PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??



Sain
06-10-2008, 18:55
Witam.
Pobudowałem dom z Ytonga 36,5 cm. Niebawem firma będzie zaciągać go klejem i stoję przed dylematem, czy dać na ścianę jeszcze np. 5 cm styropianu??

Małgośka Ł.
06-10-2008, 19:04
Witam,

Ja również buduje dom z YTONGa 36,5 cm. Zdecydowałam się na ścianę jednowarstwową, aby jej nie ocieplać. Moim zdaniem należy się dobrze zastanowić przed wyborem materiałów. Jeżeli chcesz ocieplać to trzeba było wybrać ścianę 24 + ocieplenie. Ocieplać tak grubą ścianę to tylko strata kasy.

Sain
06-10-2008, 19:08
Witam,

Ja również buduje dom z YTONGa 36,5 cm. Zdecydowałam się na ścianę jednowarstwową, aby jej nie ocieplać. Moim zdaniem należy się dobrze zastanowić przed wyborem materiałów. Jeżeli chcesz ocieplać to trzeba było wybrać ścianę 24 + ocieplenie. Ocieplać tak grubą ścianę to tylko strata kasy.

No właśnie też tak myślę, ale wciąż nie potrafię podjąć decyzji, ponieważ kilka osób radzi mi dać te 5cm ocieplenia, że do nie duże koszty itp. itd. a dom będzie miał lepszą izolację.

Ar-Tur
06-10-2008, 19:57
Jak już chcesz ocieplać, to raczej wełną mineralną. Więcej informacji masz tutaj: http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/ocieplenie-pustakow-ytong,7936,4-0.htm

coulignon
06-10-2008, 20:01
Bo ściana musi oddychać. Nie zapomnij tylko o elastycznym tynku. Bo jak ścian będzie chciała złapać głęboki oddech to wiesz..... Się napnie... I tynk popęka.

Jezu... znowu bzdury o oddychaniu ścian.

j-j
06-10-2008, 20:21
Bo ściana musi oddychać.

Ja bym jeszcze nawtykał parę papieroskow w ścianę aby sobie mogła jeszcze popalić ;).

A tak poważnie to jeśli możesz oddaj 36,5 cm weź 24 cm i dociepl 12 cm styro i tyle.

pzdr

Ryska
06-10-2008, 20:24
Też będziemy budować z YTONG-a 36,5 i nie mamy zamiaru ocieplać :)

Wgregor
06-10-2008, 20:25
Oczywiście, że izolować ścianę, najlepiej krok po kroku jak radzi ytong:

wejść na stronę producenta
http://www.xella.pl/html/pol/pl/index.php
Kliknąć "dom pasywny"
i w aktualnosciach
http://www.xella.pl/html/pol/pl/informacje_aktualne.php?press_id=444&submit=show_press_item

kliknąć podświetliny odnosnik
http://www.termodom.pl/termodompasywny/

Następnie rozszerzyć temat : "dom pasywny Xella"

http://www.termodom.pl/termodompasywny/xella_polska_energooszczednie

roszerzyć temat "ściany w domu pasywnym"

http://www.termodom.pl/termodompasywny/xella_polska_energooszczednie/sciany_w_domu_pasywnym

i czytamy
" izolacja zewnętrzna z wełny mineralnej - 20 cm

- ściana konstrukcyjna z bloczków YTONG PP2/0,4- 24 cm

- izolacja wewnętrzna z wełny mineralnej - 10 cm."

Wgregor
06-10-2008, 20:37
lub nowy niemiecki produkt do ocieplania ytonga styropian z folią i tynkiem, do klejenia od środka by sciana była sucha.

http://www.xella.de/downloads/deu/broschures/Verbund-Platten_D.pdf

NJerzy
06-10-2008, 22:24
Też będziemy budować z YTONG-a 36,5 i nie mamy zamiaru ocieplać :)

Albo będziecie za kilka lat :-(

WaldiM
06-10-2008, 22:50
Też będziemy budować z YTONG-a 36,5 i nie mamy zamiaru ocieplać :)

Albo będziecie za kilka lat :-(
...albo szybciej, ach ten marketing, zamiast policzyć piszą, już kupę pieniędzy w ściany włożyli i mają zimniejsze niż gość co dał cośtam co było na składzie + 15 cm najpodlejszego styropianu na rynku, nie teraz to za 3 lata skują tynk, dadzą te same 15 cm .. tylko kasa x razy większa, piszą głupoty i jeszcze innych na idotyzm namawiają :(

Sain
07-10-2008, 06:28
Jeżeli będę miał Ytonga 36,5 + styropian 5cm to jaki będzie współczynnik przenikalności U ??

A i jeszcze jedno pytanie, jak jest różnica e cenie w m2 ocieplenia styropianem, a wełną?

j-j
07-10-2008, 07:07
Sain, jeśli nie możesz już zamienić 36,5 cm na 24 cm to daj 10 cm styro i będzie ok, grubość ściany też do przełknięcia patrząc standardowo.
Daj spokój z wełną jeszcze ci tlen zabierze oddychając ;).


PS dodalem- jaki ja niedoczytany, buhahaha Ty juz z 36,5 cm wybudowałeś ale w takim razie podtrzymuję te 10 cm dodatkowo.



pzdr

andre59
07-10-2008, 07:16
Też będziemy budować z YTONG-a 36,5 i nie mamy zamiaru ocieplać :)

Albo będziecie za kilka lat :-(
Masz i ocieplałeś czy z przekory piszesz? :wink:

andre59
07-10-2008, 07:28
Też będziemy budować z YTONG-a 36,5 i nie mamy zamiaru ocieplać :)

Albo będziecie za kilka lat :-(
...albo szybciej, ach ten marketing, zamiast policzyć piszą, już kupę pieniędzy w ściany włożyli i mają zimniejsze niż gość co dał cośtam co było na składzie + 15 cm najpodlejszego styropianu na rynku, nie teraz to za 3 lata skują tynk, dadzą te same 15 cm .. tylko kasa x razy większa, piszą głupoty i jeszcze innych na idotyzm namawiają :(
ich pieniądze, i niby po co tynk skuwać? poza tym niektórzy dają 20 cm styro :roll: :wink:
a jak już się zdecydują dać te 15 cm owego najpodlejszego styropianu to będą mieli cieplejsze ściany od tego gościa 8)

Va_ldi
07-10-2008, 07:42
Sain, jak sam widzisz zdania wśród "fachowców" są podzielone. Prawda jest taka że każdy chwali to co ma i nawet jeśli jest ktoś kto nie jest niezadowolony, raczej sie do tego nie przyzna na forum. Zdarzają się i tacy forumowicze -chociaż jest ich mało- którzy szczerze Ci doradzą na podstawie błędów jakie popełnili. A temat materiałów na ściany i ich konstrukcja, jest co jakiś czas wałkowany i niekiedy budzi jeszcze większe spory niż w tym wątku. Ale wracając do tematu, Jeśli masz już ściany z 36,5 zamiast 5 cm daj 10 cm styro. Zwróć uwagę na miejsce osadzania okien w ścianie 2w i 1w. Na pewno po dodaniu warstwy styropianu ściana będzie cieplejsza. Jeśli koszty nie grają aż takiej roli daj 10 cm styropianu.

daggulka
07-10-2008, 07:47
Ytonga 36,5cm się nie dociepla ....docieplania takiej ściany to błąd inwestora i wywalona kasa ....bo jeśli chciał docieplać to się z max'a buduje a nie z ytonga 36,5cm.

