PDA

Zobacz pełną wersję : rozpoczęcie budowy-"mur za murem"



faworyt
07-10-2008, 11:15
Witam Wszystkich "Walczacych" z rozpoczęciem budowy:-)

chciałabym się z Wami podzielić moim doświadczeniem własciwie na gorąco z rozpoczęciem budowy.

Rok temu natrafilismy na projekt firmy MG-projekt domku " Faworyt". Od pierwszego spojrzenia miłość i zakiełkowała w nas idea wybudowania dla naszej rodzinki takiego domku.

No i się zaczęło: najpierw działka, oczywiście wszyscy robili wielkie oczy ,że najpierw mamy projekt a potem dopiero szukamy działki:-) ale udało się i znaleźliśmy w fajnym miejscu fajną działkę.

Kupiliśmy projekt, dostalismy go i uciedlismy całą rodzinką łamiąc sobie głowy coby w nim troszkę pozmieniać, żeby było jeszcze fajniej. Napewno wszyscy, którzy to robili wiedzą jaka to frajdą. Dla mnie było troszkę gorzej, bo należę do tych osób, którzy przestrzennie to tylko przestrzeń widzą:-)

Poszukalismy projektanta...no i ...zaczęła się zabawa, projektant wziął na swoją głowę zrobienie adaptację projektu, wtórnik, projekt przyłączy itd. oprócz tego czuliśmy się zaopiekowani bo miał załatwić wszystkie uzgodnienia wraz z pozwoleniem na budowę.
To był maj.

Wiadomo, co w międzyczasie się działo, przygotowania, szukanie ekipy do stanu surowego, szukanie hurtowni materiałów budowlanych, ile to ja się nagadałam z "betonami" z " zbrojeniarzami" itd. Wszyscy prawie dogadani. W międzyczasie były wakacje, a my żyjemy budową której jeszcze nie ma ale w naszych głowach ( nawet w tej mojej mało przestrzennej też).

I tak zbliżył się wrzesień. Czekamy na pozwolenie na budowę, ale o dziwo trudno nam się skontaktować z projektantem :-? rolnik pole zbronował ( trawa była po pas) epika do stanu surowego umówiona, a pozwolenia nie ma i kontaktu z projektantem też.

W końcu udało nam się z nim skontaktować i dowiedzieliśmy się, że potrzebne są jeszcze badanie ziemi ale to pryszcz i niedługo za tydzień napewno pozwolenie będzie.

Słuchajcie moi mili, dziś jest 7 października dzownię do urzędu, żeby usmiechnąć się do pań coby łaskawszym okiem spojrzały na nasz wniosek..I... takiego wniosku wogóle nie ma :o telefon do ZUD - uzgodnień żadnych niebyło.

Czy sobie wyobrażacie co się działo ??!! okazało się, że skurczybyk NIC słownie nic nie zrobił.

Umieram normalnie, epika ma wchodzić pod koniec października , a tutaj nic nie ma załatwione :evil:

ZAczynamy wszystko od nowa, ten Pan......nie napiszę nic brzydkiego choć możecie sobie w miejsce kropek wpisać wszystko co chcecie, ma nam zwrócić dakumenty i boże wszystko od nowa.

Mam mętlik w glowie i tragedię nad głową.
Pozdrawiam choć możecie sobie wyobrazić jakim głosem :cry:

pierwek
07-10-2008, 13:38
a gdzie pytanie? :o

panda
07-10-2008, 14:35
a gdzie pytanie? :o
Drugi wiersz od góry: "chciałabym się z Wami podzielić moim doświadczeniem"

pierwek
07-10-2008, 15:09
mi się nasunęła teraz taka myśl

Było takie powiedzenie Władimira Ilicza Ulianowa (lub F.Dzierżyńskiego)

"Obywatelowi należy wierzyć ale należy go kontrolować"

ja bym to nawet trochę zaostrzył na potrzeby budowania - bo budowa to coś trudniejszego niż zarządzanie państwem totalitarnym przy użyciu odpowiednich służb - tym bardziej, że my nie mamy takich środków jak sparafrazowany przeze mnie klasyk.

Jest to podstawowa zasada przy budowie domu:

"Podwykonawcy nie należy wierzyć i należy go kontrolować"

i jak widać zasadę tą należy wdrożyć jak najwcześniej - nawet przed wbiciem pierwszej łopaty...

faworyt
07-10-2008, 15:42
kontrolować jak najbardziej zgadzam się, najgorsze jest to gdy jest to znajomy i obiecuje, że załatwi i pomoże po starej znajomości :evil:

no w każdym razie jest już godzina 16;40 - troszkę emocje opadły, dokumenty mają być u nas spowrotem u nas jutro, projektant nowy umówiony na spotkanie i biorę wszystko we własne ręce.

