PDA

Zobacz pełną wersję : KUCHNIA - Okap kuchenny, wątek zbiorczy. Modele, rozwiązania, opinie



Strony : [1] 2 3 4 5

16-10-2003, 11:21
W jaki sposób podłączyć okap kuchenny do jedynego przewodu wentylacyjnego? Czy podłączenie to wykonać w donej części kratki czy w górnej, tzn. kratka ma wymiar 14x21cm a chcałbym aby pełnila ona rolę wentylacji kuchni oraz wyciągu z okapu? Dodam, że w kuchni jest kuchenka gazowa.

Arsen
16-10-2003, 11:24
jesli jest jeden przewód, to nie wolno do niego podłaczać wyciągu

16-10-2003, 11:39
To dlaczego w sprzedaży są kratki z otworami do podłączania okapów.
Chodzi o kratki 14x21cm, gdzie w jednej części jest kratka a w drugiej otwór do podłączenia okapu.

magmi
16-10-2003, 13:02
W sprzedaży jest wiele rzeczy których nie należy używać.

ArtMedia
16-10-2003, 13:28
Witam.

Można legalnie używać tych podwójnych kratek. Może kominiarz się wypowie. Dwóch zapytanych przeze mnie potwierdziło.

Sebastian

kominiarz
16-10-2003, 19:13
W przypadku przewodów kominowych zbiorczych lub gdy w pomieszczeniu - lokalu występują kotły gazowe - atmosferyki zabrania się podłączania do wentylacji wywiewnej okapów lub wentylatorków mechanicznych.

W przypadku gdy mamy tylko kuchenkę gazową oraz "swój" przewód wentylacyjny nie ma żqdnych przeszkód aby podłączyć okap nadkuchenny.

Okap należy podłączać w sposób nie kolidujący z wentylacją pomieszczenia. Warto zamontować pod podłączeniem rury od okapu kratkę wentylacyjną z żaluzjami, w momencie używania okapu mechanicznego np. w czasie gotowania zamykamy kratkę aby zapachy nadkuchenne nie
wychodziły nam na pomieszczenie, w przypadku postoju pracy okapu pozostawiamy kratkę otwartą aby mogła swobodnie wentylować pomieszczenie kuchni.
Pozdrawiam kominiarz.

Magośka
16-10-2003, 19:25
Dzięki, za odpowiedź, ja również byłam zainteresowana, bo w kuchni miałam dostęp tylko do jednego kanału wentylacyjnego,
tylko mam jeszcze jedno pytanie: mam kuchnie połączoną z pokojem dziennym szerokim przejściem, a w tym pokoju jest kominek z wkładem i oczywiście jest tam kanał wentylacyjny - gdzieś słyszałam, że nie można używać okapów w pomieszczeniach w których jest kominek- czy to dotyczy opisanej sytuacji?? Teoretycznie są to 2 pomieszczenia, ale.....
Gośka

kominiarz
16-10-2003, 19:43
Prawa fizyki niestety są nieubłagalne, w przypadku włączenia okapu może dojść do sytuacji że kratka wentylująca pomieszczenie z kominkiem nie nadąży doprowadzać odpowiedniej ilości powietrza i zacznie być np. w tym czasie " przeciągany" kanał dymowy od kominka odprawadzający spaliny powstałe podczas spalania, co w przypadku wydostania się spalin do pomieszczeń mieszkalnych ???
Najlepiej aby zastosować tylko i wyłącznie okap jako pochłaniacz bez podłączania go do przewodu wentylacyjnego.

Magośka
16-10-2003, 20:07
Dzięki, jeszcze raz
Rozumiem, ze chodzi tylko o sytuację, kiedy kominek jest używany???
Raczej ma być sposobem na dogrzanie mieszkania i nastrój. Na pewno częściej będzie "chodził" okap.
Gośka

16-10-2003, 21:25
Ale czy ta kratka czasem nie powinna być zamontowana nad podłączeniem
okapu kuchennego do przewodu wentylacyjnego? Według "kominiarza"
kratka ta ma być pod podłączeniem okapu, a przecież gaz ziemny w razie awarii zbiera się pod sufitem i jeśli tak by było, to tak zamontowana kratka utrudniałaby wentylację kuchni.
Może Ktoś ma na ten temat inne zdanie ?

Szaruś
17-10-2003, 09:59
A czy jeżeli mam kominek z zamkniętą komorą spalania (np. Makroterm), i czerpnia jest podłączona bezpośrednio, szczelnie do kominka (w Makrotermie to jest możliwe) to czy mogę mieć okap?

ArtMedia
17-10-2003, 10:51
WItam ponownie.

To już było...
Mimo, że teoretycznie nie powinno być problemu, prawo tego zabrania, a przynajmniej jeszcze niedawno zabraniało nawet w przypadku kominków z zamkniętą komora spalania.

Sebastian

Szaruś
17-10-2003, 11:07
Tzn. mam zrezygnować albo z okapu, albo z kominka?

piotr.nowy
17-10-2003, 13:04
Nie! Ale nie mozesz jednocześnie odpalać obu tych cudów jednoczesnie. :lol:

Szaruś
17-10-2003, 13:08
Jeżeli mam kominek z zapmkniętą komorą spalania, czerpnia zewnętrznego powietrza podłączona szczelnie do kominka, do dalczego nie mogę odpalać obu cudów jednocześnie?

piotr.nowy
20-10-2003, 14:45
Cóż- jak napisał ArtMedia- tak przewiduje prawo nasze wspaniałe!!
Chociaż osobiście bym je olał 8) Przepraszam za wyrażenie. :oops:

Magośka
20-10-2003, 16:59
chciałam zauważyć, że jak ktoś jest z Budapesztu, to może olać polskie prwao - całkiem legalnie :lol: 8)

Szaruś
21-10-2003, 08:56
Niby racja, prawu węgierskiemu też się przyglądam, ale jeszcze dokładnie nie wiem jak to jest tutaj.

HenoK
21-10-2003, 09:35
Jeżeli mam kominek z zapmkniętą komorą spalania, czerpnia zewnętrznego powietrza podłączona szczelnie do kominka, do dalczego nie mogę odpalać obu cudów jednocześnie?
Czy zawsze będziesz pamiętał, żeby wyłączyć wentylację okapu, kiedy otwierasz kominek, żeby dołożyć opału ? Chyba, że zrobisz odpowiednie zabezpieczenia, np. wyłącznik przy drzwiczkach kominka odłączający zasilanie okapu kuchennego. Teoretycznie jest to wykonalne.

Szaruś
21-10-2003, 10:38
Okap będę miał zintegrowany z nadciśniebiową wentylacją wywieno-nawiewną, więc nie będę go musiał wyłączać (będzie chodził cały czas, jako wywiew wentylacji)

HenoK
21-10-2003, 11:14
To już było...
Mimo, że teoretycznie nie powinno być problemu, prawo tego zabrania, a przynajmniej jeszcze niedawno zabraniało nawet w przypadku kominków z zamkniętą komora spalania.


Okap będę miał zintegrowany z nadciśniebiową wentylacją wywieno-nawiewną, więc nie będę go musiał wyłączać (będzie chodził cały czas, jako wywiew wentylacji)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690)

§ 150
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

andrzej K.
23-10-2003, 12:18
Planujemy zamontowanie okapu w stylu rustykalnym i ponieważ kuchnia będzie 60-tka, to czy okap też raczej 60 czy moze być 90? Jak jest u was?Wydaje mi się, że 90 lepiej zbierałaby zapachy znad kuchni, no i chyba lepiej wygląda (60 cm z belką drewnianą - karzełek)
Pzdr,

Wowka
23-10-2003, 12:24
Zawsze spotykałem się z opinią, że okap nie może być mniejszy niż szerokość płyty kuchennej. Nie sądzę by większy okap w czymś przeszkadzał.

Apia
23-10-2003, 12:27
Nam wlasnie zamontowali okap. Kuchnie mamy 70cm a okap 90cm. Wyglada swietnie:)))

Slawek :)
23-10-2003, 14:36
Ja planuję kuchnię 60-tkę, ale okap do niej 90-tkę. Większość poradników twierdzi, że im szerszy okap tym lepiej zbiera kuchenne zapachy. A ponieważ kuchnia u mnie będzie się znajdowała obok przejścia do jadalnio/salonu zależy mi na raczej wydajnym okapie, a te 30 cm. miejsca więcej mogę sobie wygospodarować... Radzę zakupić sprzęt o wydajności pow. 450 m3/h, słabsze się ponoć niezbyt sprawdzają.
Pozdrowienia

JacWro
28-10-2003, 09:28
Mamy kuchenke 60 a okap 90, wyglada bardzo dobrze, jast praktyczne i moge tylko zachecic do takiego rozwiazania. Na scianie z kuchenka nie mamy zadnych szafek wiszacych, wtedy ladny okap nie jest wcisniety miedzy inne meble i jest naprawde cennym elementem wystroju.

Pozdr.

29-10-2003, 10:39
Witam,
Okap 90 ma wiekszą śrenicę rury odprowadzającej "spaliny" tak więc musimy wiedzieć wcześniej jaki chcemy. Jeżeli kupimy 90 a rozeta wejściowa jest przystosowana na 60 trzeba stosować odpowiednie redukcje a to wpływa na wydajność okapu - pieniądze wydane a efekt marny.
Marian

kif
18-04-2004, 09:07
8) Czy moge podłaczyć okap kuchenny do kanału wentylacyjnego w bloku 6 pietrowym? Wentylacja grawitacyjna.
Proszę o odpowiedź. 8)

pzdr
kif

czmirek
18-04-2004, 09:17
mozesz pod warunkiem ze kanal wentylacyjny biegnacy z dolu nie jest kanalem sasiada mieszkajacego pod toba.

barbapis
18-04-2004, 12:45
I pod warunkiem, że nie będziesz wpychał swoich zapachów sąsiadowi dwa piętra wyżej ( np. mieszkasz na 5 piętrze ).
Ale nie radzę.
Jeśli masz tylko jedną kratkę wentylacyjną, to możesz sobie uhodować pleśń na ścianach w kuchni. ( Ja popełniłam ten błąd i mam pleśń na ścianach za szafkami).
W kuchni MUSI być dobry wywiew, a nie ma go, gdy przytkasz dziurę od kratki wentylacyjnej rurą od okapu.
A tak w ogóle, to w blokach nie wolno instalować okapów z wyciągiem mechanicznym - właśnie ze względu na zakłócanie pracy wentylacji grawitacyjnej.

anian
08-06-2004, 08:49
Mam problem, zaprojektowalm kuchnię i okap wypadami w narożniku.
Niewiem jak zbudować okap w stylu rustykalnum. W sprzedaży są gotowe okapy, ale są bardzo drogie. Wolałabym sama zbudować.

Anian.

aceria
23-06-2004, 22:33
Nie wiem, czy cię dobrze zrozumiałam - za drogi jest okap narożny, czy jakikolwiek gotowy okap rustykalny???
Jeśli narożny (a są dużo droższe od zwykłych) zrób tak jak ja: zamontuj w rogu płytę gk i na tej płycie załóż zwykły, prosty, przyścienny okap.
Jeśli chodzi o drugą wersję, to jedyne, co mi przychodzi do głowy, to zwykły tani wyciąg zabudowany płytą gk taką jak do okrągłych obudów kominków, nie wiem, jak ona się fachowo nazywa, ale ta płyta jest poprzycinana tak, że można ją wyginać i tworzyć z niej okragłe kształty (do kupienia w marketach budowlanych), potem dopracować gipsem, wyszpachlować, zrobić doklejkę z drewna... Zabawy :wink: pewnie miałabyś z tym mnóstwo...

hippo
24-08-2004, 09:21
Drodzy Forumowicze poradźcie jakiej szerokości okap zamontować w kuchni 60 cm czy 90 cm. Czy jest jakaś różnica. Jakie macie doświadczenia w tym temacie. Pozdrawiam

OlaK
24-08-2004, 09:52
Zainstalowalam 90cm nad plyta 60, ale glownie ze wzgledow estetycznych. Wydaje mi sie, ze rozmiar ma mniejsze znaczenie o ile nie jest to mniejszy okap nad wieksza plyte a wazna jest jego jakosc i wydajnosc.

allija
24-08-2004, 11:41
Ja mam okap 60-tkę. Jest za wąski !!! Zresztą teraz dopiero doczytałam się, że okapy powinny być szersze o 10-15 cm od kuchenki.
Przy 60-tce wszystko co masz obok / półeczki czy szafki/ jest brudne od osadów z gotowania, niestety.

allija
24-08-2004, 11:44
Nie sprecyzowałam- 10-15 cm z każdej strony płyty czyli do kuchenki 60-tki okap 90 cm jak najbardziej.

Slawek :)
24-08-2004, 12:59
Ja też zamocowałem okap 90-tkę o nienajgorszej wydajności, wychodząc z założenia, że będzie lepiej "zbierał" opary znad kuchni aniżeli 60-tka. No i nie pomyliłem się. Było to dla mnie o tyle ważne, że mam kuchnię częściowo otwartą na inne pomieszczenia i chciałem uniknąć nadmiernego rozprzestrzeniania się zapachów. Jak ktoś już trafnie zauważył należy nie tylko patrzeć na szerokość okapu, ale także na jego parametry - przede wszystkim ciąg, ale i hałas przy pracy. Głośny wyciąg potrafi bowiem czasem nieźle wkurzyć, jak się lubi słuchać muzyki przy gotowaniu...
Pozdrowienia

sakus
24-08-2004, 13:39
Moja żona wybrała także 90-tkę, ponieważ płyta będzie miała 77 cm szerokości. Będzie to całkiem interesująco wyglądało :D

alison
24-08-2004, 14:29
JA dałam wyciąg 60-tkę (firmy FABER) na płytę ceramiczną też 60-tkę AMICI. Nie widzę osadów na szafkach, o których ktoś pisał może dlatego, że z płyty ceramicznej (elektrycznej) w ogóle jest mniej osadów niż z gazowej. Poza tym nie miałam tego dylematu, bo na 90-tkę nie było miejsca, ale nawet gdyby to chyba nie pomyślałabym o takim wielkim okapie nad 60-tkę. U mnie jest to aneks kuchenny w pokoju dzinnym i taki wielki KLOC wyglądałby trochę dominująco - takie mam odczucie :wink: . Pozdrawiam, ALison

Maluszek
25-08-2004, 07:55
To chyba zależy od wielkości kuchni - nasz okap będzie miał 90 cm mam płytę ceramiczną 90-tkę.

