PDA

Zobacz pełną wersję : pytania laika o ogrzewanie i prośba o pomoc w wyborze



Rafal111
12-10-2008, 18:30
Tak czytam to forum i jak w życiu: gusta i guściki. Ja musze zdecydowac się na piec gazowy,płaszcz wodny czy DGP, reku? Czytam i mam pytania:
1. jaki piec kondensacyjny: jedno czy dwufunkcyjny? chyba jedno z tego co wyczytałem bo dom piętrowy , 2 łazienki
ale o co chodzi z ta nazwą ? jakie to 2 funkcje?
2. z cyrkulacja czy bez bo większość pisze że to wyłaczyła a przy 1-f niepotrzeba
3. grzejniki 70/55 czy 55/40? dla mnie nielogiczne są 70 przy kondensacie ale czytałem że to ma sens
4. zamiast płaszcza wentylacja mechaniczna?
5. najwazniejsze - na co patrzec przy wyborze pieca? powiedzmy że tani Immergas - to typów jest chyba 25, jak to wybrać? porównac

dzięki za odpowiedzi

theodolit
12-10-2008, 19:12
Tak czytam to forum i jak w życiu: gusta i guściki. Ja musze zdecydowac się na piec gazowy,płaszcz wodny czy DGP, reku? Czytam i mam pytania:
1. jaki piec kondensacyjny: jedno czy dwufunkcyjny? chyba jedno z tego co wyczytałem bo dom piętrowy , 2 łazienki
ale o co chodzi z ta nazwą ? jakie to 2 funkcje?
2. z cyrkulacja czy bez bo większość pisze że to wyłaczyła a przy 1-f niepotrzeba
3. grzejniki 70/55 czy 55/40? dla mnie nielogiczne są 70 przy kondensacie ale czytałem że to ma sens
4. zamiast płaszcza wentylacja mechaniczna?
5. najwazniejsze - na co patrzec przy wyborze pieca? powiedzmy że tani Immergas - to typów jest chyba 25, jak to wybrać? porównac
dzięki za odpowiedzi

ad 1.
a) Kocioł jednofunkcyjny przygotowuje tylko wode grzewczą. CW przygotowane jest w oddzielnym podgrzewaczu i jest przechowywany zapasik np 120dm3 wody - mozna łatwo wprowadzic cyrkulacje, ktora to zwiększa komfort korzystania z wody ciepłej.

b) Kocioł dwufunkcyjny - przygotowanie wody na bieżąco po odkreceniu kranu odpala kocioł i grzeje - gorzej z cyrkulacja tzn nie ma jak zwobic -

ad 2. cyrkulacja przy wiekszej instalacji powoduje to ze w okolicy kranu jest ciepła woda (cw stojac nieuzywana w rurce stygnie) i np bez cyrkulacji okrecasz kran zeby umyc rece i np po 3-4 sek dopływa woda ciepła - znaczy rece umyte w zimnej i ciepła dopłyneła zeby sie chodzić ...

ad 3. przy kondensacie logiczne sa grzejniki na niskie parametry lub ogrzewanie płaszczyznowe. Sporo ludzi kombinuje jednak grzejniki np 70/50 z założeniem, ze 60-70% sezonu grzeja na parametrach duzo nizszych niz 70/50 (kondensat pracujacy po krzywej grzewczej kondensuje), a w okresie mrozów kocioł nie bedzie kondensował - wychodza rozsadniejsze gabarytem grzejniki i to taki 'myk' dobry czy zły ciezko powiedziec.

ad. 4 płaszcza - znaczy kominek z płaszczem ? czy wentylacja mechaniczne - tu wstrzymam sie od głosu - kto co lubi ;)

ad. 5. Wybór pieca głownie patrzeć na moc - przy cw jednofunkcyjnie mozna kocioł mniejszej mocy - dopasowany do strat ciepła i wolniejszy podgrzew w zasobniku, przy dwufunkcyjnym musi byc zapas mocy na podgrzew cwu - zwlaszcza ze moze wystapić pobór w paru punktach jednoczesnie ...


pozdrawiam
Piotrek

pavo
12-10-2008, 19:31
4. zamiast płaszcza wentylacja mechaniczna?




No ciekawy jestem co bardziej doświadczeni forumowicze mysla na ten temat.
Sa to dwa oddzielne i zupełnie niezależne systemy, słuzace do róznych celów.Ich wspólna cecha jest zapewne to że nie naleza do tanich rozwiazań. Wentylacja mechaniczną zastepujemy wentylacje grawitacyjną nieskuteczna w obecnie budowanych, szczelnych domach. Natomiast rozbudowanie kominka przez dodanie plaszcza wodnego pozwala nam mieć pewne oszczednosci na kosztach ogrzewania, zużyjemy mniej gazu, pradu czy czegokolwiek tam i zastapimy to tanszym drewnem. Osobiscie zamierzam zastosować obydwa rozwiazania i nie uważam by dublowały sie one w jakikolwiek sposob.
Pewnie można by zastosować kominek bez dodatków i liczyć ze ciepło bedzie rozprowadzone za pomoca went. mechanicznej i odzyskane w rekuperatorze, lub zastosować DGP i "podpiać" ja pod went mech. Pewne jest że dwa niezależne systemy beda bezpieczniejsze.

jacekp71
12-10-2008, 20:10
b) Kocioł dwufunkcyjny - przygotowanie wody na bieżąco po odkreceniu kranu odpala kocioł i grzeje - gorzej z cyrkulacja tzn nie ma jak zwobic -

da sie ....
w naturze wystepuje juz cos posredniego pomiedzy kotlem 1f a 2f, mianowicie kociol 2f z wbudowanym zasobnikiem,

andre59
12-10-2008, 20:58
b) Kocioł dwufunkcyjny - przygotowanie wody na bieżąco po odkreceniu kranu odpala kocioł i grzeje - gorzej z cyrkulacja tzn nie ma jak zwobic -

da sie ....
w naturze wystepuje juz cos posredniego pomiedzy kotlem 1f a 2f, mianowicie kociol 2f z wbudowanym zasobnikiem,
Są tez kotły dwufunkcyjne, w których wymiennik ciepła i rurki instalacji cwu służą jako zasobnik ciepłej wody o pojemności kilku litrów. Takimi kotłami z możliwością podłączenia cyrkulacji cwu są kotły dwufunkcyjne serii Euromaxx ZWC 24-1 MFK 21(23) oraz ZWC 28-1 MFK 21(23) firmy Junkers.

Rafal111
13-10-2008, 07:25
z tym płaszczem i mech. went to właśnie tak kombinowałem że rozprowadzi się ciepło, a kominkiem będę grzać okazjonalnie

ale zrodziło się coś innego
co jeśli np kilka pokoji jest nieużywane i zakręce kaloryfery a wentylacja mechaniczna rozprowadzi mi to zimne powietrze :(
są jakies kartki zamykające nawiewy/wywiewy w danych pomieszczeniach?