PDA

Zobacz pełną wersję : porównanie kosztów budowy fundamentów



black_peter
02-04-2002, 16:19
Witam wszystkich!
Zamierzam budować własny dom. W tym roku chcę zrobić fundamenty.
O ile drożej wychodzi wylanie fundamentów z "gruszki"? Jak to policzyć? Gdzie szukać takich informacji? Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Piotrek

kodi_gdynia
03-04-2002, 06:22
Fundamenty to znaczy same ławy, czy również ściany fundamentowe czy również podłoga na gruncie.
Za m3 betonu z betoniarki zapłacisz ok. 100zł. - taki sam beton z gruchy to koszt ok. 170-180zł - okolice Trójmiasta.
Do tego dolicz jeśli musisz pompę - ok. 200zł za 1h.

Musisz wiedzieć, że beton z betoniarki nigdy nie będzie tak dobry jak z wytwórni. Tak więc ławy i stropy leję z gruchy świadomie przepłacając. Oszczędzam także czas i spory wysiłek.

Z policzeniem nie będziesz miał problemu. Oblicz objętość ław i będziesz znał różnicę.

Pozdrawiam

03-04-2002, 06:32
On 2002-04-03 07:22, kodi_gdynia wrote:


Musisz wiedzieć, że beton z betoniarki nigdy nie będzie tak dobry jak z wytwórni.

Pozdrawiam

Nie znam się na tym tak dobrze jak Ty (stanowisz dla mnie autorytet - podziwiam |Cię) - wytłumacz proszę, dlaczego ten beton z betoniarki nie będzie taki dobry jak z betoniarni - czy to wina betoniarki ? czy może ważniejsza jest umiejętność jej napełniania ?

Mery64
03-04-2002, 06:36
<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Mery64 dnia 2002-04-23 05:07 ]</font>

kodi_gdynia
03-04-2002, 06:45
Czuję pewną ironię w głosie, ale odpowiem. Beton mieszany na budowie nigdy nie będzie lepszy niż beton z wytwórni albowiem:
- bardzo ciężko jest dobrać odpowiednie i dokładne proporcje piachu, żwiru i cementu,
- prawie nigdy na budowie nie dysponujemy odpowiednim kruszywem /chodzi mi o uziarnienie/
- na budowie zazwyczaj nie dodajemy ulepszaczy, plastyfikatorów itp.,
- dodajemy wodę "na oko", nie znamy wilgotności kruszywa, więc ilość wody zawsze będzie odbiegać od normy.

Nie jestem budowlańcem, ale pewnie ktoś bardziej kompetentny niż ja dodałby coś do tej wyliczanki.

Stropy, ławy, nadproża itp, są zbyt ważne, aby pozwolić sobie na pewne błędy.

Mnie to nie denerwuje więc Pozdrawiam

black_peter
03-04-2002, 08:25
Witam,
bardzo dziękuję za informacje. Czy w kalkulacji betonu z betoniarki wziąłeś pod uwagę koszt wody, prądu, robocizny?
Czy muszę te koszty doliczyć?
I mam jeszcze (dla mnie ważne) istotne pytanie: zamierzam ławy i fundamenty zaszalować. Potem zabezpieczyć (mimo, że dom nie będzie podpiwniczony). Nie przesadzam?
Piotrek

kodi_gdynia
03-04-2002, 11:29
W kalkulacji nie liczyłem prądu, wody i robocizny.
Woda jest stosunkowo tania. Średnio na 1m3 betonu potrzebujesz ok. 150-160 litrów wody, więc jest to kilkadziesiąt groszy, a i prąd nie wychodzi drogo. W swojej mam silnik 0,55kW więc ostatnio wykręciłem ok. 2m3 i zużyłem chyba 1,5kW/h - to gorsze.
Robocizna to co innego, ja robię sam więc nie liczę, ale jeśli ktoś to robi to trzeba doliczyć parę złotych.

CO do zabezpieczania to nie rozumiem pytania. Ławy szalujesz, zbroisz i zalewasz. Co i w jaki sposób chcesz zabezpieczać? Chodzi ci o izolacje pionowe i poziome. Sprecyzuj.
Pozdrawiam

adam_67
03-04-2002, 12:51
Tak, miałem na myśli izolacje pionowe - chcę zabezpieczyć ściany fundamentów. Izolacje poziome - wiadomo. Sam wylewasz fundamenty?
Mimo, że z gruchy jest lepszy? (koszty?) Jeśli zdecyduję się na beton z gruchy to należy wylać ławy, odczekać kilka dni i wylać resztę? Czy można wszystko wylewać za jednym razem? Piotrek

black_peter
03-04-2002, 12:55
Troche namieszałem. Korzystam z komputera kolegi. Już zalogowałem się na siebie. Piotrek

Wob
03-04-2002, 13:27
Poszukaj w kalkulatorach MURATORA. Podając objetość betoniarki dostajesz wyliczenie ile porzebujesz poszczególnych składników aby przygotować w betoniarce o danej objętości beton B15, a mając te dane możesz sobie policzyć ile Cię będą kosztowały materiały na 1m3 betonu - doliczając transport, robociznę, prąd itp możesz w przybliżeniu poznać różnicę w koszcie betonu z gruchy i z betoniarki!
Pozdrawiam!

black_peter
03-04-2002, 13:42
Już znalazłem. Zrobię tak jak proponujecie. Policzę ceny wg obowiązujących na moim terenie i wszystko będzie jasne. Właśnie przeglądam http://www.abcdom.pl - wiele się dowiedziałem.
Piotrek.

