PDA

Zobacz pełną wersję : Zaczynam budowac dom-a wiec fundamenty-kilka pytan-uwag



marcin-26
07-10-2008, 07:27
Wiem ze jest duzo napisane o tym na tym forum, czytałem wiele ale nie za bardzo znalazłem to co chciałem.A wiec mam zamiar zrobic wykop w gruncie bez sciagania warstwy humusu(ok 25cm na moim gruncie).Wykop ok 1 m bez.Fundamet bedzie ław fundamentowych.Dodam ze jest to grunt "ił gęstoplastyczny" (badany przez geologa), jest to bardzo twardy grunt robilismy wykop badawczy takze tyle co kilofem udziobie tyle mozna wybrac.Nastepnie na dnie wykopu chce wylac chudziak ok 10cm i nastepnie ustawic zbrojenie na pewnym dystansie ok 10 cm ( np kawałki betonu).Nastepnie zalac fundament z gruszki do poziomu gruntu czyli górna granica ziemi urodzajnej, ziemie przez wylaniem wyłozyc od zewnatrz folia bąbelkowa.Nastepnie na tym wylaniu ustawic szalunki i dolac brakujace 0,5m na ziemie z betoniarki.Po zalaniu wybrac hums ze srodka , recznie, i zasypac wnetrze pospułka.Wybrany humus i tak musze rozporowadzic po cąłym terenie działki gdyż jest dosc nierówna.Takze pomyslałem że po co koparka ma mi go spychac na jedna kupe jak i tak potem bede musiał ja rozwozic.Po drugie spych nie miałby mozliwosci rozprowadzenia tego humusu po działce gdyż sa drzewa, altanaka, szklarnia.I teraz mam pytanie, co sadzicie o mojej metodzie???Czy ktos robił tak???Prosze o uwagi i rady:)

Aedifico
07-10-2008, 07:29
Ił jest twardy dopóki nie dostanie wody. Jak dostanie to krzyżyk.

jajmar
07-10-2008, 07:51
Dlaczego dom bez ław? :o
Dlaczego badanie gruntu robił geodeta ? :o Zwykle to geolog wykonuje.
Dlaczego beton z betoniarki nad gruntem ? a nie jak wcześniej z gruchy? Oszczensci bedą pozorne. Chyba ze masz pomocników za free.

Barbossa
07-10-2008, 08:12
wykop bez ław

badania robił geodeta

zalać do poziomu fruntu

folia bombelkowata


ustawić szaluni


do zasypania pospukla

jest altanaka

gdyby nie ten "ił gęstoplastyczny"

to sądziłbym, że nie na planecie Ziemia budujesz

może uspokuj grę i napisz jeszcze raz

marcin-26
07-10-2008, 08:52
No badania robił geolog chyba jednak, cos pomyliłem i stwierdził że na takim gruncie mozna posatwić lejac jednolity fundament bez poszerzenia ław ze zbrojeniem , a nad ziemia z betobiarki bo to wychodzi połowe taniej, całego fundamentu nie wylewam z betoniarki bo to zbyt wile czasy by zajeło oraz zbyt wile przerw w wylewaniu.Sciano z bloczków jest o wiele słabsza niż wylewana jednolicie oraz pracochłonna i drozsza w materiale.Dodam że roboty bede wykonywał sam plus kilku pomocników

07-10-2008, 09:01
robiłem mniej więcej "w tę deseń" - jak opisujesz
z tą róznicą, ze nie sciągałem humusu i całośc wylałem z betoniarki

Aedifico
07-10-2008, 09:03
No badania robił geolog chyba jednak, cos pomyliłem i stwierdził że na takim gruncie mozna posatwić lejac jednolity fundament bez poszerzenia ław ze zbrojeniem , a nad ziemia z betobiarki bo to wychodzi połowe taniej, całego fundamentu nie wylewam z betoniarki bo to zbyt wile czasy by zajeło oraz zbyt wile przerw w wylewaniu.Sciano z bloczków jest o wiele słabsza niż wylewana jednolicie oraz pracochłonna i drozsza w materiale.Dodam że roboty bede wykonywał sam plus kilku pomocników
Ta Twoja metoda sprawi,że 2x tyle co trzeba uzyjesz betonu.

marcin-26
07-10-2008, 09:14
barbadosa czego nie rozumiesz??? przekreciłem kilka literek bo szybko pisałem
wiec napisze raz jeszcze


wykop bez zbierania humusu szer 25cm

na spód chudziak 10cm

zbrojenie uniesione na jakims gruzie bet

zewnetrzna strona wykopu wyłozona folia bąbekową

zalanie betonu b15 do poziomu humusu

ustawienia szalunków

zalenie 50 cm nad ziemia

zalewam w dwóch ratach gdyz po wylaniu czesci ziemnej łatwie ustawic szalunek

całkiem mozliwe ze całosc wyleje z betoniarki w dwoch ratach(przeliczalem koszty betonu z betoniarki sa 40% mniejsze)

nastepnie wybranie humusu ze srodka i zasyp pospólka(humus wybieram recznie gdyz i tak go musze rozsypac po cąłym ogrodzie

ewentualnie rowazam tez mozliwośc zebrania humusu i wylewanie w wykopie, tylko że wtedy wyzsze szalunki beda musiszły być( o ta warstwe humusu)

marcin-26
07-10-2008, 09:19
No badania robił geolog chyba jednak, cos pomyliłem i stwierdził że na takim gruncie mozna posatwić lejac jednolity fundament bez poszerzenia ław ze zbrojeniem , a nad ziemia z betobiarki bo to wychodzi połowe taniej, całego fundamentu nie wylewam z betoniarki bo to zbyt wile czasy by zajeło oraz zbyt wile przerw w wylewaniu.Sciano z bloczków jest o wiele słabsza niż wylewana jednolicie oraz pracochłonna i drozsza w materiale.Dodam że roboty bede wykonywał sam plus kilku pomocników
Ta Twoja metoda sprawi,że 2x tyle co trzeba uzyjesz betonu.



