PDA

Zobacz pełną wersję : Wanna wpuszczana w pod?og?



ppp.j
14-10-2003, 11:26
Stan surowy, otwarty, zadaszony, zakończony ':D' i zbieram pomysły oraz technologie na przyszły rok. Ponieważ mam dom niepodpiwniczony to wpadł mi pomysł wykonania w łazience na parterze wanny częściowo zagłębionej w podłodze. W internecie trochę skąpo na ten temat. Czy ktoś ma takie urządzenie lub rozpracował ten temat? Proszę o wszelkie uwagi, zagrożenia, przemyślenia lub linki dotyczące tego rozwiązania.

Bard13
14-10-2003, 11:33
Zastanawiałem się nad taką wanną, ale odpuściłem sobie ze względu na technikę mycia.
Wanna "klasyczna" stojąca na podłodze ma dno powyżej twoich stup, więc z myciem jej dna nie powinno być kłopotu.

Z wanna przynajmniej częściowo wpuszczoną problem rośnie, bo dno jest poniżej stóp i musisz do niej nurkować.

Ale muszę przyznać, że taka wanna fajnie wygląda.

Aha, problemem może być skomplikowanie podłogi.
Jak chcesz wpuścić wannę na piętrze, to na dole będzie wystawała z sufitu (i rury odpływowe też muszą się gdzieś zmieścić).

Na dole prościej, ale nie masz litego ocieplenia podłogi, będziesz musiał zrobić nieckę i osobno ją ocieplać i wylewać co podwyższy koszty.

jak się mylę w swoich rozważaniach to sorki

Marbo
14-10-2003, 12:08
Bard13 możesz mieć niestety rację z tym "myciem dna" ( z resztą zagadnień też), ale mnie akurat ten aspekt najbardzej "boli"
Chciałam wpuścić wannę na kilka - kilkanaście centymetrów ale muszę w takim razie zastanowić się jeszcze, czy nie będzie z tego większej krzywdy niż pożytku.

pawel_l
14-10-2003, 12:53
A może na pietrze nie robić ocieplenia i wylewki w miejscu pod wanną? U mnie to ok. 9 cm - o tyle łatwiejsze wchodzenie do wanny.

księguś
14-10-2003, 12:54
ja robię takie rozwiazanie na piętrze. Może nie jest to dużo ale nie dałem w miejscu wanny styropianu i wylewki uzyskałem w ten sposób około 10 cm co myślę iż powinno dać już mi namiastkę tego co chciałem uzyskać. Potem wannę chcę obudować na tyle szerokim stopniem aby sprawiała wrażenie iż jest niemal na tym samym poziomie

pawel_l
14-10-2003, 12:59
ja robię takie rozwiazanie na piętrze. Może nie jest to dużo ale nie dałem w miejscu wanny styropianu i wylewki uzyskałem w ten sposób około 10 cm co myślę iż powinno dać już mi namiastkę tego co chciałem uzyskać. Potem wannę chcę obudować na tyle szerokim stopniem aby sprawiała wrażenie iż jest niemal na tym samym poziomie
Mam tylko wątpliwość co do wytrzymałości stropu - nie ogólnej tylko "punktowej". Na Terrivie jest dość cienki nadbeton a wanna trochę waży. A rozłozy się to punktowo na nóżki. Jak jest wylewka nie ma tego problemu. Może jakiś fachowiec się wypowie.

księguś
14-10-2003, 13:48
Myślę iż to nie jest problem ponieważ albo dno będzie opierało się o strop albo o jakieś pustaki (porotherm, siporex)

Slawek :)
14-10-2003, 13:50
Hey,
ja też zamierzam "wygrać" 10 cm dzięki nie budowaniu pod wanną ogrzewania podłogowego. Mam nadzieję, że to się uda.
Pozdrowienia

Wowka
14-10-2003, 14:08
Sławek. Pod wanną, brodzikami, sedesami, bidetami nie montuje się z zasady ogrzewania podłogowego. Przypuszczam, że miałeś na myśli rezygnację w tym miejscu z warstw styropianu i wylewki.

