PDA

Zobacz pełną wersję : ZAMIESZKIWANIE DOMU - JAK JEST DEFINICJA - KONTROLA PINB



nicram.nicram
03-10-2008, 08:40
Czy ktoś może podać jaka jest definicja zamieszkiwania domu? Jest to o tyle istotne, że (chyba) jak większość z nas mieszka już w swoim domku, a wymaganego zgłoszenie brak. Z lektury prawa budowlanego wynika, iż są za to b.wysokie kary.
Jakie kryteria są brane pod uwagę przez PINB przy kontroli domu, żeby stwierdzic, czy jest on zamieszkiwany czy nie?????

oskar0259
03-10-2008, 08:46
Nie ma definicji ani wskazówek. Ocena zależy od stanu faktycznego stwierdzonego w czasie kontroli. Ponieważ jest to uznaniowe, to ustalenia można kwestionować i przedstawiać (w granicach rozsądku) inne wersje (np. nadzór nad pracami, pilnowanie dobytku przed rozkradaniem).

nicram.nicram
03-10-2008, 09:38
No tak, pilnowanie, pilnowaniem, ale jak wytłumaczyć meble???
A tak swoja drogą,to jak nie ma definicji zamieszkiwania, to jak można kogoś karać "uznaniowo".

oskar0259
03-10-2008, 10:51
Trochę teorii:

http://www.sciaga.pl/tekst/29954-30-podzial_form_dzialania_administracji_publicznej

Zwróć uwagę na fragment:

Swobodna ocena stanu faktycznego. Jest wtedy gdy administracja dla urzeczywistnienia stanu prawnego może wybierać między różnymi rozwiązaniami, gdy norma prawna nie determinuje w sposób jednoznaczny skutku prawnego, lecz pozostawia w sposób wyraźny dokonanie takiego wyboru organowi adm. Ustawa pozwala na wybór następstwa prawnego, przy czym można dokonywać wyboru między dwiema lub więcej możliwościami. Administracja oceniając stan faktyczny dopasowuje do niego odpowiedni skutek.

Uznanie administracyjne. Administracja może działać tylko na podstawie ustawy. Swobodne uznanie przysługuje administracji o ile zostanie jej przyznane przez wyraźny przepis ustawy. Uznanie administracyjne istnieje wówczas, gdy administracja dla urzeczywistnienia stanu prawnego może wybierać między różnymi rozwiązaniami. Uznanie występuje wtedy, gdy norma prawna nie determinuje w sposób jednoznaczny skutku prawnego, lecz pozostawia w sposób wyraźny dokonanie takiego wyboru organowi administracji. Uznanie może polegać na tym, że administracja musi się zdecydować, czy dany środek można w ogóle zastosować albo też jaki ze środków wybrać. Uznanie zapewnia ustawodawca, ponieważ musi ono wynikać z normy prawnej (ustawowej). Technicznie upoważnienie do uznania przybiera formę wyraźnego wskazania na uznanie, przez wyrażenia organ „może”, „jest uprawniony”, bądź wynika z całokształtu uregulowania. Nie ma natomiast uznania, gdy ustawa stanowi, że organ „wyda”, „ustali”, „nakazuje” itd. Uznanie stwarza administracji możliwość działania na własną odpowiedzialność, jakkolwiek na podstawie upoważnienia udzielonego przez ustawę. Zawsze administracja jest zobowiązana mieć „na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli”. Uznanie administracyjne ma zastosowanie przede wszystkim przy załatwianiu spraw indywidualnych, ale nie tylko. Cel uznania i trafność rozstrzygnięcia konkretnego przypadku wymagają szczegółowego wyważenia wszelkich argumentów przemawiających za, jak i przeciw określonemu rozstrzygnięciu. Decyzje administracyjne oparte na uznaniu podlegają kontroli NSA.

Marek30022
03-10-2008, 11:07
Czy ktoś może podać jaka jest definicja zamieszkiwania domu? Jest to o tyle istotne, że (chyba) jak większość z nas mieszka już w swoim domku, a wymaganego zgłoszenie brak. Z lektury prawa budowlanego wynika, iż są za to b.wysokie kary.
Jakie kryteria są brane pod uwagę przez PINB przy kontroli domu, żeby stwierdzic, czy jest on zamieszkiwany czy nie?????

Ja mieszkałem (zameldowany) około roku, bo nie miałem docelowego podłączenia prądu, czyli mieszkałem na prowizorce budowlanej. Nadzór budowlany doskonale o tym wiedział bo budynek zgłosiłem a później korespondowałem w sprawie zaakceptowania prowizorki budowlanej.

