PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator Renovent HR Large



szejens
06-10-2008, 22:12
Słuchajcie wdepłem w g.... firmę od wentylacji i teraz mam problem. Założyli mi reku renowenta large o wydajności nominalnej 400 m3/h. Instalacja jest wykonana w stosunku 50/50 z rur sztywnych i giętkich. średnio mi się już to podoba bo miało być więcej sztywnych ale fachmani twierdzą że to w trosce o akustykę więc ciężko mi z tym dysputować. Ważna że na trzecim biegu ma być wymiana rzędu 360-380 m3/h, pożyjemy zobaczymy. Problem mam inny przy wymianie 225 m3/h zaczyna być słychać że reku ssie powietrze z kanalizacji przez syfon odprowadzający skropliny . I tu moje pytanie czy ktoś w Was zna na tyle ten typ reku żeby powiedzieć co może być tego przyczyną, bo tym magikom co go instalowali to ja już nie wierze. Czy to problem z czerpnią świerzego powietrza czy raczej za małych kanałów ssących w stosunku do wydatku wentylatora. Który wentylator ma połączenie z komorą na skropliny?

kamyk68
06-10-2008, 22:27
Może tam można jaki zawór zwrotny wstawić co by nie ssało?????

simplew
07-10-2008, 13:07
Witam!
tez mam renoventa, zdaje się że "300". Moge podać namiary do firmy która mi to zakałdała (poznań), może coś poradzą.

bartus01
07-10-2008, 13:19
A która to ta g.... firma ?
Zastanawiam się nad tym reku....

szejens
07-10-2008, 15:25
A która to ta g.... firma ?
Zastanawiam się nad tym reku....

Spokojnie firma z Gdańska raczej na podkarpaciu nie instalują. Nie będę teraz ich obsmarowywał dam im jeszcze szansę.Mają przedłużyć syfon zobaczymy co to da.

Jareq
07-10-2008, 17:14
Napiszcie jak te renoventy się wam sprawują - mam zamiar kupić HR 400 z bay pasem.
Czy ktoś ma go połączonego z GWC ? Pytam bo w opisie maja że same sobie utrzymują ciśnienie pracy a przy przełączaniu na GWC to moim zdaniem istotne.

pozdrawiam

Jareq
07-01-2009, 17:31
Problem mam inny przy wymianie 225 m3/h zaczyna być słychać że reku ssie powietrze z kanalizacji przez syfon odprowadzający skropliny . I tu moje pytanie czy ktoś w Was zna na tyle ten typ reku żeby powiedzieć co może być tego przyczyną, bo tym magikom co go instalowali to ja już nie wierze. Czy to problem z czerpnią świerzego powietrza czy raczej za małych kanałów ssących w stosunku do wydatku wentylatora. Który wentylator ma połączenie z komorą na skropliny?


A jak masz rozwiązane odprowadzenie skroplin ?

Nie jestem specem ale opisana przez Ciebie sytuacja sugeruje ze masz chyba źle zrobiony syfon ( za mały ) i dlatego jak piszesz przy 225m3/h zaczyna zasysać z kanalizy pewnie jak wrzucisz na wyższy bieg to jest jeszcze gorzej. Jeżeli tak jest to wystarczy zrobić "wyższy" syfon tak żeby ssanie reku nie było w stanie podnieść w nim wody .

Jak spisuje się sprzęt przy tych mrozach ?

Pozdrawiam

am76
07-01-2009, 23:26
Jak spisuje się sprzęt przy tych mrozach ?


Dołączam się do pytania. Jaka sprawność tak mniej więcej? Co z zamarzaniem (jeśli bez GWC).

Gosc_gość
10-01-2009, 22:56
Też się przymierzam do tej centrali z GWC, ale mam sporo wątpliwości.
Przede wszystkim, czy ta wersja 400B (z bypasem) będzie wystarczająca do mojego domku, czy da radę ??

Instalację chcę zakładać stopniowo, przepust do GWC już mam. :wink:
Chcę najpierw zamontować kanały i centralę w wersji pod GWC, ale GWC chcę odłożyć na sam koniec jak już wszystko w domu będzie zrobione.

HenoK
11-01-2009, 10:48
Problem mam inny przy wymianie 225 m3/h zaczyna być słychać że reku ssie powietrze z kanalizacji przez syfon odprowadzający skropliny . Wykonaj wyższy syfon.

szejens
20-01-2009, 09:31
Jak spisuje się sprzęt przy tych mrozach ?


Dołączam się do pytania. Jaka sprawność tak mniej więcej? Co z zamarzaniem (jeśli bez GWC).

Niestety nie miałem możliwości sprawdzenia go w mrozach, bo akurat w domu robione było cekolowanie i nie chciałem zabrudzić kanałów ale wcześniej wychodziło mniej więcej tak że przy temp. zewn ok +5 st C i temp wewnątrz +19 st C nadmuch miał temp +17 st C wiec całkiem nie źle bo to jakieś 86% (deklarowane przez producenta 95%)

PS. Dłuższy syfon pomógł :)

kkza
20-01-2009, 13:49
Witam,

szejens czy podane przez Ciebie temperatury są z GWC czy bez?

szejens
22-01-2009, 08:18
Witam,

szejens czy podane przez Ciebie temperatury są z GWC czy bez?

Bez GWC

Garfield
22-01-2009, 09:07
ja też mam Renoventa z bypassem, jestem z niego zadowolony, przy temperaturze na zewnątrz -6 daje około 15 w domu tylko niestety wilgotność wzrasta przez co jest bardziej odczuwalny chłód (przynajmniej dla mnie) poniżej -6 reku sie automatycznie wyłącza i załacza się na chwilkę poczym znowu sie załącz i tak w kółko, ale tak ma być ;-)
według dystrybutora nie które reku ciągnęły powietrze przez kanalize potem ten problem został wyeliminowany.

basiekg
12-02-2009, 11:00
ja też mam Renoventa z bypassem, jestem z niego zadowolony, przy temperaturze na zewnątrz -6 daje około 15 w domu tylko niestety wilgotność wzrasta przez co jest bardziej odczuwalny chłód (przynajmniej dla mnie) poniżej -6 reku sie automatycznie wyłącza i załacza się na chwilkę poczym znowu sie załącz i tak w kółko, ale tak ma być ;-)
według dystrybutora nie które reku ciągnęły powietrze przez kanalize potem ten problem został wyeliminowany.
no to juz zupelnie zglupialam (nie to zebym do tej pory byla ekspertem ale teraz to mam totalny metlik w glowie) jak to wzrasta wilgotnosc jak na zewnatrz jest ujemna temperatura??!! przeciesz ujemna temp oznacza ze jest zerowa wilgotnosc zawsze mi sie wydawalo ze przy reku problemem jest wlasnie nadmierne wysuszenie powietrza :-?
no a centralka wedlug tego co podaja instalatorzy nie powinna sie wylaczac w czasie mrozu tylko zmniejszac strumien nawiewanego powietrza tak zeby wywiewane zdolalo zapobiec oszranianiu :-?
nic juz nie kumam
skolowana inwestorka

zbigmor
12-02-2009, 11:07
ja też mam Renoventa z bypassem, jestem z niego zadowolony, przy temperaturze na zewnątrz -6 daje około 15 w domu tylko niestety wilgotność wzrasta przez co jest bardziej odczuwalny chłód (przynajmniej dla mnie) poniżej -6 reku sie automatycznie wyłącza i załacza się na chwilkę poczym znowu sie załącz i tak w kółko, ale tak ma być ;-)
według dystrybutora nie które reku ciągnęły powietrze przez kanalize potem ten problem został wyeliminowany.
no to juz zupelnie zglupialam (nie to zebym do tej pory byla ekspertem ale teraz to mam totalny metlik w glowie) jak to wzrasta wilgotnosc jak na zewnatrz jest ujemna temperatura??!! przeciesz ujemna temp oznacza ze jest zerowa wilgotnosc zawsze mi sie wydawalo ze przy reku problemem jest wlasnie nadmierne wysuszenie powietrza :-?
no a centralka wedlug tego co podaja instalatorzy nie powinna sie wylaczac w czasie mrozu tylko zmniejszac strumien nawiewanego powietrza tak zeby wywiewane zdolalo zapobiec oszranianiu :-?
nic juz nie kumam
skolowana inwestorka

Na pewno?

basiekg
12-02-2009, 11:24
albo jestem skonczona kretynka albo poprostu czegos nie kumam w koncu ujmena temperatura oznacza ze "wilgoc" zamarza w koncu to woda no nie?

zbigmor
13-02-2009, 09:26
albo jestem skonczona kretynka albo poprostu czegos nie kumam w koncu ujmena temperatura oznacza ze "wilgoc" zamarza w koncu to woda no nie?

No to sobie chyba sama odpowiedziałaś :)
Gdyby tak było jak piszesz to przez cały okres ujemnej temperatury śnieg i lód nie znikałby z pól (a znika).

przemi
13-02-2009, 10:09
Znalazłem coś takiego:
"Para wodna pochodząca z wewnętrznych źródeł wilgoci rozcieńczana jest przez doprowadzane świeże powietrze zewnętrzne.

Im większa jest ilość doprowadzanego powietrza zewnętrznego, tym niższa jest względna wilgotność powietrza występująca w pomieszczeniu.

Wspomniany efekt rozcieńczania jest szczególnie wyraźny zimą, ponieważ zimne powietrze zewnętrzne zawiera bardzo małe ilości pary wodnej (np. w temp. -5°C przy wilg. wzgl. 90% tylko około 3g pary na metr sześcienny powietrza). Jeśli powietrze to doprowadzone zostaje do pomieszczenia, gdzie jest ono ostatecznie podgrzewane do 20°C, to wówczas jego względna wilgotność wynosi jedynie 17,6% - dopóty, dopóki do powietrza w pomieszczeniu nie zostanie wprowadzona żadna dodatkowa ilość wilgoci ze źródeł wewnętrznych. W przypadku zwykle występujących w gospodarstwie domowym źródeł wilgoci (330 g/h - przeciętnie) oraz "normowej" wentylacji (przykładowo 120 mł/h - zgodnie z niemiecką normą DIN 1946) wilgotność względna powietrza wewnętrznego osiąga poziom 33,5%. Jest to wielkość zazwyczaj jeszcze komfortowa, o ile powietrze jest dostatecznie czyste (zawierające mało kurzu).

basiekg
13-02-2009, 14:10
albo jestem skonczona kretynka albo poprostu czegos nie kumam w koncu ujmena temperatura oznacza ze "wilgoc" zamarza w koncu to woda no nie?

No to sobie chyba sama odpowiedziałaś :)
Gdyby tak było jak piszesz to przez cały okres ujemnej temperatury śnieg i lód nie znikałby z pól (a znika).

Dobra nie bede drazyc tego tematu bo chyba nie ma sensu - szczerze mowiac nie zauwazylam sniegu znikajacego w temperaturze ujemnej

przemi
13-02-2009, 20:31
Jako że mam renoventa tego mniejszego i właśnie dokonałem pomiarów temp. z domu ciągnie powietrze jak pokazuje jego wbudowany termometr o temp. 17C przez nawiew w salonie daje powietrzem o temp. 15,9C przy wydajności 100m3/h. Na zewnątrz temp 0C i taką temp. pokazuje jego termometr jako temp. zasysanego powietrza. To chyba nie jest źle :) .

Gosc_gość
13-02-2009, 20:49
Jako że mam renoventa tego mniejszego i właśnie dokonałem pomiarów temp. z domu ciągnie powietrze jak pokazuje jego wbudowany termometr o temp. 17C przez nawiew w salonie daje powietrzem o temp. 15,9C przy wydajności 100m3/h. Na zewnątrz temp 0C i taką temp. pokazuje jego termometr jako temp. zasysanego powietrza. To chyba nie jest źle :) .
A masz GWC, czy nie ? ( znaczy się pomiary są z GWC, czy bez ?)

przemi
13-02-2009, 20:58
Nie mam GWC choć był w planie ale warunki gruntowe nie są zbyt sprzyjające, tak że te dane to osiągnięcia samego reku.

Gosc_gość
13-02-2009, 21:08
Nie mam GWC choć był w planie ale warunki gruntowe nie są zbyt sprzyjające, tak że te dane to osiągnięcia samego reku.
no to całkiem, całkiem :P ja robię rurę 200 od centrali do przepustu do GWC pod ławą - ale na razie GWC sobie odpuszczam - przełożę na lepsze czasy mojego portfela lub na sam koniec jak już wszystko będzie zrobione :wink:

przemi
13-02-2009, 21:17
Miałem taki sam plan :) nawet rurę mam w ścianie i w skosie sufitu wyprowadzoną na strych do reku, a drugi koniec jest w piwnicy i czeka ewentualnie na swój dalszy ciąg, ale mam wodę b. płytko o odpuściłem. A teraz się zastanawiam czy ma sens, co faktycznie można osiągnąć więcej? Być może przy wyraźnie niższych temperaturach było by to uzasadnione. Jak będzie zimniej to jeszcze będę robił pomiary to się podzielę wynikami.