PDA

Zobacz pełną wersję : czy 25cm wełny w dach to mało?



mikson
06-10-2008, 18:23
obecnie w energooszczędnych domach daje się 30cm a w pasywnych 40cm,
jak uważacie jaka grubość jest wystarczająca? 25 czy 30?

pozdrawiam

bladyy78
06-10-2008, 18:29
Jak dasz 50 będzie wystarczająca na najbliższe kilkanaście lat. Grubość wełny nie jest decydująca. Dasz dużo wełny to ciepło ucieknie okami i wentylacją. Wszystko zależy od tego jaki budujesz budynek. Z reguły 25-30cm wytacza a kto ile da to już zależy, od zasobności portfela i od tego czy ma gdzie ja upchać. Ja dałem na skosy 25cm a na suficie 30cm.

NJerzy
06-10-2008, 22:22
Zależy też od proporcji powierzchni dachu do reszty przegród. Ja dałem 24 cm wełny, i obliczeniowo przez dach mam tylko 12% strat - w innym domu gdzie będzie więcej dachu możne się opłacić więcej wełny.

remx
07-10-2008, 06:27
Typowo daje się 20cm.
Generalnie różne wełny mają różną ochronę przed ucieczką ciepła, tak że sama grubość nie koniecznie wszystko mówi.

phum2
07-10-2008, 07:28
ludzie czy wyscie zwariowali, to jakie wy macie wysokie krokwie ze po 24 cm welny pchacie?

ja mam u siebie nad domem welne 18cm a nad garazem 16cm i jest wystarczajaco.

nie dajcie sobie bajek nawciskac, ze im drubsza warstwa welny tym mniejsze straty, bo to sie zgadza tylko do pewnej grubosci ktora trzeba obliczyc. wszystko inne jest nie racjonalne i ekonomiczne.

mikson
07-10-2008, 07:46
moja bryła domu to 10,5 na 8 i dach 2 spadowy, około 100m2 bez lukarn połaci etc, skosy będą wełna 25cm i sufit 25cm, faktycznie masz rację przy tak małej powierzchni dachu zysk z dodatkowego docieplenia może mieć mały przyrost efektywności całkowitej straty w domu

jajmar
07-10-2008, 07:48
ludzie czy wyscie zwariowali, to jakie wy macie wysokie krokwie ze po 24 cm welny pchacie?

ja mam u siebie nad domem welne 18cm a nad garazem 16cm i jest wystarczajaco.

nie dajcie sobie bajek nawciskac, ze im drubsza warstwa welny tym mniejsze straty, bo to sie zgadza tylko do pewnej grubosci ktora trzeba obliczyc. wszystko inne jest nie racjonalne i ekonomiczne.

ciekawe kto tu zwariował :)

daggulka
07-10-2008, 07:52
phum2 - jeśli się daje więcej niż wynoszą krokwie to się obniża stelaż pod płyty kg i tam się welnę umieszcza :wink:

ja mam 20cm - tyle było w projekcie, tyle dają znajomi , na tyle się świadomie zdecydowałam :roll:

alpejczyk
07-10-2008, 08:38
To nie tylko kwestia zimy.Latem w domu, a konkretnie na poddaszu gdzie tymczasowo mieszkamy przy gr wełny 20cm temperatura w upalne dni dochodziła do 30 stopni, w nocy spadała do 27-masakra.Teraz jest 32cm- w upał 24stopnie, wiec cos jednak zmienia.

frykow
07-10-2008, 08:49
Ja daję 40cm... 8) Ale to tak trochę przypadkiem, planowane było 30cm - jednak po pierwsze mam drewniany strop i nieużytkowe poddasze więc miejsca mnóstwo, a po drugie miałem sporo zbędnego styropianu, z którego zrobiłem właśnie pierwszą 20cm warstwę (a na to 20cm wełny).

Powierzchnia stropu wynosi u mnie 130mkw. Obliczeniowo różnica 20cm w moim przypadku to około 2MW energii rocznie - czyli jakieś 800zł za ogrzewanie prądem.

Aedifico
07-10-2008, 09:06
Niektórzy zapominają co się dzieje z wełną po kilku latach - podbne zjawisko jak w szkle. Wełna,że się tak kolokwialne wyrażę "siada".

jacekot
07-10-2008, 09:13
ja mam 20cm między krokwie + 10 cm w poprzek ( skosy i sufit) a i tak się zastanawiam czy nie dołożyć jeszcze 5 cm na syfit

zbigmor
07-10-2008, 09:19
ja mam 20cm między krokwie + 10 cm w poprzek ( skosy i sufit) a i tak się zastanawiam czy nie dołożyć jeszcze 5 cm na syfit

Na to wełna nie pomoże :)

mikson
07-10-2008, 09:23
a dlaczego izolacja dachu styropianem jest "gorsza"? nie odprowadza pary?
czy ktoś może to jakoś logicznie wytłumaczyć?

jacekot
07-10-2008, 10:40
a dlaczego izolacja dachu styropianem jest "gorsza"? nie odprowadza pary?
czy ktoś może to jakoś logicznie wytłumaczyć?

jakie gorsze ?
Ostatnio rozmawiałem z jednym zapaleńcem oddychającego domu i wprawiłem go w osłupienie . Oczywiście ze daje się na ocieplenie poddasza wełnę po jest łatwiej ją obrabiać , a nie dlatego ze "oddycha".( no może jeszcze kwestia niepalności wełny ) Jakie było jego zaskoczenie jak powiedziałem mu ze miedzy wełnę a karton gips daje się folie paraizolacyjną która nie przepuszcza wilgoci i pewnie zarazem powietrza , więc o jakim "oddychaniu" ( parapszepuszczalność) mówimy ? :o

zbigmor
07-10-2008, 10:48
a dlaczego izolacja dachu styropianem jest "gorsza"? nie odprowadza pary?
czy ktoś może to jakoś logicznie wytłumaczyć?

Oczywiści, że nie jest gorsza. Trzeba jeszcze tylko znaleźć jakiś patent, aby ten styropian upchać między krokwie szczelnie.

hes
07-10-2008, 11:15
nie dajcie sobie bajek nawciskac, ze im drubsza warstwa welny tym mniejsze straty, (.....)

Czy ze styropianem też tak jest ? Jak to się liczy ?

zbigmor
07-10-2008, 11:31
nie dajcie sobie bajek nawciskac, ze im drubsza warstwa welny tym mniejsze straty, (.....)

Czy ze styropianem też tak jest ? Jak to się liczy ?

Jak "też" jest? Generalnie jest tak samo. Im grubsza warstwa izolacji tym straty przez nią mniejsze. Każdy dom posiada jednak oprócz dachu i ścian okna i drzwi, które mają straty znacznie większe, dlatego niektórzy twierdzą, że powyżej pewnej grubości izolacji ucieczka ciepła przez ściany staje się nieistotna w porównaniu z ucieczką ciepła przez te pozostałe miejsca. Z drugiej strony i okna i drzwi są też coraz lepsze, a ich wymiana jest prostrza niż wykonanie izolacji budynku. Dlatego wg mnie można trochę przesadzić. Jednak granica przesady jest bardzo płynna.

phum2
07-10-2008, 13:05
a dlaczego izolacja dachu styropianem jest "gorsza"? nie odprowadza pary?
czy ktoś może to jakoś logicznie wytłumaczyć?

Oczywiści, że nie jest gorsza. Trzeba jeszcze tylko znaleźć jakiś patent, aby ten styropian upchać między krokwie szczelnie.




patentem na szczelne upchanie styropianu pomiedzy krokwiami moze byc pianka montazowa

frykow
07-10-2008, 13:07
patentem na szczelne upchanie styropianu pomiedzy krokwiami moze byc pianka montazowa
Zgadza się: puzzle ze styro + pianka u mnie się wyśmienicie sprawdziły :)


Czy ze styropianem też tak jest ? Jak to się liczy ?
Hes jak zwykle w nastroju do żartów ;)

zbigmor
07-10-2008, 13:33
a dlaczego izolacja dachu styropianem jest "gorsza"? nie odprowadza pary?
czy ktoś może to jakoś logicznie wytłumaczyć?

Oczywiści, że nie jest gorsza. Trzeba jeszcze tylko znaleźć jakiś patent, aby ten styropian upchać między krokwie szczelnie.




patentem na szczelne upchanie styropianu pomiedzy krokwiami moze byc pianka montazowa

Problem w tym, że gdy szczelina jest 5mm to OK, ale gdy próbowałem coś takiego zrobić ze szczeliną 1mm to już nie jest OK. Dodatkowo krokwie są drewniane co oznacza, że pracują. Po wyschnięciu się kurczą. Przy izolacji z wełny ten skurcz nie ma żadnego znaczenia, przy styropianie i piance już ma. Kto policzy ile wynosi sumaryczna szczelina na długości połaci 10m? Dodatkowy problem to fakt niepełnego przylegania styropianu do krokwi. Krokwie mogą być skręcone, styropian nie równo przycięty, pianka może nie dojść wszędzie. I ostatni problem (nie wiem czy rzeczywisty) to temperatura pod pokryciem dachowym. Czy steropian wytrzyma kilka dziesięcioleci w takich warunkach? Pod deskami i papą pewnie tak. O ptakach i myszach nie będę wspominał bo częściowo to może dotyczyć wełny również.

alpejczyk
07-10-2008, 13:43
Można zabudować KG a następnie wtłoczyć granulat styropianu.

