PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna a kominek



akapap
24-09-2008, 16:09
Witam,

planuję wykonać wentylację mechaniczną. Zastanawiam się nad kanałem wentylacyjnym dla kominka. Jeden instalator przekonuje mnie, żeby go nie robić. Drugi zaś, jeśli to nie jest duży koszt to ,,dla świętego spokoju zrobić". Co na to kominiarze?

Jakie macie podejście do tego tematu?

Pozdrawiam.

lee28
24-09-2008, 21:18
Witam,

planuję wykonać wentylację mechaniczną. Zastanawiam się nad kanałem wentylacyjnym dla kominka. Jeden instalator przekonuje mnie, żeby go nie robić. Drugi zaś, jeśli to nie jest duży koszt to ,,dla świętego spokoju zrobić". Co na to kominiarze?

Jakie macie podejście do tego tematu?

Pozdrawiam.

Jeśli chcesz to połączyć to tylko i wyłącznie kominek musi być z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza do paleniska z zewnątrz. Poza tym otwierając kominek żeby dołożyć drewna musisz pamiętać o wyłączeniu na tą chwilę wentylacji mechanicznej, inaczej mogą ci buchnąć spaliny do pokoju.

Adamol
24-09-2008, 21:22
Poza tym otwierając kominek żeby dołożyć drewna musisz pamiętać o wyłączeniu na tą chwilę wentylacji mechanicznej, inaczej mogą ci buchnąć spaliny do pokoju.
Dlaczego ma buchnąć?!

lee28
24-09-2008, 21:31
Poza tym otwierając kominek żeby dołożyć drewna musisz pamiętać o wyłączeniu na tą chwilę wentylacji mechanicznej, inaczej mogą ci buchnąć spaliny do pokoju.
Dlaczego ma buchnąć?!

Nie napisałem że "ma" tylko że "może". A może sie to stać jak wentylacja więcej wyciąga niż wdmuchuje i masz w domu lekkie podciśnienie, wtedy zaciągnie ci powietrze z komina kominkowego i masz dym w pokoju.

coulignon
24-09-2008, 21:42
kwestia regulacji instalacji. Można tez założyć kontarkon przy drzwiczkach kominka który na czas podkładania do kominak wyłączy wentylator wywiewny.

Kanał "ssący" przy kominku to niezły pomysł z innego względu - zasysa gorące powietrze i wymienia ze strugą powietrza nawiewanego. I masz takie DGP :wink:

Adamol
24-09-2008, 22:46
kwestia regulacji instalacji. Można tez założyć kontarkon przy drzwiczkach kominka który na czas podkładania do kominak wyłączy wentylator wywiewny.

Kanał "ssący" przy kominku to niezły pomysł z innego względu - zasysa gorące powietrze i wymienia ze strugą powietrza nawiewanego. I masz takie DGP :wink:
Namiastkę dgp. Bo jaką wydajność będzie miał ten kanał wywiewny?

Jurek_Z
24-09-2008, 23:01
Wentylacja mechaniczna i kominek są dopuszczone tylko przy wentylacji zrównoważoinej lub panującym nadciśnieniu.

phum2
25-09-2008, 10:39
witam, jesli w pomieszczeniu np. w goscinnym, gdzie bedzie stal kominek zrobie nawiew, to co ma mi wybuchac z kominka, wtedy moge otwierac ile chce.

lee28
26-09-2008, 17:20
witam, jesli w pomieszczeniu np. w goscinnym, gdzie bedzie stal kominek zrobie nawiew, to co ma mi wybuchac z kominka, wtedy moge otwierac ile chce.

I co z tego, jak będziesz mieć źle wyregulowaną wentylację i lekkie podcisnienie w domu to nieważne czy w pokoju masz nawiew, czy wywiew i tak buchnie. Poprostu wentylację trzeba wyłączać dla bezpieczeństwa przed dołożeniem do kominka.
Może 10 razy nic sie nie stanie a za 11 będziesz mieć smog w salonie.

Jurek_Z
26-09-2008, 19:52
I co z tego, jak będziesz mieć źle wyregulowaną wentylację i lekkie podcisnienie w domu to nieważne czy w pokoju masz nawiew, czy wywiew i tak buchnie. Poprostu wentylację trzeba wyłączać dla bezpieczeństwa przed dołożeniem do kominka.
Może 10 razy nic sie nie stanie a za 11 będziesz mieć smog w salonie.

Możesz to jakoś uzasadnić. Niby czemu ma coś buchnąć?

lee28
26-09-2008, 20:22
Przecież sam napisałeś : "Wentylacja mechaniczna i kominek są dopuszczone tylko przy wentylacji zrównoważoinej lub panującym nadciśnieniu."

Jeśli będzie lekkie podciśnienie w pomieszczeniu to zassie spaliny z komina.

Jurek_Z
26-09-2008, 21:16
Przecież sam napisałeś : "Wentylacja mechaniczna i kominek są dopuszczone tylko przy wentylacji zrównoważoinej lub panującym nadciśnieniu."

Jeśli będzie lekkie podciśnienie w pomieszczeniu to zassie spaliny z komina.

Ale skąd ma się wziąć to podciśnienie skoro wentylacja jest ustawiona na nadciśnienie lub w najgorszym przypadku zrównoważona. :-?

Ponadto ciąg w rozgrzanym kominie ...

VIP Jacek
26-09-2008, 21:19
mam kominek z zamkniętą komorą i rurę ze świeżym powietrzem do spalania.
Jak otwieram drzwiczki kominka nic do salonu mi nie leci.
Instalację mam na lekkim nadciśnieniu.
Ważne jest też średnica rury z powietrzem do spalania i szczelne podłączenie z kominkiem.

lee28
27-09-2008, 06:49
Ale skąd ma się wziąć to podciśnienie skoro wentylacja jest ustawiona na nadciśnienie lub w najgorszym przypadku zrównoważona. :-?

Ponadto ciąg w rozgrzanym kominie ...

Bo naprzykład żona stwierdzi że za mocno wieje z anemostatu i go przykręci lekko.

Jurek_Z
27-09-2008, 09:26
Bo naprzykład żona stwierdzi że za mocno wieje z anemostatu i go przykręci lekko.

Coś to trochę naciągane :wink:

Bardziej bym się obawiał że coś "buchnie" przy wentylacji grawitacyjnej zwłaszcza przy włączonym okapie kuchennym :-? ale też nie bardzo.

Spotkałęś się kiedyś z takim "buchnięciem", czy są to tylko przypuszczenia?

Miałem piece w mieszkaniu przez przeszło 20 lat. Mi jedynie takie buchnięcie zdażyło się jak do mocno rozpalonego węgla w piecu dorzuciłem szufelkę miału ale "wybuch" pyłu węglowego to zupełnie inna bajka.

adam_mk
27-09-2008, 11:46
Przy zamkniętym kominku obieg jest taki:

Wlot z dworu pod wkład, komora paleniskowa, kanał dymny.
Przy otwartym:
Wlot z WNĘTRZA domu, komora i... NO WŁAŚNIE!!!

Wywiew jest:
Kanałem wywiewnym wentylacji mechanicznej i kanałem dymowym.
Teoretycznie...
Bo praktycznie to TYLKO kanałem wywiewnym i strugą napędzaną wentylatorem.
GDZIE się w takim razie mają podziać spaliny z kominka?
Wyglądają sobie do salonu....

W tej sytuacji zarówno kanał dymowy jak i dolot pod kominkiem - nie działają!
Adam M.