EM
03-04-2002, 13:46
A kto to będzie robić? Bo jak wynajęci ludzie, to przeciez przy gruszce maja mniej pracy! Trzeba negocjować cenę!

Kodi ma rację: na ławach nie należy oszczędzać. To promile kosztów domu (różnice w cenach ław) a cholernie istotny fragment konstrukcji.
Ja lałem z gruchy ławy, potem murowałem ściany fundamentowe z nie najtańszych, dobrze zawibrowanych bloczków. Zaoszczędziłem na izolacji (dobre bloczki nie chłoną tyle Abizolu co marne). Wyszło w granicach budżetu, szybko i bez kłopotów z izolacjami.
Mam pewność właściwej jakości fundamentów i o to mi chodziło.

black_peter
03-04-2002, 13:51
Ja lałem z gruchy ławy, potem murowałem ściany fundamentowe z nie najtańszych, dobrze zawibrowanych bloczków. Zaoszczędziłem na izolacji (dobre bloczki nie chłoną tyle Abizolu co marne). Wyszło w granicach budżetu, szybko i bez kłopotów z izolacjami.
Mam pewność właściwej jakości fundamentów i o to mi chodziło.

Możesz napisać jakich bloczków używałeś? Czy twój dom jest niepodpiwniczony?
Piotrek

kodi_gdynia
03-04-2002, 13:53
Co do tego kalkulatora w Muratorze to mam pewne wątpliwości. Przeglądałem trochę innego typu lektury np. "Roboty zbrojarskie i betoniarskie" i tam są trochę inne proporcje. Więc ostrożnie z tym kalkulatorem. Należy zwrócić uwagę, iż cement generalnie podaje się w kg a piach i żwir w litrach. Są przelicznki które zamieniają kg na litry.
O ile mnie pamięć nie myli to 1kg daje 1,2 litra. To się odnosi do cementu. Muszę sprawdzić czy nie jest na odwrót.
Pozdrawiam

kodi_gdynia
03-04-2002, 13:59
Black_Peter - ławy lejesz i musisz odczekać parę dni jeśli chcesz murować z bloczków ściany fundamentowe. Obawiam się, że nie sposób wylać ław i ścian jednocześnie. Jak w tym przypadku zrobić izolacje poziomą?.
Zrób ławy najlepiej w gruncie /wychodzi tanio/ jeśli ci grunt na to pozwoli i koniecznie lej z gruchy. Poczekaj i wymuruj na tym ścianę fundamentową. Izolacja pozioma - 2 razy papa na lepiku lub folia np. Dorkena, a na izolację pionową np. Dysperbit x2, styropian np.5cm oraz klej, siatka, klej i dysperbit do poziomu gruntu.
Pozdrawiam

12-05-2002, 14:09
U mojego znajomego murarze lali beton z betoniarek i na drugi dzień zaczęli murować z bloczków. Radziłem mu aby sie nieco wstrzymal ale murarze go przekonali tłumacząc ze beton jest mocny (cement I + żwir + pospółka). Wymurowali fundamenty i odczekali tydzień zanim zaczęli murować ściany. Co wy na to. Pytam bo nie chcem popełnieć błędu u siebie. Czy wymurowanie ścian na takiej ławie bardzo ją osłabiło i czy jest to duży bład w sztuce.

jarpy
12-05-2002, 18:34
Witam
U mojego znajomego murarze lali beton z betoniarek i na drugi dzień zaczęli murować z bloczków. Radziłem mu aby się nieco wstrzymał ale murarze go przekonali tłumacząc ze beton jest mocny (cement I + żwir + pospółka). Wymurowali fundamenty i odczekali tydzień zanim zaczęli murować ściany. Co wy na to. / dla mnie w porządku / Pytam bo nie chcę popełnić błędu u siebie. Czy wymurowanie ścian na takiej ławie bardzo ją osłabiło / nie /i czy jest to duży błąd w sztuce / odpowiedź zależy od osoby odpowiadającej – z praktyki to nie błąd /

Janusz
12-05-2002, 20:31
jak nie masz piwnic to ławy i ściany fundamentowe możesz lać jednocześnie. Zaoszczędzisz na szalowaniu jeżeli wykop w ziemi poszerzysz na ławy deski też sporo kosztują. a co do izolacji poziomej to zrobisz ją na po wylaniu i tak podloga będzie wyżej.

