PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka zaprawa (bez betoniarki) ?



szczukot
02-10-2008, 21:49
Witam
Poleci mi ktos jakas zaparawe klejowa lub cementowa do murowania porothermu ? Zalezy mi ogolnie na tym aby byla na mieszadlo (nie na betoniake) i dobrze wychodzila cenowo/jakosciowo. Na razie jedyne co znalazlem sensownego to Atlas KB-15 (lub Atlas silmur). Co o tym sadzicie ? Wychodzi jakies 6 zl / m2 sciany. Sa jakies lepsze rozwiazania ?

Fantom

beton44
03-10-2008, 04:29
pustaki porotherm o ile mi wiadomo układa się na zaprawie
o grubości takiej mniej więcej tradycyjnej, nie klei jak jakiś Ytong....
tej zaprawy będzie dużo...dużo....

I w związku z tym nie wyobrażam sobie
budowy domu z mieszaniem zaprawy do murowania tego poroterma
w wiaderku z użyciem przyczepionego do wiertarki mieszadła :-?


jak nie chcesz betoniarki, to zrób jakąś skrzynię drewnianą/wykorzystaj
starą wannę/lodówkę i w niej mieszaj łopatą zaprawę

a jaka zaprawa - do ściany jednowarstwowej /nie polecam/ mają
jakąś swoją zaprawę "ciepłą" porotherma zapewne....
w innych przypadkach normalna zaprawa piasek+wapno+cement+woda

dziubek25077
03-10-2008, 05:20
Powiem ci tak:
Jak szukasz oszczędności to kup betoniarke, choćby najtańszą za 600-700 zł z marketu, Twoja budowę obrobi i jeszcze potem możesz ją sprzedać za pare groszy (na allegro choćby).
Ja dałęm za swoją (patrz avatarek :D ) 1500 zł i uwierz mi to była najbardziej sensowna oszczedność, Ja też oszczędzam na robociźnie ( nie na materiałach) bo buduje sam z ojcem, ale mieszadłem się zajedziesz, a przyokazji kilka wiertarek za całą budową (chba że masz jakiegoś boscha z niebieskiej seri lub makite) ale to by nie było sensu ich do tego używać, jeszcze sie dziur nawiercisz.
A co do gotowych zapraw to są naszpikowane różnymi dodatkami, też kiedyś robiłem remont gotowymi zaprawami i ogólnie stwierdzam że kicha, są kiepskiej jakości, przynajmniej te tańsze.
I przedewszystkim drogo wychodzą, po calej budowie różnica miedzy kupnem gotowych zapraw, a kupnem składników na zaprawe będzie taka że starczy ci na bardzo dobrą betoniarke.
Kup betoniarke, to najlepsze rozwiązanie.
Pozdro !!!

szczukot
03-10-2008, 08:46
Tylko, ze betonairke musze kupic JA, a wszelie wiertarki itp ekipa :) Wiec mi oszczedniej nie kupowac. Ale tak jak napisalem, bez zadnej zabawy z betoniarkami mozna smialo z gotowej zaprawy (i to w sumie dobry Atlas KB-15 - nawet lekko cieplochronny) zrobic smailo jakies 2,5 - 3m2 sciany z 25 kg zaprawy ktora kosztuje okolo 17 zl. czyli okolo 6 zl (+koszt wody i pradu) bedzie mnie kosztowalo wymurowanie 1 m2 scian. A ile wychodzi przy tradycyjnym robieniu (nie liczac sprzetu typu betoniarka) ?

Fantom

Aedifico
03-10-2008, 08:49
Dużo szumu jest przy okazji porównywanie cen pomiędzy firmą a ekipą co mnie coraz bardziej zadziwia bo z reguły ekipa to Pan Jasio i kielnia. Czy to tak naprawdę olacalne są ekipy nie dające gwarancji, nie posiadające sprzętu i ogólnie nie odpowiadające za nic?

piterazim
03-10-2008, 08:51
Tylko, ze betonairke musze kupic JA, a wszelie wiertarki itp ekipa

czyli jeśli dobrze zrozumiałem, to dom postawi ci ekipa, która nie ma betoniarki?

http://www.blaise.us/emots/laughing1.gif

szczukot
03-10-2008, 08:54
No tu akurat mam troche inaczej. Mam dobra firme a nie Pana Zenka. I ma kupe rozne sprzetu po elektroniczny wlacznie :) Ale 99 % robot jakie robia to na gazobetonie, ytongu itp a tam idzie praktycznie tylko klej lub zaprawa cienkowartswowa - betonairki wiec nie maja. A do tego wole im dac cos na czym sie bardziej znaja. I jakby dzisiaj gazobeton byl tanszy to tez bym z niego robil A tak to wole kupic poroton wienerbergera za 4,9 brutto sztuka i za 60 zl mam m2 sciany (cegla + klej) i to dobrej.

