PDA

Zobacz pełną wersję : kominek czy koza?



anuś
13-10-2003, 21:06
będąc w salonie kominków (oczywisciez zamiarem wybrania odpowiedniego wkładu,obudowy etc.)zauważyłam przesliczną tzw.kozę,która niedosć, ze ładna to podobno nie gorsza niż kominek- ogrzeje do 130m
proszę o opinie posiadaczy kóz i innych zorientowanych,
a może jednak lepszy kominek?
koza napewno tansza...

Wowka
14-10-2003, 13:09
Nie za bardzo wiem jak rozprowadzić ciepłe powietrze z kozy do innych pomieszczeń. Dla ukrycia rur konieczne wydaje się być wykonanie obudowy. A więc jak miała by wyglądać ta konstrukcja? Zapomnij, że sama, wolnostojąca w którymś z pomieszczeń koza ogrzeje Tobie cały dom.

14-10-2003, 13:50
W listopadzie zeszłego roku zainstalowałem kominek przenośny -kozę w salonie z aneksem kuchennym (ok. 40 m2). Koza posiada długą rurę dymową (wlot do komina 20 cm pod sufitem) i stanowi ona u mnie znaczące źródło ciepła.
Spotrzeżenia z zeszłorocznego sezonu grzewczego :
1. Koza szybko traci temperaturę ale też szybko się rozgrzewa
2.Stanowi wystarczające źródło ciepła dla tego metrażu (w 2 pokojach oddzielonych korytarzem musiałem zastosować inne żródła ciepła)
3.Koza spaliła ok 3 m3 drzewa bukowo-grabowego (średnio wysuszonego)
4.Rozpalałem ją błyskawicznie ( 5 minut po rozpaleniu zaczynało być ciepło w pokoju)
5.Jest fantastycznie siedzieć i patrzeć w buzujący ogień. Działa to też wychowawczo - w zamian za telewizor który po prostu stoi obok nie włączony. Częściej się też rozmawia.

Jednak chyba nie odważyłbym się zastosować ją do grzania całego mieszkania ( poddaszowe w piętrowym domu).
Natomiast jest doskonałym uzupełnieniem na zimne wieczory.
Co do rury - nie wygląda ona tak źle - lecz trzeba uważać na bliskie spotkania z jej temperaturą.

Pozdrawiam
Janusz

jurg
14-10-2003, 14:01
Czy ktoś ma kozę z wlotem do komina z tyłu kozy i czy rozgrzany komin np. z cegły długo utrzymuje ciepło?

ziaba
14-10-2003, 19:19
Trzyma ciepło jakieś 6 godz,przechodzi nawet wyrażnie na drugą stronę- w moim przypadku do łazienki i na tej ścianie jest nawet suszarnia ręczników.Fajnie!

jurg
14-10-2003, 19:34
Trzyma ciepło jakieś 6 godz,przechodzi nawet wyrażnie na drugą stronę- w moim przypadku do łazienki i na tej ścianie jest nawet suszarnia ręczników.Fajnie!
A jaka to koza, jakaś "rasowa" czy zwykła? Jaka moc, ile kosztowała itpd.

tomek1950
14-10-2003, 20:05
Mój kolega ma kozę. Grzeje fajnie, ale siedzenie przed kominkiem w którym trzaskają płomienie... to sama rozkosz. W remontowanej chałupie mam dwa kominki. Jeden z wkładem i rozprowadzeniem gorącego powietrza - można popatrzeć bo drzwiczki oszklone, ale drugi jest głównie do patrzenia. Otwarty, z cegły, wprawdzie spala się w nim dużo drewna i ciepła daje dużo mniej niz zamknięty, to jednak czopuch dobrze nagrzany jest gorący od wieczora do rana.
Do patrzenia polecam kominek otwarty. Do grzania dobry wkład, A koza - chyba nie jest to, to co tygrysy lubią najbardziej. Wybór należy do ciebie.

anuś
14-10-2003, 21:16
widzę,że wyraziłam się niezbyt precyzyjnie tzn.myślę o kozie jako alternatywie dla kominka, który ma dogrzewać a nie ogrzrewac nasz domek
poza kozą(bądż kominkiem) będziemy mieli oczywiście właściwe ogrzewanie-gazowe.
dziękuję za odpowiedzi :lol:
..i chyba zakupię tę kózkę
teraz będę musiała tylko zdecydować jaką?

