PDA

Zobacz pełną wersję : JAK WYBUDOWAĆ DOM W PRYMULKACH za 250 tyś



KaSeKa
23-09-2008, 08:30
ZAKŁADAM ZE NA TEN DOM WYSTARCZY 350 tyś, no może 320tys .....możne wystarczy nawet 300 tyś

Natomiast pytanie brzmi: - "JAK WYBUDOWAĆ DOM W PRYMULKACH za 250 tyś" i ani zetki więcej....:-)

oto projekt domu
http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_prymulkach/m3f0186a71753e


Proszę nie pisać ze się nie da bo SIĘ DA tylko jeszcze nie wiem jak...:-)

Jeśli ktoś chce tu napisać ze się nie da to niech nic nie pisze :-)
Jeśli ktoś chce napisać jakie warunki trzeba spełnić żeby się udało to proszę bardzo.

Nie jest sztuka wydać duzzzzzoooooo kasy i się wybudować, myślę ze sztuka będzie wybudować się tanio ( tyle na ile kogoś stać) Dla mnie ( dla Nas) taką kwotą będzie kwota 250 tyś. Cześć kredyt ( taki na jaki Nas stać i żeby potem całe życie go nie spłacać - rata kredytu max tysiąc złotych na miesiąc)


A teraz coś o sobie :-)
Mieszkamy w południowej WLKP, miasteczko koło 70 tyś mieszkańców.
Mamy działeczkę w pełni uzbrojoną, ogrodzona .....tylko się budować

Tylko i aż.

Dużo się ostatnio pisze o zastoju w budownictwie, o tym ze ceny lecą np.
Pustak Max w czerwcu 2008 kosztował około 7,00 zł/sztuka a dziś można go kupić za 3,00 zł/sztuka - przykładów takich można podawać wiele....
"Flachowcy" tez już nie wołają ile im się zachce za wybudowanie domu ( bo im się robota kończy)
Słyszałem także ze gro materiałów wykończeniowych można przywieź z zagranicy ( zaoszczędzić można 50%-70%) itd itd....

Ważne założenie to takie ze nie musimy mieć wszystkiego, ważne żeby zamieszkać. Poddasze nie musi być wykończone ( wystarczy sam dół)
Ostatnio widziałem ze dużo domów nie ma jeszcze dachówki a ludzie już w takich domach mieszkają, położenie dachówki mają w perspektywie kilku najbliższych lat( jak to się sprawdza, ile na etapie można zaoszczędzić)


Okej - jak teraz się do tego zabrać

Mymyk_KSK
23-09-2008, 08:50
Na samo wykończenie - od tzw. "stanu deweloperskiego", czyli zrobienie parkietów, łazienki, kuchni, drzwi wewnętrznych, malowania itp. poszło nam srednio 1000 zł/m2. Zadnych "cudów" u nas nie ma, kuchnia z IKEA z tych tańszych, parkiet krajowy mieliśmy razem z układaniem w niezłej cenie, drzwi najtańsze drewniane z castoramy (sami malowaliśmy), wciąż mamy nie skończone przyziemie i nie docieplony strych...
Zakładaliśmy połowe tej kwoty. Duzo robimy sami, elektrykę robił mój Tata, a jak roboty przekraczają nasze umiejętności, to przebieramy w ofertach firm, dopóki nie znajdziemy optymalnej (nie zawsze najtańszej). Budowlańcy chyba jeszcze nie zeszli na ziemię, bo jak dostaje niektóre oferty to nic, tylko zemdleć lub popłakac się ze śmiechu..
Przez rok mieszkaliśmy w domu wykończonym częściowo - 2 miesiące myłam gary w miednicy i "gotowałam" na kocherze, bo z wyposażenia kuchni mieliśmy tylko lodówkę. Wyszło kilka wydatków zupełnie nie oczekiwanych, których w ogóle nie uwzględnilismy w kalkulacji - np. nagle okazało sie że zamakaja ściany w piwnicy i ich ponowne odkopanie i izolacja pochłonęły 6.000 zł - nie uwzględnione w kosztorysie..

Nie zniechęcam. Nie mówię że się nie da. Polecam tylko bycie realistą.
I jeszcze coś - zarówno odnośnie kosztów budowy jak i czasu jej trwania - przyjęte wartości nalezy pomnożyć przez 2 i przyjąć jednostkę o rząd wyższą ;-)

frupper
23-09-2008, 08:54
Bez piwnicy może się udać , z piwnicą pod całym budynkiem - życzę powodzenia, no i trzeba założyć dłuższy okres realizacji jeśli priorytetem wyboru wykonawcy ma być cena a nie termin/ harmonogram (niestety ci najtańsi a w miarę jeszcze przywoici mają bardzo śmieszne wolne terminy - przynajmniej u nas)

Pozdrawiam

KaSeKa
23-09-2008, 08:57
Oczywiście BEZ PIWNICY

Projekt podstawowy:
- Dół 2 pokoje, 1 kuchnia, 1 łazienka, kotłownia, kominek,
- Góra - 3 pokoje, garderoba, łazienka

Czas budowy 2-3 lata

frupper
23-09-2008, 09:04
W naszym rejonie należałoby doliczyć jeszcze jeden rok - chyba, że pomoc rodziny będzie wydatna np. przy pracach wykończeniowych ( te w moim przypadku ze względu na niemożliwość przesunięcia kolejności w harmonogramie narobiły najwięcej poślizgu), no trzeba założyć najskromniejszy standard , mało zasobów do zainwestowania w dom energooszczędny poza izolacją.

mikolayi
23-09-2008, 09:15
http://forum.muratordom.pl/dom-w-prymulkach-z-pracowni-archon,t14367.htm

pięć lat doswiadczeń przy budowie wybranego przez Ciebie domku...

Na stronie pracowni projektowej masz zestawienie materiałów w excelu. Pozaokrąglaj w górę do pełnych wartosci i zrób sobie zestawnienie korzystajac z telefonu ile te materialy będą Cię kosztowac na dziś Do tego dodaj 15% i będziesz mieć koszt materiałów. Potem pomyśl i popytaj ile za robociznę i już będzie wiadomo czy da się za 250

A. I nie zapomnij o instalacjach, bo w zestawieniu jest tylko budowlanka a i na moje oko niekompletna

KaSeKa
23-09-2008, 09:22
Znalazłem coś takiego - nie wiem jeszcze na ile to jest aktualne ( są to szacunkowe dane)

KOSZTY POSZCZEGÓLNYCH ETAPÓW BUDOWY

1. Stan zerowy (tj. roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe) - było 12% zmieniam na 10%

2. Stan surowy otwarty nadziemia (tj. ściany nadziemia, stropy, schody i podesty, ścianki działowe, konstrukcja dachu oraz jego podłoże i pokrycie, izolacje) - było 30%, zostaje 30%

3. Stan surowy zamknięty (stolarka okienna i drzwiowa) - było 23%, zmieniam na 20%

4. Roboty wykończeniowe (instalacje, tynki, podłogi, posadzki, wykładziny itp.) - było 35% zmieniam na 40%


W rozłożeniu na zakładaną kwotę bo będzie:
ad 1. było 30,00 tyś zmieniam na 25,00 tyś
ad 2. było 75,00 tyś zmieniam na 75,00 tyś
ad 3. było 57,50 tyś zmieniam na 50,00 tyś
ad 4. było 87,50 tys zmieniam na 100,00 tyś