Fantom

Aedifico
03-10-2008, 09:28
No tu akurat mam troche inaczej. Mam dobra firme a nie Pana Zenka. I ma kupe rozne sprzetu po elektroniczny wlacznie :) Ale 99 % robot jakie robia to na gazobetonie, ytongu itp a tam idzie praktycznie tylko klej lub zaprawa cienkowartswowa - betonairki wiec nie maja. A do tego wole im dac cos na czym sie bardziej znaja. I jakby dzisiaj gazobeton byl tanszy to tez bym z niego robil A tak to wole kupic poroton wienerbergera za 4,9 brutto sztuka i za 60 zl mam m2 sciany (cegla + klej) i to dobrej.

Fantom

Nie wiem, jak dla mnie na domki jednorodzinne jeśli firma nie ma:
-niwelatora
-betoniarki
-wibratora
-samochodu dostawczego

To nie jest firma tylko Jasiu & Kielnia Company

Pomijam takie rzeczy jak narzedzia i wiertarki itp. jako oczywiste

piterazim
03-10-2008, 11:16
szczerze - jeśli firma specjalizuje się w ytongu to niech ci zrobią w ytongu.

poza tym jak obliczyłeś ile zużyjesz kleju?

dziubek25077
03-10-2008, 11:26
Przykładowo płace za worek cementu 13 zł to i tak jest dość dużo, robiąc zaprawe do bloczków fundametowych proporcje 2 części piasku na jednącementu (bardzo mocna) czyli zrobie 3 razy więcej niż ty z worka gotowca (teoretycznie), biorąc pod uwagę dużo tańszą zaprawe cementowo wapienną na ściany to wyjdzie ci z 5 razy taniej.
Jak masz ekipe składającą się przykłądowo z 4 - 5 osób to ptzy murowaniu będziesz miał do dyspozycji dwóch gości mniej bo jeden będzie cały czas mieszał a drugi nosił, (jak nadążą za ,urarzem).
Uwierz nie kupienie betoniarki to tylko pozorna oszczędność, generalnie wg mnie dużo na tym stracisz.
Apropo też sie nastawiam na oszczędności na budowie bo jak wspomniałem buduje sam z ojcem, ale w moim garażu mam wszystko, a chyba wiecej niż twoja ekipa budowlana, wszelakie elektronarzędzia, piłe spalinową betoniara, wszelkie przyrządy miernicze.
Wg mnie to pracuje na siebie a przy tym budowa we dwóch staje lekka łatwa i przyjemna ;)
Pozdro !!!

szczukot
03-10-2008, 12:08
No tu akurat mam troche inaczej. Mam dobra firme a nie Pana Zenka. I ma kupe rozne sprzetu po elektroniczny wlacznie :) Ale 99 % robot jakie robia to na gazobetonie, ytongu itp a tam idzie praktycznie tylko klej lub zaprawa cienkowartswowa - betonairki wiec nie maja. A do tego wole im dac cos na czym sie bardziej znaja. I jakby dzisiaj gazobeton byl tanszy to tez bym z niego robil A tak to wole kupic poroton wienerbergera za 4,9 brutto sztuka i za 60 zl mam m2 sciany (cegla + klej) i to dobrej.

Fantom

Nie wiem, jak dla mnie na domki jednorodzinne jeśli firma nie ma:
-niwelatora
-betoniarki
-wibratora
-samochodu dostawczego

To nie jest firma tylko Jasiu & Kielnia Company

Pomijam takie rzeczy jak narzedzia i wiertarki itp. jako oczywiste

Maja wszystko co napisane :) No moze oprocz samochodu dostawczego - maja taki maly dostawczak typu nissan czy cos.
A betoniarke i tak maja, i nawet jak beda murowac pierwsza warstwe to bez betoniarki sie nie obedzie - musza zawsze wyrownac ewentualne. Ale ciagle nie sciagnieta jest a ja w poniedzialek chcialbym ruszyc :(

