PDA

Zobacz pełną wersję : Ilość kanałów wentylacyjnych



Markoebelo
11-10-2008, 22:00
Mam pytanie czy powinno robić się wszystkie kanały wentylacyjne tak jak zakłada projekt? w jest ich 4 czy nawet 5.
Domek ma 160 m2 : 1 wcna partere i 2 łazienki na poddaszu.
Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.
POdobnie proponuja połączenie pionu kanalizacji dwóch łazienek u góry ( wykorzystując róznice poziomów woda płynełaby z większej łazienki do mniejszej przez ścianę przepust ( między łazienkami jest różnica poziomu ok 25 cm) i w dół jedna rurą do kotłowni .
Nie znam się na rzeczy a wycenę miałem robioną zgodnie z projektem , wiec teraz nie wiem czy próbują oszczedzić czy tez dobrze doradzają.
pozdrawiam

prosze o podpowiedź

szybkaosa
11-10-2008, 23:37
Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.


że tak spytam, a jednym kanałem nie dałoby się połączyć tego wszystkiego? A szef o prądzie nic nie mówił :lol:

Chłopie budujesz nowy dom i chcesz zaczynać od fuszerki? Ile zaoszczędzisz na tym? Kanały rób osobno, mało tego, w kuchni zrobiłbym dwa kanały wentylacyjne, a może zechcesz kiedyś podłączyć tradycyjny okap? I co wtedy?

BigPiotr
12-10-2008, 05:45
Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.


że tak spytam, a jednym kanałem nie dałoby się połączyć tego wszystkiego? A szef o prądzie nic nie mówił :lol:

Chłopie budujesz nowy dom i chcesz zaczynać od fuszerki? Ile zaoszczędzisz na tym? Kanały rób osobno, mało tego, w kuchni zrobiłbym dwa kanały wentylacyjne, a może zechcesz kiedyś podłączyć tradycyjny okap? I co wtedy?

Zdecydowanie popieram. Tak budowali w PRL-u. Popatrz dobrze czy robią zgodnie z projektem, bo u mnie zamienili kanały wentylacyjne kuchni z łazienką na piętrze (łazienkowy dali pierwszy od ściany - połaci) i teraz jak chcę dołożyć więcej wełny to są trudności bo wlot mi chce wejść w wełnę:(

beton44
12-10-2008, 06:07
Mam pytanie czy powinno robić się wszystkie kanały wentylacyjne tak jak zakłada projekt? w jest ich 4 czy nawet 5.
Domek ma 160 m2 : 1 wcna partere i 2 łazienki na poddaszu.
Szef proponuje zrobic dwa kanały wentylacyjne : jeden obejmowałby kuchnię i małą WC , drugi obejmuje dwie łazienki na górze.
POdobnie proponuja połączenie pionu kanalizacji dwóch łazienek u góry ( wykorzystując róznice poziomów woda płynełaby z większej łazienki do mniejszej przez ścianę przepust ( między łazienkami jest różnica poziomu ok 25 cm) i w dół jedna rurą do kotłowni .
Nie znam się na rzeczy a wycenę miałem robioną zgodnie z projektem , wiec teraz nie wiem czy próbują oszczedzić czy tez dobrze doradzają.
pozdrawiam

prosze o podpowiedź

brawa dla "szefa"
jeżeli to Twój szef i budujecie jego dom to proszę bardzo... wykonaj polecenie i tyle...

jeżeli to Twój dom
to masz 2 wyjścia:
1. Zbudować zgodnie z projektem /poza tym zgodnie z normami, zdrowym rozsądkiem itd.../
2. Posłuchać "szefa", w razie czego poradzisz sobie - umiesz zakładać wątki
na forum muratora, założysz takie :
"Pomocy jak przekonać kominiarza że mam prawidłowe przewody wentylacyjne"
"Pomocy co robić śmierdzi mi w łazience, kuchni",
"Pomocy mam zaparowane okna co robić"
...............

:-?

PS. Czy ten szef to może Twój Kierownik Budowy?

bogdan812
12-10-2008, 07:43
Domy są coraz bardziej docieplane, szczelniejsz okna , dom staje się hermetyczny, musisz mieć dobra wentylację , bo inaczej będzie śmierdziało, parowało a wilgoć tylko czeka !!!

Markoebelo
12-10-2008, 08:28
w temacie nie napisałem że chodziło o WENTYLACJĘ KANALIZACJI :)


Dziekuje za podpowiedz



Szef miałem na myśli faceta który mówi dwóm co maja robić. Wycene miałem robiona zgodnie z projektem. Dlatego teraz się dziwię dlaczego chca zmieniszyć ilośc kanałów wentylacyjnych kanalizacji. Nie chodziło mi o okap bo dodatkowo w kuchni jest kanał wentylacyjny schiedla. Cały czas pisałem o odprowadzeniu wentylacji kanalizacji.

Oni chcą połączyć kanały wentylacyjne K1 i K2 w jeden i bedzie szedł jak K1

I połączyć kanały wentylacyjne K3 K4 i K5 w jeden.

Jutro mają skończyć rozprowadzenie kanalizacji pod chudziekiem, nie wiem czy nie podziękuje im na tym etapie skoro mają takie pomysły.
Oczywiscie moge powiedzieć żeby zrobili zgodnie z projektem ale jak bedzie wyglądała dalsza współpraca to nie wiem.

Czy rzeczywiście uwazacie że do kazdej łazienki u góry , do małego WC na dole i kuchni powinny byc osobne wentylacje kanalizacji ??

Oprócz tego o czym piszemy są dwa kominy schiedla i jeden system wentylacyjny schiedla w kuchni.


rzuty kanalizacji
http://images43.fotosik.pl/19/20d6f155795b27f4.jpg (www.fotosik.pl)

http://images45.fotosik.pl/19/c32dd37c07319fff.jpg (www.fotosik.pl)


http://images32.fotosik.pl/378/64718e884abad77c.jpg (www.fotosik.pl)


http://images30.fotosik.pl/283/57e740665c0ff767.jpg (www.fotosik.pl)

szybkaosa
12-10-2008, 08:37
w temacie nie napisałem że chodziło o WENTYLACJĘ KANALIZACJI :)


No faktycznie zabawne :-? Za karę nie doradzę Ci jakby szef chciał połączyć włączniki światła tak aby połączyć WC z kuchnią.....

A łącz sobie wentylację kanalizacji, chyba nie powinno być problemu.

edde
12-10-2008, 09:10
w temacie nie napisałem że chodziło o WENTYLACJĘ KANALIZACJI :)



no sorry, ja w temacie widze tylkoo:

Ilość kanałów wentylacyjnych

ani słowa o kanalizie (w pierwszym poście i owszem) ;)

j-j
12-10-2008, 09:16
Ja się pogubiłem o co chodzi, czy o wentylację jako wentylację gerawitacyjną czy o wentylację kanalizy.
Ale rysunki już pokazuja o co chodzi.
Tak na szybko to przy takim obciążaniu pionów możesz połączyć te piony pod wspólne wywiewki, ale niech je na pewno polączą.
Przy dokładnym przeanalizowaniu pewnie okazałoby się że nie koniecznie musi być aż tyle pionow ale
na pewno tak jak jest teraz jest 200% bezpiecznie.
Jak polączysz jak piszesz też będzie OK.

pzdr

Markoebelo
12-10-2008, 09:29
Mam nadzieję że wybaczycie , post pisałem ok północy w pracy i zapomniałem dodać jednego słowa kanalizacji.

Jeszcze raz przepraszam , i dziekuję za wyjaśnienie.

edde
12-10-2008, 10:34
nie wiem jak inni ;) ja wybaczam ;)

a wracając do kanalizy: kilka miesięcy temu podciągnąlem kanalizę do budynku, rozprowadziłem po piwnicy, tak ze na dzień dzisiejszy mam z podłogi wystające dwie setki i pięć pięćdziesiątek, rzecz jasna na razie bez żadnego syfonui ani razu nie wyczułem jakiegokolwiek zapachu (bądź też smrodu ;) ) z kanalizacji, przy probie uchwycenia zapachu z bliska ;) mam chyba wrazenie że przez te moje rury kanalizacja delikatnie sie napowietrza (zasysa leciutko powietrze), i wobec powyższego doszedłem do wniosku zastosowania na pionach (dwie sztuki: 110+75 lub 50) zamiast kominków wentylacyjnych zaworów napowietrzających, co o tym myślicie?

BigPiotr
13-10-2008, 07:17
Mam nadzieję że wybaczycie , post pisałem ok północy w pracy i zapomniałem dodać jednego słowa kanalizacji.

Jeszcze raz przepraszam , i dziekuję za wyjaśnienie.

Mimo wszystko radzę aby zrobić tak jak w projekcie. Sam kupowałem stan surowy, i po kilku tygodniach przemyśleń zmian doszedłem, że projekt jest jednak przemyślany i najlepszy :lol:
Kanalizę w tej chwili robię, mam jeszcze nie podpięte wszystkie przybory. Mimo wentylacji przez dach pionu głównego jednak w mokre i zimne dni czuć (rury z uszczelkami więc nie powinno). Po podpięciu przyborów w projekcie mam zawory odpowietrzające na końcówkach. Mam nadzieję, że pomoże (jak nie to będę uszczelniał).