PDA

Zobacz pełną wersję : Było, było...ale nietypowo - darowizna i podatek.



quisquis
03-10-2008, 20:42
Przejrzałam większość postów, ale nie znalazłam zadowalającej odpowiedzi, wybaczcie zatem i jeszcze raz.
Jesteśmy przed podziałem działki. W tej chwili ziemia ta należy do ciotecznego brata mojego męża. Mają oni wspólną babcię.

Mój I pomysł to podwójna darowizna w jednym akcie. Brat daruje babci, a babcia mojemu mężowi. Tylko czy tak można? I jak na to patrzy US?

Mój II pomysł. Bracia cioteczni to tzw. II grupa podatkowa. Brat daruje bratu, wpisujemy wartość 10000zł (tak planujemy, chociaż ziemia warta jest ok 20,000) i płacimy malutki podatek (mam nadzieję) od nadwyżki - jeśli dobrze rozumiem.( w II gr to jest coś ponad 7000 bez podatku, czyli zapłacilibyśmy podatek od kwoty 3000, prawda?).

Jeszcze jedno pytanie w temacie. Jak US patrzy na wartość darowizny? W przypadku auta sprawdzają w jakimś wykazie, a ziemia?

A może ktoś sprytny wymyśli jak jeszcze mnie wmieszać w tą całą historię? W sumie to już się prawie pogodziłam, że moja to ta ziemia, a potem i dom nie będzie :(

beton44
04-10-2008, 07:47
Nie można darować jednocześnie :-?

tylko :

1. właściciel /wnuk pierwszy/ daruje babci - podatek 0

2. wpis do księgi wieczystej nowego właściciela co trwa ? dzień albo rok...

2. babcia daruje drugiemu wnuczkowi - podatek 0


zawsze należy założyć pewne ewentualności takiego mataczenia,
czyli np:
1. babcia po otrzymaniu darowizny się rozmyśla i nie daje drugiemu wnukowi
2. babcia po otrzymaniu darowizny umiera jest 30 spadkobierców ustawowych
3. babcia po otrzymaniu darowizny umiera zostawia testament ustanawiający spadkobiercą Klub Miłośników Kotów Nierasowych oraz kilku
spadkobierców którym przysługuje zachowek
...... wpiszcie co jeszcze wymyślicie, ludzka podłość nie ma granic....


DLATEGO rada ma nie plątajcie prostego:
póki kuzyn się nie rozmyślił bierzcie od niego odżałujcie na ten podatek
/od 20 000 złotych to naprawdę niewiele tego podatku zapłacicie pewnie
tyle co drugi raz notariuszowi by trzeba zapłacić/ :-?

quisquis
04-10-2008, 09:50
Dzięki za odpowiedź. Ale czym zatem mój przypadek różni się od takiego: ojciec daruje córce, a ona w tym samym akcie daruje 50% swojemu mężowi?
Czy to nie analogiczna sytuacja?

Gizela
08-10-2008, 10:20
Przy oświadczaniu w urzedzie podatkowym darujacy i obdarowywany skladaja oświadczenie, że darowana rzecz jest tylko dla niej i na jej potrzeby i po kłopocie.