Sain
07-10-2008, 08:08
Na stronie Ytonga piszą, żeby nie ocieplać styropianem, tylko wełną. Na forum piszą, żeby ocieplać styropianem, inni, że nie trzeba ocieplać. Wyciągając wnioski uważam, że jednak nie będę ocieplał. W tym roku naciągnę sam klej, przezimuje jeden sezon i jak będzie OK to na wiosnę dopiero zaciągnę dom kolorem, a jak będzie zimno to tynk zacznę od nowa, czyli styropian/wełna klej i kolor :wink:

daggulka
07-10-2008, 08:11
no i dobrze ...co nagle to po diable :D
zresztą mogę się założyć, że wiosną przyszłego roku stwierdzisz że aż jakieś mnóstwo opału Co nie poszło, w kufajce nie siedziałeś zimą i że docieplać nie będziesz :D

Sain
07-10-2008, 08:24
Zobaczymy po zimie jak będzie, wiadomo, że w pierwszym sezonie pójdzie więcej opału.
W sobotę odpaliłem piec HEF 38kW i 3 worki groszku po 30kg poszły w 1,5 dnia - do ogrzania mam 300m2, gdzie poddasze jeszcze nie jest ocieplone i dom zimny 8)

andre59
07-10-2008, 08:25
Na stronie Ytonga piszą, żeby nie ocieplać styropianem, tylko wełną. Na forum piszą, żeby ocieplać styropianem, inni, że nie trzeba ocieplać. Wyciągając wnioski uważam, że jednak nie będę ocieplał. W tym roku naciągnę sam klej, przezimuje jeden sezon i jak będzie OK to na wiosnę dopiero zaciągnę dom kolorem, a jak będzie zimno to tynk zacznę od nowa, czyli styropian/wełna klej i kolor :wink:
Z Sochaczewa do mnie niedaleko, możesz przyjechać i zobaczyć na miejscu jak to jest z tymi ścianami z Ytong'a 36,5 cm bez docieplania. Zapraszam. :)

Sain
07-10-2008, 08:33
Na stronie Ytonga piszą, żeby nie ocieplać styropianem, tylko wełną. Na forum piszą, żeby ocieplać styropianem, inni, że nie trzeba ocieplać. Wyciągając wnioski uważam, że jednak nie będę ocieplał. W tym roku naciągnę sam klej, przezimuje jeden sezon i jak będzie OK to na wiosnę dopiero zaciągnę dom kolorem, a jak będzie zimno to tynk zacznę od nowa, czyli styropian/wełna klej i kolor :wink:
Z Sochaczewa do mnie niedaleko, możesz przyjechać i zobaczyć na miejscu jak to jest z tymi ścianami z Ytong'a 36,5 cm bez docieplania. Zapraszam. :)\

a Ty ocieplałeś??

andre59
07-10-2008, 08:36
a Ty ocieplałeś??
Od czterech lat mieszkam w niedocieplanym. 8)

jacekot
07-10-2008, 09:25
ja osobiście nie jestem zwolennikiem scian jednowarstwowych i mam na to swoje argumenty
ale jeśli już ktoś sie zdecydował na budowe sciany jednowarstowej i wywalił tyle pieniędzy to już na pewno bym jej nie docieplał i to bez znaczenia czy wełną czy styropianem

Sain
07-10-2008, 10:45
a Ty ocieplałeś??
Od czterech lat mieszkam w niedocieplanym. 8)

Dom masz parterowy, czy z mieszkalnym poddaszem? Postawiony jest w osiedlu czy w szczerym polu ?? :wink:

andre59
07-10-2008, 10:50
Sain, dom jest parterowy bez użytkowego poddasza postawiony na osiedlu domów jednorodzinnych z lat 70 i 80-tych.

Sain
07-10-2008, 11:22
No właśnie, a mój budynek jest można powiedzieć, że w szczerym polu, bo nie ma sąsiadów dookoła, jest także dość wysoki, bo mam mieszkalne poddasze :)

andre59
07-10-2008, 11:30
Napiszę tak: docieplać nie musisz, ale zawsze możesz. :wink:

jacekot
07-10-2008, 11:38
Napiszę tak: docieplać nie musisz, ale zawsze możesz. :wink:

no to jaki jest sens budowy ściany jednowarstwowej ?

andre59
07-10-2008, 11:44
Napiszę tak: docieplać nie musisz, ale zawsze możesz. :wink:

no to jaki jest sens budowy ściany jednowarstwowej ?
Przecież autor wątku juz wybudował taką ścianę i nie ma co dywagować o sensowności tego rozwiązania. Pyta tylko czy docieplać taką ścianę. Moja odpowiedź? jak wyżej 8)

WaldiM
07-10-2008, 13:10
ich pieniądze, i niby po co tynk skuwać? poza tym niektórzy dają 20 cm styro
a jak już się zdecydują dać te 15 cm owego najpodlejszego styropianu to będą mieli cieplejsze ściany od tego gościa

Polska złośliwość czy głupota?
Po co wypisujesz takie bzdury? Oczywiście w domu nieocieplonym temperatura w zimę będzie taka sama jak w ocieplonym, tylko koszty inne. Przekonałem się o tym sam. Mam dom całoroczny 170 m na działce rekreacyjnej 25 arów na jeziorem na mazurach, w dawnych czasach stawiałem go jak wszyscy tylko ścianę dałem 3 warstwową, bloczek betonowy-pustka-cegła, niestety ponieważ nie bywamy tam na stałe musieliśmy zdecydować się na najdroższe ogrzewanie, czyli prądem i tutaj zaczynają się cyrki. O ile ceny energii były na przyzwoitym poziome w końcówce lat 90-tych i na początku naszego wieku, to przez ostatnie lata moje rachunki za prąd za okres zimowy zamykały się kwotą 12 tys złotych. Wiem zaraz napiszesz , że prąd to drogie medium, ale wszystkie nośniki energii drożeją więc ten argument jest dziecinny dla mnie. W ubiegłym oku zrobiłem termomodernizację, skułem tynki, położyłem 12 cm styropianu, termooorganiki, platinium +, wymieniłem okna tarasowe i dachowe. Za ubiegły rok, rachunki za prąd 4800 zł, tak to jest w rzeczywistości. Mój dom można uważać za testowy, temperatura w pomieszczeniach stała +19 stopni. Koszty ? Bardzo duże nie ukrywam, ale z mojej perspektywy za kilka lat się zwrócą i wartość inwestycji w ramach nowych przepisów bezcenna. Dumam teraz, czy nie skuć posadzek pomiędzy piwnicami a parterem i nie dołożyć jeszcze styropianu, tylko szkoda mi piwnic, bo są oryginalne, w kamieniu robione, pozostałości po dworku. To tyle odnośnie tego tematu, uważam, że należy ocieplić ten ytong min 12 cm dobrego styropianu lub 15 cm noname, koszty tej inwestycji, na etapie budowy szybko się zwrócą.
PS
Zaczyna zaraz stawiać 2-gi dom parterowy, nauczony na błędach ściany 24 cm slika, 25 cm styropianu na ścianach i 20 cm w podłodze, ten będzie ciepły i chłodny zarazem, człowiek się uczy całe życie :)

I.W.
07-10-2008, 15:41
lub nowy niemiecki produkt do ocieplania ytonga styropian z folią i tynkiem, do klejenia od środka by sciana była sucha.

http://www.xella.de/downloads/deu/broschures/Verbund-Platten_D.pdf
No jezeli xella zaleca do ocieplania styropian pomimo wcześniej jedynie słusznej wełny to własnie zrobiła sobie jaja z tych co za namową doradców z tejże firmy wydali kasę na wełnę. Niejako przyznają się tym samym że to oddychanie tak przecież szeroko reklamowane jest fikcją. Zalet wełny upatrywałbym raczej w niepalności i tłumieniu dźwięków. A jeżeli ten systemowy użyjemy tylko od wewnątrz to w ogóle pomysł bardzo marny.

andre59
07-10-2008, 15:52
ich pieniądze, i niby po co tynk skuwać? poza tym niektórzy dają 20 cm styro
a jak już się zdecydują dać te 15 cm owego najpodlejszego styropianu to będą mieli cieplejsze ściany od tego gościa

Polska złośliwość czy głupota?
Po co wypisujesz takie bzdury?
W którym miejscu ta polska złośliwość, głupota i bzdury? odniosłem się do Twoich słów, nie mam prawa?
Nie nasza sprawa ile ktoś pieniędzy już w ściany włożył.
Czy tynk koniecznie trzeba skuć przed położeniem styropianu ? zależy od jego stanu.
Mogą dać 20 cm styropianu zamiast 15 ? mogą.
Która ściana będzie cieplejsza? z tego "cośtam co było na składzie" + 15 cm styropianu czy z Ytong'a 36,5 cm odm 400 + 15 cm styropianu?


uważam, że należy ocieplić ten ytong min 12 cm dobrego styropianu lub 15 cm noname, koszty tej inwestycji, na etapie budowy szybko się zwrócą.
To autor wątku sam zdecyduje czy ociepli ściany swojego domu. Ja uważam, że nie jest to konieczne. Ściana z bloczków Ytong 36,5 cm odm 400 to nie to samo co ściana z bloczków betonowych, pustki powietrznej i cegły. Tutaj koszty inwestycji nie zwrócą się tak szybko jak w przypadku Twojego domku letniskowego.

