PDA

Zobacz pełną wersję : Czy 400.000 wystarczy na dom???



sibik
27-09-2008, 16:01
Witam zastanawiam się nad budowa takiego domu: http://projekty.dom.pl/kbp_skotniki.htm#sz[url] i zastanawiam się czy zamknę się w 400.000 w stanie pod klucz ? Ma to być prosty projekt bez udziwnień bez piwnicy( dodatkowe pomieszczenie jako kotłownia całość kolo 140m2

Nefer
27-09-2008, 16:11
sibik
WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi


Poszukaj w Wymianie doświadczeń i Liście płac wykonawców.

sibik
27-09-2008, 16:45
Ciężko coś znaleźć bo większość domów to domy bardziej skomplikowane z dachem itd, a tu chodzi o zwykły kwadraciak z prosta zabudowa wewnętrzną

Nefer
27-09-2008, 18:17
http://forum.muratordom.pl/cena-stan-surowy-otwarty-sezon-2008-rozsadna-ta-cena,t132141.htm
http://forum.muratordom.pl/ile-placiliscie-za-wybudowanie-domu-w-stanie-surowym,t17856.htm

Zależy ile umiesz sam zrobić. Jeśli niewiele - zależy jakie materiały wykończeniowe wybierzesz. Jeśli niedrogie - licz 2500 za metr.

sibik
27-09-2008, 19:56
Sam raczej dużo nie zrobię to nie moja dziedzina, a jeśli chodzi o materiały to tez nie chce przesadzać z ceną, ale tez byle jakich nie brać. Czyli kolo 2500zł/m2 za dom do którego tylko meble wnosić? dobrze rozumiem?

Nefer
27-09-2008, 20:00
Sam raczej dużo nie zrobię to nie moja dziedzina, a jeśli chodzi o materiały to tez nie chce przesadzać z ceną, ale tez byle jakich nie brać. Czyli kolo 2500zł/m2 za dom do którego tylko meble wnosić? dobrze rozumiem?Tak na moje oko - ale też zależy gdzie budujesz. Ja u siebie zląduję raczej na 3k.

wisia30
27-09-2008, 21:33
Nasz domek to http://www.studioarcis.pl/opis.php?id=114&b=1, za 400,000 na pewno się wprowadzimy i zrobimy coś koło domu.

jea
27-09-2008, 21:36
Ja sprzedam dom pod klucz za 415...i jeszcze zarobię 8)

sibik
27-09-2008, 21:37
Buduje się w woj. opolskim w nie tak dużym mieście, dziękuje bardzo za odp teraz wiem na co mogę liczyć

panda
28-09-2008, 03:06
.....teraz wiem na co mogę liczyć
Oj żebyś się nie przeliczył :( Jak ocieplisz fundamenty, ściany, dach - cienko czy grubo? dobrym materiałem (drogi) czy byle jakim (będzie taniej)? IMHO 10 cm styropianu na ściany to nie za bogato.
Podobnie co do okien - jakie? A ogrzewanie? Drogie w inwestycji ale tanie w eksploatacji czy odwrotnie? Elektryczne minimum (żarówka i gniazdko na pokój) czy coś więcej?
Dom budujesz raz, potem to już tylko płacisz za eksploatację. I kiedyś (emerytura) pojawią się dylematy - włączyć ogrzewanie czy założyć drugie kalesony?
Według mnie dom jak najbardziej ciepły i samoobsługowy chociażby pod względem ogrzewania. Można gaz, PC, kocioł na węgiel, miał, zrębki, owies itp. itd. Nie wiem ile masz lat ale kiedyś się zestarzejesz :) Choroba, wypadek, i co wtedy? Jestem właśnie w takiej sytuacji - zagipsowany, chodzę o kulach i tak przez najbliższe 2 miesiące a zima idzie. Nie ma szans gdyby trzeba worek węgla podnieść, ba, po bryłkę ciężko byłoby się schylić. Mam PC, nie narzekam. Mój sąsiad przez płot, uszkodzony kręgosłup, ledwie chodzi a podstawowe źródło ogrzewania to kominek. Do przemyślenia.
Bo taki dom to jak się uprzesz to i za 200 tys. wybudujesz (a resztę na lokatę lub na wczasy jak tutaj niektórzy spece radzą), tylko czy to będzie Twój dom czy apartamentowiec z faveli?