KaSeKa
23-09-2008, 09:30
mikolayi - czytałem ( tzn przeglądałem już ten watek)

Powiem tak im więcej się czyta tym więcej człowiek jest głupi

Jeden pisze 200 tys, drugi ze 300 tys, trzeci ze 400 a inny ze 500 tys a na "tywyenie" w programie nieruchomości ktoś ogląda 120metrowe mieszkanie za milion dwieście i się zastanawia bo mu się garderoba podobała........SZOKKKKKK

W tym wątku chce otrzymać odpowiedz nie czy się da tylko JAK TO ZROBIĆ ;-)

Mymyk_KSK
23-09-2008, 09:33
ad 4. 87,50 tys

Z instalacjami, tak? :o nie widzę mozliwości ograniczenia wydatków tak, by się zmieścić w tej kwocie.

sylwiap-w29
23-09-2008, 09:43
W tym wątku chce otrzymać odpowiedz nie czy się da tylko JAK TO ZROBIĆ ;-)

...to tudne pytanie bo każdy mierzy swoją miarą...ale mam podobne dylematy bo na wiosne ruszam z budową domku też za ok 300 tys. nie mam specjalnie wygórowanych wymagań ale ile wyjdzie to się przekonam gdy wybuduje :)

kamionkal
23-09-2008, 09:49
Odpowiadając jak próbować to zrobić:
- jak najwięcej robocizny własnej. w przypadku ekip wybierać te, których pracę widziałeś u innych
- materiały od znajomych z branży sprzedawane po minimalnej marży
- raczej nie liczysz, ze w tej kasie kupisz meble i wyposazenie kuchni?
- nie pokrywanie dachu - niby min. 15k zostanie w kieszeni ale musisz w zamian zrobic pelne deskowanie dachu plus papa. chyba ze i tak to chciales zrobic.
- mocne trzymanie kciuków żeby ceny się mocno nie zmieniały - w twoim horyzoncie 3 lat wiele się może w branży wydarzyć.

jeśli:
- nie czujesz się na siłach, żeby sam robić znaczącą część prac
- nie masz znajomych ekip i sprzedawców w branży
- w to 250k wliczasz elementy wyposażenia
to nic Ci nie powiem, bo przecież nie chcesz usłyszeć, że się nie da.

przy budowie jest wiele elementów, których nie zobaczysz, a ich koszty ponieść musisz (projekt, różne opłaty administracyjne, geodeta, wynagrodzenie kieorwnika budowy, odbiory instalacji etc etc)

Jeśli Cie to pocieszy, to wielu forumowiczów w podobny sposób zaczyna swoją przygodę z budową i obecnością na forum, nie wyłączając mnie :) powodzenia.

Nefer
23-09-2008, 09:52
Wszystko zależy od pracy własnej.
Jesli zlecasz wszystko ekipom , sorry, ale 2500 za metr to normalna cena.
Autor pisze o zaoszczędzeniu 70 % na meteriałach z zagranicy :o może bez przesady ?
O tym, że ekipy nie krzyczą tyle ile przedtem :o no , ja mam odmienne zdanie..

Sztuką nie jest wybudować dom jak się ma pieniądze. Sztuką jest ten dom postawić do końca a nie zostać w 70% z ręką w nocniku i rozbabraną budową.

jamaju
23-09-2008, 10:00
Na materiałach ciężko jest zaoszczędzić jakieś znaczące kwoty (chyba że ma się do nich dostęp na szczególnych warunkach...). Nie robiłem kalkulacji, ale na ściany najtaniej chyba wyjdzie pustak żużlobetonowy.
Jednak największe oszczędności można osiągnąc na robociźnie, a więc maksymalny wkład pracy własnej, tam gdzie to konieczne szukać tanich ekip (ale to wymaga czasu).
Na etapie wykończenia to trzeba twardo stąpać po ziemi, wyznaczyć sobie pewien maksymalny pułap cenowy i co najważniejsze konsekwentnie się tego trzymać! Nie ma nic gorszego niż podejście - "na tym nie będę oszczędzał, to tylko 1-2 tys. więcej...". Na końcu kwota urasta do kilkunastu albo kilkudziesięciu tysięcy.

frupper
23-09-2008, 10:01
Przy szacowaniu kosztów przyjmij ok. 10% wzrost cen usług w budownictwie w skali roku, dla materiałów ok. 4% (czyli na poziomie oficjalnej inflacji) w skali roku - dane na dziś - trzeba to potem podliczyć procentem skladanym zależnie od planowanego okresu budowy i harmonogramu robót .

Pozdrawiam

KaSeKa
23-09-2008, 10:25
Okej - jeśli dotyczy robocizny

Pewne czynności musi wykonać fachowiec ( ściany, dach, instalacje)
Pewne czynności wykonany samemu (wykończeniówka)



1. Stan zerowy ( jw) - sami z pomocą

2. Stan surowy otwarty nadziemia ( jw) - fachowiec

3. Stan surowy zamknięty (jw)

4. Roboty wykończeniowe (jw) - tu będziemy robić sami ( oprócz instalacji)


Robocizna w 4 etapach
ad 1. ......... tyś
ad 2. ......... tyś
ad 3. ......... tyś
ad 4. ......... tys

Jaki koszt w budowie CAŁEGO domu to robocizna

KaSeKa
23-09-2008, 11:02
Kolega Martinezio ma ustalony koszt budowy na 47 tys (Błonie- czyli drogi region polski)

oto dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/prymulkowa-przygoda,t140074.htm

Ekipa wymuruje im dom do stanu surowego, otwartego z dachem wykończonym blachodachówką

z tych 47 tys myślę dużo jest do utargowania w moim regionie

Szacuje koszt rzędu 30 tys za robociznę - choć to i tak dużo

Fachowcą od wykończeniówki dużo nie dam zarobić - będę robił sam z braćmi

mikolayi
23-09-2008, 11:28
30k za robociznę z dachem ? nie wiem gdzie mieszkasz, ale wątpię czy uda Ci się tak zejść z ceną. Acz życzę powodzenia i będę kibicował

KaSeKa
23-09-2008, 11:31
Dach bez pokrycia ( bez dachówki)

Ponadto zauważ że domek jest bardzo prosty żadnych udziwnień, dach prosty bez udziwnień.
Ściany prawdopodobnie jedno warstwowe.

arktyk
23-09-2008, 14:56
Za klika tygodni wprowadzam się do domu w prymulkach. Ale 250.000 zł to wydasz co najwyżej na stan dewelopeski. Domek faktycznie jest prosty, ale nie jest wcale taki mały. Uważam że nie da się.

Pozdr,

KaSeKa
24-09-2008, 09:00
Informacje ze strony

http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_prymulkach/m3f0186a71753e

Dane do kalkulacji:
Powierzchnia ścian zewnętrznych 138,30 m2
Powierzchnia ścian wewnętrznych nośnych 28,00 m2
Powierzchnia ścian działowych parter 30,00 m2
Powierzchnia ścian działowych poddasze 51,40 m2

Powierzchnia ścian fundamentowych 45,50 m2

Powierzchnia podłóg i schodów 135,90 m2

Powierzchnia dachu 174,00 m2

Kubatura drewna na więźbę 7,39 m3

Powierzchnia stolarki zewnętrznej 27,40 m2

ja14
24-09-2008, 09:39
Twoje pytanie brzmi prawie tak samo jak tytuł mojego dziennika budowy. :lol:
Radzę dużo czytać. Na forum znajdziesz dużo przydatnych informacji. Wątpię, żeby komuś chciało się podawać Ci gotowy, szczegółowy przepis. Można by o tym książkę napisać.

