PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu gazem



mikaz
04-10-2008, 10:10
Witajcie,

Forum jak i portal przeglądam od dawna, postanowiłem założyć konto, by zapytać Was o porady dotyczące ekonomicznego ogrzewania domu.

Powoli wprowadzam się do nowego domu, kupiłem budynek w stanie surowym, bo oddać go teraz do użytku - 160 m2 powierzchni, parter i piętro, dodatkowo na górze strych, którego nie liczę do powierzchni domu, gdyż jest jeszcze nie używany, w ogóle pozostawiony w stanie surowym. Strych póki co ogrzewany nie będzie, ale może być zapewne przyczyną straty ciepła w domu.

Mam wątpliwości co do zużycia gazu na ogrzewanie domu. Wczoraj o godzinie 18:00 uruchomiłem piec Saunier Duval Niedźwiedź (jednofunkcyjny) 26kW i ustawiłem na programatorze temperaturę 22 stopnie. Na kaloryferach głowicę ustawiłem na "3".

Do 22 godziny była wskazana temperatura, po czym po godzinie 22giej wskoczyła na temperaturę nocną - 19 stopni, wyłączając automatycznie piec.

Dom od zewnątrz jest ocieplony steropianem 10, w domu zainstalowane mam okna nowej technologii (bodajże pięciokomorowe).

Rano sprawdzając stan licznika trochę się zmartwiłem - pobrano 11 m3 co daje dość spory rachunek tylko za 4 godziny grzania - 11 x 1,8 = 20 zł bez ogrzania ciepłej wody (bojler gazowy)

Czy u Was sytuacja wygląda podobnie? Być może popełniam jakiś błąd? Być może ściany, które malowane były na przełomie maja,czerwca pochłaniają ciepło i piec musi stale nagrzewać wodę do odpowiedniej temperatury?

Proszę o Wasze opinię i porady

Pozdrawiam

nomad7
04-10-2008, 10:19
Jeżeli to było uruchomienie ogrzewania, to zapewne zwiazane było z większym zużyciem energii na ogrzanie domu, który był wychłodzony. Teraz będziesz zużywał energię na podtrzymanie ciepła w domu i to powinno być związane z mniejszym zużyciem energii.
życzę niskich rachunków :)

mikaz
04-10-2008, 10:21
Nie było to pierwsze uruchomienie instalacji - było to uruchomienie pieca po kilku dniach niegrzania, w domu przed uruchomieniem pieca była temperatura na poziomie 19 do 20,5 stopnia.

KrzysztofLis2
04-10-2008, 11:59
Póki co jestem tylko teoretykiem i kotła gazowego do ogrzewania raczej nigdy mieć nie będę, ale to rzeczywiście strasznie dużo!

Cpt_Q
04-10-2008, 12:05
11cbm za 4 godziny to sporo, ale jeżeli to nowy dom to ściany, stropy, nawet meble - wszystko się na początek musi "nażreć" tym ciepłem. Powinno być lepiej.

jajmar
04-10-2008, 14:57
Nie było to pierwsze uruchomienie instalacji - było to uruchomienie pieca po kilku dniach niegrzania, w domu przed uruchomieniem pieca była temperatura na poziomie 19 do 20,5 stopnia.

Po kilku dniach to jakby pierwsze. Skad miałes 20 stopni w domu skoro nie grzałes? Inne źródło ciepła?

Cpt_Q
04-10-2008, 17:51
oo przy okazji taki wątek odkopałem:
http://forum.muratordom.pl/post2148375.htm#2148375

mikaz
05-10-2008, 09:38
Nie było to pierwsze uruchomienie instalacji - było to uruchomienie pieca po kilku dniach niegrzania, w domu przed uruchomieniem pieca była temperatura na poziomie 19 do 20,5 stopnia.

Po kilku dniach to jakby pierwsze. Skad miałes 20 stopni w domu skoro nie grzałes? Inne źródło ciepła?

Po prostu taka temperatura została wskazana przez termometry w domu - na zewnątrz nie było na tyle zimno, bodajże 7 stopni kiedy patrzyłem, a w domu utrzymywała się samoistnie temperatura 20 stopni, nie wiem czy to możliwe, jednak tak wskazywały dwa termometry (rtęciowy i komputerowy na programatorze)

olaczek
05-10-2008, 09:48
Nie jestem ekspertem, ale słyszałam od architekta, że każdy dom wysycha/nagrzewa się przez pierwsze lata eksploatacji. I dlatego dwa pierwsze sezony grzewcze są bardziej kosztowne. Tak było z mieszkaniem, do którego się wprowadziłam 6 lat temu. Ja planuję zaraz po odbiorze domu od developera zamontowac kominek i nim podsuszać i nagrzewać dom.