Slawek :)
14-10-2003, 16:31
Wowka, tototo, z ust mi wyjąłeś...
Jako lajkonik użyłem dużego skrótu myślowego - oczywiście te 10 to odliczona wys. izolacji, maty i wylewki nad przewodami grzewczymi. Nie żebym chciał pierwotnie robić podłogówkę pod brodzikiem
8)
Pozdrowienia

Doki
14-10-2003, 18:57
Ja tak mam (wanna stoi na stropie, a dookola jest izoalcja i wylewka), i jestem zadowolony. Dno wanny wrecz latwiej umyc, bo "przewieszasz sie" przez nizsza krawed wanny. Fotka wanny jest na mojej stronce internetowej

kumek
15-10-2003, 01:25
Niewątpliwie wanna na poziomie podłogi jest wciąz czymś rzadko spotykanym i budzi powszechne ..WOW! Osobiście uwazam że pasuje do salonu kąpielowego a nie łazienki o przecietnych wymiarach. więc jak kogoś stać na taką przestrzeń i ma warunki to się nie zastanawia nad technicznym rozwiazaniem tego problemu - zazwyczaj problemu nie ma. Fajnie to wygląda ale jak do niej wejśc i z niej wyjśc ...na siedząco ?

Wowka
15-10-2003, 08:11
Niewątpliwie wanna na poziomie podłogi jest wciąz czymś rzadko spotykanym i budzi powszechne ..WOW! .........
Fajnie to wygląda ale jak do niej wejśc i z niej wyjśc ...na siedząco ?

I do tego ta wybitnie seksualna pozycja przy myciu wanny :wink:

Slawek :)
15-10-2003, 08:17
Nie wiedziałem, że domowe porządki tak działają niektórym na wyobraźnię Wowka :lol:
Może pozostańmy przy sytuacji typu: "Kochanie, kąpiel jest gotowa" 8)

haczyk
15-10-2003, 09:25
Stan surowy, otwarty, zadaszony, zakończony ':D' i zbieram pomysły oraz technologie na przyszły rok. Ponieważ mam dom niepodpiwniczony to wpadł mi pomysł wykonania w łazience na parterze wanny częściowo zagłębionej w podłodze. W internecie trochę skąpo na ten temat. Czy ktoś ma takie urządzenie lub rozpracował ten temat? Proszę o wszelkie uwagi, zagrożenia, przemyślenia lub linki dotyczące tego rozwiązania.
Skoro już wykonałeś posadzkę na gruncie, to czy przewidziałeś zagłebienie pod wpuszczaną wannę ? Powinieneś mieć obniżenie w posadzce ocieplone pod spodem i z boków - warstwy takie jak w podłodze na gruncie - oraz zrobione podejście kanalizacyjne - jeśli tego noe przewidziałeś to masz teraz dużo do przerobienia....

grzegorz2
15-10-2003, 10:25
Kiedyś była taka propozycja - na pl.misc.budowanie - zrobić dziurę w stropie, wpuścić wannę (przy założeniu, że jest to parter nad piwnicą). Potem ktoś jeszcze proponował, żeby zrobić wannę szklaną i podświetlenie... :wink:
Grzegorz

czlowiek
15-10-2003, 11:00
ktoś jeszcze proponował, żeby zrobić wannę szklaną i podświetlenie...

hehe. fajny pomysl

swoja droga tez 10cm zaoszczedze dajac wanne nie na wylewke tylko na strop. chcialbym wiecej bo mam wanne pod sporym skosem ale przeciez musi tam sie jeszcze zmiescic syfon :( a skoro zmiesci sie syfo to i warstwa styropianu coby mostka nie bylo :)

ps. skos jest tak duzy, ze przymierzam sie do badan modelowych na temat uzytecznosci mojej wanny.

ppp.j
15-10-2003, 11:03
Do haczyk.
Mam na razie stan surowy czyli tylko mury, stropy i dach. Na parterze piach nawieziony by wyrównać nachylenie terenu osiada by w przyszłym roku zrobić wylewkę, czyli jest czas by wszystko co tam się ma schować zaplanować i wykonać. Dlatego też zbieram uwagi i przemyślenia co można zrobić na podłodze parteru przed wykonaniem wylewki. Zgadzam się że po wylewce będzie „musztarda po obiedzie” dlatego już teraz zbieram wszystkie za i przeciw i dziękuję za podzielenie się swymi uwagami

skunks
15-10-2003, 19:55
ppp.j
na posadzce z izolacją ustaw nogi wanny (ale tylko jedne) występuje bowiem kolizja między "przednimi " nogami a syfonem
syfon staraj się założyć płaski "szufladkowy" zajmuje mniej miejsca
miejsce wokół syfonu nie obetonowywuj do czasu zamontowania wanny ...

powinno sie udać

pozdro

sku ...

Doki
15-10-2003, 22:06
ppp.j
na posadzce z izolacją ustaw nogi wanny (ale tylko jedne) występuje bowiem kolizja między "przednimi " nogami a syfonem
syfon staraj się założyć płaski "szufladkowy" zajmuje mniej miejsca
miejsce wokół syfonu nie obetonowywuj do czasu zamontowania wanny ...

sku ...