Lookita
27-09-2008, 12:03
Takie ciekawe zjawisko zaobserwowalem pare razy podczas dokladania....A jak zapobiec?Mnie chwilowe ,lekkie zadymienie az tak nie przeszkadza,a wiem,ze pieknie dziala wywiew i smrodek idzie jak po sznurku do wywiewu....Zgodnie z tym co pisze adam-mk.

adam_mk
27-09-2008, 12:20
Przeciwdziała się tak:
Robi się czujnik otwarcia/zamknięcia kominka.
Zmiana stanu tego czujnika po otwarciu kominka powinna wyłączyć wentylator wywiewny.
Wtedy będzie:
Nawiew, wnętrza, palenisko, kanał dymowy...
To proste i zawsze to stosuję...
Adam M.

Jurek_Z
27-09-2008, 19:40
.... Przy otwartym:
Wlot z WNĘTRZA domu, komora i... NO WŁAŚNIE!!!

Wywiew jest:
Kanałem wywiewnym wentylacji mechanicznej i kanałem dymowym.
Teoretycznie ...
Bo praktycznie to TYLKO kanałem wywiewnym i strugą napędzaną wentylatorem ...
A to niby dlaczego?
Przy ustawieniu nadciśnienia w pomieszczeniu otwarcie kominka powoduje ruch powietrza przez kominek do komina, przynajmniej u mnie :D ciąg w kominie jest wystarczająco duży.

....
W tej sytuacji zarówno kanał dymowy jak i dolot pod kominkiem - nie działają!
Adam M.
Skoro kanał dymowy nie działa, a wręcz spaliny z kominka wydostają się do pokoju to co się dzieje z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń przez wentylator który podaje tego powietrza więcej niż wyciąga wentylator wywiewny? A czym kompensowane jest podciśnienie w kominie?


Takie ciekawe zjawisko zaobserwowalem pare razy podczas dokladania....A jak zapobiec?Mnie chwilowe ,lekkie zadymienie az tak nie przeszkadza,a wiem,ze pieknie dziala wywiew i smrodek idzie jak po sznurku do wywiewu....Zgodnie z tym co pisze adam-mk.
Wydaje mi się, że zadymienie pokoju nastąpiło bo próbowałeś dołożyć do kominka przy działającym wentylatorze nawiewającym świeże powietrze do komory spalania.

Lookita
27-09-2008, 19:45
Kiedy dokladam,wentylator zawsze nie pracuje...Problemem jest to chyba,ze mam chlamowate drzewo,ale....czy nadcisnienie mam w domu,skoro mam wentylacje na 1 biegu praktycznie caly czas i tyle wlata co wylata?:-)
Raczej palac iglastym drzewem,gdy palace sie czesciowo fragmenty igliwia sa w poblizu drzwiczek to wowczas syfiku jest wiecej i problem tym tlumacze.Niemniej 2 dni temu Wasze opinie mnie zaciekawily i...inaczej juz patrze na dokladanie do kominka,ale nigdy jako moment ,w ktorym cos niebezpiecznego sie przydarzy...Wszystko pieknie mi dziala i....chwle sobie te gadzety....A dom ladnie trzyma cieplo....

Adamol
27-09-2008, 20:25
Kiedy dokladam,wentylator zawsze nie pracuje...Problemem jest to chyba,ze mam chlamowate drzewo,ale....czy nadcisnienie mam w domu,skoro mam wentylacje na 1 biegu praktycznie caly czas i tyle wlata co wylata?:-)
Raczej palac iglastym drzewem,gdy palace sie czesciowo fragmenty igliwia sa w poblizu drzwiczek to wowczas syfiku jest wiecej i problem tym tlumacze.Niemniej 2 dni temu Wasze opinie mnie zaciekawily i...inaczej juz patrze na dokladanie do kominka,ale nigdy jako moment ,w ktorym cos niebezpiecznego sie przydarzy...Wszystko pieknie mi dziala i....chwle sobie te gadzety....A dom ladnie trzyma cieplo....
A gdy jeszcze ocieplisz ściany zewnętrzne, to dopiero wtedy odczujesz różnicę...
To na którym biegu masz wentylację nie wpływa na nadciśnienie... To zależy od tego, jak została wykonana instalacja...
Pozdrawiam drogiego kolegę :)

akapap
29-09-2008, 20:03
Wątek jest dość interesujący jednak dla potwierdzenia ponowie pierwsze moje pytanie.

W przypadku wentylacji mechanicznej i kominku z zamkniętą komorą spalania nie robimy już klasycznego kanału wentylacyjnego dla kominka, tak?

Pozdrawiam.

VIP Jacek
29-09-2008, 20:44
tak

Lookita
29-09-2008, 20:44
Ja nie mam nic takiego,czekam na odbior kominiarski,ale z tego co czytam,co slysze od ludzi od wm i kominkow to....wiele jest sprzecznego,nie mowiac o lokalnych zwyczajach odbiorcow....Ale coz...przyjdzie mi sie zmierzyc z nimi niebawem....

Jurek_Z
29-09-2008, 21:12
Ja nie mam nic takiego,czekam na odbior kominiarski,ale z tego co czytam,co slysze od ludzi od wm i kominkow to....wiele jest sprzecznego,nie mowiac o lokalnych zwyczajach odbiorcow....Ale coz...przyjdzie mi sie zmierzyc z nimi niebawem....
Ja przeżńyłem chwile grozy. Pisałem o tym tutaj (http://forum.muratordom.pl/czy-kominek-z-plaszczem-wodnym-to-kociol,t125976.htm), ale na szczęście wszystko się dobrze skończyło. :D

Adamol
29-09-2008, 21:12
Tam gdzie jest kominek wymagany jest również dodatkowy kanał wentylacyjny. W przypadku, gdy będziemy korzystać z dobrodziejstw wm, będzie on zamknięty, ale np. w przypadku braku prądu, powinien być otwarty...
Takie zalecenia mam w projekcie budowlanym, gdzie już przewidziano wm
Pozdrawiam
Adam

Jurek_Z
29-09-2008, 21:14
Tam gdzie jest kominek wymagany jest również dodatkowy kanał wentylacyjny. W przypadku, gdy będziemy korzystać z dobrodziejstw wm, będzie on zamknięty, ale np. w przypadku braku prądu, powinien być otwarty...
Takie zalecenia mam w projekcie budowlanym, gdzie już przewidziano wm
Pozdrawiam
Adam
A z jakiego przepisu to niby wynika. Albo jaki przepis dopuszcza taki dodatkowy kanał wentylacyjny. Przy wentylacji mechanicznej kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.

Adamol
29-09-2008, 21:57
Tam gdzie jest kominek wymagany jest również dodatkowy kanał wentylacyjny. W przypadku, gdy będziemy korzystać z dobrodziejstw wm, będzie on zamknięty, ale np. w przypadku braku prądu, powinien być otwarty...
Takie zalecenia mam w projekcie budowlanym, gdzie już przewidziano wm
Pozdrawiam
Adam
A z jakiego przepisu to niby wynika. Albo jaki przepis dopuszcza taki dodatkowy kanał wentylacyjny. Przy wentylacji mechanicznej kominek powinien być z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz.
Ja nie napisałem o tym, że kanał wentylacyjny ma służyć do doprowadzenia powietrza do kominka.
"W pokoju dziennym, z powodu lokalizacji kominka, przewidziano również kanał wentylacji grawitacyjnej, będzie on otwierany automatycznie w przypadku braku prądu" - to cytat z mojego projektu. Żadnej podstawy prawnej nie znam...
Natomiast to, że przy wentylacji mechanicznej może być zastosowany tylko kominek z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to sprawa oczywista.
Pozdrawiam

Jurek_Z
29-09-2008, 22:12
"W pokoju dziennym, z powodu lokalizacji kominka, przewidziano również kanał wentylacji grawitacyjnej, będzie on otwierany automatycznie w przypadku braku prądu" - to cytat z mojego projektu. Żadnej podstawy prawnej nie znam...
Natomiast to, że przy wentylacji mechanicznej może być zastosowany tylko kominek z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to sprawa oczywista.
Pozdrawiam

Skoro kominek z zamkniętą komorą spalania i niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to po co ten kanał wentylacyjny? Gdybym miał taki kanał to kominiarze nie podpisali by mi protokołu odbioru. Mam komin systemowy spalinowy i wentylacyjny. Jak kominiarz na dachu zobaczył że oprócz spalinowego jest też wentylacyjny to sprawdzał czy nie ma gdzieś do niego kratki, bo gdyby była to kazał by zamurować.

