewie z tym ze Laudel jest najdroższy co nieznaczy ze jakośc jego jest rewelacyjna....Invicte i Uniflama kupisz w zwykłym markeciaku,palić się w tym pali ale szału sie nie spodziewaj

dorcha
17-12-2008, 20:56
Escape

to już ostatnie pytanie chociaż ciągle błądzę jak w mgle

Będę miała rustykalny wystrój salonu i bardzo mi pasują wyglądem kominki Dovre z harmonijkowymi drzwiczkami. Obawiam się jednak, że przez te szybki niewiele widać ognia i nie są tak szczelne jak te normalnie zamykane.
Zależy mi na otwartym palenisku dlatego tak się miotam między tymi kominkami.
Nie wiem jednak jak to wygląda od strony praktycznej; czy często siedzi się przy otwartym palenisku, czy taka opcja jest w ogóle wykorzystywana??
Jako że działka, na której się buduję jest leśna wiatrów (cugów) szalonych sie nie spodziewam.

Co myślisz o takich kominkach i co bys mi doradziła.

Pozdrawiam
Dorota

escape
17-12-2008, 22:17
Escape

to już ostatnie pytanie chociaż ciągle błądzę jak w mgle

Będę miała rustykalny wystrój salonu i bardzo mi pasują wyglądem kominki Dovre z harmonijkowymi drzwiczkami. Obawiam się jednak, że przez te szybki niewiele widać ognia i nie są tak szczelne jak te normalnie zamykane.
Zależy mi na otwartym palenisku dlatego tak się miotam między tymi kominkami.
Nie wiem jednak jak to wygląda od strony praktycznej; czy często siedzi się przy otwartym palenisku, czy taka opcja jest w ogóle wykorzystywana??
Jako że działka, na której się buduję jest leśna wiatrów (cugów) szalonych sie nie spodziewam.

Co myślisz o takich kominkach i co bys mi doradziła.

Pozdrawiam
Dorota

Aby popalić sobie przy otwartym palenisku to pierwszą rzecza jaka musi być to komin min.fi 250 a czy się uzywa to już chyba zalezy od osób korzystających u nas na dzien dzisiejszy palimy przy otwartej szybie i podoba nam sie jesli chodzi o dovre to duzo duzo lepszy wybór niz laudel,każdy szpros zabiera troche wizji ognia ,ten harmonijkowy model montowalismy w niemczech babeczka bardzo zadowolona z niego,ale czy ty bedziesz?ciżko powiedziec....

amatlea
18-12-2008, 19:18
Escape, a wiesz coś może na temat nowego kominka z płaszczem wodnym Spartherm - Varia 1Vh H2O ?

Niestety muszę mieć kominek z pw i chciałabym coś nowoczesnego - ten ponoć taki jest. Ładny i dobry podobno, chociaż jeśli to nowy produkt to czy dobry może się okazać dopiero za jakiś czas...
Wygląda w każdym bądź razie ciekawie, ale cenę ma sporą, więc nie wiem czy zastanawiać się nad nim czy zdecydować na np. Edilkamin ?

jeanpascale
18-12-2008, 19:26
Jasne najpierw podniosa o 3% a potem bedzie 20-40 % upustu :lol: stal, zeliwo i inne metale na giełdach poszły ostro w dół do tego nie ma takiego popytu, ja poczekam do wiosny albo do lata i wtedy kupie za 50% ceny :wink:

Jola z Melisy
18-12-2008, 20:23
Też mi się tak coś zdaje. Padaczka na rynku budowlanym , a oni ceny podnosić będą. Niech spróbują.

escape
18-12-2008, 20:38
Powiem wam ze niestety podwyzki będą i to dośc znaczne ..np:..Chazelles ,Bodart & Gonay,Dovre (niektóre modele)Spartherm,Supra,Morso od 1 stycznia juz w nowych wyższych cenach ,o obniżkach cen na wkłady niesłyszałam :D ,przynajmniej od kiedy zajmujemy się kominkami a to juz kilka lat bedzie aby coś obnizyli przynajmniej na stałe czasem jakieś promocyjne ceny dadza ale bez wielkiego szału :D jeśli ktos planuje kominek z wyzej wymienionych firm to radze zamawiać jeszcze w tym roku,nowy cennik otrzymałam wczoraj i róznice są dośc znaczne np chazelles d 70 solo kosztuje 508 euro netto+22% x 4zł= 2479 zł teraz kosztuje 2000zł.Pozdrawiam

olaczek
18-12-2008, 20:46
kurcze to jest spora suma :o przyznam się, że w mojej branży od pewnego czasu nie dość, że nie było podwyżek, to jeszcze lekki spadek cen. Ja zakupy do wykończeniówki zacznę za kilka miesięcy. Jeżeli ceny tak będą szły w górę czeka mnie albo wolniejsze wykańczanie albo rezygnacją z niektórych wyborów.

escape
18-12-2008, 20:54
Chazelles ,Bodart & Gonay podnoszą ceny srednio raz na 2 lata stąd taki przeskok.....i dodac trzeba ze euro poszło mocno w góre a to też zwiększa cene wkładu ponieważ kupywane sa własnie w euro....euro pójdzie w dół to i cena się zmieni nas obowiązuje cennik w euro

markoto
18-12-2008, 21:45
a dovre 2175 cbs?? tez w gore?

escape
18-12-2008, 22:00
Tak też bedzie droższy .... dlatego ze do konca tego roku dali lepszą cene na wejscie wkładów na rynek i własnie te nowsze od stycznie idą w góre dokładną cene jaka bedzie od stycznia moge ci podac jutro jak bede w pracy

escape
19-12-2008, 11:40
Od stycznie bedzie cena na 2175 cbs -5431zł (teraz 4425zł )
2175cbsc (z dystrybutorem)jest 4900zł a bedzie 6140zł

DorciaIQ
19-12-2008, 11:54
Chazelles ,Bodart & Gonay podnoszą ceny srednio raz na 2 lata stąd taki przeskok.....i dodac trzeba ze euro poszło mocno w góre a to też zwiększa cene wkładu ponieważ kupywane sa własnie w euro....euro pójdzie w dół to i cena się zmieni nas obowiązuje cennik w euro
I powiedzcie mi teraz - dlaczego można nie chcieć wprowadzenia euro w Polsce????? :roll:

markoto
19-12-2008, 12:01
Od stycznie bedzie cena na 2175 cbs -5431zł (teraz 4425zł )
2175cbsc (z dystrybutorem)jest 4900zł a bedzie 6140zł

o kurcze to oplaca sie zamowic w tym roku, biednemu i wiatr w oczy :(

Czy zamowienie w tym roku wystarczy czy cena sie liczyc z daty dostawy?