Wowka
25-08-2004, 08:05
Szerokość okapu winna być conajmniej równa szerokości płyty kuchennej.
Każdy centymetr szerokości okapu więcej to zdecydowany plus.

allija
27-08-2004, 17:43
Alison, a jaki masz okap? Jak się nazywa i czy cicho /jak cicho, do czego byś to porównała/ pracuje. Jestem zainteresowana firmą Faber bo mój okap jest do niczego. U znajomej okap firmy Faber na pierwszym biegu pracuje z głośnością pracy komputera. Cudo. Ale typ nie ten więc szukam innego.
Pozdrawiam

27-08-2004, 22:38
Okap powinien być szerszy od kuchenki. Nie polecam Amiki - taki głośny, że nie chce sie go używać

OlaK
30-08-2004, 08:24
Ja kupilam Boscha, model w sredniej cenie. Niestety tak jak z calego sprzetu jestem bardzo zadowolona tak z okapu wrecz przeciwnie. Zapach smazonego miesa usuwa dobrze dopiero na 3 biegu, niestety na 3 dziala tak glosno, ze wlasnych mysli nie slychac jak sie trzyma glowe nad plyta. W pokoju nie mozna sluchac muzyki, nie ma mowy o rozmowie pomiedzy gotujacym a siedzacym pare metrow od kuchni.

Przyoszczedzilam a teraz bede sie meczyc :lol:

_ZBYCH_
03-10-2004, 14:06
Znalazłem bardzo oryginalny i nowoczesny okap:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/OkapTV.jpg

Posiada wbudowany telewizor LCD 15". Producent CIARKO. Cena też oryginalna - 15 000 zł :o

aru
03-10-2004, 15:39
eee... bez DVD... :(

pyrka
03-10-2004, 16:03
Ostatnio w reklamówce Norauto widziałam też 5,5" płaski telewizorek do zamontowania w oslonie przeciwsłoneczej przy przedniej szybie, jak lusterko. I do tego w dwóch wersjach lewej i prawej, dla kierowcy i pasażera.

mieczotronix
04-10-2004, 00:43
pięknie, pięknie
pochłaniacz zapachu i pochłaniacz czasu w jednym

Rozumiem że ma kamerkę, która patrzy na dół na garnki, a ekran wyświetla obraz z niej, czyli widok na garnki i to co się w nich kisi,
żeby nie przegapić momentu kiedy się zaczyna przypalać.

Honorata
04-10-2004, 10:09
a jakie przydatne przy gotowaniu jednoczesnie np. z Makłowiczem czy Pascalem! :lol:

andzia28
04-10-2004, 11:50
15 tyś za taki bajer, to przysłowiowy pryszcz. Tyle można zapłacić, by zobaczyć miny znajomych...

trach
04-10-2004, 11:55
Mieczu, masz rację, jak rany! To jest pomysł! Tam w środku ''monitora'' jest lustro pod kątem 45 stopni a na ekranie widać płytkę kuchenną z góry - pilotem włącza się i wyłącza kotlety albo zupę jak już widać ze dochodzą - żeby nie ruszać tyłka z ławy !!!

:D :D :D

- Trach

mdzalewscy
04-10-2004, 11:58
cena jest sporo za duża, bo TV/Monitor 17" LCD to koszt około 2kzł, okap powiedzmy że też 2k zł i powiedzmy pomysł i reszta 2kzł. W duży zaokrągleniu powiedzmy jest to 2 razy za dużo

RolandB
04-10-2004, 12:09
cena jest sporo za duża, bo TV/Monitor 17" LCD to koszt około 2kzł, okap powiedzmy że też 2k zł i powiedzmy pomysł i reszta 2kzł. W duży zaokrągleniu powiedzmy jest to 2 razy za dużo

oj chyba monitor ktory moze pracowac w tak wilgotnym srodowisku nie bedzie kosztowaql 2kPLN a ostatnio kolezanka kupowala okap wyspowy za 3,7 kPLN ...

ale generalnie bez sensu :D :roll:

pozdrawiam

Olka
04-10-2004, 12:35
MNIE TAKIE COŚ NIE KRĘCI.

Zbyt wysoko trzeba zadzierac głowę. :)

fripp
06-10-2004, 08:37
Można jeszcze dołożyć kamerki ze wszystkich pomieszczeń,sprzed furtki i mamy big brothera we własnym domu- jak kto lubi :D

akinom
02-01-2005, 10:38
jakiej firmy okap kuchenny polecacie?(do 2 tys.)

captroy
02-02-2005, 12:46
Witam stoje przed tym samym problemem.Jak do tej pory sklaniam sie pomiedzy Falmec Astra Vetro 60(1769 PLN cena w mediamarket)a Faber Glassy HIP 60(1689 PLN j/w),jest jeszcze jeden ktory mnie interesuje,to Ciarko ESA BIS 60

swbeata
02-02-2005, 13:37
Też mam ten sam problem. Poradźcie.

02-02-2005, 14:32
Jeśli mogę poradzić to polecam okap wpuszczany w szafkę- jeśli oczywiście macie szafki wiszące. Ja mam okap firmy Teka- kosztował ok.400zł. + szafka ok.700zł- ogólnie koszt niezbyt wygórowany. Jeśli chodzi o okap tradycyjny ze stali to należy się liczyć z ciągłym wycieraniem, polerowaniem etc. co by ten okap pieknie lśnił. Mojej mamie zajmuje to sporo czasu.
Ja jako człek nie lubiacy spędzać czasu ze ścierą ale lubiacy porządek staram sie o rozwiązania wymagające minimum nakładu pracy własnej za to maksimum korzyści. Takim wyborem jest z pewnością okap wpuszczany w szafkę. :D

nurni
02-02-2005, 19:55
www.ciarko.pl
Przez przypadek dotarłem do tej firmy. Fajne okapy, polskie i w dobrej cenie.
Sam kupuje ESA BIS W - wyspowy.

Pozdrawiam

PS.
Oglądałem Teca - bardzo porządna robota.

Tuńka
03-02-2005, 08:40
Kupiłam okap firmy Ciarko - ESA 60 STAN. HAL. Dosyć długo szukałam okapu, który by był w niewygórowanej cenie, stalowy, ze szkłem - no i udało się. We wrześniu zapłaciłam za ten okap jedynie 699 zł - teraz kosztuje 899 zł, ale myślę, że to i tak jest bardzo korzystna oferta. Kupiłam go w sklepie internetowym: www.globalo.pl - szybka przesyłka kurierem, miła obsługa.

captroy
03-02-2005, 08:59
To chyba jedyny sklep internetowy gdzie mozna kupic Ciarko.Ten ktory mnie interesuje ESA BIS 60 kosztuje obecnie 1529.0PLN

Se
03-02-2005, 13:14
a jak z sila wyciagania i halasem w tych okapach?
aha wazne pytanie, czy moge podlaczyc okap z wentylatorem do jednego szybu wentylacyjnego? Zaznaczam ze bede mial tylko plyte ceramiczna, zadnych gazow!!

captroy
03-02-2005, 13:47
Z tego co sie orjentuje wiekszosc okapow przystosowana jest do pracy w dwu obiegach jako pochlaniacz(obieg zamkniety) lub jako wyciag(obieg otwarty).Co do wydajnosci Ciarko Esa Bis 60,to 500m3/h glosnosc do 58db jak sie nie myle.Użytkownicy kuchni gazowych pamiętać powinni o tym, że stosowanie urządzeń o dużej wydajności znacznie pogarsza efekt spalania gazu.

anian
10-02-2005, 15:52
Jestem bardzo rozczarowana, że nikt z forumowiczów nie potrafił mi pomóc w sprawie budowy okapu narożnego. W dalszym ciągu kuchnia istnieje bez okapu. :oops:

aceria
11-02-2005, 16:24
A ja to co? :lol:
Żaden z moich pomysłów nie przypadł ci do gustu? Naprawdę wątpię, czy można wymyślić coś innego...

Wojtek62
11-02-2005, 16:28
anian,
niestandardowe rozwiązania sa kosztowne - a od czerwca może odłożyłaś trochę grosza na okap jaki Ci się marzy?
a jak nie to może walentynka przyniesie Ci w prezencie

osowa
11-02-2005, 17:08
Jak dla mnie masz dwa wyjścia : kupno drogiego – oryginalnie narożnikowego .
Albo zabudowa z płyty GK – możesz wtedy zrobić coś na styl piecyka np. angielskiego lub coś innego udającego styl rustykalny idącego cegłami od blatu w górę i na tym kształt kominka pod którym ukryty jest zwykły wyciąg – ale pamiętaj , że całość musi pasować i dobrze by wtedy kuchnia choć częściowo była murowana . Nijak się to ma do prostych mebli z MDF ...

Wojtek62
11-02-2005, 19:24
osowa,
ale żeby ktoś to ładnie zrobił tak jak proponujesz, to musi być to rzemieślnik-artysta co zada sobie trud by to naprawdę ładnie wyszło, choć w efekcie końcowym może się okazać niewiele tańsze od kupna gotowego

Dokker
15-02-2005, 15:13
Miałem podobny problem i zdecydowałem się na kupno jednego z niewielu dostępnych okapów narożnych firmy Faber. Nie był tani, to fakt, ale za to jak wygląda :D
Rozpatrywałem też możliwośc budowy takiego okapu z płyty g-k, ale potrzebny byłby do tego bardzo dokładny projekt oraz wykonawca z lekką nutka artyzmu. Takiego nie znalazłem, ale jak Tobie się uda to możesz naprawdę mieć piękny efekt. Powodzenia!
pozdr.

anian
16-02-2005, 22:17
Niestety z groszem jest różnie, więc muszę sobie radzić sama. Okap marki Faber jest zbyt drogi i troszeczkę za duży do mojego narożnika, meble wykonywaliśmy sami, więc i rozmiar przestrzeni na okap jest niestandartowy. a propos "walentynek" jest to sztuczne święto.
:-? Potrzebóję rad i uwag osób, które wykonywały taki okap. Chciałabym uniknąć niepotrzebnych błędów konstrukcyjnych.

julcik
20-02-2005, 22:12
Jaki okap wybralibyście z tych 3 :
- Wrozamet Vento za 570 zł
- Amica OKE 6221I za 600 zł
- Faber Synthesis 60 za 659 zł

proszę o radę!!!

captroy
21-02-2005, 09:40
Wymienione modele maja podobne parametry.Amica nieco przewyzsza swoja moca dwa pozostale.Vento skolei jest najtanszy,widzialem go juz za 529PLN.Trudno powiedziec.Trzeba wziasc pod uwage servis.Ostatnio przed zakupem,probowalem zdobyc jakies informacje na temat serwisowania jednej z firm produkujacej AGD,bez skutku.Enigmatyczne tlumaczenia sprzedawcy..Choc sprzet wydawal sie ok,zarowno pod wzgledem cenowym jak i technicznym,odpuscilem go sobie.
Jezeli ja mialbym wybierac,stawial bym na Amice.

julcik
21-02-2005, 11:07
Dzięki za radę!
Ponieważ dzisiaj montują nam kuchnię mój mąż rano zdecydował się na okap z chyba Teka za 620 ,podobno bez porównania np.z Wrozametem.

ewa
17-03-2005, 13:17
Planujemy sami zrobić obudowę do okapu. Nie wiemy tylko jaki okap kupić. Może macie doświadczenie w tym temacie?
Nasze założenia:
-musi być do zabudowy (bez szuflady)
-wydajny (najlepiej 2 silniki)
-możliwie cichy
-no i wiadomo-odpowiednia cena
Jest fajny model aeg (wyciąg prawie 700m3 i wyjątkowo cichy) ale odpada bo ma szufladę :(
Gotowe zabudowy nie mogą być bo nie pasują wymiarami.
Może ktoś pomoże?

agusia-rum
17-03-2005, 14:25
Witam
Miele ma taki do obudowy
http://miele.sm.pl/foto-foto/da_362_da_372_wyciagi_ko.jpg
Sposób zabudowy

Do zabudowy nad wyspą kuchenną, w kominkach lub w szafce.
Odprowadzenie oparów na zewnątrz lub obieg zamknięty przy zastosowaniu dodatkowego zestawu.
Obsługa
Element sterujący dla funkcji: Wł./Wył., oświetlenia, regulacji mocy.
Wskaźniki diodowe dla 3 poziomów mocy oraz poziomu intensywnego.
Przyciski sterujące ze wskaźnikami diodowymi dla wskaźnika zanieczyszczenia filtra odtłuszczającego
(możliwość indywidualnego programowania) i węglowego oraz funkcji pracy dodatkowej(5/15 min.).
Wyłącznik główny.
Wyposażenie
Elektroniczne sterowanie.
Filtr odtłuszczający ze stali szlachetnej nadający się do mycia w zmywarce.
Blokada napływu powietrza z zewnątrz.
Podłączenie odpływu powietrza do góry.
Końcówka odprowadzająca opary Ø 100/125 mm.
Zalecana średnica odpływu Ø 125 mm.
Oświetlenie halogenowe 2 x 50 W.
Dwa wysokiej mocy wentylatory.
Bezpieczeństwo
Wyłącznik bezpieczeństwa.
Wydajność pracy
Przy odprowadzaniu oparów na zewnątrz:
Ø 125 mm = 220-560 m3/h (według EN 61591).
Ø 100 mm = 200-440 m3/h (według EN 61591).
Przy wydmuchu swobodnym = 650 m3/h.
W obiegu zamkniętym = 160-360 m3/h.

Cena około 2700 zł

Pozdrawiam :D :D :D

ewa
18-03-2005, 08:44
Dzięki,
Obawiam się, że Miele jest delikatnie mówiąc poza moim zasięgiem.
Szkoda byłoby mi wydać tyle pieniędzy na okap.
Ale o właśnie coś takiego mi chodzi. Tylko raczej z tej średniej półki cenowej :) Te, co do tej pory mi pasowały mają niestety szufladę :(

agusia-rum
18-03-2005, 20:02
Prawie kazda firma AGD ma w swojej ofercie okapy do takiej zabudowy, ale nie wszystkie spełniają normy przez Ciebie opisane ;)

Faber model INCA Maxi : cena ok 1600 zł
Materiał / kolor stal nierdzewna
Sterowanie/Liczba prędkości
Oświetlenie 2 x 20W halogeny
Filtry przeciwtłuszczowe metalowe - szufladkowe
Średnica wylotu powietrza
Wydajność 870 m3/h
Poziom hałasu
http://www.dombianco.com.pl/img_fab_03/inca.jpg

Amica OMB5462I cena: 499 zł
Liczba stopni obrotowych silnika: 3
Średnica wylotu powietrza: 150 mm
Moc oświetlenia: 80 W
Sprawność wentylatora wyciągu max.: 450 m3/h
Sprawność wentylatora pochłaniacza max.: 250 m3/h
Poziom głośności pracy wyciągu: 51 dB
Poziom głośności pracy pochłaniacza: 54 dB
Moc całkowita: 215 W
Napięcie: 230 V
Długość przewodu elektrycznego: 2 m
Wymiary (WxSxG): 245 x 520 x 285 mm
http://www.amica.com.pl/produkty/images/298/OMB5462I.jpg


Pozdrawiam

Gorath
21-03-2005, 17:22
Okap wyszedl w innym miejscu niz projektant mieszkania przewidywal (o
jakies 40cm w bok od otworu wentylacyjnego).
Co lepiej pociagnac i zabudowac: spiro czy dac rure z blachy z kolankami?
Rownolegle do podlogi czesc pozioma, czy lekko po skosie w dol?
Mocowac obejmami do sciany, zeby spiro nie kolatalo?
Dac spiro/rure w welne + folie paroizolacyjna, zeby dodatkowo wygluszyc ew. dzwieki?