ziaba
14-10-2003, 22:13
JURG ta moja koza to 85 kg[czyli nieduża] z piękna panoramiczną szybą,o mocy 11 kw- ogrzewa drugi sezon 100m.Ma malutkie palenisko,byłam aż trochę żdziwiona-ale to była nowość.No i super kosztowała-całość razem z rurą, kryzą dościenną oraz z silikonem kominiarskim-1600zł.Pan mąż zainstalował w ciągu jednego krótkiego wieczora-jeszcze tego samego paliło sie aż miło...Wyrob czeski,kupiłam w Practikerze.I sama przywiozłam własnym samochodem.HA!

jurg
14-10-2003, 22:41
JURG ta moja koza to 85 kg[czyli nieduża] z piękna panoramiczną szybą,o mocy 11 kw- ogrzewa drugi sezon 100m.Ma malutkie palenisko,byłam aż trochę żdziwiona-ale to była nowość.No i super kosztowała-całość razem z rurą, kryzą dościenną oraz z silikonem kominiarskim-1600zł.Pan mąż zainstalował w ciągu jednego krótkiego wieczora-jeszcze tego samego paliło sie aż miło...Wyrob czeski,kupiłam w Practikerze.I sama przywiozłam własnym samochodem.HA!

Ostatnie pytanie. Komin - normalny, czytaj ceramika czy wkład?

ziaba
15-10-2003, 08:20
Komin,technologia z dziada-pradziada.Cegła.

jurg
15-10-2003, 08:43
Komin,technologia z dziada-pradziada.Cegła.


Serdeczne dzięki.

A@a
15-10-2003, 12:14
a ile drzewa do tej kozy nakładacie i jak długo się w niej pali ?
jestem ciekaw bo zastanawiam się czy nie założyć jakieś malutkiej w łazience

ziaba
15-10-2003, 12:24
No chyba chcesz zrobić suchą łażnię....Ja nakładam 1raz na 1,5 godz.Lepiej więcej,bo potem żar trzyma długo.

Jaśka
17-10-2003, 11:01
Ja mam ochote na koze - jak dokończę remont.
Kozy zajmują mniej miejsca - optycznie przynajmniej, są śliczne i charakterne.
No i szybko nagrzewają pomieszczenie

caps.el
17-10-2003, 14:01
Jest jeszcze jeden plusik o którym nikt nie wspomniał. Ja po prostu demontuję rury i wynoszę kozę na strych po sezonie grzewczym. Dziurę dymową estetycznie zaślepiam i mam wolne miejsce.
W przypadku małego metrażu - rzecz warta uwagi. :D

Teska
17-10-2003, 14:03
caps.el

a chodz do grupy szczecinskiej :lol:

vg-m
13-06-2005, 07:30
Co tak naprawde do domku, w kt. nie bedzie rozprowadzenia ani płaszczu wodnego, ani powietrznego- jest lepiej założyć- kozę (rozumię wkad z ujściem pow. do komina) czy kominek ( z całą tą cyrkulacja powietrza od dołu-pod posadzką i do góry)? Czy ja to dobrze zrozumiałam? Wiem,ze pewnie podobnych pytań bylo wiele :wink: Jednak pierwsza warstwa fundamentu zalana- i trzeba juz decydowac- a ja nie mam pojęcia :-? Kierownik budowy-kt. jest jednocześnie architektem-twierdzi,że do takiego małego domku bez tych rozprowadzeń-wystarczy wspomniana koza :-? Bo nie potrzebnie kosztowac bedziemy sie na kominek :-? Prosze doświadczone osoby o pomoc- co ja mam wybrac :-? Bo jestem zielona w tym temacie- a nie chciałabym później źałowac podjętej decyzji- Z góry serdecznie dziękuję :lol:

Cypek
13-06-2005, 07:41
Instaluj kominek i wybieraj, albo DGP albo płaszcz wodny.

vg-m
13-06-2005, 10:30
a jeśli nie chce rozprowadzenia ani płaszcza ani powietrznego- to co mam zrobić :-?

Cypek
13-06-2005, 10:37
120 m2 to wcale nie mało, kominek do dogrzewania się przyda. Poza tym wrażenia wzrokowe są nie do przecenienie. Nie rób ino kotłowni z salonu.

pattaya
13-06-2005, 11:03
120 m2 to wcale nie mało, kominek do dogrzewania się przyda. Poza tym wrażenia wzrokowe są nie do przecenienie. Nie rób ino kotłowni z salonu.
jeśli chodzi o wrażenia estetyczne ,to raczej piece wolnostojące w tym przodują.
Patrz:
http://www.kominek.krakow.pl/pl_,max_blank_2.php
http://www.bodart-gonay.com/zen.html
http://www.jotul.pl/produkt_64.html
http://www.koperfam.pl/produkty-1.php?page=produkty-1-4-2

Cypek
13-06-2005, 12:01
A to już rzecz gustu. Ja mówiłem ogólnie o kominkach i ich walorach wzrokoych.

pattaya
13-06-2005, 12:10
120m2 to za dużo i na kominek i na kozę.

vg-m
13-06-2005, 13:33
i tak WAS nie zrozumiałam :-? Tzn. ,że koza to nie jest to o czym wczesniej pisałam? Myślam ,ze koza to jest taki wkład kominkowy-tylko z wylotem powietrza do kominu :-? to w takim razie-jak nazywa sie takie cos :-? ma takie rozwiazanie dużo osób :-? a tylko cześć z tym wylotem pod posadzką :-? to już nic nie nie wiem......... :-? :(

pattaya
13-06-2005, 13:41
Koza to piec wolnostojący.
A Twojego pytania ja nie rozumiem.