Czy on ma wklad szamotowy czy ten wermiulitowy czy jak mu tam.

DorciaIQ
19-12-2008, 13:32
O kurka to teraz szczel escape od razu wykładzik o szamotowych i tych jak im tam :wink:

XX
19-12-2008, 13:39
a jeszcze bym sie chciała dopytac o wkłady hajduk i spatherm - co z ich "ekonomia" grzania

jeanpascale
19-12-2008, 16:35
Spokojnie bez paniki, jesli podnosza to : kurs euro temu sprzyja ( dobre tłumaczenie na podwyzke :lol: ) moze faktycznie mają taka polityke ze co 2 lata robią cos takiego, ale moim zdaniem odbije im sie to czkawką
PS. na wiosne, lato tak jak w anglii i usa z samochodami do jednego władu dostaniesz 2 gratis :wink: czego sobie i innym zycze

przemoch
23-12-2008, 23:59
przeczytałem wątek, poszperałem w necie i ... nie ma :cry:
szukam kominka do domu ~300m.kw - więc pewnie ok.24kW wyposażonego w :

- szyba narożna (przeszklony przód i bok) - podnoszona
- płaszcz wodny
- zamknięta komora spalania

jest taki ? pomóżcie pls

Forest-Natura
24-12-2008, 00:25
Witam.
A ma mieć srebrną czy złotą klameczkę...?
Pozdrawiam.

jeanpascale
24-12-2008, 13:03
moim zdaniem to takiego wypasu to tylko platynowa :)

ZDROWYCH I RADOSNYCH SWIAT DLA WSZYSTKICH UZYTKOWNIKÓW I INSTALATORÓW KOMINKÓW.

przemoch
24-12-2008, 21:37
akurat właśnie takie klameczki takie mi się nie podobają....

DorciaIQ
05-01-2009, 17:30
Witam.
A ma mieć srebrną czy złotą klameczkę...?
Pozdrawiam.
Od razu widać że najlepszy doradca :roll: :D

Forest-Natura
05-01-2009, 20:26
Witam.
Podstawowa zależność - im większa powierzchnia do ogrzania wodą tym mniejsza powierzchnia szyby we wkładzie.
Na pewno znajdą się spece, którzy naopowiadają Ci bajki i być może zamontują nawet jakieś urządzenie, które niby będzie spełniać Twoje wymagania.
Zgarną kupę kasy i...zostawią Cię sam na sam z problemem do końca Twojego pobytu we własnym domu. Będziesz miał albo do wyboru - szuflować taczkami drewno do kominka (po pierwszym sezonie przejdzie Ci całkowicie ochota na kominkowe klimaty) albo oglądać wiecznie czarną szybę.
Czar kominka pryśnie jak bańka mydlana...
Odpuść sobie szybę boczną, zaplanuj wstawienie buforu wodnego o pojemności co najmniej 1000 litrów...i znajdź dobrego przedstawiciela firmy Brunner, Spartherm lub Leda.
Wtedy będziesz miał na prawdę ogrzewanie wodne kominkiem z prawdziwego zdarzenia.
Albo...zrób kominek dla sportu, rekreacji tylko i system grzewczy innego pomysłu.
Pozdrawiam.

Damon
05-01-2009, 21:49
Szukam nieustająco wkładu z płaszczem, narożny, dwuszybowy,podnoszona szyba, edilkamin 29 jest za duży (szerokość bym przeżyła, ale wystawałby o 20 cm ze ściany) a innego nie znalazłam. Nawet niekoniecznie musi mieć szybę podnoszoną. Powierzchnia domu ok 220m2.
Edilkamin ma poza tym ogromną moc 34kW, czy kominek może być taki "przewymiarowany" mocowo?

Poradzicie coś?

przemoch
05-01-2009, 22:26
Forest, dzięki za poradę, widać są jeszcze nie malowani doradcy :D

DorciaIQ
06-01-2009, 00:36
Forest, dzięki za poradę, widać są jeszcze nie malowani doradcy :D
A jednak! :lol:

Yeti
06-01-2009, 01:46
Nie zagadywać mi tu Foresta, bo ja czekam na jego odpowiedź w innym wątku :evil: :wink: :lol:
http://forum.muratordom.pl/post2977064.htm?highlight=#2977064
Forest wróć :wink: :D

edi1977
06-01-2009, 19:39
Witam,

Czy ktos moze polecic dobry wklad w przystepnej cenie taki, ktory ma 3 szyby (dwie w dluzszych bokach i jedna w krotszym) ? Z gory dzieki !!!

Forest-Natura
06-01-2009, 20:08
Witam.
Masz do wyboru kiepskiej jakości, bo przestarzałej konstrukcji wkłady typu Kratki (bez dopływu powietrza z zewnątrz i szybko brudzącymi się przez to przeszkleniem, ze szprosami pomiędzy szybami, z możliwością tylko otwierania drzwiczek bocznych i brakiem możliwości wyczyszczenia od wewnątrz szyby małej, w jednym standardowym wymiarze), ale taniej (ok. 5-8 tys. zł).
Lub zaawansowane technologicznie, pięknie wyglądające, z pełnym dopływem powietrza z zewnątrz, otwieraną każdą szybą z osobna i podnoszoną całą konstrukcją do góry, co powoduje "dizajnerski" wygląd otwartego paleniska, w kilku możliwościach wymiarowych, wkłady typu Spartherm Arte U za ponad 16 tys., lub podobnych, np. Totem, Atra, ale jeszcze droższych.
Pozdrawiam.

Damon
06-01-2009, 20:23
Słyszeliście coś o Arysto? Dotychczas jedyny wkład z płaszczem i dwoma szybami z gilotynowym podnoszeniem jaki nam pasuje (edilkamin jest za duży).

Tylko o firmie Arysto wiele nie słychać.

edi1977
06-01-2009, 21:53
Witam.
Masz do wyboru kiepskiej jakości, bo przestarzałej konstrukcji wkłady typu Kratki (bez dopływu powietrza z zewnątrz i szybko brudzącymi się przez to przeszkleniem, ze szprosami pomiędzy szybami, z możliwością tylko otwierania drzwiczek bocznych i brakiem możliwości wyczyszczenia od wewnątrz szyby małej, w jednym standardowym wymiarze), ale taniej (ok. 5-8 tys. zł).
Dzieki za szybka odpowiedz. Jak rozumiem takich wkladow nie polecasz.


Lub zaawansowane technologicznie, pięknie wyglądające, z pełnym dopływem powietrza z zewnątrz, otwieraną każdą szybą z osobna i podnoszoną całą konstrukcją do góry, co powoduje "dizajnerski" wygląd otwartego paleniska, w kilku możliwościach wymiarowych, wkłady typu Spartherm Arte U za ponad 16 tys., lub podobnych, np. Totem, Atra, ale jeszcze droższych.
Pozdrawiam.
Hmm widzialem takie, ale nie wiem czy budzet to wytrzyma. Przed chwila przeszukiwalem Internet i znalazlem takie firmy: Schmidt i MCZ. Cena pomiedzy tymi dwoma. Czy cos mozesz podpowiedziec o tych producentach?

genesis
06-01-2009, 22:34
Parę moich osobistych sugestii odnośnie kominków:
Co polecam:
1. Koniecznie zamknięta komora spalania (doprowadzenie pow. z zewnątrz budymku bezpośrednio do paleniska) = brak problemów z ciągiem wstecznym w wentylacji, efekt podciśnienia, brak dyskomfortu pizgania po nogach z nawiewu....
2. Wlot powietrza do komory spalania od góry, najlepiej przez tzw. kurtynę powietrzną = spalanie zupełne nawet przy małej mocy (większa sprawność), nie trzeba czyścić szyby :D , możliwość bardzo powolnego spalania, czystość wokół kominka - tego typu rozwiązania nie mają popielnika w postaci szuflady - olbrzymia zaleta, wybieranie popiołu co 4-6 tykodni :D, długie trzymanie żaru - zimą praktycznie nie trzeba rozpalać.
3. Korpus żeliwny, składany na silikonie ognioodpornym z elementów = duża akumulacja ciepła i wielopokoleniowa trwałość
4. Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła = niezależność od współczesnej techniki.
4a. Ewentualnie wspomaganie CO, ale po przez wymiennik ciepła nad czopuchem (żadnych płaszczy :evil: )


Mity z forum (czyli czego nie polecam):
1. Korpus kominka powinien być odlany w całości, aby był szczelny - Szczelny? ale jak długo. Znawcy tematu wiedzą jakie naprężenia siedzą w takim odlewie - wcześniej czy póżniej pękają tracąc szczelność.
2. musi być szufladka, by móc wygodnie wyciągać popiół - wręcz przeciwnie, szufladka oznacza doprowadzenie powietrza od dołu do paleniska, a zatem trzeba często wybierać popiół by dopływ nie był utrudniony. Wyciągając taką szufladkę już mamy ubrudzoną całą przestrzeń przed kominkiem :cry: Poza tym szyfladka powoduje nieszczelność wkładu z wszystkimi tego konsekwencjami.
3. Płaszcz wodny - zdecydowanie nie polecam, wady:
- niska temp. spalania = zmniejszona sprawność i brudna szyba
- Stalowa obudowa pracuje w b. niekorzystnych warunkach (przy ok. 40-50 st. intensywna korozja stali przy kontakcie z wodą). Prędzej czy później powstanie drobna nieszczelność - jak wokół kominka jest podłoga ceramiczna to nie ma problemu, trzeba tylko rozkopać obudowę :-? . Jak jest parkiet czy panele to współczuję, woda się sączy po nim przez długi czas, może urośnie grzybek... aż w pewnym momencie się wybrzuszy dając znać właścicielowi, że coś jest nie tak :o (znacznie lepiej jest zastosować wymiennik w postaci np. spirali z rurek miedzianych wokół czopucha).

Pozdrawiam fanów kominków

pawel_bthd
07-01-2009, 07:09
Witam.
Masz do wyboru kiepskiej jakości, bo przestarzałej konstrukcji wkłady typu Kratki (bez dopływu powietrza z zewnątrz i szybko brudzącymi się przez to przeszkleniem, ze szprosami pomiędzy szybami, z możliwością tylko otwierania drzwiczek bocznych i brakiem możliwości wyczyszczenia od wewnątrz szyby małej, w jednym standardowym wymiarze), ale taniej (ok. 5-8 tys. zł).
Lub zaawansowane technologicznie, pięknie wyglądające, z pełnym dopływem powietrza z zewnątrz, otwieraną każdą szybą z osobna i podnoszoną całą konstrukcją do góry, co powoduje "dizajnerski" wygląd otwartego paleniska, w kilku możliwościach wymiarowych, wkłady typu Spartherm Arte U za ponad 16 tys., lub podobnych, np. Totem, Atra, ale jeszcze droższych.
Pozdrawiam.

nie rozumiem tylkoo skad te informacje o kratkach poraz kolejny powtarzane
ja tez naczytałem sie tego ze krzywe, nie szczelne, czarneszyby i od pazdziernika pale w amelii to nie jest wkład ale reaktor po godzinie jest sauna w domu i do rana tak trzyma!!! pełna regulacja szyba troche sie brudzi ale w którym nie?
nie pracuje dla kratek jesli kogos interesuje zdjecia moge podeslac kominka i etapy budowy (samodzielne...)
bardzo funkcjonalny wkład z niewiarygodną mocą
a bajki o krzywych elementach to....
przynajmniej nie kradną pieniedzy za gwarancje na 1-3lata
pozdrawiam kratkowiczów
gorąco!!!!! :)
:lol:

Hugo26
10-01-2009, 16:20
Parę moich osobistych sugestii odnośnie kominków:
Co polecam:
1. Koniecznie zamknięta komora spalania (doprowadzenie pow. z zewnątrz budymku bezpośrednio do paleniska) = brak problemów z ciągiem wstecznym w wentylacji, efekt podciśnienia, brak dyskomfortu pizgania po nogach z nawiewu....
2. Wlot powietrza do komory spalania od góry, najlepiej przez tzw. kurtynę powietrzną = spalanie zupełne nawet przy małej mocy (większa sprawność), nie trzeba czyścić szyby :D , możliwość bardzo powolnego spalania, czystość wokół kominka - tego typu rozwiązania nie mają popielnika w postaci szuflady - olbrzymia zaleta, wybieranie popiołu co 4-6 tykodni :D, długie trzymanie żaru - zimą praktycznie nie trzeba rozpalać.
3. Korpus żeliwny, składany na silikonie ognioodpornym z elementów = duża akumulacja ciepła i wielopokoleniowa trwałość
4. Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła = niezależność od współczesnej techniki.
4a. Ewentualnie wspomaganie CO, ale po przez wymiennik ciepła nad czopuchem (żadnych płaszczy :evil: )


Mity z forum (czyli czego nie polecam):
1. Korpus kominka powinien być odlany w całości, aby był szczelny - Szczelny? ale jak długo. Znawcy tematu wiedzą jakie naprężenia siedzą w takim odlewie - wcześniej czy póżniej pękają tracąc szczelność.
2. musi być szufladka, by móc wygodnie wyciągać popiół - wręcz przeciwnie, szufladka oznacza doprowadzenie powietrza od dołu do paleniska, a zatem trzeba często wybierać popiół by dopływ nie był utrudniony. Wyciągając taką szufladkę już mamy ubrudzoną całą przestrzeń przed kominkiem :cry: Poza tym szyfladka powoduje nieszczelność wkładu z wszystkimi tego konsekwencjami.
3. Płaszcz wodny - zdecydowanie nie polecam, wady:
- niska temp. spalania = zmniejszona sprawność i brudna szyba
- Stalowa obudowa pracuje w b. niekorzystnych warunkach (przy ok. 40-50 st. intensywna korozja stali przy kontakcie z wodą). Prędzej czy później powstanie drobna nieszczelność - jak wokół kominka jest podłoga ceramiczna to nie ma problemu, trzeba tylko rozkopać obudowę :-? . Jak jest parkiet czy panele to współczuję, woda się sączy po nim przez długi czas, może urośnie grzybek... aż w pewnym momencie się wybrzuszy dając znać właścicielowi, że coś jest nie tak :o (znacznie lepiej jest zastosować wymiennik w postaci np. spirali z rurek miedzianych wokół czopucha).

Pozdrawiam fanów kominków

również nie polecam kominków z płaszczem wodnym, szkoda kasy.....
pozdrawiam

Jola z Melisy
25-01-2009, 14:14
A co myślicie o tym wkładzie. Wygląda super, ale jak z jakością. Może ktos cos podpowiedzieć? http://www.kratki.com/product_info.php?manufacturers_id=10&products_id=2323&osCsid=d3f2c7eedbbcab6731beb02a6ca381a6

sure
25-01-2009, 17:33
A co myślicie o tym wkładzie. Wygląda super, ale jak z jakością. Może ktos cos podpowiedzieć? http://www.kratki.com/product_info.php?manufacturers_id=10&products_id=2323&osCsid=d3f2c7eedbbcab6731beb02a6ca381a6

Ciekawe, dlaczego ma tak dużą moc, 16kW? Widziałam u Spartherma większy wkład, a o mocy tylko 11...

Jola z Melisy
27-01-2009, 17:03
No właśnie, może ktoś się wypowie na temat tych kominków. Nazwa firmy nic mi nie mówi.

alladyn71
28-01-2009, 10:21
Parę moich osobistych sugestii odnośnie kominków:
Co polecam:
1. Koniecznie zamknięta komora spalania (doprowadzenie pow. z zewnątrz budymku bezpośrednio do paleniska) = brak problemów z ciągiem wstecznym w wentylacji, efekt podciśnienia, brak dyskomfortu pizgania po nogach z nawiewu....
2. Wlot powietrza do komory spalania od góry, najlepiej przez tzw. kurtynę powietrzną = spalanie zupełne nawet przy małej mocy (większa sprawność), nie trzeba czyścić szyby :D , możliwość bardzo powolnego spalania, czystość wokół kominka - tego typu rozwiązania nie mają popielnika w postaci szuflady - olbrzymia zaleta, wybieranie popiołu co 4-6 tykodni :D, długie trzymanie żaru - zimą praktycznie nie trzeba rozpalać.
3. Korpus żeliwny, składany na silikonie ognioodpornym z elementów = duża akumulacja ciepła i wielopokoleniowa trwałość
4. Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła = niezależność od współczesnej techniki.
4a. Ewentualnie wspomaganie CO, ale po przez wymiennik ciepła nad czopuchem (żadnych płaszczy :evil: )

Pozdrawiam fanów kominków

No to teraz niech ktos mi powie ktore firmy spelniaja te wymagania :P
W cenie do ok.9000 :D a bede zadowolona.
Glowa mnie boli gdy to wszystko czytam, a ja poprostu chce kupic dobry, ladny wklad :D

glowac
28-01-2009, 10:51
alladyn71
np Jotul
ma doprowadzone kanały pow od dołu i z góry. jest żeliwny ale skręcany, a płaszcz woodny - jest tam Trol, ale nie wiem czy spełnia pow. wymagania.
chyba lepszym rozwiazaniem jest nawinięta rurka miedizana na przewód kominowy. nie ma pewnie takiej sprawności jak typowy wymiennik - ale nic nie zardzewieje i nie ma okopconej szyby.
ale jotul nie jest tani....

Wirecki
24-02-2009, 23:56
Czy w związku z poniższym możesz mi polecić jakąś alternatywę dla wkładu spartherm varia FDh? Z góry dzięki.

Chazelles ,Bodart & Gonay podnoszą ceny srednio raz na 2 lata stąd taki przeskok.....i dodac trzeba ze euro poszło mocno w góre a to też zwiększa cene wkładu ponieważ kupywane sa własnie w euro....euro pójdzie w dół to i cena się zmieni nas obowiązuje cennik w euro

Nikoru
16-03-2009, 17:16
Przeczytałam cały wątek i nie znalazłam wkładu dla siebie :(

Szukam czegoś taniego (naprawdę, tak do 4tys., ale chętniej jeszcze taniej), do palenia tylko rekreacyjnie. Zależy mi na beztroskim podziwianiu migoczących płomieni.

