PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można podzielić dom w stanie surowym?



Agnieszka 78
24-09-2008, 13:16
Dzień dobry, mam pytanie czy ktoś może wie czy można dokonać podziału domu jednorodzinnego jeśli dom jest w stanie surowym?

Dziękuję za rady i pozdrawiam.

oskar0259
24-09-2008, 14:38
Podział miałby polegać na podziale na dwa domy czy na dwa lokale mieszkalne?

Agnieszka 78
24-09-2008, 15:21
Podział miałby polegać na wyodrębnieniu 2 lokali mieszkalnych, na dodatek byłby to podział poziomy.

oskar0259
24-09-2008, 16:25
Rozumiem, że znasz wymogi stawiane przed samodzielnym lokalem? Jeśli nie, patrz art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali.
Wymogi:
* lokal składa się z izby lub zespołu izb położonych w obrębie budynku
* wydzielony musi zostać trwałymi ścianami
* pomieszczenia wchodzące w skład lokalu muszą spełniać wymogi dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi (wg odrębnych przepisów)
* pomieszczenia wchodzące w skład lokalu wraz z ewentualnymi pomieszczeniami pomocniczymi muszą służyć zaspokajaniu określonych potrzeb, w Twoim przypadku mieszkaniowych.
Nie wiem, czy w związku z tym nie będą konieczne zmiany w projekcie, a w związku z tym nowe pozwolenie na budowę.
Zaświadczenie o samodzielności lokalu, na podstawie przedłożonych dokumentów (skontaktuj sie z wydziałem architektury starostwa) wydaje starosta.
Ustanowienie odrębności lokalu, zgodnie z art. 7 ust. 1-2 przywołanej ustawy nastąpi w Twoim przypadku zapewne przez jednostronną czynność prawną właściciela (Ciebie?) w formie aktu notarialnego. Do powstania nieruchomości lokalowej wymagany jest wpis do księgi wieczystej (wpis konstytutywny). Dla tak wydzielonego lokalu zakładana jest odrębna księga wieczysta.

oskar0259
29-09-2008, 18:18
Wszystko już było (powyżej), ale podaję link do artykułu w "Rzeczpospolitej":
http://www.rp.pl/artykul/56673,197310_Odrebna_wlasnosc_lokalu.html