PDA

Zobacz pełną wersję : [Ciepło] Jak sie wylicza U lub lambde ??



szczukot
23-09-2008, 08:23
Witam
Od kilku dni walcze z wyliczeniem labdy dla porothermu 25 lub U dla porotonu 24. Czy moze mi ktos podac prawidlowe wzory na to ?
Dostalem info ze to niby U = lambda/d lae jak wchodze np na

http://www.roben.com.pl/upload_module/wysiwyg/poroton_galeria/poroton_dane_techniczne.pdf

To te wzory tam sa bardziej skomplikowane - dochodza jakies stale.
Najbardziej chyba zalezy mi na wyliczeniu U dla tego porotonu 24 (powiedzmy ze lambda = 0,21)

Fantom
ps. Wiem, ze dla sciany 2W przenikanie ciepla dla sciany nosnej to jakies 10 % calosci, ale jak moge kupic poroton taniej i w dodatku cieplejszy to czemu nie.

Barbossa
23-09-2008, 09:35
no i kego śmiecisz?
jak w poprzednim temacie (http://forum.muratordom.pl/post2748954.htm?highlight=#2748954) nie zrozumiałeś, to uważasz, ze zakładając nowy to Ci się uda?
w linku chyba prościej już nie może być
stałe sobie pomiń, do wyliczania róznic nie są potrzebne

cały internet też służy pomocą, byle z głową, bo nie zawsze prawdę prawi,
ale zwykłą matematykę wykłada dobrze i to w duzych ilościach
nawet wikipedia

szczukot
23-09-2008, 10:08
W poprzednim watku wszytsko jak najbardziej jasne, nie liczac tego ze w sumie tam same "prawdy oczywiste". Mi teraz zalezy tylko i wylacznie na wzorze na wyliczenia U i lambda. A jak stale nie maja wplywu ? Jezeli na Robenie jest wzor typu U = 1/(stala+d/lambda) wiec ta stala moze mocno wplywac na wynik. I jak tam liczylem tylko opierajac sie na wzorze U = lambda/d (czyli np 0,21/0,24) = 0,88 to uwzgledniajac ta stala (ktora nie wiem za bardzo co oznacza) wynik ten moze sie zmieniac mocno i to w dol ?

Choc w sumie odpowiedzialem sobie sam na swoje pytanie wlasnie :) Bo nawet uwzgledniajac ten wspolczynnik, U moze byc najwyzej mniejsze niz 0,88 przy moich danych (a to mnie satysfakcjoonuje bo utwierdza mnie ze wole pod tym katem Poroton niz Porotherm)

Dzieki za to, ze zostalem pogoniony i musialem wysilic komorki i cos mi wyszlo ;)

Fantom

Barbossa
23-09-2008, 10:19
stale to Ri i Re opory przyściennych warstw powietrza z zewątrz i wewnątrz
do wyliczenia różnic można pominąć
do obliczenia całości przegrody już nie

szczukot
23-09-2008, 10:27
Dzieki - teraz juz mam to w 100 % jasne - jak na moje potrzeby

Fantom