Bazarek
13-06-2005, 13:50
i tak WAS nie zrozumiałam :-? Tzn. ,że koza to nie jest to o czym wczesniej pisałam? Myślam ,ze koza to jest taki wkład kominkowy-tylko z wylotem powietrza do kominu :-? to w takim razie-jak nazywa sie takie cos :-? ma takie rozwiazanie dużo osób :-? a tylko cześć z tym wylotem pod posadzką :-? to już nic nie nie wiem......... :-? :(

Koza to piec wolnostojący, tak jak napisał Pattaya. Tobie chodzi o kominek otwarty, bez wkładu. Decyzja należy do Ciebie, ale ja osobiście zrobiłbym kominek z wkładem - w tej chwili kupno takiego wkładu żeliwnego do kominka nie jest dużym kosztem, a za to zawsze masz alternatywę "dogrzewania" domu i nie musisz uruchamiać pieca CO.
Pozdrawiam,
Bazarek

vg-m
13-06-2005, 13:58
acha... 8) :lol: :wink: dzięi :wink:
moze pyt. źle sformułowałam
Wolnostojacy mnie nie interesuje :-?
A powiedźcie w takim razie- co zainstalował w swoim domku mój znajomy :-? wkład kominkowy- ale dopływ powietrza ma tylko od gory-tj. w kominie-nie ma tej rury z powietrzem pod posadzka :-?

pattaya
13-06-2005, 14:06
Ogień będzie się palił.
Ale ciągnąc powietrze z pomieszczenia - kominek je wychłodzi.
Efekt cieplny mizerny.

Bazarek
13-06-2005, 17:34
acha... 8) :lol: :wink: dzięi :wink:
moze pyt. źle sformułowałam
Wolnostojacy mnie nie interesuje :-?
A powiedźcie w takim razie- co zainstalował w swoim domku mój znajomy :-? wkład kominkowy- ale dopływ powietrza ma tylko od gory-tj. w kominie-nie ma tej rury z powietrzem pod posadzka :-?

Może ma kominek z wkładem żeliwnym bez mechanicznego rozprowadzenia, ale pewny nie jestem, bo w tej chwili ja niezbyt wiem o co chodzi.
Pozdrawiam,
Bazarek

vg-m
16-06-2005, 14:45
Dziękuję WAM seredcznie za wszystkie wskazówki i rady
:wink: :lol:

teraz czas na szukanie dwustronnego wkładu kominkowego :wink:
tylko jak firma takie oferuję :-? żeby jeszcze nie drogie były :lol:

gervail
16-06-2005, 14:49
weź pod uwagę TARNAVĘ

kroyena
16-06-2005, 15:22
Jeżeli budujesz od nowa i jeszcze nie wylałeś podłogi zdecydowanie kominek, tylko taki do którego dołaczysz zewnętrzną czerpnię powietrza, żeby powietrza do spalania nie brał z pomieszczenia, w którym się znajduje.
Jęzeli masz już wszystko zakończone (podłogi) wybór zależy od upodobań estetyczno-finansowych (kozy zwykle nie trzeba już obudowywać).

vg-m
17-06-2005, 08:43
kroyena - właśnie chce tak zrobic :wink: dzięki :wink:
Tylko na szybko muszę szukac dwustronnego wkładu koinkowego-co by dobre te rury do mocy wkładu( czy coś tam...) kupic :wink: tylko jak znaleźć niedrogi i ładny dwustronny wkład kominkowy :o :-?

kroyena
17-06-2005, 09:13
pogrzeb trochę na kominkowych wąteczka.
Z tego co pamiętam fi 150 mm w podłodze było wystarczajace.

vg-m
17-06-2005, 09:48
dzięki wielkie raz jeszcze :lol:
własnie grzebie :wink:
ale kurcze jak trudno wybrac...
a ta rura to bez względeu na moc grzewczą bedzie dobra :roll: :-?

juz wywiedziałam sie m.in. ,że potrzebny jest mi wkład o najmniejszej mocy grzewczej- to sa chyba cos ok 8KW :-?
bo salon bedzie miał 42,2 :-?
kurcze jakie to trudne :lol:

kroyena
17-06-2005, 12:28
A jaki przekrój komina?
Przecież nie bęzie nabierać taki kominek głębszych wdechów niż wydechy, bo zrobi ci się kurna chata.

multigad
22-06-2005, 21:48
Czerpnia powietrza jest wymogiem technicznym do każdego kominka i kozy (od 2 lat) ale nie nalezy przesadzać z rozmiarem, bo przy dobrym kominie i czrpni fi150 to żadne regulacje wkładu i szybry nie pomogą, będzie się palić jak pod kowalskim miechem, ale gora godzinę.
(widziałem już takie instalacje)

Zdun Darek B
27-06-2005, 06:13
..." ale góra godzinę "...... ??? Ciekawe .. bardzo ciekawe.... Z wielką ochotą poczytam waszych porad na forum.

Cezarr
27-06-2005, 12:01
A jaką moc wkładu (planuje Tarnavę) powinienem dobrać do 140mkw powierzchni. Dom z poddaszem uzytk, jedna rura z dystrybucja powietrza na poddasze? Palenie będzie raczej częste. Ogrzewanie gazem ziemnym, wkład kominowy o przekroju 18x18 ok 6m dł.

multigad
27-06-2005, 18:40
Uważaj bo tarnawa podaje tylko jedną moc wkładów i najprawdopodbniej jest to maksymalna, nie nominalna.
Sądze tak ponieważ komora spalania 16-ki tarnawa, jest kubaturą mniejsza prawie 3 - krotnie od wkładów renomowanych firm zachodnich.

Darek B

..." ale góra godzinę "...... ??? Ciekawe .. bardzo ciekawe.... Z wielką ochotą poczytam waszych porad na forum.
Myślę że mam do czynienia z fachowcem, więc napiszę tak;
podlącz wkład B1, albo inny do 1200 zł do komina 6m schidla fi 200 i doprowadź tam wietrznie o przekroju 150.
Zaladuj suchą brzozą, to się przekonasz :wink:

Zdun Darek B
27-06-2005, 19:54
Takie coś jak B1 wogóle nie nadaje się do podłączenia powietrza z zewnątrz ... bo nie jest do tego przystosowane . Samo doprowadzenie powietrza rura pod wkład nie jest rozwiazaniem . Widziałem takie "razy" że w kominku szalał ogień a w salonie LODOWNIA. Powietrze nie wie że ma iść tylko do wkładu i rozłazi się po całym pomieszczeniu . Fala zimna sunie po podłodze i wypycha ciepło przez wentylacje . Darek B

Zdun Darek B
27-06-2005, 20:02
Wielka pojemność komory spalanie wcale nie gwarantuje dobrego spalania i wielkiej mocy. Budowaliśmy kominek z wkładem o fasadzie 880 mm i jak nakladli taczke drewna to zaczynał dawac ciepło . Kominki posiadaja ATEST ENERGETYCZNY i jesli KRAKÓW podaje moc np 16kW to tak jest . Mówienie " no tak ale to tylko moc nominalna a prawdziwa moc to 30% wiecej" jest typowym " dopisywaniem na rocznice rewolucji " . Darek B www.kafle-kominki.pl

multigad
30-06-2005, 00:47
No cóż, uściślijmy;
atesty są przeprowadzane na moc
minimalną ( uzyskiwaną w koncowym okresie palenia przed wygaśnięciem)
maksymalną (moment najwyższej mocy w calym okresie spalania)
nominalną (średnia moc z całego okresu spalania)

Większość producentów podaje co najmniej dwie moce
nominalną i maksymalną
np.Dovre podaje wszystkie trzy.
Tarnawa podaje jedną bez podania która to.
Ponieważ znam dobrze wkłady Keddy, na ktorych Tarnawa jest wzorowana, to wnioskując z tego co podaje szwedzki producent (a podaje obie moce i sa to niemal identyczne wkłady) moc podawana przez Tarnawę jest moca maksymalną.

multigad
30-06-2005, 00:59
Takie coś jak B1 wogóle nie nadaje się do podłączenia powietrza z zewnątrz ... bo nie jest do tego przystosowane . Samo doprowadzenie powietrza rura pod wkład nie jest rozwiazaniem . Widziałem takie "razy" że w kominku szalał ogień a w salonie LODOWNIA. Powietrze nie wie że ma iść tylko do wkładu i rozłazi się po całym pomieszczeniu . Fala zimna sunie po podłodze i wypycha ciepło przez wentylacje . Darek B

To jest niestety poplątanie z pomieszaniem.
System podłączenia powietrza bezpośrednio do wkładu, jest systemem fatalnym, wywołującym efekt "miecha kowalskiego", przyspieszającym spalanie i obnizającym sprawność wkładu. Gaz drzewny tak zwany Holzgas, stanowiący 40% wartości kalorycznej drewna, ulatnia się kominem, lub w nim dopiero zostaje spalony.
Powietrze wie że musi iść do wkładu. Gazy spalinowe zaciągając powietrze z pomieszczenia, wywolują podciśnienie ktore zaciąga powietrze z wietrzni, i to dokładnie tyle ile mu potrzeba do spalania, bez przeciągu, biegnącego przez komin.
Podlączenia na wkładach zostały wprowadzone jako zabieg marketingowy ze względu na eksport. W niektorych niemieckich landach ponoc ze względów bezpieczeństwa wprowadzono przepis wymagający, jeśli wkład nie ma automatycznego zamykania drzwiczek, takiego podłączenia.
Ponieaz firma Spartherm zakładając u nas fabrykę liczyla na zbyt w niemczech, natychmiast wprowadzila takie podłączenie.
Za nia poszedl hajduk, ktory tez eksportuje do niemiec (niektore wklady)
Z tego co wiem przepis w co najmniej jednym landzie wycofano ze względów ekologicznych (zle dopalanie spalin przy tym systemie.

Zdun Darek B
30-06-2005, 06:10
Proszę Państwa fachowe porady "mulitigada" to niestety TOTALNA ŚCIEMA. To co zostało napisane o podłączeniu powierza z zewnatrz jest tego potwierdzeniem. Darek B

multigad
30-06-2005, 16:45
A ja myślę że takie przekomarzanie się, to po prostu zaśmiecanie tematu.

1. Jeśli ktoś buduje kominek to i tak poszuka rożnych źródeł informacji.

2. A jak poszuka, to znajdzie i sam będzie wiedział kto z nas ma rację :D

Zdun Darek B
30-06-2005, 18:33
... i oby znalazł coś więcej jak wasz "poradnik"... Jak wiadomo opieranie się na normach z niemiec jest fatalne w skutkach . POPIERAM WASZE METODY i poglądy w waszym wydaniu i wykonaniu !! POWODZENIA !!!

multigad
30-06-2005, 19:41
Drogi Panie Darku
Zadałem sobie trochę trudu i sprrawdziłem;
1. przepis niemiecki zostal wycofany wszędzie ze względów ekologicznych (złe dopalanie spalin) w związku z rym nie ma już nigdzie wymogu podłączania wietrzni do wkładu.
2. Moc nominalną liczy się według PN - NFD 35-376
3.Moce podawane przez Tarnawe na wkłady to 14, 16, 18 kw, a jedyny atest na Tarnawe jaki udało mi się znaleźć opiewa na 12 kw mocy nominalnej, myślę że to wszystko wyjaśnia

http://tarnawa.com.pl/img/atesty/3.jpg

Zdun Darek B
01-07-2005, 08:58
Niestety kolejny raz potwierdza sie elementarny BRAK WIEDZY "multigada" na temat kominów i wkładów kominkowych . W ofercie sa wkłady TARNAWA i TARNAVA . Ten atest dotyczy wkładu wysyłanego do SZWECJI z przeznaczeniem do domków letniskowych . Jest towklad opracowany pod zamówienie odbiorcy tzn wielkość , moc, kształt wg zamówienia... Darek B www.kafle-kominki.pl

multigad
01-07-2005, 13:11
Nie, no to są już bzdury, przekrczające nawet to;
"powietrze nie wie ze ma iść do wkładu"

Jeśli to wkład do szwecji, to po kiego, mu bardzo drogi polski atest IGNiG?

Proszę przedstawić atesty mocy na pozostałe 3 wkłady 14, 16, i 18kw.

Ja w przeciwieństwie do Pana niczego tu nie reklamuję, ani swoich usług, ani kafli, ani wkładów ktore sprzedaję, bo nie sprzedaję żadnych.

Ale wprowadzanie ludzi w błąd, jest niezgodne z regulaminem forum.

Zdun Darek B
01-07-2005, 14:39
O atesty można zapytać u producenta lub w Krakowie tel 012 421 00 33. Wkłady 12 kW są do kupienia w naszym kraju i dlatego wymagany jest atest . Atesty energetyczne posiadają wszystkie pozostałe Tarnavy : 10kW, 11kW,12,kW 14kW , 16kW i 18kW. Podawane moce sa MAKSYMALNE. " Wprowadzanie ludzi w błąd " ...ciekawe ...prosze o przedstawienie niemieckiego przepisu zabraniajacego podłanczania powietrza do wkładu. Niemieckie landy posiadają własne cechy kominiarzy i nadzór budowlany jest tam wyjątkowo ostry. Ciekawe czsy powycinali wszystkie Sparthermy , Brunnery , Ledy, Rueggy i pozostałe wkłady z doprowadzeniem tlenu do spalania???? Jestem jednym z nielicznych piszacych na forum podajacym swoje namiary łatwe do odczytania i połaczenia ich z firma . Staram sie podpisywać wszystkie informacje podajac strone internetowa lub telefon. Wielu czytelników forum otrzymało darmowe porady telefoniczne. Czesto byli to ludzie z drugiego konca kraju bo porad udzielamy bezpłatnie. Darek B www.kafle-kominki.pl

Zdun Darek B
01-07-2005, 14:42
Orety zapomniałem... zaraz wycinam doprowadzenie tlenu do pieca gazowego... ten "efekt miecha kowalskiego" .......

Zdun Darek B
01-07-2005, 14:58
Musimy napisać do firmy Brunner i Austroflamm niech wycinaja te podłaczenia..... Ich przedstawiciele handlowi namawiają nas do złego wykonywania kominków ... a może to " V kolumna" ??????

multigad
02-07-2005, 03:26
Tak jak pisalem - umiejętność czytania ze zrozumieniem nie jest Pana najmocniejszą stroną.

1. Nigdzie nie napisałem że gdziekolwiek zabraniają takiego podłącznia. Wręcz przeciwnie napisałem że w niemczech był przepis nakazujący je podłączać do wkładów i że go wycofano - co nie znaczy że ktokolwiek tego zabrania.
2. W niemczech sprzedawane są wkłady gdzie dopływem powietrza przez specjalną dyszę, steruje mikroprocesor i to jest bardzo dobry system, zbliżony do tego z piecow gazowych, olejowych i na pellet.

3.Podłączenie powietrza bezpośrednio do wkładu dużym przekrojem rury, sterowanym tylko przepustnicą nie jest nieprawidłowe, a jedynie pogarsza osiągi wkładu, zmniejsza sprawność i skraca czas autonomii.

4.cytuję

Podawane moce sa MAKSYMALNE

I o nic innego mi nie chodziło. Ostrzegałem tylko że są to moce maksymalne, na podstawie których nie można robić żadnych wyliczeń, ponieważ są osiągane w krotkim przedziale czasowym (Polska Norma)

Dla obliczania mocy wkładu do wielkości ogrzewanej powierzchni potrzebna jest moc nominalna która zawsze jest niższa.

I jeszcze jedno - atesty IGN i G zawsze podają moc nominalną.
Dlaczego nie podaje ich tarnawa nie wiem.
Nie mam nic do tych wkładów, znamy się dobrze z wlaścicielami firmy, robiliśmy dla nich obudowy na targi. Znam tez dobrze ten wkład, bo handlowalem z nimi kiedy jeszcze sprowadzali szwedzkie keddy, i doradzałem zmiany wyglądu kiedy planowali zacząć własna produkcję.

Tym bardziej się dziwię, bo podawanie mocy maksymalnej, utrudnia orientację klientowi.

Zdun Darek B
02-07-2005, 07:24
Proponuje przeczytac Panskie poprzednie wypowiedzi . Coś sie Panu placze ...... A wyjatkowo dokładnie wklejona przez Pana Aprobate Techniczna ...... najdokładniej miejsce gdzie podano moc tego wkładu... "o mocy nominalnej 12kW ".

multigad
03-07-2005, 13:56
Panie Darku
Ja myślę że albo nie przeczytał Pan dokładnie, albo Pan bardzo dobrze wie że mam rację, a cała ta dyskusja ma podłoże ambicjonalne, a na to mnie szkoda czasu i szkoda zaśmiecać temat.
Jeśli chce Pan tu uchodzić za Alfę i Omegę - proszę bardzo.
pozdrawiam

Zdun Darek B
03-07-2005, 21:49
W podawanych przez Pana informacjach brak jest konsekwencji . Raz prosi Pan o podanie atestów energetycznych na Tarnavy , zaraz potem pisze Pan o znajomości z właścicielami Tarnavy , wręcz o pomocy w opracowaniu wkładu !!!!!!! Jesli zna Pan tak dobrze firme Tarnava to powinien Pan znac ich atesty energetyczne Informacja o "wycofaniu "podłaczenia wkładu do tlenu [ koniecznego do spalania] spowodowała liczne telefony NASZYCH klientów [ tych z kominkami wybudowanymi i tych czekajacych na budowe ] . Ponownie prosze o podanie kto zabronił stosowania podłączeń wkładu w systemie oferowanym np przez Spartherm ? W jaki sposób takie podłączenie wpływa negatywnie na spalanie we wkadzie?? Co do "zasmiecania tematu"........ " Przeciąg biegnacy przez komin.. systemem fatalnym..przyspieszającym spalanie i obnizającym sprawność wkładu..złe dopalanie spalin przy tym systemie... "

multigad
04-07-2005, 00:32
To jest horror. Nie będę trzeci raz pisal tego samego, więc żeby Pan zrozumiał zrobię tak;
Cytat z Pana pytania i odpowiedź z poprzednich postów;