Lookita
29-09-2008, 22:21
i to sa te niedorzecznosci polskie,jedni to,drudzy tamto,a inwestor biedny slucha,im czlowiek chce cos lepszego miec,bardziej pod siebie,pomocnego,to jakies tepawo-skrupulatne goscie madrza sie,gdyz maja rabeczek wladzy urzedniczej.....paranoiczne przepisy,jak pol tego kraju,ide sobie,bo szlag mnie trafia.....

Adamol
29-09-2008, 22:25
To jest normalny kanał wentylacji grawitacyjnej. Wychodząc z założenia, że wentylacja mechaniczna może z różnych przyczyn przestać działać (awaria, brak prądu, dziecko lub żona wyłączy :)), to taki kanał zapewni wentylowanie pomieszczenia, gdzie znajduje się kominek.
To chyba logiczne założenie? Nieprawdaż :)

Adamol
29-09-2008, 22:27
i to sa te niedorzecznosci polskie,jedni to,drudzy tamto,a inwestor biedny slucha,im czlowiek chce cos lepszego miec,bardziej pod siebie,pomocnego,to jakies tepawo-skrupulatne goscie madrza sie,gdyz maja rabeczek wladzy urzedniczej.....paranoiczne przepisy,jak pol tego kraju,ide sobie,bo szlag mnie trafia.....
Stój, zaczekaj...
Ja też z Tobą idę, tylko strzelę foszka... :)
Już!

Jurek_Z
30-09-2008, 09:01
To jest normalny kanał wentylacji grawitacyjnej. Wychodząc z założenia, że wentylacja mechaniczna może z różnych przyczyn przestać działać (awaria, brak prądu, dziecko lub żona wyłączy :)), to taki kanał zapewni wentylowanie pomieszczenia, gdzie znajduje się kominek.
To chyba logiczne założenie? Nieprawdaż :)

Nie bardzo rozumiem jak ma działać wentylacja gdy jest jeden kanał. Powietrze ma nim płynąć w dół czy w górę? Jeżeli w dół to co się z nim stanie w domu a jeżeli w górę to skąd się będzie w tym domu brało. Chyba że otworzysz okno, ale po co Ci wtedy ten kanał?

akapap
30-09-2008, 09:46
"W pokoju dziennym, z powodu lokalizacji kominka, przewidziano również kanał wentylacji grawitacyjnej, będzie on otwierany automatycznie w przypadku braku prądu" - to cytat z mojego projektu. Żadnej podstawy prawnej nie znam...
Natomiast to, że przy wentylacji mechanicznej może być zastosowany tylko kominek z zamkniętą komorą spalania z niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to sprawa oczywista.
Pozdrawiam

Skoro kominek z zamkniętą komorą spalania i niezależnym doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to po co ten kanał wentylacyjny? Gdybym miał taki kanał to kominiarze nie podpisali by mi protokołu odbioru. Mam komin systemowy spalinowy i wentylacyjny. Jak kominiarz na dachu zobaczył że oprócz spalinowego jest też wentylacyjny to sprawdzał czy nie ma gdzieś do niego kratki, bo gdyby była to kazał by zamurować.

Pozwolę sobie przyznać, że jednego elementu w Twojej wypowiedzi nie rozumiem.

Skoro nie potrzebowałeś kanału wentylacyjnego to dlaczego masz zamontowany komin z przewodem wentylacyjnym. Doprowadzasz nim powietrze do kominka?

Pozdrawiam.

akapap
30-09-2008, 10:01
Wyszukałem coś takiego, wygląda podobnie:

Jaka wentylacja przy piecu z zamkniętą komorą spalania?
Czy w kotłowni gdzie jest zainstalowany piec z zamkniętą komorą spalania może być tylko wentylacja mechaniczna ?

Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpiwadać budynki i ich usytuowanie" Dz. U. nr 75 2002 r, z późniejszymi zmianami: § 170. 3 Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych.......

Jurek_Z
30-09-2008, 13:38
Pozwolę sobie przyznać, że jednego elementu w Twojej wypowiedzi nie rozumiem.

Skoro nie potrzebowałeś kanału wentylacyjnego to dlaczego masz zamontowany komin z przewodem wentylacyjnym. Doprowadzasz nim powietrze do kominka?

Pozdrawiam.

Jak zamawiałem komplet materiałów na budowę to nie zwróciłem uwagi, że w specyfikacji nie zmieniłem typu komina dymowego, :-? a jedynie wykreśliłem pozostałe kominy wentylacyjne jakie były w zakupionym projekcie. Jak już przywieźli to było za późno żeby zmienić. :evil: Były odległe terminy realizacji i ze względu na zmiany cen różnica była już wtedy niewielka.

gpd
01-10-2008, 18:37
Witam!
1. Kominek w czasie intensywnego palenia pobiera dużo powietrza, kanał doprowadzający powietrze do niego zapobiega pobieraniu powietrza do spalania z pomieszczeń mieszkalnych.

2. Przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej kanał doprowadzający powietrze do spalania powinien być podłączony bezpośrednio do kasety kominka. Powstanie zamknięta komora spalania (z rury doprowadzającej powietrze trafi do kasety i dalej do komina). Taka instalacja nie zaburzy pracy WM.

3. Przy dobrym, rozgrzanym kominie cofanie spalin jest praktycznie nie możliwe, mam komin Schiedla jak się rozgrzeje to muszę delikatnie zamykać drzwiczki, bo jak je puszczę to ciąg komina gwałtownie je domyka.
Cofanie dymu może nastąpić gdy komin jest jeszcze zimny, w pomieszczeniu zimniej niż na zewnątrz.
Dobry rekuperator np. Renovent HR posiada możliwość ustawienia stałej nadwyżki nawiewu nad wywiewem, centrala kontroluje ile powietrza nawiewa i ile wywiewa.

4. Polska norma mówi że, w pomieszczeniu mieszkalnym z paleniskiem na paliwo stałe musi być wentylacja grawitacyjna wywiewna (kratka z komina wentylacyjnego pod sufitem) lub wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną nawiewno-wywiewną.


Pozdrawiam!

