PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaż działki rolnej a podatek



Istana
21-09-2008, 17:43
Witam i proszę o pomoc, bo zagmatwałam się juz w tych przepisach...
W grudniu 2007 r. w drodze darowizny rodzice przepisali na mnie 2 działki rolne o łącznej pow. 3 ha 65 ar. Na jednej z tych działek- na 1500 m2 chcę pobudować dom (siedlisko) (otrzymałam już warunki zabudowy), a część drugiej działki jeszcze w tym roku wydzielić i sprzedać- jakieś 3000 m2. Czy w związku z tym muszę zapłacic podatek 19%? Pieniążki ze sprzedaży chcę przeznaczyć na budowę mojego domku. Bardzo prosze o pomoc.

M GR
21-09-2008, 18:48
Niestety nie ma innego wyjścia, poza czekaniem 5 lat ze sprzedażą. Jak wiadomo z ulgi mieszkaniowej nie możesz skorzystać, bo jak tu zameldować się na nieruchomości rolnej :) Podatek trzeba będzie zapłacić.

ZUZEK
22-09-2008, 07:22
Jest jeszcze teoretyczna szansa, o której poniżej. Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

Art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o pdof:


Wolne od podatku dochodowego są:

przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

M GR
22-09-2008, 17:52
Jest jeszcze teoretyczna szansa, o której poniżej. Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

Art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o pdof:


Wolne od podatku dochodowego są:

przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Słuszna uwaga - warunek pierwszy spełniony (pow.1ha), co do drugiego - ciężko mi znaleźć jakąś "pewną" informację. Otóż, ktoś kupuje te 3000 mkw - jak zabezpieczyć sprzedającego, aby być pewnym, że w trakcie podpisywania aktu, kupującego zamiarem jest nabycie nieruchomości rolnej. Miesiąc po akcie występuje o zmianę przeznaczenia np. na budowlaną, i co? wówczas sprzedający jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy???