PDA

Zobacz pełną wersję : murowanie porotherm 44



raydenstream
25-09-2008, 21:39
Witam

Mam pytanie.

Czy murując z ściany np porotherm 44 czyli bez docieplania.
zaprawe sie daje tylko miedzy góra i dołem cegły??

Czy daje sie róniez miedzy szczeliny łaczace porotherm ( na rys bok)??

zaznaczyłem na zdjeciu
BOK - miejsce łaczenia z drugim porothermem szerokosc sciany

http://images45.fotosik.pl/14/0a5bdb328f7fe5a9.jpg

andre59
25-09-2008, 22:16
Tylko GÓRA, czyli tylko spoina pozioma.

ubek
26-09-2008, 12:35
Tylko GÓRA, czyli tylko spoina pozioma.
Potwierdzam. Jednak musisz zwrócić uwagę na dosunięcie poszczególnych pustaków, tak aby między nimi nie było szczelin. Robi się to w ten sposób, ze kolejnego pustaka w warstwie wkłada się "od góry" przesuwając go po zamku ostatniego. Przesuwając pustaka po zaprawie utworzy się wałek pomiędzy nimi.
Kolejna rada - pustaka należy zwilżyć.

mija74
26-09-2008, 14:28
www.wienerberger.pl
Tam znajdziesz dokładny instruktaż murowania z tych pustaków. Też budujemy z porothermu 44 - wydrukowałam instrukcje mojemu murarzowi i widać po jego pracy, że pilnie ja przestudiował. Ale mam bystrego i otwartego na nowości majstra :))

cieszynianka
26-09-2008, 18:25
No i najlepiej na ciepłej zaprawie, żeby mostków nie było :wink:

szafa
27-09-2008, 07:06
Z czego robiliście fundamenty do porothermu 44 bo standardowe bloczki mają 38 ? Czy taka cegła zwisa z fundamentu czy też jakiś szerszy trzeba robić ?

beton44
27-09-2008, 07:41
Tylko GÓRA, czyli tylko spoina pozioma.
Potwierdzam. Jednak musisz zwrócić uwagę na dosunięcie poszczególnych pustaków, tak aby między nimi nie było szczelin. Robi się to w ten sposób, ze kolejnego pustaka w warstwie wkłada się "od góry" przesuwając go po zamku ostatniego. Przesuwając pustaka po zaprawie utworzy się wałek pomiędzy nimi.
Kolejna rada - pustaka należy zwilżyć.

ale weź pod uwagę że standardowy wykonawca
jest nauczony murować przesuwając cegłę w bok
http://www.malarze.com/obrazy/kobzdej_podaj.jpg

dlatego między innymi istnieje szkoła przeciwników ścian jednowarstwowych :-?

les111
29-09-2008, 14:00
Ja mam porotherm 38 a fundamenty mam monolityczne (lane) grubości 45cm

ketiso
29-09-2008, 19:13
standardowy polski kierowca, który pojechał do np Londynu jeździ tam lewą stroną pomimo swoich przyzwyczajeń. Ten zaś, który powraca do kraju jeździ zaś prawą. Podobnie z murarzami .
Nadwieszenie PTH 44 do 20% jest dopuszczalne. Więc 38 cm fundament jak najbardziej jest ok.


hej

CityMatic
29-09-2008, 19:16
standardowy polski kierowca, który pojechał do np Londynu jeździ tam lewą stroną pomimo swoich przyzwyczajeń. Ten zaś, który powraca do kraju jeździ zaś prawą. Podobnie z murarzami .
Nadwieszenie PTH 44 do 20% jest dopuszczalne. Więc 38 cm fundament jak najbardziej jest ok.


hej

:lol: Bardzo dobry wniosek :wink:

szafa
29-09-2008, 19:18
No to mnie uspokoiliście bo w tym roku uporam się ze stanem 0 wiec nie wiem jeszcze na 100 % czy to będzie PH 44 czy tez PH 30 + wełna 12 a tak czy siak powinno się udać :-)

Marek30022
30-09-2008, 11:12
No to mnie uspokoiliście bo w tym roku uporam się ze stanem 0 wiec nie wiem jeszcze na 100 % czy to będzie PH 44 czy tez PH 30 + wełna 12 a tak czy siak powinno się udać :-)

Zastanów się mocno nad ścianą jednowarstwową. Ostatnio widziałem jak dobrze wykonane ściany z Ytonga pokrywano styropianem. Nie dlatego, że w zimie było za zimno ale dlatego, że w lecie było za gorąco.

CityMatic
30-09-2008, 17:59
albo PTH 25 + 15-20cm styropianu

Taka ściana to nieporozumienie-tylko wełna do cegły inaczej właściwości ceramiki są "pogrzebane" :-?

NJerzy
30-09-2008, 18:36
Krótko jesteś na tym forum to jeszcze wierzysz w "oddychające ściany". Brytalna prawda jest taka że ściany z "cudownej czerwonej ceramiki" trzeba izolowac cieplnie styropianem, a do trzeba wentylować - wentylacją mechaniczną (:-()

beton44
30-09-2008, 18:49
albo PTH 25 + 15-20cm styropianu

Taka ściana to nieporozumienie-tylko wełna do cegły inaczej właściwości ceramiki są "pogrzebane" :-?


co jest "pogrzebane" mógłbyś poszerzyć wypowiedź

bo /IMHO/
nie jest tak źle - w żaden sposób nie pogorszy się
podstawowa cecha wymagana dla materiału na ściany nośne
czyli wytrzymałość na ściskanie :-?

CityMatic
30-09-2008, 19:39
Taka ściana to nieporozumienie-tylko wełna do cegły inaczej właściwości ceramiki są "pogrzebane" :-?
mam U-220 + 20 cm styropianu, i nic mi się nie pogrzebało, możesz trochę jaśniej co ma mi się pogrzebać ??

Chodzi mi o bardzo korzystny mikroklimat panujący w pomieszczeniu z ceramiki polaryzowanej-uważam, ze zastosowanie styropianu jako ocieplenia stwarza, ze ściana niczym nie rożni sie np od tej wykonanej z betonu komórkowego czy żelbetu a właśnie dzięki tym właściwością uważam ceramikę za "zdrową"

raydenstream
30-09-2008, 19:58
Murowałem sciany dundamentowe na grubość 38 i porotherm wystaje 6 cm, wiec jest to wpełni dopuszczalne.
A co do szkoły murowania to niech wszyscy nie beda tak sceptycznie nastawieni do przesuwania pustaków w bokczy od góry do dołu 8)
Trzeba mieć ludzi na budowie z głową, a w razie czego cos im zasugerować

powodzonka

CityMatic
01-10-2008, 05:56
Chodzi mi o bardzo korzystny mikroklimat panujący w pomieszczeniu z ceramiki polaryzowanej
co to za rodzaj ceramiki polaryzowanej?? pierwszy raz się spotykam z czymś takim ??
czy tobie się przypadkiem nie pomyliło z tym??
http://www.spcp.pl/

BTW a może tobie się nie tylko mylą podstawowe pojęcia ale również pomyliło ci się z tym oddychaniem ścian, a ten właściwy mikroklimat to nie przypadkiem z ulotki marketingowej producentów wełny mineralnej ??

Masz rację chyba już wszystko pomieszałem-zbyt dużo sie naczytałem i jedno jest "za" a drugie "przeciw"
Przyznaję rację ze reklama nas przytłacza.
Pomimo wszystko ja i tak buduje z betonu komórkowego.
(pomimo tego ze naprawdę ok 6 mc analizowałem wszystko za i przeciw)
Pozdrawiam

ubek
01-10-2008, 14:16
Krótko jesteś na tym forum to jeszcze wierzysz w "oddychające ściany". Brytalna prawda jest taka że ściany z "cudownej czerwonej ceramiki" trzeba izolowac cieplnie styropianem, a do trzeba wentylować - wentylacją mechaniczną (:-()

Nie potwierdzam tych dziwnych wniosków
Nie docieplałem - wnętrze jest ciepłe zimą (długo trzyma) a zimne latem. Drugi dom też taki bedzie.
Mam wentylację grawitacyjną - sprawdza się.