Znajoma szybko straciła zapał do palenia w kominku. Na samą myśl, że po krótkim czasie szyba się zakopci i przesłoni widoki a na dodatek będzie musiała ją czyścić, woli wcale nie rozpalać i się nie stresować.

Nie mam chyba aż tak dużych wymagań?

Kominek ma stać w rogu, ale ma być z płaską szybą. Preferuję więc cienkie wkłady, żeby obudowa zanadto nie zdominowała pokoju.

W podłodze jest rura z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Wlot do komina ok. 140-150cm nad podłogą (nie wiem, a nie mam pod ręką męża, żeby dopytać).

Reasumując: szukam taniego wkładu ze sprawnym/sprawdzonym systemem czystej szyby.

Istnieje taki?

Forest-Natura
16-03-2009, 21:43
Witam.
Nie.
Pozdrawiam.

bagi69
16-03-2009, 22:51
CSD Kiteflam
Tam gdzie instalowałem klienci są zadowoleni i jak mówia szyba nie brudzi się zbytnio

Nikoru
17-03-2009, 16:39
Tego się obawiałam...

Witam.
Nie.
Pozdrawiam.

ale po cichu liczyłam na to:

CSD Kiteflam

Dzięki i czekam na dalsze propozycje (jeśli jest jeszcze na co) :wink:

DorciaIQ
18-03-2009, 10:03
Sorki za najprawdopodobniej głupie pytanie:
czy jeśli chcę kominka dość sporego (80cm szerokości co najmniej), ale nie chcę żeby się mocno nagrzewał, bo chcę palić tylko rekreacyjnie, a mam antresolę i boję się że jak się rozhajcuje to na górze się nie będzie dało wytrzymać (mieszkałam w takim domu i dziękuję), to powinnam szukać kominka z jak najmniejszą mocą, czy te kW to za co innego odpowiadają? (np. dgp, płaszcz, a nie oddawanie ciepła przez całą szybę)

Z góry dziękuję za wyrozumiałą odpowiedź dla blondynki ;)

jolass
18-03-2009, 12:09
Przymierzam się do jakiegoś wkładu Spartherm. Ogólnie mi się podobaja ale jeden znajomy ma Arte 0 i po miesiącu zeszła mu farba z drzwi i ze środka a po pół roku wymieniał wkładkę szamotową. Czy ktoś miał podobne doświadczenia. A może przyczyną są jakieś błędy w obsłudze?[/u]

Słomka
08-04-2009, 14:23
Witam wszystkich serdecznie!

Przymierzamy się do kupna kominka - ma być też rozprowadzenie ciepła po domu (ok. 270 m2, z czego na dole salon+jadalnia+kuchnia+klatka schod. = 95 m2, pozostałe dół +piętro = ok. 170 m2 - bo w pomieszczeniu nad garażem podobno też dobrze mieć dodatkowe ciepełko).

Chcieliśmy ładny duży kominek panoramiczny typu Spartherm Varia Ah (taki polecił nam fachowiec w sklepie) lub Bh, ale one mają tylko 11kW mocy nominalnej - chyba nie wystarczy???

Jakie polecicie kominki panoramiczne o dużej (20-22kW) mocy?
Oczywiście wiem, że cena takowych nie należy do najniższych, ale nie chcę też zginąć pod jej ciężarem... :)

Dziękuję bardzo za pomoc:)

Aneta

genesis
08-04-2009, 19:51
Jotulem Panoramą RH18 taki domek powinnaś ogrzać, w różnych miejscach forum masz trochę opini o Jotulach - jeśli chodzi o grzanie to istne smoki :) sprawdzona norweska technologia...

Słomka
08-04-2009, 22:11
Od razu widać, że w temacie kominków jestem świeżutka ;)
Panorama dla takiego laika oznacza to samo, co przy TV - czyli szerokość 90-110 cm.

Jednak i do tego kominka (już wiem, że tu "panorama" oznacza zaokrągloną szybkę) mam pytanie - jest info, że ma moc 15kW i ogrzeje 150m2.
To chyba nie wystarczy?

A.

pasie
09-04-2009, 11:51
dopiero zaczynam się rozglądać za wkładem i te ceny mnie zabijają, a małż wczoraj jeszcze przywalił - najwyżej wkład kupimy w Leroy :o o goood

wkład ma być narożny z systemem czystej szyby, dom 150m2 rozprowadzenie ciepła na górę,
dajcie namiary na coś dobrego i sprawdzonego bo trochę czasu zajmie mi urabianie małża :lol:

genesis
09-04-2009, 12:09
Od razu widać, że w temacie kominków jestem świeżutka ;)
Panorama dla takiego laika oznacza to samo, co przy TV - czyli szerokość 90-110 cm.

Jednak i do tego kominka (już wiem, że tu "panorama" oznacza zaokrągloną szybkę) mam pytanie - jest info, że ma moc 15kW i ogrzeje 150m2.
To chyba nie wystarczy?

A.

te 150 m2 to z dużym bezpieczeństwem podają - w przypadku gdy kominek jest jedynym źródłem ciepła, przy -20 st na dworze, średnia izolacyjność ścian i w domu ma być ciepło.
W praktyce zawsze masz dodatkowy system ogrzewania - w największe mrozy mogą się wspomagać. Ja ogrzewam ok. 180 m2 przy grawitacyjnym rozprowadzeniu ciepła. Raz przy awarii kotła gazowego na przełomie gru/styczeń (na dworze lekki mróz do -10 st.) przez 3 tygodnie grzałem tylko kominkiem i nie było problemu 22 st. w domu, praktycznie nie poczułem różnicy, jedynie wodę musiałem grzać elektrycznie.

wkociol
29-05-2009, 12:14
Witam,

Jestem trochę zielony w temacie kominków, dlatego też potrzebuję waszej pomocy. Planuję zakup kominka (wkładu) z płaszczem wodnym do domku o powierzchni użytkowej 105m2. Kominek ma być głównym źródłem ogrzewania podczas naszej obecności, alternatywnie będzie podłączony piec olejowy. Kominek ma podgrzewać wodę użytkową i dom poprzez grzejniki i podłogówkę w łazienkach w korytarzu.

W jaką moc powinienem zainwestować i jakiej firmy kominek kupić? Myślałem o Jotulu albo innym porównywalnym? Cenowo oczywiście pewne granice rozsądku są, ale nie chcemy na kominku oszczędzać.