SebastianJ
24-09-2008, 11:25
:-)

ja14
24-09-2008, 11:38
To Ty masz rozdwojenie jaźni? :o
Najpierw Cię pochwalę - projekt, który wybrałeś rzeczywiście może być tani w realizacji (choć zrezygnowałbym z balkonu) - ale pod jednym warunkiem - nie pozwól sobie wmówić, że nie stać Cię na rzeczy tanie, bo przecież budujesz dla siebie itp. Poza tym zrób porządny kosztorys (musi się zamknąć w kwocie 10% niższej niż zamierzona) i później traktuj go jak Biblię. Powodzenia.

sylwiap-w29
24-09-2008, 11:46
...a zmiana materiałów na tańsze? W projekcie jest dachówka ceramiczna. Można użyć blachodachówki lub nawet dachówki bitumicznej. Przerobić konstrukcje dachu pod lżejszy materiał i całość wraz z robocizną wyjdzie dużo taniej. Te materiały kładzie sie sprawniej i łatwiej. Ja bym tak zrobiła żeby ograniczyc koszty ale nie wiem czy Cię to zainteresuje.

KaSeKa
24-09-2008, 12:08
Twoje pytanie brzmi prawie tak samo jak tytuł mojego dziennika budowy. :lol:
Radzę dużo czytać. Na forum znajdziesz dużo przydatnych informacji. Wątpię, żeby komuś chciało się podawać Ci gotowy, szczegółowy przepis. Można by o tym książkę napisać.

No właśnie dlatego założyłem ten watek:

Jak się skacze po rożnych tematach to można tam znaleźć dużo informacji ( ale są one "porozwalane" i nie dotyczą konkretnego projektu) a potem wychodzi na to ze nic nie wiesz; tzn czy musisz mieć 200 tyś 300 tys czy może 500 tys

Czytałem już o przypadkach gdzie ludzie budują dom 150m2 za 500 tys i czytałem tez o przypadkach gdzie ktoś wybudował dom około 200m2 za około 250 tyś (gdzie kosztorys miał na 450 tys) oczywiście są to w pewnym sensie skrajne przykłady

Tu mam zamiar zbierać informacje na temat konkretnego projektu i pomyśleć co trzeba zrobić żeby starczyło 250 tys

Jeśli masz jakiś pomysł to będę wdzięczny

KaSeKa
24-09-2008, 12:10
...a zmiana materiałów na tańsze? W projekcie jest dachówka ceramiczna. Można użyć blachodachówki lub nawet dachówki bitumicznej. Przerobić konstrukcje dachu pod lżejszy materiał i całość wraz z robocizną wyjdzie dużo taniej. Te materiały kładzie sie sprawniej i łatwiej. Ja bym tak zrobiła żeby ograniczyc koszty ale nie wiem czy Cię to zainteresuje.

Już wcześniej pisaliśmy ze chcemy zrobić bez dachówki ( pełne deskowanie pus papa - narazie)
Dachówkę zamontujemy powiedzmy za 3-4 lata ;-), tak samo mamy zamiar zrezygnować w wykończeniówki poddasza użytkowego.

sylwiap-w29
24-09-2008, 12:22
Dach bez pokrycia ( bez dachówki)...

Ściany prawdopodobnie jedno warstwowe.


Dachówkę zamontujemy powiedzmy za 3-4 lata , tak samo mamy zamiar zrezygnować w wykończeniówki poddasza użytkowego.

Muszę przyznać że idziemy podobnym tropem dlatego ten wątek również mnie interesuje. Przyłączam się do śledzenia z uwagą :)

KaSeKa
24-09-2008, 14:57
Ad 1.

1. Stan zerowy (tj. roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe) - 10% czyli 25,00 tyś

STAN ZEROWY ( zakres prac)
zgłoszenie rozpoczęcia robót
usunięcie humusu
utwardzenie drogi - nie ma takiej potrzeby ( chyba)
wytyczenie budynku
ustawienie sławojki - sławojka już stoi
wykonanie wykopu pod ławy i stopy fundamentowe
wykonanie wykopu pod ogrodzenie
rozprowadzenie i przepusty dla kanalizacji, przyłącza wody, przyłącza prądu (dom + garaż) i gazu
przepust dla doprowadzenia powietrza do kominka
przepust dla czerpni powietrza
przepusty dla odkurzacza centralnego
stabilizowanie cementem i utwardzenie podłoża pod ławami
wylanie chudziaka pod ławy i stopy
izolacja pozioma na chudziaku
szalowanie ław, stóp i ganku
szalowanie ogrodzenia
wykonanie zbrojenia ław, stóp i ganku + bednarka i uziomy
zalanie ław + stóp + ganku + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
izolacja pozioma na ławach
szalowanie ścian fundamentowych + niezbędne przepusty
zbrojenie ścian fundamentowych
zalanie ścian fundamentowych + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
usunięcie szalunków
izolacja pozioma na ścianach fundamentowych
izolacja pionowa ścian fundamentowych
ocieplenie ścian fundamentowych
usypanie i zagęszczanie piachu na podłogę na gruncie
rozprowadzenie czerpni powietrza, czerpni kominka, odkurzacza centralnego i innych instalacji
wykonanie chudziaka podłogi na gruncie + zbrojenie + dylatacje
izolacja podłogi na gruncie
połączenie izolacji poziomej podłogi i ścian fundamentowych + zakład na naprężenia
drenaż odwodnieniowy (opcja)
zasypanie fundamentów z zewnątrz + obsypanie ścian fundamentowych
zamontowanie ogrodzenia i tymczasowej bramy - ogrodzenie i brama jest :-)

Musze się zastanowić czy wszytko będzie mnie dotyczyć ale to na spokojnie :-)

Całość tutaj :-)
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=16256&highlight=fundament+fundamenty

Dobra, tylko jak to teraz policzyć hehe

Zacznę od tego ze muszę załatwić zestawienie materiałów na fundamenty dla tego projektu a wiec idę szukać...............

KaSeKa
26-09-2008, 08:29
Polski rynek nieruchomości - stan przedzawałowy?

http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_w_usa/skutki-kryzysu-w-polsce/news/polski-rynek-nieruchomosci-stan-przedzawalowy,1181864,5434

Polecam artykuł

Zastanawiam się czy nie zmienić opisu na 200 tys hehehehe ;-)

CYTAT z artykułu - "czyli jak polak cyka polaka"

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej, chyba dość istotnej formie "wspomagania" boomu na rynku nieruchomości w ostatnich latach. Chodzi tu o praktykowaną na wielką skalę medialną nagonkę na kupno mieszkań za wszelką cenę, bo "jutro, za miesiąc czy rok będzie dużo drożej". Zarówno portale internetowe, gazety codzienne, czy czasopisma prześcigały się w tekstach o nieruchomościach zazwyczaj w jednym aspekcie: perspektywie rosnących w nieskończoność cen. Jeszcze dziś można znaleźć w Internecie komentarze, które w połowie ubiegłego roku, a więc w dokładnie w ostatnich dniach boomu zapowiadały dalszy wzrost cen mieszkań w tempie 10-15 procent rocznie. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że gros tego typu publikacji powstawało na zamówienie potentatów branży deweloperskiej w celu wywołania u potencjalnych nabywców mieszkań syndromu "odjeżdżającego pociągu".