Fantom

szczukot
03-10-2008, 12:09
Przykładowo płace za worek cementu 13 zł to i tak jest dość dużo, robiąc zaprawe do bloczków fundametowych proporcje 2 części piasku na jednącementu (bardzo mocna) czyli zrobie 3 razy więcej niż ty z worka gotowca (teoretycznie), biorąc pod uwagę dużo tańszą zaprawe cementowo wapienną na ściany to wyjdzie ci z 5 razy taniej.
Jak masz ekipe składającą się przykłądowo z 4 - 5 osób to ptzy murowaniu będziesz miał do dyspozycji dwóch gości mniej bo jeden będzie cały czas mieszał a drugi nosił, (jak nadążą za ,urarzem).
Uwierz nie kupienie betoniarki to tylko pozorna oszczędność, generalnie wg mnie dużo na tym stracisz.
Apropo też sie nastawiam na oszczędności na budowie bo jak wspomniałem buduje sam z ojcem, ale w moim garażu mam wszystko, a chyba wiecej niż twoja ekipa budowlana, wszelakie elektronarzędzia, piłe spalinową betoniara, wszelkie przyrządy miernicze.
Wg mnie to pracuje na siebie a przy tym budowa we dwóch staje lekka łatwa i przyjemna ;)
Pozdro !!!

Zle chyba liczysz. Bo zaprawy cementowej walisz chyba z 20 mm a kleju moze z 2-3 mm. I tu jest roznica. BO ze zwyklej zaprawy to z 60 kg ci wyjdzie 1 m2 sciany a z kleju z 60 kg to wyjdzie z 8 m2 sciany :)

Fantom

piterazim
03-10-2008, 12:16
Zle chyba liczysz. Bo zaprawy cementowej walisz chyba z 20 mm a kleju moze z 2-3 mm.

se łot?? :o :o :o

skąd masz takie informacje??

szczukot
03-10-2008, 12:24
Zle chyba liczysz. Bo zaprawy cementowej walisz chyba z 20 mm a kleju moze z 2-3 mm.

se łot?? :o :o :o

skąd masz takie informacje??

Ktore dokladnie ?

Fantom

piterazim
03-10-2008, 12:27
2-3 mm warstwa kleju do porothermu? zapewne, bierzesz ten wynik z strony atlasu dla silmuru.
poczytaj o sposobie nakładania teko kleju - pacą ząbkowaną - czyli na powierzchnię równą np. gazbeton

jak już to pomyśl nad zwykłą zaprawą murarską z grubością spoiny co najmniej 15mm - w porothermie są dziury i duża część kleju tam wyląduje

szczukot
03-10-2008, 12:43
Dokladnie rzecz biorac do porotonu (szlifowanego)

Fantom

piterazim
03-10-2008, 12:52
czyli użyj taki jaki zaleca producent, bo na forum chyba wszyscy użyli tradycyjnej zaprawy

założyłeś 2 wątki dotyczące tego samego problemu i nie uzyskałeś zadowalającej cię odpowiedzi, założenie trzeciego też nie rozwiąże twojego problemu

szczukot
03-10-2008, 12:57
Watki jakby nie patrzec szly zupenie innymi torami - jedna o pustakach a druga o zaprawie.
Ale faktycznie zrobie tak, ze na pierwsza warstwe wezme zaprawe cementowa a na nastepne cienkowarstwowe (czyli np tego atlasa kb-15)

Fantom

beton44
03-10-2008, 14:46
Watki jakby nie patrzec szly zupenie innymi torami - jedna o pustakach a druga o zaprawie.
Ale faktycznie zrobie tak, ze na pierwsza warstwe wezme zaprawe cementowa a na nastepne cienkowarstwowe (czyli np tego atlasa kb-15)

Fantom

Szczęść Boże

i koniec wątku...

dziubek25077
03-10-2008, 16:19
2-3 mm zaprawy, kleju czy czegokolwiek??? :o :o :o :o
Hmm, powiem tylko tak, ubezpiecz lepiej odrazu dom, jeśli sie da przed ukonczeniem to nawet lepiej.
Taka warstwa jest przewidziana chyba dla kafelek ani do ścian nośnych.
A druga sprawa ciekawe jak twój murarz bedzie trzymać poziom jak na zaprawie praktycznie nie będzie mógł zniwelować nawet milimetra.
Naprawde betoniarki nie ma sie co bać, choćby najtańszej za 600 :-?
Pozdro !!! ;)

labas1
03-10-2008, 16:28
2-3 mm zaprawy, kleju czy czegokolwiek??? :o :o :o :o

Taka warstwa jest przewidziana chyba dla kafelek ani do ścian nośnych.


Przecież ściany nośne też są na klej i zaręczam że grubość spoiny to max.3mm.
Warunek to : normatywny i odpowiedni materiał i dobry murarz.

labas1
03-10-2008, 16:34
założyłeś 2 wątki dotyczące tego samego problemu i nie uzyskałeś zadowalającej cię odpowiedzi, założenie trzeciego też nie rozwiąże twojego problemu

Rozwiąże, ale tu http://forum.muratordom.pl/psycholog-dyzurny-czynne-24-godziny-na-dobe,f102.htm

dziubek25077
03-10-2008, 16:36
2-3 mm zaprawy, kleju czy czegokolwiek??? :o :o :o :o

Taka warstwa jest przewidziana chyba dla kafelek ani do ścian nośnych.