Pytanie. Czy ktoś zna przypadek takiej kontroli PINB.

oskar0259
03-10-2008, 20:06
Był taki przypadek na forum jakieś dwa lata temu. PINB w Grodzisku Maz. ukarał inwestora mieszkającego w nieodebranym domu kilkunastotysięczną karą. Sprawa przeszła przez wszelkie instytucje i instancje (WINB, GUINB, sądy administracyjne) i decyzja PINB została utrzymana.

Wowka
03-10-2008, 23:24
No tak, pilnowanie, pilnowaniem, ale jak wytłumaczyć meble???
.....

Nie tylko meble, ale i żywność w lodówce, brudne naczynia w zlewie czy też na blacie kuchennym, dziecko odprowadzane do pobliskiego przedszkola/szkoły, duże zużycie wody, gazu, pradu, ...... itd.

W czym problem by zgłosić do odbioru?

Oczywiście, mówimy o budynku mieszkalnym a nie o niezakończonej inwestycji.

Trociu
04-10-2008, 16:34
No tak, pilnowanie, pilnowaniem, ale jak wytłumaczyć meble???
.....

Nie tylko meble, ale i żywność w lodówce, brudne naczynia w zlewie czy też na blacie kuchennym, dziecko odprowadzane do pobliskiego przedszkola/szkoły, duże zużycie wody, gazu, pradu, ...... itd.

W czym problem by zgłosić do odbioru?

Meble, garki, śmieci, etc to mogą być elementy konieczne do pilnowania mienia i samo mienie. Tak więc pod tłumaczenie, że pilnujemy przed kradzieżą dom będący na ukończeniu można podciągnąć.

Ale właśnie po co?? Przecież w naszym kraju jak budynek nie oddany, to płaci się więcej chociażby za prąd, ubezpieczenie...

Wowka
04-10-2008, 16:55
.... Meble, garki, śmieci, etc to mogą być elementy konieczne do pilnowania mienia i samo mienie. Tak więc pod tłumaczenie, że pilnujemy przed kradzieżą dom będący na ukończeniu można podciągnąć.
Można tak tłumaczyć, ale i trzeba też w to uwierzyć.
Ty byś uwierzył?



.... Ale właśnie po co?? Przecież w naszym kraju jak budynek nie oddany, to płaci się więcej chociażby za prąd, ubezpieczenie...
Dokładnie.

anna.misia
11-10-2008, 06:37
najlepiej się wyprowadzić -ja już miałam 3 wyprowadzki -jeszcze tylko jedna kontrola i mogę mieszkać

Wowka
12-10-2008, 19:23
Czy ktoś może podać jaka jest definicja zamieszkiwania domu? .....

Definicja zamieszkania z projektu ustawy o ewidencji ludności.

Miejscem zamieszkania osoby, podlegającym rejestracji, jest
miejsce oznaczone adresem, w którym koncentrują się jej więzi osobiste, zwykle spędza ona codzienny czas wolny od pracy i do którego regularnie powraca niezależnie od czasowych nieobecności związanych w szczególności z
wypoczynkiem, odwiedzinami u krewnych i przyjaciół, nauką, wykonywaniem pracy lub leczeniem.

Uwaga! powyższa definicja jest cytatem z aktu który na dzień dzisiejszy jeszcze nie obowiazuje.
(i nie wiadomo czy i kiedy zostanie uchwałony)

civic9
12-10-2008, 22:59
Miejscem zamieszkania osoby, podlegającym rejestracji, jest
miejsce oznaczone adresem, w którym koncentrują się jej więzi osobiste, zwykle spędza ona codzienny czas wolny od pracy i do którego regularnie powraca niezależnie od czasowych nieobecności związanych w szczególności z
wypoczynkiem, odwiedzinami u krewnych i przyjaciół, nauką, wykonywaniem pracy lub leczeniem.


qrna, to teraz większość budów prowadzonych metodą gospodarczą to będzie miejsce zamieszkania od dnia rozpoczęcia budowy :-)

Killer_su
13-10-2008, 10:42
.... Meble, garki, śmieci, etc to mogą być elementy konieczne do pilnowania mienia i samo mienie. Tak więc pod tłumaczenie, że pilnujemy przed kradzieżą dom będący na ukończeniu można podciągnąć.
Można tak tłumaczyć, ale i trzeba też w to uwierzyć.
Ty byś uwierzył?

To nie ma znaczenia czy urzędnik uwierzy, czy nie.
Istnieje domniemanie niewinności, więc jeżeli nie ma dowodów na zamieszkiwanie to meble i garnki mogą być. Zawsze możesz powiedzieć, że meble wstawiłeś ponieważ chcesz się wprowadzić do urządzonego domu, a poza tym TO NIE JEST ZABRONIONE.