Oczywiście wszystko co powyżej jest nieaktualne jeśli dom budujesz na kilka lat i już wiesz że będziesz stawiał następny, lepszy :)

bmiara
28-09-2008, 08:10
Weź nie przesadzaj panda. Styropian wraz z całą elewacją zmieni jeszcze kilka razy zanim się zestarzeje. No chyba że ktoś buduje np. ścianę trójwarstwową z elewacją z klinkieru wtedy faktycznie trzeba raz a dobrze.

wisia30
28-09-2008, 10:39
Tak jak napisałam za 400,000 wprowadzisz się do tego domu. Myślę że oceniasz te koszty bardzo realnie. My planujemy przeprowadzkę za jakiś miesiąc, dom jest z pustaka max-a, ocieplenie 12cm styropianu, strop 30cm wełny. Na żadnej instalacji nie oszczędzaliśmy, mamy nawet nadprogramowe bo zrobiliśmy wentylację mechaniczną i centralne odkurzanie. Piec mamy z podajnikiem na ekogroszek lub pellety(do wyboru). Wszystkie prace były zlecane firmom, jedynie elektrykę, wodę, kanalizację, wentylację i odkurzacz centralny wykonał mąż. Dodam jeszcze że dom ma całkowite podpiwniczenie.
Mam jedynie dwa zastrzeżenia do projektu który wybrałeś, po pierwsze dach łamany do środka - to potencjalne kłopoty, przemyśl czy idzie zmienić to i wyprowadzić go na zewnątrz, po drugie dość mały salon, rozumiem że coś za coś ale może zrezygnować z sypialni na dole?

panda
28-09-2008, 10:44
.......Styropian wraz z całą elewacją zmieni jeszcze kilka razy zanim się zestarzeje.......
:o :o :o
Gdyby się nazywał np. Kulczyk to kto wie. Rozumiem że wielu znasz takich co zmieniają ocieplenie budynku wraz z elewacją co kilka lat. Tylko co nimi kieruje? Za ciepło, za zimno, faktura się znudziła?

sibik
28-09-2008, 12:33
wisia30 czyli z tym projektem zmieściliście się w 400.000 nie oszczędzając na materiałach? To dobra wiadomość dla mnie gdyz moj projekt jest dużo "uboższy" wiec mam nadzieje, ze nie będzie problemu

wisia30
28-09-2008, 16:24
Na razie zmieściliśmy się w 300.000. Mamy jeszcze zapłacić resztę za elewację (na razie tylko zaliczka była, a w tym tygodniu pewnie skończą), kafelki na balkony i wejście do domu, na resztę domu już wszystko jest i jest w trakcie wykonywania, zapłacone zaliczki na meble i schody na piętro więc trzeba będzie zapłacić jeszcze resztę i sprzęt AGD do kuchni. Do wewnątrz już wszystko jest poza tym kupione, ściany już wszędzie zagruntowane jeden raz, tylko przemalować na gotowe.

sibik
28-09-2008, 17:53
Aha czyli zmieścicie się w tych 400.000 razem z umeblowaniem itd? To fajnie, a jakiej klasy materiały do budowy używaliście wiem, ze na tym można sporo zaoszczędzić, ale tez możne się to zemścić w przyszłości

wisia30
28-09-2008, 19:54
Beton braliśmy z gruchy, zagęszczany jeszcze taką łatą wibracyjną, że jak teraz trzeba coś przewiercić przez strop to prędzej sam wpadniesz w jakiś rezonans od tej wiertarki udarowej, niż beton puści. Max-y były różne bo stawialiśmy od początku tamtego roku i wiadomo jak to było z materiałami, były trzy dostawy: z Odonowa, Leier i jakieś niemieckie, wszystko zamawiane w PSB więc firma ogólnopolska, chyba nie wciskaliby bubli. Na dach poszła wełna megarock z Rokwool-a, na ocieplenie styro- firma mi nie znana, kupił nasz wykonawca, ale styropian jest na zakładkę, więc droższy. Jak widzisz nie oszczędzaliśmy zbytnio na materiale, newralgiczne miejsca w domu takie jak balkon znajdujący się nad salonem są ocieplone płytami poliuretanowymi. Oczywiście wszędzie starałam się negocjować ceny i schodzić z kosztami w dół, ale na pewno nie za wszelką cenę, jakość też miała znaczenie. Jedynie na forum muratora trafiłam zbyt późno by kontrolować prace praktycznie do stanu surowego otwartego, mam nadzieję że niczego nie spiep...li.

arktyk
28-10-2008, 14:35
Powinienieś spokojnie się w takiej kwocie zamknąć.

Pozdr,

areq
28-10-2008, 15:33
W Opolu,ten dom wyniesie cię około 320tys.Na gotowo.
jak wydasz więcej to przepłaciłeś.
Fundament+ściany+stropy+dach+okna+przyłącza 160tys powiedzmy że to stan surowy zamknięty,ale elewację już liczę.Dach mimo,że bardziej to stropodach wyniesie Cię w porównaniu do 300m2 dachów ceramicznych grosze. Tu masz niecałe 100m2 dachu licz po 300zł/m2 to tylko 30tys
Instalacje+tynki+kafle+armatura+podłogi+stolarka wewnętrzna max 120tys tu na tym etapie jesteś w stanie zejść do 80tys ale i wydać z 300tys:)
Okładzina schodów+kominek+duperele 30tys oczywiście bez szaleństw.

NJerzy
02-11-2008, 08:45
Za 400 000 to bym ten domek zbudował, umeblował, i jeszcze stówkę zarobił :-)

daggulka
03-11-2008, 09:54
spokojnie wybudujesz ten dom za 400.000zł, jeszcze Ci zostanie :D

Jola z Melisy
04-11-2008, 20:54
No, z palcem w .....My zmieścimy się niecałych 300, a dom mam trochę większy i bardziej sklomplikowany. :roll:

maysee
11-11-2008, 12:32
Szacuneczek kolezanki i koledzy. Chcialem przylaczyc sie do tematu bo tez staram sie teraz oszacowac wszystkie koszta (bardzo pobieznie co prawda). Buduje dom z uzytkowym poddaszem (180m2-podwojny garaz wliczony). Dom powstaje w woj Wlkp. W tym roku zalatwilismy wszystkie pozwolenia, przesunelismy dren na dzialce, i razem z projektem, wylanymi fundamentami, zwirem, emkami i slepym betonem - wyszlo nas dokladnie 30tys i 1 zl. (dzialka nie wliczona). Po przeczytaniu paru postow chce sie upewnic czy moge szacowac wybudowanie domu od 2500 do 3000zl za m2? Zdecydowalem sie na klasyczna sciane 3-warstwowa. Jakas cerama, welna w srodek i elewacja. Czy moze powinienem przesunac kalkulacje za m2 w strone 3500zl? Pozdrawiam i spadam.

wisia30
11-11-2008, 20:00
Witaj, trudno mi oceniać koszt wykonania ściany trójwarstwowej, ale nie sądzę żebyś wyszedł ponad 3000 zł za m2. Jeszcze jak porównuję ceny to niektóre materiały spadły z cenami do wysokości z 2006 roku i myślę że ta wielka górka na którą my trafiliśmy już nie wróci. Pozdrawiam

maysee
13-11-2008, 23:25
WItam i dzieki za odp. Mam nadzieje, ze gorka nie wroci. Swinia by byla gdyby wrocila, (swinska gorka?).

areq
14-11-2008, 13:03
maysee: mam przed sobą najnowszy katalog cen jednostkowych robót i obiektów inwestycyjnych na III kwartał 2008.
Podam Ci cenę kosztorysową ,z narzutami jak dla firm wykonania na gotowo z wszystkimi wykończeniami domu oraz niektórymi niezbędnymi elementami zewnętrznymi typu taras,cokół,opaska...
Dom "Dorotka" pracowni Archipelag 94,7m2 pow.użytkowej
Kwota za m2 to 3069zł.
Jeśli do swoich założeń przyjmiesz kwotę około 2300-2500zł/m2 to wiele się nie pomylisz.
Dlaczego 2500m2? Czym mniejszy dom,tym większa cena jednostkowa za m2.Spora część z nakładów jest zbliżona dla domu 100m2 jak i 200m2,choćby przyłącza i cała część administarcyjno-projektowa że tak powiem:)
Odejmij więc spokojnie 15% ze względu na 180m2 różnicy do 94m2-mamy 3069*0,85=2608.
Ze względu na ogromny spadek sprzedaży materiałów budowlanych i na razie nieznaczne /będą spore do 30%/ spadki cen robocizny,spokojnie miożesz odjąć kolejne 10%.
2600*0,9=2347m2.
Pamiętaj że budowlanka ciągnie jeszcze stare inwestycje,mase firm i firemek siedzi na wielomieszkaniówce co się wkrótce skończy.Znów będzie walka o klienta a nie o wykonawcę.
Oczywiście musisz założyć średnią klasę materiałów wykończeniowych oraz brak elementów ponadstandardowych typu rekuperator,pompa ciepła czy klima centralna.
Jeszcze inaczej licząc-koszt pod klucz w 2005r wynosił około 2000zł/m2,przez 3lata uwzględniając inflację doszło z 20% wychodzi2400zł.
W 2007 roku mogłoby Ci nie starczyć te 3000 za m2,co moim zdaniem było absurdem cenowym...wreszcie wraca do normalności

sky4
14-11-2008, 15:28
Policzyłem i u mnie tzn w Poznaniu 170m2 - z wykończeniem nie wystarczy.

areq
16-11-2008, 20:19
Policzyłem i u mnie tzn w Poznaniu 170m2 - z wykończeniem nie wystarczy.

Co nie wystarczy?3tys czy mniej?
Jak zacząłeś budowę w 2006-2007roku to fakt podsumowując koszty,może Ci nie starczyć 3koła za mkw.
Jak masz zamiar zacząć to kontaktuj się z wykonawcami w styczniu lutym-ceny Cię zadziwią...:)
Aha i unikaj firm pseudofullwykonawczych "Bolek i Kompani",przepłacisz i to ze stówę na całości.

k$t
18-11-2008, 09:14
Prawie skończyłem budowę domu pod Wrocławiem. Wyszło mi 2.400 na m2 powierzchni użytkowej. A przeliczając na powierzchnię całkowitą 2.050.
Dom jest na gotowo do wprowadzenia, z umeblowaniem i firankami :)
Sporo na budowie zrobiłem sam - jak bym miał wycenić zaoszczędzoną robociznę to tak na 20-30 tyś.