Lookita
01-10-2008, 19:37
Co do wylotu dymu z kominka,nalezaloby rozwazyc jeszcze kwestie czystosci w kominku.Otoz,na swiezo dzisiaj jestem po czyszczeniu samodzielnym mojego kominka ze skorup i resztek spalonego drzewa i jego skladnikow.Nalezy pamietac,ze we wnetrzu kominka sa zakamarki,ktorych raczej nie czyscimy,gdyz tam nie siegamy.Mowie o moim kominku -Makroterm z plaszczem wodnym.Otoz dzisiaj ktos,kto uzytkuje go juz dluzej niz ja-pare sezonow,ja jeden,ale bardzo intensywnie i pale iglastym drzewem glownie,zasugerowal,ze dym wylatujacy z kominka,jest wynikiem zanieczyszczenia stalymi produktami spalania nad drzwiczkami kominka.Pozyczono mi 2 specjalne narzedzia,przypominajace pogrzebacz,ale z roznymi koncowkami,pokazano jak wyczyscic te trudno dostepne,w zasadzie reka niedostepne rejony kominka.Faktycznie,wywalilem sporo skorup i nagaru...Czy to pomoze lub wyeliminuje okresowy dymek znad drzwi kominka?Zobacze,jednak u mnie sprawa drewna decyduje o wszystkim....Jakby nie patrzec,czyszczenie takie czy dymi,czy nie, jest wskazane...Fajny trik i sposob ,i narzedzia mi pokazano,jutro bedzie proces kopiowania ;-).
Co do mojego komina-cug-ciag,ma swietny,drzwiczki wrecz mi zatrzaskuje,jak pozostawie uchylone,ale to norma chyba...wm chodzi dobrze na I biegu....Brud jest przy czyszczeniu,ale kto chce kominek,musi sie z tym liczyc...

Jurek_Z
01-10-2008, 20:30
... Co do mojego komina-cug-ciag,ma swietny,drzwiczki wrecz mi zatrzaskuje,jak pozostawie uchylone,ale to norma chyba...wm chodzi dobrze na I biegu ....

Czegoś tu nie rozumiem. Jak to możliwe, że wylatuje dym z otwartego kominka a jednocześnie ciąg jest tak duży, że trzaska drzwiczkami?

Lookita
01-10-2008, 21:23
tez tego nie lapie,ale....chyba smola ze spalenia drzewa wokol oscieza kominka mi sie tli i stad moje dymki...jak wspomnialem,z premedytacja smaze kominek,ale czyszcze i przepalam lisciastym...dzisiaj prawie wsadzilem szyje do wkladu i namierzylem punkty smoliste :-)
zebysmy sie zrozumieli,mnie dym nie bucha na salon,a jedynie przy gornej krawedzi wkladu,blisko drzwi,dokladajac drzewo widze dym ewidentnie z palacych sie substancji smolistych na obudowie wkladu,
dobitnie to ukazuje,ze nie nalezy palic iglastym drzewem...czyszczac kominek,szybe wiem,ze niestety olejki z iglastego wydzielajac sie przy spalaniu,ulegaja spaleniu ale nie do konca i wszedzie..to wlasnie szkodzi zapewne prawidlowemu stanowi kominka, z drugiej strony,dzisiaj ogladalem kominek , w ktorym pali sie lisciastym,czasem jakims iglastym drzewem i...szczerze,nie widzialem razacej roznicy...co nie znaczy ,ze dobrze robie...

am76
22-01-2010, 14:35
Witam,

Czy użytkuje może ktoś wentylację mechaniczną zrównoważoną i kominek lub kozę bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania? Jak to się zachowuje?

Ze względu na optymalizację kosztów planuję wstawić zamiast kominka kozę. Niestety modele które mi odpowiadają nie posiadają możliwości doprowadzenia powietrza bezpośrednio do środka. Planuję poprowadzić rurę w podłodze w okolice kozy i otwierać ją wyłącznie na okres palenia. Przewiduę że koza będzie używana sporadycznie. Prawdopodobnie kilka razy w ciągu roku.

Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia odbioru przez kominiarza?

Pozdrawiam
AM

orko
22-01-2010, 18:31
Jak nie dasz w łapę to nie odbierze i jeszcze każe ci zrobić komin :)

Princesa
22-01-2010, 19:07
Czy można w miarę bezproblemowo połączyć DGP i WM?

Forest-Natura
22-01-2010, 19:22
Witam.
Am76 - napisz jakie kozy Ci się podobają, to wskażę taką z dolotem powietrza, zamiast kombinować wbrew prawu budowlanemu i zdrowemu rozsądkowi. Bo jak będziesz użytkował taką kozę, to nie będzie mowy o otwarciu drzwiczek podczas pracy rekuperatora. Będziesz miał w salonie kupę smrodu i dymu.
A i tak jeżeli będzie dolot powietrza bezpośrednio do paleniska, to warto przy projekcie rekuperacji zastrzec sobie by wykonawca uwzględnił lekkie nadciśnienie w salonie.
Pozdrawiam.

am76
23-01-2010, 00:39
Dzieki wielkie za odp.


Am76 - napisz jakie kozy Ci się podobają, to wskażę taką z dolotem powietrza, zamiast kombinować wbrew prawu budowlanemu i zdrowemu rozsądkowi.


Np:
Jotul F 602
http://www.jotul.com/pl/wwwjotulpl/Main-Menu/Produkty/Drewno/Piece-na-drewno-/Jotul-F-602/

Dovre 40CB
http://dovre.com.pl/?mod=tf&id=piece_40CB

Mogło by też być coś nowoczesnego ale żeby było ładne i małe, np. w rzucie rozmiary 30x30cm. Znalazłem coś takiego:
http://www.ewex.sk/?lg=4&s=1&c=2&p=10
Nie ma jednak doprowadzenia powietrza z zewnątrz i nie jest zbyt urodziwe.

Nie chcę dużego kominka który jest główym elementem pomieszczenia i na dodatek kosztuje 10tyś, raczej coś co stoi z boku i może służyć jako podstawka pod kwiatek.

Pozdr. AM

racer
23-01-2010, 09:46
Witam.
warto przy projekcie rekuperacji zastrzec sobie by wykonawca uwzględnił lekkie nadciśnienie w salonie.

Od kiedy w salonie z kominkiem nie robi się nadciśnienia, że trzeba to zastrzegać?

Forest-Natura
23-01-2010, 11:42
Witam.
A na przykład "od wtedy" gdy w salonie jest również wywiew powietrza. Bo widuję coraz więcej projektów i samych instalacji z wywiewem umieszczonym nad miejscami "nasiadówek i imprez", czyli generalnie nad miejscem gdzie umiejscowiony jest stół i wypoczynek . A takie meble z reguły są umieszczane przed...kominkiem oczywiście.
Nawet jeżeli w salonie jest nadciśnienie, to lokalnie (w części wypoczynkowo-kominkowej), pod takim anemostatem, może się zdarzyć sytuacja gdy jednak będzie tam lekkie podciśnienie. Jeżeli zechce nam się wtedy dołożyć drewna do kominka, to tego dymu jednak trochę zaciągnie - "bankowo" :wink:
am76 - no w tego typu piecykach to faktycznie nie znajdziesz szczelnego dolotu powietrza, przynajmniej ja nie potrafię wskazać takiego modelu. Rozumiem, że w grę wchodzą również koszty, bo takie piecyki są bardzo relatywnie tańsze. Ale już nieco większe modele Jotula posiadają przyłacze powietrza, posiadają je także niektóre modele Romotop'a i Scan'a, ale są utrzymane w nowoczesnym "dizajnie". No i ceny mają też dużo wyższe.
Pozdrawiam.

am76
23-01-2010, 14:40
am76 - no w tego typu piecykach to faktycznie nie znajdziesz szczelnego dolotu powietrza, przynajmniej ja nie potrafię wskazać takiego modelu. Rozumiem, że w grę wchodzą również koszty, bo takie piecyki są bardzo relatywnie tańsze. Ale już nieco większe modele Jotula posiadają przyłacze powietrza, posiadają je także niektóre modele Romotop'a i Scan'a, ale są utrzymane w nowoczesnym "dizajnie". No i ceny mają też dużo wyższe.
Pozdrawiam.