I.W.
07-10-2008, 16:01
Mogą dać 20 cm styropianu zamiast 15 ? mogą.
Która ściana będzie cieplejsza? z tego "cośtam co było na składzie" + 15 cm styropianu czy z Ytong'a 36,5 cm odm 400 + 15 cm styropianu?
No a kiedy różnica w kasie się zwróci? Wiadomo że ytong 36,5 na ścianę dwuwarstwową w ogóle nie ma uzasadnienia ekonomicznego. ALbo decydujemy się na jak najgrubszą ścianę z materiału izolacyjno nosnego albo minimalną grubośc ściany nośnej + ocieplenie im więcej tym lepiej. Ja mam dwuwarswtową na klej ale to klejenie to dziwactwo nie z powodów izolacji cieplnej tylko cienkich tynków po 6-8 mm które robiłem sam.

andre59
07-10-2008, 16:20
Mogą dać 20 cm styropianu zamiast 15 ? mogą.
Która ściana będzie cieplejsza? z tego "cośtam co było na składzie" + 15 cm styropianu czy z Ytong'a 36,5 cm odm 400 + 15 cm styropianu?
No a kiedy różnica w kasie się zwróci? Wiadomo że ytong 36,5 na ścianę dwuwarstwową w ogóle nie ma uzasadnienia ekonomicznego. ALbo decydujemy się na jak najgrubszą ścianę z materiału izolacyjno nosnego albo minimalną grubośc ściany nośnej + ocieplenie im więcej tym lepiej. Ja mam dwuwarswtową na klej ale to klejenie to dziwactwo nie z powodów izolacji cieplnej tylko cienkich tynków po 6-8 mm które robiłem sam.
Oczywiście, że Ytong 36,5 cm w ścianie dwuwarstwowej nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
Swoją wypowiedzią odniosłem się tylko do wcześniejszego postu kolegi WakliM, który raczył był zarzucić mi polską złośliwość tudzież głupotę i pisanie bzdur. :wink: . Poczytaj nasze wcześniejsze posty, a zorientujesz się w sytuacji. :)

MariuszAER
07-10-2008, 16:55
Mieszkam od 4 lat w domu z Ytonga 36,5 cm , nie docieplałem i jest ok i nie zamierzam :D

daggulka
07-10-2008, 17:07
no ale co Wy opowiadacie , chopaki - andre59 i MariuszAER....co wy gadacie , przeca w domu niedocieplanym z ytonga to sie w kufajkach siedzi i na wakacje nie jeździ bo całą kasę na opał wyadaje :lol:
sie chopaki zastanówcie - przecież ONI wszyscy - ludzie teoretycy którzy nigdy w takim domu nie mieszkali nie mogą się mylić bo wiedzę (teoretyczną co pewnie jest lepsza od waszej-praktycznej :lol: ) mają w jednym paluszku :roll: :wink:

I.W.
07-10-2008, 17:11
Ten wątek zaczyna być o niczym. O tym że ściana 1 warstwowa za te same pieniądze i przy tej samej grubości( a to też argument bo spotkałem się także z inna grubością ściany fundamentowej bloczki kładziono na 38 nie na 25) jest zimniejsza to wiadomo.Dla jednego to nie istotne a dla innego bardzo. Wzraz ze wzrostem cen nośników energii proporcje jednych i drugich będą się zmieniać. Ludzką rzeczą jest to że każdy broni swojego wyboru i pewnie jest na to ze 100 teorii psychologicznych. Znamienne jest że coraz więcej osób chce to docieplać mimo że taką technologię wybrali a nie widać osób które żałują że budowali 2 warstwową.

daggulka
07-10-2008, 17:16
ściana to tylko około 20% ucieczki ciepła w skali całego budynku jeśli się buduje tradycyjnie (czyli nie na max'a energooszczędnie bądź pasywnie)
czyli - po jaką cholerę max. docieplać ściany jeśli wszędzie poza tym daje się standardowo: standardowe okna, standardowe ocieplenie dachu, standardowo ocieplenie na posadzkach, standardowa grawitacyjna wentylacja (przez którą ucieka połowa ciepła)

MariuszAER
07-10-2008, 17:28
no ale co Wy opowiadacie , chopaki - andre59 i MariuszAER....co wy gadacie , przeca w domu niedocieplanym z ytonga to sie w kufajkach siedzi i na wakacje nie jeździ bo całą kasę na opał wyadaje :lol:
sie chopaki zastanówcie - przecież ONI wszyscy - ludzie teoretycy którzy nigdy w takim domu nie mieszkali nie mogą się mylić bo wiedzę (teoretyczną co pewnie jest lepsza od waszej-praktycznej :lol: ) mają w jednym paluszku :roll: :wink:

Jeszcze zakładam kalesony :D

daggulka
07-10-2008, 17:35
no- te kalesony wiedziałam tylko zapomniałam dodać .....żona pewnie w barchanach śpi ...no ale o tym rozmawiać przecież nie będziemy :lol: :wink:

andre59
07-10-2008, 18:02
Ten wątek zaczyna być o niczym. O tym że ściana 1 warstwowa za te same pieniądze i przy tej samej grubości( a to też argument bo spotkałem się także z inna grubością ściany fundamentowej bloczki kładziono na 38 nie na 25) jest zimniejsza to wiadomo.Dla jednego to nie istotne a dla innego bardzo. Wzraz ze wzrostem cen nośników energii proporcje jednych i drugich będą się zmieniać. Ludzką rzeczą jest to że każdy broni swojego wyboru i pewnie jest na to ze 100 teorii psychologicznych. Znamienne jest że coraz więcej osób chce to docieplać mimo że taką technologię wybrali a nie widać osób które żałują że budowali 2 warstwową.
Racja, takie wątki zawsze schodzą na manowce.
Pytanie brzmiało: "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??"
Odpowiedź brzmi: Nie ma takiej konieczności chyba, że właściciel domu chce, pod presją otoczenia, poprawić swoje samopoczucie oraz nieco obniżyć koszty ogrzewania.

Sain
07-10-2008, 18:15
Widzę, że rozpętałem burzę, sorki :wink:

Sain
07-10-2008, 18:20
Na stronie Ytonga piszą, żeby nie ocieplać styropianem
gdzie tak piszą ?? może zaraz w tym samym miejscu co piszą że ich ściana jest najcieplejsza na świecie i bije wszystkich na głowę ?? a tymczasem od pewnego czasu są jeszcze cieplejsze ściany 1W U=0,15 ale ytongowi ciężko przyznać że konkurencja go przegoniła

o jakiej ścianie piszesz ??

daggulka
07-10-2008, 18:25
mpoplaw po raz setny nie wiem po co przytaczasz za przykład moje przewymiarowane centralne ....mam je przewymiarowane jak już Ci setny raz mówię na własne życzenie ...ot, taka fanaberia ....hydraulik kazał dać 70-80 , a ja że przekorna bestia jestem i dałam se te 120 ....decyzja jest moja i sama sobie te koszty poniosę/poniosłam :roll:

miniu ryniu
07-10-2008, 18:36
Jeszcze nie widzialem firmy co by dawala info na stronie ze konkurencja ja przegonila.
Xella powinna kupic sobie haslo od bo concept "jesli nie stac cie na nasze bloczki , to nie obwiniaj nas za to"
Przewaznie zle opinie o ytongu maja ludzie , ktorzy pobudowali z czego innego .
To jest taka polska specjalnosc , dobijanie przez deprecjonowanie.
Podobnych tekstow na forum jest mnostwo , ale jeden mi sie bardzo spodobal kiedys o wentylacji mechanicznej , tez ludzie narzekaja na nia, glownie ci co maja grawitacyjna.szlo to chyba tak , "nie mam i nie chce miec bo jestem inzynierem i nie lubie jak cos sie psuje".Dobre nie?

andre59
07-10-2008, 19:04
Widzę, że rozpętałem burzę, sorki :wink:
Nie przejmuj się, to normalka na forum :wink: :lol:
Na zadane przez Ciebie pytanie jedni odpowiadają zgodnie ze swoim doświadczeniem, a inni próbują wykazać jaką to gafę popełniłeś wybierając ścianę jednowarstwową Ytong :lol:
Co z tym fantem dalej zrobisz? Albo dołożysz kasy i ocieplisz ściany licząc na zwrot inwestycji za kilkanaście lat, albo pozostawisz ściany niedocieplone i będziesz nieco więcej płacił za ogrzewanie domu.
Wybór należy do Ciebie 8)

j-j
07-10-2008, 19:12
Pytanie brzmiało: "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??"
Odpowiedź brzmi: Nie ma takiej konieczności chyba, że właściciel domu chce, pod presją otoczenia, poprawić swoje samopoczucie oraz nieco obniżyć koszty ogrzewania.

A może odpowiedz brzmi:
możesz ocieplić lub nie ocieplić pod presją 3 osób mieszkających w ytongu 36,5 cm? Fakt że komus się mieszka tak dobrze to nie znaczy że jest to optymalne rozwiązanie i najlepsze. Zawsze znajdą się tacy którym dobrze by było nawet w ziemiance.
36,5 cm BK400 daje normowy współ. "u"=ok. 0,3 W/m2*K i jeśli taki cały czas jest podczas użytkowania domu to nie można powiedzieć że dom jest zimny bo spełniając normy jest jak najbardziej OK.
Pytanie tylko czy jednowarstwowo, wiedząc jak pogarsza swoje właściwości termiczne BK gdy ma wilgoć, wiedząc że nie ustrzeżemy się niedociągnięć a w jednowarstwowej niedociągnięcie będzie bardziej odczuwalne, obca ekipa zawsze coś zrobi tak jak robi od 10 lat- czy w takich warunkach można trzymać się tego "u" normowego dla naszej ściany? Wg mnie NIE!
Na pewno nie będzie to dom zużywający aż 250 kWh/m2*rok ale na pewno też nie normowy czyli ok. 120 kWh/m2*rok.
Tak naprawdę to koszt docieplenia byłby mały w stosunku do efektów.
Nie wiem jak dużo masz ścian zewn. ale w moim przypadku zamiana BK36,5 na BK36,5+10 cm styro zwrócilaby się po ok. 7-8 latach przy obecnych cenach gazu, zakładając że BK utrzyma u=0,3 W/m2*K!
Wychodzi u mnie ok. 1,8 zł/m2 ścian zewn. oszczędności rocznie, przy idealnym BK400 czyli u=0,3, a to niemożliwe wg mnie.
Dodając 10 cm styro koszty mamy niewielkie dodatkowe ale efekt pewniejszy bo z zaledwie dodatkowo z 10 cm styro schodzimy do u=ok. 0,16 z u=0,3 W/m2*K a więc istotnie, jeśli oczywiście BK400 utrzymałby te 0,3, a wg mnie NIE!
Nie potrzebne jest jedynie danie BK o gr. 36,5 cm ale cóż skoro tak sie stalo ... .
Decyduje inwestor, ja bym docieplił.

pzdr

I.W.
07-10-2008, 19:26
Tytułem konkretów właśnie przed chwilą dokonałem zmian w obliczeniach OZC mojego domu i podstawiłem zamiast mojej 24BK +15 cm styro Ytong 36,5. Zapotrzebowanie na ogrzewanie zmieniło się z 33,88 GJ/rok na 43,21 GJ/rok. Procentowo całkiem sporo a kwotowo to zależy czym grzejesz.

WaldiM
07-10-2008, 19:55
Wszyscy tutaj ciągle mieszamy pojęcia, szczególnie dotyczy to właścicieli domów z ytonga. Ja nie piszę, że w domach z ytnga będzie zimniej niż w takich samych postawionych z ceramiki + styropian, piszę tylko, na swoim przykładzie, że ocieplenie domu, nawet z taką ścianą przyniesie wymierne korzyści finansowe związane z kosztami ogrzewania tego domu. Ja podałem swoje, ekstremalne bo grzeję spory dom tylko piecem elektrycznym i mnie spadły o ponad 50%, Ci z was którzy grzeją węglem czy drewnem pewnie odczuwają to mniej dotkliwie, natomiast przypominam, że w świetle przepisów wasze domy po prostu stracą na wartości i to znacznie mam nadzieję że to dla was nie podlega dyskusji. Ja swój ociepliłem, żeby płacić mniejsze rachunki i utrzymać konkurencyjność na rynku gdybym chciał sprzedawać, przypominam wam, że paszporty energetyczne tuż tuż.

sSiwy12
07-10-2008, 20:53
Tytułem konkretów właśnie przed chwilą dokonałem zmian w obliczeniach OZC mojego domu i podstawiłem zamiast mojej 24BK +15 cm styro Ytong 36,5. Zapotrzebowanie na ogrzewanie zmieniło się z 33,88 GJ/rok na 43,21 GJ/rok. Procentowo całkiem sporo a kwotowo to zależy czym grzejesz.
Coś mi nie gra :lol:
Bo U dla ściany 36,5 z bloczków "Y" wynosi około 0,29
Ty, podajesz różnicę w wysokości około 2.600kWh, co biorąc pod uwagę powierzchnię ścian około 140m2, średnią różnicę temperatur w okresie grzewczym 18 stopni i długość okresu grzewczego 5.000 godzin - zwiększenie wartości U o 0,2 - z czego wynika, że Twoja ściana ma U mniejsze niż 0,1 :lol:

Ps. Moim zdaniem nawet w technologi 1W można wybudować dom energooszczędny. Jakoś nikt nie przyjmuje do wiadomości, że w ogólnym bilansie ściana jest tylko jednym z elementów i to nie najważniejszym.

Wgregor
07-10-2008, 21:38
Oczywiście, że izolować ścianę, najlepiej krok po kroku jak radzi ytong:

wejść na stronę producenta
http://www.xella.pl/html/pol/pl/index.php
Kliknąć "dom pasywny"
i w aktualnosciach
http://www.xella.pl/html/pol/pl/informacje_aktualne.php?press_id=444&submit=show_press_item

kliknąć podświetliny odnosnik
http://www.termodom.pl/termodompasywny/

Następnie rozszerzyć temat : "dom pasywny Xella"

http://www.termodom.pl/termodompasywny/xella_polska_energooszczednie

roszerzyć temat "ściany w domu pasywnym"

http://www.termodom.pl/termodompasywny/xella_polska_energooszczednie/sciany_w_domu_pasywnym

i czytamy
" izolacja zewnętrzna z wełny mineralnej - 20 cm

- ściana konstrukcyjna z bloczków YTONG PP2/0,4- 24 cm

- izolacja wewnętrzna z wełny mineralnej - 10 cm."

Jestem zwolennikiem wydawania kasy na jedzenie nie ogrrzewanie. I nie mogę zrozumieć jak można mieć tak ograniczony umysł by dawać izolację termiczną za czymś takim jak ściana odprowadzająca ciepło do fundanentu. Nie mogę też zrozumieć jak można dać się tak ogłupić, że w dachu trzeba dać folię od środka a w scianie nie! Pozdrowienia dla myślących.

j-j
07-10-2008, 21:57
Ps. Moim zdaniem nawet w technologi 1W można wybudować dom energooszczędny. Jakoś nikt nie przyjmuje do wiadomości, że w ogólnym bilansie ściana jest tylko jednym z elementów i to nie najważniejszym.

Da się ale tylko teoretycznie wg mnie.
I pozwolę sobie zauważyć, że np. u mnie ściana obok stropu i wentylacji w domu ocieplonym standardowo jest na tym samym- pierwszym miejscu wszystko po ok. 28%, obnizając trochę ilość powietrza na wentylację (ok.50 m3/h).
Ale jeśli ilosc powietrza na wetylację zalożymy normowo (u mnie ok. 145m3/h) to ściana obok stropu jest po wentylacji na drugim miejscu.
W kazdym razie ściany to ok. 20%-30% całości. Czy warto się nimi przejmować (?), niech każdy sam oceni.

pzdr

Wgregor
08-10-2008, 03:26
Jakie to proste, gdy ciepło liczymy w%-tach.
Czyli w temosie w ktorym nie ma pokrywki , gdy dołożymy izolacji do ścian poprawiliśmy izolację czy nie?
Czy jak z sześcianu sklejonego identycznych kwadratów styropianowych , zabierzemy jeden kwadrat to mamy 83% izolacji czy g... nie izolację.

Lookita
08-10-2008, 07:11
Wgregor,Ty sypiasz w ogole? ;-)

daggulka
08-10-2008, 07:52
Jakie to proste, gdy ciepło liczymy w%-tach.
Czyli w temosie w ktorym nie ma pokrywki , gdy dołożymy izolacji do ścian poprawiliśmy izolację czy nie?
Czy jak z sześcianu sklejonego identycznych kwadratów styropianowych , zabierzemy jeden kwadrat to mamy 83% izolacji czy g... nie izolację.

no ale czuję się pominięta :roll:
przeciez od początku w każdym z wątków próbuję Wam uzmysłowić to co napisał sSiwy12 ...że:
"w ogólnym bilansie ściana jest tylko jednym z elementów i to nie najważniejszym"

czyli albo się buduje dom energooszczędny w każdym aspekcie albo się buduje tradycyjnie i daje standardowo wszystkiego (ocieplenie dachu, posadzek, wentylacja grawitacyjna, standardowe okna) i w takim wypadku czy to będzie ytong jednowarstwowo czy max+styropian to jakieś porażające różnice nie wyjdą na ogrzewaniu bo jak Ci nie spierdzieli ciepło przez ocieploną ścianę to Ci spierdzieli przez wentylacje grawitacyjną albo słabo ocieplony dach :roll:

i tyle :roll:

andre59
08-10-2008, 09:15
Pytanie brzmiało: "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??"
Odpowiedź brzmi: Nie ma takiej konieczności chyba, że właściciel domu chce, pod presją otoczenia, poprawić swoje samopoczucie oraz nieco obniżyć koszty ogrzewania.

A może odpowiedz brzmi:
możesz ocieplić lub nie ocieplić pod presją 3 osób mieszkających w ytongu 36,5 cm? Fakt że komus się mieszka tak dobrze to nie znaczy że jest to optymalne rozwiązanie i najlepsze...
Ależ ja nie twierdzę, że ściana 1W z Ytonga to rozwiązanie optymalne i najlepsze. Twierdzę tylko, podobnie jak inne osoby mieszkające w domu z takimi ścianami, że jest to rozwiązanie wystarczające do normalnego życia. Autor wątku nie pytał jaka jest optymalna i najlepsza ściana, pytał "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??", trzymajmy się zatem tematu.

Oczywiście przylepienie 10 cm styropianu do juz istniejącej ściany poprawi jej właściwości izolacyjne i spowoduje niewielkie zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wiąże się to jednak z dodatkowymi, wcale nie małymi kosztami do poniesienia i kolega Sain oczekuje podpowiedzi czy pozostawienie stanu obecnego jest do przyjęcia czy też należałoby docieplić ściany. Ja uważam, że skoro już wybudował ściany z Ytong'a 36,5 PP2/0,4 może pozostawić stan obecny. Jeżeli jednak dojdzie do wniosku, że warto wydać teraz dodatkowe pieniądze i mieć jeszcze cieplejsze ściany oraz nieco mniej płacić za ogrzewanie to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać docieplenie. Efekty finansowe i czasokres zwrotu poniesionych nakładów zależą, jak kolega I.W. słusznie zauważył, od tego czym dom jest ogrzewany.

Czekamy na decyzję Saina,
będzie docieplał ściany czy nie? :)

daggulka
08-10-2008, 09:26
andre59 ... zawsze docieniam twój zdroworozsądkowy stoicki spokój i kulturę w rozmowach .... mnie nie zawsze starcza cierpliwości :wink: :lol:

andre59
08-10-2008, 09:52
andre59 ... zawsze docieniam twój zdroworozsądkowy stoicki spokój i kulturę w rozmowach .... mnie nie zawsze starcza cierpliwości :wink: :lol:
daggulka... łaskoczesz moją duszę :wink: 8)

daggulka
08-10-2008, 10:12
ale co Ty ...ja nie z wazelin ...prawdę mówie ...bo mnie to czasem szlag trafia jak pisze setny raz to samo :wink:

Lookita
08-10-2008, 11:23
Mnie slow brakuje,podziwiam Wasze postawy,opinie,zdania ;-)
Jestem Waszym wiernym fanem,skrzetnie korzystam z Waszych doswiadczen i opinii.Wrecz powiem,napisze-ja Wam kibicuje !!!!:-)

ahmed55
08-10-2008, 11:36
ja bym ocieplił - ale ze względu na kiepska jakość rodzimych fachowców od murowania - jak cie spieniczyli nadproża itp rzeczy, to troche ocieplenia może dużo pomóc
reasumując - wszystko zalzy od jakości wykonania murów z Ytonga :)

sSiwy12
08-10-2008, 11:44
Wszyscy tutaj ciągle mieszamy pojęcia,......i utrzymać konkurencyjność na rynku gdybym chciał sprzedawać, przypominam wam, że paszporty energetyczne tuż tuż.
No właśnie, tyle że jest to założenie błędne :lol:
Aby uzyskać taki sam współczynnik EP ( biorąc pod uwagę tylko "ściany zewnętrzne"), jak ściana 1W wybudowana z YTUNG-a, o U=0,29, to ściana (wielowarstwowa) 2W musi osiągnąć wartość U=0,09 :o

Babol - w projekcie WT jest zrównanie dla wszystkich ścian i wynosi 0,3. PRZEPRASZAM :oops:

WaldiM
08-10-2008, 11:55
Wszyscy tutaj ciągle mieszamy pojęcia,......i utrzymać konkurencyjność na rynku gdybym chciał sprzedawać, przypominam wam, że paszporty energetyczne tuż tuż.
No właśnie, tyle że jest to założenie błędne :lol:
Aby uzyskać taki sam współczynnik EP ( biorąc pod uwagę tylko "ściany zewnętrzne"), jak ściana 1W wybudowana z YTUNG-a, o U=0,29, to ściana (wielowarstwowa) 2W musi osiągnąć wartość U=0,09 :o

Alkohol czy narkotyki?? :o

Wracając do tematu to ja osobiście po moich przebojach z termomodernizacją przyznaję rację częściową smoczycy, operacja na gotowym domu to bardzo duże pieniądze, tym bardziej że dom powstawał w technologi tradycyjnej. Jest tylko jedno ale... ceny opału niestety zaczynają szaleć i żeby za kilka lat nie okazało się tak jak u mnie, że sezon grzewczy to spore pieniądze, a wartość domu w świetle paszportów energetycznych jest niska, dla tych co budują dom z kredytu dodatkowo dochodzi spłata jego rat.

sSiwy12
08-10-2008, 12:02
Wiedza, Kolego - wiedza. :lol: :roll:

Jezier
08-10-2008, 12:04
Aby uzyskać taki sam współczynnik EP ( biorąc pod uwagę tylko "ściany zewnętrzne"), jak ściana 1W wybudowana z YTUNG-a, o U=0,29, to ściana (wielowarstwowa) 2W musi osiągnąć wartość U=0,09 :o
Skoro opierasz się na projekcie rozporządzenia o certyfikatach energetycznych to zwróć uwagę, że równolegle istnieje projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I w tym projekcie nie ma już rozróżnienia na ściany jednowarstwowe i wielowarstwowe. Wszystkie ściany będą podlegały takim samym współczynnikom.

Sain
08-10-2008, 12:08
ja bym ocieplił - ale ze względu na kiepska jakość rodzimych fachowców od murowania - jak cie spieniczyli nadproża itp rzeczy, to troche ocieplenia może dużo pomóc
reasumując - wszystko zalzy od jakości wykonania murów z Ytonga :)

Fachowcy, byli OK. Budynek mam w 100% postawiony z Ytonga tj. ocieplenie wieńca, naproża itp. itd.

WaldiM
08-10-2008, 12:11
Wiedza, Kolego - wiedza. :lol: :roll:

Ta wiedza którą prezentujesz będzie Ciebie kosztowała sporo pieniędzy i rozczarowania, mnie kolega policzył mój domek zgodnie z wymogami i z mordem w oczach oraz niechęcią w sercu przystąpiłem do obkładania domu styropianem i wymiany okien. Mnie wiedza kosztowała jeden tydzień jego pobytu u mnie w sezonie urlopowym i 2 dni bólu głowy, raz po spożyciu, drugi raz jak zobaczyłem te papirki co tam nadrukował. Pobyt był do przełknięcia przynajmniej ktoś chaty pilnował, te pozostałe 2 dni to koszmar ;)

sSiwy12
08-10-2008, 12:13
Aby uzyskać taki sam współczynnik EP ( biorąc pod uwagę tylko "ściany zewnętrzne"), jak ściana 1W wybudowana z YTUNG-a, o U=0,29, to ściana (wielowarstwowa) 2W musi osiągnąć wartość U=0,09 :o
Skoro opierasz się na projekcie rozporządzenia o certyfikatach energetycznych to zwróć uwagę, że równolegle istnieje projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I w tym projekcie nie ma już rozróżnienia na ściany jednowarstwowe i wielowarstwowe. Wszystkie ściany będą podlegały takim samym współczynnikom.

Jak zwykle masz rację. Umknąły mi te zmiany w Załączniku 2. :oops:
Już poprawiam.

WaldiM
08-10-2008, 12:25
Zerknąłem do tych papierów, jest tak jak Jezier pisze, mam po prostu policzoną ścianę, popraw jeszcze jedną rzecz u siebie, mam jakieś dziwne współczynniki na nadproża podane i na fundamenty, to Ci też troszkę humor zepsuje + obraz kamery termowizyjnej koszmar, dokładałem wełnę na dachu i w szczytach, bo domek jest budowany w stylu francuskim z dachem jak lotnisko, z jednej strony kończy się 40 cm od ziemi;)

HenoK
08-10-2008, 12:36
Chciałem tylko napomknąć, że prawie identyczny problem jest równolegle wałkowany w wątku :
http://forum.muratordom.pl/sciana-jednowarstwowa,t118145.htm :).

HenoK
08-10-2008, 12:50
a Ty ocieplałeś??
Od czterech lat mieszkam w niedocieplanym. 8)
A dziennik budowy nadal czeka na uzupełnienie "
http://forum.muratordom.pl/post2201240.htm#2201240 :lol: .

andre59
08-10-2008, 13:03
a Ty ocieplałeś??
Od czterech lat mieszkam w niedocieplanym. 8)
A dziennik budowy nadal czeka na uzupełnienie "
http://forum.muratordom.pl/post2201240.htm#2201240 :lol: .
Fakt, muszę się spiąć bo całkiem zapomnę co i jak po kolei robiłem :lol:

j-j
08-10-2008, 14:05
Pytanie brzmiało: "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??"
Odpowiedź brzmi: Nie ma takiej konieczności chyba, że właściciel domu chce, pod presją otoczenia, poprawić swoje samopoczucie oraz nieco obniżyć koszty ogrzewania.

A może odpowiedz brzmi:
możesz ocieplić lub nie ocieplić pod presją 3 osób mieszkających w ytongu 36,5 cm? Fakt że komus się mieszka tak dobrze to nie znaczy że jest to optymalne rozwiązanie i najlepsze...
Ależ ja nie twierdzę, że ściana 1W z Ytonga to rozwiązanie optymalne i najlepsze. Twierdzę tylko, podobnie jak inne osoby mieszkające w domu z takimi ścianami, że jest to rozwiązanie wystarczające do normalnego życia. Autor wątku nie pytał jaka jest optymalna i najlepsza ściana, pytał "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??", trzymajmy się zatem tematu.

Oczywiście przylepienie 10 cm styropianu do juz istniejącej ściany poprawi jej właściwości izolacyjne i spowoduje niewielkie zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wiąże się to jednak z dodatkowymi, wcale nie małymi kosztami do poniesienia i kolega Sain oczekuje podpowiedzi czy pozostawienie stanu obecnego jest do przyjęcia czy też należałoby docieplić ściany. Ja uważam, że skoro już wybudował ściany z Ytong'a 36,5 PP2/0,4 może pozostawić stan obecny. Jeżeli jednak dojdzie do wniosku, że warto wydać teraz dodatkowe pieniądze i mieć jeszcze cieplejsze ściany oraz nieco mniej płacić za ogrzewanie to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać docieplenie. Efekty finansowe i czasokres zwrotu poniesionych nakładów zależą, jak kolega I.W. słusznie zauważył, od tego czym dom jest ogrzewany.

Czekamy na decyzję Saina,
będzie docieplał ściany czy nie? :)

W cytowanym fragmentem przez Ciebie moim poście napisalem więcej wyjaśniając jak mniej więcej jest z opłacalnością, itp.- Konkretny mój przyklad z zamianą BK400 na BK400+10 cm styro z przeliczeniem oszczędności na m2 ściany (i to nawet z zalożeniem idealnie zrobionej ściany jednowarstwowej co jest tak naprawdę niemozliwe) a Ty dalej swoje, że efekt mały a koszty inwestycyjne duże, już prościej się nie da wytłumaczyć że jest inaczej :roll:.

pzdr

HenoK
08-10-2008, 14:20
Lobby ściany jednowarstwowej ma się jednak dobrze.
W projekcie nowych "Warunków technicznych ..." (http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_rozporzadzen/rozp_budownictwo_i_gospodarka_przestrzenna/proj_rozp_warunki_tech/px_wtbenerg.__1_.pdf) (w formacie *.pdf :():

jest taki zapis :

2.2.3. Wartość współczynnika temperaturowego charakteryzującego zastosowane rozwiazanie konstrukcyjno-materiałowe należy obliczać:
a) dla przegrody - według Polskiej Normy, o której mowa w pkt 2.2.1.,
b) dla mostków cieplnych:
- przy zastosowaniu przestrzennego modelu przegrody - według Polskiej Normy dotyczącej obliczania strumieni cieplnych i temperatury powierzchni
lub
- metodą uproszczoną - według Polskiej Normy dotyczącej obliczania strumieni
cieplnych i temperatury powierzchni, korzystając z katalogów mostków cieplnych.
2.2.4. Sprawdzenie warunku, o którym mowa w § 321 ust. 2 rozporządzenia, należy przeprowadzać według rozdziału 6 Polskiej Normy, o której mowa w pkt 2.2.1. Nie dotyczy to przegród w odniesieniu, do których praktyka wykazała, że zjawisko kondensacji wewnętrznej w tych przegrodach nie występuje, jak na przykład murowane ściany jednowarstwowe.
Czy każda murowana ściana jednowarstwowa posiada takie właściwości ?

andre59
08-10-2008, 17:32
Pytanie brzmiało: "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??"
Odpowiedź brzmi: Nie ma takiej konieczności chyba, że właściciel domu chce, pod presją otoczenia, poprawić swoje samopoczucie oraz nieco obniżyć koszty ogrzewania.

A może odpowiedz brzmi:
możesz ocieplić lub nie ocieplić pod presją 3 osób mieszkających w ytongu 36,5 cm? Fakt że komus się mieszka tak dobrze to nie znaczy że jest to optymalne rozwiązanie i najlepsze...
Ależ ja nie twierdzę, że ściana 1W z Ytonga to rozwiązanie optymalne i najlepsze. Twierdzę tylko, podobnie jak inne osoby mieszkające w domu z takimi ścianami, że jest to rozwiązanie wystarczające do normalnego życia. Autor wątku nie pytał jaka jest optymalna i najlepsza ściana, pytał "Czy ocieplać Ytonga 36,5 PP2/0,4 styropianem ??", trzymajmy się zatem tematu.

Oczywiście przylepienie 10 cm styropianu do juz istniejącej ściany poprawi jej właściwości izolacyjne i spowoduje niewielkie zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wiąże się to jednak z dodatkowymi, wcale nie małymi kosztami do poniesienia i kolega Sain oczekuje podpowiedzi czy pozostawienie stanu obecnego jest do przyjęcia czy też należałoby docieplić ściany. Ja uważam, że skoro już wybudował ściany z Ytong'a 36,5 PP2/0,4 może pozostawić stan obecny. Jeżeli jednak dojdzie do wniosku, że warto wydać teraz dodatkowe pieniądze i mieć jeszcze cieplejsze ściany oraz nieco mniej płacić za ogrzewanie to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać docieplenie. Efekty finansowe i czasokres zwrotu poniesionych nakładów zależą, jak kolega I.W. słusznie zauważył, od tego czym dom jest ogrzewany.

Czekamy na decyzję Saina,
będzie docieplał ściany czy nie? :)

W cytowanym fragmentem przez Ciebie moim poście napisalem więcej wyjaśniając jak mniej więcej jest z opłacalnością, itp.- Konkretny mój przyklad z zamianą BK400 na BK400+10 cm styro z przeliczeniem oszczędności na m2 ściany (i to nawet z zalożeniem idealnie zrobionej ściany jednowarstwowej co jest tak naprawdę niemozliwe) a Ty dalej swoje, że efekt mały a koszty inwestycyjne duże, już prościej się nie da wytłumaczyć że jest inaczej :roll:.

pzdr
Z podanego wcześniej przez kolegę I.W. przykładu wynika, że przy zamianie Ytong 36,5 cm na BK+15 cm styropianu spadek zapotrzebowania na energię do ogrzania jego domu wyniesie ok 20%, czy to dużo czy mało? powiedziałbym średnio. W przypadku mojego domu zakładając o 20% mniejsze koszty ogrzewania okres zwrotu nakładów poniesionych na docieplenie ścian wyniósłby ok 20 lat (przy stałych cenach nośników energii).
Przyjmując wartość oszczędności roczne z Twojego przykładu równe 1,8 zł/m2 ścian zewnętrznych i powierzchnię ścian mojego domu ok 120 m2 wychodzi 216 zł. Stanowi to ok 8% kosztów ogrzewania mojego domu. Oczywiście w moim przypadku podana przez Ciebie wartość oszczędności rocznej przypadającej na jeden metr kwadratowy ścian zewnętrznych może mieć inną wartość.
Przy pracach dociepleniowych do tych 120 m2 musiałbym dodać jeszcze 26m2 ścian szczytowych nieużytkowego poddasza, elewacja musi jakoś wyglądać :wink: .
Koszt wykonania docieplenia mojego domu wykonawcy szacują na ok 10 tys. złotych. Dzieląc 10 tys zł przez 216 zł/rok wychodzi czas zwrotu inwestycji ponad 40 lat. Jest sens? Zależy od tempa wzrostu cen na paliwa.
Tak więc kolego róznie to bywa w różnych domach :wink: , w moim powierzchnia ścian zewnętrznych biorących udział w emisji ciepła do otoczenia i podlegających ewentualnemu dociepleniu wynosi niecałe 30% ogólnej powierzchni przegród zewnętrznych.

Wniosek, należałoby do każdego domu podchodzić indywidualnie 8)
Może kolega Sain wklei projekt swojego domu, poda powierzchnie i parametry poszczególnych przegród, a koledzy wprawni w posługiwaniu się programem OZC policzą jak to będzie w jego przypadku.

Pozdrawiam :)

Sain
08-10-2008, 18:29
Oto mój projekt:

http://images41.fotosik.pl/18/cecf3e2a187b07a7m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=cecf3e2a187b07a7)
http://images40.fotosik.pl/18/b6287d1367905ff1m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b6287d1367905ff1)
http://images33.fotosik.pl/382/e06b46f3be514738m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e06b46f3be514738)
http://images44.fotosik.pl/18/5344b53b23c67190m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5344b53b23c67190)
http://images31.fotosik.pl/377/8a37a5ac7a45db74m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8a37a5ac7a45db74)
http://images43.fotosik.pl/18/42329fe8d648401dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=42329fe8d648401d)
http://images48.fotosik.pl/18/5c83d724f681a64dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5c83d724f681a64d)

I jeszcze zdjęcia z dnia dzisiejszego :D

http://images48.fotosik.pl/18/b489b64d097e326cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b489b64d097e326c)
http://images33.fotosik.pl/382/a29e29f19e2f122em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a29e29f19e2f122e)
http://images30.fotosik.pl/282/96a006f047a273e5m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=96a006f047a273e5)
http://images35.fotosik.pl/18/3537456f48320f24m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3537456f48320f24)

j-j
08-10-2008, 19:06
andre, zgadzam się prawie z Tobą.
Moje myślenie było trochę inne, ja buduję sam więc w zasadzie liczę same materiały dlatego byłby taki stosunek kosztów inwestycji do efektu.
I brałem pod uwagę 10 cm styro bo to jest również istotne.
10 000 tys. za ocieplenie 130 m2?? :o
Ja mam dokładnie tak jak Ty- 100m2 ściany a ok 130 m2 ze ścianami szczytowymi ocieplonymi tylko aby dom jakoś wyglądał.

ALE!
Pamiętaj o tym że tak jest z BK suchutkim i przy wykonaniu ściany jednowarstwowej bezbłędnie- idealnie co jest niemozliwe.
W rzeczywistości dodaj przy lambda zawilgoconego BK wg tego co poniżej:

http://images32.fotosik.pl/376/5b5ee97240c3203amed.jpg

niech będzie lambda równa 0,2 choć to i tak zbyt mało jak dla BK400 ktory jeszce lepiej łapie wilgoć niż BK600 ale niech będzie lambda równe 0,2 W/m*K, daje to:
u=0,55 W/m2*K

Ponadto dodaj mostki termiczne czyli dodatkowo spokojnie przy ścianie jednowarstwowej wg mnie 0,15.
Razem daje to 0,55+0,15=0,7 W/m2*K

Oczywiście nie jest to kosmicznie duże "u" dlatego wydaje sie mieszkając i mając wewnątrz domu 20 st. że jest all OK ale jest to dużo mniej niż myslimy że mamy.
Teraz mozna popatrzeć na wykresik zrobiony przeze mnie:
na Y jest oszcżedność w zł/m2 ściany a na X jest współ u dla ściany z samego BK400.

http://images33.fotosik.pl/382/9009b29bd90a0fe8med.jpg

Można poanalizować.
Koszta opracowalem w podniesieniu do ceny za 1 kWh równą 0,15 gr.

pzdr

sSiwy12
08-10-2008, 19:44
Każdy jest w stanie uprawdopodobnić swój punkt widzenia.
Jeśli buduje się "normalny" dom - no może taki bardziej energooszczędny, to współczesne materiały budowlane pozwolą na wybudowanie ściany o U=0,2 nawet w technologii 1W, a w przypadku hybrydowych nawet niżej.
O tym jaki wariant wybierają poszczególni inwestorzy - trudno dyskutować, bo zawsze moje rozwiązanie jest lepsze niż innych, bo jest moje.

Ja mam takie pytanie, co takiego się stało, że nagle, mając już dom w ścianach 1W zaczyna się myśleć o dociepleniu. Czyżby decyzja (wcześniejsza) była nieprzemyślana? A wygląda, że tak, bo koszty ogólne w takim wypadku będą zdecydowanie wyższe niż w przypadku "prawidłowego" budowania ściany 2W.
Z reguły osoby wybierające ścianę 1W mają świadomość, że może ona być "zimniejsza" od ściany 2W. Mają w tym jakiś zamysł, z czegoś to "poświęcenie" wynika. No właśnie. :roll:

Arol_62
08-10-2008, 19:45
[quote="Sain"]Witam.
Pobudowałem dom z Ytonga 36,5 cm. Niebawem firma będzie zaciągać go klejem i stoję przed dylematem, czy dać na ścianę jeszcze np. 5 cm styropianu??[/quote


Ja mam Solbet 36 cm,mysle o 2 cm tynku termicznego (z granulatem) plus siatka i klej ,5cm styropianu przenosi punkt rosy na miejsce laczenia styropianu (na klej) ,dlatego powinno sie dac przynajmniej 10 cm.

Lookita
08-10-2008, 19:47
Co jak co,ale zaden budulec,nie wywoluje tyle emocji ,co Ytong....Znow sobie w zyciu namieszalem ....A moglem,jak wszyscy i nie byloby klopotu,a tak,jestem tym ''innym''...

Jezier
08-10-2008, 20:53
...że:
"w ogólnym bilansie ściana jest tylko jednym z elementów i to nie najważniejszym"

czyli albo się buduje dom energooszczędny w każdym aspekcie albo się buduje tradycyjnie i daje standardowo wszystkiego (ocieplenie dachu, posadzek, wentylacja grawitacyjna, standardowe okna) i w takim wypadku czy to będzie ytong jednowarstwowo czy max+styropian to jakieś porażające różnice nie wyjdą na ogrzewaniu bo jak Ci nie spierdzieli ciepło przez ocieploną ścianę to Ci spierdzieli przez wentylacje grawitacyjną albo słabo ocieplony dach :roll:

i tyle :roll:
Tylko ile w tym prawdy. Czy czasami to ściana 0,29 nie odbiega in minus od innych przegród? Przyjrzyjmy się im taki np. dach. Tak jak ściany powinien mieć współczynnik przenikania nie gorszy niż 0,3 a wkładając 20 cm wełny otrzymujemy ok 0,2. Wychodzi, że nawet 15 cm wełny w dachu to lepiej niż ściana z Y.
Podobnie sprawa ma się z oknami. Norma to U=2,6 ale takie to trudno kupić. Standardowo U okna nie będzie większe niż 1,6. O prawie 40% mniej ciepła nimi ucieka niż tymi teoretycznymi z normy. Z podłogą na gruncie też jest podobnie. Buduje się zbyt ciepłe.
Wychodzi, że wszystkie przegrody oprócz ścian zwolennicy 0,29 wykonują dużo cieplejsze niż można by a tylko opór jest przy ścianach. :roll:

