PDA

Zobacz pełną wersję : uziom fundamentowy + odgromówka



chrobry
23-09-2008, 20:19
Było już kilka wątków ale często przeradzały się w mało konkretną dyskusję.

Prosiłbym o konkretą odpowiedz.
Mam miec zrobiony uziom fundamentowy i :

1. Czy zbrojenie ław ma mieć dodatkowe połączenie (ciągłość elektryczna) z gruntem w postaci np. 2,5 m szpili, jak tak to ile takich szpil i gdzie wbijane - obok ławy czy pod ?

2. Czy mozna wykorzystać pokrycie dachowe w postaci blachodachówki jako ciągłość odgromówki ?

3. Bednarka będzie przyspawana do zbrojenia ław i wyprowadzona w narożnikach na powierzchnię - ile takich wyprowadzeń ?

4. Czy te "szpite" wbijane w ziemie można wykonać z pręta (bo taki akurat mam) gwintowanego ocynkwanego ?

5. Bednarka bedzie służyć do wyprowadzenia połączeń na powierchnię, czy oprócz tego jeszcze gdzieś ma być wykorzystana ?

6. W przyszłości planuje wykonanie wysokiego masztu (nieco wyższego od domu) jako małej elektorwni wiatrowej. Czy w takim wypadku dobrze jest zrezygnować z odgromówki na domu a zrobić ją na maszcie ?
Dodam, że odgromówkę chcę zrobić ze względu na bardzo rzadką zabudowę wokół.

Z góry dziękuje za rzeczową odpowiedź.

Barbossa
23-09-2008, 20:26
Było już kilka wątków ale często przeradzały się w mało konkretną dyskusję.

Prosiłbym o konkretą odpowiedz.
.....

pomyliłeś porady ekspertów z forum (http://www.muratordom.pl/eksperci_zbiorcza.htm)
forum służy, przede wszystkim, do dyskusji, a nie tylko udzielania odpowiedzi

frupper
23-09-2008, 21:04
Barbossa - to w takim razie po jakiego grzyba status użytkownika w avatarze "najlepszy doradca na forum" - jeżeli forum nie doradza to jakaś fikcja albo coś gorszego...

pozdrawiam

Barbossa
23-09-2008, 21:16
takie pytania kieruj do Szanownej Redakcji
Kolega zganił, że

Było już kilka wątków ale często przeradzały się w mało konkretną dyskusję.
skoro było to mozna się czegoś dowiedzieć, a jak się nie potrafi odsiać ziarna od plew, to trudno, wnioski trzeba wyciągać już samemu

retrofood
23-09-2008, 21:18
1. Czy zbrojenie ław ma mieć dodatkowe połączenie (ciągłość elektryczna) z gruntem w postaci np. 2,5 m szpili, jak tak to ile takich szpil i gdzie wbijane - obok ławy czy pod ?

2. Czy mozna wykorzystać pokrycie dachowe w postaci blachodachówki jako ciągłość odgromówki ?

3. Bednarka będzie przyspawana do zbrojenia ław i wyprowadzona w narożnikach na powierzchnię - ile takich wyprowadzeń ?

4. Czy te "szpite" wbijane w ziemie można wykonać z pręta (bo taki akurat mam) gwintowanego ocynkwanego ?

5. Bednarka bedzie służyć do wyprowadzenia połączeń na powierchnię, czy oprócz tego jeszcze gdzieś ma być wykorzystana ?

6. W przyszłości planuje wykonanie wysokiego masztu (nieco wyższego od domu) jako małej elektorwni wiatrowej. Czy w takim wypadku dobrze jest zrezygnować z odgromówki na domu a zrobić ją na maszcie ?


1. Niekoniecznie. Należałoby jednak aby miało połączenie z taśmą (bednarką) stanowiącą zasadniczą część uzimu. Bo myslę, że wiesz jak sie uziom fiundamentowy wykonuje.

2. Można, jeśli blachodachówka ma minimum 0,5 mm grubości.

3. minimum dwa - naprzeciwlegle, ale to zalezy od chronionej powierzchni

4. można, ale niekonieczne.

5. A niby do czego?

6. Nie. tysiące razy udowodniano, że wysokość nie gra większej roli. Popatrz na błyskawice. Nie przebiegają prosto - są nieprzewidywalne. Powinieneś mieć uziom i tu... i tam...

chrobry
23-09-2008, 21:40
retrofood dzięki. O to mi chodziło. Bez zbędnego biadolenia ale niektórzy po prostu muszą i to trzeba odsiać.

Pozdrowionka

Barbossa
23-09-2008, 21:47
a uziom i instalacja odgromowa to to samo?
a raczej to ta sama instalacja?

retrofood
23-09-2008, 22:02
a uziom i instalacja odgromowa to to samo?
a raczej to ta sama instalacja?
nie całkiem
ale pod ziemią się łaczy...

Barbossa
23-09-2008, 22:07
się łączy specjalnie? czy się "łączą" bo siedzą w tej samej ziemi

retrofood
24-09-2008, 07:33
już na etapie układania bednarki uziomowej daje się od niej wyprowadzenia: na zewnatrz - do połączenia ze zwodami odgromowymi (minimum dwa, ale to zalezy od wielkości obiektu) i wyprowadzenie wewnętrzne do połączenia z główną szyną uziemiającą.

Barbossa
24-09-2008, 14:22
czyli ten sam "obieg", tak?

retrofood
24-09-2008, 22:10
czyli ten sam "obieg", tak?

tak, ale dopiero na samym "dole"

mattdl
04-04-2009, 13:30
Sorki ale muszę odgrzebać. Mam uziom fundamentowy, który wchodzi do domu do głównej szyny uziemiającej. Bednarkę mam zabetonowaną w schodach zewnętrznych. Na odgrom pozostaje mi tylko uziom otokowy łączący dwa przeciwległe zwody, którego nijak nie mogę podłączyć z fundamentowym. Moje pytanie: jakie są praktyczne zagrożenia wynikające z różnicy potencjałów, bo podejrzewam, że uziom otokowy(z kilkoma szpilkami) będzie miał gorszą rezystancje od fundamentowego. Grunt raczej piaszczysty.
Czy istnieje realne zagrożenie, że np. metalowy kaloryfer podłączony do GSU odbierze mi część sygnału z odgromu?

Tomkii
04-04-2009, 15:37
Sorki ale muszę odgrzebać. Mam uziom fundamentowy, który wchodzi do domu do głównej szyny uziemiającej. Bednarkę mam zabetonowaną w schodach zewnętrznych. Na odgrom pozostaje mi tylko uziom otokowy łączący dwa przeciwległe zwody, którego nijak nie mogę podłączyć z fundamentowym. Moje pytanie: jakie są praktyczne zagrożenia wynikające z różnicy potencjałów, bo podejrzewam, że uziom otokowy(z kilkoma szpilkami) będzie miał gorszą rezystancje od fundamentowego. Grunt raczej piaszczysty.
Czy istnieje realne zagrożenie, że np. metalowy kaloryfer podłączony do GSU odbierze mi część sygnału z odgromu?
Jedyne realne zagrożenie wynika z powstania w momencie walnięcia napięcia krokowego pomiędzy uziomem otokowym a domem. Jak będziesz w tym czasie lazł między nimi to będzie niedobrze. Inne mi nie są znane (co nie znaczy że ich nie ma :) ).

mattdl
04-04-2009, 20:20
Jedyne realne zagrożenie wynika z powstania w momencie walnięcia napięcia krokowego pomiędzy uziomem otokowym a domem. Jak będziesz w tym czasie lazł między nimi to będzie niedobrze. Inne mi nie są znane (co nie znaczy że ich nie ma :) ).
Czyli , jak uziom otokowy nie jest zwarty z fundamentowym, piorun wali w dom, prąd płynie zwodami, bednarka wokół domu oddaje go do ziemi, ja stoję wówczas pomiędzy bednarką (zakopaną 1.5m od domu)a domem i wali też mnie.
A jeśli uziomy są zwarte to nic mi się nie dzieje? Może sie myle ale chyba to nie ma nic do siebie.

Tomkii
04-04-2009, 23:23
Czyli , jak uziom otokowy nie jest zwarty z fundamentowym, piorun wali w dom, prąd płynie zwodami, bednarka wokół domu oddaje go do ziemi, ja stoję wówczas pomiędzy bednarką (zakopaną 1.5m od domu)a domem i wali też mnie.
A jeśli uziomy są zwarte to nic mi się nie dzieje? Może sie myle ale chyba to nie ma nic do siebie.
Zapewniam Cię że jednak będzie różnica w zależności od tego czy uziomy będą połączone czy też nie.
Ale przyszedł mi do głowy inny przypadek (nie burzowy), energetyce uwalił się PEN, pojawia się potencjał na PE u Ciebie, całe GSU i wszystkie instalacje mają ten potencjał, wchodzisz na dach, trzymając się masztu (piorunochron) chwytasz antenę i...
Wiem, to jest szukanie dziury w całym :)
Z dwojga złego lepiej miej ten otok nie połączony niż by go miało nie być i tyle.

magak
12-04-2009, 08:05
W moim domu będzie płyta fundamentowa na poziomie gruntu, dokładnie ok 30cm pospółki,, folia, 20cm styropian i 20cm płyta żelbetowa. Czy tu też robi się uziom fundamentowy? A może ktoś wie jak, czy po zalaniu betonem, czy przed?

retrofood
12-04-2009, 12:12
Kliknij "uziom" pod moim postem.

magak
12-04-2009, 22:15
Kliknęłam, i co mam przeczytać w odpowiedzi na moje pytanie?

robertsz
21-04-2009, 09:09
W moim domu będzie płyta fundamentowa na poziomie gruntu, dokładnie ok 30cm pospółki,, folia, 20cm styropian i 20cm płyta żelbetowa. Czy tu też robi się uziom fundamentowy? A może ktoś wie jak, czy po zalaniu betonem, czy przed?
Podaje Ci DOBRY SPOSÓB wykonania, który można wykonać we własnym zakresie na etapie zalewania fundamentów.
Wbij w ziemię 4 uzimowy szpilkowe w pobliżu narożników budynku, połącz je z bednarką 25x4 (30x4) poprowadzoną wokół budynku (tzw. otok) później zasypanego pospółką.
Od tego otoku wyprowadź do góry "wąsy" w takich miejscach, gdzie zaplanowane jest: wprowadzenie mediów do domu (woda, gaz, ścieki) oraz w miejscu gdzie zaplanowana jest rozdzielnica elektryczna.
Na to wszystko: pospółka, folia, styropian i płyta żelbetowa.

PRZED ZALANIEM PŁYTY pospawaj ze sobą wybrane druty zbrojeniowe, tak aby wyszło ciągłe oczko (najlepiej dwa oczka) wokół budynku. Spawanie wykonuje się na zakładke 10-20cm. Łączenie tylko drutem wiązałkowym nie wystarcza!
Ten etap uzgodnij ze zbrojarzami.

Do tego oczka (oczek) w zbrojeniu podłącz wąsy wyprowadzone wcześniej i dopiero płyte zalej betonem. Wąsy prowadź dalej tak, żeby wyszły z płyty wewnątrz budynku na ścianach wewn.
Długość wąsów musisz tak dobrać, żeby wystawały ponad posadzkę około 1m.

Wszystkie połączenia (skręcane lub spawane) koniecznie pomaluj farbą antykorozyjną, a najlepiej bitumiczną. Do łączenia bednarek ze sobą stosuj zaciski, unikaj spawania stali ocynkowanej bo spawy będą źródłem korozji.