Adefidico:

nie wyjdzie wiecej betonu gdyż grunt jest bardzo twardy i zwarty, takze wykop nie wyjdzie szerszy jak 25 cm.Ale zgodze sie ze powiedzmy 5-10% wiecej betonu moze pójśc gdzyz wykop nie bedzie tak idelany jak szlaunek.Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczednosci!Brak szerokiego wykopu co sie wiąze z zasypuwaniem go póxniej no i brak szalunków co sie wiaze ze zwiekszona iloscia materiału na te szalunki oraz robota.

marcin-26
07-10-2008, 09:21
robiłem mniej więcej "w tę deseń" - jak opisujesz
z tą róznicą, ze nie sciągałem humusu i całośc wylałem z betoniarki


brzoza->czyli mam rozumiec że humus ze srodka wybierałes recznie???Czy jakos inaczej???Aha i na ile rat wylewałes fundament???Bo ja wolałbym w dwóch czyli(czesc poziemna i czesc nadziemna) Mam do wylania ok 16m3

Aedifico
07-10-2008, 09:31
No badania robił geolog chyba jednak, cos pomyliłem i stwierdził że na takim gruncie mozna posatwić lejac jednolity fundament bez poszerzenia ław ze zbrojeniem , a nad ziemia z betobiarki bo to wychodzi połowe taniej, całego fundamentu nie wylewam z betoniarki bo to zbyt wile czasy by zajeło oraz zbyt wile przerw w wylewaniu.Sciano z bloczków jest o wiele słabsza niż wylewana jednolicie oraz pracochłonna i drozsza w materiale.Dodam że roboty bede wykonywał sam plus kilku pomocników
Ta Twoja metoda sprawi,że 2x tyle co trzeba uzyjesz betonu.



Adefidico:

nie wyjdzie wiecej betonu gdyż grunt jest bardzo twardy i zwarty, takze wykop nie wyjdzie szerszy jak 25 cm.Ale zgodze sie ze powiedzmy 5-10% wiecej betonu moze pójśc gdzyz wykop nie bedzie tak idelany jak szlaunek.Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczednosci!Brak szerokiego wykopu co sie wiąze z zasypuwaniem go póxniej no i brak szalunków co sie wiaze ze zwiekszona iloscia materiału na te szalunki oraz robota.

Ja myślę,że geolog opowiada bzdury.

Ił to grunt wysadzinowy dodatkowo źle reagujący na wodę. Geolog to zna się na gruncie ale na konstrukcjach to niekoniecznie.

W tym przypadku ważna będzie szerokośc ławy.

Ty masz zamiar zrobic sobie noża ostrzem wtapiającego się w masełko. Chyba.

Jak w końcu szerokośc ma być tego fundamentu?

marcin-26
07-10-2008, 09:38
No badania robił geolog chyba jednak, cos pomyliłem i stwierdził że na takim gruncie mozna posatwić lejac jednolity fundament bez poszerzenia ław ze zbrojeniem , a nad ziemia z betobiarki bo to wychodzi połowe taniej, całego fundamentu nie wylewam z betoniarki bo to zbyt wile czasy by zajeło oraz zbyt wile przerw w wylewaniu.Sciano z bloczków jest o wiele słabsza niż wylewana jednolicie oraz pracochłonna i drozsza w materiale.Dodam że roboty bede wykonywał sam plus kilku pomocników
Ta Twoja metoda sprawi,że 2x tyle co trzeba uzyjesz betonu.



Adefidico:

nie wyjdzie wiecej betonu gdyż grunt jest bardzo twardy i zwarty, takze wykop nie wyjdzie szerszy jak 25 cm.Ale zgodze sie ze powiedzmy 5-10% wiecej betonu moze pójśc gdzyz wykop nie bedzie tak idelany jak szlaunek.Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczednosci!Brak szerokiego wykopu co sie wiąze z zasypuwaniem go póxniej no i brak szalunków co sie wiaze ze zwiekszona iloscia materiału na te szalunki oraz robota.

Ja myślę,że geolog opowiada bzdury.

Ił to grunt wysadzinowy dodatkowo źle reagujący na wodę. Geolog to zna się na gruncie ale na konstrukcjach to niekoniecznie.

W tym przypadku ważna będzie szerokośc ławy.

Ty masz zamiar zrobic sobie noża ostrzem wtapiającego się w masełko. Chyba.

Jak w końcu szerokośc ma być tego fundamentu?



Szerokośc scian fundamentowych ma byc 25cm, także i tej ławy czy tez czesci zazbrojonem byłaby 25cm.A co do geologa hmmm w koncu to on przyszedł sprawdzić grunt i okreslic jakie maja byc fundamenty dodam że był razem z konstruktorem który robił mi plan zagospodarowania oraz wprowadzał zmiiany jakie chciałem.

Aedifico
07-10-2008, 09:40
Ława ma mieć 25 cm szerokości? To tragedia się szykuje.

Barbossa
07-10-2008, 09:50
Autor nie przyjmuje do wiadomości, że ławy nie mogą być grubości ściany (mając taki grunt)

Aedifico
07-10-2008, 09:53
Autor nie przyjmuje do wiadomości, że ławy nie mogą być grubości ściany (mając taki gunt)
Autor to pół biedy ja się zastanawiam co u licha brał ten projektant z geologiem.

pierwek
07-10-2008, 10:00
tu można chyba będzie niezłą kasę wycisnąć tylko na wszystko trzeba mieć papier z pieczątką i podpisem - szczególnie na ten brak ław - i umowę pisemną na wszystkie prace i rachunki na wszystko i duże ubezpieczenie na życie i NNW- jak się to kiedyś (za 2-3 lata) zacznie walić wtedy wyciągnąć te papiery i od razu do sądu z dobrym prawnikiem.

aha - za odszkodowanie postawić już normalny dom z ławami i z basenem

07-10-2008, 10:02
brzoza->czyli mam rozumiec że humus ze srodka wybierałes recznie???
....
wogóle nie wybierałem

... Aha i na ile rat wylewałes fundament???Bo ja wolałbym w dwóch czyli(czesc poziemna i czesc nadziemna) Mam do wylania ok 16m3
również 2 raty
pierwszy dzień wykopy/ręcznie/ plus posypka z pospołki i włożenie zbrojenia
drugi dzień - betonowanie po poziom terenu
trzeci dzień - szalowanie i zabetonowanie do poziomu "zero"
p.s.
żadnych izolaci miedzy jedną a druga warstwą betonu nie robiłem
"betonu" ok. 40 m3

Barbossa
07-10-2008, 10:03
jesteś optymista pisząc 2-3 lata
może jeszcze więźby nie zrobić, a przy sprzyjajacych warunkach, chałupa mu się rozjedzie

MarcinIKS
07-10-2008, 10:15
wykop bez zbierania humusu szer 25cm
...
zewnetrzna strona wykopu wyłozona folia bąbekową
...
nie wyjdzie wiecej betonu gdyż grunt jest bardzo twardy i zwarty, takze wykop nie wyjdzie szerszy jak 25 cm.Ale zgodze sie ze powiedzmy 5-10% wiecej betonu moze pójśc gdzyz wykop nie bedzie tak idelany jak szlaunek.Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczednosci!


Iły to z tego co wiem grunty wysadzinowe - w takim gruncie ława szerokości 25cm? :o
Ja w lekko wysadzinowym gruncie przy parterowym domu mam ławy szerokości 60cm (co uważam za lekkie przegięcie w drugą stronę).
Ta folia bąbelkowa to chyba dla poprawy samopoczucia, bo jaką ona w tym przypadku będzie stanowiła hydroizolację?
Nie będziesz ocieplał fundamentów? Bo jeśli będziesz, to współczuję późniejszego odkopywania fundamentów (wylewanych w ziemi a więc nie równych). Wiem co mówię, bo w poprzednim domu zachciało mi się fundamenty ocieplać.
"Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczędności" - no właśnie jakie? Ja robiąc u siebie wykop przestrzenny pod ławy szacuję, że na drewno do szalunków i nieco dłuższy czas pracy koparki przy kopaniu i zasypywaniu wydałem dodatkowo ok. 2-3tyś zł. Zwróciło się już częściowo przy wykonywaniu izolacji termicznej i hydroizolacji fundamentów (łatwy dostęp i dokładność w wykonaniu), równych ławach i ścianach fundamentowych, na których ściany teraz są stawiane idealnie w osi zbrojenia.
Co z tego, że ściana z bloczka jest słabsza od monolitu, jeśli ściany te będą stały na ławie o szerokości 25cm? Jak sądzisz, co będzie stabilniejsze - ława i ściana monolit B15 (z betoniarki, oby te B15 faktycznie dało się osiągnąć) 25cm szerokości, czy przykładowo ława monolit B20 szerokości 40cm i na niej ściana z bloczka. Oczywiście zakładając takie samo zbrojenie w osi konstrukcyjnej ścian.
Co do betonu z betoniarki - nie widzę tych 40% różnicy w cenie.
W moich stronach m3 kruszywa to ok. 160-200zł. Cement II to przynajmniej 420zł/tonę. Do tego jeszcze prąd. Gotowy beton B15 kupuję po ok. 270zł/m3 brutto (czyli niecałe 240zł po odliczeniu VATu).

marcin-26
07-10-2008, 10:47
wykop bez zbierania humusu szer 25cm
...
zewnetrzna strona wykopu wyłozona folia bąbekową
...
nie wyjdzie wiecej betonu gdyż grunt jest bardzo twardy i zwarty, takze wykop nie wyjdzie szerszy jak 25 cm.Ale zgodze sie ze powiedzmy 5-10% wiecej betonu moze pójśc gdzyz wykop nie bedzie tak idelany jak szlaunek.Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczednosci!


