PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiennik ciepła (bojler) jaki wybrać



ciapek33
14-10-2008, 09:58
Witam
Szukałem podobnego tematu i nie znalazłem. Może słabo szukałem. Za kilka tygodni muszę kupić wymiennik ciepła. Jest nas trzech w rodzinie może kiedyś 4 :D piec będzie 25kW i nie wiem ile litrów mi wystarczy oraz widzę że są płaszczowe i z wężownicą i nie wiem który wybrać, który szybciej nagrzeje wodę
Kocioł będzie z Kostrzewy SDS ceramic

Mały
14-10-2008, 10:18
Pionowy, stojący - Biawar Mega 125/150l.
Poziomy wiszący - Biawar 2-płaszczowy w piance 120/140l
Pionowy wiszący - Biawar Viking Plus 150.
Wszystkie w opcji z grzałką elektryczną.

ciapek33
14-10-2008, 13:11
Serdeczne dzięki za pomoc ale czy przyda mi się podgrzewanie elektryczne ?

edde
14-10-2008, 15:19
Witam
Szukałem podobnego tematu i nie znalazłem. Może słabo szukałem. Za kilka tygodni muszę kupić wymiennik ciepła. Jest nas trzech w rodzinie może kiedyś 4 :D piec będzie 25kW i nie wiem ile litrów mi wystarczy oraz widzę że są płaszczowe i z wężownicą i nie wiem który wybrać, który szybciej nagrzeje wodę
Kocioł będzie z Kostrzewy SDS ceramic

trzech? i żadnej kobiety? czyżby jakiś nowoczesny związek? :lol: :lol: :lol:

ciapek33
15-10-2008, 07:27
Ja, moja żona, oraz dziecko 2 latka :wink:

artureski
15-10-2008, 07:43
Od ponad roku mam Biawar wężownicowy (pionowy wiszący) z grzałką, którą tylko raz z czystej ciekawośći włączyłem żeby sprawdzić jak będzie grzała... Teoretycznie miała być wykorzystywana latem albo podgrzewać na "tańszej taryfie"w nocy. Praktycznie rozpalę w piecu raz na 2-3 dni i to wystarczy na naszą trzyosobową rodzinkę. Ale to już indywidualna sprawa ilość zużywanej wody - generalnie czym większy zasobnik tym więcej wody i wygody.

Mały
15-10-2008, 09:20
Serdeczne dzięki za pomoc ale czy przyda mi się podgrzewanie elektryczne ?
Załączasz ją, ustawiasz włączenie graniczne na termostacie i sobie działa sama. Jak wygasisz kociołek albo wrócisz z impry nie czekasz, aż ktos rozpali kociołek tylko gorącą wodę masz cały czas. A zużycie prądu? Jak korzystasz w większości z SDS-a to bardzo małe - tylko na dogrzanie.

edde
15-10-2008, 09:27
Od ponad roku mam Biawar wężownicowy (pionowy wiszący) z grzałką, którą tylko raz z czystej ciekawośći włączyłem żeby sprawdzić jak będzie grzała... Teoretycznie miała być wykorzystywana latem albo podgrzewać na "tańszej taryfie"w nocy. Praktycznie rozpalę w piecu raz na 2-3 dni i to wystarczy na naszą trzyosobową rodzinkę. Ale to już indywidualna sprawa ilość zużywanej wody - generalnie czym większy zasobnik tym więcej wody i wygody.

ok, tylko podstawa to podałbyś pojemność przy tych założeniach, co innego 80l niż np. 300l

artureski
15-10-2008, 17:46
Faktycznie, pojemność baniaka gdzieś mi umknęła... a wynosi jedyne 100 L.

ciapek33
15-10-2008, 19:14
Gdzieś czytałem że lepszy jest wymiennik dwupłaszczowy choć by dla tego że dzięki temu że ogrzewana jest cała powierzchnia bojlera szybciej nagrzewa się woda oraz ponoć nie rdzewieje od środka tak szybko jak z wężownicą która jest tylko od połowy wymiennika. Czy to prawda ?