PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja pionowa ław fundamentowych



renjul
03-10-2008, 13:10
Wiem, że temat wałkowany, ale naczytałam się i dalej głupia jestem. Większośc osób izoluje całe fundamenty od razu, a my wylaliśmy dziś same ławy i przed zima nie będziemy robić reszty. Chcemy je jeszcze zaizolować i zrobić drenaż. Poziomo chcemy dac folię i papę na lepiku, a pionowo? Sam lepik, a reszta wiosną kiedy będa ściany fundamenotwe? Lepik plus papa? A może nic? Pomóżcie proszę :-) Poziom wód gruntowych nie jest wysoki, a ławy są posadowione na warstwie łupka. Górna warstwa gleby to glina.

Darek G
03-10-2008, 13:19
Mało kto izoluje pionowo ławy fundamentowe - spotkałem się z czymś takim, ale ława była wylewana na chudziaku i chudziak był zaizolowany izolacją poziomą. Ściany fundamentowe pionowo owszem, ale ława to raczej zbędny wydatek bo od dołu i tak beton będzie podciągać wodę.

Robisz tylko izolacje poziomą na ławie i później pionową na ścianie fundamentowej. Później to już na poziomie zero izolacja.

renjul
03-10-2008, 13:27
Mało kto izoluje pionowo ławy fundamentowe - spotkałem się z czymś takim, ale ława była wylewana na chudziaku i chudziak był zaizolowany izolacją poziomą. Ściany fundamentowe pionowo owszem, ale ława to raczej zbędny wydatek bo od dołu i tak beton będzie podciągać wodę.

Robisz tylko izolacje poziomą na ławie i później pionową na ścianie fundamentowej. Później to już na poziomie zero izolacja.
Dzięki za szybka odpowiedź :-) :-)

jajmar
03-10-2008, 14:35
Ale poziomo zaizolujesz jak bedziesz stawiać ściany fundamtowe nie teraz. Teraz to wypada ławe obsypac aby mróz jej nie wysadził w zimie , potem odkopując podziurawisz izolacje .

renjul
03-10-2008, 14:51
Tak właśnie się zastanawiałam czy jest sens teraz cokolwiek z ławami robić. Czyli darować sobie smarowanie ław teraz czymkolwiek? Czy nie byłyby bezpieczniejsze po posmarowaniu abizolem?

jajmar
03-10-2008, 14:58
Bez sensu jest zostawienie samych ław na zime, to czy je czym wysmarujesz czy nie, nie ma znaczenie.

Czemu nie stawiasz ścian ?

Ja bym postawił ściane fundamentową, zabezpiczył od wilgoci i dał syro i zasypał.

renjul
03-10-2008, 15:03
Bo nie mam kasy na płytę w tym roku, a ponoć bezpieczniej jest zostawić same ławy niż ławy i ściany fundamentowe bez stropu nad nimi. Poza tym pogoda juz niepewna. Czekaliśmy dwa tygodnie żeby zacząć robotę z ławami, bo cały czas padało i w sumie jest już po pierwszym śniegu i po pierwszych przymrozkach u nas :-?

Darek G
03-10-2008, 19:39
Bo nie mam kasy na płytę w tym roku, a ponoć bezpieczniej jest zostawić same ławy niż ławy i ściany fundamentowe bez stropu nad nimi. Poza tym pogoda juz niepewna. Czekaliśmy dwa tygodnie żeby zacząć robotę z ławami, bo cały czas padało i w sumie jest już po pierwszym śniegu i po pierwszych przymrozkach u nas :-?

Mi się wydawało, że właśnie bezpieczniej jest zostawić ze ścianami - pod jednym warunkiem - że będą one obsypan z zewnątrz i zasypane w środku. To się wiąże z tym, że trzeba zrobić izolacje pionowa i ocieplić fundament. A zrobienie izolacji przy tej pogodzie faktycznie nie jest proste - nic nie chce schnąć. Coś o tym wiem bo wczoraj skończyłem izolacje u siebie.