Jakis inny patent? Przesuniecie wentylacji/okapu nie wchodzi w gre. Okap kominowy.

Bede mial projekt rozwiazania na srode od projktantki zabudowy kuchni, ale pomyslalem, ze zapytam juz tych co to przechodzili.
:)

dzieki
Gorath

2112wojtek
22-03-2005, 11:27
estetyczniej bedzie dojsc do kanalu katami prostymi , chyba ze masz wnetrze w stylu grungee :lol:.Wykorzystanie rury spiro jest tansze niz robienie kanalu z kolankami i nie wymaga takiej dokladnosci wykonania.Tlumienie rury nie ma najmniejszego sensu. Poziom halasu najcichszego i cisnienie najmocniejszego wyciagu jest takie , ze nie ma mowy uslyszec lekkiego swistu powietrza na rurze.No chyba ze zamiast silnika masz w wyciagu turbine odrzutowa .Owszem gdybys wylot wentylacji mial w innym pomieszczeniu to tlumienie ma sens, ale na dlugich odcinkach i welna nie wiele by tu pomogla, gdyz tlumiki akustyczne polegaja na stosowaniu przekladek elastycznych, a przeciez sama w sobie rura spiro jest tak zbudowana , ze ma wlasnosci tlumiace.Jesli obudujesz spiro chociazby plyta g-k to nie bedzie nic kolatalo , bo jeden koniec jest mocowany na sztywno na wylocie pochlaniacza drugi wpuszczony i zamocowany tez na sztywno w kanale wentylacji a i sama rura choc lekka to dosyc sztywna i przy tym cisnieniu jakie masz na wyjsciu z okapu nic jej nie wprowadzi w slyszalne drgania na tak krotkim odcinku.To samo tyczy paroizolacji.Nie ma takiej potrzeby gdyz rura jest aluminiowa i czesto powlekana folia.Mniejsze gabaryty niz spiro bedzie mial kanal wentylacyjny np. Marleya zPCV przekroj prostokatny.Tu musisz jednak dokladnie przytwierdzic go - nie moze luzno wisiec i nie moze byc mocowany tylko na poczatku i koncu.

allija
23-03-2005, 01:22
No ja tam fachowcem nie jestem ale akurat ostatnio w temacie okpaów. I nieprawdą jest jakoby na kolankach nie było hałasów. Ja właśnie wymieniałam okap z powodu jego głosności i przyczyn tej głośności szukalismy wszędzie. Także w sposobie połączenia z kominem wentylacyjnym. Z tego co pamietam to im więcej tych załaman tym gorzej. Rura spiro jest chyba pod tym względem najlepsza.

muzykant
23-03-2005, 06:47
Właśnie sprawdziłem co to takiego ta rura spiro (bo nie wiedziałem :oops: :roll: )
i okazało się, że właśnie taką mam u siebie od 5 lat
odległość okapu od komina wentylacyjnego to jakieś 1,5 m
i co? - stwierdzam, że takie połączenie jest ok. nic nie kołacze, nie drga i nie hałasuje...
szybkie, pewne i proste (jak w jakiej reklamie :wink:

2112wojtek
23-03-2005, 07:51
No ja tam fachowcem nie jestem ale akurat ostatnio w temacie okpaów. I nieprawdą jest jakoby na kolankach nie było hałasów. .
Kurcze.
Zabrzmialo to troche jako przytyk, szczegolnie w kontekscie po mojej wypowiedzi :lol: :lol: .Ja akurat pisalem o spiro i zachwalalem to rozwiazanie.
Natomiast o przewodach sztywnych /nawet tych plastikowych Marleya/ napisalem
"Tu musisz jednak dokladnie przytwierdzic go - nie moze luzno wisiec i nie moze byc mocowany tylko na poczatku i koncu"
Zgadzam sie , ze stalowe i sztywne przewody musza byc wytlumiane, bo beda dzwonic przy niewielkim cisnieniu i na kazdym "zakrecie", czego nie ma w spiro, gdyz budowa nadaje jej wlasnosci tlumiace.
pozdrawiam

echo
27-03-2005, 21:46
My mieliśmy Amicę zabudowana w półkę - teleskopowy.
Niby Ok ale strasznie głośny. Czy wszystkie teleskopowe są takie głosne?

ewa
30-03-2005, 11:55
Dzięki wielkie. Ten Faber wygląda imponująco z taka wydajnością. Muszę sprawdzić za ile go mają w Promocji :)
Z tego co wiem to Amiki sa właśnie dosyć głośne :(

agusia-rum
30-03-2005, 12:17
No Faber do najcichszych też raczej nie nalezy

mdzalewscy
30-03-2005, 15:11
bez szuflady to znaczy nie teleskopowy ?, czy o jakąś inną szuflade chodzi ?

Z TAŃSZYCH POLECAM TECA

z teleskopowych to:
TECA CNL 2002
- teleskopowy
- 2 silniki
- 605m3/h
- filtry metalowe
- stal zabezpieczona przed odciskami
- automatyczny wyłącznik
- hałas: 61dB

cena sugerowana: 590zł

nie teleskopowy to:
TECA GF T
- wkład
- 520m3/h
- 2 silniki
- filtry metalowe
- inox
- hałas: 62dB

cena sugerowana: 390zł

ania
30-03-2005, 21:05
Czy wszystkie teleskopowe są takie głosne?

Tak. Ruchome elementy bardzo łatwo wpadają w rezonans i większość hałasu właśnie stąd pochodzi.

ewa
31-03-2005, 07:53
U mnie teleskopowy odpada ze względu na obudowę. Gdyby nie to to wzięłabym AEG. Kurde, wszystkie są w sumie strasznie głośne :(

*marta*
15-07-2005, 10:22
Czy okap musi być? Pewnie tak... Nie bardzo mi pasuje okap w kuchni. Jakikolwiek by on nie był, nie będzie mi odpowiadał. Z wiszących szafek w kuchni będę miała (właściwie mam, bo ja już zamieszkująca jestem, ale jeszcze nie do końca wykończona) tylko 2:

http://www.diler.com.pl/data/lv1/docImg/f148d83.jpg

i

http://www.diler.com.pl/data/lv1/docImg/f156d87.jpg

na skraju (od lewej) jest ta pierwsza, potem powinien być okap potem przerwa ok 1 m (tam będą półeczki) i następnie w rogu ta narożna. No i co zrobić? Kuchnia w stylu rustykalnym (wolę ten styl nazywać "wiejskim"), szafki murowane, drzwiczki w nich drewniane, blat drewniany. Problem w tym, że otwór wentylacyjny, do którego miałaby wejść rura nie jest bezpośrednio nad kuchenką, ale nad pierwszą szafką i rura musiałaby skręcić w lewo. Nie podoba mi się to. Myślałam ew. o okapie zabudowanym płytami g-k z belką drewnianą, ale jak to zrobić z tą rurą, żeby tam na górze nie było bałaganu. Pomocy :(

2112wojtek
15-07-2005, 10:37
Jesli nie chcesz okapu / chociaz sa i rustykalne pasujace do Twojego pomieszczenia/ to zastosuj moze pochlaniacz szafkowy.Po gotowaniu jest zupelnie niewidoczny, chowa sie np teleskopowo, lub uchylnie do szafki nad kuchenka a odprowadzenie moze lecz nie musi miec do przewodu wentylacyjnego.

maciejon
15-07-2005, 10:43
Popatrz na rozwiązania http://www.brw.com.pl/ - Kuchnie - Na zamówienie - Klasyczne. Może tam znajdziesz pomysł na rozwiązanie :)

*marta*
15-07-2005, 11:02
Wojtku, rzeczywiście o pochłaniaczu nie pomyślałam (nie wiedziałam, że nie trzeba ich podłączać do przewodu went.). Szafki wprawdzie nad kuchenką nie bęzie, ale może dałoby się z tego zrobić coś w rodzaju półki. Pomyślę. Okap rystykalny byłby fajny, ale tak jak mówiłam, to doprowadzenie do otworu went stworzyłoby bałagan nad pierwszą szafką (że też ja wcześniej o tym nie pomyślałam :evil: , dałoby się ten otwór zrobić bezpośrednio nad kuchenką).

Maciejon, właśnie o czymś takim, jak proponuje brw myślałam (okap z płyt g-k plus drewniana bela, taki prościutki, belka postarzana, to byłoby najładniejsze), ale... patrz wyżej :)

maciejon
15-07-2005, 11:11
Miałem (dwukrotnie, przed laty) pochłaniacze na wkłady weglowe. Nie byłem z nich zadowolony: mała skuteczność, koniecznośc pamiętania o wymianie wkładów. Może teraz jest coś lepszego w ofercie.

Ja zdecydowanie preferuję wyciąc włączony do komina, jezeli chodzi o skuteczność. Zabudowa - zawsze można coś sensownego wymyśleć. Pamietaj, ze wyglądem będziesz sie zachwycała na początku. Później będzie Ci dokuszał zapach niewyciągniętych oparów.

2112wojtek
15-07-2005, 11:25
Szafki wprawdzie nad kuchenką nie bęzie, ale może dałoby się z tego zrobić coś w rodzaju półki.

Sa takie gotowce :lol:, widzialem gdzies takie rozwiazanie , chyba GE - gruba polka, ktora po pociagnieciu okazywala sie pochlaniaczem teleskopowym.
pozdrawiam

*marta*
15-07-2005, 11:41
Ooo właśnie takie coś. To by było fajne. Tylko pewnie kosztowne bardzo :-? No ale najważniejsze, że już wiem, że się da. Dzięki :)

Martka
16-07-2005, 20:43
Martuś,

Czy mogę poprosić o jakieś fotki, lub wstępny projekt Twojej kuchni? Jeśli oczywiście chcesz ujawnić :)
Ja tez bardzo chcę murowaną, jednak moja pani projektantka zupełnie nie potrafi spełnić pokładanych w niej oczekiwań (to jedyny "architekt wnętrz" w firmie, z której zamawiam kuchnie)

*marta*
18-07-2005, 08:23
Martka projekt? :oops: Moja kuchnia to spontaniczne dzieło (początek dzieła ;) ) moich murarzy i męża (dzieło nie ukończone, bo stoją tylko murki, na nich blat, a pomiędzy murkami zasłonki). Ale w czym problem dla Twojej pani projektantki??? U nas to było tak: panowie stawiający mury naszego domu postawili murki (z cegieł) i już. Ja im wcześniej pokazałam co, gdzie i... następna kuchnia będzie bardziej przemyślana ;). Martka podaj swój adres mailowy przyślę Ci kilka kuchni murowanych. Poza tym w wątku "mimi inspiracje..." było ich trochę.

Martka
18-07-2005, 08:28
Moja pani projektantka uważa, że kuchnia w całości murowana jest do niczego - będzie się "zamykac"
Szkoda słów :)

[email protected] - będę wdzięczna
M.

*marta*
18-07-2005, 08:39
O kurcze, nie pomyślałam, że będzie się zamykać :o Cokolwiek by to nie oznaczało ;)

Martka
18-07-2005, 08:42
hm...
też nie wiem co to znaczy.
wszystkie drzwi powinny się zamykać.
Najgorzej to miec projektanta, który ma wizję inną niż Ty

Aggi
18-07-2005, 16:20
*marta* widzialam kuchnie w stylu zblizonym do Twojej, gdzie wyciag zostal obudowamy i oklejony czesciowo kaflami doskonale korespondujacymi z kuchnia, a calosc zaczela udawac piec.

*marta*
19-07-2005, 07:55
Aggi, o tym też myślałam. Ślicznie takie cosik wygląda. Nie wiem tylko, czy moja kuchnia nie za mała na takie zabiegi ( tak z 11 m2 ma, choć jest otwarta na jadalnię i razem z nią tworzą pomieszczenie ok 24 m2, ale ściana, na której miałby być okap ma tylko 2,7 m), ale poobserwuję ją, usiądę sobie w kącie i będę patrzyła na tę ścianę :)

Dzięki za wszystkie rady! Mam do wyboru pochłaniacz-półkę, okap (pochłaniacz raczej) obudowany płytami g-k z drewnianą belą, lub też obity płytkami. Wszystko ładniutkie :) Szkoda, że nie mam 3 kuchni.

ARETE
19-07-2005, 23:09
Znajomy w kuchni rustykalnej ma na przewodzie wentylacyjnym założony dość duży wentylator. Nie wygląda zbyt nowocześnie i nie rzuca się w oczy. Nie jest umieszczony nad kuchenką, tylko gdzieś w rogu pomieszczenia. Nie wiem czy spełnia swe zadanie, ale wygląda jakby mógł wciągnąć nawet kurz z podłogi, więc pewnie tak.
Też się zastanawiam nad takim rozwiązaniem...

*marta*
20-07-2005, 07:43
Arete, to gdy zobaczysz tego znajomego, podpytaj może, czy wentylator spełnia swe zadanie. Bo jeśli tak, to zamiast okapu nad kuchenką mogłaby wisieć śliczna półeczka. Byłoby piknie :)

Krzysztof Błażowski
28-08-2005, 22:20
Witajcie

Chciałbym podzielić się z Wami wiedzą na temat okapów kuchennych.

Wszelkie informacje potrzebne do wybrania najlepszego okapu dla siebie spisane są w jednym raporcie, który można pobrać tutaj: http://www.kuchnie.pl/kuchnia/prezent/

Jeżeli nie znajdziecie w nim odpowiedzi na swoje pytania to napiszcie na forum, postaram się odpowiedzieć.

pozdrawiam
Krzysztof

mdzalewscy
28-08-2005, 22:42
oczywiście to kryptoreklama, ale jak dla mnie forma dopuszczalna.

Czy to prawda iż na hasło murator, dajecie 30% rabatu na wszystko. Super

EDZIA
21-10-2005, 19:24
Szukam fajnego okapu kuchennego coś w tym stylu

http://www.globalo.pl/images/iris_tulip_smal.jpg

Wykonany jest ze stali w kolorze białym... rozumiem, że jest pomalowany i zastanawiam się czy ta farba nie będzie schodzić po jakimś czasie :-? .