Pańskie oko konia tuczy :) boję się tylko o biegnący czas...za szybko zegar odmierza minuty, ale cóż pochodzę i może wypłaczę szybką decyzję w urzędach :wink:

pierwek
07-10-2008, 15:46
możesz spokojnie przełożyć ekipę na wiosnę skoro papierkologia w proszku

faworyt
07-10-2008, 15:53
no i to jest problem z przełożeniem ekipy, bo od wiosny zaczynają inną robotę :(
zdaję sobie sprawę z tego, że to prawie niewykonalne, ale powalczę.
Jakaś tarcza z tego będzie, albo na tarczy albo z tarczą.

chciałabym tylko, może to straszne z mojej strony ale co tam, troszkę opinię temu Panu pociemnić, myslicie że jest sens skargę do Izby Inżynierów złożyć?

panda
08-10-2008, 00:04
..........biorę wszystko we własne ręce......... pochodzę i może wypłaczę szybką decyzję w urzędach :wink:
Nie licz na to. Idź do Gminy/Starostwa i rzuć hasło (oczywiście nie przez megafon): szukam osoby która poprowadzi moją dokumentację a ja zapłacę za jej wiedzę. Tylko na CBA uważaj :)

wisia30
08-10-2008, 02:51
A ja myślę że może dasz radę coś wybłagać, ja miałam przewałki w nadzorze budowlanym i musiałam zrobić uzgodnienia mediów w tydzień : prąd, woda, kanalizacja, gaz i telekomunikacja . Wszyscy musieli wpisać się na oryginale projektu że nie mają u mnie kolizji ze swoją infrastrukturą. Załatwiłam to w 2 dni. U niektórych to nawet od ręki mi robili. Swoją drogą to jestem w ciąży i było to dość widoczne, myślę że to mi też pomogło. Oczywiście przy pozwoleniu na budowę potrwa to dłużej niż 2 dni ale idź tam, stękaj, proś i co drugi dzień dzwoń albo chodź osobiście, że niby po drodze jesteś więc wstąpiłaś zobaczyć. Tak zupełnie żeby legalnie było to nie dasz rady do końca miesiąca, bo budowę jeszcze do nadzoru budowlanego zgłaszasz na 2 tygodnie przed rozpoczęciem, ale oni i tak nie chodzą sprawdzać czy to rozpoczęłaś czy nie.

08-10-2008, 06:44
... Umieram normalnie ...


:cry:

pierwek
08-10-2008, 06:52
uzgodnienia to raczej pikuś - gorzej jak będzie jakieś odrolnienie

cava
08-10-2008, 07:55
faworyt, zleć ten cały bałagan jakiemuś biuru projektowemu- oni mają swoje już wychodzone ścieżki po urzędach, oswojone urzędniczki wypasione przez nich kawką i czekoladkami - zrobią to szybko.
IMO w 2-3 tygodnie przemielą cała papierkologię z mapkami, adaptacją i projektami przyłaczy włącznie. Gorzej potem z pozwoleniem na budowę, no ale szybszej drogi chyba nie ma.
No i módl się w intencji pierwka żeby się nie okazałao że wykrakał konieczność odrolnienia.



kontrolować jak najbardziej zgadzam się, najgorsze jest to gdy jest to znajomy i obiecuje, że załatwi i pomoże po starej znajomości :evil:

Ooo, to wtedy dopiero trzeba być czujnym. :wink:

Ale zaskakuje mnie, ze skoro miał ów projektant wprowadzać zmiany, to Was one nie interesowały? Nie pytaliście cóż on tam narysował i że chcecie to zobaczyć czy się Wam podoba? :roll:

Mam w rodzinie, wśród bliskich znajomych i dodatkowo w firmie ludzi, którzy mogli by mi dom postawić pod klucz od fundamentów po nadzór włącznie. Prędzej padnę niż będę z nimi wspólpracować przy budowie domu, choć wiem ze pracują dobrze.
Bałabym się, juz mi jeden kafelki nascie lat temu ukłądał w poprzednim mieszkaniu - wracam koło 16tej i cóż widzę? wyplażowany, nażarty zawartością mojej lodówki, opity piwem po uszy, miły kuzyn, zaczyna przyklejac pierwszy kafelek. :lol:

No nie powiem- porządnie w końcu zrobił, ale ile to trwało, ile to kosztowało (bo nie żałował sobie skoro wikt i opierunek nasze w zamian za przysługę) to taniej i szybciej byłoby obcego wynająć a i nie wstyd drzeć gębę jak nie tak robi.

Jedynym wyjątkiem, jest moja przyjaciółka, która pomaga mi przy aranżacji wnętrz - ale to jest bardzo specyficzny typ człowieka, chodzący ewnement, i po prostu wiem, że jak powie że coś zrobi to to zrobi i sobie nie odpuści na krok, bo taka jest po prostu, a nie dlatego ze to dla mnie po przysłudze.

faworyt
08-10-2008, 09:14
[No i módl się w intencji pierwka żeby się nie okazałao że wykrakał konieczność odrolnienia.

to już wczesniej zrobilismy i sprawdzilismy, nie było potrzeby odrolnienia.


Ale zaskakuje mnie, ze skoro miał ów projektant wprowadzać zmiany, to Was one nie interesowały? Nie pytaliście cóż on tam narysował i że chcecie to zobaczyć czy się Wam podoba? :roll:
zmiany naniósł i sprawdziliśmy i było git, tylko potem położył to u siebie w domciu na półeczkę i przeleżało aż do wczoraj :evil:



czekam dziś w każdym razie , na wszystkie papiery i tak jak pisałam po południu projektantka przychodzi, polecona przez znajomego, ale i tak nauczona doświadczeniem będę bardzo ostrożnie do tego podchodzic.

Wczoraj przeprowadziłam rozmów telefonicznych tysiące i przypomniałam sobie o znajomym ktory szychą w urzędzie jest. Trudno było dzwonić, no ale siła wyższa, a że to człowiek pogody ducha i rozumiejący ( sam dom budował) zlitował się i obiecał dopomóc.

Muszę poprostu muszę wyrobić się w ciągu miesiąca. I kurcze zrobię to, nikt swoją bezczelnościa i głupotą nie zniweczy naszych marzeń.

Będę pisała na bieżąco co i czy udało mi się załatwić.

Dziękuję za wszystkie rady, idę usiąść przy niewidzialnym drucie i dzwonię znów 8)

arti.sa
08-10-2008, 09:46
W takim stanie rzeczy to graniczy z cudem załatwienie formalności do końca miesiąca. Oby zima była łagodna to można próbować ale to już duże ryzyko.
Ja miałem wszystko gotowe na 30.09 i tez mnie namawiali na wiosnę lecz się nie poddałem i mury pną się do góry ;)


Aha tak po terminach polecę jak zlozysz juz dokumentację na PnB to wysyłają postanowienia o wszczeciu postepowania trwa to co najmniej 7 dni później zależy od osoby prowadzącej i naczelnika kiedy podpisze. Później wszystkim stronom wysyłają pozwolenie i od ostatniej zwrotki liczysz 14 dni na uprawomocnienie. Następnie zgłaszasz w nadzorze, że za 7 dni zamierzasz budować. To jest bardzo pozytywna wersja i mniej więcej trwa 1,5 miesiąca ;(

faworyt
08-10-2008, 09:53
wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że zima będzie łagodna:-) my mieszkamy na zachodzie wiec u nas zimy są nikłe, ale pfu pfu pfu przez lewe ramię coby nie zapeszyć:-:-)

oj moje marzenie : stwierdzenie żeby mury się pnęły do góry :)

faworyt
08-10-2008, 09:55
arti.sa - ja liczę się z tym że się nie uda, ale 1,5 miesiąca też to dla mnie wybawienie:-) rozmawiałam wczoraj z ekipą od stanu surowego i są w stanie robić u nas do marca jak będzie potrzeba, albo nawet do połowy marca.

faworyt
08-10-2008, 11:32
no więc przywiózł dokumenty.
Na dziś mamy : projekt, warunki przyłączy i wtórnik o ktory się najbardziej bałam, że go nie będzie.

a teraz quiz - zagadka ( tylko że źle mi sie to określenie kojarzy :wink: ) jakich słów uzyłam przy spotkaniu z tym czlowiekiem? możecie popuścić wodza wyobraźni :wink:

08-10-2008, 12:37
... a teraz quiz - zagadka ( tylko że źle mi sie to określenie kojarzy :wink: ) jakich słów uzyłam przy spotkaniu z tym czlowiekiem? możecie popuścić wodza wyobraźni :wink:Ty ch ...ju ?

faworyt
08-10-2008, 13:03
brzoza :D jakkolwiek ktoś napisze będzie dobrze :D

arti.sa
08-10-2008, 13:18
To można domniemywać, że było trochę tych słów :lol: Wiązanka się należała...

faworyt
08-10-2008, 13:47
no w każdym razie uciekł :x i niech nigdy nie stanie na naszej drodze, no ale na tym nie koniec, słowa slowami ( zrzuciłam chociaż z wątroby) ale konsekwencje dla niego inne będą też :evil:

Trurl
08-10-2008, 15:03
... konsekwencje dla niego inne będą też :evil:

strach się bać
http://images-cdn01.associatedcontent.com/image/A3281/32819/300_32819.jpg

panda
08-10-2008, 18:07
......... liczysz 14 dni na uprawomocnienie. (
Nie licz tylko poproś o urzędowy druczek że nie będziesz się odwoływał od decyzji a wyjdziesz po kwadransie z uprawomocnionym PnB.

Mirek_Lewandowski
08-10-2008, 18:15
brzoza :D jakkolwiek ktoś napisze będzie dobrze :D
Zacytuję klasyka:
Żeby ci rozpalone żelazo nierozpalonym końcem w d..ę wsadzili.

faworyt
08-10-2008, 18:27
......... liczysz 14 dni na uprawomocnienie. (
Nie licz tylko poproś o urzędowy druczek że nie będziesz się odwoływał od decyzji a wyjdziesz po kwadransie z uprawomocnionym PnB.

Panda, mam pytanie odnosnie tego co napisałeś: czy to dotyczy sytuacji gdy jest plan zagospodarowania przestrzennego? my takowy mamy tylko zastanawiamy się czy kwestia odwolania nie dotyczy też sąsiadów?

faworyt
08-10-2008, 18:29
jestesmy po spotkaniu z panią projektant, jutro mamy dostać mail z wrysowanym budynkiem w mapkę, gdy zaakceptujemy machina ruszy :) jeden jasny punkcik w całej tej sytuacji.

panda
08-10-2008, 19:07
Panda, mam pytanie odnosnie tego co napisałeś: czy to dotyczy sytuacji gdy jest plan zagospodarowania przestrzennego? my takowy mamy tylko zastanawiamy się czy kwestia odwolania nie dotyczy też sąsiadów?
Szczerze to nie wiem :cry: Mnie tak powiedziano i tak zrobiłem. Pani była zdziwiona trochę skąd wiem ale druczek dała i tego samego dnia złożyłem kwity w PINB

faworyt
08-10-2008, 19:43
dzieki w kazdym razie za podpowiedź Panda :D też tak zaskoczę panią urzędniczkę :D moze da się zaskoczyć :roll:

arti.sa
08-10-2008, 21:18
Zaskoczysz jak przyprowadzisz sąsiadów (strony) i wypełnią druczek(i) ;)
Chyba, że u Was prościej i tylko wnosząca strona może się odwołać od decyzji lecz z drugiej strony chyba mamy jednakowe kpa w pl ;)

civic9
08-10-2008, 21:53
Zaskoczysz jak przyprowadzisz sąsiadów (strony) i wypełnią druczek(i) ;)
Chyba, że u Was prościej i tylko wnosząca strona może się odwołać od decyzji lecz z drugiej strony chyba mamy jednakowe kpa w pl ;)

to nie wynika z kpa. tzn. kpa co i jak, ale nie kogo.
wynika z prawa budowlanego, ale nie ściśle - skutek - w efekcie różnie w zależności od urzędu, ale także tego co i jak jest na projekcie, różnie urzędy przyjmują za listę stron do powiadomienia. u mnie powiadamiali 13tu sąsiadów... to była jazda (wszystko poleconymi, w poczcie polskiej nie ma szans, żeby wysłać kilkadziesiąt poleconych, bo razy dwa, i żeby się kilka nie zgubiło).
ale czytałem tutaj i o takich, którym żadnych sąsiadów nie powiadamiali - tzn. nikt inny nie został uznany za stronę tego postępowania.

panda
08-10-2008, 23:43
ale czytałem tutaj i o takich, którym żadnych sąsiadów nie powiadamiali - tzn. nikt inny nie został uznany za stronę tego postępowania.
Dokładnie, u mnie nie powiadamiano sąsiadów gdyż jak stwierdzono ich posesje nie znajdują się w obszarze oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane.

wisia30
09-10-2008, 08:01
My także w trakcie postępowania w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego korzystaliśmy z tej drogi że pisaliśmy oświadczenie, że nie będziemy się odwoływać od decyzji. Nam doradził tak zrobić kierownik tego inspektoratu, (prowadził naszą sprawę). Tylko że w naszym przypadku oprócz nas i inspektoratu nie było innych stron postępowania, ty prawdopodobnie musiałabyś jednak zebrać takie oświadczenia od sąsiadów. To przyspieszyłoby procedurę.

faworyt
09-10-2008, 10:05
wezmę oświadczenia od wszystkich z ulicy :D gorzej z bezposrednimi sąsiadami bo Ci są albo za granicą albo daleko w Polsce :o no zobaczymy jak to będzie. W każdym bądź razie na mojej ulicy mieszka prezydent naszego miasta :wink: :wink:

wisia30
09-10-2008, 11:42
Sprawdziłam jeszcze w moim starym pozwoleniu na budowę (bo nowe mamy z powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego). Pismo zezwalające nam na budowę zostało skierowane tylko do nas i a/a do urzędu miasta i do inspektoratu, nikt inny nie był powiadamiany, a więc chyba tylko ty składasz to oświadczenie. Możesz sobie jeszcze zadzwonić do urzędu miasta/gminy i sprawdzić jak jest u ciebie