Moja sugestia to jotul I 18 Harmony ok. 22 kw. Czy to nie będzie za dużo? Jaki byłby szacunkowy koszt takiego kominka wraz z akcesoriami i instalacją?

Proszę o wszelkie sugestie, potrzebuję dość pilnie pomocy

malka
29-05-2009, 16:12
a ja mam dylemat natury czysto estetycznej :oops:

bo marzy mi się kominek taki 100x50 może 40, który ma mieć głównie funkcję dekoracyjną, więc parametry grzewcze sa raczej drugo, a nawet trzeciorzędne , czy jest jakiś wkład o takich rozmiarach z prostą ramką, bez tych wszystkich czary mary.....szukam,szukam i jedyne co mi cisnienie podniosło swym urokiem to Varm 16/9 (1370/540), ale cena zabija (przy założeniu ,że to ma być tylko taka babska fanaberia). Połowa tej ceny wchodzi w grę :roll:

andrew01
10-06-2009, 10:20
Również chciałbym prosić o pomoc w sprawie wkładu kominkowego, czytałem już chyba setki postów i mam coraz większy mętlik w głowie. Interesuje mnie kominek, taki zwykły bez PW bez DGP, z prostą szybą, wykorzystywany będzie wyłacznie rekreacyjnie. Muszę przyznać, że polecane na forum są raczej kominki dość kosztowne, ale czy dla moich potrzeb to musi być od razu kominek za 5tys złotych? Czy naprawde powinienem szukać kominków z dolotem zewnętrznego powietrza (wentylacja grawitacyjna)? Czy te tańsze kominki, za 1,5 - 2,5 tys są naprawdę takie kiepskie, czy wręcz niebezpieczne? Dlatego, jeżeli byłaby taka możliwość to prosiłbym o podpowiedź gdzie mógłbym znaleźć kominek dla moich potrzeb, w sensownej cenie.

Pozdrawiam
Andrzej

annboch
10-06-2009, 13:45
A co sądzicie o CLAIRFLAM 775 ? Całkiem ładnie wygląda. Szukam kominka do mieszkania 66 metrowego. Pokój w którym będzie się znajdował ma 28 m2. Kominek ma pełnić funkcję głównie dekoracyjną no i oczywiście trochę też dogrzewać w zimne wieczory. Ten kosztuje ok 5 tyś. czy w granicach tej ceny polecacie coś w lepszej jakości?

e-mól
01-07-2009, 18:45
hej
a ja trochę inaczej szukam kominka słabo grzejącego :D
będzie on skierowany na salom ok 20m/kw jakby za kominkiem jest otwarta przestrzeń na kuchnię i jadalnię
nie chcę kominka który nas ugotuje w tym niewielkim salonie, bo nie lubimy gdy jest zbyt ciepło
kominek będzie rozprowadzał ciepło do góry grawitacyjnie, ale to tylko tylko jako wykorzystanie ciepła gdy akurat będziemy w nim palić, kominek ma głównie pełnić funkcę rekreacyjną i estetyczną

ma być sprawny, nowoczesny, najlepiej z czystą szybą i jasnym wnętrzem

podoba mi się MCZ Puro 75 ale mam wątpliwości czy nie za duża moc, no i może coś podobnego ciut taniej by się znalazło

a czy jakiś spec wie czym rózni się ten model od "MCZ FORMA 77"

e-mól
01-07-2009, 18:47
acha i czy ten Autec w MCZ faktycznie pozostaje biały?? to dość istotne[/i]

nesta
05-07-2009, 17:20
witam!!!
Zainspirowana nowoczesnymi wnetrzami szukam kominka panoramicznego. Niestety ceny zwalaja z nog, np.: wklad Brunnera- panoramiczny 25 tys. ale laskawie poinformowali iz model ktory mnie interesuje jest wlasnie w promocji :lol: :lol: :lol: - jedyne 19.800. I co wy na to????
Konkretnie szukam wkladu do takiej obudowy.

http://images50.fotosik.pl/139/ea1ae623eacbfd81med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Najlepiej jak by wklad nie mial szyby plaskiej tylko po luku. Plisssss....doradcie kobiyce, ktora przejrzala juz tyle stron internetowych i wciz ma metlik w glowie :cry: :cry: :cry:

tosinek
05-07-2009, 22:10
My w sumie wybraliśmy Zuzię z kratek.pl ale czy ktoś może go ma????? I moze się wypowiedzieć. Generalnie nie jestem zwoleniczką wydawania na wkład 6 tys, bo do grzania na maxa to mam piec na gaz, ale do podgrzania salonu salonu - kominej

masulda
08-07-2009, 12:55
Czy mogę prosić o pomoc w ustaleniu mocy wkładu?Jak to mam przeliczyć?Salon ma 32 m kw i tam będzie stał kominek.Bedzie połączony szerokimi przejściami z holem i kuchnią ale i tak całość parteru to ok.65-70 m kw(mamy szeregowca).Czy przy wyborze mocy mam brać pod uwagę całość powierzchni czy tylko salon,calość domu to 140 m kw.Nie planuję płaszcza wodnego ani rozprowadzenia ciepła.Po prostu kominek dla przyjemności i miłego ciepła i tyle.Myślę o jotulu lub sparthermie(ale niestety ta 2 firma ok 2 razy droższa).Jaka moc żeby w salonie nie było jak w piekarniku?Dzięki z góry za pomoc,wiem że pytanie być moze banalne :-?