A może ktoś znalazł jakiś ciekawy inny okap wyspowy w takim rustykalnym klimacie...


pozdrawiam

Edzia

21-10-2005, 19:26
Edziu

sa w mimi-inspiracjach, kilkanaście, różne firmy, ceny, wszystkie rustykalne - chyba muszę zrobić streszczenie wątku, odnośniki do stron, bo znaleźć coś konkretengo na 43 stronach to nie ma cudów :P

gaga2
21-10-2005, 19:34
Edziu, ja mam dokładnie taki okap jak na obrazku poniżej
belka jest sprzedawana w stanie surowym do samodzielnego pomalowania; u mnie jest w kolorze stolarki.
Kolor jest lekko kremowy, dokładnie w kolorze szafek.
http://www.agdstudio.pl/zdjecia/968/1m.jpg
do tego udało się się znaleźć taki oto piekarnik, szczęśliwie w takim samym kolorze:
http://www.agdstudio.pl/zdjecia/2927/1m.jpg
pozdrawiam,
gaga2
PS. Wszystko kupiłam w sklepie internetowym i póki co nie żałuję :)
niestety zdjęcia z netu zakłamują kolorystykę; w rzeczywistości oba sprzęty są tej samem kremowej, delikatnej barwy i nie mają w sobie nic z tej okropnej żółci którą widać powyżej

EDZIA
21-10-2005, 20:30
O Gaga o coś takiego mi własnie chodzi...
No to kilka pytań w zawiązku z tym:
Powiedz czy ten biały metal wygląda na trwały?
Czy to jest okap wyspowy?
Jakie masz wymiary tego okapu?

pozdrawiam

Edzia

gaga2
21-10-2005, 20:40
Edzia, na Twoje życzenie przed chwilą dokładnie to obejrzałam... wygląda na solidny, nie ma żadnych zadrapań itp. Jak już pisałam - okap jest w kolorze kremowym - jest pokryty farbą. Wymiary: pamiętam tylko szerokość: 90 cm (jest tylko w tym wymiarze) co do wysokości to u mnie trzeba było obudować wyżej idącą rurę, więc u mnie ponad okapem jest obudowa z G-K pomalowana na kolor ściany (nienieski w moim przypadku).
Generalnie: pamiętaj. masz nieustające zaproszenie, możesz całość oglądnąć na "żywo". :D
Pozdrawiam,
gaga2

o a tutaj znalazłam wymiary:
http://www.agdrtv.com.pl/pict/FABER%20COTTAGE%20HIP%20NT_dodatkowy1.jpg

EDZIA
21-10-2005, 20:58
Dziękuję za szczegółowe informacje.
Wiem, wiem Aga wybieramy się do Was , ale jak widzisz ciągle coś nam wyskakuje ale mam nadzieję, że w końcu się uda :D .

benezis
21-10-2005, 21:23
A ja mam taki.
Własnej roboty.

http://www.benezis.republika.pl/okap1.jpg

http://www.benezis.republika.pl/okap2.jpg

agusia-rum
22-10-2005, 08:17
Wyspowy ma w swojej ofercie firma Falmec :

http://nowygrass.s3.pl/cache/i/f7269347b0dd132131fbe4c1628b8ad1.jpg

http://nowygrass.s3.pl/cache/i/d1fdc6338c5498e4ad5305ca52954039.jpg

Pozdrawiam
Aga

Kingaa
24-10-2005, 14:57
No właśnie, jak w temacie... czy są jakieś przepisy, normy? od czego to zależy?
Zdziwiłam się, bo producenci podają bardzo różne wysokości, w zakresie od 650mm do 900mm dla okapów takiej samej wielkości i wydajności :o
Na jakiej wysokości mam w takim razie zamontować? tak jak podaje producent? czy to ma praktyczne znaczenie, lepiej lub gorzej działa???

2112wojtek
24-10-2005, 15:31
witam
najlepiej zrob jak zaleca producent a powinien podac 2 wysokosci zwlaszcza jesli to pochlaniacz podszafkowy. Wysokosci od 650 /dla osob niskich ,dla wysokich malo wygodna, latwo sie uderzyc w glowe/ do 900 mm zaleza od rodzaju kucheniki. Dla palnikow gazowych z reguly wyzsza . Im okap wyzej tym mniej wydajnie paracuje. Norm nie ma, chyba ze zalecenie ergonomiczne- najwygodniej jesli wysokosc krawedzi jest nie nizej niz 2-3cm od naszego wzrostu.Nie zawsze to jest jednak mozliwe , dlatego jesli inaczej nie zaleca producent to typowy przyscienny okap powinien wisiec na wys. ok 65-90cm nad blatem. Pochlaniacz typu "isola"
min 85cm az do 95cm, a pochlaniacz panelowy scisle wg instrukcji /zazwyczaj od 40cm/.

Kingaa
24-10-2005, 15:48
Dzięki Wojtek :)
Kuchenka będzie elektryczna. Jeśli chodzi o dopasowanie do wzrostu to nic z tego, bo ja mam 165cm a mój mąż 190 :lol:
A co do zaleceń producenta... nie zdecydowaliśmy się jeszcze na konkretny, a chcę rozplanować kafle i wysokość półek... chyba w takim razie będzie 70 albo 80, bo tak mi pasuje z wyglądu :D

a jaki to jest pochłaniacz typu "isola"?

To jeszcze pytanie do wszystkich - na jakiej wysokości jest u Was i czy jest ok?

2112wojtek
24-10-2005, 16:01
Skoro kuchnia elektryczna to wysokosc nie musi byc ta max. Trudno pogodzic Wasze wzrosty - dopasuj do tej osoby, ktora bedzie czesciej korzystala z kuchenki . Kafle powinnas polozyc na minimum calej szerokosci okapu i najlepiej w tym miejscu az do sufitu, ew.do obnizenia w ktore bedzie wchodzil przewod wentylacyjny( nie wiem jak planujeie rozwiazac wywiew). Pozostale przyłacza np. elektryczne do pochlaniacza moga wisiec na osi pochlaniacza na wysokosci ok 20-30 cm powyzej "polki" okapu. Pochlaniacze maja obudowy przewodow teleskopowe, regulowane i nie ma co szalec z precyzyjnymi wymiarami.U mnie wisi 75cm powyzej blatu , zona ma 175 i jeszcze nie skarzyla sie , ze zle kazalem zamontowac.
Typ "isola" to pochlaniacz wyspowy.
pozdrawiam

JackD
24-10-2005, 16:12
hhhm... powiem jak u mnie....
małżonka ma 156, ja 175... i jak wczesniej zauwazono... ona cześciej stoi przy kuchni.....ale guzów już sporo sobie ponabijałem.... ale cóz trzeba przezyć.
Podobnie jest z szafkami , lustro w łazience. uchwyty, wyposazenie kabiny....
zycie składa się z ciągłych ustępstw....

Kingaa
24-10-2005, 16:21
Oooo, szczerze mówiąc nie wpadłam na to, że muszą być kafle tak wysoko... a bardzo ważne to jest? bo z wyglądu to mi nie za bardzo pasuje :-? wolałabym do wysokości dołu okapu...

JackD - my właśnie dlatego nie będziemy mieć górnych szafek w kuchni - bo albo ja bym musiała skakać po stołkach albo Michał by się stukał w głowę ;) a lustro będzie duuuże i wysokie :D

JackD
25-10-2005, 12:03
JackD - my właśnie dlatego nie będziemy mieć górnych szafek w kuchni - bo albo ja bym musiała skakać po stołkach albo Michał by się stukał w głowę ;) a lustro będzie duuuże i wysokie :D


hehe. Kingaa i to jest własnie sztuka kompromisu, partnerstwa..(':lol:').... ja w wielu sprawch juz znalazłem rozwiązania polubowne... ale jeszcze wiele mam do zrobienia.... czyli znaczy dążę do doskonałosci..... Pozdrówka...

*dorota*
08-11-2005, 15:02
Będę u siebie w kuchni montować okap wyspowy. Z tego co szukałam w internecie wszystkie kosztują ok. 2000,-.
Znalazłam też okap INDESIT H561 IX po 749 zł. http://ewabymail.pl/product_info.php/cPath/15_173/products_id/4169
Czy ktoś się może orientuje jakiej jest jakości? Właściwie to jedyny okap wyspowy w takiej cenie.

mpb1971
08-11-2005, 16:02
*DOROTA* nie znam się dobrze na okapach ale wydaje mi się, że ten okap jest taki tani bo jest aluminiowy, te po ok 2000 są stalowe, ze stali kwasoodpornej. Na pewno są solidniejsze.

2112wojtek
08-11-2005, 16:15
Widzialem to w towarzystwie innych okapow po 2500pln w zwyz i powiem , ze sie nie dziwie cenie tych niecalych osmiu stowek. Wydajnosc takiego okapu jest mizerna a i halas podczas pracy dosyc wysoki jak na taki maly pochlaniacz, bo ponad 68dB.. Wiec jesli masz kuchnie z wyspa lub polwyspem , to podejrzewam , ze taki okap jest za slaby. Norma zaleca aby powietrze w kuchni bylo min 6 max 10 razy wymieniane w ciagu godziny.Przelicz a zobaczysz czy wydajnosc i halas Ci odpowiadaja. Estetyke i jakosc wykonania pomijam :lol:

adass
08-11-2005, 17:02
nie handluje Indesitem z zalozenia :evil: ....ale to co na fotce,to okap przyscienny
moze mailnij do sklepu co oni wlasciwie sprzedaja :wink:
a po drugie wyspowki zazwyczaj maja 90-100 cm szerokosci i jak ktos zauwazyl maja zazwyczaj wieksza moc

najczesciej sprzedaje nielubiana tutaj Amice i moge powiedziec ze od kilkunastu lat nigdy nie mialem reklamacji....zreszta tego typu okapow sprzedaje sie stosunkowo malo ,wiec ciezko miec wyrobiona opinie o danym modelu czy nawet marce

promodzianka
18-11-2005, 14:59
Szczerze Wam radze uważać na okapy Ciarko...
Niby trzeba wspierać polskie firmy, ale jak widać - nie zawsze na to zasługują! Ja kupiłam też w Globalo okap ESA BIS 90 Ciarko i non stop mi się psuł (elektonika).

A jakość serwisu Ciarko jest opłakana!!! Całe szczęście że ludzie z Globalo mi pomogli dopilnować sprawy i dostałam nowy okap - mam nadzieję że ten się juz nei zepsuje:-(

Jarbas
13-12-2005, 10:25
Nie znam się a mam miejsce pod szafka o szerokości 60 cm Szukam takiego aby nie trzeba było go łaczyć z kratką wentylacyjna. Prosty, najlepiej tani w kolorze inox. Podwieszam, wtyczka do gniazdka i tyle, no ewentualnie się zgodzę na wymiany filtrów ;) Dzięki!

Ula i Sławek
14-12-2005, 13:26
Z tego co sie orientuje, to sa dwa sposoby eliminacji zapachow kuchennych, przez otwarty system albo zamkniety. Otwarty polega na wydmuchiwaniu smrodkow przez komin wentylacyjny na zewnatrz domu, a zamkniety na wchlanianiu zapachow przez specjalne filtry. Z tego co piszesz wybrales system oparty na filtrach weglowych. Tak wiec bedziesz musial niestety te filtry wymieniac. My także. Modeli spelniajacych Twoje wymagania jest cala masa. Niektore wygladaja jak typowy okap z rura prawie do sufitu i zwane sa kominowymi, inne, podszafkowe, jak nazwa mowi mozna mocowac pod szafke wiszaca nad kuchenka i maja mozliwosc wysuwania czesci podczas gotowania, sa tez uniwersalne, czyli takie, ktore sa podone do podszafkowych, ale nie sa wysuwalne, ale mozna zamocowac je pod szafka, tyle tylko, ze nie tworza z nia jednej calosci, bo troche wystaja. Sa jeszcze okapy wyspowe, do kuchenek, ktore sa oddalone od sciany. Niestety wiem czy moga pracowac w systemie zamknietym. Ustal, ktory typ okapu najbardziej Ci odpowiada i zacznij szukac wsrod nich takiego, ktory bedzie dla Ciebie najlepszy. Miej na uwadze, ze cena okapow jest rozna nie z powodow niezrozumialych, ale chocby dlatego, ze okapy roznia sie moca, czyli skutecznoscia dzialania. Te, ktore lepiej pracuja sa rzecz jasna drozsze. A my zaraz jedziemy wlasnie kupic okap firmy Ciarko, to polski producent. Wyspowy, ale bedzie pracowal u nas w obiegu zamknietym ze wzgledu na rekuperator, a jego moc wynosi 750m3/h.

mojave
14-12-2005, 13:31
tez sie nad Ciarko zastanawialam ale mi tu na forumi jeszcze na innym odradzono - podobno sa bardzo awaryjne :(

Ula i Sławek
15-12-2005, 11:59
Przeczytałam na forum wszystko o Ciarko i wygląda na to, że tylko jedna osoba miała problem z modelem Esa Bis. Dzwoniłam też do forumowego Jerzego, handlującego okapami tej firmy i dowiedziałam się, że okapy te nie są wykonane szczególnie ładnie, ale na specjalne życzenie przedstawiciela mogą się postarać. O awaryjności nie rozmawialiśmy, choć Jerzy zaznaczył, że gdyby miały te okapy pracować w systemie zamkniętym, to nie warto o nich myśleć, bo ich fitr węglowy jest cieniutki i nie będzie spełniał oczekiwań. Wadą Ciarko jest też to, że nie traktują poważnie polskiego rynku, bo ponoć złapali byka za rogi i sprzedają do Niemiec. Na dokładkę produkują pod marką Amika, więc na serwis i przyłożenie się do produkcji wyrobów Ciarko nie mają specjalnie czasu. Nawalają z terminami i nie traktują poważnie dystrybutorów, do których dostawy przyjeżdżają o innej porze niż wcześniej ustalono. Tak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa z tą firmą.

Rafalanx
15-12-2005, 16:41
Hej apropo okapów ma ktos u siebie okap Faber?Co sadzicie o tej firmie?Mowie o blaszaku(inox) synthesis 90-kominowy. :D

Ula i Sławek
15-12-2005, 16:56
Synthesis jest (a może już tylko był) w promocji. DomBianko sprzedaje go za 998zł, ale może w innym sklepie dostaniesz taniej. Jego wydajność 450m3/h nie jest powalająca. Mosaiko Hip jest ciut droższy, ale jego wydajność to już 750m3/h. Natomiast producent to sama czołówka. Produkty ma dopieszczone.
Proponuję rozejrzeć się jeszcze w okapach firmy Falmec. Ktoś polecał mi tę firmę. Okapy ma bardzo interesujące. Moża je zobaczyć na stronie www.garss.pl
Poprawiam: www.grass.pl/

Rafalanx
16-12-2005, 14:42
Juz kupilem Fabera 90 Synthesis za niecale 800zl :D Oczywiscie nowy z gwarancja,na razie nie moge sie wypowiedziec na temat jego skutecznosci ale jezeli chodzi o wykonanie to jest ok,pozdrawiam.

net@
26-02-2006, 17:39
wiem o dwóch modelach Amici OTB525I i OTB514I - czy ktoś może z nich korzysta? - wady? zalety?

a jaką właścieiw szerokosc mam Mastercook Typ SNELLA BIS 50 i 60 cm? - wolałabym chyba go do Amici....

a może polecicie sprzęt innych firm? jakich?

marcenka
01-03-2006, 23:01
sprawdź na stronce: http://www.okapykuchenne.pl/

może znajdziesz coś dla siebie

pzdr

lagerfeld
06-03-2006, 11:18
stoimy teraz przed słynnym dylematem osiołka przed żłobem. jaki okap wyspowy wybrać? mamy do wyboru trzy firmy w podobnych cenach (różnice jakieś 200-300 zł).
falmec kristal, falmec plane i falmec lumen (ze wskazaniem na ten ostatni :lol: ) wydajność każdy ma po 600m3/h
faber glassy isola, faber stilo isola (ze wskazaniem na ten ostatni :lol: )wydajność ok. 660m3/h
teka alada isla dx - wydajność 830m3/h - najdroższy model z prezentowanych.
no i właśnie, szukałem na forum jakiś informacji użytkowych (głośność, sprawność, odporność na uszkodzenia itp.) ale nikt nic nie pisze.
sugerować się firmą czy też wydajnością a może głośnością (której nota bene nikt nie podaje :cry: jedynie falmec pisze o wyciszonej pracy silnika :P
macie jakiś pomysł ???
:lol:
acha, pod wpływem opinii forum chyba zarzucimy okapy ze szkalną powierzchnią :cry:

kasiaR
06-03-2006, 11:45
stoimy teraz przed słynnym dylematem osiołka przed żłobem. jaki okap wyspowy wybrać? mamy do wyboru trzy firmy w podobnych cenach (różnice jakieś 200-300 zł).
falmec kristal, falmec plane i falmec lumen (ze wskazaniem na ten ostatni :lol: ) wydajność każdy ma po 600m3/h
faber glassy isola, faber stilo isola (ze wskazaniem na ten ostatni :lol: )wydajność ok. 660m3/h
teka alada isla dx - wydajność 830m3/h - najdroższy model z prezentowanych.
no i właśnie, szukałem na forum jakiś informacji użytkowych (głośność, sprawność, odporność na uszkodzenia itp.) ale nikt nic nie pisze.
sugerować się firmą czy też wydajnością a może głośnością (której nota bene nikt nie podaje :cry: jedynie falmec pisze o wyciszonej pracy silnika :P
macie jakiś pomysł ???
:lol:
acha, pod wpływem opinii forum chyba zarzucimy okapy ze szkalną powierzchnią :cry:



Ja tez długo szukałam okapu wyspowego, w końcu zdecydowałam się na
NOMINA ISOLA 90.1 HX

doœć dobra cena no i wyglšd szukałam okapu bez szyby, prostego aluminiowego.

http://www.globalo.com.pl/2/1/222/15

Nie moge jeszcze wyrazic opinii, bo jeszcze nie został zamontowany :oops: :roll:
zakres prędkoœci: 5-stopniowy+ funkcja TURBO
wydajnoœć: I - 210, II - 290, III - 380, IV - 480, V - 770 m3/h

romka
06-03-2006, 19:48
my będzxiemy mieli amicę,ona ma wydajność 900m3/h
pozdro

mpb1971
07-03-2006, 08:00
a my właśnie mamy amicę. Z szybą... Przyznam się, że rzadko korzystam z maxymalnej mocy ( a wtedy trochę słychać jego pracę :wink: ), natomiast wszystkie zapachy z nad płyty są pochłaniane rewelacyjne. Żadne zapachy smażonych ryb etc.. nie rozchodzą się po domu a kuchnia jest otwarta na jadalnię i salon.

romka
07-03-2006, 12:44
a zapomniałam dodać że cena też jest jako tako ,przynajmniej w porównaniu z innymi
pozdro

malgosimi
26-03-2006, 18:18
pytanie jak w temacie

darek79
27-03-2006, 16:24
hej.
moje pytanie dotyczy okapu kuchennego.
w mieszkaniu, w którym jeszcze mieszkam nigdy takiego nie było, i dało się normalnie żyć. po prostu otwierało się na oścież okno.

w mieszkaniu, do którego będę się wprowadzał, będę musiał kupić nowe meble kuchenne. taki okap i montaż to +/- parę stów.
w kuchni mam balkon, będzie otwarta na pokój.

moje pytanie: da się bez?
czy jednak kupić i zainstalować?

pozdrawiam,

NatkaB
27-03-2006, 16:52
hej.
moje pytanie dotyczy okapu kuchennego.
w mieszkaniu, w którym jeszcze mieszkam nigdy takiego nie było, i dało się normalnie żyć. po prostu otwierało się na oścież okno.

w mieszkaniu, do którego będę się wprowadzał, będę musiał kupić nowe meble kuchenne. taki okap i montaż to +/- parę stów.
w kuchni mam balkon, będzie otwarta na pokój.

moje pytanie: da się bez?
czy jednak kupić i zainstalować?

pozdrawiam,

Kupić i zainstalować. Koniecznie. W trzaskające mrozy trudno wytrzymać przy otwartym balkonie, a fakt, że kuchnia jest otwarta na pokój - to kolejny argument za.

malgosimi
27-03-2006, 17:20
moim zdnaiem okap sobei z zapachami w ogoel nie radzi - ale po zastanowieniu sie nad tym zagadnieniem ostatnimi dniami - doszlam do wniosku ze musze go miec chocby po to, zeby pochlaniał tłuszcz. No i swiatelko tez jest wygodne :lol:

Cpt_Q
27-03-2006, 18:29
moim zdnaiem okap sobei z zapachami w ogoel nie radzi

Nie jest tak źle, pod warunkiem, że nie jest to tylko pochłaniacz, ale wyciąg podłączony do przewodu wentylacyjnego. No i niestety musi trochę pohałasować przy smażeniu np. rybki. Tu - przy zakupie - warto zwrócic uwagę na głośność. Warto też się przyjrzeć, jak powietrze cyrkuluje w mieszkaniu. Często jest tak, że okna otwarte, wyciąg huczy na maxa, a i tak zapachy wszędzie. Ja staram sie mieć w kuchni okno zamknięte przy pracującym wyciągu, a otwieram okno gdzieś w głebi mieszkania - niech strumień powietrza napływa do kuchni z innych pomieszczeń. Wtedy to ma sens.

malgosimi
27-03-2006, 18:32
oczywiscie mialam na mysli okap w funkcji pochlaniacza - bo jakos przyjelam, ze o to jest pytanie w tym watku (bo ze okap-wyciag jest super i nie ma co z niego rezygnowac - jesli ma sie ku temu instalację, to wiadomo)

Monika B
28-03-2006, 13:16
W bloku z wyciagami rzeczywiście różnie bywa. Wentylacje często wykonane sa fatalnie, a podłączenie do nich bywa trudne lub niemozliwe.

Ja zainwetowałam w okap, rury etc. Zeby zgodnie z przepisami włączyć okap do wentylacji musiałam wykuć większy otwór i zrobić też kratkę. Cug był (sprawdzane) i miało być fajnie. Tyle, że po podłączeniu okazało się, że zamiast w komin, wszystko wraca na kuchnię. Moc wyciągu przewyższała moc ssania z komina.
Zdemontowałam wszysto i mam pochłaniacz. Daje świtełko, pewnie zbiera też trochę tłuszcz. Ale hałasuje, a wonie krążą wszędzie.
Mimo to zdecydowałabym sie drugi raz - choćby ze względu na światło oraz na te tłuszcze (mozliwość podejścia z szafkami do samej kuchenki). To w sumie nie jest az tak wielki koszt, przy innych sprzętach.

Nikka
28-03-2006, 14:20
Mam ten sam problem.

Nastawiałam się na to, że nie będę instalowała okapu, bo poprzednie, które miałam nie sprawdzały się - hałasowały niesamowicie, a zapachy i tak po całym mieszkaniu krążyły.

Ostatnio jednak byłam w salonie Smeg-a i pan zaczął mnie przekonywać, że okap jest niezbędny i nie warto z niego rezygnować głównie dlatego, że... okap pochłania tłuszcz. Gdy go nie ma tłuszcz osiada na meblach, ścianach, suficie i wszystko to szybciej niszczy się.

darek79
28-03-2006, 20:29
... a możecie mi jeszcze napisać dwie rzeczy?
- ile takie coś ciągnie prądu, w sensie, czy przy kawalerce, gdzie nie ma gazu i wszystko jest na prąd, jest to jakiś większy wydatek? na mój gust wydaje mi się, że nie, ale...
- ile kosztuje takiej średniej powiedzmy klasy okap? bo kompletnie się na tym nie znam...

dzięki!

G.N.
29-03-2006, 06:48
Prądu ciągnie minimalnie (tyle co słaba żarówka) więc raczej nie odbije się to na rachunku za prąd.
Cena Hmm od kilkadziesiąt złotych do 2-3 tysiące.
Jeśli będzie wyciąg wpuszchony do komina to i taki za 100 zł spełni swoje zadanie (choć pewnie będzie głosniejszy i brzydszy od takiego za 1500 zł). Jeśli będzie sam pochłaniacz to i ten za 3000 zł na niewiele się zda.

kofi
29-03-2006, 07:38
Wydaje mi się, że jakikolwiek okap, nawet sam pochłaniacz, jest lepszy niż jego brak. W poprzednim mieszkaniu nie miałam i to było bolesne. Szczególnie, jak przyjechała teściowa i uszczęśliwiała nas naleśnikami na śniadanko :evil:
Teraz mam wyciąg i jest to zupełnie inny komfort gotowania. Zależało mi na cichym, bo też mam otwartą kuchnię (a każdy decybel w dół to kilkadziesiąt zł w górę), ale mam wrażenie że poziom głośności to producenci podają przy pracy na najcichszym poziomie. Na tym najwyższym i tak głośno pracuje, chociaż kupiłam cichy. Kosztował ok 1400 zł w sklepie internetowym, normalnie chyba 1900. Trzeba też zwrócić uwagę na wydajność. No i lepsze są chyba takie 90 cm, nawet przy mniejszej kuchence, wtedy już na pewno są skuteczne.

darek79
29-03-2006, 18:15
dziękuję :D

Ewunia
31-03-2006, 00:07
w dawnych domach, gdy płyty kuchenne były jeszcze kaflowe, prawie wszędzie widziałam okap podłączony do zwykłej wentylacji grawitacyjnej
też spełniał zadanie

2112wojtek
31-03-2006, 08:27
Szanowni Panstwo chcialbym niesmialo przewrocic pare niedokladnosci , ktore sie tu znalazly.
1. ceny wyciagow to wydatek od ok 100zl/fakt/ ale nie do ok 3tys lecz do kilkunastu tysiecy /urzadzenia seryjnie produkowane , zadne tam zlote przyciski/ :lol:
2. cofanie zapachow do kuchni nie wynika ze slabego ciagu komina. Owszem podcisnienie cofa zapachy , bo mieszkanie jest zbyt szczelne i wentylacja pracuje wadliwe. Wystarczy zrobic nawiew i po klopocie ze zbyt duza moca okapu.
3. No wlasnie moc okapu - musi byc dobrana w odpowiednich przedzialach.W praktyce od min.3 do max 8 wymian powietrza w pomieszczeniu na godzine. W przeciwnym wypadku beda klopoty.
4. Nie mozna montowac do przewodu wentylacyjnego wyciagu jesli kuchenka jest na gaz i nie ma dodatkowego przewodu grawitacyjnego w pomieszczeniu kuchennym. Sa reduktory 2 otworowe ale niestety spada wydajnosc ciagu a zbytnia wydajnosc urzadzenia z kolei powoduje przy niesprzyjajacej pogodzie powrot zapachow do kuchni.
5. Poziom halasu w dB jest skala wykladnicza i zmniejszenie lomotu o zaledwie 2 decybele, daje wrecz komfortowe wrazenie.
6. Zuzycie energi pochlaniacza wyciagu nie jest na poziomie slabej zarowki. Slaba zarowka to 40-60W a taki wyciag mozna sobie w buty wsadzic nie mowiac o pochlaniaczu, ktorego minimalna moc jesli ma ok 100W to mowimy ze pochlaniacz jest "slabiutki" :D . Cos przeciez musi przewalic i przecisnac te pare metrow szesciennych przez filtr .
7. Okap za 100 zl mozna zastosowac tylko tam gdzie sie gotuje wode na herbate i ziemniaki a wiec tam gdzie zalezy nam na wyciagnieciu pary z pomieszczenia. Zapachy wyciagane to takze drobinki tluszczu, ktore roznosza sie po calym pomieszczeniu. Stad filtry tluszczow montowane w wyciagach. Pochlaniacze robia jedno i drugie i stad koniecznosc wymiany filtrow, ktore sie zuzywaja i co jakis czas trzeba kupic nowy. Wyciagi maja filtry stalowe ,kotre sie pierze /ale nie wykronca :lol: /.
8.Wiekszosc pochlaniaczy moze pracowac w trybie otwartym i zamknietym jednoczesnie a wiec sa zarowno pochlaniaczami jak i wyciagami.

Monika B
31-03-2006, 13:48
4. Nie mozna montowac do przewodu wentylacyjnego wyciagu jesli kuchenka jest na gaz i nie ma dodatkowego przewodu grawitacyjnego w pomieszczeniu kuchennym. Sa reduktory 2 otworowe ale niestety spada wydajnosc ciagu a zbytnia wydajnosc urzadzenia z kolei powoduje przy niesprzyjajacej pogodzie powrot zapachow do kuchni.

To jest problem, który mnie dotyczy. Ciąg był do momentu zamontowania okapu. Potem wszystko z powrotem w kuchni. Stąd został pochłaniacz bez wyciągu. Wtedy sprawdza sie to raczej średnio. Chyba nie da sie tego przeskoczyć, prawda? Czy mozna w tym przypadku kombinowac z nawiewem? Skąd go wziąć w bloku? Z niesczelnych okien? :o

azila1
03-04-2006, 22:01
Witam!!Mieszkam w bloku,ostatnie piętro,kuchnia z oknem,mam okap od 10 lat wiatrak
wmontowany i światło,podłączony do kratki wentylacyjnej(powiększonej że są tam
dwie kratki tak musi być stwierdził kominiarz.Ostatnio po wizycie gazowni
musiałam odłączyć włącznik do wiatraka bo podobno nie wolno takiego używać nad
kuchenką gazową,ok pogodziłam się z tym,mogę co najwyżej włączyć światło nad
kuchenką.Kolejna wizyta gazowni nie daje za wygraną teraz kazali mi wymontować
całkiem wiatrak aż strach pomyśleć co będzie po kolejnych wizytach-odłączyć
światło,wogóle ściągnąć okap.Jeżeli ktoś ma takie problemy to
napiszcie.Oczywiście próbowałam się czegoś dowiedzieć od fachowców na ten temat
co można a co nie ale za każdym razem był ktoś inny i mówił co innego.Takich
dziś mamy fachowców! :x

Yogi66
03-04-2006, 22:23
okap kuchenny. da się żyć bez?

Odpowiadając trywialnie potwierdzam - da się żyć. Wszak od smrodu ponoć jeszcze nikt nie umarł.

Jeśli będziesz miał kuchnię otwartą na jadalnię to radzę zamontować nie pochłaniacz lecz wyciąg.
Zaręczam, że jeśli tego nie zrobisz to w przyszłości będą chwilę gdy będziesz bardzo brzydko myślał o swojej decyzji zaoszczędzenia tego circa tysiąca złotych.

2112wojtek
04-04-2006, 08:06
Witam!!Mieszkam w bloku,ostatnie piętro,kuchnia z oknem,mam okap od 10 lat wiatrak
wmontowany i światło,podłączony do kratki wentylacyjnej(powiększonej że są tam
dwie kratki tak musi być stwierdził kominiarz.Ostatnio po wizycie gazowni
musiałam odłączyć włącznik do wiatraka bo podobno nie wolno takiego używać nad
kuchenką gazową,ok pogodziłam się z tym,mogę co najwyżej włączyć światło nad
kuchenką.Kolejna wizyta gazowni nie daje za wygraną teraz kazali mi wymontować
całkiem wiatrak aż strach pomyśleć co będzie po kolejnych wizytach-odłączyć
światło,wogóle

Masz racje , swoboda interpretacji przepisow, przymykanie oka lub wrecz przeciwnie /nawet na wyrost/ to typowe dla naszej rzeczywistosci.
Znam ludzi , ktorzy zrezygnowali z gazu , zeby miec swiety spokoj z kominiarzami i gazownikami. Niestety ci sluzbisci maja najczesciej racje, zwlaszcza jesli to mieszkanie w wielorodzinnym bloku :cry: . Przepisy tak stanowia i koniec, chociaz mozna miec sporo obaw czy nie moznaby ich zweryfikowac wszak urzadzenia sa coraz bezpieczniejsze.Poki co lepiej , ze tak robia niz mialoby dojsc do nieszczescia.
Kuchenka gazowa bez blokady i czujnika wyplywu gazu to dzisiaj rzadkosc, szczelne lampy i nieiskrzace silniki to tez nie problem a budowa 2 ciagow wentylacyjnych w pionach kuchennych oraz nawiew powinno byc regula tam gdzie jest gaz , nawet w blokach.

Daria
04-04-2006, 08:30
W moim mieszkaniu zrezygnowaliśmy z wyciągu (kuchnia zamknieta) i szczerze mówiąc nie mam problemu z zapachami - ale to raczej z racji "lekkości kuchni" :wink: .
Natomiast jeżeli chodzi o tłuszcz to niestety jest to problem dość nieprzyjemny przy sprzątaniu. No ale juz od dwóch lat wiemy że mieszkanie sprzedamy (a od czterech w sumie mieszkamy) więc nikomu się nie chce tym zajmować :wink:

A tak przy okazji

2112wojtek

znasz się widać to może mi pomożesz: w domu będę zmuszona poprowadzić rurę do wyciągu na całą szerokością kuchni i to trochę po skosie więc wyjdzie ok. 4m rury w poziomie plus odcinek pionowy nad wyciągiem. Nie uważasz że to troche za dużo i wyciąg może pracować troche słabiej?
Wynika to z tego, że mam w projekcie komin wentylacyjny po drugiej stronie kuchni, a kuchenka będzie na przeciwnej ścianie zewnętrznej. A może cos z kominami pokombinować, jeszcze budowy nie rozpoczęłam więc moge cos zmienic.... 8)

2112wojtek
04-04-2006, 09:29
w domu będę zmuszona poprowadzić rurę do wyciągu na całą szerokością kuchni i to trochę po skosie więc wyjdzie ok. 4m rury w poziomie plus odcinek pionowy nad wyciągiem. Nie uważasz że to troche za dużo i wyciąg może pracować troche słabiej?
Wynika to z tego, że mam w projekcie komin wentylacyjny po drugiej stronie kuchni, a kuchenka będzie na przeciwnej ścianie zewnętrznej. A może cos z kominami pokombinować, jeszcze budowy nie rozpoczęłam więc moge cos zmienic.... 8)

Przestawianie kominow nawet na papierze moze byc czasem bardziej uciazliwe niz poprowadzenie wentylacji przez cala kuchnie.
Wyciag da sobie rade, zeby tylko mial odpowiednia moc i wydajnosc. Wez urzadzenie z gornego zakresu wydajnosci dla Twojego pomieszczenia tj ok 7 wymian/h .Jedynie wadliwie ulozone przewody moga wprowadzic dodatkowe efekty dzwiekowe , ktore jednak latwo zredukowac do minimum.
Przy takiej dlugosci kanalu IMHO powinno sie zastosowac elastyczna rure z tworzywa sztucznego. Nie jest to typowe Spiro, ktore jest wykonane jedynie z blachy aluminiowej tylko rekaw przypominajacy miech w harmoszce :lol: , bardzo elastyczny , sprezysty i miekki.Calosc po zabudowaniu musi miec sporo swobody, zeby taka rura nie tylko odprowadzala sprawnie zapachy ale zeby jej budowa rzeczywiscie tlumila halas.Sa tez specjalnie izolowane cieplnie i akustycznie, elastyczne przewody, stosowane w chlodnictwie a montowane zazwyczaj pomiedzy anemostatem a skrzynka rozprezna lub sztywnym kanalem.. Kazda firma zajmujaca sie tego typu uslugami ma cos takiego w swojej ofercie.Znakomicie tlumia halasy, ale wymagaja troche wiecej miejsca niz 10cm - w praktyce obnizenie sufitu podwieszanego na rure wyniosloby ok 10 - 12cm.
Mozna poprowadzic wentylacje na sztywnych przewodach z blachy ocynkowanej, po uprzednim przeliczeniu przekrojow, lub skorzystac z przewodow np. Marley'a. To jednak drozsze rozwiazanie poniewaz wymaga fachowego przygotowania instalacji, zastosowania tlumikow i warto je robic jedynie tam gdzie jest np w domu rekuperacja lub /ewenement/ centrala klimatyzacyjna :P .
Poprowadzenie samemu tez nie jest specjalna sztuka, pod warunkiem zachowania pewnych zasad i dokladnosci, unikania zmian przekrojow np na "zakretach", uszczelnienia wlotu i wylotu . Z reguly halas jaki powstaje w tak wykonanej instalacji jest duzo mniejszy od odglosow samego pochlaniacza , wiec o akustyke raczej bym sie nie bal , ile o dobor wydajnosci urzadzenia.

PS Przyklad Twojej starej kuchni pokazuje , ze nawet tam gdzie nie mozna podlaczyc sie do pionu wentylacyjnego, dobrze jest stosowac wycig czy pochlaniacz w obiegu polzamknietym /tzn kratka wentylacyjna sobie, wyciag niepodlaczony do pionu sobie/. Bardziej uciazliwe bowiem niz zapachy sa nie odsysane opary tluszczu.
Aha! Nie zapominac o nawiewie :lol: Najmocniejszy wyciag nie pociagnie jak bedzie w pomieszczeniu "proznia" - moc wyciagu spada tez tam gdzie nie ma dostarczanego z zewnatrz powietrza na wymiane.

Daria
04-04-2006, 10:12
w domu będę zmuszona poprowadzić rurę do wyciągu na całą szerokością kuchni i to trochę po skosie więc wyjdzie ok. 4m rury w poziomie plus odcinek pionowy nad wyciągiem. Nie uważasz że to troche za dużo i wyciąg może pracować troche słabiej?
Wynika to z tego, że mam w projekcie komin wentylacyjny po drugiej stronie kuchni, a kuchenka będzie na przeciwnej ścianie zewnętrznej. A może cos z kominami pokombinować, jeszcze budowy nie rozpoczęłam więc moge cos zmienic.... 8)

Przestawianie kominow nawet na papierze moze byc czasem bardziej uciazliwe niz poprowadzenie wentylacji przez cala kuchnie.
Wyciag da sobie rade, zeby tylko mial odpowiednia moc i wydajnosc. Wez urzadzenie z gornego zakresu wydajnosci dla Twojego pomieszczenia tj ok 7 wymian/h .Jedynie wadliwie ulozone przewody moga wprowadzic dodatkowe efekty dzwiekowe , ktore jednak latwo zredukowac do minimum.
Przy takiej dlugosci kanalu IMHO powinno sie zastosowac elastyczna rure z tworzywa sztucznego. Nie jest to typowe Spiro, ktore jest wykonane jedynie z blachy aluminiowej tylko rekaw przypominajacy miech w harmoszce :lol: , bardzo elastyczny , sprezysty i miekki.Calosc po zabudowaniu musi miec sporo swobody, zeby taka rura nie tylko odprowadzala sprawnie zapachy ale zeby jej budowa rzeczywiscie tlumila halas.Sa tez specjalnie izolowane cieplnie i akustycznie, elastyczne przewody, stosowane w chlodnictwie a montowane zazwyczaj pomiedzy anemostatem a skrzynka rozprezna lub sztywnym kanalem.. Kazda firma zajmujaca sie tego typu uslugami ma cos takiego w swojej ofercie.Znakomicie tlumia halasy, ale wymagaja troche wiecej miejsca niz 10cm - w praktyce obnizenie sufitu podwieszanego na rure wyniosloby ok 10 - 12cm.
Mozna poprowadzic wentylacje na sztywnych przewodach z blachy ocynkowanej, po uprzednim przeliczeniu przekrojow, lub skorzystac z przewodow np. Marley'a. To jednak drozsze rozwiazanie poniewaz wymaga fachowego przygotowania instalacji, zastosowania tlumikow i warto je robic jedynie tam gdzie jest np w domu rekuperacja lub /ewenement/ centrala klimatyzacyjna :P .
Poprowadzenie samemu tez nie jest specjalna sztuka, pod warunkiem zachowania pewnych zasad i dokladnosci, unikania zmian przekrojow np na "zakretach", uszczelnienia wlotu i wylotu . Z reguly halas jaki powstaje w tak wykonanej instalacji jest duzo mniejszy od odglosow samego pochlaniacza , wiec o akustyke raczej bym sie nie bal , ile o dobor wydajnosci urzadzenia.

PS Przyklad Twojej starej kuchni pokazuje , ze nawet tam gdzie nie mozna podlaczyc sie do pionu wentylacyjnego, dobrze jest stosowac wycig czy pochlaniacz w obiegu polzamknietym /tzn kratka wentylacyjna sobie, wyciag niepodlaczony do pionu sobie/. Bardziej uciazliwe bowiem niz zapachy sa nie odsysane opary tluszczu.
Aha! Nie zapominac o nawiewie :lol: Najmocniejszy wyciag nie pociagnie jak bedzie w pomieszczeniu "proznia" - moc wyciagu spada tez tam gdzie nie ma dostarczanego z zewnatrz powietrza na wymiane.

Dzięki Wojtek

W moim przypadku jedyną moja wątpliwościa była tylko długość rury. O hałas i jej przekrój sie nie obawiam, ponieważ budujemy parterówkę ze stropem drewnianym więc myślę, że mogę bez obniżania sufitów poprowadzić rurę nad izolacja stropu między wiązarami - będzie dużo swobody dla rury, będzie ona odizolowana 25 cm wełny mineralnej + GK od pomieszczeń mieszkalnych no i nie ma znaczenia dla estetyki sufitu jaki rura będzie miała przekrój. :D
W każdym razie Twoje wskazówki zostały zapisane "w kajeciku" (elektronicznym 8) )i na pewno je uwzględnię gdy przyjdzie na to czas ..

jedrucha
19-04-2006, 11:06
Witam!
Adaptujemy strych w kamienicy. Chcemy w kuchni zainstalowac okap. Z tego co czytam na forum, zdecydowanie lepiej sprawdzaja sie wyciagi niz pochlaniacze. Jednak do komina nie mozemy sie podlaczyc. Czy ktos wie, czy mozemy tak po prostu przebic sie przez dach z odprowadzeniem powietrza z wyciagu? I jezeli tak czy jest to sprawa kosztowna?

jedrucha
20-04-2006, 08:20
Napisalem na "wymiana doświadczen" ale tam maly odzew. Moze tu ktos cos poradzi...
Czy ktos cos slyszal na temat podanej w temacie marki? Moze ktos ma i podzieli sie opiniami? Konkretnie chodzi mi o model LB 755.2 CN. Mozna go zobaczyc ma stronie: http://www.okapykuchenne.pl/index.php?site=wyswietlanie_szczegol&nazwa=LB%20755.2%20CN&producent=JAN%20KOLBE&id_szczegol=27#powiekszenie
pozdrawiam,
jedrek

kasiaR
20-04-2006, 15:32
Napisalem na "wymiana doświadczen" ale tam maly odzew. Moze tu ktos cos poradzi...
Czy ktos cos slyszal na temat podanej w temacie marki? Moze ktos ma i podzieli sie opiniami? Konkretnie chodzi mi o model LB 755.2 CN. Mozna go zobaczyc ma stronie: http://www.okapykuchenne.pl/index.php?site=wyswietlanie_szczegol&nazwa=LB%20755.2%20CN&producent=JAN%20KOLBE&id_szczegol=27#powiekszenie
pozdrawiam,
jedrek



Witam , Kupiłam w tym sklepie Okap wyspowy NOMINA Isola, Dostawa ekspresowa miły kontakt. Niestety okap jeszcze nie jest podłoaczony , więc nie moge wypowiedziec sie na temat uzytkowania. Planowane podłaczenie na koniec maja'2006.


http://www.okapykuchenne.pl/images/produkty_zdjecia/1757/s42fk2rf4w2xuk8hbkhq.jpg


http://www.okapykuchenne.pl/index.php?site=wyswietlanie_szczegol&nazwa=NOMINA%20ISOLA%2090.1%20HX&producent=GLOBALO&id_szczegol=512

Pozdrawiam,
KasiaR :wink:

tzintzin
11-05-2006, 08:42
Witam, poszukuję okopu jw. Czy firma AKPO robi dobre okapy kominowe? Czy ktoś z Was uzytkuje np. taki okapnik www.ceneo.pl/144264s

Inezka
17-05-2006, 21:22
Nigdy w zyciu nie skuscie sie na okapy firmy NETO!!!!!! Jest to jedno wielkie nieporozumienie. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
1. Okap niby 90 cm, ale czesc glowna to tylko 43 cm, pozostale to ozdobna szyba :evil: :evil: :evil: Od modelu 60 cm rozni sie tylko szerokoscia szyby.
2. Koszmarne wykonanie :evil: :evil: :evil:
3. Nie mozna doczyscic nawet sladow palcow :evil: :evil: :evil:
4. Maskownica rury.... porrrrrrrrrrrrrazka. Boczne otworki jakies wyciapane pod folia - nie do usuniecia!Okropnie sie rysuje!!! :evil: :evil: :evil:
Ogolnie - bubel nad bublami!!!!!!!!!!
Czy cos z tej listy uprawnia mnie do zlozenia reklamacji?????????????

Inezka
17-05-2006, 21:57
Juz podczas montazu okapu kominowego porysowala sie cala maskownica rury w centralnym miejscu. Jest jakis sposob na usuniecie zarysowan??? Czym czyscic takie badziewie???
Moge tylko dodac (czytaj: ostrzec), ze okap jest firmy NETO. :evil:
Z gory dziekuje za pomoc.

