PDA

Zobacz pełną wersję : Dach przecieka pomocy



LIPINSKI
23-09-2008, 09:22
Odeskowałem dach i obiłem papą. Zamerzam pokryć go dachówką. Firma która będzie to robiła przybiła łaty i kontrłaty. Spadł deszcz i papa zaczeła przeciekać czego wcześniej nie było.
Dlaczego dach zaczoł przeciekać?
Czy dekarz popełnił błąd i żle przybił łaty?
Co zrobić żeby nie przrciekało?
Czy jeżeli przykryję dachówką to to przestanie przeciekać

Nefer
23-09-2008, 09:25
Jeśli przecieka to jest dziura.
Jesli sie dziury nie załata to kiedyś może znów przeciekać.

daggulka
23-09-2008, 09:30
lepiej sobie tego teraz dopilnuj , bo jak już sobie wykończysz kartongipsami i będzie wtedy przeciekac to dopiero porażka :roll:
u mnie tak jest ...wkurzam się, bo najpierw przeciekał przy kominie ...niby naprawili, a teraz zaś mam plame przy oknie dachowym ...szlag mnie kiedyś trafi :evil:

dorcha
23-09-2008, 09:47
U mnie tez tak było. Po pokryciu papą spadł kilka razy deszcz i tam gdzie gwoździe nie trafiły w drewno tam przeciekało.
Dekarz mnie jednak uspokoił mówiąc, że nie ma siły aby przy jednokrotnym pokryciu papą dach nie przeciekał. Najważniejsze, żeby po nakryciu właściwym pokryciem już nie przeciekało.
U nas po pokryciu blachodachówką zadnych przeceków nie było, a wiadomo jak były ulewne deszcze tego lata.

Pozdrawiam
Dorota

Barbossa
23-09-2008, 10:02
Odeskowałem dach i obiłem papą. ....
to chyba sam powinieneś wiedzieć najlepiej co spie...ś :-?

temat w stylu:
nie mam powietrza w oponie, jak myslicie: dziura, wentyl nie trzyma, czy ktoś po złości: zrobił dziurę, zamontował wadliwy wentyl, wadliwą oponę, czy zrobił dziurę?



Spadł deszcz i papa zaczeła przeciekać czego wcześniej nie było. a to to już totalna zagadka


Czy jeżeli przykryję dachówką to to przestanie przeciekać
a masz pewność, że przykryjesz dobrze?

invx
23-09-2008, 13:16
absolutnie nie ma prawa przeciekac. do poprawki

M@riusz_Radom
23-09-2008, 13:25
Jak miałby absolutnie nie przeciekać, to należałoby kleić łaty i kontrłaty zamiast je przybijać ....

invx
23-09-2008, 13:27
jesli po przybicu papy papiakiem i pierwszym deszczu leje sie woda - no to cos jest nie tak - moze mlotek zszedl i zamiast w gwozdzia to w pape :wink:

Malobert
23-09-2008, 13:35
też jestem zdania, że NIE MA PRAWA cieknąć, papę mam przypitą papiakami z podkładkami talerzowymi (kosztują tyle co na waciki), przecieki się pojawiły tylko w miejscach gdzie papiaki odpadły, bo zostały przybite w złym miejscu, albo w szparę - RADA: przyciąć małe arkusiki papy, podłożyć i przybić - tym razem dobrze, będzie sucho

piterazim
23-09-2008, 13:38
a może tam gdzie cieknie jakimś mazidłem posmarować - silikon dekarski czy coś takiego.

M@riusz_Radom
23-09-2008, 13:40
jesli po przybicu papy papiakiem i pierwszym deszczu leje sie woda - no to cos jest nie tak - moze mlotek zszedl i zamiast w gwozdzia to w pape :wink:

Zasadniczo tak ;) ale papa w tym przypadku spełnia rolę podobną jak farba podkładowa w samochodzie ;) Ostateczny efekt zawsze zależny jest od obróbki końcowej, w tym przypadku poprawności wykonania docelowego pokrycia dachu.