A nie lepiej wyciac izolacje pod nogami wanny? Bedzie stabilniej... Nie sadze, zeby styropian utrzymal ciezar wanny wraz z woda i czlowiekiem.

skunks
16-10-2003, 05:15
:)

Fili_P
26-10-2003, 17:48
a mysleliscie o problemie z drugiej strony- podwyzszyc w ktorym momencie podloge w lazience (np styropian zbrojony wyzszej fs-sa takie) co pozwala juz na jakby wydzielenie strefy i w tym dopiero "wyciac" obnizona wanne, czy np prysznic do wchodzenia do ktorego nie potrzeban by byla drabina? sprawdza sie :-) wiem co mowie

jarte
18-09-2009, 07:00
Bard13 napisał:
"Aha, problemem może być skomplikowanie podłogi.
Jak chcesz wpuścić wannę na piętrze, to na dole będzie wystawała z sufitu (i rury odpływowe też muszą się gdzieś zmieścić).

Na dole prościej, ale nie masz litego ocieplenia podłogi, będziesz musiał zrobić nieckę i osobno ją ocieplać i wylewać co podwyższy koszty."




to akurat żaden problem ja będę mieć wannę wpuszczona w podłogę na piętrze i nic mi nie wystaje z sufitu na dole ( taką wannę już maiłam w typowym projekcie!) Po prostu połowa łazienki jest nad częścią mieszkaniową , a połowa nad garażem który jest obniżony i w tej części nad garażem będę mieć właśnie wannę wpuszczoną w podłogę, resztę podłogi wokół wanny nad tą częścią musiałam dodatkowo wylać ( czyli mam w tym miejscu jakby podwójny strop, tylko pod samą wanną pojedyńczy. O funkcjonalności takiej wanny się nie wypowiem bo jeszcze nie mieszkam i nawet jej jeszcze nie kupiłam, choć mam już wybrany model.

ppp.j
18-09-2009, 10:39
jarte spójrz na daty. To już blisko sześć lat jak rozpocząłem ten wątek a trzy jak mieszkam. Co do natrysku z brodzikiem w podłodze to jestem z niego bardzo zadowolony. Obawy o to że pod brodzikiem będzie gorsza izolacja są bezpodstawne. Brodzik to w moim przypadku obniżona wewnątrz natrysku podłoga w stronę kratki spustowej. Obniżenie to jakieś 2cm czyli o tyle jest tam cieńsza wylewka. Jedyne zagłębienie to dziura pod syfon który został zalany betonem ale tu straty ciepła są pomijanie małe tym bardziej że temperatura gruntu jest taka jaka średnia temperatura roczna czyli ca. 10deg.

jarte
18-09-2009, 12:01
będzie dla innych zainteresowanych :-)

Aneczkab
18-09-2009, 15:18
A ktoś robił takie rozwiązanie na piętrze w domu drewnianym (kanadyjczyku)?

tacim
18-09-2009, 19:23
ppp.j czy masz brodzik obniżony czy porpostu podłoga z kafli stanowi niby brodzik . Bardzo chce taki numer zrobić sobie i wanę też opuścić na stropie tylko chyba zrobię małą wylewkę pod nózki wanny bo mam 14 cm do szaleństwa .

Wirecki
19-09-2009, 22:03
Łazienka na piętrze, w niej wanna wpuszczona w podłogę. Piętro niżej kuchnia z podwieszanym sufitem nad którym schowana jest rurka odpływowa. To z powodu znacznej odległości od pionu kanalizacyjnego i konieczności zachowania spadku.
Na wszelki wypadek zastosowano na tym odcinku rury kanalizacyjne niskoszumowe.

himlaje
19-09-2009, 23:54
Ja robie sobie na poddaszu wanne opartą na stropie, czyli obniżoną o grubość styropianu i wylewki. Intencja była taka, że nad wanna mam początek skosu i wole mieć o te 10cm spod nóg więcej miejsca nad głową :wink:

ppp.j
20-09-2009, 22:25
ppp.j czy masz brodzik obniżony czy porpostu podłoga z kafli stanowi niby brodzik . Bardzo chce taki numer zrobić sobie i wanę też opuścić na stropie tylko chyba zrobię małą wylewkę pod nózki wanny bo mam 14 cm do szaleństwa .
Brodzik to po prostu podłoga opadająca w stronę kratki, bez żadnych progów czy zabezpieczeń. Gdy projektowałem ten natrysk zakładałem że jeżeli coś się wydostanie z kabiny to zwykłym mopem czy szczotką wgarnę wodę w stronę kratki. Obawy okazały się niepotrzebne bo przez trzy lata użytkowania nic się nie wylało a pod natryskiem był nawet kompany owczarek niemiecki.