Wąsy, które wprowadzisz później do wewnątrz pomieszczeń zakończysz szynami (zaciskami) uziemiającymi.

Elektryk, który będzie Ci łączył instalacje zrobi pomiar rezystancji uziemienia i ewentualnie podejmie jakieś inne kroki, ale to jest minimum jakie powinno się wykonać na etapie lania fundamentów. Do tego minimum nie potrzeba wzywać fachowców.

Tak wykonane uziemienie jest w pełni wystarczające do ochrony przeciwporażeniowej i przeciprzepięciowej w budynku.

Co można jeszcze zrobić na tym etapie?
- Do dolnego otoku dołączyć kolejne "wąsy zewnętrzne" w narożnikach budynku i zasypać je w ziemi. Posłużą do ewentualnego dołączenia do otoku instalacji odgromowej.
- Przepusty kablowe (np. rury AROT) do projektowanej rozdzielnicy i kabli wyprowadzonych na zewnątrz (basen, ogród, oświetlenie).

Co elektryk może zrobić później?
- Podłączyć się do rury studni głębinowej
- Podłączyć się do innych stalowych elementów konstrukcji
- Zasypać dodatkowy uziom w wykopie pod szambem/oczyszczalnią
- I pewnie jeszcze kilka innych rzeczy, ale bez wizji lokalnej trudno powiedzieć

Mam nadzieje, że to jest dość jasny opis.
Powinny Ci powstać 2 płaszczyzny uziemienia, jedna na stałe w gruncie, druga na stałe w betonie.
Ta warstwa w betonie będzie wieczna. Ta w gruncie po 30-40 latach przestanie istnieć, korozja zrobi swoje. Ale na to nie masz wpływu.

magak
21-04-2009, 20:13
robertsz, bardzo Ci dziękuję za tak dokładny opis. Naprawdę bardzo się przyda.
Pozdrawiam :D

robertsz
21-04-2009, 20:55
Nie ma sprawy :)

Jeszcze mi się jedno przypomniało, dotyczy to dolnej warstwy czyli otoku, ale w górnej też nie zawadzi tak zrobić.
Jeśli tak wykonana figura geometryczna ma długość boku przekraczającą 15-20m to należy wprowadzić dodatkowe ciągi bednarki wewnątrz (dospawać kolejne druty zbrojeniowe), tak aby pojedyncze okno nie przekraczało 20m x 20m.
Ma to znaczenie w wyrównaniu potencjałów w momencie wyładowania atmosferycznego bezpośredniego lub bliskiego.

Jeśli będzie istniała konieczność robienia tych okien to w miejscach krzyżowania się bednarek także wbija się uziomy szpilkowe do ziemi i łączy je z otokiem.

Czasem są tak duże lub "dziwne" budynki, że te 20m jest przekroczone i to grubo.

I ostatnia uwaga praktyczna, bednarka powinna być układana na sztorc wtedy jest ją łatwiej łączyć z wąsami, ze sobą i zaginać w narożnikach.
Żeby to zrobić i się nie narobić to trzeba sobie przygotować wcześniej 20cm kawałki płaskownika/kątownika/rury nacięte kątówką tak, żeby powstała litera Y. Wbijasz to do ziemi co 2-3m nacięciami do góry i do tych nacięć wkładasz bednarke, łączysz co masz połączyć, malujesz antykorozyjną, czekasz chwile i zasypujesz ziemią (podsypką). I dalej to już budowlani niech się wypowiedzą.

Dla dwóch ludzi bez przygotowania i bez doświadczenia to jest dzień pracy. Dla dwóch elektryków połowa dniówki.
Kosztowo zaoszczędzasz od 500-2000zł na fachowcach (to moje stawki za uziom fundamentowy w zależności od wielkości uziomu i gruntu).