PDA

Zobacz pełną wersję : Sufit z GK podwieszany do więźby (a nie stropu)



Vafel
06-10-2008, 13:50
Witam,

Niedawno zauważyłem, że w projekcie mojego domku (parterówka DM11 z pracowni Bauherr) nie ma w ogóle stropu, a sufit z płyt kartonowo-gipsowych ma być podwieszony do więźby (krokwi, mieczy itp.). Obawiam się trochę, że jak np. dach zostanie obciążony śniegiem, to krokwie się ugną (lub coś w tym stylu) i taki dach popęka.

Czy nie lepiej byłoby zrobić strop drewniany ("rozciągnąć" belki pomiędzy murłatami, przykręcone do tych murłat) i podczepić sufit do tych belek? Dodatkowo dałoby się wygospodarować na górze jakiś stryszek (choćby, żeby narty na lato schować).

Co o tym myślicie?

Duży Boban
06-10-2008, 13:54
Witam,

Czy nie lepiej byłoby zrobić strop drewniany ("rozciągnąć" belki pomiędzy murłatami, przykręcone do tych murłat) i podczepić sufit do tych belek?

Pewnie, że lepiej.

jajmar
06-10-2008, 14:18
Witam,

Niedawno zauważyłem, że w projekcie mojego domku (parterówka DM11 z pracowni Bauherr) nie ma w ogóle stropu, a sufit z płyt kartonowo-gipsowych ma być podwieszony do więźby (krokwi, mieczy itp.). Obawiam się trochę, że jak np. dach zostanie obciążony śniegiem, to krokwie się ugną (lub coś w tym stylu) i taki dach popęka.

Co o tym myślicie?

Ty jesteś pewny tego co piszesz? Wklej przekrój przez ten budynek.
Sądze ze wogóle nie masz w swoim dachu krokwi, i mieczy, a masz dźwigar kratowy drewniany, i do jego pasa dolnego masz podwieszony syfit.

Killer_su
06-10-2008, 14:24
Sufit równoległy do podłogi, czy może mówisz o nie tyle suficie co otwartej przestrzeni do kalenicy?

Jeżeli sufit równoległy to i tak można to zrobić jak w projekcie, ale nie jest to łatwe. Trzeba będzie wykonać połączenia ślizgowe na styku skosów z płytą sufitową.
No i co elementarne - wszystko na stelażach i płyta sufitowa montowana przed skosowymi.

Vafel
06-10-2008, 14:37
Ty jesteś pewny tego co piszesz? Wklej przekrój przez ten budynek.
Sądze ze wogóle nie masz w swoim dachu krokwi, i mieczy, a masz dźwigar kratowy drewniany, i do jego pasa dolnego masz podwieszony syfit.

Niestety, ale nie mam dźwigara kratowego. Trochę teraz żałuję, że od początku nie zdecydowałem się na wiązar kratowy - byłoby prościej, choć trochę drożej.

Chodzi właśnie o to, że w projekcie nie ma czegoś co byłoby odpowiednikiem pasa dolnego przy dźwigarach. W środku domu jest ściana nośna, na tej ścianie leży podwalina. Podwalina jest równoległa do murłat. Krokwie opierają się na murłatach, w kalenicy jest belka kalenicowa podpierana przez trzy słupy oparte na belce podwalinowej w środku domu (na tej ścianie nośnej). Są co prawda belki poziome idące przez całą szerokość domu (prostopadłe do murłat), ale są tylko trzy...

Rzut wkleję jak wrócę do domu.

Killer_su: ja mówię o suficie równoległym do podłogi - taki chciałbym zrobić. Cały czas myślałem, że krokwie są "spięte" takimi poziomymi belkami i do tych belek przykręce sobie sufit (na wieszakach). Przypatrzyłem się ostatnio projektowi dachu i okazuje się, że nic takiego nie ma miejsca. Krokwie nie są niczym spięte. Nie ma poziomych belek. Dzwoniłem w tej sprawie do biura Bauherr i wyjaśniono mi, że w tym domu nie ma stropu, a sufit ma być podwieszony do elementów więźby za pomocą takich drutowych wieszaków - im bliżej środka domu tym te wieszaki muszą być dłuższe.

jajmar
06-10-2008, 14:49
Niestety, ale nie mam dźwigara kratowego. Trochę teraz żałuję, że od początku nie zdecydowałem się na wiązar kratowy - byłoby prościej, choć trochę drożej.

Chodzi właśnie o to, że w projekcie nie ma czegoś co byłoby odpowiednikiem pasa dolnego przy dźwigarach. W środku domu jest ściana nośna, na tej ścianie leży podwalina. Podwalina jest równoległa do murłat. Krokwie opierają się na murłatach, w kalenicy jest belka kalenicowa podpierana przez trzy słupy oparte na belce podwalinowej w środku domu (na tej ścianie nośnej). Są co prawda belki poziome idące przez całą szerokość domu (prostopadłe do murłat), ale są tylko trzy...

Rzut wkleję jak wrócę do domu.

Killer_su: ja mówię o suficie równoległym do podłogi - taki chciałbym zrobić. Cały czas myślałem, że krokwie są "spięte" takimi poziomymi belkami i do tych belek przykręce sobie sufit (na wieszakach). Przypatrzyłem się ostatnio projektowi dachu i okazuje się, że nic takiego nie ma miejsca. Krokwie nie są niczym spięte. Nie ma poziomych belek. Dzwoniłem w tej sprawie do biura Bauherr i wyjaśniono mi, że w tym domu nie ma stropu, a sufit ma być podwieszony do elementów więźby za pomocą takich drutowych wieszaków - im bliżej środka domu tym te wieszaki muszą być dłuższe.