Iły to z tego co wiem grunty wysadzinowe - w takim gruncie ława szerokości 25cm? :o
Ja w lekko wysadzinowym gruncie przy parterowym domu mam ławy szerokości 60cm (co uważam za lekkie przegięcie w drugą stronę).
Ta folia bąbelkowa to chyba dla poprawy samopoczucia, bo jaką ona w tym przypadku będzie stanowiła hydroizolację?
Nie będziesz ocieplał fundamentów? Bo jeśli będziesz, to współczuję późniejszego odkopywania fundamentów (wylewanych w ziemi a więc nie równych). Wiem co mówię, bo w poprzednim domu zachciało mi się fundamenty ocieplać.
"Ale zobacz na to z innej strony-jakie oszczędności" - no właśnie jakie? Ja robiąc u siebie wykop przestrzenny pod ławy szacuję, że na drewno do szalunków i nieco dłuższy czas pracy koparki przy kopaniu i zasypywaniu wydałem dodatkowo ok. 2-3tyś zł. Zwróciło się już częściowo przy wykonywaniu izolacji termicznej i hydroizolacji fundamentów (łatwy dostęp i dokładność w wykonaniu), równych ławach i ścianach fundamentowych, na których ściany teraz są stawiane idealnie w osi zbrojenia.
Co z tego, że ściana z bloczka jest słabsza od monolitu, jeśli ściany te będą stały na ławie o szerokości 25cm? Jak sądzisz, co będzie stabilniejsze - ława i ściana monolit B15 (z betoniarki, oby te B15 faktycznie dało się osiągnąć) 25cm szerokości, czy przykładowo ława monolit B20 szerokości 40cm i na niej ściana z bloczka. Oczywiście zakładając takie samo zbrojenie w osi konstrukcyjnej ścian.
Co do betonu z betoniarki - nie widzę tych 40% różnicy w cenie.
W moich stronach m3 kruszywa to ok. 160-200zł. Cement II to przynajmniej 420zł/tonę. Do tego jeszcze prąd. Gotowy beton B15 kupuję po ok. 270zł/m3 brutto (czyli niecałe 240zł po odliczeniu VATu).


Cos niezwykle drogie kruszywo w twoich stronach bo u mnie za auto tzw wanne 24 tony płace 400zł fakt ze zwirownia na miejscu, cement w niemczech ( bo mieszkam blisko granicy worek 6,5zł+ trasport) betoniarke mam swoja 250 fakt że troche roboty ale co tam, trzech pomocników i sie zrobi.

marcin-26
07-10-2008, 10:49
brzoza->czyli mam rozumiec że humus ze srodka wybierałes recznie???
....
wogóle nie wybierałem

... Aha i na ile rat wylewałes fundament???Bo ja wolałbym w dwóch czyli(czesc poziemna i czesc nadziemna) Mam do wylania ok 16m3
również 2 raty
pierwszy dzień wykopy/ręcznie/ plus posypka z pospołki i włożenie zbrojenia
drugi dzień - betonowanie po poziom terenu
trzeci dzień - szalowanie i zabetonowanie do poziomu "zero"
p.s.
żadnych izolaci miedzy jedną a druga warstwą betonu nie robiłem
"betonu" ok. 40 m3

brzoza -> mam rozumiec równiez ze nie robiłeś szerokich ław fundamentowych??/ Ile ma szserokosci fundament??/

MarcinIKS
07-10-2008, 10:49
Cos niezwykle drogie kruszywo w twoich stronach bo u mnie za auto tzw wanne 24 tony płace 400zł fakt ze zwirownia na miejscu, cement w niemczech ( bo mieszkam blisko granicy worek 6,5zł+ trasport) betoniarke mam swoja 250 fakt że troche roboty ale co tam, trzech pomocników i sie zrobi.

Co zrobić - tyle to w moich stronach kosztuje. Przynajmniej jeden dylemat mniej bo różnica w cenie betonu nie zniechęca do korzystania z betoniarni.

marcin-26
07-10-2008, 10:51
A tak wogóle do tych co pisza o izolacji styropianem itp Po co mi izolacja fundametu styropianem???/Dla mnie to całkowity bezsens, od kiedy to beton sie boji mrozu??/ Bo cos mi tu nie pasuje.Dodam że nie jestem kompletnym laikiem budowlanym.

A druga sprawa czy ktos mógłby mi powiedzieć w jakich gruntach mozna stosować ławe o szerokosci ściany fundametowej???Bp chciałbym to zweryfikować, czyli udac sie jeszcze raz do geologa i konstruktora.


A tak na marginesie chciałem dodac ze jest to dom parterowy,niepodpiwniczony, z niewykorzystnym poddaszem 14mx10m strop stanowiący zarazem dach drewniany dwuspadowy.

Mało tego dodam cos jeszcze.A wiec to ze na tej działce stoji juz jeden dom budowany w 1920roku dom jest podpiwniczony , sciany fundamentowe sa z cegły bez jakiejkolwiek izolacji pionowej , ponizej poziomu piwnicy znajduje sie malutka ława z trzech rzedów ułozonych cegieł stawianych na tym ile, czyli jakby bez ławy, piwnica zagłebiona jest ok 1 metra w ziemi.Dom stoji juz 88lat i nie ma żadnych pekniec ani żadnych uszkodzeń budowli a nawet nie pochodzi woda do piwnicy ani wilgośc.I co o tym sadzicie?


