PDA

Zobacz pełną wersję : sprezedajacy dachowke pomylil vat co byscie zrobili



reno1980
07-10-2008, 10:55
bylem ostatnio zamowic dachowke zaplacilem zaliczke 8 tys zlotych dostalem wydruk co ile bedzie kosztowac po tygodniu czasu dzwoni do mnie sprzedajacy ze sie momylil z vatem zamias 22% dal mi 7 % jest to roznica o 3500-3600 pln wiecej ,zamowilem od niego bo sie okazal najtanszy a teraz z takim numer mi wyskakuje pytal sie czy moja ekipa ktora bedzie kladla dach moze wystawic fakture wtedy on by to tak zrobil ze niby on im zlecil prace i by zostalo 7% ale niestety moja ekipa nie wystawi faktury zaproponowal mi ekipe od siebie cena polozenia dachu o 1500 wiecej i musze zalatwic im zakwaterowanie wtedy zaoszczedzam na vacie to znaczy 3500 taniej ale 1500 polozenie dachu wiecej no i musze im zalatwic zakwaterowanie w ostatecznosci mogli by spac u mnie bo jak policze koszty wynajmu gdzies na miescie to sie lekko chyba zszokuje druga sprawa jak nie wezme swojej ekipy ktora wstepnie zamowilem tak na slowo to tez bedzie glupio jak ich odwolam (bo to dalsi znajomi oczywiscie miejscowi) musze im dac dzisiaj odpowiedz czy ich biore cvzy nie co o tym sadzicie?//

szybkaosa
07-10-2008, 11:07
bylem ostatnio zamowic dachowke zaplacilem zaliczke 8 tys zlotych dostalem wydruk co ile bedzie kosztowac po tygodniu czasu dzwoni do mnie sprzedajacy ze sie momylil z vatem zamias 22% dal mi 7 % jest to roznica o 3500-3600 pln wiecej ,zamowilem od niego bo sie okazal najtanszy a teraz z takim numer mi wyskakuje pytal sie czy moja ekipa ktora bedzie kladla dach moze wystawic fakture wtedy on by to tak zrobil ze niby on im zlecil prace i by zostalo 7% ale niestety moja ekipa nie wystawi faktury zaproponowal mi ekipe od siebie cena polozenia dachu o 1500 wiecej i musze zalatwic im zakwaterowanie wtedy zaoszczedzam na vacie to znaczy 3500 taniej ale 1500 polozenie dachu wiecej no i musze im zalatwic zakwaterowanie w ostatecznosci mogli by spac u mnie bo jak policze koszty wynajmu gdzies na miescie to sie lekko chyba zszokuje druga sprawa jak nie wezme swojej ekipy ktora wstepnie zamowilem tak na slowo to tez bedzie glupio jak ich odwolam (bo to dalsi znajomi oczywiscie miejscowi) musze im dac dzisiaj odpowiedz czy ich biore cvzy nie co o tym sadzicie?//

On się pomylił, nie Ty. Niech obniży ci cenę tak, by wyszła ustalona kwota ale z 22% Vat. Bezczelnie jeszcze swoją ekipę Ci wciska.

reno1980
07-10-2008, 11:26
no moze nie tak bezszczelnie mogla by byc moja ale niestety nie moga wystawic faktury vat wtedy bym mial materialy na 7% wiec zaproponowal swoja

szybkaosa
07-10-2008, 12:25
no moze nie tak bezszczelnie mogla by byc moja ale niestety nie moga wystawic faktury vat wtedy bym mial materialy na 7% wiec zaproponowal swoja
Jesteś osobą fizyczną, co cię obchodzi Vat? Sprzedający podaje cenę brutto.

Szymon_J
07-10-2008, 12:38
Chlopie, stosuj interpunkcje. Jeden przecinek na 10 linijek tekstu to troche malo...

banko
07-10-2008, 12:50
Chlopie, stosuj interpunkcje. Jeden przecinek na 10 linijek tekstu to troche malo...

Przenieś sie na forum polonistów figo fago.

bubanet
07-10-2008, 12:56
na moje oko wygląda ze chce Cie zrobic w "bambuko", nie wierze w takie pomyłki

z tego co mi wiadomo to na dachówke mozesz dostac zwrot różnicy z US wiec nie trzeba kombinowac

nie wiem o ile ten dostawca jest tanszy od innych ale jezeli o mniej niz 12% (bo tyle jest zwrotu przy pełnym VAT) to nie warto brac u niego na vat 7 %

przy kwocie 28000zł masz zwrotu 3500 wiec oferta innych staje sie atrakcyjniejsza

jak masz jeszcze czas odbierz zaliczke i kup u kogos innego

pati25
07-10-2008, 13:00
Wpłaciłeś zaliczne .Wiec dopłac do reszty i zabieraj towar ..
Przeciez masz na piśmie ile wyjdzie za całość ..
Co cie obchodzi ze ktoś sie pomylił..

M@riusz_Radom
07-10-2008, 13:08
Ano ma to do tego, że sprzedający może iść w zaparte twierdząc, że oferta dotyczyła towaru + jego usługa, która miała być objęta wyceną dopiero po, przykładowo, powtórnym obmiarze dachu ...

Udowodnisz mu, że kłamie ?

bubanet
07-10-2008, 13:15
z handlowcem nie wygrasz - wiem bo pracuje w handlu :-?

mikolayi
07-10-2008, 13:30
Ano ma to do tego, że sprzedający może iść w zaparte twierdząc, że oferta dotyczyła towaru + jego usługa, która miała być objęta wyceną dopiero po, przykładowo, powtórnym obmiarze dachu ...

Udowodnisz mu, że kłamie ?

ale z drugiej strony powinno być gdzies w ofercie zapisane "z montażem" tak myślę...

M@riusz_Radom
07-10-2008, 13:39
ale z drugiej strony powinno być gdzies w ofercie zapisane "z montażem" tak myślę...

Nie musi. Wysokość VAT'u świadczy, że dotyczy to usługi z montażem ;)

A kolega Forumowicz nie napisał, czy otrzymał już fakturę ( bo wtedy to faktycznie problem sprzedającego ) czy po prostu ma zestawienie materiałowe, które samo w sobie w żaden sposób go nie zabezpiecza ...

sSiwy12
07-10-2008, 13:58
Każdy się może pomylić. Sprzedawca i tak zachował się przyzwoicie, bo zaproponował logiczne wyjcie z sytuacji. Nie jego wina, że ekipa robi na "lewo". Gdyby wykonawca był "legalny", to zaproponowane przez sprzedawcę rozwiązania naprawia błąd w wyliczeniu podatku VAT.
Ponieważ ekipa jest "lewa", to ktoś musi zapłacić równicę. On nie ma możliwości zwrotu różnicy w podatku VAT, Ty zaś masz taka możliwość. Fakt, że zapłacisz trochę więcej, ale suma summarum nie więcej niż kilkaset złotych.
Pozdrawiam

mikolayi
07-10-2008, 13:59
ale z drugiej strony powinno być gdzies w ofercie zapisane "z montażem" tak myślę...

Nie musi. Wysokość VAT'u świadczy, że dotyczy to usługi z montażem ;)

A kolega Forumowicz nie napisał, czy otrzymał już fakturę ( bo wtedy to faktycznie problem sprzedającego ) czy po prostu ma zestawienie materiałowe, które samo w sobie w żaden sposób go nie zabezpiecza ...
Ano nic dodać nic ująć :)

BOHO
07-10-2008, 14:24
tylko że klient zamówił, jak sam pisze, "dachówkę" a nie "dachówkę z montażem"....

cała sytuacja i tzw.próba naprawienia pomyłki, wskazuje na to, że sprzedawca zastosował celowy manewr.....

klient biegał po sklepach i szukał towaru, zadając zapewne proste pytanie - ile mnie będzie kosztowało tyle m2 dachu wnastępujących składnikach ?
dostał ileś tam odpowiedzi i ta konkretna była najlepsza - czyli cena najmniejsza.... dlatego zapewne zdecydował się na tego konkretnego sprzedawcę - a nie innego....
i taki był cel manewru.....i cel został osiągnięty.....
po tygodniu sprzedawca "zorientował się" :lol: , że towar, który sprzedaje nie od dzisiaj ma.....inny VAT!
i teraz trzeba nagle coś zrobić! to może jakaś faktura od ekipy ? a może moja ekipa ? :lol:

za dużo się napatrzyłem na takie rzeczy..... :wink:
dlatego proszę - nie zozśmieszajcie mnie tekstami o "przyzwoitym zachowaniu sprzedawcy"..... :lol:

sSiwy12
07-10-2008, 14:29
W takiej sytuacji kupujacy ma zawsze prawo do odstąpienia od zakupu z zachowaniem w całosci wpłaconej zaliczki, bo "umawiali" sie na kwotę, a sprzedawca nie dotrzymał warunków umowy wstepnej (zaliczka, wycena).