No to mnie zaskoczyłeś. Nie spotkałem takiego cuda.
Co do dźwigara a to co masz sądze ze drewna na dźwgary posżło by mniej. Koszt wykonania troche droższy.

Co do problemu, to rozwiązanie zaproponowane przez biuro jest conajmniej dziwne. Może i wykonalne, ale ja bym sie na takie coś nie zdecydował. Zrobisz "las" wieszaków i nawet w razie konieczności "serwisowej" nie wejdziesz na takie poddasze.
Masz 3 elementy poprzeczne plus ściany szczytowe, moze sie da prostopadle do tych elementów ułożyć na nich cos w rodzaju podłogi, lub krawędzieki zamocowane pomiędzy te elementy. Mógłbys wtedy sufit zamocowac do nich. Tylko ktoś Ci to powinien policzyć głównie te 3 elementy.

mart 3210
06-10-2008, 20:49
a masz w projekcie ścianki działowe z ceramiki?możesz oprzec beleczki na tych sciankach a do nich podwiesic strop.W celu ograniczenia gaszczu wieszaków prooponuje ruszt krzyżowy9tzw podwójny.

Vafel
06-10-2008, 22:28
Ścianki działowe chcę postawić z silikatów, ale myślałem o grubości 8 cm i w takim przypadku chyba nie bardzo można na nich coś opierać. Trzeba by zrobić pewnie minimum 12 cm.

A oto rzuty:

http://img352.imageshack.us/img352/2193/p8221145swr7.th.jpg (http://img352.imageshack.us/my.php?image=p8221145swr7.jpg)http://img352.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img186.imageshack.us/img186/559/p8221146scx2.th.jpg (http://img186.imageshack.us/my.php?image=p8221146scx2.jpg)http://img186.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Vafel
10-10-2008, 14:52
Czy można w przypadku takiego dachu dać dodatkowe belki (poziome), oparte na murłatach i tej podwalinie na ścianie nośnej w środku, które robiłyby za podłogę stryszku i jednocześnie mógłbym do nich podwiesić sufit?

Jak gęsto trzeba by dać takie belki i jakie powinny być przekroje? W najszerszym miejscu miałyby rozpiętość 5 m.

Atomic
10-10-2008, 15:30
Ja także mam taki sufit podwieszany (projekt z Muratora).
Właśnie jestem na etapie wykończeń i zrobienie takiego sufitu to nic trudnego. Zastosowałem ruszt krzyżowy dwuwarstwowy i wieszaki obrotowe na długich prętach. W niektórych miejscach musziałem użyć nawet dwóch prętów (około 1,5m) połączonych specjalnym łącznikiem.
Styk ścian z płytami GK wypełniłem akrylem. Jest to jednak zbyt krótki okres abym mógł coś więcej powiedzieć na temat pęknięć.
Dla własnej wygody, jeżeli masz jeszcze możliwość dołożenia dodatkowych belek, to zrób to.

Vafel
10-10-2008, 15:56
Ja także mam taki sufit podwieszany (projekt z Muratora).
Właśnie jestem na etapie wykończeń i zrobienie takiego sufitu to nic trudnego. Zastosowałem ruszt krzyżowy dwuwarstwowy i wieszaki obrotowe na długich prętach. W niektórych miejscach musziałem użyć nawet dwóch prętów (około 1,5m) połączonych specjalnym łącznikiem.
Styk ścian z płytami GK wypełniłem akrylem. Jest to jednak zbyt krótki okres abym mógł coś więcej powiedzieć na temat pęknięć.
Dla własnej wygody, jeżeli masz jeszcze możliwość dołożenia dodatkowych belek, to zrób to.

Mam taką możliwość, bo na razie dopiero kończe fundamenty.

Skoro Ty masz coś takiego, to mam kilka pytań:
- Jaki jest koszt takiego sufitu? Czy takie "długie" wieszaki są drogie?
- W jaki sposób masz ocieplony "strop"? Wełna leży na jakichś sznurkach/siatce? Masz jakąś folię paroziolacyjną?
- Czy masz zrobione jakieś wyjście na górę (nad "sufit")? W jaki sposób to rozwiązałeś?

Dzięki,

Atomic
11-10-2008, 14:05
- Jaki jest koszt takiego sufitu? Czy takie "długie" wieszaki są drogie?,
U mnie koszt to niecałe 10tyś. (100m2), W cenie jest wszystko - ruszt, wieszaki, druty podwieszeniowe, wełna (20cm), folia paroizolacyjna, wkręty, masa szpachlowa Uniflot, farby i akryl.
Wieszaki druty itp. akcesoria podwieszeniowe nie są drogie, ale troche ich wychodzi.


- W jaki sposób masz ocieplony "strop"? Wełna leży na jakichś sznurkach/siatce? Masz jakąś folię paroziolacyjną?,
Ocieplałem wełną MegaRock 20cm i leży ona bezpośrednio na stelażu. Do stelaża na taśmę dwustronną przykleiłem folię paroizolacyjną.


- Czy masz zrobione jakieś wyjście na górę (nad "sufit")? W jaki sposób to rozwiązałeś?
Dzięki,
Zamontowałem schody strychowe z ocieploną klapą.