PDA

Zobacz pełną wersję : podłoga na legarach na gruncie



azazel
06-10-2008, 18:59
witam właśnie jestem w trakcie planowania podłogi na legarach na gruncie i mam kilka dylematów może ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Mianowicie :
- ocieplenie z wełny jaka grubość? [ja myśle 15 cm]
- legary montowane na stałe do ślepej wylewki? [jeśli tak to w jaki sposób] czy moze zostawić na klinach?
- izolacja przeciwwilgociowa gdzie? [bezpośrednio pod legarami? istnieje niebezpieczeństwo przecięcia np. podczas montażu. może pod ślepą wylewką?]
- gróbość desek może 32mm. z jakiego drzewa?

rzyraf
06-10-2008, 20:17
15 cm wełny bedzie OK, oczywiście tradycyjnie - im więcej moze wrzucić tym lepiej.
Izolacje pod legar. Możesz zrobić tak - na wylewkę deski calowki (poprzecznie do legarów)na kołki szybkiego montażu. Pod nie izolacja. Na deski montujesz wkrętami legary.
Deski 32 super - sosna jest troszke miekka, oczywiście dębowe albo twarde egzotyczne byłoby najlepsze.

azazel
25-11-2008, 12:34
No to może ktoś ma jakieś pomysły, ja to bym widział tak(ale niewiem czy to będzie całkowicie poprawnie) :
piasek - folia - ślepa wylewka - legary
w ten sposób mamy izolacje przeciwwilgociową, bezpieczny montaż legarów
i planuje konstrukcje legarów nie trwale związanych z podłożem (bez żadnego dyblowania)

mynia_pynia
25-11-2008, 18:48
Trochę nie rozumiem gdzie zaczyna się stan zero.
Napiszę jak u mnie jest od piachu w fundamentach.
Piach - na to czarna folia, na to kratownica (zbrojenie) i to zalane bet. w jednym miejscy 6 cm w innym 10 cm (było krzywo ;)).
I to jest stan zero.
Rozłożóne kable i rurki od co, na to folia i wylewka bet. 4 cm, na to guma pod legary, legary, deski, a między wełna ile się zmieści - myśle że max to 12 cm.

azazel
01-12-2008, 15:24
no to właśnie tak ma podobnie wyglądac moja podłoga tylko chciał bym pominąć tą drógą warstwę wylewki a w zamian za to ślepą zrobił bym dokładniej [wypoziomować] dzięki za posta bo przez jakiś czas była lipa. Po 15 grubnia jestem umówiony w sprawie instalacji rozprowadzenia ciepła z kominka ze znajomym który ma olbrzymie doświadczenie w budownictwie typu kanadyjskiego to zobacze co mi doradzi w sprawie tej podłogi ,chciałem mieć jakąś koncepcje przed tym spotkaniem.

Wgregor
01-12-2008, 15:52
10 cm wełny czy styropianu dawano w 90-98 roku jak gaz kosztował 40gr a olej 60gr, http://www.nie-co.pl/izolowanie.php 30 cm to takie minimum, bardzo trudno potem dołożyć.

piotrek_w
03-12-2008, 10:21
A masz tę stronę po polsku?

labas1
03-12-2008, 12:52
10 cm wełny czy styropianu dawano w 90-98 roku jak gaz kosztował 40gr a olej 60gr, http://www.nie-co.pl/izolowanie.php 30 cm to takie minimum, bardzo trudno potem dołożyć.

30 cm za mało, proponuję 50.

azazel
03-12-2008, 14:53
panowie troche rozsądku wiadomo że im więcej tym lepiej ale bez przesady słyszałem o ludziach co do ytonga 36.5 cm dają ocieplenie ze styropianu grubości 20 cm !!! nasuwa się pytanie za ile lat zwróci się ta inwestycja chyba za 248 lat albo jeszcze póżniej. producęci napędzają ten temat bo dla nich to biznes.u mnie poziom podłogi jest jalieś 30 cm powyżej poziomu gruntu podłoga na legarach,deski 32mm więc myśle dać wełne gr.15 góra 20cm
a słyszeliście może o granulacie styropianowym?

03-12-2008, 15:47
... a słyszeliście może o granulacie styropianowym?
owszem

labas1
03-12-2008, 16:42
30 cm za mało, proponuję 50.

To było :wink:

brachol
03-12-2008, 17:01
jakos dziwnie nadal w projektach grubosc styropianu w podlodze to 10 cm

azazel
04-12-2010, 22:56
napisze w takim razie finał może komuś sie przyda :) więc jest tak :
-ubity piasek
- folia budowlana
- beton (ślepa wylewka)
- legary 15 cm
na klinach dyblowane na stałe z góry ale tak żeby nie przebić foli szczeliny wypełnione pianką w środek oczywiście wełna ta "puszysta"gr. 15 cm
- folia paroizolacyjna, w zasadzie to samo co budowlana tylko że żółta, widać legary przez nią chyba dla tego sie taką stosuje żeby sie nie zabić :)
- decha gr. 28 mm różne dłógości od 1 m do 5,50 łączone gwoździami tymi kręconymi, przybijane w pióro.
no i lakier
i w zasadzie tak to u mnie wygląda ale teraz duuużżżooo więcej w necie znalazłem niż rok temu gdy musiałem nieźle kombinować jak to wszystko poskładać do kupy ;)

darek1958
06-06-2013, 14:21
Witam. Robie podłoge na legarach z wypełnieniem płytami styropianu , na to płyta MFP 22 . Mam takie pytanie czy zostawić dyletację między płtami styropianu a płytą czy może być na styk. Proszę o szybką odpowiedż.

amca
26-06-2013, 15:42
Jeżeli będzie na styk ryzykujesz, że materiały będą wzajemnie pracować. Najlepiej jest zachować szczelinę między styropianem a MFP - ok. 2-5 mm Przemyśl także kwestię osadzania pary wodnej (czy jest to podłoga na parterze czy wewnątrz budynku między piętrami).

TW Arizona
21-02-2021, 21:33
Witam

Chciałbym odświeżyć temat.
Jestwm na etapie SSZ i niebawem zaczynam instalacje. Mam klasyczny fundament. Do niedawna mialem klasyczne plany co do dalszych prac, tj instalacje, folia, 15cm styro, 5cm anchydryt ( w nim wodne ogrzewanie zasilame PC PW) i na to 2cm deska lita. Zmienilem jednak podejście do tematu ogrzewania i zrezygnowałem z instalacji wodnych CO na rzecz ogrzewania domu pompą ciepła AirAir plus maty grzewcze pod deskami dla uzyskania komfortu w mroźne zimy z temperaturami ponizej minus 10. Rezygnuję wiec z wylewki anchydrytowej i w to miejsce chcę dać legary 7cm wysokie pod deskę. Zamiast 15 cm styro, dla wyrównania chcę dać 13cm styrobeton, na to legary. Pomiedzy legarami ulozyc płyty PIR 4cm i na tym ułożyć maty grzewcze. Na legarach deska dębowa 20-25mm.

Czy sryrobeton 13cm i 4cm styro wystarczy aby ograniczyc straty do ziemi? Legary muszą być trwale przymocowane do chudziaka za pomocą dybli odpowiedniej dlugosci czy wystarczy przymocowac do styrobetonu?

Pozdrawiam