Piotr_M
26-07-2009, 09:58
Witam,
potrzebuję skontaktować się z Foerest-Natura - niestety nie odbiera telefonu ani nie odpowiada na maile. Czy ktoś miał kontakt z nim w ostatnich 2 tygodniach?

jeanpascale
26-07-2009, 14:16
Ponoć na zaproszenie Obamy wyjechał do USA wykonac kominek w kaflach :lol: LUDZIE dajcie chłopu troche wypoczac, chyba urlop tez nalezy

Piotr_M
26-07-2009, 21:50
Ponoć na zaproszenie Obamy wyjechał do USA wykonac kominek w kaflach :lol: LUDZIE dajcie chłopu troche wypoczac, chyba urlop tez nalezy

Pogratulować

Zazdrośnica
27-07-2009, 09:14
Ponoć na zaproszenie Obamy wyjechał do USA wykonac kominek w kaflach :lol: LUDZIE dajcie chłopu troche wypoczac, chyba urlop tez nalezy

Pogratulować - tylko, że ja czekam na wykonanie pracy, która miała być wykonana do 4 lipca,a dzisiaj mamy .... musiałem też przesunąć terminy innych ekip :evil:

Urlop urlopem ale chyba by wypadało uprzedzić klienta. Nie chcę krakać ale ja też miałam rozchwytywanych panów od kominka z forum, ciągle przesuwali terminy, kazali wykonać otwór w kominie do przyłączenia kominka ok 1,80 nad podłogą i tak mnie zostawili, potem nie odbierali telefonów. Teraz zamiast kominka muszę mieć pieco-kominek czyli nowoczesną kozę, jest wysoka a do tego stoi na wysokiej podmurówce, nie jest źle ale wolałabym kominek z czasem zrobić tylko nie wiem jak.

Piotr_M
27-07-2009, 10:35
F-N już po urlopie = udało sie nawiązać kontakt

rol1529
27-07-2009, 12:31
Prosze o pomoc w wyborze zeliwnego wkladu naroznego z boczna szyba ze szprosem. Parter to ok. 70m2, + DGP grawitacyjne na gorne pokoje - ok. 60m2. Jest zrobiona czerpnia powietrza. Zaproponowano mi Turbo Fonte Elizeo (ale nie ma bezposredniego doprowadzenie powietrza) oraz Dovre 2175 (ten wydaje sie za slaby). Nie mam rekuperatora. Czy wklad musi byc w tej sytuacji szczelny? Ktory z tych dwoch bedzie lepszy, ewentualnie prosze o sugestie innego. Z gory dziekuje i licze na pomoc :)

rol1529
31-07-2009, 10:52
Nitk nie pomoze? :cry:

AGA NR 1
01-08-2009, 06:21
Napisz prywatną wiadomość do Forest- Natura lub Mariobros35.
Oni Ci na pewno pomogą.
:wink:

Andrzej1308
02-08-2009, 10:49
Witam wszystkich.Piszecie o wkladach a raczej ''jakichs wynalazkach''.A co powiecie na temat wkladow firmy TARNAVA? Od wielu lat montuje wklady raz z DGP i w 80% sa to wklady TARNAVY! A to dlatego iz sa bardzo dobrej jakosci i przedewszystkim jest to jednolity odlew.Doskonala sprawnosc i zastosowanie da ciaglego palenia.Montowalismy rozne wklady lecz TARNAVA cieszy sie bardzo dobra opiniai osobiscie polecam wam wklady tej firmyOczywiscie trzeba wziasc na poprawke to czy ma on sluzyc jako ''piec''czy jako ozdoba salonu? Osobiscie mam domek o powierzchni uzytkowej 100m i ogrzewam go tylko z systemu DGP wlasnie kominkiem o mocy 16 kw TARNAVY. I tak jak mowie osobiscie go polecam.Pozdrawiam wszystkich.

emilio
06-09-2009, 11:41
MAM PROŚBĘ CZY MOŻĘ KTOŚ JEST UŻYTKOWNIKIEM WKŁADU K. FIRMY SPARTHERM VARIA BH 100 LUB KFD LINEA H1050, MCZ FORMA PURO 115?PROSZĘ O OPINIĘ ZALEZY MI NA KAZDEJ OPINI BO WŁAŚNIE SPOŚROD TYCH MODELI CHCĘ WYBRAĆ DLA SIEBIE.DZIEKI POZDRAWIAM FORUMOWICZÓW

inez5
07-12-2009, 16:46
A czy komus wiadomo cokolwiek na temat wkładów kominkowych firmy Totem?

mirawoj
07-12-2009, 18:14
[quote="dorcha"]Escape

to już ostatnie pytanie chociaż ciągle błądzę jak w mgle

Będę miała rustykalny wystrój salonu i bardzo mi pasują wyglądem kominki Dovre z harmonijkowymi drzwiczkami. Obawiam się jednak, że przez te szybki niewiele widać ognia i nie są tak szczelne jak te normalnie zamykane.
Zależy mi na otwartym palenisku dlatego tak się miotam między tymi kominkami.
Nie wiem jednak jak to wygląda od strony praktycznej; czy często siedzi się przy otwartym palenisku, czy taka opcja jest w ogóle wykorzystywana??
Jako że działka, na której się buduję jest leśna wiatrów (cugów) szalonych sie nie spodziewam.

Co myślisz o takich kominkach i co bys mi doradziła.

I co w końcu kupiłaś?

assiak
07-12-2009, 18:24
A co myślicie o tym wkładzie. Wygląda super, ale jak z jakością. Może ktos cos podpowiedzieć? http://www.kratki.com/product_info.php?manufacturers_id=10&products_id=2323&osCsid=d3f2c7eedbbcab6731beb02a6ca381a6

Pdbijam pytanie!!!!
Escape pytanie szczególnie do Ciebie!! Znawczyni nasza :) Wygląda on bardzo ładnie i cena, jak dla takich wymiarów BARDZO PRZYSTĘPNA!!

Nie mam dużych wymagań.
W kominku planuje palić sporadycznie, jakieś romantyczne wieczory etc ;) Nie ma spełniac on głównie zadania grzewczego, a raczej bardziej dekoracyjnego.
Obudowa bedzie nowoczesna i tak by mi ten wkład pasował.

Ale wiesz coś o nim?? Poleciłabyś??
Z góry dzięki za info!!!

http://images47.fotosik.pl/235/0619ebb544ea3fabm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0619ebb544ea3fab.html)

http://www.e-dom24.pl/p/pl/729/wklad_kominkowy_mila_z_wermikulitem_16_kw.html

tmx
07-12-2009, 19:40
wstępnie podobał nam się z kratek Maja 18kw
http://www.kratki.com/images/do_galerii/maja_wieza_do_galerii_mala_6.jpg
lub Zuzia 16kw
http://www.kratki.com/images/do_galerii/galeria_zuzia_16kw_lewa_1_mala.jpg

ale po komentarzach forumowiczów dot. wykonania, brudzacej sie szybki itp. itd. jednak trzeba chyba wybrac coś innego :(
A może juz poprawili serię swoich produktów??? Macie jakieś doświadczenia dot ww. ??