Teraz tak mysle czy czasem cos nie namieszałem z nazwa tego gruntu, może okresle jak wygląda:a wiec jest to brazowa glina z kamykami o róznej grubosci , bardzo twarda, po wychnieciu ciezko nawet rozłupac bryłke.ponizej miejscami glina nawet bywa zielonkawa.

wiaterwiater
07-10-2008, 11:17
ił gęstoplastyczny"
Cytat:
"Ił – skała osadowa, drobnoziarnista, zbudowana jest z minerałów ilastych, takich jak kaolinit i illit z domieszką łyszczyków oraz pyłu kwarcowego. Iły zawierają nie mniej niż 50% frakcji ilastej (ziarna o średnicy do 0,002 mm) i nie więcej niż 10% frakcji piaskowej (ziarna o średnicy od 0,05 mm do 2,0 mm). Grunty ilaste należą do gruntów spoistych. Ich wytrzymałość na obciążenie zależy przede wszystkim od stopnia wilgotności gruntu.

Ił w połączeniu z wodą charakteryzuje się dużą plastycznością. Najczęściej ma barwę szarą, przy większej zawartości związków żelaza może mieć barwę niebieskozieloną bądź czerwoną.

Ił wraz ze wzrostem wilgotności zwiększa swoją objętość. Następuje proces pęcznienia, a wraz ze spadkiem wilgotności proces odwrotny - skurcz.

Znajduje zastosowanie w przemyśle ceramicznym jako surowiec do produkcji cegieł, dachówek czy klinkieru, także w przemyśle budowlanym i papierniczym.

Iły powszechnie występują na terenie Polski, szczególnie w centralnej części kraju oraz w dolinach rzek nizinnych.

Ze względu na swoje właściwości (np. plastyczność, pęcznienie i skurcz, wysadzinowość, tiksotropię), występując w podłożu obiektów budowlanych, są przyczyną wielu strat (np. pękanie murów) i katastrof budowlanych i wymagają nierzadko znacznych nakładów finansowych, aby ich uniknąć." Tyle Wikipedia.
Gdybyś jak ja, laik geologiczny, wpisał w google słowo " iły", to pewnie zwolniłbyś dawno tego geologa i dałbyś sobie spokój z tymi wygłupami o oszczędnościach przy budowie ław i fundamentów.

07-10-2008, 11:17
brzoza -> mam rozumiec równiez ze nie robiłeś szerokich ław fundamentowych??/ Ile ma szserokosci fundament??/
Marcin
kopałem doł szeroki 40 cm /trudno zmiescić sie kopiacemu w węższym - primo
mam sciane parteru szeroka 43 cm - wiec było to uzasadnione - secundo/
dołem podcinałem na ~ 55 cm /zgodnie z projektem/

A tak wogóle do tych co pisza o izolacji styropianem itp Po co mi izolacja fundametu styropianem???/Dla mnie to całkowity bezsens ...
mysle podobnie /tzn. wiecej trzeba wydac na styropian, kleje, siatki, dysperbity niz zaoszczedzi sie na uciecze ciepła przez fundament/
wg mnie ucieka tamtedy sladowa ilośc /z ogólnych strat ciepła/ ... moze jakies 3 % ... ? :-?

marcin-26
07-10-2008, 11:23
ił gęstoplastyczny"
Cytat:
"Ił – skała osadowa, drobnoziarnista, zbudowana jest z minerałów ilastych, takich jak kaolinit i illit z domieszką łyszczyków oraz pyłu kwarcowego. Iły zawierają nie mniej niż 50% frakcji ilastej (ziarna o średnicy do 0,002 mm) i nie więcej niż 10% frakcji piaskowej (ziarna o średnicy od 0,05 mm do 2,0 mm). Grunty ilaste należą do gruntów spoistych. Ich wytrzymałość na obciążenie zależy przede wszystkim od stopnia wilgotności gruntu.

Ił w połączeniu z wodą charakteryzuje się dużą plastycznością. Najczęściej ma barwę szarą, przy większej zawartości związków żelaza może mieć barwę niebieskozieloną bądź czerwoną.

Ił wraz ze wzrostem wilgotności zwiększa swoją objętość. Następuje proces pęcznienia, a wraz ze spadkiem wilgotności proces odwrotny - skurcz.

Znajduje zastosowanie w przemyśle ceramicznym jako surowiec do produkcji cegieł, dachówek czy klinkieru, także w przemyśle budowlanym i papierniczym.

Iły powszechnie występują na terenie Polski, szczególnie w centralnej części kraju oraz w dolinach rzek nizinnych.

Ze względu na swoje właściwości (np. plastyczność, pęcznienie i skurcz, wysadzinowość, tiksotropię), występując w podłożu obiektów budowlanych, są przyczyną wielu strat (np. pękanie murów) i katastrof budowlanych i wymagają nierzadko znacznych nakładów finansowych, aby ich uniknąć." Tyle Wikipedia.
Gdybyś jak ja, laik geologiczny, wpisał w google słowo " iły", to pewnie zwolniłbyś dawno tego geologa i dałbyś sobie spokój z tymi wygłupami o oszczędnościach przy budowie ław i fundamentów.


Ok w takim razie musze zweryfikowac to co napisał geolog.

Aedifico
07-10-2008, 12:23
ił gęstoplastyczny"
Cytat:
"Ił – skała osadowa, drobnoziarnista, zbudowana jest z minerałów ilastych, takich jak kaolinit i illit z domieszką łyszczyków oraz pyłu kwarcowego. Iły zawierają nie mniej niż 50% frakcji ilastej (ziarna o średnicy do 0,002 mm) i nie więcej niż 10% frakcji piaskowej (ziarna o średnicy od 0,05 mm do 2,0 mm). Grunty ilaste należą do gruntów spoistych. Ich wytrzymałość na obciążenie zależy przede wszystkim od stopnia wilgotności gruntu.

Ił w połączeniu z wodą charakteryzuje się dużą plastycznością. Najczęściej ma barwę szarą, przy większej zawartości związków żelaza może mieć barwę niebieskozieloną bądź czerwoną.

Ił wraz ze wzrostem wilgotności zwiększa swoją objętość. Następuje proces pęcznienia, a wraz ze spadkiem wilgotności proces odwrotny - skurcz.

Znajduje zastosowanie w przemyśle ceramicznym jako surowiec do produkcji cegieł, dachówek czy klinkieru, także w przemyśle budowlanym i papierniczym.

Iły powszechnie występują na terenie Polski, szczególnie w centralnej części kraju oraz w dolinach rzek nizinnych.

Ze względu na swoje właściwości (np. plastyczność, pęcznienie i skurcz, wysadzinowość, tiksotropię), występując w podłożu obiektów budowlanych, są przyczyną wielu strat (np. pękanie murów) i katastrof budowlanych i wymagają nierzadko znacznych nakładów finansowych, aby ich uniknąć." Tyle Wikipedia.
Gdybyś jak ja, laik geologiczny, wpisał w google słowo " iły", to pewnie zwolniłbyś dawno tego geologa i dałbyś sobie spokój z tymi wygłupami o oszczędnościach przy budowie ław i fundamentów.


Ok w takim razie musze zweryfikowac to co napisał geolog.

Geolog razem z konstruktorem sa łągodnie mówiąc niepoważni.

Przy dobrym gruncie na ścianie zew. mógłbyś mieć z 35 cm.

Nie na litość boską w iłach. To samo z brakiem zbrojenia.

Arument ,że dom stoi obok i w ogóle argumenty o starych domach są bez sensu i kompletnie nie adekwatne do sytuacji.

Co z tego,że dom stoi.

Nie wiemy co się działo przez pierwsze kilka lat kiedy grunt się stabilizuje - standardem wtedy było łatanie pęknięć.Standardem tez było,że zbyt szybko takich domów nie budowano. Chyba ,że ktoś w swoim nowiutkim super hiper wychuchanym wygładziowanym domku do którego sprowadzi sie po roku będzie przez 3 lata łatał pęknięcie.

wiaterwiater
07-10-2008, 12:36
musze zweryfikowac to co napisał geolog.
Gdyby to miał być mój dom, to zamówiłbym koparkę, kazałbym wyryć normalną dziurę na 50-60cm ławy. Uzbrioiłbym te ławy 6-cioma prętami fi14 dla świętego spokoju, i wszystko zalałbym z gruchy. Fundamenty to już osobna historia. Wedle uznania, ale zgodnie ze sztuką budowlaną. I sądzę, że koszt koparki, dwóch dodatkowych prętów i betonu z gruchy na ławy nie będzie, aż tak wielki w porównaniu z korzyściami pojawiającymi się w późniejszych etapach budowy. A raczej nie pojawiającymi się. :lol: :lol: :lol:

pierwek
07-10-2008, 13:03
to jest właśnie taki budowlany paradoks - walisz ciężkie tysiące PLNów w to co w domu jest pod ziemią, zasypujesz to wszystko i tego potem nie widać - albo oszczędzasz na tym co pod ziemią a za jakiś czas to widać :roll:

marcin-26
07-10-2008, 17:36
musze zweryfikowac to co napisał geolog.
Gdyby to miał być mój dom, to zamówiłbym koparkę, kazałbym wyryć normalną dziurę na 50-60cm ławy. Uzbrioiłbym te ławy 6-cioma prętami fi14 dla świętego spokoju, i wszystko zalałbym z gruchy. Fundamenty to już osobna historia. Wedle uznania, ale zgodnie ze sztuką budowlaną. I sądzę, że koszt koparki, dwóch dodatkowych prętów i betonu z gruchy na ławy nie będzie, aż tak wielki w porównaniu z korzyściami pojawiającymi się w późniejszych etapach budowy. A raczej nie pojawiającymi się. :lol: :lol: :lol:


I chyba tak bede musiał zrobić, fakt masa roboty z szalunkami ale w koncu to dom a nie altanka:P

A powiedzcie czy na ławe dawac izolacje pozioma?? Bo mam zamiar na ławie oldlać sciana fundamentowa w szalunku np na 3 raty.

Barbossa
07-10-2008, 18:00
tylko weź bezzębną koparkę

marcin-26
07-10-2008, 18:02
tylko weź bezzębną koparkę

barbnadosa a ty tutaj siedzisz po to aby dogadywac komus i udzielac głupich rad czy naprawde na czyms sie znasz?

MarcinIKS
07-10-2008, 18:07
tylko weź bezzębną koparkę

barbnadosa a ty tutaj siedzisz po to aby dogadywac komus i udzielac głupich rad czy naprawde na czyms sie znasz?

Ale o co chodzi? Dobrze pisze. Chcesz mieć dno wykopu poryte zębami łyżki? A weź to potem zagęść.

marcin-26
07-10-2008, 18:09
tylko weź bezzębną koparkę

barbnadosa a ty tutaj siedzisz po to aby dogadywac komus i udzielac głupich rad czy naprawde na czyms sie znasz?

Ale o co chodzi? Dobrze pisze. Chcesz mieć dno wykopu poryte zębami łyżki? A weź to potem zagęść.

Ok więc sorki bo barbados ! myslałem ze se jaja robi, ale jak bezzebna koparka ma kopac w tak twardym gruncie???

Kurcze cały czas mysle jak ten geolog z konstruktorem to wykfinili??/ W zasadzie to był mój pomysł , znaczy sie zapytałem czy w takim gruncie mozna tak zrobić, bo w zasadzie to parterówa jak większy garaz takze wielkiego naicisku dom nie bedzie miał na fundament

retrofood
07-10-2008, 18:22
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

retrofood
07-10-2008, 18:23
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

retrofood
07-10-2008, 18:23
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

retrofood
07-10-2008, 18:23
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

retrofood
07-10-2008, 18:23
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

marcin-26
07-10-2008, 18:33
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

tak o uziomie pamietałem aby bednarke przywiazac do preta zbrojeniowego w ławie i wypuscic ja ponad ziemie

marcin-26
14-10-2008, 11:48
Zweryfikowąłem to , jednak bedzie funament z ławą o wymiarach 50x30) ława połozona na głebokosci 90cm, na ławie lane sciany fundamentowe o szerokosci 25cm.A grunt jaki posiadam to jest Ił twardoplastyczny a nie gestoplastyczny jak wczesniej pisałem ale chyba to i tak nic nie zmienia.

langerob25
15-10-2008, 20:28
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

Możesz dokładnie wytłumaczyć jak to się robi? Dokładnie chodzi mi o ot,czy po połączeniu ze zbrojeniem wyjeżdzamy od razu do ziemi,czy betonujemy taśmę aż do końca fundamentów?

marcos3
16-10-2008, 06:42
Ja też zaczynam w przyszłym tygodniu budowę i początkowo planowałem
robić fundamenty na szerokość 25 cm i głębokie na 100cm a u spodu podciąć na 35cm (zrobić stopę fundamentową), ale pewnie cięzko byłoby się zmieścić w takim wąskim wykopie więc
robię na 30cm, a u spodu podcięcie na 40cm. Fundamenty robię monolityczne z gruchy.
Mam zamiar wylać fundamenty do poziomu gruntu, a później ustawić szalunki na 50cm (wysokość)
i 25cm (szerokość) i zalać z betoniarki. całość około 30m3 betonu. W moim regionie większość ludzi tak robi (no może z tą różnicą, że fundamenty nad ziemią niektórzy murują z bloczków lub cegieł, ale
ogólnie kopie się dziurę w ziemi i zalewa betonem). Pozostali robią ławy fundamentowe i na nich murują sciany - ale to wszystko w przypadku gdy dom jest podpiwniczony. Co do izolacji to dam izolację poziomą między fundamentami a ścianami parteru, natomiast nie będę dawał izolacji pionowej fundamentów bo dom nie jest podpiwniczony więc nie ma to sensu.

NJerzy
16-10-2008, 20:55
zrób se uziom fundamentowy, zaoszczedzisz później na kopaniu, bednarce, sprzecie rtv i agd. O elektryku nie mówiąc, bo mniej zapłacisz.

Możesz dokładnie wytłumaczyć jak to się robi? Dokładnie chodzi mi o ot,czy po połączeniu ze zbrojeniem wyjeżdzamy od razu do ziemi,czy betonujemy taśmę aż do końca fundamentów?

Ponieważ ława jest szersza od ściany fundamentowej, to najlepiej bednarkę tak wypuścić z ławy aby szła po powierzchni ściany. Ja zrobiłem tak że jedną bednarkę poprowadziłem po wewnętrznej powierzchni ściany fundamentowej, a drugą na zewnątrz ocieplenia ściany fundamentowej - i mam uziom dostępny wewnątrz i na zewnątrz budynku.

langerob25
16-10-2008, 21:15
Dzięki za radę.Ciekawa alternatywa:)

marcos3
17-10-2008, 15:39
Jestem po rozmowie z kierownikiem budowy. Otóż odradza on wylewania fundamentów w szalunkach nad ziemią (w moim przypadku ok. 0,5m). Argumentuje to tym, że fundamenty robione w szalunkach (z desek) mogą wyjść nierówne i pózniej może być problem z równym układaniem płytek jako elewacji. Twierdzi, że lepiej wylać fundamenty do grunty a te 0,5m nad gruntem wymurować z bloczków betonowych, dodatkowo między fundamentem wylewanym a tym z bloczków dać izolację poziomą bo dzięki temu fundament nie będzie ciągnął wody z gruntu (bo w przypadku braku izolacji będą wilgotnieć te fundamenty nad ziemią i gdybym dawał płytki jako elewację to mogą po jakimś czasie odpadać). Później trzeba dać normalną izolację poziomą między fundamentami a ścianami parteru.
Robił ktoś z Was takim sposobem?