Wowka
14-10-2008, 07:23
.... Meble, garki, śmieci, etc to mogą być elementy konieczne do pilnowania mienia i samo mienie. Tak więc pod tłumaczenie, że pilnujemy przed kradzieżą dom będący na ukończeniu można podciągnąć.
Można tak tłumaczyć, ale i trzeba też w to uwierzyć.
Ty byś uwierzył?

To nie ma znaczenia czy urzędnik uwierzy, czy nie.
Istnieje domniemanie niewinności, więc jeżeli nie ma dowodów na zamieszkiwanie to meble i garnki mogą być. Zawsze możesz powiedzieć, że meble wstawiłeś ponieważ chcesz się wprowadzić do urządzonego domu, a poza tym TO NIE JEST ZABRONIONE.

Killer_su - nigdy nie należy traktować innych ludzi jako głupszych od siebie.

Garnki i meble to są właśnie dowody na zamieszkiwanie. Tym bardziej, jeśli osoba kontrolowana nie wykaże, że posiada garnki i meble w innym mieszkaniu.
Jeśli usiłujesz bezczelnie komuś wmówić oszustwo to naturalnym odruchem będzie niechęć tej osoby w stosunku do Ciebie. Nie jest to sytuacja korzystna dla kontrolowanego.

Wierz mi, że takie kontrole, jakiej obawia się nicram.nicram nie są spowodowane kaprysem urzędnika. Inspektor PINB nie wsiada do samochodu by wieczorem objeżdżać place budów wypatrując okien z firankami za którymi święcą się żyrandole.
Kontrole takie są przeważnie powodowane sąsiedzkim donosem. I już sąsiad przedstawi dowody zamieszkania i jednocześnie przypilnuje by kontrola je uwzględniła.

Killer_su
14-10-2008, 10:57
Nie proponuję traktować kogokolwiek jak głupszego od siebie. Chciałem tylko wskazać na to, że mable i gary nie stanowią dowodu zamieszkiwania. Wstawienie mebli i garów przed zamieszkaniem NIE JEST ZABRONIONE i już. Inwestor może mieć ochotę wprowadzić się "na gotowe", a nie znosić meble i wyposażenie po zamieszkaniu.
Oczywiście istnieją inne dowody na fakt zamieszkiwania i zgadzam się z Tobą, że sąsiad może tu być bardzo "pomocny" 8)

Killer_su
14-10-2008, 10:58
Nie proponuję traktować kogokolwiek jak głupszego od siebie. Chciałem tylko wskazać na to, że mable i gary nie stanowią dowodu zamieszkiwania. Wstawienie mebli i garów przed zamieszkaniem NIE JEST ZABRONIONE i już. Inwestor może mieć ochotę wprowadzić się "na gotowe", a nie znosić meble i wyposażenie po zamieszkaniu.
Oczywiście istnieją inne dowody na fakt zamieszkiwania i zgadzam się z Tobą, że sąsiad może tu być bardzo "pomocny" 8)

Killer_su
14-10-2008, 11:02
Nie proponuję traktować kogokolwiek jak głupszego od siebie. Chciałem tylko wskazać na to, że mable i gary nie stanowią dowodu zamieszkiwania. Wstawienie mebli i garów przed zamieszkaniem NIE JEST ZABRONIONE i już. Inwestor może mieć ochotę wprowadzić się "na gotowe", a nie znosić meble i wyposażenie po zamieszkaniu.
Oczywiście istnieją inne dowody na fakt zamieszkiwania i zgadzam się z Tobą, że sąsiad może tu być bardzo "pomocny" 8)

Killer_su
14-10-2008, 11:09
Nie proponuję traktować kogokolwiek jak głupszego od siebie. Chciałem tylko wskazać na to, że mable i gary nie stanowią dowodu zamieszkiwania. Wstawienie mebli i garów przed zamieszkaniem NIE JEST ZABRONIONE i już. Inwestor może mieć ochotę wprowadzić się "na gotowe", a nie znosić meble i wyposażenie po zamieszkaniu.
Oczywiście istnieją inne dowody na fakt zamieszkiwania i zgadzam się z Tobą, że sąsiad może tu być bardzo "pomocny" 8)

Trociu
17-10-2008, 12:20
Garnki i meble to są właśnie dowody na zamieszkiwanie. Tym bardziej, jeśli osoba kontrolowana nie wykaże, że posiada garnki i meble w innym mieszkaniu.
Jeśli usiłujesz bezczelnie komuś wmówić oszustwo to naturalnym odruchem będzie niechęć tej osoby w stosunku do Ciebie. Nie jest to sytuacja korzystna dla kontrolowanego.
Czyli jeżeli wszystkie moje prezenty ślubne : dwie zastawy, dwa komplety sztućców, szereg ręczników, obrusów, pościeli, itp leżą u teściów, to tam zamieszkuję??