M@riusz_Radom
23-09-2008, 13:41
RADA: przyciąć małe arkusiki papy, podłożyć i przybić - tym razem dobrze, będzie sucho

Super rada, szczególnie przydatna jak masz już nabite łaty i kontrłaty ;)

Malobert
23-09-2008, 18:59
RADA: przyciąć małe arkusiki papy, podłożyć i przybić - tym razem dobrze, będzie sucho

Super rada, szczególnie przydatna jak masz już nabite łaty i kontrłaty ;)

ano tak.... przybili łaty, u mnie też chcieli pójść na łatwiznę, ZAKAZAŁEM a jacy byli zdziwieni :) jakiś czas potem młoteczki pracowicie pukały na całym dachu :)

jeśli przecieka w miejscu przybicia łat, no to to jest właśnie wada tego systemu, podkładki tależowe dobrze dociskają papę, a łaty mogą nawet ściagać strugi deszczu, które dostając się pod łatę w miejscach dziur będą się sączyć, najlepsza rada to założyć docelowe pokrycie.... ja zamierzałem z tym poczekać (finanse) wiec dlatego zdecydowałem się na papiaki, bo jak bedzie trzeba to ma i 5 lat wytrzymać. W tej chwili jeśli nie ma mozliwosci połozenia docelowego dachu, to albo wiaderko, albo zabawa z jakimś mazidłem...

coulignon
23-09-2008, 20:21
Wilhelmiego tu trzeba ale myslę sobie że łaty nabite na papę powinny być uszczelnione. Jeśli nie zostały to może być to przyczyna. Ale zaznaczam że nie jestem fachowcem. Popełniłm tylko jeden dach. Na szopie. A w zasadzie zrobiła go moja Dziewczyna pod moim swiatłym kierownictwem. :wink:

piotrynski
23-09-2008, 20:38
Odeskowałem dach i obiłem papą. Zamerzam pokryć go dachówką. Firma która będzie to robiła przybiła łaty i kontrłaty. Spadł deszcz i papa zaczeła przeciekać czego wcześniej nie było.
Dlaczego dach zaczoł przeciekać?
Czy dekarz popełnił błąd i żle przybił łaty?
Co zrobić żeby nie przrciekało?
Czy jeżeli przykryję dachówką to to przestanie przeciekać
...w czasie deszczu znalezc miejsce gdzie przecieka i przyjrzec sie jaka jest tego przyczyna .pózniej myslec co z tym robic.

ila66
23-09-2008, 20:57
...w czasie deszczu znalezc miejsce gdzie przecieka i przyjrzec sie jaka jest tego przyczyna .pózniej myslec co z tym robic.

na deszcz nie trzeba czekac ,
wystarczy polac wodą


powierzchnia pod kontrlatą nie jest idealnie rowna ,
dlatego woda przedostaje sie prawdopodobnie
pod kontrlatą , przez dziury po gwozdziach

profus
23-09-2008, 20:59
U mnie było podobnie. Też coś tam przeciekło. Kupiłem mazidło. Wlazłem na dach. Zasmarowałem łączenia papy, jakieś tam przetarcia i wokół kontrłat. Potem była susza i nie padało. Chciiałem polać z węża ale jakoś się nie zebrałem. Przyszło pokrycie dachówką i już rok nie przecieka - na szczęście.

piotrynski
23-09-2008, 21:35
...w czasie deszczu znalezc miejsce gdzie przecieka i przyjrzec sie jaka jest tego przyczyna .pózniej myslec co z tym robic.

na deszcz nie trzeba czekac ,
wystarczy polac wodą


powierzchnia pod kontrlatą nie jest idealnie rowna ,
dlatego woda przedostaje sie prawdopodobnie
pod kontrlatą , przez dziury po gwozdziach
..prawdopodobnie-Tak :)

Andrzej Wilhelmi
23-09-2008, 22:26
Szczelność krycia wstępnego to podstawa dobrze funkcjonującego dachu! W tym przypadku przyczyn przecieku może być kilka:
-zastosowanie papy wierzchniego krycia na tekturze (kontrłaty są uniesione na posypce i następuje kapilarne podciąganie wody powodujące przeciek po gwoździach),
-mogły powstać mechaniczne uszkodzenia papy w trakcie wykonywania montażu kontrłat i łat,
-krzywa połać dachu może powodować, że woda nie spływa prostopadle do okapu tylko w skos po kontrłatach,
-papa mocowana papiakami na całej szerokości (wysychające deski kurcząc się ciągną gwoździe powodując tym rozrywanie papy),
-przybicie kontrłat w koszach.
Puki co nic złego się nie dzieje a wręcz dobrze że tak się stało! Miejsca przecieku należy aż do skutku uszczelnić lepikiem na zimno (masa bitumiczna do napraw i podlepiania gontów papowych).
Takie problemy praktycznie nie występują gdy stosujemy papę podkładową termozgrzewalną. Brak posypki powoduje, że przybijana kontrłata wtapia się w papę. Gruba (3 mm) i elastyczna papa obciska wbijany gwóźdź dając szczelne połączenie. Dla uzyskania 100% gwarancji szczelności powierzchnia przybijanej kontrłaty stykająca się z papą powinna być przesmarowana lepikiem na zimno (masą uszczelniającą) lub po przybiciu boki kontrłat powinny być uszczelnione. Pozdrawiam.

lee28
24-09-2008, 20:26
U mnie tez tak było. Po pokryciu papą spadł kilka razy deszcz i tam gdzie gwoździe nie trafiły w drewno tam przeciekało.
Dekarz mnie jednak uspokoił mówiąc, że nie ma siły aby przy jednokrotnym pokryciu papą dach nie przeciekał. Najważniejsze, żeby po nakryciu właściwym pokryciem już nie przeciekało.
U nas po pokryciu blachodachówką zadnych przeceków nie było, a wiadomo jak były ulewne deszcze tego lata.

Pozdrawiam
Dorota

Jasne, robisz pokrycie dachowe po to żeby przeciekało, czy żeby chroniło przed deszczem ? Nawet przy jednokrotnym pokryciu papą dach NIE MOŻE przeciekać. A jeśli tak należy to uszczelnić.

invx
26-09-2008, 09:29
ale bedzie to niezwykle ciezkie do uszczelnienia jesli przecieka faktycznie na gwozdziach pod latami. Pokleisz to co przecieka - a za tydzien moze na innych przeciekac.

M@riusz_Radom
26-09-2008, 10:30
Otóż to ...

Dla mnie ma być sucho i nieprzemakalnie PO docelowym pokryciu dachu .. Do tego czasu i tak nie wykonuję docieplenia poddasza także jest pole do ewentualnych czynności naprawczych .. Ale do tego potrzeba SOLIDNEGO Inspektora Deszczu. Naiwni Ci, którzy sądzą, że polewając dach wodą wykryją wszelkie nieszczelności

ila66
26-09-2008, 19:47
Naiwni Ci, którzy sądzą, że polewając dach wodą wykryją wszelkie nieszczelności


a kto tak mysli ?

naiwni ci , ktorzy myslą ,
ze deszcz im pokaze wszystkie nieszczelnosci

polewanie ma na celu ulatwic zrozumienie przyczyny przecieku

piotrynski
26-09-2008, 20:15
Naiwni Ci, którzy sądzą, że polewając dach wodą wykryją wszelkie nieszczelności


a kto tak mysli ?

naiwni ci , ktorzy myslą ,
ze deszcz im pokaze wszystkie nieszczelnosci

polewanie ma na celu ulatwic zrozumienie przyczyny przecieku
...twoja teoria jest odlegla od praktyki.

Andrzej Wilhelmi
27-09-2008, 02:39
To nie jest teoria odległa od praktyki. Praktyka pokazuje jednak, że spora część kolegów dekarzy nie rozumie funkcji dachu skupiając się wyłącznie na zewnętrznych efektach krycia docelowego. Gdyby pokrycia dachowe dawały 100% gwarancji szczelności to nie byłoby potrzeby stosowania krycia wstępnego! To krycie wstępne powinno zapewnić 100% szczelności! Pozdrawiam.

ila66
27-09-2008, 06:38
...twoja teoria jest odlegla od praktyki.

dlaczego tak sądzisz ?

piotrynski
28-09-2008, 08:29
...twoja teoria jest odlegla od praktyki.

dlaczego tak sądzisz ?
jesli juz "zrozumiesz przyczyne przecieku" to co dalej robic?chodzic po dachu z lupą i szukac ewentualnego miejsca przecieku.

ila66
28-09-2008, 15:29
...twoja teoria jest odlegla od praktyki.

dlaczego tak sądzisz ?
jesli juz "zrozumiesz przyczyne przecieku" to co dalej robic?chodzic po dachu z lupą i szukac ewentualnego miejsca przecieku.

pytaniem na pytanie

ale ci odpowiem

wykonać ponownie poprawnie

piotrynski
28-09-2008, 17:38
...twoja teoria jest odlegla od praktyki.

dlaczego tak sądzisz ?
jesli juz "zrozumiesz przyczyne przecieku" to co dalej robic?chodzic po dachu z lupą i szukac ewentualnego miejsca przecieku.

pytaniem na pytanie

ale ci odpowiem

wykonać ponownie poprawnie
.ciekawe co zrobil autor tematu-LIPINSKI?

ila66
29-09-2008, 07:19
.ciekawe co zrobil autor tematu-LIPINSKI?

za bledy odpowiada wykonawca

nieszczelne pokrycie wstepne jest bledem

o ile to mozliwe ,
to proponuje lekkie unoszenie kontrlaty z latami
i po uszczelnieniu ponowne przybicie