SławekD
12-07-2006, 08:03
... macie go zawieszonego ?? U nas to ok 1.8 m i wydaje mi się trochę za wysoko. Zastanawiam się czy ta wysokość nie będzie źle wpływać na jego pochłanianie .

joola
12-07-2006, 09:09
Wydaje się trochę za wysoko :roll: Ja mam na wysokości 75-80 cm od blatu o tak:

http://images2.fotosik.pl/101/252f66fa6fbe465dm.jpg (http://images2.fotosik.pl/101/252f66fa6fbe465dmed.jpg)

rafallogi
12-07-2006, 14:31
Joola dobrze powiesiła. Wysokość montażu zależy jeszcze od rodzaju płyty grzewczej.
U Ciebie na takiej wysokości to jakby go wogóle nie było.

maly
12-07-2006, 16:15
dla plyty kuchenki elektrycznej min.60 cm, dla gazowej min. 75cm.
u mnie dla gazowej to wyszlo ok. 165cm od podlogi. czy 180 to za wysoko? mysle ze nie powinno byc problemow. czy para bokami ci ucieka? nie sadze. najwazniejsze jest to by nie byl za nisko.

maly
12-07-2006, 17:14
hmmm.. ja mam neto 60. bardzo mi sie podoba. z czyszczeniem nie mam problemu, no i bajer pilot z plynna regulacja oswietlenia i stopniowa wyciagu przy tak niskiej cenie - nie narzekam. zreszta kupujac o ponad polowe taniej niz firmowe jestem tym bardziej zadowolony

SławekD-żonka
13-07-2006, 06:13
http://ddolasie.photosite.com/~photos/tn/76_348.ts1152555972000.jpg

Przyjdzie jeszcze obudowa, ale to i tak trochę za wysoko - 90 cm od płyty gazowej :( :roll:

Witos
13-07-2006, 06:41
Jak przywalisz z dyńki raz drugi w okap to on sam Ci wskarze odpowiednia wysokość. Mi mój wskazał. Zaczyna sie na wysokości nosa zebym go lepiej widział. :o

Olkalybowa
13-07-2006, 07:17
My o okapie zapomnieliśmy, pewnie, dlatego,ze wydawał mi się niepotrzebny, bo u rodziców zawsze atakował moją głowę :x . Teraz, szczególnie jak gotuję mięso dla psa przydałby się, bo pachnie :-? w całym domu. Przepraszam, że nie pomogłam w rozwiązaniu problemu z wysokością, ale pewnie też bym powiesiła tak, aby o niego nie haczyć nie zważając na jego funkcjonalność.

SławekD-żonka
13-07-2006, 08:04
ale pewnie też bym powiesiła tak, aby o niego nie haczyć nie zważając na jego funkcjonalność.
Patrząc w ten sposób, to na tą chwilę okap jest 16cm nad moją głową :wink:

juka11
13-07-2006, 08:05
Teoretycznie powinno być tak jak napisał Maly czyli: 60 cm dla płyty elektr. i 70 czy 75 dla gazowej, ale to teoria, u mnie te 60 cm wypadało akurat na wysokości nosa, wiec jest troche wyżej, tak żeby było bezpieczniej dla głowy.

joola
13-07-2006, 10:16
ale pewnie też bym powiesiła tak, aby o niego nie haczyć nie zważając na jego funkcjonalność.
Patrząc w ten sposób, to na tą chwilę okap jest 16cm nad moją głową :wink:
hm hm...Ja jak wzrostem dzielili, to za rozumem stałam :wink: Przy moich całych 165cm wzrostu jakoś nie zahaczam o okap, ale jest on płytszy od blatu no i na wszelki wypadek nie jest kanciaty :wink: . W starym mieszkaniu miałam taki wielki okap, że faktycznie ciągle waliłam w niego głową chociaż był na prawidłowej wysokości...

lagerfeld
17-07-2006, 11:57
i dowiedziałam się, że okapy te nie są wykonane szczególnie ładnie, ale na specjalne życzenie przedstawiciela mogą się postarać.
:D :D :D

co prawda mam inny okap niż poszukujesz ale zarzucę dwie uwagi. sprawdzaj ceny w necie ale też przejedź się do media markt czy innego elekro czy euro agd. możesz być zaskoczona :wink:
poszukiwałem okapu wyspowego w media markt kupiłem o 200 zł taniej niż najtańsza oferta sklepów internetowych:wink:
btw. okap wyspowy - przynajmniej mój - także może chodzić w trybie wewnętrzynym.
a druga uwaga: do czyszczenia inoxu trzeba używać oliwki dziecięcej - sprawdziłem i działa :D
Inezka może tym spróbuj albo zainwestuj w jakieś high professional środki (te po 10 zł nie działają - niestety :)

aneta123
17-07-2006, 20:48
a okapy Globalo ktoś zna?
Proszę o opinie.

Inezka
17-07-2006, 21:22
do czyszczenia inoxu trzeba używać oliwki dziecięcej - sprawdziłem i działa :D
Tak po prostu wysmarowac oliwka??? :o :o :o Kurz nie bedzie sie przyklejal??? O tylu rzeczach jeszcze czlowiek nie wie. :roll: :D

agiis
18-07-2006, 06:49
tak, tak oliwka działa cuda ;) tez wypróbowałam i jestem w szoku! koniec z machaniem szmatka co chwila ;) genialne ;)

motyczka
18-07-2006, 08:54
a ja poszukuje dobrego i taniego okapu 60 Retro...czy ktos ma u siebie TEKE??

lagerfeld
18-07-2006, 10:41
Tak po prostu wysmarowac oliwka???
tak po prostu :lol: oczywiście raz na tygiel bądź dwa trzeba operację powtórzyć ale działa.
to była moja ostatnia deska ratunku, kiedy pani od sprzątania pociągnęła ślady palców na okapie jakimś mleczkiem cifa czy coś :evil: zaczęły się pojawiać jakieś plamy niby rdzy. :evil: pani zrobiła co prawda tylko stronę okapu od kuchni a nie od jadalni (nie wiem dlaczego) ale było trochę nerwów. poczytałem na forum i chlast oliwką - przeszło.
a pani już u mnie nie pracuje :evil:


O tylu rzeczach jeszcze czlowiek nie wie. :roll: :D
znajoma powiedziała, że czyści inox plakiem samochodowym :lol: :lol: i działa extra. żadnych paluchów i się błyszczy :D

Inezka
18-07-2006, 15:02
To dziala!!!!!!!!!!!!!!!! :P :P :P :P Polecialam do kuchni zaraz po napisaniu postu i pozbylam sie wreszcie tych sladow po myjce. Dzieki ogromne Lagerfeld!!!!!!!! Moze masz jeszcze sposob na paskudne slady na palnikach gazowych - zarowno na aluminium jak i na czarnych nakladkach??????? Najgorsze sa te brazowe na aluminium. :evil: :evil: Nie dziala soda, ocet, cif itp. :(

lagerfeld
18-07-2006, 15:20
Moze masz jeszcze sposob na paskudne slady na palnikach gazowych - zarowno na aluminium jak i na czarnych nakladkach
niestety nie mam :cry: prawie od 10 lat używam kuchni elektro
8)
moje kochanie się obśmieje czytając te wpisy, jaki to ja chłop obrotny jestem :wink: ale co tam :wink: taki już przecież jestem :oops:
:D

iwka_i
16-08-2006, 15:47
Wymyśliłam sobie wyspę, no i trzeba kupić okap. Niestety nie mogę wybulić na Siemensa czy AEG. Przymierzam sie do Amici, ale słyszałam kilka negatywnych opinii na temat modelu OWC 9579I, lub do NOMINA ISOLA 90.1 HX firmy Globalo. CZy ktoś mógłby mi doradzić co mam wybrać? Mój budżet pozwala na "szaleństwo " do 2,5 tys. zł.

2112wojtek
16-08-2006, 18:09
To okapy o zupelnie roznych wydajnosciach i nie mozna ich ze soba porownywac.Amica jest duzo bardziej wydajna i bardziej cicha przy tej samej ilosci pompowanego zapachu :D . Policz najpierw ile musisz miec na " budziku" pochlaniacza dopiero potem wybieraj okap.
To musi byc urzadzenie nie tylko ladne ale funkcjonalne.

iwka_i
16-08-2006, 20:43
Wielkie dzięki. Ciekawa jestem tylko jak się mają dane dotyczące wydajnośc i glośności podawane przez producenta, a rzeczywistymi możliwościami takiego okapu.

Rezi
16-08-2006, 22:40
2112wojtek
przepraszam za off topic ale mam podobny problem z doborem okapu wyspowego
kuchnia otwarta z salonem ( kubatura straszna i praltycznie nie wymierzalna)
poszukuje czegoś w granicach 1200 m3 , w miare cichego i oczywiście czegoś za sensowne pieniądze
możesz coś polecić ?

2112wojtek
17-08-2006, 00:19
Rezi
Glupia sprawa ale taka wydajnosc to juz profesjonalny kombajn montowany w kuchniach restauracyjnych :D . NIe spotkalem tak mocnego w normalnej ofercie nawet u takich mocarzy jak Miele, AEG, GE.
Wydawalo mi sie , ze Amica z 900m3/h to juz duzo, chociaz znalazlem u siebie w papierach firme , o ktorej nie moge powiedziec wiele- SYSTEM ISOLA 60x90 /300W/ firma Jan Kolbe , cena ok 4400 , wydajnosc ok 1100m3/h przy 49dB na II biegu ( czyli na maxa standard ok 52-53dB). Mysle , ze okapu taniej, o takiej wydajnosci i tym poziomie halasu bedzie trudno znalezc.
Cena nie mala ale zawsze to lepiej niz takie Miele Pro-Isola za min. 12 -16tys i na zamowienie.
Przy tego typu,skomplikowanych i trudno policzalnych pomieszczeniach powinienes miec oprocz okapu dodatkowo zamontowaną wentylacje mech. nawiewno-wywiewną.Mozna miec wowczas pochlaniacz o duzo mniejszej mocy.

Pod fikusem
05-09-2006, 21:09
Jakiej firmy polecacie okap?

aneta123
05-09-2006, 21:31
słyszałam, że Globalo ma bardzo dobre okapy, ale osobiście go nie mam, więc nie mam możliwości weryfikacji wiarygodności tej informacji.

może wypowie się ktoś jeszcze?
pozdr.

fracek
06-09-2006, 12:38
Polecem z wlasnego doswiadczenia firmy FALMEC lub FABER

vg-m
03-11-2006, 13:59
żeby nie było widać kurzu i paluchów :x ? Chodzi mi oczywiście o okap nowoczesny w srebnym kolorze.
Zaczynam zbierac sprzęt, jak sie trafi w jakiejść fajowej promocji, brakuje mi okapu,min :lol:
Dzieki za rady :wink:

Damro
03-11-2006, 14:43
Zajrzyj do pierwszego lepszego sklepu z okapi i wypróbuj wtedy będziesz wiedziała na których zostają ślady :D

Trurl
03-11-2006, 21:27
żeby nie było widać kurzu i paluchów :x ? ...

ja kurz wycieram. A po co paluchami po okapie? Do tego mam pianino :lol:

vg-m
04-11-2006, 07:28
żeby nie było widać kurzu i paluchów :x ? ...

ja kurz wycieram. A po co paluchami po okapie? Do tego mam pianino :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Chodziło mi bardziej o to np. czy inox czy stal szlachetna-jak ten: http://www.rtvagd.sklep.pl/siemens/lc_46950_7330.php5
:wink:

aneta123
04-11-2006, 09:15
A może tu znajdziesz coś dla siebie
www.okapykuchenne.pl

Mohag
04-11-2006, 09:54
Dla mnie przy okapie najgorszy jest kurz :roll: paluchow nie robie, bo nie ma po co go dotykac :wink: mysle ze bedzie obojetne czy to metal robiony na inox czy stal szlachetna. Kurz zbiera sie natretnie, bo przy gotowaniu opary osiadaja na okapie i to przewaznie tlustawe opary, ktore przyciagaja ten kurz jak magnez .... dlatego ja po x latach uzytkowania metalowego okapu, teraz zakupilam plaski szafkowy. Jak potrzeba to sie wyciaga, a jak nie to wsuwa sie w szafke i jest spokoj :wink:
Chociaz nie powiem, nadal metalowe bardzo mnie ciagnal i jak dla mnie dodaja kuchni wielkiego uroku :lol:

fobi
18-01-2007, 23:28
witam, przy projekcie kuchni pomyślałem o okapie chcowanym w szafkę kiedy nie jest używany. Czy macie jakieś doświadczenia z używania takowego ?
Głównie chcodzi mi o skuteczność i głośność oraz ogólne porównanie ze standardowym. Zakładam użytkowanie z pochłaniaczem.

popi
18-02-2007, 12:49
Do czego podłączyć można okap kuchenny aby działał efektywnie, jeżeli nie ma dla niego dodatkowego przewodu kominowego?

vanderbobo
18-02-2007, 20:44
dziura w ścianie i na zewnątrz i zakończ ładnym kominkiem

MARKOG
18-02-2007, 20:48
do prądu

długi
18-02-2007, 21:55
dziura w ścianie i na zewnątrz i zakończ ładnym kominkiem

i do tego wentylator zewnętrzny--będzie w domu ciszej :D

czajnik
19-02-2007, 10:11
Albo do niczego, tylko wyposażyć w filtr węglowy i eksploatować na powietrzu obiegowym z wylotem w kierunku kratki wentylacyjnej.

BRATER
09-03-2007, 09:13
Stoję przed wyborem okapu do kuchni półotwartej z oknem o pow. 10 m2. AGD zasilane prądem. Zastanawiam się na jaki okap się zdecydować, może będziecie mogli mi doradzić? :D

Na razie wstępnie wyselekcjonowałem takie:
1) FRANKE FDL 964 XS
2) TEKA NC 90
3) FABER Glassy 90IX
4) AMICA OKC9419I

Najtańszy jest Franke, ale czy to dobry wybór? Dodam, że okap będzie bezpośrednio wpięty do kanału wentylacyjnego, zależy mi na niezbyt wygórowanej cenie tego urządzenia i w miarę rozsądnych parametrach (jeśli chodzi o wydajność i generowany hałas). Dziekuję za pomoc i zapraszam do udziału w ankiecie.

mikita
27-03-2007, 08:51
Witam
Mam nadzieję, że mi poradzicie.
Mam płytę gazową - będzie zamontowana w rogu po skosie. Nad nią mam ściętą ścianę wyłożoną już niestety płytkami. Piszę niestety, bo choć Panowie mieli dokładne wymiary to zostawili mi niżej niż powinni wlot spirorury.
I teraz mi wyszło, że okap będzie się zaczynał na wysokości 1,60m, czy to nie za nisko? Sama mam 1,69 m, a szafki dolne będą miały wysokość 91 cm.

mikita
28-03-2007, 07:16
Nikt nie pomoże?

premiumpremium
28-03-2007, 14:17
To chyba musisz do wzrostu dostosować...
Chociaż jeśli masz 169cm, to okap moim zdaniem za nisko :roll:

kubac
24-04-2007, 20:20
Cześć,

Szukam okapu do zabudowy (szafkowy). Kuchnie mam otwartą na salon, więc wydajność powinna być chyba wyższa. Na razie znalazłem (drogą internetową) następujące typy:

- Siemens LI 48630, na ulotce stoi 48dB a na stronie producenta podają 53dB, hmm dziwne. (Poziom halasu obieg otwarty, stopien normalny)
- Globalo LB 60.1 HX (czarny koń tego zestawienia, bo firmy zupełnie nie znam, ale chwalą się, że głośność mierzona w warunkach kuchennych (cokolwiek to oznacza...) wynosi 39dB, przy najniższym stopniu.
- Teka, CNL 3000, no tu producent w ogóle nie podaje parametrów głośności, ale jest... tani, no i polecał mi go sprzedawca teki ;-) .

A może wy macie jakieś inne propozycje?

Dzięki

K.

izagrab
30-04-2007, 23:24
Mam otwarta kuchnie na jadalnie i salon wiec potrzebuje kupic dobry okap kominowy do kuchni. Moze mozecie sie podzielic doswiadczeniami na temat moncych, wydajnych i cichych okapow ??

BRATER
01-05-2007, 07:43
Ja wybrałem (jak się wydaje) optymalne połączenie ceny, parametrów i jakości połączonej z designem - oczywiście to subiektywna ocena. Kupiłem Mastercook by Fagor WK-SPOT 90 za 1200 zł.

acca5
01-05-2007, 08:30
A może ktoś wie jak przeliczyć moc pochłaniacza z powierzchnia salonu i kuchni otwartej. U mnie mam łącznie 58m2, Więc jaki pochłaniacz jakiej mocy?

BRATER
01-05-2007, 09:11
powierzchnia to tylko jedna ze składowych, liczy się kubaturę pomieszczenia i za optymalną uznaje się wydajność przemnożoną przez 6-10 razy, zdolną przefiltrować/pochłonąć taką wielokrotność. czyli u Ciebie (zważywszy na średnią wysokość 2,7 m) minimum 900 m3/h

acca5
01-05-2007, 09:55
dzięki tak myślałam,że musi być taka moc.

BRATER
03-05-2007, 07:04
Witam, myślałem, że już większość dylematów technicznych za mną, ale się myliłem :roll:
Gdy doszło do ustaleń fachowców od mebli pod zabudowę kuchni i kwestii umiejscowienia okapu pojawiły się rozbieżne pomysły. Fachowiec od wykańczania mieszkania twierdzi, że przy kuchni elektrycznej nie ma potrzeby pozostawiania kratki wentylacyjnej do wentylacji grawitacyjnej, bo okap w 2 trybach pracy (wyciąg/pochłaniacz) spełni doskonale swą rolę - w kuchni o pow. 10 m2 jest jeszcze okno. Natomiast fachowiec od mebli twierdzi, że mimo zastosowania okapu nie może on ciągle pracować w trybie pochłaniacza i żeby uchronić pomieszczenie przed grzybem należy dodatkowo (okap będzie wpinany bezpośrednio do komina) zostawić miejsce na kratkę wentylacyjną - sęk w tym, że nie wie gdzie ją umiejscowić. Możecie mi w miarę szybko coś sensownego doradzić?

Załączam rzut z ujętymi przewodami kominowymi i zdjęcie samej kuchni.

Okap ma być umieszczony mniej więcej pośrodku ściany, a podłączenie do komina przeprowadzone dodatkową rurą poprowadzoną w tunelu imitującym belkę stropową z płyt KG tuż w narożniku przy suficie.

http://img444.imageshack.us/img444/6950/skan003iz7.jpg (http://imageshack.us)

http://img444.imageshack.us/img444/913/skan002cc5.jpg (http://imageshack.us)

Docelowo miało być tak

http://img444.imageshack.us/img444/6990/skan001qc5.th.jpg (http://img444.imageshack.us/my.php?image=skan001qc5.jpg)

2112wojtek
03-05-2007, 11:00
Wg mnie fachowiec od mebli ma wiecej pojecia niz fachowiec od wnetrz.
Owszem w przypadku kuchni gazowej dodatkowo jest wymagana przepisami wentylacja grawitacyjna jesli przewod pochlaniacza jest wlaczony w komin, natomiast nie oznacza to wcale , ze dodatkowa wentylacja grawiatcyjna w przypadku kuchni elektrycznej nie potrzebuje wspomagania zwlaszcza , ze przy nie wlaczonym pochlaniaczu praca takiego kanalu wentylacyjnego jest praktycznie zadna.
To co niektorych na tym forum strasznie smieszy jest niestety faktem. Wydajny wyciag potrafi spowodowac w szczelnym pomieszczeniu podcisnienie na tyle duze, ze znaczaco spada wydajnosc wyciagu.
Tak wiec albo bedziesz rozszczelniac okna przy gotowaniu albo bedzie wyraznie spadac wydajnosc pochlaniacza. Zastosowanie dotakowej wentylacji grawitacyjnej moze przejac funkcje czerpni powietrza, co nie jest bez znaczenia dla wentylowanego pomieszczenia .
Dobrze byloby , zeby wentylacja grawitacyjna i wyciagowa byla na oddzielnych kanalach , nie na trojniku gdyz takie polaczenie moze czasem powodowac wydmuchiwanie "nazad" tego co mialo wleciec do komina.

BRATER
03-05-2007, 14:12
2112wojtku a co zrobić w przypadku pojedynczego przewodu? Pozostaje tylko trójnik chyba?

adamekxyz
04-05-2007, 20:23
Tylko Ciarko - www.ciarko.pl są zajefane :)

04-05-2007, 20:33
a ja mam taki

http://www.amica.com.pl/produkty/data.php?prodID=644

miał byc Bosch ale mało daje za duze pieniądze

Dancer
05-05-2007, 08:58
Witam serdecznie,

Chcę kupić okap do kuchni zamkniętej. Kuchnie ma 11m2 i wydajność okapu powinna być nie mniejsza niż 400m3/h. Chciałbym, aby był to okap w kształcie odwróconej litery T. Najlepiej dobrej firmy, aby byl cichy i bezawaryjny oraz ladnie sie prezentowal.
Przeglądając oferty z okapami zauważyłem, że jedne mają poziomą powierzchnię ze szkła, inne wykonane są ze stali szlachetnej a inne z aluminium. Chciałbym Was zapytac, o zalety i wady tych materiałów od strony użytkowej, trwałości, czyszczeniu itp.
Znalazłem informację, że dobrymi firmami produkującymi okapy są Falmec i Faber. Która z nich jest lepsza? Co sądzicie o poniższym okapie? Ewentualnie jaki okap byście zaproponowali a jaki odradzacie?

http://www.euro.com.pl/okapy/falmec-symbol-90.bhtml

Pozdrawiam

Sasha
05-05-2007, 12:13
okap aby spełniał swoje zadanie musi byc podłączony do komina.

co do materiałów
stal ciężko się czyści
szkło będzie parować
aluminium .... nie wiem

ja raczej wybrałbym szkło -> ładnie wygląda i dobrze się czyści

Dancer
05-05-2007, 16:32
okap aby spełniał swoje zadanie musi byc podłączony do komina.
Będzie podłączony do komina.

hiljo
06-05-2007, 20:23
A co sądzicie o okapie boscha DKE965A ? Zastanawiam się właśnie nad jego zakupem.
Ma dość dobrą wydajność (max 650) a jednocześnie jest bardzo cichy (40 dB), równiez cena zupełnie do przyjęcia (ok. 1400) - szukam
więc jakiegoś haczyka ;)
Okap na powierzchnię ok. 50 m2

kiwal
06-05-2007, 21:37
a ja mam taki

http://www.amica.com.pl/produkty/data.php?prodID=644

miał byc Bosch ale mało daje za duze pieniądze

Daje cisze w porównaniu z Amiką - 46dB vs 54 Amiki (czyli 2 razy głosniej)

carlito
02-06-2007, 18:15
Jeszcze raz witam.

Pytanko do osób znających się na rzeczy bądź posiadających okapy pracujące jako pochłaniacze (tzw. obieg zamknięty)

czy w waszych szafkach robiliście jakieś dziury ewentualnie czy montowaliście rurę wyprowadzającą powietrze z okapu na kuchnię (tak mówi instrukcja np. firmy Amica, której okap posiadam). "Fachowcy", którzy robili mi kuchnię zignorowali instrukcję montażu i teraz nie wiem, czy mam wszystko rozbierać i wiercić w szafkach dziury na tą rurę czy może tak zostać.
Jak jest z tym u Was?

Pozdrowienia

robinoc
02-06-2007, 22:29
W moim jest przestawiana dźwignia, kiedy pracuje jako pochłaniacz, wydmuchuje powietrze przez otwory w przedniej górnej części, które nie są zakryte szafką. Ten otwór w szafkach dla rury coś mi nie pasuje do pochłaniacza, musi być wyrzut powietrza w inny sposób, rura to do wyciągu raczej jest potrzebna.

carlito
04-06-2007, 07:15
Witam.

niestety mamy inne okapy. Mój jest teleskopowy i praktycznie cały jest przykryty szafką. W instrukcji jest wyraźnie napisane, że nawet jeśli pracuje jako pochłaniacz to powinna być ta rura tyle, że nie jest podłączona do wyciągu tylko IMO kończy się na górze szafki i powietrze "rozchodzi się" po kuchni.
Jednak przeglądając artykuły o okapach na muratordom nic nie znalazłem o takim rozwiązaniu.
Tak to jest jak pseudofachowcy się za coś zabiorą

zielony_listek
04-06-2007, 09:52
W instrukcji jest wyraźnie napisane, że nawet jeśli pracuje jako pochłaniacz to powinna być ta rura tyle, że nie jest podłączona do wyciągu tylko IMO kończy się na górze szafki i powietrze "rozchodzi się" po kuchni.

Ja tak mam, okap akurat do zabudowy (TekaGFH73), ale rura ma wylot nad szafką. Z tego co rozmawiałam z panami montującymi, to bez tej rury drzwiczki by się nie domykały. Tzn. impet powietrza przez rure idzie nad szafki, gdyby nie było rury to powietrze byłoby dmuchane do wnetrza szafki i powodowałoby otwieranie drzwiczek.
Jeśli u Ciebie ten efekt nie wystepuje, to chyba nie ma problemu?

Pozdrawiam
zielony_listek

Aga - Żona Facia
19-06-2007, 22:14
Mam pytanie i bardzo prosze o pomoc. Jestem na etapie podwieszanych sufitów w kuchni.
Jak zrobić ażeby okap kominowy wisiał odpowiednio wysoko nad płytą ceramiczną (no tak mniej więcej 70-75 cm nad blatem) a nie trzeba było obniżać za bardzo sufitu.

Ile maksymalnie moze mieć ten komin w okapie? Nie chcę mieć rury SPIRO na wierzchu.

PS. Nie mam wybranego jeszcze modelu :roll:

2112wojtek
19-06-2007, 23:33
wiekszosc okapow ma teleskopowy, wysuwany kominek oslony przewodu odprowadzajacego , ktory zazwyczaj mozna regulowac wyciagajac go dowolnie na ok 80cm, a wiec przy 3 m wysokosci pomieszczenia, obnizenie moze moze byc wrecz zerowe. Jesli masz przewod w suficie, to nawet rowne "0".

ochikarka
10-08-2007, 13:52
jakiej firmy okapy polecacie - bardzo podoba mi sie okap firmy faber - tuba montowana do ściany no ale cena jest przerażająca. Znalazlam okap firmy Ciarko nazwa OR jest wizualnie zblizony do w/w okapu i cena jest przystępna - co możecie powiedzieć o tej firmie Ciarko

dżempel
11-08-2007, 20:13
Ja zakupiłam okap ciarko -dopiero podłączyłam ma niesamowity wyciąg i jest bardzo estetyczny :roll:

ochikarka
13-08-2007, 06:55
dżempel - czy możesz napisać jaki masz model ?

KlaudiaO
13-08-2007, 08:54
Ja proponuje Teka.... bardzo sobie chwalą okapy z tej firmy,
POzdrawiam

Rezi
13-08-2007, 10:43
mamy Teka - wyspowy
w uzytkowaniu 4 miesiace - jak na razie ok

kasiaR
13-08-2007, 11:04
mamy od czerwca 2006 okap wyspowy NOMINA ISOLA 90.1HX- PRO,- wszysto O.K. :wink:

ochikarka
13-08-2007, 12:17
co możecie powiedzieć na temat firmy CIARKO ?

dżempel
13-08-2007, 20:19
Mój model to millenium (niepamiętam numeru) ,ale one różnią się tylko szerokością mój ma 60 cm

ochikarka
14-08-2007, 06:55
wielkie dzięki

ochikarka
14-08-2007, 06:56
wielkie dzięki

ochikarka
14-08-2007, 07:02
dżempel wielkie dzięki
znalazlam jeszcze jedna firme produkujaca okap tube Okap przyścienny NETO Platinum O

Wykonanie INOX

Sterowanie elektroniczne

Oświetlenie halogenowe 2x20W

Filtr metalowy,kasetonowy

Wydajność 800 m3/h

Wymiary 35 cm
czy znacie tą firmę ?

Trini
01-09-2007, 10:52
mdzalewscy skorzystałam z Twoich rad, dzięki za to, że tak chętnie udzielasz ich forumowiczom :)

DarioAS
03-09-2007, 16:57
Kolejny dylemat... Zastanawiam się jaki lepiej się prezentuje, podszafkowy czy wolnostojący (wiszący?). Co się wam podoba? Ja jeszcze nie mam zdania. Bardzo proszę o fotki, łatwiej będzie mi sie do czegoś dopasować.
Pozdrawiam.

jabko
03-09-2007, 17:08
Mnie tam sie bardziej podobająwiszące, najlepiej kominowe.
Zabudowane blee :(

aasienkaaa
03-09-2007, 17:10
Kolejny dylemat... Zastanawiam się jaki lepiej się prezentuje, podszafkowy czy wolnostojący (wiszący?). Co się wam podoba? Ja jeszcze nie mam zdania. Bardzo proszę o fotki, łatwiej będzie mi sie do czegoś dopasować.
Pozdrawiam.
a co myślicz o tym... :Dhttp://www.okapykuchenne.pl/images/banery/11/e9qf4rp0ayvkxx3zg30g.jpg

aasienkaaa
03-09-2007, 17:16
a mi takie do zabudowy też się podobająhttp://www.indesit.com/indesit/_img/products/30119_IMGPR_Z.jpg

aasienkaaa
03-09-2007, 17:18
ten jest akurat z firmy indesit a chyba dobrze pamiętam DarioAS że też masz kuchenkę z tej firmy :P