PDA

Zobacz pełną wersję : OKNA DACHOWE / POŁACIOWE - na jakiej wysokości zamontowac ??



maxmax
07-10-2008, 09:42
Witam

Proszę o pomoc - radę ;(

Mam pewien problem.. Wosokośc mojej scianki kolankowej wynosi 1m , mam wylewane betonowe skosy stąd powstała mi wysokość do dolnej krawędzi okna dachowego ok 183 (aktualnie 196 ale liczę ze wylewki będą miały wys ok 13cm). Mam wzrostu ok 180 i ciezko cos zobaczyc przez takie okno.. no chyba ze stanę na palcach..

Normy mówią z tego co pamiętam ( maks 185 cm - wysokosc klamki w przypadku gdy jest na dole )

Aktualnie sytuacja wygląda tak, że okna nie są jeszcze zamontowane i zastanawiam się czy nie obnizyc ich o wysokosc jednej dachowki.
Teraz patrząc na dom z zewnątrz do okna są 4 dachowki od dołu.. i wszystko wygląda proporcjonalnie, gdy obnize o 1 to z zew. okno moze wygladac nieco za nisko. Ponadto kazde pomieszczenie ma drzwi balkonowe wiec widac otoczenie domku ;)

Teraz pytanie do forumowiczow ktorzy juz maja zamontowane okna dachowe i mieszkaja w takich domach.. lub tych ktorzy słyszeli cos na ten temat..
Jakie rozwiązanie jest czesciej uzywane i czy brak wzrokowej obserwacji otoczenia z powodu zbyt wysokiego umiejscowienia okna jest uciązliwy dla Was ?

Czy uzywacie okien dachowych do wyglądania przez nie ? czy tylko do doswietlenia ? Bo wiadomo ze podstawową rolą okien dachowych jest doswietlenie..
ale chcialbym zapytac osoby mieszkajace czy taka wysokosc jest praktyczna ?
Ponadt

Proszę o radę, bo nie wiem czy obniżyc nieco okno tak abym mogl swobotnie przez nie wyglądać czy lepiej zostawić tak jak jest obecnie? Dla tych z niższym wzrostem proszę o wyobrazenie sobie jak będzie to u Was wyglądać gdy okno połaciowe będzie się zaczynać u was na wysokości czubka głowy.

Czy tez macie okno na wysokosci Waszego czoła , tak ze nie widzicie co sie dzieje dookoła domu bez stawania na palcach ? czy to Wam przeszkadza ?

Bardzo proszę o opinię

Barbossa
07-10-2008, 09:45
doświetlenie i dobrzewanie w upalne dni :(
chociaż czasami popatrzę na Pekin

Trociu
07-10-2008, 15:55
nie wyglądam.
Ładniejszy widok mam z tarasu.

p.s.
Taka ścianka kolankowa to zgodnie z projektem??

maxmax
07-10-2008, 17:50
no wlasnei została podniesiona o 2 maxy :)
widze ze nie brakuje tu specjalistow :)

prosze o kolejne opinie :)

Ajur
08-10-2008, 10:43
Ja zamontowałam poniżej wysokości wzroku. Uwielbiam przestrzeń i w zamkniętych pomieszczeniach nie czuję się komfortowo. Ale wszystko zależy wyłącznie od Twoich upodobań, więc raczej nikt Ci nie pomoże.... niestety

Pozdrawiam,
Ajur

daggulka
08-10-2008, 11:18
mam zdecydowanie za wysoko ...nie mogę przez nie wyglądać i wkurza mnie to ... jak se nie dopilnowaliśmy tak se mamy :evil: