PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można starać się o taki kredyt?



pietrekzbronami
14-10-2008, 06:45
Witam!

Nie mogę tego nigdzie znaleźć na forum.

Mam takie pytanie: powiedzmy, że koszt budowy domu wynosi 300000 zł, czy mogę się starać o kredyt w wysokości 100000 zł, czy muszę na całość? Mam ok 90 tys zł i chciałbym wziąść tylko taką sumę żeby wybudować domek, założyć okna, zrobić pełne instalacje, wylewki, tynki.

Dziękuję za pomoc!

Margoth*
14-10-2008, 07:15
Jeśli dom kosztuje 300.000 zł, a Ty chcesz wziąć kredyt 100.000 zł, to musisz w banku wykazać, że masz tę pozostałą część, czyli 200.000 zł. Może to być:
- gotówka (już masz 90.000 zł)
- prawa do nieruchomości
- akcje
- obligacje.
Niestety, nie przeskoczysz tego. Bank, dając Ci kredyt hipoteczny, musi być pewny, że będziesz w stanie wybudować dom do końca, bo ten dom jest dla niego zabezpieczeniem spłaty kredytu. Na tym polega istota kredytu hipotecznego.

pietrekzbronami
14-10-2008, 09:55
Czyli już wiem wszystko:) Dziękuję za poradę!

seba_x
16-10-2008, 14:12
a zdolność kredytową masz na jaką kwotę ?
jeśli masz na 300 to bierz , wykorzystasz te 100 a reszty nie weźmiesz , warunek tylko jest taki że trzeba budowę ukończyć w 2 lata

darekpt
26-10-2008, 07:31
Jeśli dom kosztuje 300.000 zł, a Ty chcesz wziąć kredyt 100.000 zł, to musisz w banku wykazać, że masz tę pozostałą część, czyli 200.000 zł. Może to być:
- gotówka (już masz 90.000 zł)
- prawa do nieruchomości
- akcje
- obligacje.
Niestety, nie przeskoczysz tego. Bank, dając Ci kredyt hipoteczny, musi być pewny, że będziesz w stanie wybudować dom do końca, bo ten dom jest dla niego zabezpieczeniem spłaty kredytu. Na tym polega istota kredytu hipotecznego.

Nie do końca , owszem musisz wpisac ze masz te środki ( akcje , gotówke , i inne ) ale Bank tego nie sprawdza - podaje to na własnym przykładzie



a zdolność kredytową masz na jaką kwotę ?
jeśli masz na 300 to bierz , wykorzystasz te 100 a reszty nie weźmiesz , warunek tylko jest taki że trzeba budowę ukończyć w 2 lata

Pierwsze słysze ze w 2lata trzeba skończyc, z tego co wiem jak dostaniesz PNB to trzeba w ciągu 2 lat zacząć budowe

Tez robiłem tak jak Ty : Wziołem tylko kredyt na część domu tylko taką sumę żeby wybudować domek, założyć okna, ocieplic , tynk położyć , a reszte skończyć z własnych środków - nie ma żadnego problemu z takim kredytem ( tzn. nie było w tamtym roku teraz po tym krachu to moze i coś zmienią )

Trociu
26-10-2008, 20:16
a zdolność kredytową masz na jaką kwotę ?
jeśli masz na 300 to bierz , wykorzystasz te 100 a reszty nie weźmiesz , warunek tylko jest taki że trzeba budowę ukończyć w 2 lata

Pierwsze słysze ze w 2lata trzeba skończyc, z tego co wiem jak dostaniesz PNB to trzeba w ciągu 2 lat zacząć budoweW mojej umowie kredytowej jest określone do kiedy ma się zakończyć budowa. I jest to coś około 2 lat. Ale ten termin ustalaliśmy sami w momencie podpisywania umowy kredytowej

Alkman
26-10-2008, 20:34
Pierwsze słysze ze w 2lata trzeba skończyc, z tego co wiem jak dostaniesz PNB to trzeba w ciągu 2 lat zacząć budowe



Ja równiez w umowie kredytowej tak jak Trociu mam obowiązek zakończenia budowy w ciągu 2 lat. W końcu bank w nieskończoność nie będzie czekał na swoje zabezpieczenie. Wiadomo, że sa poślizgi w budowie i nikt nie urwie głowy za małe opóźnienie.

darekpt
27-10-2008, 05:27
a powiedzcie mi co się stanie jak np. będzie opóźnienie , wszystko się może zdażyć no i co wtedy??? Karzą odrazu spłacić?

civic9
27-10-2008, 11:01
do tej pory przedłużali (oczywiście nie bez końca), ale...

co w obecnej sytuacji im strzeli do głowy?

co mogą masz w umowie, ale na 99% jest tam opcja wypowiedzenia umowy kredytu. może to być też skuteczny powód do zmiany umowy kredytu - np. parametrów typu marża, przebadania zdolności kredytowej i wartości zabezpieczenia. ale to czarny scenariusz.

Margoth*
14-11-2008, 13:35
darekpt, a ja na własnym przykładzie mogę stwierdzić, że właśnie bank (BZ WBKA SA) sprawdza, czy masz środki własne i nawet potrafi po swojemu określić ich wysokość.
Ten sam bank wymaga też, aby budowa była zakończona w ciągu 2 lat od podpisania umowy.

mcmagda
15-11-2008, 13:54
A mnie doradca powiedział, że mogą sprawdzić, ale wystarczy, że będe miała wyciąg bankowy potwierdzający saldo, czyli np. ktoś z rodziny mi na chwilę przeleje trochę kasy. Ja to się jednak boję, że może mi zdolności nie wystarczyć, więc z trochę innej strony patrzę.

Zdziwiłam się niestety trochę, że trzeba budowę skończyć w określonym czasie.