"...Okoliczności te nie pozostawały bez wpływu na rynek materiałów budowlanych. Nie dość, że ceny szybowały tu do absurdalnych poziomów, to w dodatku zdarzało się dość często, że składy budowlane świeciły pustkami. Najczęściej brakowało cementu, gdyż cementownie nie nadążały z produkcją. Firmy budowlane zaopatrywały się więc w dużo tańszy i dostępny bez ograniczeń towar w Niemczech, co także świadczy o skrajnie kuriozalnej odmianie tamtej sytuacji rynkowej."

arktyk
26-09-2008, 08:40
Polecam po prostu rozejrzeć się na własnym lokalnym rynku usług i materiałów budowlanych, zrobić kosztorys, i zębami się go trzymać, a także absolutnie dbać o wydatki. Lektura artykułow jest jak najbardziej wskazana... ale lepiej czytać fachowa pisma typu Murator, Budujemy Dom, Ładny Dom niż sugerować się artykułami napisanymi w innych publikatorach czy np na Onecie lub WP czy Interii. Co będzie z rynkiem materiałów i usług budowlnych trudno przewidzieć. Czy będzie dużo taniej... oby. Ale naprawdę należy do tego podejść z dystansem i rozsądkiem. Jeśli uważasz że jesteś w stanie wybudować za 250 tys zł, to podeprzyj te twierdzenia analizą lokalnego rynku budowlanego. Forum może w tym przypadku pomóc, ale nie wykona całej pracy z przygotowaniem rozeznania, kosztorysu za Ciebie.

Pozdr,

mikolayi
26-09-2008, 08:47
...a zmiana materiałów na tańsze? W projekcie jest dachówka ceramiczna. Można użyć blachodachówki lub nawet dachówki bitumicznej. Przerobić konstrukcje dachu pod lżejszy materiał i całość wraz z robocizną wyjdzie dużo taniej. Te materiały kładzie sie sprawniej i łatwiej. Ja bym tak zrobiła żeby ograniczyc koszty ale nie wiem czy Cię to zainteresuje.

Już wcześniej pisaliśmy ze chcemy zrobić bez dachówki ( pełne deskowanie pus papa - narazie)
Dachówkę zamontujemy powiedzmy za 3-4 lata ;-), tak samo mamy zamiar zrezygnować w wykończeniówki poddasza użytkowego.

wywalasz pokrycie dachowe, rezygnujesz z wykończenia poddasza. Za chwilę stanie na tym, ze wykończona będzie jako tako jedna łazienka, kawałek kuchni i salon, a w nim łóżko. Rezygnacja ze zrobienia tego czy tamtego to, moim zdaniem, jednorazowe, chwilowe zaoszczędzenie na wydatkach. Gdyby nie było mnie stać na wykończenie poddasza mojego domu (standard mam naprawdę niski, wymalowane sciany, wstawione drzwi, grzejniki, panele, wykładziny, bez fajerwerków) to chyba dostałbym na łeb, gdybym musiał za dwa, trzy lata robić rozp.... na poddaszu, no bo przecież trzeba kiedyś coś z tym zrobić... Uwierz mi, gdy wygnałem z domu ostatniego fachowca poł roku temu byłem szczęśliwy i to ogromnie. I nie chcę widzieć nikogo obcego wałęsajacego się po moim domu jak najdłuzej. A drobiazgi typu montaż baterii, parapety zewnętrzne, jakieś przyklejanka i przykręcanka robię sam.

Moim zdaniem - jeśli buduję dom z poddaszem, wykańczam go całego w srodku. Z zewnątrz moze nie być elewacji w super tynku, gresu na tarasie, róż w ogrodzie, ale w środku ma być jak najwięcej, optymalnie wszystko, bo jak nie to du..pa nie robota. Ale to oczywiscie moje subiektywne zdanie i nie przejmuj się nim za bardzo :)

KaSeKa
26-09-2008, 08:57
Nawet o tym nie pomyślałem zęby ktoś miał wykonać coś za mnie - nie jestem samobójcą :-)

Wyznaje zasadę UMIESZ LICZYĆ - LICZ NA SIEBIE


Artykuł wkleiłem bo wydaje mi się bardzo ciekawy i pokazuje jakie prawa żądza rynkiem i NAMI
Myślę ze powoli możemy zacząć mówić ze to co się ostatnio działo ( a kulminacje miało w 2007 roku) przechodzi do historii... i długo będziemy się zastanawiać jak ONI to zrobili ( sztucznie napędzali, oszukiwali)
KUP ( BUDUJ ) DZIŚ - BO JUTRO BĘDZIE DROŻEJ - myślę ze nie będzie

Wszystko musie mieć swoją korektę GIEŁDA, NIERUCHOMOŚCI itd..

Do mojego kolegi ostatnio dzwonił "płytkarz" hehe i pytał czy nie ma czegoś do roboty jakiegoś tarasu czy cuś......poważnie

Mam nadzieje ze to się już kończy albo już się skończyło
Nie mówię ze będzie super - ale mam nadzieje ze będzie lepiej - normalniej
Tego WAM i sobie życzę.

KaSeKa
26-09-2008, 09:02
Ale to oczywiscie moje subiektywne zdanie i nie przejmuj się nim za bardzo :)

Oczywiście nie będę się przejmował ;-), ba nawet Ci bardzo podziękuje za wyrażenie swojego zdania :-)

Przemyśle to.

arktyk
26-09-2008, 09:12
OK.

Tak na marginesie tego artykułu. Ja w maju 2008 r. sprzedałem mieszkanie 30 metrów w bloku z lat 70 w Otwocku nieopodal Warszawy i to sprzedałem bez problemu po 2 tygodniach od wystawienia. Moja Koleżanka kilka tygodni temu sprzedała w 2 tygodnie mieszkanie w Warszawie. Kilku Kolegów mieszkania kupiło. To nie przeczy tezie artykułu, tylko potwierdza że takie spekulacje odnośnie rynku materiałów i usług budowlanych oraz mieszkań często mogą być nietrafione. Ja w Otwocku i w Warszawie wcale nie widzę porzuconych budów domów czy mieszkań, przeciwnie coraz więcej inwestycji się rozpoczyna i są one kontunuowane. Pomimo,ze cena metra w Otwocku wynosi w stanie deweloperskim 6.000 zł lub więcej a do Warszawy jest 25 km.
Działki kosztują 300 zł za metr i więcej i ciągle rozpoczyna się nowe budowy. Może mówienie o kryzysie i powoływanie się na przykłady USA czy Europy Zachodniej (gdzie rynek jest zupełnie inny) jest jednak nieco przedwczesne. Na pewno jest stabilizacja, ale ja np nie zauważam zjawiska spadku cen robocizny i materiałow. Przeciwnie w porównaniu do lata jest niestety nieco drożęj. Ale jest to moje subiektywane odczucie i nie generalizowałbym go.
Jeśli wybrałeś dom w prymulkach to po prostu kup projekt, zaadaptuj go i do dzieła. Jeśli będzeisz rozsądny to może za 250 tys. się wprowadzisz. Ale na pewno za taką kwotę nie wykończysz tego domku w całości.
Pozdr,

Ogiy102
26-09-2008, 21:50
Witajcie

A ja Was pocieszę, pocieszając zarówno siebie - uważam że da się wybudowac taki dom za 250 tys pln. Ja buduję dom podobny (projekt indywidualny) gabarytowo dodatkowo częściowo go podpiwniczając i powiem szczerze że sam zamierzam się zmieścić w podobnej kwocie...
Krótki kosztorys:
do tej pory wydano: 18 tys zł - zlane ławy fundamentowe wszystkie dokumneta wraz z projektem pozwoleniami itp.
Ekipę do stanu surowego otwartego mam za 28 tys
Materiały na ten stan:
bloczki 7000
BK 16000
Stal na stropy i schody 6000
Beton na stropy i schody 6000
Cegła 2000
Dach więżba 5000 (kupiona, pocieta aby zaipregnować - dodatkowo mnóstwo desek na szalunki)
Dach krycie 10 tys (170 m2) - blachodachówka
Dodatkowe nieprzewidziane wydatki - ok 5000
Sumując ok 103 tys - nawet niech dojdzie do 110 tys to i tak jest ok taki mam budżet na ten stan.
Wszystkie przyłącza zrobię w 10 tys zł
Okna i drzwi zewnętrzne ok 15 tys zł
Instalacje wewnętrzne - ok 30 tys zł (kocioł jednofunkcyjny, kominek, częściowa podłogówka - ok 18 tys, energetyka - ok 7 tys, woda i kanaliza - ok 5 tys)
Podlogi i tynki wewnętrzne ok 25 tys
Ocielpenia wew i zew - ok 15 tys

Sumując ok 200 tys zł - stan developerski

Resztę planuję przeznaczyć na wykończenie :)

Życzę sobie i Wam powodzenia

kamionkal
29-09-2008, 07:51
@ Ogiy102

to co podajesz przy etapie wykonczenia to same materialy czy tez robocizna?

bo o ile stan surowy wygląda na zbliżony do realnego, to przy wykończeniu moim zdaniem jest niedoszacowanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o ocieplenie wewn./zewn. - za 15k to IMO przy pewnej dozie szczęscia zrobisz ocieplenie zewnętrzne. Instalacje też moim zdaniem przekroczą 30k.

mikolayi
29-09-2008, 08:18
Okna i drzwi zewnętrzne ok 15 tys zł
powiedzmy że starczy, ale szaleństw nie będzie na pewno


Instalacje wewnętrzne - ok 30 tys zł (kocioł jednofunkcyjny, kominek, częściowa podłogówka - ok 18 tys, energetyka - ok 7 tys, woda i kanaliza - ok 5 tys)
jak dajesz podłogówkę to pewnie myślisz o kondensacie - sam kocioł + wkład kominkowy - 8k minimum pozostałe 10k na co...za najtańsze grzejniki zapłacisz pewnie ze 3k...

Podlogi i tynki wewnętrzne ok 25 tys
starczy na materiały jeśli resztę zrobisz samemu

Ocielpenia wew i zew - ok 15 tys - jeśli nie będziesz tego robić samemu nie ma szans


Sumując ok 200 tys zł - stan developerski

Resztę planuję przeznaczyć na wykończenie :)

Życzę sobie i Wam powodzenia
czyli jesli na wykończenie zostaje Ci 50k to kupisz agd, płytki (parę metrów) ze dwie szafki, wannę, baterie, prysznic, parę dupereli i po kasie.

Tak czy owak życze powodzenia, a jak ten stan deweloperski, o którym piszesz zrobisz za 200k to będę pod naprawdę wielkim wrażeniem czego sobie i Tobie życzę :)

MonikaC
29-09-2008, 13:53
Wszystko zależy od pracy własnej.
Jesli zlecasz wszystko ekipom , sorry, ale 2500 za metr to normalna cena.
Autor pisze o zaoszczędzeniu 70 % na meteriałach z zagranicy :o może bez przesady ?
O tym, że ekipy nie krzyczą tyle ile przedtem :o no , ja mam odmienne zdanie..

Sztuką nie jest wybudować dom jak się ma pieniądze. Sztuką jest ten dom postawić do końca a nie zostać w 70% z ręką w nocniku i rozbabraną budową.

Podpisuję się pod tym dwiema łapkami :) Sąsiadowi ekipa krzyknęła za ocieplenie dachu z materiałem 25000 dach kopertowy powierzchnia domu 160mkw z poddaszem. No i co podwinął rękawy i sam ociepla zresztą my też będziemy sporo sami robili :)

Trzymam kciuki oby się udało

KaSeKa
30-09-2008, 08:15
Fundamenty - materiały

1. Beton na lawy - B20 - 10m3 po 286,70 = 2867,00 BRUTTO
2. Beton na chudziak - B15 10m3 po 268,40 = 2684,00 BRUTTO
3. Bloczki betonowe 38x24x12 - 1000 sztuk = 1000*2,90 = 2900,00 BRUTTO
4. Stal fi 12 - 230 mb. ( waga 1mb = 0,888 ) = 230*0,888 = 205kg * 3300,00 zł/brutto za tonę = 680,00 zl/BRUTTO
5. Stal fi 6 -170 mb. ( waga 1mb = 0,370 ) = 170*0,370 = 65kg * 3300,00
zł/brutto za tonę = 215,00 zl/BRUTTO

SUMA ( za beton stal i bloczki) - 9 346,00 BRUTTO

Plus inne.......sturodur, folie, papy, zaprawa....... plus instalacje no i robocizna....plus inne

Ile mogą stanowić dodatkowe koszty czy w 20 tyś się zamknie...

wojtek69
30-09-2008, 17:27
Przyłączę się i ja.
Budowałem dom w rododenronach 5 też z Archonu. Jest nieco większy od Prymulek. Zmian, które zwiększyłyby wydatki w zasadzie nie było. Rozpocząłem w 2006 roku. Miszkamy od miesiąca. Co do kosztów to :
1. Stan surowy otwarty- mury, dach około 200m2 kryty dachówką 110tys. - to w roku 2006.
2. Elektryka, hydralika (wszystko, ale bez kotła)w alu-pexie, okna, drzwi zewnętrzne i brama do garażu, wylewki, tynki cem-wap , gładzie gipsowe, płyty g-k na poddaszu+wełna około 110 tys- to wroku 2007
3. Łazienki (glazura+wyposażenie), podłogi (parkiet), kocioł co na ekogroszek , drzwi wewnętrzne, schody, malowanie, meble do kuchni+wyposażenie, meble do pokoi dziecięcych, część mebli do salonu (tylko wypoczynek) taras, chodniki i podjazd z kostki- 130tys.
To wydaje mi się niezbędne aby w miarę normalnie zamieszkać. Można zejść z niektórych wydatków - tu Ameryki nie odkrywam . Zamiast parkietów z litego drewna można panele. Zamiast dachówki można blachę.Budowałem na miarę możliwości czyli bez szaleństw. Jedynem są kolektory słoneczne na dachu - ale bez tego można żyć. Prawie nie przyłożyłem ręki do budowy bo się natym nie znam i mógłbym coś spartolić. Gdybym robił coś sam pewnie byłoby taniej . O ile? Tego nie wiem,ale jest mnóstwo prac na budowie które trzeba powierzyć fachowcom -niestety.
Wydałem do tej pory prawie 370tys. Nie mam zrobionych balkonów w płytkach i schodów wejściowych.
Nie zniechęcam do budowy i trzymam kciuki. Jednak wydaje mi się (obym się mylił) że 250 tys to trochę mało.

ake1
01-10-2008, 21:21
Witam!
Nie jestem fanem mądrzenia się na temat kosztów,ale czytając niektóre posty trudno jest oprzeć się pewnej refleksji.Większość zaczyna budowę z pewnym przekonaniem zamkniecia budowy w okreslonej kwocie.Oczywiście trzeba załozyć możliwość zwiększenia pewnych wydatków, ale skąd biorą się różnice sięgające setek tysięcy. Zacząłem budowę domu bardzo podobnego do PRYMULKI w 2007 roku kiedy zaczęły od półrocza spadać ceny materiałów budowlanych.Podpisalismy umowę z wykonawcą , jednakże kupujemy materiały sami.Załozyliśmy ,że za około 250 tys.zamieszkamy w przyzwoitych warunkach.Na dzień dzisiejszy wydaliśmy 202 000 zł.