sSiwy12
08-10-2008, 23:11
Bezapelacyjnie masz Jezier rację. Zawsze ściana z U=0,15 jest lepsza od ściany o U=0,29 i w zasadzie nikt rozsądny nie będzie tego kwestionował.
Moim zdaniem jednak, zbyt optymistycznie podchodzą niektórzy do wpływu czynnika "ściana", na ogólne zapotrzebowanie budynku na ciepło - bez CWU.
Moim zdaniem różnica między tymi ścianami da wielkości około 10% (mimo, tak znacznej różnicy w "U") - przy doskonałych parametrach pozostałych (np. takich na które Ty się powołałeś), bo przy wielkościach większych ("słabsze" ocieplenie pozostałych przegród) ten udział będzie mniejszy.
Jak doliczymy ciepło na przygotowanie CWU, to udział "różnicy" między wspomnianymi ścianami też będzie mniejszy.
Wiem, wiem - mostki, wykonawcy, itp. Ja rozpatruję czysto teoretycznie i z założenia, że ściana 1W nie jest "debiloodporna".
A z drugiej strony, też znam "prognozy", że w przypadku ściany, 1W to kurtka, albo kredyt w banku na pokrycie kosztów ogrzewania.

WaldiM
09-10-2008, 08:36
Bezapelacyjnie masz Jezier rację. Zawsze ściana z U=0,15 jest lepsza od ściany o U=0,29 i w zasadzie nikt rozsądny nie będzie tego kwestionował.
Moim zdaniem jednak, zbyt optymistycznie podchodzą niektórzy do wpływu czynnika "ściana", na ogólne zapotrzebowanie budynku na ciepło - bez CWU.
Moim zdaniem różnica między tymi ścianami da wielkości około 10% (mimo, tak znacznej różnicy w "U") - przy doskonałych parametrach pozostałych (np. takich na które Ty się powołałeś), bo przy wielkościach większych ("słabsze" ocieplenie pozostałych przegród) ten udział będzie mniejszy.
Jak doliczymy ciepło na przygotowanie CWU, to udział "różnicy" między wspomnianymi ścianami też będzie mniejszy.
Wiem, wiem - mostki, wykonawcy, itp. Ja rozpatruję czysto teoretycznie i z założenia, że ściana 1W nie jest "debiloodporna".
A z drugiej strony, też znam "prognozy", że w przypadku ściany, 1W to kurtka, albo kredyt w banku na pokrycie kosztów ogrzewania.
Psujesz mi humor, przez ciebie pracuję mniej wydajnie ;). Napisałem Ci już jak krowie na rowie, że mnie już policzyli paszport energetyczny, zawarłem już nawet swoje rachunki za prąd, przed termomodernizacją prawie 12 tys., po termomodernizacji, wymianie okien i drzwi, 4,7 tys. Medium najdroższe prąd, dom całoroczny, ale nie zamieszkiwany cały rok (natomiast ogrzewany) więc świetnie nadaje się do testów. Temperatura w pomieszczeniach, stała 18-19 stopni. Wg audytu największe straty energetyczne były w nadprożach okien i ścianach z otworami drzwiowymi i na styku fundamentu ze ścianą, stratności ciepła wynikały z niechlujnego murowania ścian (a mam ścianę 3 warstwową przypominam pustak betonowy-pustka-cegła). Wnioski z audytu, zlikwidować mostki termiczne na nadprożach, ocieplić tarasy na parterze i piętrze, dołożyć i częściowo wymienić izolację dachu, docieplić fundamenty, docieplić ściany eliminują niechlujność wykonania, niepotrzebnymi kominami szt. 2 poprowadzić kanały wentylacji mechanicznej itd. to cały elaborat. W domach budowanych z ytonga wszystkie te wady ściany i nadproży występują, dlatego doradzałem ocieplić styropianem, aby je po prostu wyeliminować. Thats all w tej dyskusji. ;)

andre59
09-10-2008, 08:51
Co jak co,ale zaden budulec,nie wywoluje tyle emocji ,co Ytong....Znow sobie w zyciu namieszalem ....A moglem,jak wszyscy i nie byloby klopotu,a tak,jestem tym ''innym''...
Łączę się w bólu, taki już los odszczepieńca - zawsze pod górę i wiatr w oczy :lol:
BTW, niektórzy wybudowali domy z Porothermu 44 i nie ocieplili :wink: , ciekawe czy też zostaną banitami :lol:

Lookita
09-10-2008, 08:54
Chyba nie,Andre,gdyz maja poinad 40 cm-44 a my od 36.5 do 40 cm :-)Milo mi,ze nie jestem sam :-)

sSiwy12
09-10-2008, 09:57
I znów trolluję :oops:
WaldiM - ja nie pisałem o skutkach termomodernizacji całościowej, tylko o ewentualnej różnicy w oszczędnościach wynikających tylko i wyłącznie z faktu mniejszego U ściany w ogólnych prognozowanych kosztach ogrzewania nowo wznoszonego budynku, przy założeniu, że budowniczy buduje dobrze, a nie tak jak u Ciebie wybudowano.
Wychodzi jednak, że muszę doprecyzować: nie rozważałem ściany wybudowanej z bloczków Y, tylko ścianę wybudowaną z bloczków Y i w "systemie" Y. Było to już "wałkowane" od lat na tym Forum, że założyłem, że to oczywista oczywistość.
I ostatnia uwaga. Twoja ściana przed modernizacją - nawet prawidłowo wykonana mogła mieć U około 0,7 (tak szacuję) + ewidentne wady o których piszesz + pozostałe "wady termiczne" budynku. Zlikwidowanie tych "barier termicznych" dało w Twoim przypadku wymierne oszczędności - płacisz tylko 1/3 dotychczasowych kosztów.
Sain - prawdopodobnie budował dobrze (tak wnioskuję ze zdjęcia, bo chyba tam są rozwiązania systemowe) i nie ma tych wszystkich "baboli" to docieplając budynek, na jakie ewentualne zyski może liczyć? Bliżej tych 10%, czy tych Twoich - 60%.

Ps. Z wrodzonej grzeczności nie zrewanżuję się, ze wykładam jak ................

Sain
09-10-2008, 10:35
Sain - prawdopodobnie budował dobrze (tak wnioskuję ze zdjęcia, bo chyba tam są rozwiązania systemowe) i nie ma tych wszystkich "baboli" to docieplając budynek, na jakie ewentualne zyski może liczyć? Bliżej tych 10%, czy tych Twoich - 60%.

Zgadza się, tak jak już pisałem "Budynek mam w 100% postawiony z Ytonga tj. ocieplenie wieńca, naproża itp. itd."

ubek
09-10-2008, 10:52
Co jak co,ale zaden budulec,nie wywoluje tyle emocji ,co Ytong....Znow sobie w zyciu namieszalem ....A moglem,jak wszyscy i nie byloby klopotu,a tak,jestem tym ''innym''...
Łączę się w bólu, taki już los odszczepieńca - zawsze pod górę i wiatr w oczy :lol:
BTW, niektórzy wybudowali domy z Porothermu 44 i nie ocieplili :wink: , ciekawe czy też zostaną banitami :lol:
Che che, tak właśnie mam (44 na zaprawie perlitowej). Elewację zewnętrzną robiłem dopiero w tym roku - nie docieplałem. Sądzę, że ściana jest ok. od mniej więcej połowy września spaliłem ok 100 kg (nieco mniej nawet) węgla groszek (z kopalni Piast). Wliczam w to wodę CWU. Temperatura w salonie 20-23 stopnie, łazienki ??? z cztery więcej, sypialnie 21-18. Palę co 2 lub trzeci dzień przez ok 8 godzin. Mam na dole podłogówkę, w sypialniach grzejniki. Korytarz i łazienka na górze - podłogówka. W obu łazienkach dodatkowo drabinki. Wietrzenie normalne. Wentylacja grawitacyjna (sprawna)
Taka ściana ma duże zdolności akumulacyjne - dlatego nie odczuwa się tak dużego interwału pomiędzy paleniem. Powierzchnia ogrzewana po podłodze - teraz to ok 180m. Zimą dojdzie jeszcze garaż. Acha - w lecie przyjemny chłodek.