Przecież ściany nośne też są na klej i zaręczam że grubość spoiny to max.3mm.
Warunek to : normatywny i odpowiedni materiał i dobry murarz.

Tak zgadza sie ale nie taka grubość do porotermu, na gdzie same pustaki mogą mieć nierowności tego rzędu.
Sąsiad budował z Ytonga wieć sie przygladalem fachmanom stawiającym ścian, musze przyznać że takie ściany wymagają dużej dokładności od murarza i dobry materiał.
Uważam że jak na poroterm 2-3 mm to zdecydowanie za mało.
Pozdro !!!

labas1
03-10-2008, 16:41
Na porotherm tylko najzwyklejsza zaprawa wapienna i oczywiście nie 2-3mm.

piterazim
03-10-2008, 19:10
dajcie gościowi spokój - niech postawi z 2mm spoiną

potem zrobi zdjęcia i wszystkim będzie głupio

........albo założy wątek "ściana mi się przewróciła, dlaczego nikt mnie nie ostrzegł"

szczukot
03-10-2008, 21:21
No wlasnie :) Czas pokaze co mi z tego wyjdzie. Na szczescie dodatkowo zatrudniam niezaleznie kierownika i konstruktora. Oni sa od tego aby to dzialalo :)

Fantom
ps. Tak swoja droga, nawet jakby sciany nosne ulozyc bez zadnej zaprawy to NIE MAJA sie prawa nigdy wywrocic. Chyba ze nie sa na zakladke i nie ma jeszcze wylanego wienca - wtedy jakby zawialo .....

Aedifico
03-10-2008, 21:39
No wlasnie :) Czas pokaze co mi z tego wyjdzie. Na szczescie dodatkowo zatrudniam niezaleznie kierownika i konstruktora. Oni sa od tego aby to dzialalo :)

Fantom
ps. Tak swoja droga, nawet jakby sciany nosne ulozyc bez zadnej zaprawy to NIE MAJA sie prawa nigdy wywrocic. Chyba ze nie sa na zakladke i nie ma jeszcze wylanego wienca - wtedy jakby zawialo .....

http://forum.muratordom.pl/post2699988.htm?highlight=#2699988

piterazim
03-10-2008, 22:55
Tak swoja droga, nawet jakby sciany nosne ulozyc bez zadnej zaprawy to NIE MAJA sie prawa nigdy wywrocic. Chyba ze nie sa na zakladke i nie ma jeszcze wylanego wienca - wtedy jakby zawialo

a ściany szczytowe?

beton44
04-10-2008, 06:34
ja proponuję bez zaprawy:

gdy mamy mnóstwo niewolników do dobierania i równania materiału na ściany
przykłady budownictwa bezzaprawowego:
:-?
1. Słynne z niedawnej wizyty Słynnego POlaka Machu Picchu
http://www.navigeo.net/userfiles/blogs/8/post_188/Image/t_Imagen%20010.jpg

http://cudaswiata.pl/photos/machu_picchu02.jpg

trzyma się nieźle:
http://www.sawse.com/wp-content/uploads/2008/02/machu-picchu.jpg

i na koniec coś co wytrzymało 4 tysiące lat bez zaprawy
http://www.fostertravel.pl/photo/big/7107_Piramida_Cheopsa.jpg
http://cudaswiata.pl/photos/wielka_piramida_cheopsa01.jpg

robertus86
04-10-2008, 06:35
mistrzowie widzialem w castoramie gotowe zaprawy murarskie 5,4zł - 25kg i innej firmy 6,4 zł - 25 kg dodac tylko wode na grubosc spoiny od 10 mm co otym sadzicie mysle ze wychodzi lepiej nic cement + wapno + piach + robocizna ....
pozdrawiam mial ktos z tym doczynienia

beton44
04-10-2008, 06:40
mistrzowie widzialem w castoramie gotowe zaprawy murarskie 5,4zł - 25kg i innej firmy 6,4 zł - 25 kg dodac tylko wode na grubosc spoiny od 10 mm co otym sadzicie mysle ze wychodzi lepiej nic cement + wapno + piach + robocizna ....
pozdrawiam mial ktos z tym doczynienia

owszem może wyjdzie lepiej gdy dostarczą Ci ją na plac budowy już rozrobioną
/czyli gdy odpadnie Ci robocizna/ :-?