Ponownie prosze o podanie kto zabronił stosowania podłączeń wkładu w systemie oferowanym np przez Spartherm ?

odpowiedź zawarta w poprzednich postach;


W niektorych niemieckich landach ponoc ze względów bezpieczeństwa wprowadzono przepis wymagający, jeśli wkład nie ma automatycznego zamykania drzwiczek, takiego podłączenia.
Ponieaz firma Spartherm zakładając u nas fabrykę liczyla na zbyt w niemczech, natychmiast wprowadzila takie podłączenie.
Za nia poszedl hajduk, ktory tez eksportuje do niemiec (niektore wklady)
Z tego co wiem przepis w co najmniej jednym landzie wycofano ze względów ekologicznych (zle dopalanie spalin przy tym systemie.




1. Nigdzie nie napisałem że gdziekolwiek zabraniają takiego podłącznia. Wręcz przeciwnie napisałem że w niemczech był przepis nakazujący je podłączać do wkładów i że go wycofano - co nie znaczy że ktokolwiek tego zabrania.

Powtórzę po raz piąty nigdzie nie zabraniają takiego podłączenia

Natomiast wiem z praktyki że tego typu podłączenie;

1.Zmniejsza sprawność regulacji na wkładzie.

2.Skraca czas autonomii ( w przypadku sparthermu o około 20%)

3.Zmniejsza sprawność wkładu, bo gaz drzewny spala się już w kominie, lub wogole się nie spala, tym kominem wylatując.

Oczywiście wszystko to zależy od komina, jego przekroju, wysokości oraz długości wietrzni i oporow ktore w niej występują.

Robiliśmy takie próby w Niemczech, gdzie wietrznia była podłączona bezpośrednio do wkładu, a potem odłączona i wylot pozostawiony ok. 30 cm od wlotu wkładu, z możliwością przedostawania się nadmiaru zaciągniętego powietrza do komory grzewczej.

W drugim przypadku, przy takim samym załdunku, tym samym drewnem
spalanie trwało o 1,5H dłużej.

Różnicy w uzyskanym cieple nie mogliśmy sprawdzić, z braku odpowiedniej aparatury.

Co do tarnawy podałem że moce w folderach to moce maksymalne, Pan zarzucił mi że to "dopisywanie na rocznicę rewolucji" a cztery posty później napisał że podawane moce to "moce maksymalne".

Gdzie tu sens?

Zdun Darek B
05-07-2005, 07:34
Panie pisze Pan takie brednie ....... szkoda gadać. 1 Zmniejsza sprawność regulacji na wkładzie ...... To co wszytkie pokretła i klapki sterujące przepływem pozacinało???? 2 Skraca czas autonomi .....Pytałem w Sparthermie.... popadali ze smiechu.... 3 Gaz drzewny spala sie juz w kominie , LUB WOGÓLE SIĘ NIE SPALA...... SSSOOOORRRRYYYYY ........ to dobija całkowicie. Pozdrawiam i życze kolejnych rewelacyjnych odkryc w temacie kominki. Darek B

NOTO
05-07-2005, 08:17
a jeśli nie chce rozprowadzenia ani płaszcza ani powietrznego- to co mam zrobić :-?

To bierz kozę :)
Ja przy swoim projekcie domu mam tak że koza ustawiona ustawiona w salonie ogrzewałaby około 45% powierzchni domu .... prowadzić dodatkowe prace po to aby zasilić w w ciepło 3 pokoje .... jest moim zdaniem nioewarte nakładów (tzw. korzyści marginalne)

Kasia & Krzysiek
19-10-2011, 08:24
Witam.

Wczoraj z małżonką zaczeliśmy się zastanawiać nad kozą w domu, zamiast kominka.
Zwracam się z zapytaniem do urzytkowników i może instalatorów-sprzedawców piecy wolno stojących o wady czy zalety takowych urządzeń, szczególnie w porównaniu do kominków.