Dom w Lukrecji z garażem -razem 150 m

Dom zbudowany jest z porothermu 25 , dachówka ceramiczna -Ruppceramika,instalacja elektryczna ,co,tynki gipsowe,wylewki,stolarka okienna,brama garazowa,ocieplenie poddasza.Jak widać można było jeszcze trochę zejść z kosztów np.budować z betonu komórkowego,tańsze okna ok30%, tańsza brama z marketu, pokrycie dachu gontem.Oczywiście jeszcze będę się ubiegał o zwrot VAT-u0k.12 000zł.Jestem przekonany,że mozna wybudować dom w bardzo przyzwoitej kwocie.

sylwiap-w29
01-10-2008, 22:31
Jestem przekonany,że mozna wybudować dom w bardzo przyzwoitej kwocie.

:):):) Lubie takie wypowiedzi. Napisz jeszcze prosze jak to zrobiłeś bo o to chodzi w tym wątku. Tania robocizna? Część prac wykonywałeś sam? Wybrałeś projekt tani w realizacji? Jaki jest przepis na tanie budowanie?

frupper
02-10-2008, 08:16
Witam!
Nie jestem fanem mądrzenia się na temat kosztów,ale czytając niektóre posty trudno jest oprzeć się pewnej refleksji.Większość zaczyna budowę z pewnym przekonaniem zamkniecia budowy w okreslonej kwocie.Oczywiście trzeba załozyć możliwość zwiększenia pewnych wydatków, ale skąd biorą się różnice sięgające setek tysięcy. Zacząłem budowę domu bardzo podobnego do PRYMULKI w 2007 roku kiedy zaczęły od półrocza spadać ceny materiałów budowlanych.Podpisalismy umowę z wykonawcą , jednakże kupujemy materiały sami.Załozyliśmy ,że za około 250 tys.zamieszkamy w przyzwoitych warunkach.Na dzień dzisiejszy wydaliśmy 202 000 zł.

Dom w Lukrecji z garażem -razem 150 m

Dom zbudowany jest z porothermu 25 , dachówka ceramiczna -Ruppceramika,instalacja elektryczna ,co,tynki gipsowe,wylewki,stolarka okienna,brama garazowa,ocieplenie poddasza.Jak widać można było jeszcze trochę zejść z kosztów np.budować z betonu komórkowego,tańsze okna ok30%, tańsza brama z marketu, pokrycie dachu gontem.Oczywiście jeszcze będę się ubiegał o zwrot VAT-u0k.12 000zł.Jestem przekonany,że mozna wybudować dom w bardzo przyzwoitej kwocie.

Napisałeś ,że opisany stan kosztował 202k PLN -12k PLN - przy ilości prac które pozostały do wykonania sądzisz ,że uda się zmieścić w 60k PLN?
Mnie nie udało się zmieścić w podobnym zakresie w kwocie 80k PLN mimo wykonywania ok. 60% prac samodzielnie , bardzo skromnym standardzie wykończenia i dużym rygorze wydatków na materiały...

Ale życzę powodzenia w realizacji założeń

Pozdrawiam

KaSeKa
02-10-2008, 08:53
Jaki jest przepis na tanie budowanie?

Jeszcze nie znam odpowiedzi na to pytanie ale szukam!
Myślę ze odpowiedz nie będzie się zawierać m zdaniu, raczej będzie to zbiór myśli np; - "10 myśli jak tanio wybudować dom

KaSeKa
02-10-2008, 14:43
http://img.interia.pl/biznes/nimg/0/c/Deweloperzy_tra_oczy_2860850.jpg

Polecam
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/tra-oczy-ze-zdziwienia,1187800

Normalnie staje na głowie

Naprodukowali, naprodukowali.....a teraz trzeba to będzie sprzedać

Oj będą promocje oj będą

ake1
02-10-2008, 20:36
Witam!

Budowa własnego domu daje dużo satysfakcji w momencie kiedy trzymamy się kosztorysu zrobionego we własnym zakresie.Dla przykładu, pewna firma chciała wybudować nasz domek w SSO za 200 tys.Okazało się ,że za robocizne chcieli 100tys.-troche dużo prawda?.W końcu podpisalismy umowę na budowę domu w LUKRECJI bez dachu za 25 tys.Cztery osoby bardzo sprawnie poruszajace się po budowie.Dostawy materiału były kordynowane w zalezności od potrzeb na budowie.Dowóz i rozładunek odbywał się bez mojego udziału.Starałem się jednak bywać na budowie tak często jak tylko mogłem po pracy, ponieważ jestem bardzo mocno zapracowany jak wiekszość z nas.Wycena hydrauliki i co była na poczatku bardzo smieszna ponieważ chcieli 45 tys.Mnie nie było stać na ,,cwaniaczków" i szukałem dalej.Okazało się ,że znalazłem ekipkę , która zrobiła instalację elektryczną i co za 29 tys z piecem na eko-groszek,grzejniki purmo.Zaznaczam,ze nic nie kupowałem w marketach tylko w hurtowniach specjalistycznych.Co ja miałem robić samemu na budowie?Przecież przy instalacjach, murowaniu ,tynkach itp.wymaga sie fachowości i umiejetności.Nasza umiejetność ma polegać na wyszukaniu fajnej ekipy i zapewnieniu dobrej atmosfery.Wówczas dużo zyskujemy np.na podpowiedziach ,oczywiście w granicach rozsądku.Nie bójcie się rozmawiać o waszych kosztach i oczekiwaniach z Waszej strony.Może mam szczęście ale jestem w przededniu domawiania łazienek trochę podpatrzonych i poprawionych i okazuje się ,ze można zrobić w bardzo przyzwoitych cenach. Robię od początku budowy szczegółowy analizator wydatków i myślę,że utrzymam się w swoim planie finansowym czyli 250 tys.

Pozdrawiam

literkas
03-10-2008, 12:31
Za klika tygodni wprowadzam się do domu w prymulkach. Ale 250.000 zł to wydasz co najwyżej na stan dewelopeski. Domek faktycznie jest prosty, ale nie jest wcale taki mały. Uważam że nie da się.