Malobert
07-10-2008, 13:45
jest taki materiał - taka cieniutka kołderka aluminiowa chyba 1cm, daje taki sam efekt jak 40cm wełny - technologie kosmiczne, ceny chyba też :)

Malobert
07-10-2008, 13:54
Można zabudować KG a następnie wtłoczyć granulat styropianu.

tak, ale w płaskie stropodachy. Miedzy krokwie - nie spotkałem się...

zbigmor
07-10-2008, 14:03
Można zabudować KG a następnie wtłoczyć granulat styropianu.

tak, ale w płaskie stropodachy. Miedzy krokwie - nie spotkałem się...

Widziałem gdzieś na zdjęciach wsypywanie granulatu z wełny między krokwie, więc chyba da się.

hes
07-10-2008, 14:12
(....)


Czy ze styropianem też tak jest ? Jak to się liczy ?
Hes jak zwykle w nastroju do żartów ;)

Nie było moim zamiarem żartowanie...Nie uzyskałem prawie jak zwykle
odpowiedzi, więc sam sobie odpowiem: wielce dziwne jest podejście
większości do tych spraw- wełna pod dach ? Jak najbardziej ! ( to nic, że
od środka, od środka nie wolno tylko na ścianach...) Styropian na poddasze ?
Beee...

A prawda jest okrutna: niewiele da nawet gruba warstwa wełny czy nieszczęsnego styropianu: ciepło bez problemu ucieka wprost z połaci
dachu PROMIENIOWANIEM. Takie materiały są przeźroczyste dla długości
fali podczerwieni, która jest ciepłem w domu. Ale już materiały, o których
wspomniał Malobert, sprawdzają się znakomicie.

Malobert
07-10-2008, 14:12
Można zabudować KG a następnie wtłoczyć granulat styropianu.

tak, ale w płaskie stropodachy. Miedzy krokwie - nie spotkałem się...

Granulat (regranulat) – stosuje się go najczęściej do ocieplenia trudno dostępnych miejsc. Granulat jest pakowany w worki o pojemności 0,6; 1 lub 1,5 m³. Ponieważ odznacza się gorszą izolacyjnością termiczną niż płyty, trzeba go grubiej układać. Warstwa takiego ocieplenia musi być 10-15% większa niż w przypadku płyt. Zastosowanie: Drobne granulki styropianowe, średnicy 2-4 mm, są nadmuchiwane za pomocą specjalnej maszyny w pustki powietrzne w ścianach warstwowych. Granulki 8-10 mm służą zaś do izolowania cieplnego stropów bądź połaci dachowych.

nom
07-10-2008, 19:08
obecnie w energooszczędnych domach daje się 30cm a w pasywnych 40cm,


Ja bym do dachu przykleił na piankę styropian, potem na to klej, siatka i klej i jakiś ładny tynk, albo bym od razu pomalował. :-)

edde
07-10-2008, 20:43
obecnie w energooszczędnych domach daje się 30cm a w pasywnych 40cm,


Ja bym do dachu przykleił na piankę styropian, potem na to klej, siatka i klej i jakiś ładny tynk, albo bym od razu pomalował. :-)

i to wszystko oczywiscie z zewnętrznej strony połaci :lol: :lol: :lol:

nom
10-10-2008, 16:02
i to wszystko oczywiscie z zewnętrznej strony połaci :lol: :lol: :lol:

to zależy. :-)

hes
10-10-2008, 16:41
Jakże inaczej...Nie daje się ocieplenia od wewnątrz...

nom
10-10-2008, 18:10
Jakże inaczej...Nie daje się ocieplenia od wewnątrz...

A dlaczego nie?

hes
10-10-2008, 18:19
Pytasz serio ? Czy może za każdym razem mam wklejać te durnowate uśmieszki ? Nie wyczułeś ironii ? edde też żartował...Ręce i nogi sie uginają...

hes
10-10-2008, 18:44
Jakże inaczej...Nie daje się ocieplenia od wewnątrz...

A dlaczego nie?

Uzupełniając precyzyjnie, to ani od wewnątrz, ani od zewnątrz...Ale to
już temat na inną okazję.

Adamol
10-10-2008, 18:56
jest taki materiał - taka cieniutka kołderka aluminiowa chyba 1cm, daje taki sam efekt jak 40cm wełny - technologie kosmiczne, ceny chyba też :)
Z tego co pamiętam, to na ulotce tego 'cuda' była informacja, że odpowiada 12 cm wełny...
Średnio w to wierzę...
Ale to może nie jest kwestia wiary... :(

alpejczyk
10-10-2008, 22:38
Chyba lepiej do Afryki sie przenieść. :lol: