PDA

Zobacz pełną wersję : Z roznych przyczyn...



Bart30
13-10-2008, 13:34
...(podnioszenie terenu, czynnik finansowy) musze na dzialce czesc ogrodzenia wykonac z siatki na slupkach modrzewiowych lub swierkowych wkopanych w ziemie. Czym najlepiej zabezpieczyc czesc wkopywana?? O ile sie orientuje najbardziej na uszkodzenie bedzie narazone drewno na styku z gruntem. Taki plot przewiduje na 3-5 lat a nie wiem czy tyle niezabezpieczone drewno wytrzyma. Grunt glownie mieszanina ziemi i gliny. Czy wkopanie na 50 cm wystarczy? :roll:

pawciupag
13-10-2008, 13:49
też się zastanawiałem na zabezpieczeniem. Ja w sobotę skończyłem zakładać 150 metrów ogrodzenia ze stempli sosnowych (chyba) 50 szt. o długości 150cm. Na to poszła siatka leśna 125 cm wysokości. Grunt miałem ilasty i dołki robiłem świdrem ręcznym. Myśle, że 3 lata to wytrzymają bez żadnego zabezpieczenia. Gdzieniegdzie miałem słupki drewniane i potrafiły wytrzymać z 8 lat zanim się rozpadły.
Aha, ja średnio wkopywałem na 40 cm, żeby jakoś jeszcze złapać siatkę 125cm. Po zagęszczeniu ziemi w otworze po wsadzeniu słupka i ubiciu ubijakiem trzymają się sztywno i nie ma mowy o przewróceniu.

bladyy78
13-10-2008, 17:34
Opal w żarze słupki na takiej długości jaka maja być w ziemi. Zaimpregnowanie słupków przepracowanym olejem też pomaga.

Bart30
13-10-2008, 17:53
Dzieki za info...o oleju tez myslalem :lol: Do pawciupag, czy faktycznie kopanie albo raczej wiercenie otworów pod słupki sprawdza sie w takim terenie?? Ile czesu zajmuje 1 otwor? Widzialem taki swider (wiertlem chyba tego nie nazwe) w centrum ogrodniczym, cos kolo 100pln, czy warto to kupic??

bladyy78
13-10-2008, 18:20
Ja mam taki grunt jak ty i jak byłem dzieckiem ojciec takie ogrodzenie tymczasowe zrobił wytrzymało ok 10 lat, a ile czasu kopanie dołków zajmuje to tylko zależy od twoich umiejętności. Za 100zł to bym się nawet nie zastanawiał i kupił taki świderek jednak chyba Ci się o jedno zero pomyliło. Wypożyczenie takiego świdra kosztuje coś koło 100zł dzień. Ja jednak jak bym miał robić ogrodzenie nawet tymczasowe na taki okres jak podajesz 3-5 lat to bym się chyba nie zdecydował na słupki drewniane tylko wstawił bym stalowe.

Leesou
13-10-2008, 19:11
Opalenie słupków to najlepszy sposób. Olej też jest dobry tyle że przed szkodnikami a nie przed pleśnią i butwieniem. Natomiast mogę Ci powiedzieć JAK NIE ROBIĆ. Niech Ci nie wpadnie do głowy wstawiać słupki w folię i zakopywać. Sąsiad tak zrobił i po 6 latach wymieniał ogrodzenie na nowe :(

pawciupag
13-10-2008, 19:51
Z wierceniem dziur to zależy od warunków pogodowych i gruntu. Przy moim ilastym, po 10 cm czarnej ziemi miałem już zbity grunt i wtedy musiałem wydłubywać ze świdra ziemię po wyjęciu. Kupiłem świder 12 cm średnicy (3 zwoje) fajnie się tym wierciło. Jeden Otwór 4 minuty bez pośpiechu. Jednego dnia zrobiłem 50 otworów. Później wrzuciłem do nich stemple i zagęściłem dookoła ziemią żeby stały na baczność. W Twoim gruncie pewnie podobnie się będzie kopać, ale wybierz okres bardziej suchy. Po deszczu lub przy deszczu miałbym ładną plastelinę i babranie z czyszczeniem świdra, a przy suchym gruncie szło szybko. Na jeden otwór 3 razy wyciągałem urobek z ziemią.

Bart30
14-10-2008, 13:25
hmm, nie zero mi sie nie pomylilo, swider jest reczny :lol: Po drugie slupkow stalowych na razie nie za bardzo moge, gdyz podnosze teren nawet mozliwe ze od 30-50 cm, wiec nie wyobrazam sobie jakos tego....na fundament za duzo poszloby betonu, a podmurowywac same slupki jakos nie ma sensu wtym wypadku :x

Bart30
14-10-2008, 13:35
hmm, nie zero mi sie nie pomylilo, swider jest reczny :lol: Po drugie slupkow stalowych na razie nie za bardzo moge, gdyz podnosze teren nawet mozliwe ze od 30-50 cm, wiec nie wyobrazam sobie jakos tego....na fundament za duzo poszloby betonu, a podmurowywac same slupki jakos nie ma sensu wtym wypadku :x

Bart30
14-10-2008, 13:36
hmm, nie zero mi sie nie pomylilo, swider jest reczny :lol: Po drugie slupkow stalowych na razie nie za bardzo moge, gdyz podnosze teren nawet mozliwe ze od 30-50 cm, wiec nie wyobrazam sobie jakos tego....na fundament za duzo poszloby betonu, a podmurowywac same slupki jakos nie ma sensu wtym wypadku :x