No właśnie - to są poprostu duże i drogie piece. Kompletnie mi nie są potrzebne. Zakładam, że użyję tego kilka razy w roku. Ostatnio pewien instalactor przekonywał mnie ze kominka nie użyję kilka razy w roku tylko kila razy w życiu - może mieć rację.

Ostatnio zwróciłem też uwagę na takie rozwiązanie:
Spartherm LOFTLINE
http://www.spartherm.pl/prod/kominki-wolnostojace/30/49/LOFTLINE/
Drogie to jest potwornie ale może by się dało jakoś wkompowować w meble kuchenne tak jak np. piekarnik.

Forest-Natura
23-01-2010, 14:45
Witam.
Ale to Ty chcesz mieć to w kuchni?
No to pomyśl raczej o kuchni kaflowej czy gotowym piecyku kuchennym.
A co do używania, z własnych obserwacji - większość moich klientów, którzy zarzekali się, że będą okazyjnie używać kominka, zaczęło je wręcz żyłować "na maksa". Albo ze względów ekonomicznych (ciepło w domu za niedużą kasę), albo ze względu na to, że im się spodobało (klimat, bo nie mieli tego w bloku, bo atmosfera, itp.).
Pozdrawiam.

Gosc_gość
23-01-2010, 17:37
Witam.
Ale to Ty chcesz mieć to w kuchni?
No to pomyśl raczej o kuchni kaflowej czy gotowym piecyku kuchennym.
A co do używania, z własnych obserwacji - większość moich klientów, którzy zarzekali się, że będą okazyjnie używać kominka, zaczęło je wręcz żyłować "na maksa". Albo ze względów ekonomicznych (ciepło w domu za niedużą kasę), albo ze względu na to, że im się spodobało (klimat, bo nie mieli tego w bloku, bo atmosfera, itp.).
Pozdrawiam.

Ja do takich ludzi należę - miało być w nim palone okazyjnie - kominek rekreacyjny.
A kotłuje się w nim prawie codziennie :P
a i obsługa tego kominka nie jest tak upierdliwa jak sobie człowiek z bloku wyobrażał :wink:

am76
24-01-2010, 23:22
Ale to Ty chcesz mieć to w kuchni?
Tak. Dość spore pomieszczenie - kuchnia i pokój dzienny w jednym.


No to pomyśl raczej o kuchni kaflowej czy gotowym piecyku kuchennym.
Hmmm, przeszukałem pół internetu i nic ciekawego nie znalazłem. Małe, ładne i raczej za mniej niż kilkanaście tyś. nie występuje w przyrodzie.


A co do używania, z własnych obserwacji - większość moich klientów, którzy zarzekali się, że będą okazyjnie używać kominka, zaczęło je wręcz żyłować "na maksa". Albo ze względów ekonomicznych (ciepło w domu za niedużą kasę), albo ze względu na to, że im się spodobało (klimat, bo nie mieli tego w bloku, bo atmosfera, itp.)
Rzeczywiście też sie z tym spotkałem. Ale np. na wsi z której pochodzę ludzie jak poprzyłączali gaz to całkowicie piece i kuchnie powywalali z domów i nawet nikomu by do głowy nie przyszło żeby w salonie albo kuchni drewnem palić. Chyba ludzie lubią zmiany.

Ja powiem tak - jeśli wydam na na instalację CO + pompa ciepła np. 60 tyś to nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia aby wydawać kolejne 15 na kominek czy coś w tym stylu. Jeśli stanie na grzaniu prądem to kominek jak najbardziej.

A wracając do tematu. Jak by się zachowywała koza gdyby wentylacja mechaniczna miała specjalny tryb ze sporym nadcisnieniem oraz istaniło dodatkowe doprowadzenie powietrza z zewnątrz w okolice tejże kozy? Czy ktoś może coś takiego testował?

adam_mk
25-01-2010, 08:18
"Jak by się zachowywała koza ..."

Podejrzewam, że spokojnie.
Stałaby sobie tam, gdzie ją postawili i co najwyżej trochę by się zaczerwieniła.

Obroty wentylatora nawiewu tak15% większe od wywiewnego.
Da się to tak ustawić.
Można jednym "pstryczkiem" w okolicy tego zwierzątka.
Adam M.

am76
25-01-2010, 09:33
"Jak by się zachowywała koza ..."

Podejrzewam, że spokojnie.
Stałaby sobie tam, gdzie ją postawili i co najwyżej trochę by się zaczerwieniła.

Obroty wentylatora nawiewu tak15% większe od wywiewnego.
Da się to tak ustawić.
Można jednym "pstryczkiem" w okolicy tego zwierzątka.
Adam M.
Dzieki wielkie za tą pozytywną odpowiedź - czyli jednak się da, w szczególności gdy koza ma raczej żadko pożerać drewno.

am76
25-01-2010, 09:36
"Jak by się zachowywała koza ..."

Podejrzewam, że spokojnie.
Stałaby sobie tam, gdzie ją postawili i co najwyżej trochę by się zaczerwieniła.

Obroty wentylatora nawiewu tak15% większe od wywiewnego.
Da się to tak ustawić.
Można jednym "pstryczkiem" w okolicy tego zwierzątka.
Adam M.
Dzieki wielkie za tą pozytywną odpowiedź - czyli jednak się da, w szczególności gdy koza ma raczej żadko pożerać drewno.

Juras XR4Ti
27-01-2010, 11:09
Witam.

Nie jestem teoretykiem lecz raczej praktykiem. Tak się składa, że użytkuję kominek od czterech lat. Mam też WM z rekuperatorem. Komin z żaroodpornej kwasówki wys ok. 7m. Wystaje 70 cm nad kalenicę i jest cały izolowany. Na końcu ,,strażak". Kominek z otwartą komorą, dopływ powietrza z zewnątrz pod wkład.
Muszę powiedzieć,że nigdy mi się nie zdarzyło zadymienie pokoju. Dym się kłębi za szybką do czasu osiągnięcie ,,cugu", apotem nic.. Jak otwieram drzwiczki pilnuję tylko żeby szyberek na popielniku był otwarty.
Zainspirowany tym tematem porobiłem sobie różne próby. Zamknąłem dolot powietrza do spalania. I co? I nic. Pali się tak jak się paliło. Otwieram powoli drzwiczki..... Płomień się trochę zwiększył, a dymu ani śladu. Ciąg jest jaki był.
No to poszedłem dalej. ( uwaga harcore! ) Wyłączyłem wentylator nawiewny...

c.d.n.


pozdrawiam - Juras

misiakulka
20-04-2010, 13:12
Juras żyjesz?

DM01
21-04-2010, 22:43
Mój wykonawca instalacji tez nie widział problemu by podłączyć kominek do rekuperatora - bułka z masłem miała być.

www.rekuperator.fotosik.pl IMPRESJA LUBLIN

kangaxx
27-04-2010, 23:40
dm01 no daj już spokój z tym partaczem, chyba wszyscy widzieli to arcydzieło

DM01
31-03-2011, 20:20
Tu masz odpowiedź jak sie to kończy ... IMPRESJA Lublin. A tu są zdjęcia : http://www.rekuperator.fotosik.pl/

Z kominka wpadało do rekupertora powietrze o temp 120 stopni! Wykraplanie było takie, ze zalało wszystko. Facet z Dospeala robił materiały szkoleniowe na podstawie tej instalacji.

