PDA

Zobacz pełną wersję : jakie ogrzewanie aby można było podłączyć w przyszłości PC



dariusz_s
06-10-2008, 20:41
Jestem przed położeniem instalacji CO w nowym domu. W pokoju duzym i sypialniach planuje podłogi drewniane (parkiety) więc chyba muszę dać grzejniki w pozostałych pomieszczeniach płytki i ogrzewanie podłogowe. na razie piec na wegiel/miał, ale tak sobie myślę, ze jeśłi za 5-10 lat węgiel bedzie zbyt drogi a PC beda tańsze niz dzisiaj to moze sie skuszę na ogrzewanie PC. teraz mam jednak dylemat czy przy instalacji grzejniki-podłogówka da sie nagrzac PC w domu?
Powierzchnia domu to 180 m2. Powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych grzejnikami to około 80 m2, podłogówka na 80 m2, 20 m2 bez ogrzewania (gospodarcze).

theodolit
06-10-2008, 20:45
Jak paliwo stałe to zaprojektowac instalacje jak na parametrach PC, duzy zbiornik buforowy, obiegi grzewcze (inst zamknięta) odseparowane od źródła wymiennikiem - i w to względnie prosto da sie wpiąc PC ;) ale w sumie instalacja nie najtańsza ;D

mariobros35
06-10-2008, 21:19
Jak paliwo stałe to zaprojektowac instalacje jak na parametrach PC, duzy zbiornik buforowy, obiegi grzewcze (inst zamknięta) odseparowane od źródła wymiennikiem - i w to względnie prosto da sie wpiąc PC ;) ale w sumie instalacja nie najtańsza ;D
tyle że grzejniki na tenperatuże pracy pc 30 stopni nie będą grzały więc całość ogrzewania to raczej podłogówka 8)

theodolit
06-10-2008, 21:23
tyle że grzejniki na tenperatuże pracy pc 30 stopni nie będą grzały więc całość ogrzewania to raczej podłogówka :wink:

Będą grzały, bo fizyka sie nie zatrzymuje przy 30oC. jednak fakt, że były by koooobyły ;D. Można spokojnie za to celowac w górne osiągalne parametry PC - znaczy okolice 50oC na zasileniu - to i grzejnikowo da rade.
Grzejnik nie ma być gorący, tylko w pomieszczeniu ma byc ciepło ;D

Pytanie znow jest nastepujące: czy takie planowanie ma sens ? ... tzn wymiana zródła za 5-10 lat .... jak bedzie wygladała instalacja, jakie będą realia rynkowe i czy to nastepne 7-15 tysiecy nie wystarczy na zakup wegla na pare ładnych lat ? ;D nawet przy wysokiej cenie ? no i jak cena wegla pojdzie w gore to tez prund pojdzie w góre, olej napedowy i inne czynniki ...

ale jak pytanie to i odpowiedz ;)

pozdrawiam
Piotrek