Mamy do ogrzania 150 metrów - bez płaszcza ( nawiewy do kazdego pomieszczenia)
Podoba mi się ten, ale cena duza - 3500 euro netto
DH840 firmy Chazelles
http://www.chazelles.eu/paleniska-kominkowe/foto/dh840.jpg

Mozecie polecić cos w tym stylu lub z jedną szybką boczną w niższej cenie?? Do ok. 4tys.

e-go
14-12-2009, 20:04
Pdbijam pytanie!!!!
Escape pytanie szczególnie do Ciebie!! Znawczyni nasza :) Wygląda on bardzo ładnie i cena, jak dla takich wymiarów BARDZO PRZYSTĘPNA!!

Nie mam dużych wymagań.
W kominku planuje palić sporadycznie, jakieś romantyczne wieczory etc ;) Nie ma spełniac on głównie zadania grzewczego, a raczej bardziej dekoracyjnego.
Obudowa bedzie nowoczesna i tak by mi ten wkład pasował.

Ale wiesz coś o nim?? Poleciłabyś??
Z góry dzięki za info!!!

http://images47.fotosik.pl/235/0619ebb544ea3fabm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0619ebb544ea3fab.html)

http://www.e-dom24.pl/p/pl/729/wklad_kominkowy_mila_z_wermikulitem_16_kw.html

ja mam, ja mam :)
Kupiłam Milę i jest wg mnie baaaardzo fajna
jest z płaszczem wodnym - prosze na poniższysch zdjęciach pokazać mi, w którym miejscu wygląda jak "kotłownia w salonie..." jak to wszyscy zarzucają kominkom z PW
tak wyglądała jak ją ustwaili:
http://images50.fotosik.pl/238/7319ccbdd903ca82m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7319ccbdd903ca82)
tak jak coś tam popodłączali:
http://images42.fotosik.pl/150/6127f2d8b76371a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6127f2d8b76371a4)
http://images48.fotosik.pl/238/086998423ffa42b3m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=086998423ffa42b3)
teraz tak wygląda obudowana i użyta po raz pierwszy :)
http://images48.fotosik.pl/238/ffaae0a36c67565fm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ffaae0a36c67565f)
nie mam niestety pomysłu czym wykończyć ścianę, ale podłączony kominek do CO w ciągu kilku minut rozgrzał wszystkie kaloryfery w domu i sterował sobie takim oto czymś (któego nota bene "fachowcy" z Klimeckiego w Krakowie nie umieli podłączyć - ale to historia na inny watek)
http://images39.fotosik.pl/234/10556169652a99a4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=10556169652a99a4)
ja polecam i jak ktoś chce wiedzieć coś więcej, to pytajcie - z pomocą męską odpowiem o naszych zmaganiach z kominkarzami (których szczerze nienawidzę - tych co mi napsuli nerwy :evil: )

tacim
14-12-2009, 20:32
hm ciekawe to ustrojstwo elektroniczne a wkład wygląda cudnie bardzo mi się podobają takie szerokie .

assiak
17-12-2009, 17:59
e-go, dzięki za info :)
ładnie wygląda u Ciebie ten wkład!!!!
właśnie podjęłam decyję :)

tacim
17-12-2009, 20:17
e-go pisz co tam z wkładem bo spotkałem się z opinią że wermikulit rozpada się na 2 dzień a nie podlega gwarancji .

agnie-cha
17-12-2009, 21:41
Jotul i to panoramiczny, używam 3 lata, super !
do nowego domu zakupię taki sam .

tacim
17-12-2009, 21:52
Jotul to wyższa liga i ceny :)

agnie-cha
18-12-2009, 21:58
Zgadza się , ale kominek to nie chleb, że kupujesz za chwilę drugi , na niektórych rzeczach się nie oszczędza podczas budowy domu, do takich należy właśnie kominek , chyba, że ma być tylko ozdobą , to ma działać bez zarzutu i spełniać swoją funkcję przez ładnych kilka lat.

anastazy70
06-01-2010, 18:03
a znacie polskiego KORNAKA?
Witam nie jestem znawcą ale KORNAK to wielka pomyłka jestem posiadaczem owego od 10 lat ( trzeba mieć prywatny las )

tacim
12-01-2010, 21:32
Ja męczę cały czas wkład MIla z kratki niby ma wsio co dobry wkład powinien mieć a tezy są że jest do d..... . Jak to jest na prawdę co w nim jest lipnego bo kosztuje prawie tyle co np Dovre 2180 tak chwalony .

Niaka
12-01-2010, 22:41
Assiak i Tacim mam wkład Mila z Kratek- naprawdę go polecam, nic się z nim nie dzieje,szyba się nie kopci ( a palę drzewem niewsuszonym!). Popiól raz dwa się wyciąga (używam szufelki). Co prawda wermikulit pękł mi w tydzień po paleniu, ale naprawdę nie widzę problemu. Kupiłam sobie razem zominkiem pLyn od szyb kominkowych i kurcze tylko wydałam kase, bo ani razu z niego nie skorzystałam. :D

e-go
13-01-2010, 08:42
u mnie też zauwazyłam że ten wernikuł popękał, mam nadzieję ze się nie rozleci :o
ogólnie palimy w "piecu" jak tylko jesteśmy w domu (wykańczamy się), ostatnio jest to nawet codzienne palenie
i palę też niezbyt wysuszonym drewnen, bo zeskładowanym dzień przed wigilią :wink:
przez to że wszystkie ściany są płaskie, czyszczenie z popiołu to żaden problem
no i wpatrujemy się w tą panoramę jak w telewizor :)
wygląda świetnie i szyba jakoś specjalnie się nie brudzi (jak na razie raz czyściłam, bo zauważylam że mi nieco w jednym mijscu sięzabrązowiła ...)
ogólnie jesteśmy napaleni na ten kominek okropnie i nie możemy się z niego nacieszyć - baaaardzo nam się podoba
nie mam tylko pomysłu jak tę scianę z kominkiem wykonczyć, bo mi się wena twórcza skończyła na etapie łazienek ... :)

tacim
14-01-2010, 07:52
Dzięki wielkie to jakieś światło w tunelu hehe. Choć ten wermikulit mnie martwi ciekawe czy jest drogi do wymiany :)