Jak zostawiasz ławy na zime to izolacji na ławach nie rób, trzeba je jednak jakoś zabezpieczyć na zimę przed mrozem. Możesz je zasypać a później odkopać, ale to sporo roboty bo trzeba by te 40-50cm nasypać na ławy. Zakładam, że ławy mają wysokość 40-50cm i że nie będzie zimy stulecia.

Może dało by się położyć na ławach np jakieś kawałki styropianu tak żeby wystawały po bokach ławy z 10cm z każdej strony i to przysypać tak z 15-20cm ziemi żeby styropian nie odleciał. Powinno wystarczyć, styropianu zużyjesz nie więcej niż za 200-300zł

sacha
03-10-2008, 20:05
To ta Małopolska chyba mała nie jest skoro u mnie nie było przymrozków ani śniegu.

les111
03-10-2008, 21:28
popieram kolege z Wojnicza u mnie też nie było śniegu

jajmar
03-10-2008, 21:44
Bo nie mam kasy na płytę w tym roku, a ponoć bezpieczniej jest zostawić same ławy niż ławy i ściany fundamentowe bez stropu nad nimi.

Dziwne te torie. Wg mnie to niekonomiczne jest wylanie samej ławy. Trzeba było do wiosny czekać i robic wszystko po kolei.

Z ciekawości co zyskałes wylaniem samej ławy ?

Co do pogody to nie przesadzaj śnieg w ilosciach jaki mogłes miec nie zaszkodzi żadnej ścianie ławie.

renjul
04-10-2008, 10:19
Bo nie mam kasy na płytę w tym roku, a ponoć bezpieczniej jest zostawić same ławy niż ławy i ściany fundamentowe bez stropu nad nimi. Poza tym pogoda juz niepewna. Czekaliśmy dwa tygodnie żeby zacząć robotę z ławami, bo cały czas padało i w sumie jest już po pierwszym śniegu i po pierwszych przymrozkach u nas :-?

Mi się wydawało, że właśnie bezpieczniej jest zostawić ze ścianami - pod jednym warunkiem - że będą one obsypan z zewnątrz i zasypane w środku. To się wiąże z tym, że trzeba zrobić izolacje pionowa i ocieplić fundament. A zrobienie izolacji przy tej pogodzie faktycznie nie jest proste - nic nie chce schnąć. Coś o tym wiem bo wczoraj skończyłem izolacje u siebie.

Jak zostawiasz ławy na zime to izolacji na ławach nie rób, trzeba je jednak jakoś zabezpieczyć na zimę przed mrozem. Możesz je zasypać a później odkopać, ale to sporo roboty bo trzeba by te 40-50cm nasypać na ławy. Zakładam, że ławy mają wysokość 40-50cm i że nie będzie zimy stulecia.

Może dało by się położyć na ławach np jakieś kawałki styropianu tak żeby wystawały po bokach ławy z 10cm z każdej strony i to przysypać tak z 15-20cm ziemi żeby styropian nie odleciał. Powinno wystarczyć, styropianu zużyjesz nie więcej niż za 200-300zł
Ja juz nie wiem jak jest na prawdę. Ilu ludzi, wydawnictw, tyle zdań na ten temat. częściej jednak widuje się same ławy, choć jak powiedział mój projektant, nikt nie da mi gwarancji, że nic sie nie stanie. Dzięki Darku za rady będziemy je zabezpieczać w przyszłym tygodniu.
Co do pytań innych forumowiczów, to byłam za tym zeby te ławy sobie odpuścić w tym roku i zacząć spokojnie wiosną, ale małż się uparł. Mam nadzieję, że jednak przetrwają zimę. Cóż, jestem z małopolski, chyba. Dokładnie to buduję w Zakopanem i zapewniam was, że śnieg już był i szron na szybie samochodu też i cały czas pada, jest zimno (5 st) i paskudnie. Nasza ekipa nie chce pracować przy takiej pogodzie, zreszta wcale im się nie dziwię.