BOHO
07-10-2008, 14:31
W takiej sytuacji kupujacy ma zawsze prawo do odstąpienia od zakupu z zachowaniem w całosci wpłaconej zaliczki, bo "umawiali" sie na kwotę, a sprzedawca nie dotrzymał warunków umowy wstepnej (zaliczka, wycena).

i to powinien zrobić.....

rybkin
07-10-2008, 14:35
Doplac te 3,5tys.bedziesz mial dachowke na czas,swoja ekipe .
Wkoncu zaplacisz wlasciwy podatek dla swego Panstwa. :D
U nas ,jak zamowili nasza dachowke,po kilku tygodnjach,zadzwonil handlowiec i powiedzial ze producent podwysil cene,tak,czy siak,mialem o paru tys wiecej do zaplaty. :evil:

BOHO
07-10-2008, 14:38
Doplac te 3,5tys.bedziesz mial dachowke na czas,swoja ekipe .
Wkoncu zaplacisz wlasciwy podatek dla swego Panstwa. :D
U nas ,jak zamowili nasza dachowke,po kilku tygodnjach,zadzwonil handlowiec i powiedzial ze producent podwysil cene,tak,czy siak,mialem o paru tys wiecej do zaplaty. :evil:

ale byś się zdziwił, gdybyś się dowiedział, kiedy tak naprawdę producent podniósł cenę.... :wink:

reno1980
07-10-2008, 14:46
ja otrzymalem tylko kosztorys na materiały 33tys z vatem 7% sprzedawca żeby jakos z tego wyjsc zaproponowal mi swoja ekipe ktora wykona to za 17 tys i zakwaterowanie musze im zalatwic ostatecnie u mnie w domu będą spali wtedy nie doplacam vatu, lub robi mi to miejscowa ekipa za 15.500 i wtedy dolacam vat czyli 4 tys ,ja nie pracuje to vatu nie bedę mogl w wiekszosci miec zwrotu tylko jakis maly procent chyba 7%

BOHO
07-10-2008, 14:51
czy zdecydowałeś się na tego sprzedawcę, bo miał najlepszą cenę ?

czopuch
07-10-2008, 14:55
Jezeli urzad skarbowy odda ci 15% VAT-u i do tego doliczysz oszczednosc na ekipie, to rachunek wydaje sie prosty.

MarcinIKS
07-10-2008, 15:08
ja otrzymalem tylko kosztorys na materiały 33tys z vatem 7% sprzedawca żeby jakos z tego wyjsc zaproponowal mi swoja ekipe ktora wykona to za 17 tys i zakwaterowanie musze im zalatwic ostatecnie u mnie w domu będą spali wtedy nie doplacam vatu, lub robi mi to miejscowa ekipa za 15.500 i wtedy dolacam vat czyli 4 tys ,ja nie pracuje to vatu nie bedę mogl w wiekszosci miec zwrotu tylko jakis maly procent chyba 7%

To na ofercie miałeś jakąś wzmiankę o wysokości VATu - tych 7%? We wszystkich ofertach, które ja dostawałem była pozycja VAT (kwota i liczba procent).
Jeśli było wyraźnie napisane 7% to trudno mieć pretensję do sprzedawcy, jeśli nie to też wygląda mi to na celowe działanie.
A co do zwrotu VAT - tego nie odlicza się od podatku dochodowego czyli to że nie pracujesz nie ma znaczenia w tym momencie. Składasz kwity w US na zwrot podatku i po max. 6 miesiącach zwracają Ci różnicę pom. podatkiem 22% a 7%.
Spotkałem się też z ofertą, gdzie towar miał być sprzedany usługą z VATem 7% a sprzedawca doliczał na fakturze do kwoty materiału jakieś symboliczne 2000zł za robociznę - ja w rzeczywistości nie płaciłbym tych 2tyś, tylko podatek 7% z tej kwoty czyli ok. 130zł :D

I.W.
07-10-2008, 16:57
mnie tez tak próbowali stuknąć na drzwiach. Najpierw ustaliłem cenę oczywiście brutto po czym baba-sprzedająca (firma Mix Media z Dąbrowy Górniczej - ostrzegam)wystawiła mi fakturę na 7%. Na szczęście miałem umowę wstępną na dostawe drzwi i tam przedmiotem umowy były po prostu "drzwi" nie "usługa montazu drzwi". Tylko nie miałem zapisu "transport gratis" bo to było ustalane na gębę więc doliczyła franca za to
Budowlanka to jest k..wa najbardziej złodziejska branża.

