PDA

Zobacz pełną wersję : Klej czy zaprawa??



Bart30
10-10-2008, 01:40
Buduje dom z BK kl. 600 24x24x59. Wyjdzie tego jakies 2200 sztuk na caly dom. Do wykonania scian wykonawca poleca klej (warstwa ok. 3mm - oczywiscie w zaleznosci on dokladnosci wykonania suporeksu). A pytan mam kilka:
1. Czy rozwiazanie z klejem jest tansze niz z zaprawa? Jakie jest orientacyjne zuzycie kleju? Macie jakies dane?
2. Czy trzeba klej stosowac rowniez w spoiny pionowe? Wydaje mi sie ze u sasiada nie ma - aha suporeks bez zadnych pioro - wpustow
3. Grubosc spoiny na zaprawie wynosi ok 2-3 cm, wiec np. na 10 warstwach "oszczedzil bym 1 warstwe suporeksu, tak czy nie? Wiec moze taniej, choc nie wiem ile wyjdzie za klej - patrz pytanie nr. 1
3. Ktora metoda jest szybsza?
4. Jakies pytania pominalem?? :wink:

andre59
10-10-2008, 07:39
Ad 1. Murowanie na klej jest prostszę, nie potrzeba betoniarki, osiewania piachu... czy tańsze? nie liczyłem.
Ad 2. Spoina pionowa jest konieczna przy zwykłych bloczkach bez pióra-wpustu.
Ad 3. Na dziesięciu warstwach pewnie nie, ale na dwunastu tak.
Ad 4. Podejrzewam, że różnice w czasie są niewielkie.

BTW, zwykłe bloczki, podejrzewam że będziesz szukał jak najtańszych, nie bardzo nadają się do murowania przy pomocy kleju. Może się okażać, że grubość spoiny w wielu przekroczy owe 3 mm i zużyjesz więcej kleju niż zakładałeś. Istotne jest też utrzymanie poziomu, murując na zaprawę cem-wap nie ma z tym problemu, klejem "nie nadgonisz" róznicy w wysokościach bloczków.
W Twoim przypadku lepsze będzie murowanie na zaprawę cem-wap tylko niezbyt mocną, powinna zawierać więcej wapna niż zaprawa do murowania ceramiki.

Bart30
10-10-2008, 18:17
Dzięki Andre. Z utrzymaniem poziomu nie powinno byc problemu. Ekipa dzielnie posluguje sie profesjonalnym niwelatorem, wiec mysle ze dadza rade. Najbadziej interesuje mnie jednak sprawa oplacalnosci rozwiązań. dostałem własńie zdjęcia (nie ma mnie w domu) i widzę iż ekpia zaczęła i faktycznie kładą klej w spoiny pionowe również. Przy okazji, czy wszelkie otwory (okna, drzwi) robi się na gotowo, czy dopiero pozniej przycina?

andre59
10-10-2008, 18:22
Otwory okienne i drzwiowe robi się na gotowo.