Pozdr,

co w twoim przypadku oznacza stan deweloperski? co dokładnie za tą kwotę zostało zrobone?

bigrw
03-10-2008, 12:38
w odniesieniu do kwoty tutaj przedstawionej 250 tys. zł na budowę tego projektu powiem tak.

mam dom w kształcie krzyza dwa dachy dwuspadowe przenikające sie prostopadle w stosunku do siebie i centrycznie.
wielkośc 8m 12,8m jedengo prostokąta z metrowym wypustem klatki i wejscia z przodu plus 1,5 m wypuszczony salon i na stropie salony jest balkon.

mam trzy kondygnacje
piwnicę (pod całością domu)
parter i poddasze łącznie ok 245 m powierzchni 85 piwnica i po 80 na parterze i poddaszu.

budowałem z ytonga parter i poddasze i bloczki betonowe piwnica

mam otynkowany dom wewnatrz, zrobiona instalacje elektryczną, zrobiony dach (dachówka CREATON) ocieplone poddasze (została sucha zabudowa poddasza) kupione ocieplenie domu 15cm styro ocieplenie piwnicy wraz z izolacjami (styro URSA XPS - 12 cm) okna dwu kolorowe posadzki w piwnicy, kanalizację i instalację CWU i ZWU, mam kupione grzejniki do całego domu i już wyposażenie łazienek bez płytek
zostało do zrobienia centralne i posadzki na parterze i poddaszu koszt około 15 tys zł, centralne robię sam posadzki zlecam (dodam że będę miał ogrzewanie podłogowe na całym parterze i grzejniki również), ocieplenie domu z zewnętrz i otynkowanie.
do tej pory wydałem 182 tys. zł w tym są pieniądze z odzyskanego VATU
i mam zamiar się zmieścic w kwocie 250 tys. zł
Zaznaczam iż cały budynek można było wybudować taniej o jakies 25 tys zł. oszczedzając na materiałach niektórych kupując tańsze (np nie ytonga i dachówki CREATON , a cementówke i inne.)
Cały budynek wybudowałem w dwa lata popołudniami i w soboty....

jak masz do dyspozycji tyle mądrze gospodaruj a napewno ci starczy aby zatrudnic jeszcze np kogoś do dachu i do ścian.

frupper
03-10-2008, 13:15
w odniesieniu do kwoty tutaj przedstawionej 250 tys. zł na budowę tego projektu powiem tak.

mam dom w kształcie krzyza dwa dachy dwuspadowe przenikające sie prostopadle w stosunku do siebie i centrycznie.
wielkośc 8m 12,8m jedengo prostokąta z metrowym wypustem klatki i wejscia z przodu plus 1,5 m wypuszczony salon i na stropie salony jest balkon.

mam trzy kondygnacje
piwnicę (pod całością domu)
parter i poddasze łącznie ok 245 m powierzchni 85 piwnica i po 80 na parterze i poddaszu.

budowałem z ytonga parter i poddasze i bloczki betonowe piwnica

mam otynkowany dom wewnatrz, zrobiona instalacje elektryczną, zrobiony dach (dachówka CREATON) ocieplone poddasze (została sucha zabudowa poddasza) kupione ocieplenie domu 15cm styro ocieplenie piwnicy wraz z izolacjami (styro URSA XPS - 12 cm) okna dwu kolorowe posadzki w piwnicy, kanalizację i instalację CWU i ZWU, mam kupione grzejniki do całego domu i już wyposażenie łazienek bez płytek
zostało do zrobienia centralne i posadzki na parterze i poddaszu koszt około 15 tys zł, centralne robię sam posadzki zlecam (dodam że będę miał ogrzewanie podłogowe na całym parterze i grzejniki również), ocieplenie domu z zewnętrz i otynkowanie.
do tej pory wydałem 182 tys. zł w tym są pieniądze z odzyskanego VATU
i mam zamiar się zmieścic w kwocie 250 tys. zł
Zaznaczam iż cały budynek można było wybudować taniej o jakies 25 tys zł. oszczedzając na materiałach niektórych kupując tańsze (np nie ytonga i dachówki CREATON , a cementówke i inne.)
Cały budynek wybudowałem w dwa lata popołudniami i w soboty....

jak masz do dyspozycji tyle mądrze gospodaruj a napewno ci starczy aby zatrudnic jeszcze np kogoś do dachu i do ścian.

Komentarz do wytłuszczonego - a mógłbyś usciślić co rozumiesz pod pojęciem posadzki?

KaSeKa
03-10-2008, 13:25
http://forum.muratordom.pl/post1905364.htm?highlight=#1905364

Kolejny super watek

Tutaj można sobie poczytać jak zarobić 38 tys w kilka miesięcy ;-)
- Czyli nie płacić murarzowi
- BUDUJ SAM ( tylko jak to zrobić )

sylwiap-w29
05-10-2008, 14:30
http://forum.muratordom.pl/post1905364.htm?highlight=#1905364

Kolejny super watek

Tutaj można sobie poczytać jak zarobić 38 tys w kilka miesięcy ;-)
- Czyli nie płacić murarzowi
- BUDUJ SAM ( tylko jak to zrobić )

świetna lektura :) wielkie dzieki

a to również pocieszające: http://www.infor.pl/temat-dnia-finanse/85338,Ceny-materialow-budowlanych-spadaja.html

bigrw
06-10-2008, 05:32
co do tego co rozumiem pod pojęciem posadzki.....napewno nie wykończenie skoro mam do zrobienia centralne....wylewki.....jastrych....jak inaczej jeszcze można napisać....
będę je robił (tzn ekipa ) która posiada miksokreta....
u mnie koszt około 2250 zł za jedną kondygnację...a pozostały jeszcze dwie...
Ja nie żałuję że budowałem sam dom, ale sporo wysiłku czasami mnie to kosztowało...
Ale pomyśleć że miałbym mieć pseudo fachowców np...od murowania lub od dachu....
dosłownie jak się patrzy na nie które dachy to aż mnie za serce łapie co sobie muszą myśleć tacy właściciele wydający pieniądze ( i to grube pieniądze ) za zrobienie dachu na ich wymarzonym domku....
...
życzę wszystkim, którzy chcą budować samemu domu wytrwałości...., bo nie wszyscy będą dawali radę i po jakimś czasie .....jednak to rzucą i zatrudnią kogoś.....

KaSeKa
06-10-2008, 07:49
POMOCYYYYYY - w sobotę na działce narysowaliśmy sobie wymiary zewnętrzne domku.................i................... doszliśmy do wniosku ze salon będzie za mały......co teraz zrobić.................szukać nowego projektu

mikolayi
06-10-2008, 08:30
faktycznie 19m2 to nie jest jakieś oszałamiające... Moze połączyć z kuchnią ? ale to znów i tak nie bedzie oszałamiające... Dobiję Cię... My mamy salon...38m2 - można jeździć rowerem ;)

arktyk
06-10-2008, 08:45
Do literkasa...

Stan deweloperski to budynek z elewacją - ocieplony. Podbitka, cokół, dach, kominy, rynny, okna, drzwi wejściowe etc. Podłączone szambo i woda oraz prąd... Tynki, wylewki, ocieplone poddasze, zabudowane płytami KG. Pomalowane na biało.
Stan deweloperski nie obejmuje drzwi wewnętrznych, malowania, białego montażu, paneli, parkietów, glazury, terakoty, oprawek oświetleniowych. Kotłownia zrobiona i wyposażona, grzejniki. Generalnie jest to stan identyczny z zakupionym od dewelopera na rynku pierwotnym mieszkaniem. Nie obejmuje tzw wykończeniówki sensu stricto, a ta jest bardzo droga.