Pozdrawiam.
Krzysiek.

bohusz
19-10-2011, 08:46
Takowych praktycznie identycznych zapytań na tym forum sporo.
Wałkowany temat ileś tam razy.
Wystarczy troszkę poszukać.

eniu
19-10-2011, 08:58
http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CDEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fforum.budujemydom.pl%2FKominek-wybrac-czy-koze-t3561.html&rct=j&q=kominek%20czy%20koza&ei=UHSeTq2sFMbBswbEmI2-CQ&usg=AFQjCNFRP2zMUjH_lf_ZKbzAlGW6r1KCVQ&cad=rja


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161013-wyb%C3%B3r-pieca-wolnostoj%C4%85cego-tzw.-koza


http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CEgQFjAC&url=http%3A%2F%2Fogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.p l%2Fkoza-zamiast-kominka%2F&rct=j&q=%20-%20koza%20czy%20kominek&ei=_HWeTsKqGIjJswavg_maCQ&usg=AFQjCNFh5JnAQrGb_9dz7CL2qOR0Tk_SUQ&cad=rja


http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=0CFEQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.domosfera.pl%2Fwnetrza%2F1%2C 93231%2C7193252%2CKoza_zamiast_kominka.html&rct=j&q=%20-%20koza%20czy%20kominek&ei=_HWeTsKqGIjJswavg_maCQ&usg=AFQjCNE1t6un9_2vZFeGge2HFWu3KUnX3Q&cad=rja

Kasia & Krzysiek
19-10-2011, 10:22
Ok. Zrozumiałem i się przyznaje, leń. Ale naprawiłem błąd; przeczytałem.

To w takim razie mam pytanie inne ale w tym samym temacie: czy taka koza bardzo się nagrzewa - chodzi o bezpieczeństwo dzieci, czy może są jakieś kozy z zimną obudową ale w nowoczenym dizajnie.

Kominki Piotr Batura
19-10-2011, 10:29
Ok. Zrozumiałem i się przyznaje, leń. Ale naprawiłem błąd; przeczytałem.

To w takim razie mam pytanie inne ale w tym samym temacie: czy taka koza bardzo się nagrzewa - chodzi o bezpieczeństwo dzieci, czy może są jakieś kozy z zimną obudową ale w nowoczenym dizajnie.


Dzieci do dwóch lat należy trzymać na smyczy (:D), potem pokazać
niebezpieczeństwo i będzie ok . Ja miałem płotek . Miał być dwa
lata , ale coś nie wyszło i był cztery :D

Kasia & Krzysiek
19-10-2011, 11:53
Zdecydowaliśmy się na kozę; czy ktoś mógłby polecić jakąś firmę producenta kóz albo wskazać na co zwracać uwagę przy wyborze kozy;
chcielibyśmy wydać 5-6 tyś (ile kosztuje podłączenie?? nie wiem) mamy rekuperację więc dopływ powietrza musi być z zewnątrz podobno do takiego urządzenia; reasumując:
- dopływ powietrza z zewnątrz
- nowoczesny dizajn
- koza będzie w narożniku
- powierzchnia salonu,kuchni i komunikacji 49 m2 (wysokość 2.55 m)

pozdrawiam
krzysiek

M***ki
19-10-2011, 13:20
Zobacz na przykład :www.kafle-kominki.pl/koza003.htm

guzie
08-01-2012, 23:19
miszczu zduński ze zduńskiej wólki MASZ TUPET, nawet nie próbujesz zawoalować. zrób se blog o zarabianiu albo wykup reklamę!

vito2
09-01-2012, 00:01
miszczu zduński ze zduńskiej wólki MASZ TUPET, nawet nie próbujesz zawoalować. zrób se blog o zarabianiu albo wykup reklamę!


Eeee - tam.
To nie jest tak.

Bo widzisz guzie, przed wojną pytają się Mośka co on tak źle wygląda i nerwowo wystaje przed swoim składem.
- A co mam dobrze wyglądać i nie być nerwowy, jak od rana nic w pysku jeszcze nie miałem.
- Masz przecież swój sklep - mówią.
- Tak, mam. Ale dopóki chodź jeden klient nic nie kupi, dopóty nic zjeść nie mogę.
Takie żydowskie jest przykazanie.

To może i Miszcz jest po prostu tylko głodny.;)

Ale nie powiem.
Romki są nawet niczego sobie.

M***ki
09-01-2012, 18:38
miszczu .. albo wykup reklamę!

Takie miszczu to tak jak pisze kolega NF . Albo wykup sobie reklamę ?:eek: Reklama wykupiona .. Mogę jedynie zasugerować abyś kupił sobie .. wiesz co . A w ramach ZAPŁACONEJ REKLAMY www.kafle-kominki.pl/koza024.htm

M***ki
09-01-2012, 18:39
Ale nie powiem.
Romki są nawet niczego sobie.[/QUOTE]

Skąd u Ciebie taka wiedza o Romkach ?