robertus86
04-10-2008, 07:12
z ta robocizna to jest jej zdecycowanie mniej dodajemy sama wode! nie piach cement wapno odmierzac to mieszac duzo dluzej
a cenowo
noto porownajmy wapno cos kolo 11 zl 25 kg cement podobnie piasek no napewno taniej :) wydaje mi sie ze tansze gotowe zaprawy

beton44
04-10-2008, 07:16
z ta robocizna to jest jej zdecycowanie mniej dodajemy sama wode! nie piach cement wapno odmierzac to mieszac duzo dluzej
a cenowo
noto porownajmy wapno cos kolo 11 zl 25 kg cement podobnie piasek no napewno taniej :) wydaje mi sie ze tansze gotowe zaprawy

Ad czerwone. Odmierzać przywykłeś wagą laboratoryjną albo menzurką:-?

szczukot
04-10-2008, 09:18
Tak swoja droga to ten moj dom to bedzie jedne wielki eksperyment widze :)
Wystarczy spojrzec na moje "fundamenty"

http://badania.galerie.superfoto.pl/?&g=538620

Czyli od samego poczatku jest budowany nietypowo. Sciany jak widac tez beda "inaczej" murowane. Zobaczymy za rok czy to byla ogolnie dobra droga, bo z zalozenia caly dom bedzie mial jakies nietypowe rozwiazania

Fantom

szczukot
04-10-2008, 10:52
Tak swoja droga, nawet jakby sciany nosne ulozyc bez zadnej zaprawy to NIE MAJA sie prawa nigdy wywrocic. Chyba ze nie sa na zakladke i nie ma jeszcze wylanego wienca - wtedy jakby zawialo

a ściany szczytowe?

Tez nie :)
Tak swoja droga czemu sciana sama z siebie mialalby sie zawalic nawet bez spoinowania ?Szczytowki dodoatkowo trzymane sa przez wiezbe.
No i wogole na marginesie trzeba by wspomniec, ze zalozenie technologii P+W (pioro i wpost) zaklada ze nie muruje sie WOGOLE na laczeniach pionowych. A i tak dzisiaj 99 % murarzy to wykonuje. Pytanie czy warto ? Jedyny chyba argument to lekkie zwiekszenei izolacyjnosci ceiplnej, ale jak sie daje 2W to i tak bez sensu. Choc ja osobiscie raczej cienka warstwe tam bede wklejal.

Fantom

Aedifico
04-10-2008, 11:22
Tak swoja droga, nawet jakby sciany nosne ulozyc bez zadnej zaprawy to NIE MAJA sie prawa nigdy wywrocic. Chyba ze nie sa na zakladke i nie ma jeszcze wylanego wienca - wtedy jakby zawialo

a ściany szczytowe?

Tez nie :)
Tak swoja droga czemu sciana sama z siebie mialalby sie zawalic nawet bez spoinowania ?Szczytowki dodoatkowo trzymane sa przez wiezbe.
No i wogole na marginesie trzeba by wspomniec, ze zalozenie technologii P+W (pioro i wpost) zaklada ze nie muruje sie WOGOLE na laczeniach pionowych. A i tak dzisiaj 99 % murarzy to wykonuje. Pytanie czy warto ? Jedyny chyba argument to lekkie zwiekszenei izolacyjnosci ceiplnej, ale jak sie daje 2W to i tak bez sensu. Choc ja osobiscie raczej cienka warstwe tam bede wklejal.

Fantom

Niby w jaki sposób więźba trzyma ściany szczytowe?

szczukot
04-10-2008, 15:33
Bede strzelal : dociska je ciezarem calego dachu ?

Prawda jest taka, ze aby sciana sie przewalila (nie liczac oczywsicie uskzodzenia samych poszczegolnych elementow - np cegiel) to musi sie ona "podniesc" - najwyzszy punkt musi byc wyzej niz do tej pory (cegly pod katem).

Fantom

edde
04-10-2008, 17:48
Bede strzelal : dociska je ciezarem calego dachu ?

Prawda jest taka, ze aby sciana sie przewalila (nie liczac oczywsicie uskzodzenia samych poszczegolnych elementow - np cegiel) to musi sie ona "podniesc" - najwyzszy punkt musi byc wyzej niz do tej pory (cegly pod katem).

Fantom

pudło, poprawnie wykonana więźba nie ma prawa opierać sie na ścianie szczytowej tylko na murłacie, od ściany szczytowej oddziela ja poprawnie wykonana izolacja np. cieplna ;)

szczukot
04-10-2008, 20:17
Cholera - nie trafilem.
To co jest miedzy ostatnimi pustakami na gorze na scianie szczytowej jeszcze przed dachem ?