skibicki
12-05-2002, 20:54
ja bym tam tez tak bezgranicznie nie ufal betoniarni z przygotowanym betonem z gruchy. niby jest wszystko przygotowane ale po przywiezieniu nie wiesz ile tak naprawde "oszczedzili" sobie przy jego przygotowywaniu w czasie prodkcji: cement itd. Jak sobie krecisz sam, lub masz zaufana ekipe to w sumie wychodzi lepiej, choc na "oko" mierzone...

kodi_gdynia
13-05-2002, 06:37
No wiesz Skibicki, idąc tym typem rozumowania, nie kupuj cementu bo stwierdzisz, że jest oszukany, albo pustaki źle wyrobione. Mój kolega kierownik oprócz mojej budowy zarządza przy budowie /kilkadziesiąt tysięcy m2 powierzchni/ biurowca dla Prokomu. Ostatnio byłem u niego. Nie mają tam betoniarki /no może jedna na drobniutkie rzeczy/. Wszystko leją z gruchy. Nie muszę mówić, iż całość /np. 220m3 betonu na strop klasy b-40/ idzie z węzłów betoniarskich. Dobre firmy nie mogą pozwolić sobie na fuszerę. To jest zbyt ważne. Gdyby coś się zawaliło a ekspertyza /robia takie na Politechnice - wycinają kawałek betonu i robia pełna analizę/ wykazałaby błąd w betonie to koniec - odszkodowania, sądy, itp.

Trzeba zaufać i ufam bardziej firmą które robia beton, bo zakładając, że jeśli oszczędzą to i tak będize lepszy niz nasz. Pozdrawiam.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2002-05-13 07:38 ]</font>

skibicki
13-05-2002, 19:32
czesc kodi!
nie mówie - przy budowie takiej, jaka opisywałes bierze sie pod uwage tylko dobre wytwórnie betonu, zbyt wiele jest do straceniajesli chodzi o prywatne betoniarnie, zaopatrujace rynek lokalny, tzn głównie małych inwestorów, wyszystko sie moze zdarzyc... nie mówie od razu ze wszyscy kantuja, ale to troche tak jak z kurczakami z rozna z Geant w Toruniu,tzw III zycie kurczaka (moze troche przesadzilem z porównaniem ale niech bedzie :grin: ) na razie

kodi_gdynia
14-05-2002, 06:13
Witaj Skibicki - Ja Ciebie doskonale rozumiem o ograniczonym zaufaniu do wytwórców wszelkiej maści. Zwracam tylko uwagę /mówię o trójmiejskim rynku betonu/, iż jest tu masę firm, ale tylko te dobre są widoczne tak naprawdę na rynku. Żeby było śmieszniej przez to że dużo sprzedają nie są droższe, mało tego nieraz tańsze i dodatkowo mają darmowy transport. Mówiąc o betonie z wytwórni pomijam jakąś tam pseudo fabryczkę z małej dziury. Oni może i owszem robią kanty, ale ci co trzymają pieczę w Trójmieście są wiarygodni.
Tak na marginesie to nie jestem związany z żadną firmą - nie znam nawet nikogo osobiście. Mam kilku znajowmych budowlańców, którzy podzielają moje zdanie.

Jesteś z Torunia. Moja żona pochodzi z tego miasta. Znamy te sytuacje z kurczakami. Ja nigdy się nie rozchorowałem a było tego trochę w moim życiu. To tak jak z betonem sporo osób leje beton i wszystko póki co stoi. :grin:

Pozdrawiam

twingo
28-06-2002, 14:29
Witam .
Mam do Was może lamerskie pytanie, ale widzę, że dużo tu wypowiedzieliście się na temat betonu więc sądze że wiecie co nieco. Pytanko krótkie - czy do produkcji betonu na budowie mogę użyć tylko pospółki czy też mix-piachu ze żwirem. Mój znajomy inżynier miesza tak, że już mu nie wierzę. Jedni mówią że styka cement,pospółka i woda inni że mix 4 składników. Jeśli wiecie coś w tej kwestii - pomóżcie. Oczywiście pytam ze względów czysto ekonomicznych. Taniej jest zamówić jedną wywrotkę niż dwie. Planuję postawić na działce domek 25m2 na słupach i stopach, bo to mniej betixu niż ławy. Ale jak jest z tymi składnikami ??? THANX za każdą pomoc.

kodi_gdynia
28-06-2002, 20:56
Chcąc zrobić super beton muszą być odpowiednie składniki.
W przypadku niezbyt skomplikowanej konstrukcji i niezbyt dużych obciążeniach jesteś w stanie sam wykręcić coś w betoniarce.
Zastosuj proporcje 1:4 lub ewentualnie 1:3 i daj cement + żwir taki jaki ci przywiozą ze żwirowiska. Składa się z dużych jak i drobnych kamieni i miału - jest to dobry materiał. Kiedyś tylko tak się budowało i chaty stoją.
Pozdrawiam

Szkoda czasu i zachodu, aby teraz mieszać żwir z piaskiem - choć tak się powinno robić. Ale spoko wytrzyma.

_________________


<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2002-06-28 21:58 ]</font>