PDA

Zobacz pełną wersję : naczynie przeponowe - ciśnienie



pierwek
21-09-2008, 09:48
jakie ciśnienie powinno być w naczyniu przeponowym w piecu gazowym?

NJerzy
21-09-2008, 16:09
Takie jakie planujesz mieć w instalacji minus jakieś 30%.

niezły
21-09-2008, 16:59
Trochę zła odpowiedz ciśnienie w naczynku przeponowym określa producent naczynka Przeważnie jest to określone na metce (taka okrągła nalepka ) i tak dla przykładu na niektórych jest zalecane 1,5 bara ale ważna dla naczynka nie podłączonego do instalacji ( może być podłączone do instalacji ale bez ciśnienia)

skrol
21-09-2008, 17:29
Wysokość instalacji - 3 ..... czyli dla instalacji w domku z jednym piętrem około 5 metrów - 3 = 2 bary... ale nie mniej niż ciśnienie w instalacji

pierwek
21-09-2008, 20:02
naczynie mam zintegrowane z piecem (SunierDuval themis 23E) - instalacja ma około 8m wysokości

poczytałem trochę w necie i liczy się podobno 0.1bara na 1m wysokości instalacji + 0,2 bara

czyli ciśnienie chyba powinno mieć wartość 1bar ale pamiętam że kiedyś na manometrze w piecu miałem ciśnienie w instalacji 2bary a teraz mam 1 - sam już nie wiem... - wszystko działa ok z tym że najwyższy grzejnik miał niedobór wody jak dobiłem naczynie do 1bara wszystko wróciło do normy
ciągle jednak wydaję mi się, że 1bar to trochę za mało

NJerzy
21-09-2008, 21:03
Trochę zła odpowiedz ciśnienie w naczynku przeponowym określa producent naczynka Przeważnie jest to określone na metce (taka okrągła nalepka ) i tak dla przykładu na niektórych jest zalecane 1,5 bara ale ważna dla naczynka nie podłączonego do instalacji ( może być podłączone do instalacji ale bez ciśnienia)

Każde naczynie po to ma wentyl aby ustawić w nim ciśnienie potrzebne w danej instalacji. Producent naczynia nie zna naszych potrzeb i pompuje tyle ile mu się wymyśli - czyli "średnią krajową". Często może być OK, czasem całkiem do d..y.

skrol
22-09-2008, 02:09
naczynie mam zintegrowane z piecem (SunierDuval themis 23E) - instalacja ma około 8m wysokości

poczytałem trochę w necie i liczy się podobno 0.1bara na 1m wysokości instalacji + 0,2 bara

czyli ciśnienie chyba powinno mieć wartość 1bar ale pamiętam że kiedyś na manometrze w piecu miałem ciśnienie w instalacji 2bary a teraz mam 1 - sam już nie wiem... - wszystko działa ok z tym że najwyższy grzejnik miał niedobór wody jak dobiłem naczynie do 1bara wszystko wróciło do normy
ciągle jednak wydaję mi się, że 1bar to trochę za mało


Może ucieka CI woda... i trzeba ją dobić a nie naczynie,,,, naczynie sprawdza sie na pustej instalacji

pierwek
22-09-2008, 06:24
wątpię - mam wrażenie że zaworek na naczyniu przeponowym przepuszcza - jak zmierzyłem ciśnienie przed nabiciem to było około 0,1bara i nie można było odpowietrzyć górnego kaloryfera bo po odkręceniu odpowietrznika nie leciała ani woda ani powietrze - po nabiciu naczynia p. (na zimnej instalacji) do 1bara z odpowietrznika na kaloryferze zaczęła lecieć woda (odpowietrzył się) i wszystko jest ok.

wiem że powinno nabijać się naczynie przeponowe przy pustej instalacji ale to zbyt dużo roboty... - w układzie zamkniętym jak woda ma uciekać? musiałoby gdzieś coś ciec - a nie zauważyłem - no chyba że gdzieś pod podłogą albo w ścianie...