Jak nie masz co z kasa robić to daj na dzieci ... albo kup coś swoim, ale w zyciu nie idź w to połaczenie czy w ogóle rekuperator...

michal_mlody
31-03-2011, 21:01
Masakra.
Otwierasz wątek a tu ta sama wypowiedź DM01.
Chyba musiałeś odreagować :D

Jak chcesz zaśmiecać forum to wklej jeszcze kilka takich postów!

lukep3
01-04-2011, 14:22
hehe wszedlem na ich stronie w ofercie m.in: "centrale wentylacyjne z rekuperatorem" :)

mp_krk
05-04-2011, 11:21
Witam

Będę miał w budowyanym domu połączenie wentylacji mechanicznej z kominkiem w salonie...

Mam pytanie odnośnie kominka...spotkałem kominki z możliwością podłączenia rury z dopływem powietrza zewn. bezpośrednio pod komorę spalania, ale jednocześnie jest przy nich opcja że regulacja dopływu powietrza przez popielnik. Czy takie kominki się nadają czy nie? Czy jest możliwość PEŁNEGO i SZCZELNEGO zamknięcia w nich dopływu poprzez popielnik? Czy mam raczej je traktować jako kominki z otwarta komorą spalania i szukać czegoś z 100% dopływem powietrza z zewnątrz...

Indiana_
05-04-2011, 23:22
Tak napiszę prywatnie, bo oficjalnie to projektuję i wykonuję instalacje i nie mogę takich herezji pisać :-)
Kupiłem dom jaki kupiłem, z bardzo ładnym kominkiem otwartym (nawet bez szybki), oczywiście bez doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz, i od razu zaczęliśmy w nim palić i piec kiełbaski - raz w tygodniu w sobotę murowany punkt programu dla dzieciaków :-)
W pokoju oczywiście zero kratki wywiewnej itp, z kominka otwartego coś tam się zadymi zawsze, i jakoś nikomu to nie przeszkadza :-)
Zamontowałem WM, z kominka jak się coś tam dymiło to dalej się trochę dymi, przy czym teraz nie czuć dymem przez godzinę - dwie po zakończeniu palenia jak przed WM, tylko kilkanaście minut, bo jednak WM wyciąga skutecznie :-) Aby zapewnić dopływ powietrza do spalania trzeba na czas palenia, także przy -20'C na zewnątrz, uchylić lekko okno i tyle. Kominiarz oczywiście dostałby zawału gdyby to zobaczył, dlatego go nie wpuszczam a komin czyszczę sobie sam :-) I jest OK :-)

Dym z ogniska (czy kominka otwartego) z samej zasady spalania nie zawiera większych ilości CO, jest to więc całkiem inna bajka niż kocioł węglowy, który w odpowiednich warunkach staje się fabryką CO i tutaj nie ma już żartów. Tak więc śmiało wstawiajcie kozy i kominki, nie przejmujcie się że 2 czy 3 litry dymu wyleci przy otwartych drzwiczkach jak reku będzie się akurat odszraniał, bo też nie palicie gumiakami w tych kominkach, tylko drewnem, a przyjemny zapach dymu z dobrego drewna naprawdę nie jest żadnym problemem. Zresztą reku i tak to w moment wyciąga.
Oczywista sprawa, że oficjalnie nowy dom w moim układzie nie powinien zostać odebrany :-)

kangaxx
06-04-2011, 07:21
sęk w tym że 90% domów w których robię ja np wentylację jest jeszcze przed odbiorem kominiarskim więc opcja taka jakkolwiek mi znana i lubiana czasem odpada, zazwyczaj polecam kominek wstawiać po odbiorze ale przeważnie to wpadam na budowę gdzie ledwo okna wstawione i tynki są albo i nie ma, ale wyraźne zalążki albo i cały kominek już stoi i ciężko to jakoś schować,

tak czy siak zostaje jeszcze kuchnia gdzie zazwyczaj pracuje kolejna maszyna z otwartą komorą, też można zostawić podciągnięcie gazu po odbiorze kominiarskim, najważniejsza jest kotłownia, tam niech sobie hula wentylacja grawitacyjna, gazownia bez problemu podciągnie gaz a jak mamy tam to mamy i wszędzie :)
to tak nie oficjalnie, nie miej jednak kominki z otwartą komorą odradzam jak tylko mogę

Indiana_
06-04-2011, 21:10
Tzn. jeśli kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz to jest urządzeniem z zamkniętą komorą spalania i nie ma żadnych wymogów co do wentylacji w danym pomieszczeniu, jeśli pobiera powietrze z wnętrza to albo zostawiam do odbioru jakiś wywiew grawitacyjny niezaślepiony (zwykle wchodzę na robotę, gdy już wszystkie kominy wentylacyjne grawitacyjne są gotowe :-) ), albo reguluję instalację na lekkie nadciśnienie, wystawiam odpowiedni protokół z prób i na tej podstawie mam "....albo zrównoważoną wentylację nawiewno-wywiewną".
Generalnie post wyżej mówi co zastałem u mnie w domu i co ma wiele osób, przez to że mam kominek otwarty bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz mój kominek nadaje się wyłącznie do okazjonalnego pieczenia kiełbasek przez max 1h, nie ma mowy o użytkowaniu go do grzania pomieszczenia (raz że jest całkowicie obudowany g-k bez żadnego odprowadzenia ciepła - po pewnym czasie po prostu by się zapalił, a dwa że ilość powietrza jaką ciągnie do komina (przez uchylone okno, bo niby skąd?) jest wyższa niż ewentualne zyski ciepła z niego :-) )

Jeśli kominek ma grzać pomieszczenie, to tylko zamknięty z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz; i zdecydowanie najlepiej z grawitacyjnym DGP; z płaszczem wodnym skutecznie odradzam każdemu i nikomu nie polecam ze względu na trudności eksploatacyjne i kosmiczny koszt prawidłowego systemu.
Kominek otwarty z kolei jest bardzo przyjemnym urządzeniem do okazyjnego zapalania, aby popatrzyć sobie w ogień albo upiec kiełbaski gdy na polu śnieg leży. Większość ludzi u których robię certyfikaty energetyczne kominka używa jak dobrze pójdzie raz w roku :-)

M***ki
07-04-2011, 21:38
Odpowiedzi na pytania o współpracę rekuperatora i kominka udzielamy bezpłatnie , wszystkie oferowane przez nas wkłady kominków mogą być montowane w domach z rekuperatorami , zapraszamy na targi MUREXPO 8-10 kwietnia Warszawa Torwar

Indiana_
07-04-2011, 22:34
A tak z ciekawości - jakie wkłady do kominków nie mogą być montowane w domach z rekuperatorami?

kangaxx
08-04-2011, 10:11
indiana, co z tego że kominek jest ze zamkniętą komorą, przylezie taki kominiarczyk i będzie się mądrzył, całe życie przepycha kanały bo muszą być i muszą być na dodatek drożne i ostatnią i jedyną rzeczą którą przeczytał był dodatek sportowy miejscowego dziennika promujący lokalny patriotyzm, nie dziwne przeto że jak kominek zobaczy to i kanał do przepychania chce widzieć

przepraszam też wykształconą kominarską brać, która czuje się urażona ale to przykład z którym dobrych kilka razy miałem wątpliwą przyjemność się spotkać, nawet padło raz hasło od kominiarza bym poprawiał to co zrobiłem chłopu w chałupie, niby jak skoro kanałów grawitacyjnych zero? argumentacja była taka że skoro powiedziałem człowiekowi że komina nie trzeba to za jego brak ja jestem odpowiedzialny i za własną kasę mam taki komin postawić ku szczęściu kominiarczyka
dopiero telefony do cechu gdzie taki mądry pracował, oświadczenie inwestora o obecności wm w domu i projekt rozwiązały sprawę, kominiarza już nie ścigał za nieuctwo, zamówił sobie tylko tabliczkę na furtkę "uwaga zły pies" gdzie stylizowany pitbul gryzie w dupę kominiarza :)

fuzja
15-04-2011, 18:43
ja też bym chciał wykorzystać ciepłe powietrze z kominka i rozprowadzić je rurami od wm po domu żeby dodatkowych rur nie ciągnąć. Myślałem o wpięciu przewodu znad kominka za rekuperatorem a reku już to popchnie po domu. Czy ma to realne szanse bytu?? czy pomiędzy kominkiem a kanałami od reku dać jakąś przepustnicę czy dmuchawę?? chyba trzeba bo reku może mi wpychać powietrze do komory nad paleniskiem. Widziałem kiedyś taki projekt tu na forum.

