PDA

Zobacz pełną wersję : Plan zagospodarowania-a moje pomysły... Co z ty mogę zrobic



Kassia
03-10-2008, 10:38
Witam,
jestem totalnym laikiem w kwestii budowy domu (myślę, że niebawem nadrobię :-)))). Mój pierwszy kłopot polega na tym, że mam działkę 1250 m2 (prostokąt o bokach ok. 22m2 i 56m2) i planuje na niej postawić dwa domy- coś na kszyałt bliźnaików dla siebie i rodziców (mój miałby mieć ok 140m2, rodziców ok. 70m2). problem polega na tym, że plany zagospodarowania przewidują podział taki
dom jednorodzinny - działka 1000m2
zabudowa bliźniacza - działałka o powierzchni 700m2.
Nie bardzo wiem teraz co z tym zrobić? Czy jest sposób żeby na takiej działce wybudować legalnie i zgodnie z prawem (nie planuje żadnej samowoli budowlanej!) dwa domy np. nietypowe bliźniaki?
Poza tym nie podano wielkości jaka musi mieć działka do zabudowy dwurodzinnej- czy to zwykle znacznie większy teren niż przeznaczony pod dom jednorodzinny?
Bardzo proszę o pomoc i poradę i z góry dziękuję!
Kasia

Łukasz_K
03-10-2008, 11:13
Jeżeli się mylę, to i tak mnie ktoś poprawi zaraz :D

Skoro:

... planuje na niej postawić dwa domy- coś na kszyałt bliźnaików dla siebie i rodziców (mój miałby mieć ok 140m2, rodziców ok. 70m2).

czy znaczy że budujesz TY razem dla siebie i dla rodziców?? Czy dopuszczasz mozłiwosc że obydwa domy będą połączne (skoro coś na kształ bliźniaka)??

Wtedy buduj zgodnie z tym co możesz dom jednorodzinny, ponieważ zgodnie z art. 3 pkt 2a PB: "budynek mieszkalny jednorodzinny – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych ..."

czyli dom jednorodzinny ale dla dwóch rodzin.

Kassia
03-10-2008, 13:40
dzięki za pomoc!
Myślałam o budowie bliźniaków nazwanych "w przyjaźni" http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=482&IdKolekcji=4&nr=12 - nie wiem czy takie zmiany sa możliwe, ale jeden z tych domów-bliźniaków chciałabym wybudować jako parterowy czyli dach jakby był przedłużeniem dachu garażowego.
Oczywiście sporo może się zmienić w kwestii projektu, ale pewne jest to, że najbardziej pasowałby nam właśnie bliźniak- osobne wejście i właściwie osobny dom dają poczucie niezależności, którego ni ma w projektach wielorodzinnych (wspólna sień itp.). Rozumiem, że jest to wykonalne?!

oskar0259
03-10-2008, 19:54
Skorzystaj z rad powyżej. Budynek jednorodzinny to rzeczywiście budynek o maksymalnie dwóch lokalach - albo dwóch mieszkalnych, albo jednego mieszkalnego i jednego usługowego.
Przestań więc mówić o budowie bliźniaka (skoro nie spełniasz warunku powierzchniowego), a zacznij mówić o budynku mieszkalnym dwulokalowym, albo dwupokoleniowym. nikt nie zabroni Ci takiego budować na działce, którą masz - jest to w pełni zgodne z zapisami planu, które przytoczyłaś.

Misiowate
05-10-2008, 10:39
Powinienes zastanowic sie nad czyms takim w sieci jest troche projektow tego typu wystarczy tylko poszukac np:
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=98&IdKolekcji=14&nr=10

Kassia
05-10-2008, 22:10
czy znaczy że budujesz TY razem dla siebie i dla rodziców?? Czy dopuszczasz mozłiwosc że obydwa domy będą połączne (skoro coś na kształ bliźniaka)??Wtedy buduj zgodnie z tym co możesz dom jednorodzinny, ponieważ zgodnie z art. 3 pkt 2a PB: "budynek mieszkalny jednorodzinny – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych ..."
czyli dom jednorodzinny ale dla dwóch rodzin.
zmylił mnie trochę ten art... Rozumiem, że mogę budować tylko dom- w sensie 1 bryłę z dwoma osobnymi wejściami, ale nie bliźniaki (wybaczcie, że nudze!). Czyli np. projekt domu dwupokoleniowego?