PDA

Zobacz pełną wersję : Oddzielna łazienka i WC a jeden kanał wentylacyjny??



Puszka
07-10-2008, 21:00
Witam

Mam oddzielną łazienke i odzielną toalete. Pomiędzy tymi pomieszczeniami jest jeden kanał wentylacyjny.
Czy moge te pomieszczenie podłączyć pod ten kanał??
Musze tak zrobić bo nie mam żadnej innej mozliwoiści??

Ale czy moge zainstalować w tych pomieszczeniach na końcach wentylacji wentylatory??

Czy powietrze z WC nie bedzie przepychane do łazienki i odwrotnie. Czy jezeli wentylatorki się nie kręcą to działa wentylacja grawitacyjna??

Pozdrawiam

Puszka

Trociu
08-10-2008, 10:17
A jak to jest rozwiązane w projekcie??

Puszka
08-10-2008, 12:41
A jak to jest rozwiązane w projekcie??

Jest to stary budynek który remontuje.

Podzieliłem stara łazienkę na dwa pomieszczenia (oddzielne WC) byłem pewny ze sa 2 kanaly wentylacyjne ale okazało się ze jest jeden. teraz mam już pociągnięte instalacje w ten sposób ze nie da się z powrotem zrobić jednej łazienki z WC.

Pozostaje mi tylko jeden kanał na dwa pomieszczenie. Myślę ze nie powinno byc problemu ale chciałem zasięgnąć rady fachowców.

Pozdrawiam

Puszka

boszax
08-10-2008, 13:15
Nowoczesne wentylatory łazienkowe mają tak zwany zawór zwrotny i nie pozwalają na powrót niechcianego powietrza do pomieszczenia, oczywiście tylko wtedy kiedy są wyłączone. Podczas pracy wentylatorek i tak pcha powietrze, więc nie ma szans żbby wróciło. Staraj się zaplanował kanał wentyalcyjny, żeby kratki (wentylatory) nie były na przeciwko siebie, zmniejszy to zawirowania powietrza. A i polecam kupić wentylatory serii Silent, bo szum tych tańszych jest nie do zniesienia według mnie.

Puszka
08-10-2008, 19:30
Nowoczesne wentylatory łazienkowe mają tak zwany zawór zwrotny i nie pozwalają na powrót niechcianego powietrza do pomieszczenia, oczywiście tylko wtedy kiedy są wyłączone. Podczas pracy wentylatorek i tak pcha powietrze, więc nie ma szans żbby wróciło. Staraj się zaplanował kanał wentyalcyjny, żeby kratki (wentylatory) nie były na przeciwko siebie, zmniejszy to zawirowania powietrza. A i polecam kupić wentylatory serii Silent, bo szum tych tańszych jest nie do zniesienia według mnie.

Jeszcze takie małe pytanie.

Czy jezeli wentylator jest wyłączony to działa wtedy wentylacja grawitacyjna??

pablitoo
08-10-2008, 19:40
Nowoczesne wentylatory łazienkowe mają tak zwany zawór zwrotny i nie pozwalają na powrót niechcianego powietrza do pomieszczenia, oczywiście tylko wtedy kiedy są wyłączone.(...)

A czy mógłbym prosić o jakiś namiar / link czy cuś / na taki nowoczesny wentylator łazienkowy z tak zwanym zaworem zwrotnym ??

boszax
09-10-2008, 20:36
Proszę bardzo oto link http://www.allegro.pl/item455021927_wentylator_silent_100cz_najcichszy_n a_rynku.html
Jak widać są wersje z opóźnieniem czasowym, higrostatem, czujnikiem ruchu itd.Oczywiście kosztuje sporo więcej od zwyczajnych wentylatorów, ale 26,5 dB jest bardzo przekonujące.
Oczywiście kiedy klapa zwrotna jest zamknięta, czyli kiedy wentylator nie jest włączony, wentylacja grawitacyjna nie działa. Ale stosując tego typu urządzenia możemy je włączyć na stałe, konstrukcja jet do tego przystosowana. W dużych łazienkach stosuje się obok wentylatorka zwykłą kratkę wentylacyjną. A w małych jak się od czasu do czasu się wymieni powietrze to myślę, że nie musi być na stałe włączone. Można podłączyć go pod włącznik światła bądź zastosować oddzielny włącznik.

długi
09-10-2008, 20:41
A jak to jest rozwiązane w projekcie??

Jest to stary budynek który remontuje.

Podzieliłem stara łazienkę na dwa pomieszczenia (oddzielne WC) byłem pewny ze sa 2 kanaly wentylacyjne ale okazało się ze jest jeden. teraz mam już pociągnięte instalacje w ten sposób ze nie da się z powrotem zrobić jednej łazienki z WC.

Pozostaje mi tylko jeden kanał na dwa pomieszczenie. Myślę ze nie powinno byc problemu ale chciałem zasięgnąć rady fachowców.

Pozdrawiam

Puszka

Niestety nie możesz . Powinieneś zrobić kana wentylacyjny w kibelku i kratkę z kibelka do łazienki . w drzwiach łazienkowych i kibelkowych kratka albo podcięcie 2 cm .

bert
13-10-2008, 19:01
Nie znam się na tym ,ale opiszę co widziałam u znajomych.WC i łazienka osobne lecz ze wspólnym pionem wentylacyjnym, (budynek wielorodzinny z 2000 roku)WC - wentylator na czujnik ruchu załączany włącznikiem światła/łazienka -wentylator żaluzjowy włącznik osobno na ścianie.W związku z przenikaniem się zapachów(z ubikacji do łazienki). otwór wentylacyjny łazienki jest niżej niż w wc.Podobno teraz nie mają problemów.Klapy zwrotne kupowali osobno(bodajże w OBI).Pod drzwiami większe przerwy i założone szczotki ,ponieważ drzwi mają piękne drewniane i obciachem byłyby otwory wentylacyjne.

pawelo_pl
14-10-2008, 10:54
W mieszkaniu w którym teraz mieszkam mam ten sam szyb wentylacyjny do ubikacji i kuchni i nic ale to absolutnie nic się nie dziej . Z tym że w ubikacji otwór jest wyżej niż w łazience. Do kuchni wentylacja jest podciągnięta rurą Spiro około 0,5 m długości , kuchnia nie posiada drzwi , drzwi w ubikacji mają po 5 otworów zakończonych ozdobnymi okrągłymi wywietrznikami . Budynek jeszcze poniemiecki ( koszarowiec) , obydwa otwory zakończone dodatkowo wentylatorami włączanymi na żądanie ....