Pozdrawiam,

sylwiap-w29
06-10-2008, 10:28
POMOCYYYYYY - w sobotę na działce narysowaliśmy sobie wymiary zewnętrzne domku.................i................... doszliśmy do wniosku ze salon będzie za mały......co teraz zrobić.................szukać nowego projektu

Spokojnie jest duże pole do manewru.
Możesz powiększyć salon kosztem kuchni przesuwając ściankę o 1 metr w głąb kuchni. Wtedy wyjdzie tak:
kuchnia 13m2 - 5m2 = 8m2 (to wcale nie jest mało)
salon 19m2 + 5m2 = 24m2 (to jest znacznie więcej)
U mnie jest bardzo podobnie 8m2 kuchnia otwarta i 25m2 jadalnia z salonem. A widziałam dom w realu i według mnie jest w sam raz :)
Zobacz: http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=337&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=Niewielki+-+wariant+I&symbol=&x=23&y=11&nr=2

Albo wydłużyć cały budynek od strony kuchni i salonu też np o jakiś 1m. Wtedy to już w ogóle przybędzie sporo metrów i w kuchni i salonie i
dodatkowo na poddaszu. Ale to znowu jest jakaś ingerencja w stronę zwiększania sobie kosztów.

KaSeKa
06-10-2008, 12:05
A co myślicie o tym aby schody umieścić w miejscu obecnej łazienki.

Dodatkowo zamienić gabinet z kotłownia tak aby pokój był z przodu a kotłownia z tyłu. Malutką łazienkę dać gdzieś koło kotłowni.

Pytanie czy to nie za wiele zmian i nie trza szukać nowego projektu........... JAK MYŚLICIE

arktyk
06-10-2008, 12:53
Salon w domu w prymulkach jest moim zdaniem wystarczający. Wybudowaliśmy ten dom i tak nam się wydaje :wink:
Co do powiększenia salonu i innych zmian zaproponowanych tutaj, to rzeczywiście chyba jest lepiej kupić inny projekt, niż płacić duże pieniądze za szereg zmian. Jeśli jednak kupi się projekt z wiekszym salonem to pewnie zwiększy się i pow. uzytkowa domu, a to także większe koszty.
Domu w prymulkach za 250 tys. zł pod klucz raczej zbudować się nie da, tak samo i innego domu o podobnej lub większej powierzchni uzytkowej.


Pozdr,

sylwiap-w29
06-10-2008, 13:24
A co myślicie o tym aby schody umieścić w miejscu obecnej łazienki.

Dodatkowo zamienić gabinet z kotłownia tak aby pokój był z przodu a kotłownia z tyłu. Malutką łazienkę dać gdzieś koło kotłowni.

Pytanie czy to nie za wiele zmian i nie trza szukać nowego projektu........... JAK MYŚLICIE

Podejrzewam że chciałbyś w celu powiększenia salonu pozbyć się tej ścianki przy której widzę kominek. Jeżeli jest to ścianka nośna to może być kłopocik ale widziałam już jak ludzie przenosili nawet ściany nośne i się udało. Te zmiany które zaproponowałeś są rzeczywiście duże ale jeżeli się uprzesz na ten projekt to możliwe do zrealizowania tylko to musiałbyś skonsultować z architektem. A te 19m2 salonu to szczerze nie jest aż tak mało pod warunkiem że nie będziesz chciał tam wepchnąć na siłę np. ogromnego stołu dla gości :wink: I jeszcze jedna sprawa. Gdy malujesz coś po podłodze to zawsze wizualnie wydaje się mniejsze a gdy powstaną ściany to możesz inaczej na to spojrzeć. Ale najlepiej zrobisz jeżeli zobaczysz ten wybudowany dom w rzeczywistości. Wtedy sam ocenisz czy pasuje czy nie. Ja tak zrobiłam i jestem bardzo zadowolona bo co innego widzieć rzuty a co innego w realu. Zapytaj ludzi którzy budują ten dom. Na pewno ktoś kto ma co najmniej stan surowy otwarty zechce Ci zaprezentować swoje dzieło. Zachęcam do tego!!!

KaSeKa
08-10-2008, 15:00
Ja i moja druga połowa czyli "MY" stwierdziliśmy ze szukamy innego projektu

W tej chwili mamy kilka typów
- Echo
- Ciepły
- Pliszka
- Słodka Zosia
- Uroczy
- Na skraju
- Dom w paprociach
i inne.........
i jeszcze szukamy

Ale się porobiło



---------------------------------------
Było dwóch braci
Kryzys i Ramzes
Ramzes odszedł
a Kryzys został.....

KaSeKa
16-10-2008, 07:15
Witam serdecznie,

Na polu bitwy zostały trzy projekty

Z14
http://www.z500.pl/projekt/z14.html

Granat
http://www.krajobrazy.com.pl/index.php?strona=domek&numer=1&nazwa=GRANAT

W Prymulkach
http://www.archon.pl/projekt_domu/Dom_w_prymulkach/m3f0186a71753e


Jak Wam się wydaje któremu najbliżej to kwoty 250 tys ;-)

Na chwile obecne wygrywa Z14 przy czym na poddaszu użytkowym należny zwiększyć ściankę kolankowa tak aby powierzchnia domku wzrosła do około 120m2 tak jak dom w Prymulkach i Granat

sylwiap-w29
16-10-2008, 12:14
Jak Wam się wydaje któremu najbliżej to kwoty 250 tys ;-)



Podoba mi się Granat :), ładny projekcik, jak w Z14 podniesiecie ściankę to może stać się nieforemny.

A który taniej to ciężko powiedzieć, oba bardzo podobne.

KaSeKa
16-10-2008, 14:05
oto Z14 z podniesiona ścianka do 1,3m oraz wydłużonym bokiem o 60cm


http://img132.imageshack.us/img132/2503/p1070039ny2.jpg


http://img89.imageshack.us/img89/7218/p1070076ec0.jpg


My oczywiście chcemy bez garażu

---------------------------------------Czyż nie jest piękny---------------------------------------

frupper
16-10-2008, 14:22
Moim skromnym zdaniem to na tych fotkach ściana kolankowa nie ma 1,3 m (licząc od poziomu stropu nad parterem do dołu murłaty) - ile musiałyby mieć w takim razie te drzwi balkonowe ?

Pozdrawiam

KaSeKa
22-10-2008, 14:02
Moim skromnym zdaniem to na tych fotkach ściana kolankowa nie ma 1,3 m....

Tak twierdzi właściciel domku :-) a skoro tak mówi.......



DECYZJA ZAPADŁA Z14

a wiec zmiana tematu JAK WYBUDOWAĆ zeta czternastego za 200 tyś

sylwiap-w29
22-10-2008, 14:41
DECYZJA ZAPADŁA Z14

a wiec zmiana tematu JAK WYBUDOWAĆ zeta czternastego za 200 tyś

ooooo zaniżono pułap do 200 tyś...gratuluje odwagi :lol:

mikolayi
22-10-2008, 14:49
jak wybudowac to jest napisane w kosztorysie na stronie

jak zamieszkać to odpowiadam ponownie - za 200 k nie da się

w zestawieni materiałó najbardziej podoba mi się pozycja 26....

Mymyk_KSK
22-10-2008, 20:08
jak wybudowac to jest napisane w kosztorysie na stronie

jak zamieszkać to odpowiadam ponownie - za 200 k nie da się

w zestawieni materiałó najbardziej podoba mi się pozycja 26....

te kosztorysy to są chyba jednak robione na oko ;-) mnie z kolei podobała się cena za farbę (4,50/litr) i docieplenie - robocizna 29 zł/m2. Nawet jeśli sa to ceny netto to niezbyt realne...