PDA

Zobacz pełną wersję : FUNDAMENTY - NIETYPOWY DYLEMAT



ecapitals
10-10-2008, 11:14
Otóż mam taki spory dylemat. Zrobiono wykop pod fundamenty (budynem mały, niepodpiwniczony) na gł. 100cm i szer. 40 cm. Ponieważ grunt jest bardzo dobry i stabilny z kierownikiem budowy ustaliliśmy, że lejemy beton w grunt bez szalowania do wysokości poziomu "0". Projekt przewidywał ławy 60cm x 30 cm i ścianę fundamentową o gr. 25 cm. Wszystko było fajnie do momentu, jak dzień po wykopie zaczęło lać i lało, lało, lało kilka dni. Efekt - poobsypywały się górne krawędzie, w niektórych miejscach dość znacznie. No i padły dwa pomysły jak to teraz rozwiązać ten problem.

Pomysł 1. przedstawia rysunek 1

http://images41.fotosik.pl/18/651b593a23c62f81.jpg (www.fotosik.pl)

w wykop wstawiamy konstrukcję wykonaną z deski o gr. 2 cali, szer. ok. 30 cm, podpartą na króciakach. Konstrukcja opiera się na dnie wykopu, u dołu rozparta jest prętem stalowym, u góry zaś zbita króciakiem, który trzyma całość aby się nie rozjeżdżało w trakcie lania betonu. W miejsca, gdzie są spore ubytki ziemi wrzucamy cegły i zasypujemy ziemią. Lejemy beton do poziomu gruntu, a jak zastygnie usuwamy deski.

Pomysł 2. przedstawia rysunek 2

http://images24.fotosik.pl/283/67cc2b7bcaed0baf.jpg (www.fotosik.pl)

na wykopie umieszczamy konstrukcję składającą się z poprzecznie położonego króciaka, zaklinowanego na obu krańcach kołkami, aby był stabilny. Do tegoś króciaka podwieszamy deski 2 calowe o szer. 30 cm, stosując oczywiście podpórki, aby deski nie rozjeżdżały się. Lejemy beton stospniowo do poziomu "A". Zanim operator pompy "obejdzie cały wykop dookoła beton powinien już na tyle złapać, że możemy lać warstwę od poziomu "A" do poziomu "B". Po co ta przerwa?? A po to, aby wyeliminować podniesienie konstrukcji z desek i wlewanie betonu pomiędzy deski a grunt. Tym sposobem otrzymujemy też gotową ściankę o grubości 25 cm, na której dalej będziemy stawiać pustaczki betonowe.

Za pomysłem 2 przemawia przede wszystkim strona finansowa, gdyż taki zabieg pozwoli zaoszczędzić ok. 3,5 m3 betonu i pozwoli w całości wykorzystać deski.

Ale proszę o opinie jak to widzicie, szczególnie osoby znające się na rzeczy. Jest to dla mnie ważne, gdyż nie ma raczej innego rozwiązania tego problemu, a jeśli się mylę, to będę wdzięczny za propozycje i podpowiedzi.[/img]

Aedifico
10-10-2008, 12:11
Ja mam pomysł C.

Ławy robisz tak jak wyglądają łąwy a dalej murujesz z bloczków.

Pomysł zmniejszenia ławy z 60 cm na 30 jest wprost genialny. Podobnie zasypywanie cegłą i ziemią.

W tch wersjach to ta pseudo ława będzie wyglądać tak ~~~~~~~~

pierwek
10-10-2008, 12:15
miałem podobnie (fajny wykop i deszcz a potem wykop namókł i się pozapadał)

stanęło na normalnym,pełnym szalunku w całym wykopie. Zastanawiałeś się co zrobisz jak podczas zalewania betonem zaczną Ci się obrywać ścianki na części nie zaszalowanej wykopu? I jak grudy błota zaczną mieszać się z betonem?

10-10-2008, 12:34
wersja nr 3
wolne betonowanie wraz obsypywaniem boków
deske podciąga sie w góre wraz z postepem betonowania i obsypywania

beton44
10-10-2008, 14:09
wklejać RYSUNKI :o

Killer_su
10-10-2008, 16:01
V2 - imho deski się rozjadą...

pblochu
10-10-2008, 16:12
Wybacz ale mam nieodparte wrażenie że w przypadku pomysłu nr 2 stracisz większą cześć dolnych desek – beton mimo wszystko podpłynie i otoczy spód desek (ponadto jak nie skręcisz dołem szalunków drutem fi 3 to się to wszystko rozejdzie ( zaproponowane żebra bezsensowne))
U mnie zalewanie 76mb ławy trwało godzinę – po zalaniu wyrównywałem przez kolejną godzinę (stare B15 na klińcu)
Deska 2cale po co taka gruba wystarczy cal
Ja robiłem tak – wykop –w to bezpośrednio beton na wysokość pręgi rozdzielającej piach od gliny (około 50 cm) a po tym normalne szalunki z calówek na wysokość 60 cm Ścianka fundamentowa szerokości 23cm szalunki rozparte kawałkami desek o brzegi wykopu ponadto skręcone drutem w połowie wysokości co 1,5- 2 m – wytrzymały – pompa 17m stała pionowo gościowi się spieszyło reszta kibicowała – beton chlapał w promieniu 6m

Barbossa
10-10-2008, 18:22
wklejać RYSUNKI :o
chorego o receptę pytasz :o

jaendrju
10-10-2008, 18:41
Nie kombinuj,tylko rozkop wykopy,zrób ławę,a dalej z bloczków.Pora nie najlepsza i przy Twoich kombinacjach stracisz czas i deski w wyniku zamulenia wykopu.

coulignon
10-10-2008, 18:58
rysunek....rysunek....rysunek....!


Podoba mi sie też pomysł zmniejszenia ławy. :o

sacha
10-10-2008, 19:25
Nie kombinuj,tylko rozkop wykopy,zrób ławę,a dalej z bloczków.Pora nie najlepsza i przy Twoich kombinacjach stracisz czas i deski w wyniku zamulenia wykopu.
Z bloczków nie taniej, nie szybciej i nie silniej. Mnie tylko niepokoi oparcie na grunt przy szer. 30 cm. ale może grunt wyjątkowy tylko dlaczego konstruktor wyliczył 60 cm.?