DM01
13-09-2011, 21:31
To jest rekuperator połączony z kominkiem
www.fotosik.pl/u/rekuperator/zdjecia/1 Made in Impresja Kominki Lublin

DM01
13-09-2011, 21:36
Z mojego doświadczenia połączenie kominka i wentylacji to totalna porażka. Zasysane powietrze z kominka ma temp około 90-120 stopni.
Różnice temp w rurach są ogromne. Zjawiska trudne do przewidzenia jak samo określił Dospel.
Inna kwestia jest wykonanie instalacji np jak w linku
www.fotosik.pl/u/rekuperator/zdjecia/1 Made in Impresja Kominki Lublin

neko
15-09-2011, 00:02
Po przeczytaniu tego wątku wciąż mam wątpliwości, więc może ktoś z szanownych zdunów, którzy czytają to forum mógłby się autorytatywnie wypowiedzieć na podstawie swojego doświadczenia i praktyki (np. Panowie Forest-Natura i/lub Mistrz Zduński)?

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją całkowicie wyklucza kominek z otwartą komorą spalania (tj. taki w którym brak jest osłony paleniska i widać "goły" ogień) czy może dopuszcza, ale przy zapewnieniu pewnych warunków koniecznych? Warunkami tymi są: dostarczenie powietrza do paleniska kominka z zewnątrz i lekkie nadciśnienie w pomieszczeniu.

U mnie w pomieszczeniu, gdzie przewidziano kominek jest rura doprowadzająca powietrze do kominka oraz jest tylko nawiew od rekuperatora (i nie przewiduje się wentylacji grawitacyjnej, bo ta jest oczywiście wykluczone przepisami prawa bud. z racji istnienia went. mech.), więc wnioskuję że nadciśnienie będzie.

A jak wygląda sytuacja z odbiorami? Sam fakt, że coś da się wyregulować tak, aby było
bezpiecznie to za mało. Chciałbym mieć pewność, że kominiarz lub ktokolwiek inny nie
zakwestionuje danego rozwiązania.

endodontist
05-04-2015, 00:41
Witam,

planuję kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym [albo Hajduk, albo jakiś germański badziew, Brunner - ten germański bardziej mi się podoba bo nie ma popielnika, to chyba lepiej?].

Salon z jadalnią i kuchnią ma około 80m2, przez wysoki strop będzie przy okazji spora kubatura.
Planuję oczywiście WM.
O ile dobrze zrozumiałem, to mam zrobić pod chudziakiem kanał dorowadzający powietrze z zewnątrz i komin i tyle?
Żadnych kanałów wentylacyjnych nie robić???

WM będzie ustawiona na lekkie nadciśnienie. Ponoć przyjemniej się żyje w takim domu, dodatkowo okap w kuchni będzie sobie dobrze radził...
Czy rozważać też kontaktron i wyłączanie wentylatora wiewnego w centrali wentylacyjnej kiedy otwieram kominek?

Kominek będzie miał czujnik otwarcia drzwi i jakąś tam elektronikę która zamyknie przepustnicę przy otwarciu drzwiczek.

Napiszcie proszę czy jest jakiś błąd w moim rozumowaniu?

Z góry dzięki!

fotohobby
05-04-2015, 08:38
Trochę nie w ten watek sie wpisałes, bo on tyczy kominkow otwartych a Twoj takim nie bedzie.
Twoje założenia są ok, kontaktron wyłaczajacy wentylator wywiewny niepotrzebny.

endodontist
05-04-2015, 16:33
eee, to przepraszam,
racja, to nie był dobry wątek...

ale dzięki za odpowiedź!

perm
05-04-2015, 18:22
Po przeczytaniu tego wątku wciąż mam wątpliwości, więc może ktoś z szanownych zdunów, którzy czytają to forum mógłby się autorytatywnie wypowiedzieć na podstawie swojego doświadczenia i praktyki (np. Panowie Forest-Natura i/lub Mistrz Zduński)?

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją całkowicie wyklucza kominek z otwartą komorą spalania (tj. taki w którym brak jest osłony paleniska i widać "goły" ogień) czy może dopuszcza, ale przy zapewnieniu pewnych warunków koniecznych? Warunkami tymi są: dostarczenie powietrza do paleniska kominka z zewnątrz i lekkie nadciśnienie w pomieszczeniu.

U mnie w pomieszczeniu, gdzie przewidziano kominek jest rura doprowadzająca powietrze do kominka oraz jest tylko nawiew od rekuperatora (i nie przewiduje się wentylacji grawitacyjnej, bo ta jest oczywiście wykluczone przepisami prawa bud. z racji istnienia went. mech.), więc wnioskuję że nadciśnienie będzie.

A jak wygląda sytuacja z odbiorami? Sam fakt, że coś da się wyregulować tak, aby było
bezpiecznie to za mało. Chciałbym mieć pewność, że kominiarz lub ktokolwiek inny nie
zakwestionuje danego rozwiązania.Planuję otwarty kominek. Zastanawiałem się jak to połączyć z WM i wygląda na to, że się nie da. :(. Teoretycznie, przy wentylacji nawiewnej lub zrównoważonej z nadciśnieniem powinno nadciśnienie spowodować uchodzenie gazów spalinowych kominem. Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację gdy, przy przymkniętym szybrze (bo jak inaczej sterować ciągiem w otwartym kominku?) nawiew, przy ograniczeniu ciągu spowoduje wtłaczanie części spalin do pomieszczenia. Z drugiej strony, przy instalacji wywiewnej, będzie ona konkurencją dla ciągu, choć dochodzę do wniosku, że byłaby bezpieczniejsza, o ile wyciąg będzie nad kominkiem. Ewentualne spaliny wylecą wentylacją. Nie dopuszczają jednak takiego rozwiązania przepisy. Moim zdaniem, na czas używania kominka należy WM wyłączyć. Bieg "kominkowy" w rekuperatorach to nic innego jak nadciśnienie. Przy braku czy ograniczeniu ciągu w otwartym kominku może to być niebezpieczne. Gdyby trzymać się literalne przepisów to powinien kominiarz odebrać instalację z nawiewem lub zrównoważoną.

Andrzej.K
15-11-2015, 22:44
A ja mam pytanie-wstrzele się. Od roku użytkuję WM z reku zrównoważonym i kominek z płaszczem wodnym z zewn.dolotem pow. Wszystko było ok, ale od ok2mies. podczas dokładania drewna wylatuje dym na pokój. nie sporo ale śmierdzi, wkurza. Tak też się zaczęło od ok2 mies. podczas rozpalania dym walił na pokój 4tą górną stroną(szparą tam gdzie nie ma sznurka uszczelniającego)z między szybą a obudową drzwiczek. Wyłączamy WM na czas rozpalania i dym już nie doskwiera, natomiast nadal doskwiera przy dokładaniu drewna nawet przy wył WM. Właśnie wtedy jak komin jest gorący... Dolot fi100, komin fi160. Czysty. O co chodzi? Kominek jest w pomieszczeniu o ok.76m2 i znajduje się między 2nawiewy a 1 wyciąg WM. Też jak nie pali się w kominku a żar prawie wystygł to między kominkiem a anemostatem wyciągowym śmierdzi kopcuwą. Scianę nad drzwiczkami mam już przykopconą gdzie przez rok było ok. Gdzie przyczyna?

uki1
27-02-2016, 16:17
Brudny filtr nawiewy, zapchany gwc, wyekspleatowanie wentylatora nawiewnego ...