Fantom

edde
04-10-2008, 21:37
styropian, wełna...

szczukot
05-10-2008, 10:26
Tak swoja drogam jezeli sie nie myle to w zaparwach murarskich gotowych, nie ma zadnego piasku. Tak naprawde to sie robi na cement+wapno. I stosuje sie to normalnie i trzyma. A nie jest to zaden "beton B5" robiony na budowie z piasku i cementu. Ta zaprawa raczej nie ma za glowne zadania "klejenie" elementow co raczej jakies ich odizolowanie, wyrownanie itp.

Czy sie myle ?

Fantom

piterazim
05-10-2008, 11:06
Ta zaprawa raczej nie ma za glowne zadania "klejenie" elementow co raczej jakies ich odizolowanie, wyrownanie itp

czyli wg twojej teorii jeśli warstwa kleju ma mieć 2 mm to co chcesz tym wyrównywać lub izolować?

pytanie pomocnicze - po co jest piasek w cemencie?

szczukot
05-10-2008, 11:27
Ta zaprawa raczej nie ma za glowne zadania "klejenie" elementow co raczej jakies ich odizolowanie, wyrownanie itp

czyli wg twojej teorii jeśli warstwa kleju ma mieć 2 mm to co chcesz tym wyrównywać lub izolować?

pytanie pomocnicze - po co jest piasek w cemencie?

Warstwa kleju o grubosci 2-3 mm ma za zadanie kleic/laczyc/uszczelniac. Nic wiecej. Izolacja nie jest w tym przypadku potrzebna bo grubosc spoiny przy grubosci "cegly" jest znikoma. Co do wyrownywania praktycznie tez nie wystepuje bo tak cienka warstwa ma sluzyc laczeniu kolejnych wartsw ktore od dolu musza isc rowno.

Nie znam sie, ale wg mnie piasek z cementem po prostu dobrze wiaze i dzieki temu tworzy sie mocna warstwa wiazaca. Sam cement nie ma takich wlasciwosci.

Fantom

piterazim
05-10-2008, 11:33
Co do wyrownywania praktycznie tez nie wystepuje bo tak cienka warstwa ma sluzyc laczeniu kolejnych wartsw ktore od dolu musza isc rowno

a jeśli od dołu nie idzie równo? jakie różnice wysokości występują w pustakach ceramicznych?

szczukot
05-10-2008, 11:47
No jak od dolu nie idzie rowno to trzeba na pewno gdzies lekko dopoziomowac. ale biorac pod uwage, ze kleju mozna dawac do 10 mm to tez mozna taka czynnosc nim wykonac.
Tak swoja droga, jak gadalem ze swoja ekipa, to jeden do dwoch dni przeznaczaja tylko i wylaczie na wypoziomowanie pierwszej warstwy, wylapaniu katow itp. I to robia juz za pomoca typowych rozwiazan (cement z piachem w betoniarce lub gotowa mieszanka). Do tego oczywiscie poziomice laserowe itp. a potem juz jada rowno na kleju.

Tak swoja droga, ile piasku mniej wiecej dodoaje sie do cemnetu podczas robienia zaprawy ? Bo tak patzre, ze cement kosztuje okolo 10-11 zl. Do tego troche piachu plukanego. gotowe zaprawy mozna kupic za 12 zl. Moja (w sumie dobra firmowka i cieplochronna i cienkowarstwowa) kosztuje okolo 16 zl. I tak jak podalem powiedzmy przy 3 mm warstwy to bedzie powiedzmy 8 zl na m2 muru. No to jakos nei chce mi sie wierzyc, ze rozrabaijac cement z piachem i kladac warstwe rzedu 10-20 mm mozna cenow sie z tym rownac ? Przeciez ta metoda to beda szlt z 2 worki cementu + piach na 1m2 sciany. Czyli na pewno ponad 20 zl / 1 m2. Myle sie ? Machnalem sie gdzies w obliczeniach ?

Fantom

edde
05-10-2008, 12:29
dwa worki cementu na m2 sciany ?? :o
:lol: :lol: dwoma workami cementu to obrazowo ujmując cztery taczki betonu dobrego zrobisz a nie zaprawę do murowania :D
worek 25kg cementu wystarczy na zaprawę mieszaną w betoniarce BWE150 (150litrowej), jeśli widziałeś taką betoniarkę to pomyśl że ty dwie takie chcesz w metr ściany wsadzić :o dwie betoniarki to ci starcza na metr ściany z samej zaprawy ;) bez pustaków ;)
matematyka: 1m x 0,25m (grubość ściany)=0,25m3, dwie betoniarki 150 to 300l czyli 0,3m3, no niepełne czyli 0,25m3, kapujesz?
a z matematyki jeszcze: na m2 ściany z BK24 idzie coś ok. 4 spion poziomych wys. powiedzmy 2cm czyli 0,24x4x0,02x1mb=0,0192m3, plus spoiny pionowe w murze tradycyjnym: powiedzmy 8sztx0,24szerokośćx0,02grubosćx0,24wysokość=0 ,0092m3
czyli z kalkulatora (podkreślam z kalkulatora, bo trochę sie tu chlapnie, trochę tu grubiej a tak cieniej trzeba to mniej lub więcej spoin w tym metrze wyjdzie) wychodzi na metr kwadratowy 0,0284m3, czyli niecałe 30litrów, duze wiadro, dziesiąta część tego co tam chciałeś wsadzić
:D :D

