PDA

Zobacz pełną wersję : Schody "drzewniane" czy murowane?



Bard13
14-10-2003, 08:10
W projekcie do którego się skłaniam schody na poddasze użytkowe są drewniane, nie wiem jak to się nazywa ale są: schody w górę, płasko w lewo schody w górę (jak się kurcze nazywa taka klatka schodowa czy coś??)

"Drzewniane" schody mają zalety: łatwość (??) konstrukcji, lekkość szybki czas montażu.
Wadą jest to, że jak zrobi się je ażurowe, to nie da się zmontować składziku pod nimi i odstaje ostatni stopień od podłogi poddasza, chociaż jak się do tego przyłoży i trafi wysokość co do milimetra (średnio w to wierzę) to ewentualną szparę można czymś zapełnić.

Zastanawiam się przeto nad zmianą w projekcie na wylewane, które mają wadę, bo dłużej się z nimi człowiek bawi.

Co doradzicie? Zosawić drewniane, a jeśli tak, to całe z drzewa czy na konstrukcji stalowej i stopnie i eewntualnie balustrady drewniane? Jak to wychodzi z precyzją montarzu, konserwacją i wszystkim innym o czym nie pomyślałem??

Czy wylać betonowe. Droższe i trudniejsze w montarzu (chyba?)?/

Bard13
14-10-2003, 10:43
Domyslam się że było to wałkowane, ale w wyszukiwarce wyrzuca mi 1200 postów i nie potrafię tego zawężyć.

Proszę o radę albo jakiegoś sensownego linka do forum albo na zewnątrz.

jak ktoś brał udział w takiej dyskusji w swoich postach ma wymieniony wątek i może podac linka.

Dizęki za pomoc

Arsen
14-10-2003, 11:14
jak się kurcze nazywa taka klatka schodowa czy coś??

To się nazywa klatka ze spocznikiem :D
Ja najpierw chciałem robić lane, ale że mam zabiegowe, to by dużo droższe wyszły. Ostatecznie stanęło na drewnianych na konstrukcji stalowej. Drewniane mają jeszcze jedną wadę - powinno się je zrobić na samym koncu, zeby nie zniszczyć stopni robotami budowlanymi, a że po czymś chodzić na górę trzeba - to mam tymczasowo stopnie ze sklejki.

Tomek_J
14-10-2003, 12:20
No to z innej beczki, choć w tym samym temacie: "mam mieć" na poddasze schody kręcone, ok. 2,60m. Znacie jakichś tanich i dobrych producentów ?

Magośka
14-10-2003, 12:26
Drewniane wcale nie muszą być ażurowe- u mnie jest to mieszkanie w bloku, więc nie ma mowy o żadnym laniu schodów - a składzik też bardzo chciałam mieć, w jednej firmie wmawiano mi, że w wydzielonej klatce schodowej ażurowe schody pięknie wyglądają, zajmują mniej miejsca- więc podziękowałam, znalazłam stolarza, zobaczyłam jego wyrób i pełne schody drewniane -zamówiłam, teraz czekam z niepokojem- bo dowiedziałam sie o tym ostatnim stopniu :-? i zero odzewu od stolarza, a powinien dzwonić

Tomasz M.
14-10-2003, 12:45
Bard 13,
Z mego rozeznania nie wychodzi, żeby schody drewniane były tańsze, wręcz przeciwnie. Oczywiście cena lanych w dużym stopniu zależy od tego co sobie dasz na ten żelbeton (jakie stopnie, balustrada - np. granit, złoto). Oczywiście jeśli dom już stoi, a projekt nie przewiduje lanych, to moga być potrzebne adaptacje (belka na stropie, podciąg, czy coś), a to podwyższa cenę.

księguś
14-10-2003, 12:49
Ja w poprzednim domu miałem drewniane ażurowe i oprócz tego że pies się bał wchodzić nie widziałem w nich wad. W nowym domu wybrałem takie samo rozwiązanie. Drewniane schody robione przez prawdziwego stolarza. Słyszałem również iż trudniej jest stolarzowi przykryć betonowe schody drewnem (no chyba że są idealnie wylane :lol: ) i zawsze istnieje niebezpieczeństwo ich skrzypienia co podobno przy drewnianych da się wykluczyć specjalnym akrylem.

groszek 3
14-10-2003, 13:29
U mnie w projekcie są drewniane i innych sobie nie wyobrażam, betonowe kojarzą mi się z klatką schodową w bloku, a tak będzie przytulniej i jasniej bo mam okno na klatkę, które poprzez ażur oświetli dodatkowo hol. Po drugie zawsze łatwiej przebudować, a betonowe trzeba od razu kuć!.

Pozdr....groszek

EDZIA
18-10-2003, 23:45
W moim domu mało mam pomieszczeń gospodarczych, zatem schody będą drewniane pełne i pod nimi zrobił się całkiem fajny schowek

skunks
19-10-2003, 07:28
:)

jolana
19-10-2003, 14:44
Kilka miesięcy temu tez zadałam pytanie: drewniane czy z betonu.
Zdecydowałam się na drewniane, właśnie w ubiegłym tygodniu zamontowali. Są piękne, dom od razu nabrał duszy! Jeśli chodzi o wygląd polecam drewniane, dębowe :)

skorpionka
19-10-2003, 17:18
Skunksie,czy miedzy slepa deska,a wlasciwym stopniem nalezy cos polozyc,np styropian,czy jakis inny wynalazek?

19-10-2003, 19:07
Skunksie,czy miedzy slepa deska,a wlasciwym stopniem nalezy cos polozyc,np styropian,czy jakis inny wynalazek?

Skorpionko
aby uniknąć ewentualnego skrzypienia deski o deske można zastosować różne rozwiązania:
zaimpregnowac deskę konstrukcyjna preparatem oleistym, włozyć miedzy deskę konstrukcyjna a okładzinową materiał gąbczasty, korek lub filc
(owszem istnieja również cienkie scinki styropianu jako produkt odpadowy krojenia w tafle ale w handlu trudne do kupienia ...)

w przypadku gdyby dom miał imitowac stare zamczysko z duchem w tle ...
lub
lokalizować skradającą się teściowa ... desek nie należy odizolowywać... :P

połaczenie okładziny schodow jako deska, a ścian klatki - korkiem czyni nawet chłodne wnętrze klatki schodowej kameralnym i przytulnym ...

sku ...

skunks
19-10-2003, 19:12
tekst powyżej oczywiściwe mój - i byłem zalogowany ...

sku ...

Bard13
20-10-2003, 08:50
A skąd wzięliście schody? Ja z producentów namierzyłem tylko artdecor, a nie chcę zatrudniać stolarza, żeby je od początku robił, to może wyjść drogo.

Ze względu na możliwość zmontowania schowka o z obawy, żeby mi się dzieci między stopniami nie przewinęły planuję schody pełne.

pyzia
20-10-2003, 10:11
Witaj! Powiem tak - schodów sami jeszcze nie mamy, ale nie podobał mi się Rintal i oferty podobnych firm, a ceny u stolarza były raczej wyskie. Pewnego dnia wpadła mi w ręce ulotka firmy www.stadler.pl i jestem na nich zdecydowana! Niestety w wątku o wnętrzach gdzie zapytywałam Forumowiczów czy wiedzą coś o tej firmie - nikt mi nnie odpowiedział. Ale widziałam już ich schody na ekspozycji i jesetm zdecydowana. Zajrzyj na strone - może znajdziesz coś dla siebie!
pozdrawiam