PDA

Zobacz pełną wersję : Więźba, ile po wylaniu stropu



MarcinIKS
09-10-2008, 11:36
Jaki bezpieczny czas powinien minąć pomiędzy wylaniem stropu (parterówka, murłaty leżą na wieńcach stropu) a wejściem cieśli? Czy tydzień na związanie stropu wystarczy?

Barbossa
09-10-2008, 12:15
na związanie stropu?
nie wiem jaki masz strop
a z robotami to i na drugi dzień mogą zaczynać

zioło
09-10-2008, 12:19
a z robotami to i na drugi dzień mogą zaczynać
Dla ścisłości proponowałbym określenie po 24 godzinach.

MarcinIKS
09-10-2008, 13:16
Strop to Teriva a murarze trochę straszą, że powinno się przynajmniej tydzień odczekać.
Mam ok. 5 dni od wylania stropu do wejścia cieśli - czyli musi wystarczyć :D

aga1401
09-10-2008, 16:24
no jak musi to po co pytasz.i tak chyba wyjscia nie masz :roll:
u nas najpierw wchodzili murarze murowac scianke kolankowa + wieniec + kominy i szczyty.w trakcie ich prac zaczeto robic wiezbe.
a murarze wchodzili tydzien po wylaniu stropu.(teriva).

qbel
09-10-2008, 21:55
ja na swój strop(teriva) wszedłem po ok 15 godz jak wylewali to było bardzo gorąco i trzeba było go polać wodą ,ekipa po tygodniu wróciła i murowała poddasze

MarcinIKS
10-10-2008, 10:09
ja na swój strop(teriva) wszedłem po ok 15 godz jak wylewali to było bardzo gorąco i trzeba było go polać wodą ,ekipa po tygodniu wróciła i murowała poddasze

To, że po stropie można biegać dość szybko po wylaniu to ja wiem :)
Raczej chodziło mi o to, jak szybko wieńce mogą zacząć przenosić obciążenia pochodzące od stawianej więźby i prac związanych z jej budową.
No i jeszcze kwestia wilgoci na styku murłata-wieniec, ale to i tak chyba powinna załatwić izolacja z papy.
No ale z tego co piszecie i co twierdzi kierbud wynika, że parę dni po wylaniu stropu można zacząć walkę z więźbą :D

Barbossa
10-10-2008, 18:24
No ale z tego co piszecie i co twierdzi kierbud wynika, że parę dni po wylaniu stropu można zacząć walkę z więźbą :D
ja tak nie PiSałem :-?

MarcinIKS
10-10-2008, 19:24
ja tak nie PiSałem :-?

No tak zrozumiałem ten tekst:
"a z robotami to i na drugi dzień mogą zaczynać"
:)

zyga350
10-10-2008, 20:03
W poniedziałek wylewałem strop a w środę ruszyły prace przy ściankach kolankowych.Wszystko ok.

MarcinIKS
03-11-2008, 08:51
No to kolejne pytanie - wynikające z rozmów z kierownikiem budowy. Kierownik wymógł na mnie, by strop z terivy (nadbeton B25) był podstęplowany przez 2 tygodnie. Ok. tu się nie buntowałem i dziś mijają dwa tygodnie - przystępujemy do rozstęplowania.
Natomiast ciśnienie mi skoczyło jak usłyszałem, że przez miesiąc od wylania stropu nie można go w ogóle obciążać.
Jutro ma wejść cieśla i zacząć prace nad konstrukcją dachu - nie małą, ze słupami.
Od biedy kierbud zgodził się na podstęplowanie stropu w miejscu słupów.
No i teraz pytanie zasadnicze - czy to tylko asekuracja ze strony kierbuda czy faktycznie takie podstęplowanie w kilku miejscach pod słupami powinno zostać zrobione? Ja rozumiem, że beton wiąże 28 dni, ale po dwóch tygodniach chyba ma już wytrzymałość zbliżoną do końcowej?

Aedifico
03-11-2008, 10:14
No to kolejne pytanie - wynikające z rozmów z kierownikiem budowy. Kierownik wymógł na mnie, by strop z terivy (nadbeton B25) był podstęplowany przez 2 tygodnie. Ok. tu się nie buntowałem i dziś mijają dwa tygodnie - przystępujemy do rozstęplowania.
Natomiast ciśnienie mi skoczyło jak usłyszałem, że przez miesiąc od wylania stropu nie można go w ogóle obciążać.
Jutro ma wejść cieśla i zacząć prace nad konstrukcją dachu - nie małą, ze słupami.
Od biedy kierbud zgodził się na podstęplowanie stropu w miejscu słupów.
No i teraz pytanie zasadnicze - czy to tylko asekuracja ze strony kierbuda czy faktycznie takie podstęplowanie w kilku miejscach pod słupami powinno zostać zrobione? Ja rozumiem, że beton wiąże 28 dni, ale po dwóch tygodniach chyba ma już wytrzymałość zbliżoną do końcowej?
Po dwóch tygodniach powinien mieć koło 70% więc KB słusznie wymaga pozostawienia części stemplowania bo nigdy nie wiadomo co przyjdzie robotnikom do głowy.

MarcinIKS
03-11-2008, 10:17
Po dwóch tygodniach powinien mieć koło 70% więc KB słusznie wymaga pozostawienia części stemplowania bo nigdy nie wiadomo co przyjdzie robotnikom do głowy.

Dzięki za odpowiedź, rozumiem, że powinno wystarczyć podparcie w miejscach, gdzie strop potencjalnie będzie obciążony, czyli pod słupami?
Ścianki na razie nie będą stawiane - dopiero za jakieś 2 tygodnie czyli już po całkowitym związaniu betonu.

Aedifico
03-11-2008, 10:23
Po dwóch tygodniach powinien mieć koło 70% więc KB słusznie wymaga pozostawienia części stemplowania bo nigdy nie wiadomo co przyjdzie robotnikom do głowy.

Dzięki za odpowiedź, rozumiem, że powinno wystarczyć podparcie w miejscach, gdzie strop potencjalnie będzie obciążony, czyli pod słupami?
Ścianki na razie nie będą stawiane - dopiero za jakieś 2 tygodnie czyli już po całkowitym związaniu betonu.
Wypadałoby kilka stempli zostawić również w środku rozpiętości stropów. Różne pomysły jak pisałem wyżej wpadają robotnikom do głowy z czasami zdarzają się wypadki typu "ano Panie i tak krokwia siem wyslizgła i łubudu". To jest praca na godzinę czasu.