PDA

Zobacz pełną wersję : dach 2 spadowy, jak najlepiej usytułować według kierunków?



tokarool
20-09-2008, 18:12
jaka najlepsza opcja w stosunku do dachu 2 spadowego, północ-południe czy wschód-zachód?

ekmir
20-09-2008, 22:53
jaka najlepsza opcja w stosunku do dachu 2 spadowego, północ-południe czy wschód-zachód?

projekty gotowe bardzo często mają określone usytuowanie budynku w stosunku do stron świata. Nie zależy to raczej od dachu ale od usytuowania pomieszczeń w budynku :D

gawel
22-09-2008, 18:51
Generalnnie to zależy od usytuaowania komina, zwłaszcza jeżeli ma wylot jak u mnie na poziomie nieco ponizej kalenicy i jest uzywany do celów wentylacyjnych oraz kominka. Wtedy zdecydowanie należy usytuawać dach prostopadle do lini pólnoc południe, niestety u mnie jest inaczej wschod-zachód :evil: , ponieważ komin zanjduje się po stronie wschodniej połaci to co prawdz bardzo rzadko ale zdarza sie ze wiatry wieją przez komin :evil: :evil: . jest pewna zaleta takiego rozwiązania mianowicie wiatry wiejące z zachodu (czyli wiekszosc) nie poderwą dachu bo uderzenie nastepuje na połać.
Jeżeli komin jest w kalenicy to bez różnicy bo nie bedzie zakłóceń ciągu.

Ushi
01-10-2008, 06:21
Usytuowanie budynku zależy od kilku spraw, a przede wszystkim od:

- działka - wielkośc, usytuowanie, od której strony dojazd, drzwi wejściowe itp.
- projekt domu - rozmieszczenie pomieszczeń, garażu, drzwi wejściowych
- inne czynniki - może masz ochotę ustawic sobie na połaci dachu solary - w tym przypadku jedną połówkę dachu warto ustawic na południe, o ile to nie koliduje z wcześniejszymi ustaleniami. Przyłącze wody, gazu, kanalizacji, szambo, oczyszczalnia ścieków... nad wszystkim tym warto podumac przy rozplanowaniu usadowienia domu na działce.

Co działka i projekt to może byc inaczej :) U mnie na przykład wjazd i wejście jest od strony zachodniej, więc połówki dachu są ustawione na wschód-zachód, co znowu koliduje mi z solarami... Sypialnię mam ulokowaną na wschodniej stronie (podobno tak jest najlepiej), pokoje "dziecięce" od południa (doświetlone i słoneczne), garaż i stryszek na północy (szkoda słońca i południowej strony na tego typu pomieszczenia) . Częśc dzienna domu jest od strony wschodnio-południowej...

Nikoru
01-10-2008, 16:08
Dodam jeszcze, że gmina również może mieć w tej kwestii do powiedzenia. U nas, w planie zagospodarowania jest wymóg, żeby kalenica była usytuowana równolegle do ulicy.

tokarool
28-07-2009, 11:02
moze komus sie przyda w przyszlosci, podklejam poniwaz bardziej rozwinienty temat:

http://forum.muratordom.pl/czy-dom-postawic-w-osi-polnoc-poludnie,t36963.htm?highlight=zabudowy