PDA

Zobacz pełną wersję : Beton B15 a moze B20



robertus86
07-10-2008, 19:39
witam zastanawiam sie jaki dac beton na fundamenty czy tak jak mam przewidziane w projekcie B15 czy moze B20, bo i tak niewiem co mi betoniarnia przywiezie, czy raczej nie moga oszukiwac jak sie zabezpieczyc zeby z 15 nie zrobilo sie b 10 (albo jak przywieza slabszy)
a tak wogole im wyzsze "B" tym lepszy beton czy znowu za twardy to tez nie dobrze tak jak z asfaltem za twardy peka za miekki zapada sie jakie jest wasze zdanie - mozna jakos ocenic "na oko" jakosc betonu?
pzdr

Margoth*
07-10-2008, 20:00
Z tego, co wiem, a takim wytrawnym znawcą nie jestem, to bardziej liczy się użycie wibratora po wylaniu fundamentów, niż klasa betonu. Ale niech Ci też podpowie ktoś bardziej "się znający".

pierwek
07-10-2008, 20:36
ławę leje się chyba z B20 - przynajmniej ja tak miałem w projekcie

edde
07-10-2008, 20:45
Beton B15 a moze B20

to chyba początek budowy, co? obyś tylko takie problemy miał...

08-10-2008, 05:33
... mozna jakos ocenic "na oko" jakosc betonu?
pzdr
na oko, to chłop umarł ... podobno


... jak sie zabezpieczyc zeby z 15 nie zrobilo sie b 10 (albo jak przywieza slabszy)...
na Twoim miejscu bardziej martwiłbym sie o grunt, ten na którym będzie lezał fundament ... (aby ława nie zapadła sie w nim "po kostki" lub "po kolana" lub osiadała nierównomiernie ...)

robertus86
08-10-2008, 06:44
w projekcie niemam przewidzianego zbrojenia, ale dam po 4 druty #12
dlatego ten beton jest dlamnei wazny czyli co B15 bo tanszy ? zaufac projektantowi

08-10-2008, 07:01
... zaufac projektantowi


jesli podłoze pod fundamentem jest mocne i stabilne wystarczy nawet B10
jesli nie jest - nie pomoze nawet B20 ...

p.s.
jesli zaufasz projektantowi - masz szanse na odszkodowanie /w razie czego .../
jesli zaufasz forum - d..upa zbita, forum jest nieubezpieczone ...
:-?

Aedifico
08-10-2008, 07:15
o wytrzymałości fundamentu decyduje zbrojenie, pręty zbrojeniowe mają 10 razy większą wytrzymałość od betonu powyżej 200MPa beton 15-20MPa, jeśli nie jesteś pewien jakości betonu przypilnuj zbrojarza, przed zalewaniem ściągnij na budowę jakiegoś zaufanego fachowca niech sprawdzi czy zbrojenie dochodzi wszędzie w każdy róg

Eeee.

W ławie betonowej też o wytrzymałości fundamentu decyduje zbrojenie?

Kochani Wy moi. 99% z Was ma ławy betonowe zazbrojone konstrukcyjnie.

Barbossa
08-10-2008, 07:16
o wytrzymałości fundamentu decyduje zbrojenie, pręty zbrojeniowe mają 10 razy większą wytrzymałość od betonu powyżej 200MPa beton 15-20MPa, jeśli nie jesteś pewien jakości betonu przypilnuj zbrojarza, przed zalewaniem ściągnij na budowę jakiegoś zaufanego fachowca niech sprawdzi czy zbrojenie dochodzi wszędzie w każdy róg

o wytrzymałości fundamentu decyduje przede wszystkim beton, chyba że ława jest zbrojona tak, jak ławy w poważnych budynkach
ta beleczka położona do ławy (tradycyjne 4#12) pełni trochę inną rolę, choć z pewnością ma wpływ na wytrzymałość ławy

Aedifico
08-10-2008, 07:49
o wytrzymałości fundamentu decyduje przede wszystkim beton
na ściskanie tak ale czy na rozciąganie skręcanie ścinanie też ??

Beton ma stosunkowo dużą wytzrymałość na ścinanie. W ławie betonowej dobiera się wymiary tak aby nie trzeba było stosować zbrojenia obliczeniowego, wszelkie siły przenosi beton.

Zbrojenie podłużne, konstrukcyjne nie ma nic wspólnego z wytrzymałością ławy w takim sensie o jakim piszesz.

boszax
08-10-2008, 14:12
Zbrojenie ław pomaga betonowi w przenoszeniu ciężaru całego budynku. I nie dość, że usztywnia całą konstrukcję ławy, to przeciwdziała ich pęknięciom . A kiedy ławy pękają to i na ścianach mogą pojawić się rysy. Ludzie leją z betoniarki beton i budynki stoją. B15 w zupełności wystarczy, nawet jak przywiozą trochę gorszej jakości. No chyba że budujesz jakiś ogromny ten budynek. W razie co zrób kilka próbek sześciennych z kilku miejsc ławy podczas lania betonu i zachowaj na ewentualne problemy.

Aedifico
08-10-2008, 14:35
Zbrojenie ław pomaga betonowi w przenoszeniu ciężaru całego budynku.
???

szybkaosa
08-10-2008, 16:05
Zbrojenie ław pomaga betonowi w przenoszeniu ciężaru całego budynku.
???

No co się dziwisz, nie pomaga? :lol: No pomaga.

Tommy_PL
08-10-2008, 16:19
witam zastanawiam sie jaki dac beton na fundamenty czy tak jak mam przewidziane w projekcie B15 czy moze B20Zamow taki, jaki masz przewidziany w projekcie.



bo i tak niewiem co mi betoniarnia przywiezie, czy raczej nie moga oszukiwac jak sie zabezpieczyc zeby z 15 nie zrobilo sie b 10 (albo jak przywieza slabszy)Wytrawne oko dostrzeze roznice w kolorze pomiedzy tymi betonami, jednak sadzac po Twoim pytaniu - Ty bedziesz musial po prostu zaufac betonowni.


a tak wogole im wyzsze "B" tym lepszy beton czy znowu za twardy to tez nie dobrze tak jak z asfaltem za twardy peka za miekki zapada sie jakie jest wasze zdanie - mozna jakos ocenic "na oko" jakosc betonu?
pzdrGeneralnie im wyzej, tym wieksza wytrzymalosc betonu. Jednak nie oplaca sie w nieuzasadnionych przypadkach zamawiac wyzszej klasy betonu z oczywistych wzgledow - cena.

Aedifico
08-10-2008, 16:20
Wytrawne oko dostrzeze roznice w kolorze pomiedzy tymi betonami, jednak sadzac po Twoim pytaniu - Ty bedziesz musial po prostu zaufac betonowni.


Jasne. C/w też na oko się zgaduje.

Barbossa
08-10-2008, 16:22
dochodzi aspekt wodochłonności dla danej klasy betonu

boszax
08-10-2008, 17:17
Rzeczywiście słowo pomaga trochę tu nie pasuje. Ale każdy wie o co chodzi :D

monter2
10-10-2008, 17:57
Kolego tylko b 15,a b 20 na strop

Barbossa
10-10-2008, 18:02
no proszę, klei się plebistyt :-?

szczukot
10-10-2008, 18:09
... zaufac projektantowi


jesli podłoze pod fundamentem jest mocne i stabilne wystarczy nawet B10
jesli nie jest - nie pomoze nawet B20 ...

p.s.
jesli zaufasz projektantowi - masz szanse na odszkodowanie /w razie czego .../
jesli zaufasz forum - d..upa zbita, forum jest nieubezpieczone ...
:-?

No chyba nie do konca. Przypuszczam, ze to gotowy projekt. A powinien on przejsc adaptacje i na tym etapie powinno zostac ustalone jak maja wygladac fundamenty aby spelnily swoje warunki

Fantom

darekpt
26-10-2008, 07:45
w projekcie niemam przewidzianego zbrojenia, ale dam po 4 druty #12
dlatego ten beton jest dlamnei wazny czyli co B15 bo tanszy ? zaufac projektantowi


???? To co Ty masz za projekt?????

Po to są projekty, wyliczenia obciążeń, i inne by potem komuś się krzywda nie stała i ktoś za nie odpowiada - przypomnijcie sobie katastrofe Hali Targów w Katowicach tam tez zrobili z tańszych materiałów i niezgodnych z projektem - chyba do tej pory siedzą w więzieniu

Więc rób jak masz w projekcie a nie kombinujesz jak koń pod górke jak masz B20 to lej B20 , pozatym z betoniarni musisz dostać Atest betonu tam będziesz miał napisane co i jaki beton dostałes, a tak z innej beczki to na fundament lałem B25