PDA

Zobacz pełną wersję : prąd w garażu



bud07
01-10-2008, 21:51
witam.
Mam następujące pytanie:
posiadam garaż blaszak. Chciałbym przyłączyć do niego energię el. 230V.
Do rozpatrzenia są 2 warianty
A:
Przeciągnąć kabel z bud. gosp. mojej cioci do garażu. Założyć u siebie licznik i płacić Jej za zużyty prąd na podstawie licznika.
zalety- jest bliżej wady- wiecie gdzie się najlepiej wychodzi z rodziną :D
B:
Pociągnąć linię z bloku w którym mieszkam od licznika do garażu
zalety- prąd z własnego licznika, wady: odległość
Jak się ma prawo do takiego rozwiązania?


Kto może wykonać taką linię?
Cała działka na której znajdują cię budynki należy do wspólnoty mieszkaniowej.
Jaki byłby koszt (formalności +materiały?
odległości:
Wariant A:20m
Wariant B:60m

ekmir
01-10-2008, 21:53
Jedno i drugie rozwiązanie wg PB wymaga pozwolenia.

Nefer
01-10-2008, 21:56
oraz projektu, uzgodnień i podpisania umowy z dostawcą. Licznika też nie możesz sobie sam założyć.
Znaczy możesz wszystko - zbloku prąd poprowadzić też :roll: :o ..........ale może CIę to drogo kosztować :)

bud07
01-10-2008, 22:10
A projekt może wykonać każda firma, czy zakład energetyczny wyznacza firmę?
Jaki jest koszt projektu?

Nefer
01-10-2008, 22:13
Poszukaj trochę w temacie przyłącze prądu..bo musisz wystąpić o przyłaczenie prądu do swojego garażu. Najlepiej zajrzyj nastronę swojego lokalnego dostawcy.

Wowka
03-10-2008, 23:35
Przypuszczam, że gruntu do którego masz tytuł prawny jest tyle co pod garażem.
Czyli - budowa jakiejkolwiek instalacji (a tym jest przyłacze - nawet napowietrzne) wymaga uzyskanie zgody własciciela gruntu w którym/nad którym ta instalacja przebiega.
Już samo to czyni Twoje pomysły niezgodnymi z prawem.

Rada - co prawda to kosztuje ale zrób podłączenie garażu zgodne z zasadami. Wystąp w tej sprawie do ZE.

bud07
04-10-2008, 19:26
Przypuszczam, że gruntu do którego masz tytuł prawny jest tyle co pod garażem.
Czyli - budowa jakiejkolwiek instalacji (a tym jest przyłacze - nawet napowietrzne) wymaga uzyskanie zgody własciciela gruntu w którym/nad którym ta instalacja przebiega.
Już samo to czyni Twoje pomysły niezgodnymi z prawem.

Rada - co prawda to kosztuje ale zrób podłączenie garażu zgodne z zasadami. Wystąp w tej sprawie do ZE.

Tytuł prawny do nieruchomości ma Wspólnota Mieszkaniowa.
Ale - budując garaż też musiałem mieć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.
W tym celu (za wskazaniem Zarządu spółdzielni) zebrałem podpisy od całej WM - czyli wszystkich mieszkańców - 100% zgody.
Czyli jeżeli w tym przypadku nie było problemów, to czy taka lista podpisów nie wystarczy w ZE jako prawo do dysponowania nieruchomością?

A tak na marginesie - to kosztuje, czyli ile? :-?

Nefer
04-10-2008, 19:29
bud07 - każde przyłaczenie kosztuje inaczej. Nikt Ci na to nie odpowie. Po prostu przejdź sie do energetyki po warunki i wszystko będziesz wiedział.

bud07
04-10-2008, 22:08
ok. w poniedziałek ide do ZE.

ekmir
05-10-2008, 13:54
Tytuł prawny do nieruchomości ma Wspólnota Mieszkaniowa.
Ale - budując garaż też musiałem mieć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.
W tym celu (za wskazaniem Zarządu spółdzielni) zebrałem podpisy od całej WM - czyli wszystkich mieszkańców - 100% zgody.
Czyli jeżeli w tym przypadku nie było problemów, to czy taka lista podpisów nie wystarczy w ZE jako prawo do dysponowania nieruchomością?

I takie oświadzczenie musisz mieć również do uzyskania zgody na wykonanie przyłączenia zgodnie z PB (pozwolenie budowlane).