Andrzej.K
27-02-2016, 21:28
już znalazłem zapchała się czerpnia ...

Aga-Białystok
03-03-2016, 13:07
Jaki narożny wkład ze średniej półki cenowej możecie mi polecić do domu z WM?
Podkreślam, musi być szyba narożna.
Chciałabym się zmieścić w 4 cyfrach ze wszystkim.

fotohobby
03-03-2016, 14:35
"Ze wszystkim" to znaczy z obudową ?
Baaaardzo optymistyczne podejście ;)

Aga-Białystok
03-03-2016, 14:36
Bez obudowy i komina :)

fotohobby
03-03-2016, 14:51
Mimo to optymistycznie :)
BEF Flat 6CL
Hajduk Smart 2l na przykład...

Aga-Białystok
03-03-2016, 21:33
Dzięki :) W specyfikacjach nie widzę informacji czy są to szyby gięte czy łączone, jak sądzisz? Gdzieś na forum przeczytałam, że łączone odpadają...
Żeliwny lepszy od stalowego, prawda?

fotohobby
04-03-2016, 00:49
Bef powinien mieć giętą, Hajduk - wątpię.
Dopytaj na dziale kominki.

Stal, stali nierówna, podobnie żeliwo żeliwu.
Taniutkie wkłady w marketach często są żeliwne.

A wkładów z cortenowskiej stali używa się w niewentylowanych obudowach...

Zdun Darek B
04-03-2016, 19:54
A wkładów z cortenowskiej stali używa się w niewentylowanych obudowach...

Stal Cor Ten ze względu na swoją odporność znajduje zastosowanie we wkładach dedykowanych do ;
1. zabudów piecowych bez wentylacji ,
a] Romotop rodziny;
- Dynamic
- KV 025
2. zabudowach konwekcyjnych grzejących powietrzem
3 wodnych - najdłuższa żywotność w kontakcie ogień /woda , np. Romotop KV 025W 01/02

Zdun Darek B
04-03-2016, 19:56
Bez obudowy i komina :)
Romotop HEAT lub Romotop 6.6.3

Zdun Darek B
04-03-2016, 19:57
Bez obudowy i komina :)
Romotop HEAT lub Romotop 6.6.3

Aga-Białystok
04-03-2016, 20:02
Dziękuję. Przeanalizuję.
Pozdrawiam :)

Aga-Białystok
04-03-2016, 20:06
Romotop HEAT lub Romotop 6.6.3

Jaki model jest na zdjęciu? Google pokazuje mi w powyższych szpros.

Zdun Darek B
04-03-2016, 20:26
Wejdź na www.romotop.cz w zakładce krbove vlozky zobacz rodzinę "HEAT "
Polska strona będzie niedługo uzupełniona o nowe modele

fotohobby
04-03-2016, 21:02
Romotop HEAT lub Romotop 6.6.3

Ale swoją drogą, to ile trzeba za ten wkład zapłącić ? Jaką ma moc ?

bo ten 6.6.3. o mocy nominalnej 14kW... Sorry, ale takie coś będzie coraz trudniej sprzedać w nowoczesnych domach....

edit:
aaa, już widzę... ten HEAT za 1200EU, czyli w Polsce jakieś 5.5tyś...

Aga-Białystok
04-03-2016, 23:04
Doklikałam się do modelu BEFa inter v 8 cl. Wydaje się rozsądny. Co na to specjaliści? Oczywiście pod kątem WM. I jeśli tak to czy z szybą podnoszoną czy tylko na bok? Ktoś gdzieś kiedyś pisał, że podnoszona przy WM to zło...

fotohobby
04-03-2016, 23:11
Tylko, że on ma nominalną moc 13kW.
Podany zakres mocy 8-13kW

8 kW - jak będziesz palić spokojnie. Nie wiem, czy będzie to wyglądało efektownie, ale mocy będzie oddawało tyle, że przy -20C ogrzałabyś tym cały dom.
A będzie to wkład, który będzie oddawał całe ciepło do jednego pomieszczenia.
Swoją drogą - jak dużego ?

Aga-Białystok
04-03-2016, 23:43
kominek na środku domu, 'przed' wkładem 35 m2, po bokach po 10 m2 plus bezpośrednio nad kominkiem schody na poddasze :)

fotohobby
04-03-2016, 23:51
Nie jest źle, ale mimo wszystko 14kW bym nie stawiał

Aga-Białystok
05-03-2016, 08:10
Dowiedziałam się, że bef flat 6 cl ma szybę giętą w standardzie.

fotohobby
05-03-2016, 09:38
Fajny wkład, podobnie, jak ten Romotop Heat

Zdun Darek B
05-03-2016, 12:18
edit:
aaa, już widzę... ten HEAT za 1200EU, czyli w Polsce jakieś 5.5tyś...

Heat 50.44.33.13 , 13 = gięta szyba, cena katalogowa 970 euro netto
Moc regulowana od 2,5 - 7kW

Andrzej.K
05-03-2016, 12:23
Nie jest źle, ale mimo wszystko 14kW bym nie stawiał
to fakt ja mam 12 KW z płaszczem powietrzna moc max ok 2-3 KW na pomieszczeniu 78m2 dziś przy +4C jest nie do wytrzymania, gdy grzeje wodę i na dodatek piekarnik chodzi.

Aga-Białystok
06-03-2016, 00:18
No dobrze.
Romotop 50.44.33.13 nawet mi się podoba, choć śmiesznie się czyta po czesku.
Chwilowo skupię się na BEFach. Czym różni się flat 6 od trend 6? Moc podobna. Cena praktycznie taka sama.

I jak to w końcu jest, ma być szczelny czy nie do końca?

Jak jest z serwisem tych czeskich wkładów?

Zdun Darek B
06-03-2016, 14:29
Romotop.
Produkuje ponad 40 000 palenisk rocznie , 30% pod własną marką , reszta dla producentów zza Odry , skandynawskich i innych .

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny obsługuje , prawie polskojęzyczna , grupa fabryczna w składzie technik serwisant i kierowca.
Drobiazgi typu szamoty uszczelki itp, załatwia diler który sprzedał towar.

Aga-Białystok
06-03-2016, 20:50
Dzięki, brzmi rozsądnie.

neko
25-08-2018, 11:40
Czy jest zalecane aby w systemie gdzie jest kominek zamknięty i rekuperator, zrobić sterowanie w taki sposób, aby po otwarciu drzwi kominka rekuperator się wyłączał? Wyłączane reku ręcznie przy dokładaniu drewna do kominka wydaje się być mało wygodne. Kominek ma oczywiście doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Instalacja rekuperacji ma pracować na lekkim nadciśnieniu (nawiew: 360 m3/h, wywiew: 350 m3/h). Czy bez wyłączania reku (ręcznie lub sterownikiem) otwieranie drzwi przy takiej instalacji reku może grozić wciąganiem dymu do salonu, czy jest to mało prawdopodobne? W pobliżu kominka jest nawiew. Natomiast wywiew jest oddalony o ok. 7 metrów.