PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie



remx
14-10-2003, 10:38
Witam

Jeszcze w tym roku zamierzam zrobić ogrodzenie z podmurówką.
Czy teraz na jesieni jest sens polewać ten beton, aby dobrze związał - czy też jest na tyle wilgotno, że polewanie odpada?
Planuję słupki zabetonować głębiej - rzędu 1 może 1.1 m a podmurówka na głębokość 30-40 cm i wystająca ok 10 cm nad powierzchnię, szerokość 15 cm. Czy to się pokrywa z waszym doświadczeniem? Czy robicie dylatacje - jak rozumiem oddzielne zabetonowanie słupków a za parę dni podmurówki samoistnie powinno wytworzyć dylatację - a może trzeba to oddzielić jakąś papą.
Dziękuję za odpowiedzi.[/code]

Pearl
14-10-2003, 14:59
od 20/10/03 ja też "startuję". Znalazłem takich co robią tak:

a) pod klinkier - słupki + murek:
-zbrojenie (4 pręty fi 10 żebrowane)
- głębokość około 1m + 10-15cm nad ziemią
b) cokolik pod przęsła z kątownika:
- zalewany jednocześnie razem ze słupkami z dylatacją co 10m, głębokość 90-100cm + 10-15cm nad ziemią, bez zbrojenia.
Słupki co 2m.

za mb biorą 50PLN od a) i 60PLN od b). Drogo jak diabli :cry: , ale mnie przycisnęło i muszę robić na gwałt ogrodzenie, poza tym widziałem ich pracę - artyści!

Pozdrawiam

Pearl

remx
14-10-2003, 19:35
A mnie facet proponuje aby zamiast regularnego fundamentowania włożyć płyty (podobno zbrojone) dł 2 m głębokości 0.5 m. Od góry i od dołu płyt mają być takie ceowniki - czy jak to się nazywa - to usztywni konstrukcję. Podobno taka płyta (gr 7cm) kosztuje 8-9 zł. Ma być taniej z robocizną i odpada babranie się w piachu i cemencie. Słupki oczywiście zabetonowane i to głębiej.
Ktoś inny podał mi sposób na zabezpieczenie siatki przed kradzieżą.
Na słupku przyspawanie prętów tak że siatka idzie pomiędzy słupkiem a prętem. Nie jest to coś specjalnego bo mogą wyciągnąć druty z siatki ale zawsze coś.[/code][/list]

Pearl
15-10-2003, 08:11
ja bałem się ryzykować z siatką. Mieszkamy trochę na uboczu tzn. jak sięgnąć okiem widać raptem 3 domy. Najbliższy jest jakieś 300m od naszego, następny z 500, a ostatni z 650 - raj dla rabusiów :( , ale mamy dwa pieski :D ...tym bardziej, że stare ogrodzenie jest w takim stanie, że można z powodzeniem wjechać na posesję nawet kombajnem :lol: . Listonosz podjeżdża "maluchem" więc nic mu z ich strony nie grozi, ale strzeżcie się rowerzyści :wink: !

Pozdrawiam

Pearl

remx
15-10-2003, 08:43
No i jeszcze kilka maźnięć po siatce czerwoną farbą, co ma efekt psychologiczny. Zbliża się zima. Jak będę zakładał siatkę to chyba już nikt nie będzie stawiał ogrodzenia, kradzieże pewnie zaczną się na wiosnę. [/list]

zbyszekP
15-10-2003, 17:34
W moim płocie słupki były wylewane najpierw. Potem wylewano podmurówkę, która jest oddzielona od słupków papą w kształcie litery u.

McŁoś
15-10-2003, 18:21
remx
Dobrze kombinujesz ale ja jednak bym dał jakąś dylatację - chociaż ze zwykłej folii budowlanej ( na pewno nie zaszkodzi a koszty żadne ).
Natomiast co do polewania to wszystko zależy od pogody, na jesień grunt jest zazwyczaj wilgotny i beton pociągnie sobie z niego wodę, problem tylko z murkiem ponad ziemią ( jeżeli przez te kilka dni od wylania nie będzie padało to należałoby go polewać, wszak pierwsze dni wiązania betonu wpływają najbardziej na jego poźniejszą wytrzymałość ).
Wody na beton nigdy za wiele !!!!!! :wink:

remx
15-10-2003, 20:04
Chyba się zdecyduję na te płyty zamiast fundamentu. Będą ledwo co wystawać nad ziemię. Mam mały problem polegający na tym że w pewnym miejscu grunt się obniża ponad 0.5 m i potem trochę podnosi (ok 15cm). Jak wy sobie radziliście z takimi problemami tak aby ogrodzenie wyglądało rozsądnie. Można by w tym miejscu zrobić jakąś podmurówkę nad nią ww płyty i potem nasypać tam ziemi. Wtedy zrobi się mały nasyp (niedaleko od tej podmurówki rosną drzewa z nisko rosnącymi gałęziami i wobec tego nie mogę wyrównać całości terenu)

tom soyer
21-10-2003, 13:34
A mnie facet proponuje aby zamiast regularnego fundamentowania włożyć płyty (podobno zbrojone) dł 2 m głębokości 0.5 m. Od góry i od dołu płyt mają być takie ceowniki - czy jak to się nazywa - to usztywni konstrukcję. Podobno taka płyta (gr 7cm) kosztuje 8-9 zł. Ma być taniej z robocizną i odpada babranie się w piachu i cemencie. Słupki oczywiście zabetonowane i to głębiej.

co to za plyty? czy to takie zwyczajne podobne do tych z "ogrodzen betonowych"?

tom soyer
21-10-2003, 13:35
Chyba się zdecyduję na te płyty zamiast fundamentu. Będą ledwo co wystawać nad ziemię. Mam mały problem polegający na tym że w pewnym miejscu grunt się obniża ponad 0.5 m i potem trochę podnosi (ok 15cm). Jak wy sobie radziliście z takimi problemami tak aby ogrodzenie wyglądało rozsądnie. Można by w tym miejscu zrobić jakąś podmurówkę nad nią ww płyty i potem nasypać tam ziemi. Wtedy zrobi się mały nasyp (niedaleko od tej podmurówki rosną drzewa z nisko rosnącymi gałęziami i wobec tego nie mogę wyrównać całości terenu)
wydaje mi sie ze te plyty i tak trzeba oprzec na jakiejs "lawie"

tom soyer
21-10-2003, 13:36
a moze podmurowke wymurowac z eMek?