bubanet
08-10-2008, 06:48
rachunek jest prosty:
koles powiedział Ci 28000zl brutto (co przy jego vat 7 % daje ponad 26000zl netto)

inny sprzeadwcza drozej czyli np 29000zl brutto ( niecałe 24000zl netto przy 22%)
do tego dolicz 7% (bo różnice miedzy 7 a 22% US zwróci Ci na podstawie wniosku i faktur) to daje niecale 25500zl brutto

jezeli ten drozszy dostarczy dachówki w terminie który Ci odpowiada to sie duzo nie zastanawiaj - dachówki tansze i Twoja ekipa

tylko z US to jest taka sprawa ze jak upomnisz sie o VAT a nie pracujesz to moga zrobic kontrole skad masz kaske na taka inwestycje

i poczytaj troche o zwrocie VATu
http://forum.muratordom.pl/zwrot-vat,t60493.htm


[/list]

ila66
08-10-2008, 07:06
taaaaa , czesto sie mylą ,
tylko tak jakoś w jednym kierunku

skorpio
08-10-2008, 08:44
Nad czym się zastanawiasz? Jego ekipa? Droższa? I jeszcze zakwaterowanie? A może frytki do tego? W trakcie okaże się, że to miało być zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem i gorzałą na koniec każdego dnia. Będą Ci śmierdzieć przez kilka tygodni jak się za dobrze poczują. Wiem co mówię. Dawno temu, kiedy wyszynk dla fachowców był normą, nie mogłem się pozbyć glazurnika. Tak mu się u mnie dobrze mieszkało i jadło, że przeciągał robotę na maxa. Aż nie wytrzymałem i puściłem go wolno. Z tego co wiem, pojechał do innego miasta na robotę z zakwaterowaniem i wyżywieniem :D

gunarb
08-10-2008, 18:54
Tak naprawdę problem jest pewnie w zwrocie zalicki 8tys zł.
Vat i tak dostaniesz spowrotem (te 15%) .Jak piszą wyżej oszczędność na swojej ekipie 2tys. na twoją korzyść. O zakwaterowaniu to nawet nie wspomnę.
Jednym słowem koleś chce cię porobić :evil:

Wowka
08-10-2008, 19:57
Chlopie, stosuj interpunkcje. Jeden przecinek na 10 linijek tekstu to troche malo...

Przenieś sie na forum polonistów figo fago.

W pełni podzielam opinię Szymona_J.
Czytanie tekstu zapisanego w ten sposób jest katorgą. Jest on po prostu mało zrozumiały.
Należy szanować potencjalnego czytelnika.
Sadzę, że były osoby, które mogły wypowiedzieć się w tym temacie, lecz zrezygnowały z dalszego czytania. Ja byłem tego bliski.

reno1980 – jest mi trudno uwierzyć, że sprzedawca się pomylił.
Kiedy on ostatnio sprzedawał dachówkę z vatem 7% ?
Kiedy on ostatnio sprzedawał jakikolwiek materiał budowlany z Vatem 7% ?

Vat 7% na mat-bud został zniesiony przed kilku laty.
Czyżby od kilku lat nie sprzedał niczego na fakturę ?

Wpłacając zaliczkę zawarłeś umowę cywilno-prawną.
Sprzedawcę w stosunku do Ciebie jako osoby fizycznej, obowiązuje podanie ceny brutto.

Czy jesteś w stanie udowodnić, że wycena dostawcy danej ilości towaru była podana w cenie brutto?
Jeśli tak to w tej cenie sprzedawca winien wydać już zadatkowany towar.

Być może łatwiej będzie zrozumieć problem na przykładzie marketu.
Zwabiony ceną widniejącą na półce z tosterami z opisem „Toster Mercedes Benz cena 19,99 zł” wrzucasz go do koszyka i udajesz się do kasy. Tam po przeskanowaniu kodu kreskowego ukazuje się na wyświetlaczu informacja „Toster Mercedes Benz cena 99,99 zł”
Wzywasz kierownika stoiska i po krótkiej rozmowie płacisz 19,99.
To uprawnienie konsumenta nie budzi już żadnych wątpliwości.

Jeśli to był rzeczywisty błąd sprzedawcy to być może uczciwie było by zarówno z Jego jak i z Twojej strony różnicę w cenie podzielić na dwa, tak byś i Ty coś zyskał i On za wiele nie stracił.

Powodzenia.