PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ogrzewanie? Propan? Prąd? Kominek z płaszczem? Olej?



kitesurf
09-10-2008, 22:08
Witam! Mam pytanko! Przeszukałem forum, ale nie znalazłem tego co bym chciał ;-) . Więc tak. Kupiłem dom w stanie surowym zamkniętym. Jest woda i prąd. Gazu jak na razie na 100% przez najbliższe kilka lat nie będzie. Zastanawiam się nad sposobem ogrzewania. Dom ma 115m2. Parter + użytkowe poddasze. Technologia YTONG 36,5 cm - nie ocieplony. Od razu zaznaczam, że bardzo często jestem w rozjazdach i może się tak zdarzyć, że przez kilka dni nie będzie w nim nikogo. Podejrzewam nawet, że tak na prawdę przez następne kilka lat nie będę tam mieszkał na stałe tzn. nie będzi emnie tam codziennie. Zastanawiam się nad Propanem i Propan-Butanem, ale nie podobają mi się koszty, dzierżawa itd. Płaszcz wodny ok, ale co jeśli nie będzie mnie przez kilka dni podczas trzaskających mrozów? Co wybrać? Myślę o prądzie lub oleju. Czy można ustawić konkretną temperaturą w tych dwóch systemach ( prąd i olej ) za pomocą jakiś regulatorów? Jakie są koszty instalacji prądowego oraz olejowego ogrzewania. No i oczywiście ile miesięcznie będę musiał wydać na te ogrzewania. Ten dom na 100% nie będzie zamieszkiwany na codzień, także zależy mi na tym, żeby ustawić sobię temperaturę na taką, żeby nic się z domem nie stało np. przez 3-4 dni. Jakie proponujecie rozwiązanie? Może macie podobne problemy? Lub je rozwiązaliście? Może polecicie mi konkretne firmy ( marki ) pieców. Interesuję mnie też jak to jest z tą akumulacją w przypadku prądu i czy w tym przypadku są normalne kaloryfery ( grzejniki ) w domu? Czy jest to jakoś inaczej rozwiązane? No i oczywiście to wszystko musi współgrać z CIEPŁĄ wodą użytkową. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, porady i sugestie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich! Michał

zk140t
09-10-2008, 22:34
Olej opałowy jest w tym przypadku OK.

Dom niezamieszkały o powierzchni 115m2, w którym warto utrzymywać temperaturę na poziomie 12 stopni zużyje maksymalnie 500 litrów ekotermu rocznie. To jest ok. 1450 zł za 365 dni.

HenoK
10-10-2008, 06:54
Olej opałowy jest w tym przypadku OK.

Dom niezamieszkały o powierzchni 115m2, w którym warto utrzymywać temperaturę na poziomie 12 stopni zużyje maksymalnie 500 litrów ekotermu rocznie. To jest ok. 1450 zł za 365 dni.Podobne koszty wyjdą przy ogrzewaniu energią elektryczną w II taryfie. Zaleta koszty inwestycyjne mogą być dużo niższe (wystarczy kilka grzejników konwektorowych z termostatem + programator czasowy).

irreality
10-10-2008, 14:37
Policz sobie koszt wykonania CO (piec, rury, grzejniki, osprzęt, wkład kominowy, zbiornik oleju) itp. oraz elektrycznej (nieco większy przydział mocy, kilka dodatkowych obwodów, zegar sterujący i tyle grzejników co pomieszczeń).... i masz odpowiedź... kotłownia olejowa wraz z instalacją CO to zapewne gdzieś 20-25 tys.... elektryka... 5-6 tysięcy a może nawet mniej...

Eksploatacyjnie grzanie w II taryfie wyjdzie porównywalnie z olejem tym bardziej, że na dzień możesz automatem w ogóle wyłączać ogrzewanie (dobrze zaizolowany budynek nie wychłodzi się przecież do 0). Poza tym termostaty włączą grzejniki tylko wtedy gdy zajdzie taka potrzeba (temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej założonej) natomiast przy olejowym musiałbyś dołożyć automatykę pogodową która reaguje na temperaturę na zewnątrz budynku....

Ja jeszcze dorzuciłbym swój brak zaufania do rzeczy, w których coś się pali żywym płomieniem cały czas....

joannaj75
10-10-2008, 15:45
Gdybym budowała drugi raz to tylko ENERGIA ODNAWIALNA :) ziemia i słońce !

kitesurf
10-10-2008, 19:18
Hmmm...czyli zostaje prąd lub olej! Sam już nie wiem. Nie ukrywam, że skłaniam się ku olejowi, ale czy na prawdę są tekie koszty instalacji??? A może ktoś jest w stanie obliczyć mi ile zapłacę za instalacje prądu i olejowego? Dzieki!

renjul
10-10-2008, 20:40
Hmmm...czyli zostaje prąd lub olej! Sam już nie wiem. Nie ukrywam, że skłaniam się ku olejowi, ale czy na prawdę są tekie koszty instalacji??? A może ktoś jest w stanie obliczyć mi ile zapłacę za instalacje prądu i olejowego? Dzieki!
Obliczyć ci nikt nie obliczy ;-) Koszty instalacji olejowej już ci podano, a co do prądu to zajrzyj choćby na Allegro i sprawdź ceny piecy akumulacyjnych czy zwykłych grzejników. Koszt ogrzania prądem drugiej taryfie i olejem jest bardzo zbliżony. Olej to konieczność wydania kilku tysięcy jednorazowo, podczas gdy prąd rozłożony jest na raty. Przeczytaj uważnie wszystkie odpowiedzi, a wniosek nasunie się sam.

coulignon
10-10-2008, 21:26
kotłownia olejowa wraz z c.o.- 30 tys - raczej taniej się nie uda. Prąd ogrzewanie niecentralne - max 5 tys złotych. Poza tym masz co nalmniej jedno pomieszczenie gratis - wszak bańka z olejem stać gdzieś musi. Dodatkowo jak masz przemozną ochote wydawania pieniędzy to wydaj je na ocieplenie ścian a nie na "wymyslne" żródła ogzrewania.

HenoK
11-10-2008, 19:15
Gdybym budowała drugi raz to tylko ENERGIA ODNAWIALNA :) ziemia i słońce !Ale jak to się ma do pytania założyciela wątku ;) ?

Mały
11-10-2008, 21:47
Kitesurf - możesz najtaniej zarówno w montażu jak i użytkowaniu zamontować DGP+elektrykę(przy częstym oczywiście korzystaniu z DGP-co by za drogo nie było).
Ale - może lepiej zamontować ogrzewanie centralne? W razie czego podłączasz dowolny praktycznie kociołek i grzejesz czym chcesz?
Tu skoro (chcesz kominek z PW) myślałbym o CTM+ elektryczny Kospel.
A wystarczy poszperać po wątkach, żeby wiedziec czemuż to tak...?
Jesteś na miejscu - grzejesz kominkiem i to cały dom+ ew. zsobnik CWU, wyjeżdżasz? - grzeje elektryka. I nie musisz wybulić (jak przy propanie czy oleju) od razu parę tys. zeta na opał(+sporo keszu za samą kotłownię+przeglądy coroczne).
No , ale "diecezja należy do Ciebie" (jak to było w pewnym, wirtualnym teleturnieju;) ).