17-10-2008, 17:49
... Argumentuje to tym, że fundamenty robione w szalunkach (z desek) mogą wyjść nierówne i pózniej może być problem z równym układaniem płytek jako elewacji ...
a dlaczego masz niby układac płytki na fundamencie /na scianie fundamentowej/?
nie stac Cie na ich zasypanie i ułozenie kostki brukowej po poziom "0" tak aby nie trzeba było maskowac ?
jesli nie stac - zrob niższe (tak niskie na jakie będzie Cie stac, bez ich okładania płytkami)

Bazhyl
17-10-2008, 19:26
Najlepiej byłoby budować na skale, wtedy stosowanie ław i innych "zbędnych wynalazków" byłoby niewskazane, natomiast jeśli masz grunt jaki masz jednak polecałbym trzymanie się ogólnych zasad jakie obecnie panują. Pamiętaj, że fundament to początek przygody z budowaniem, jednak znam jedną osobę która przez słuchanie wymysłów "życzliwych" ma teraz spore problemy - budynek niemal wykończony i pęka w narożach - diagnoza - zbyt wąska ława fundamentowa.

Na pewno będzie na Ciebie czyhać jeszcze wiele pokus zaoszczędzenia kilku złotych, przemyśl jednak każdorazowo 2x czy warto, z mojego doświadczenia wynika, iż nie zawsze.

W Twoim wypadku prędzej lał bym wszystko z betoniarki jeśli twierdzisz, że w ten sposób oszczędzasz, niż zmieniałbym założenia projektu.

siwyra
19-10-2008, 09:49
witam,
ja zebrałem humus z czescia ziemi i zrobiłem stope fundamentowa szałowana, zbrojona dosyc powaznie o wys.35cm i szer.60cm,dalej z bloczka na 25cm na wys.130cm gdyz działka jest troszke w dolku,zaizolowalem pionowo i poziomo,ocieplilem styropianem 5cm i polozylem peszel wraz ze studzienkami do wgladu,calosc zasypalem zoltym piachem,
nie wyszlo to najtaniej bo ok.20.000 z robocizna ale mysle ze w miare profesjonalnie :)
Grunt mialem nie za ciekawy bo mieszany,z jednej strony glina ze szpadla nie dalo sie wbic a z drugiej piasek,woda byla wszechobecna wiec totalna masakra, :o :evil: cale szczescie to juz za mna.

marcin-26
19-10-2008, 17:13
jutro u mnie koparka zbiera humus , potem geodeta, zbrojenie i chyba na nastepny pn dam rade zalać ławy

Barbossa
19-10-2008, 22:19
... i chyba na nastepny pn dam rade zalać ławy
weź chłopie kogoś do pomocy bo się uchetasz przeokrutnie :-?

marcin-26
22-10-2008, 05:22
Nie no do pomocy wezmę kogoś, to na pewno.
Humus zebrany stal przywieziona, gnę strzemiona, potem wiąże zbrojenia i czekam na geodetę (miał być wczoraj, może będzie dzisiaj:( ).mam nadzieje że w poniedziałek będziemy już kopać pod ławy.Chcę wylewać ławy bezpośrednio do wykopu 50x30 cm, ciekawe czy uda się tak precyzyjnie wykopać.Grunt twardy więc zobaczymy.Aha czy wykładać wykop folia?Oczywiście wpierw chudy beton 10cm.
http://images23.fotosik.pl/286/1a53d0829c60b409med.jpg
http://images43.fotosik.pl/22/6ecb3aef06afe3acmed.jpg

marcin-26
28-10-2008, 16:01
ok wykop pod ławy zrobiony niemal że precyzyjnie 50x30, kopareczka uwineła sie w 8,5 po 100zł za godzine, chya nie drogo co?oczywiscie w tym czasie zaladowała gline która wykopała, manewrów miała bo na około płoty a dom duzy.Jutro spzadelkiem podrównam oraz chudziaka na dół.A własnie czy koniecznie go trzeba dawać??/Dodam że ławy nie beda lane w szalunkach.

Barbossa
28-10-2008, 16:52
a Szeryfa, to Szanowny Kolega ma?
bo jak tylko tak offline, to zapłać mu 10% tego, co zaśpiewał
a resztę, za porady na forum, wpłać na jakiś zbożny cel
(proponuję na zwierzątka, tylko nie jakieś tam fundacje, a bezpośrednio komuś, kto o nie dba)
pokaż kwitek, że wpłaciłeś, wtedy otrzymasz dalszy ciąg porad

marcin-26
28-10-2008, 17:15
heheh szeryf jest, ale wiesz jak to jest z szeryfami, robic jak w projekcie i tyle.po drugie szef zawiele sie nie wtraca.Czytałem teraz opinie na forum na ten temat własnie, i piszą ludzie że jak ława zalewana jest w wykopie bez szalunków to wystarczy podsypac zwirkiem dla wyrównania podłoza(bo wiadomo koparka nie kopie idelanie) i na to folia ,zbrojenie na podniesieniu w lać.Tak pytam bo wiesz moze sie dowiem czegos nowego.

Barbossa
28-10-2008, 17:19
no to jak nie chcesz na zwierzątka, to szukaj na forum, nie idź na łatwiznę