PDA

Zobacz pełną wersję : różnice miedzy oknami



iżu
09-10-2008, 11:25
witam,
piszę program który oblicza starty ciepła w domu i w związku z tym chciałbym wiedzieć czy są jakieś różnice miedzy oknami np pcv a drewnianymi - chodzi mi o współczynnik przenikalności ciepła Uw. wiem że im lepsze okno tym jest on mniejszy i wynosi np 1.1 mK/w. tylko czy jest jakaś zasada którą mógłbym przyjąć że np okna pcv mają Uw między 1.1-.1.6, drewniane 1.5-1.8 a aluminiowe 1.8-2.3 czy tez bez względu na to z czego okno jest wykonane współczynnik Uw będzie zależał tylko od wykonania u danego producenta? z góry dziękuje za odpowiedzi:)

Trurl
09-10-2008, 11:42
...piszę program który oblicza starty ciepła w domu i w związku z tym chciałbym wiedzieć czy są jakieś różnice miedzy oknami np pcv a drewnianymi - chodzi mi o współczynnik przenikalności ciepła Uw. ...

Już wiem,że nie chciałobym skorzystać z tego programu 8)

iżu
09-10-2008, 12:02
nie zniechęcaj się tak na starcie :wink:
program jest moją praca inżynierską więc musi być przyzwoicie dobry ale też łatwy w obsłudze, a przecież nie każdy musi wiedzieć jaki współczynnik mają okna w jego domu. mógłbym po prostu zostawić pole do wpisania jakiejś wartości Uw (i tak zrobie jeśli nie dostane zadowalającej odpowiedzi) ale chyba bezpieczniej byłoby dać kilka opcji do wyboru tj drewniane, pcv, aluminiowe itp tylko muszę znać jakieś średnie odpowiedniki liczbowe. zaniży to dokładność obliczeń ale w skali całego programu dopuszczam możliwość błędu rzędu paru % 8)

Trurl
09-10-2008, 12:21
Wybacz - ale - złośliwości ciąg dalszy... Czy chciałbyś, aby projektował lub budował Twój dom inżynier, gromadzący swą wiedzę na forach internetowych?
Bez urazy - ja nie...

iżu
09-10-2008, 20:55
Ale czy to znaczy że masz za nic autorów i ich informacje na takich forach zawarte? Uważam że to dobry sposób żeby się czegoś dowiedzieć bo wszystko tu pisane jest z życia wzięte i w jakiś sposób sprawdzone. Może akurat moje zagadnienie rozwiązania tu nie znajdzie ale nic nie szkodzi sprawdzić;) To raz. A dwa, piszę pracę z dziedziny informatyki a nie budownictwa, więc to od tej pierwszej strony ma być tip top i w tej dziedzinie mam się wykazać. Po za tym program jest całkiem całkiem ale zacząłem nowy wątek bo chce żeby był jeszcze lepszy :wink:
Nie chce nikogo zmusić do korzystania z niego tylko proszę o mała pomoc

Trurl
10-10-2008, 00:26
Ale czy to znaczy że masz za nic autorów i ich informacje na takich forach zawarte? Uważam że to dobry sposób żeby się czegoś dowiedzieć bo wszystko tu pisane jest z życia wzięte i w jakiś sposób sprawdzone...
Nie, nie mam za nic. Jednakże dla mnie, inżynierstwo (jakiekolwiek) to konkrety i wiedza ścisła z określonych i konkretnych źródeł.
Chętnie czytam, co ten i ów ma do powiedzenia na różne tematy, ale jakby w "Bibliografii" wyglądała np. "Ziuta_57 z forum Muratora" ;)


A dwa, piszę pracę z dziedziny informatyki a nie budownictwa, więc to od tej pierwszej strony ma być tip top i w tej dziedzinie mam się wykazać...
Mój program dyplomowy dotyczył pewnej wąskiej specjalizacji i nieoczekiwanie dla mnie - już po ukończeniu studiów - został ode mnie kupiony :o Był tip-top pod każdym względem :D A nie byłom i nie jestem informatykiem.

Jak wejdziesz na wątki okienne, to powinieneś tam znaleźć wszystkie potrzebne dane. Ja się na tym nie znam - ja po prostu okna MAM, ale jest tu kilku speców, co tymi współczynnikami żonglują w te i nazad, pewnie o różnicy, której poszukujesz już wszystko tam gdzieś jest.

ANNNJA
10-10-2008, 08:23
drewniane 1,1
ale gdzies kiedys wyczytałam że im większa- bardzij kwadratowa tafla szkła tym takie okna są cieplejsze, bo nie ma strat ciepła na łączeniach.....

ersste
10-10-2008, 22:04
jest róznica w wspułczynniku przenikania U dla okien z róznych materiałów dlatego producenci wprowadzaja profile 5-7 komorowe ,drewno łaczone z poliretanem ,ale to dotyczy głownie ram ,generalnie biorac pod uwage okno to mamy dwa podstawowe 2.6 zwykły pakiet szyb 4>16>4 lub 1,1 ale szyb z argonem wewnątrz komory.i te 1.1 mozna przyjac jako stały wspułczynik przenikana .

iżu
21-10-2008, 12:21
jednak nie moge tak zrobic, bo wychodzi zbyt duza rozbieznosc w wynikach. trzeba bedzie wpisac wspolczynnik, w koncu jak ktos buduje dom to powinien ten parametr znac:P
musze tylko wiedziec jaki zakres wspolczynnikow wybrac
obecnie mam ustowione od 1.0 do 5.0
moze byc?

ANNNJA
21-10-2008, 13:13
NIE,..
ten najlepszy parametr okien 3szybowych (Urzędowski GALUXY oro chyba)
maja cos chyba 0,6, a wiec zrob od 0,6 skoro to ma byc przyszłościowy program...

ooliwka
21-10-2008, 13:58
ja mam pytanie off topowe ale mam nadizje ze mogę na Ciebie liczyc :D

w duzym pokoju mam ogromne okno narozne lacznie ok 5m dlugosci plus srednia wysokosc okien balkonowych
i teraz pytanie jaka jest strata ciepla przy takich przeszklenich?

mam sie czego obawiac? moze zmienic na dwa standardowe?

iżu
05-11-2008, 14:51
dzięki, zrobie zakres od 0,6 ;)

ooliwka
05-11-2008, 16:12
halo czy ktos mnie widzi :D

jareko
05-11-2008, 16:39
widzimy a jakże ale co mamy Ci powiedzieć?
jasne ze przede wszystkim musisz obawiać sie dużych strat ciepła przez ponad 11mkw szkła i warto byłoby już teraz pomyśleć (jeśli chcesz tak zostawić) nad dociepleniem tego miejsca - jesli podłogówka to zagęszczenie rurek bardziej niz przewidują w planach jesli kaloryfery to kiszka - przecież nie postawisz kaloryfera na szybie bo to nie sklep :lol:
Pomijam już kwestie ceny - powyżej 3mkw szkła idzie sie w większe koszty gdyz szyby muszą byc grubsze
o bezpieczeństwie domowników nie wspomnę - pomyślałaś co się stanie jak ktoś w taka tafle szkła wpadnie?

ooliwka
10-11-2008, 20:07
widzimy a jakże ale co mamy Ci powiedzieć?
jasne ze przede wszystkim musisz obawiać sie dużych strat ciepła przez ponad 11mkw szkła i warto byłoby już teraz pomyśleć (jeśli chcesz tak zostawić) nad dociepleniem tego miejsca - jesli podłogówka to zagęszczenie rurek bardziej niz przewidują w planach jesli kaloryfery to kiszka - przecież nie postawisz kaloryfera na szybie bo to nie sklep :lol:
Pomijam już kwestie ceny - powyżej 3mkw szkła idzie sie w większe koszty gdyz szyby muszą byc grubsze
o bezpieczeństwie domowników nie wspomnę - pomyślałaś co się stanie jak ktoś w taka tafle szkła wpadnie?

jestes malo uprzejmy...... 8)

zaiteresowana tematem udalo mi sie znalesc pana doktora ktory wyklada ochrone srodowiska
i powiedzial ze bardziej mam sie bac zbyt wysokiej temeratury.....
nie bede sie wywodzic bo rozmowa byla dluga (nawet zachaczala o czasy prl-owskich blokow z malymi oknami :wink: )
ale reasumujac tak jak juz napisalam przy srednim standardzie okien bardziej mam sie bac wysokich temperatur.....

oczywiscie zobaczymy jak to bedzie w praktyce :)


co do bezpieczenstwa to przeszklenie bedzie podzielone na 4 czesci kazda ok 1,35 (przeraszam jesli wczesniej nie wynikalo to z mojego postu) wiec to juz nie taka wielka tafla szkla raczej standart
nie obawiam sie tego :wink:



no i pytalam o straty ciepla a nie jak sie przed nimi zabespieczyc :P
bo tego jestem swiadoma