pierwek
05-10-2008, 12:36
ciekawie kombinujesz... szukasz oszczędności tak gdzie ich praktycznie nie znajdziesz

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/sciany-zewnetrzne/zaprawa-do-murowania,6325_4983.htm

wg tego artykułu na 1m3 zaprawy wydasz okolo 1070zł (67worków po 16zł)

na 1m3 zaprawy tradycyjnej wydasz około 150zł (8worków cementu i 4 wapna) - w castoramie cement i wapno (worek 25kg) poniżej 11zł - piach wychodzi różnie głównie ze względu na transport ale sam piach jest tani 10zł/t + transport na budowę

nawet zakładając że spoina tradycyjna ma 1,5cm grubości czyli jest 5x grubsza od 3mm z kleju przepłacasz prawie dwukrotnie - a jak chłopakom przy nakładaniu tego kleju połowa wpadnie w dziury pustaka to sporo więcej

szczukot
05-10-2008, 14:00
dwa worki cementu na m2 sciany ?? :o
:lol: :lol: dwoma workami cementu to obrazowo ujmując cztery taczki betonu dobrego zrobisz a nie zaprawę do murowania :D
worek 25kg cementu wystarczy na zaprawę mieszaną w betoniarce BWE150 (150litrowej), jeśli widziałeś taką betoniarkę to pomyśl że ty dwie takie chcesz w metr ściany wsadzić :o dwie betoniarki to ci starcza na metr ściany z samej zaprawy ;) bez pustaków ;)
matematyka: 1m x 0,25m (grubość ściany)=0,25m3, dwie betoniarki 150 to 300l czyli 0,3m3, no niepełne czyli 0,25m3, kapujesz?
a z matematyki jeszcze: na m2 ściany z BK24 idzie coś ok. 4 spion poziomych wys. powiedzmy 2cm czyli 0,24x4x0,02x1mb=0,0192m3, plus spoiny pionowe w murze tradycyjnym: powiedzmy 8sztx0,24szerokośćx0,02grubosćx0,24wysokość=0 ,0092m3
czyli z kalkulatora (podkreślam z kalkulatora, bo trochę sie tu chlapnie, trochę tu grubiej a tak cieniej trzeba to mniej lub więcej spoin w tym metrze wyjdzie) wychodzi na metr kwadratowy 0,0284m3, czyli niecałe 30litrów, duze wiadro, dziesiąta część tego co tam chciałeś wsadzić

Aha - warto wiedziec - na 150 l idzie jeden worek cementu i ile piachu ?

Piach plukany z dowozem to spokojnie 20 zl/t czyli sporo mniej niz m3.
Co do spoin pionowych jest ich przy pustaku typu poroton wiecej o jakies 100% - mysle ze na 1m2 jest ich 15. Lacznie wyjdzie jakies 50 litrow zaprawy. Ale z tego co sie orientuje 1m3 zaprawy nie wazy 1 tony a sporo wiecej ? Strzele wiec z palca, ze tak jak pisalem na 1m2 takiego muru pojdzie 70 kg zaprawy ! Czyli tu sie nie mylilem, mimo ze nie liczylem :) No jakby kupowac gotowa zaprawe to koszt mega duzy - przynajmniej 20 zl/m2. Jakby mieszac z cementu i piachu to faktycznie wyjdzie sporo taniej (choc doliaczjac koszt wapna-polowa tego co cement i piachu-z 1 zl to chyba nie duzo taniej). Juz nie mam sily liczyc dalej-przeliczac kg na m3 itp.

Fantom

szczukot
05-10-2008, 14:11
ciekawie kombinujesz... szukasz oszczędności tak gdzie ich praktycznie nie znajdziesz

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/sciany-zewnetrzne/zaprawa-do-murowania,6325_4983.htm

wg tego artykułu na 1m3 zaprawy wydasz okolo 1070zł (67worków po 16zł)

na 1m3 zaprawy tradycyjnej wydasz około 150zł (8worków cementu i 4 wapna) - w castoramie cement i wapno (worek 25kg) poniżej 11zł - piach wychodzi różnie głównie ze względu na transport ale sam piach jest tani 10zł/t + transport na budowę

nawet zakładając że spoina tradycyjna ma 1,5cm grubości czyli jest 5x grubsza od 3mm z kleju przepłacasz prawie dwukrotnie - a jak chłopakom przy nakładaniu tego kleju połowa wpadnie w dziury pustaka to sporo więcej

Fajny link. Widze kilka zaleznosci ktorych nie znalem (stosunki itp)
Dzieki

Fantom

edde
05-10-2008, 22:34
Aha - warto wiedziec - na 150 l idzie jeden worek cementu i ile piachu ?

Piach plukany z dowozem to spokojnie 20 zl/t czyli sporo mniej niz m3.
Co do spoin pionowych jest ich przy pustaku typu poroton wiecej o jakies 100% - mysle ze na 1m2 jest ich 15. Lacznie wyjdzie jakies 50 litrow zaprawy. Ale z tego co sie orientuje 1m3 zaprawy nie wazy 1 tony a sporo wiecej ? Strzele wiec z palca, ze tak jak pisalem na 1m2 takiego muru pojdzie 70 kg zaprawy ! Czyli tu sie nie mylilem, mimo ze nie liczylem :) No jakby kupowac gotowa zaprawe to koszt mega duzy - przynajmniej 20 zl/m2. Jakby mieszac z cementu i piachu to faktycznie wyjdzie sporo taniej (choc doliaczjac koszt wapna-polowa tego co cement i piachu-z 1 zl to chyba nie duzo taniej). Juz nie mam sily liczyc dalej-przeliczac kg na m3 itp.

Fantom

hmm, piachu nie mierzę ani nie ważę,tak na oko czy wyczucie sypię do betoniarki :)
wyliczenia których dokonałem opierają sie na BK murowanym tradycyjnie bo tak własnie wymurowałem sobie dom (prawie, kilka m2 ostatniego szczytku mi zostało i kilka działówek), co nie zmienia faktu że chciałeś wg wcześniejszego swojego postu zużyć zaprawę z 2 worków cementu do wymurowania 1m2 ściany - czyli jakieś 250-300litrów (0,25m3) a wiec dokłądnie tyle ile objętości ma 1m2 takiej ściany o grubości 25cm, 1m2 ściany z zaprawy ;)
a wracając do piachu: nie chce misie przeliczać ani kombinować ale powiem tak: zakupiłem wywrotę piachu, 30ton za 280zł w tym oczywiscie transport, żaden tam płukany, zwykły piach do murowania, do wymurowania domu zużyłem połowę tej kupy, podbierajac ten piach jeszcze do obsypania rur kanalizacyjnych, trochę też do betonu, kilka taczek na podsypkę w garażu, także orientacyjnie jakieś max 150zł mozna liczyć koszt piachu do wymurowania domu, chyba dużo nie jest

pierwek
06-10-2008, 07:00
są domy i DOMY ... tzn są małe i duże.
Za 150zł to do mnie nie przyjachałaby nawet pusta wywrotka a co dopiero z piaskiem :)

BTW: jak kupowałem piach na tynki to 10t piachu kosztował mnie 100zł a jego transport na budowę 200 :-?

mercik
22-10-2008, 10:39
Mylicie porotherm zwykły ze szlifowanym! Zwykły ma wysokość 23,8mm i tak jak piszecie wielkie nierówności; szlifowany 24,9mm i jest gładki (ale z drążeniami), i przystosowany do murowania na cienką spoinę; no i trochę droższy, he he.
Jak ktoś chce taki szlifowany kłaść na klej to śmiało - w Niemczech to powszechne, u nas - ponieważ rynek opanował Wiener... - muruje się głównie te pustaki które są na zaprawę. Ale kładzenie na klej pustaków zaprawowych to samobójstwo: finansowe i techniczne :)
Przy cienkiej spoinie rzeczywiście nie warto babrać się z zaprawą, bo kleju idzie niewiele, stąd potencjalne oszczędności niewielkie.
Jeśli szczukot ma naprawdę pustaki szlifowane, to klej będzie dobrym i niekosztownym rozwiązaniem.


Co do porównania kosztów zaprawy gotowej i robionej na budowie... Usiłowałem kiedyś to liczyć, bo sam chciałem wiedzieć czy się opłaca.
Gotowiec wychodził 1 worek na m2, czyli ok 12-16 zł zależy jaką kto chce kupić.
Robiona (cem, wapno, piach) to ok 5zł