PDA

Zobacz pełną wersję : sterownik do bojlera elektrycznego



majkii
14-10-2008, 17:03
Witam.
Posiadam w mieszkaniu elektryczny bojler c.w.u. z dwoma grzlkami po 3 kW kazda. Calosc jest sterowna bardzo archaicznym sterownikiem mechanicznym ktory ma na stale zaprogramowane czasy wlaczenia- /mam taryfe nocna/

Chcialem ten sterownik wymienic na cos nowoczesniejszego i bardziej funkcjonalnego.
Czy znacie jakies urzadzenia do sterowania grzalkami z mozliwoscia wybrania czasu zalaczenia, regulacji temperatury wody itp?
Niestety nie moge znalesc nic poza sterownikami pomp solarnych, co itp

pozdr.

retrofood
14-10-2008, 19:09
proponuje zakupić zwykły przekaźnik programowalny tygodniowy - dwudrogowy, do sterowania niezaleznie dwoma grzałkami. Obciążalność jego styków - do 16A. poniewaz to byłoby blisko granicy obciążalności, mozna na szynie TH-35 dodatkowo zainstalować styczniki, które przejmą obciążenie.
Do nabycia w kazdej hurtowni elektrycznej.

majkii
14-10-2008, 19:54
niestety w rozdzielni nie mam juz miejsca na dodakowe elementy
wlasnie rozkrecilem ten swoj zabytek i dochodze do wniosku ze jednoczesnie jest wlaczana tylko jedna grzalka- dolna w nocy a gorna wlaczana jest jako tzw boost i mam wrazenie ze jedna wyklucza dzialanie drugiej
maksymalne obciazenie tego sterownika to wlasnie jest 16A

a tak przy okazji... chyba mam gdzies jakies zwarcie bo kontrolka od grzalki swieci sie non stop- nie da sie jej wylaczyc a grzalka nie grzeje nie ma napiecia/ grzalki sprawne/
jakies pomysly czego mam szukac ?

retrofood
15-10-2008, 04:35
elektryka.

majkii
15-10-2008, 17:03
dzieki... co ja bym bez ciebie zrobil

frykow
15-10-2008, 19:10
dzieki... co ja bym bez ciebie zrobil
No cóż, jak sam nie lubię ciągłego odsyłania do fachowców - to jeżeli nawet nie masz pomysłu czego szukać, to faktycznie lepiej powierz to komuś. Serio.

majkii
15-10-2008, 21:00
Sterownik wymieniam na nowy- ten ma jusz 10 lat wiec pewnie przyszedl na niego czas.
Stary natomiast mam zamiar rozlozyc na czesci pierwsze i przynajmniej znalesc usterke- tak hobbystycznie :)

retrofood
16-10-2008, 05:59
Sterownik wymieniam na nowy- ten ma jusz 10 lat wiec pewnie przyszedl na niego czas.
Stary natomiast mam zamiar rozlozyc na czesci pierwsze i przynajmniej znalesc usterke- tak hobbystycznie :)

i gó..o ci z tego. poznasz stary, kiedy już go miał nie będziesz i ta wiedza będzie ci nieprzydatna. Szkoda czasu.

jkrzyz
16-10-2008, 09:12
Sterownik wymieniam na nowy- ten ma jusz 10 lat wiec pewnie przyszedl na niego czas.
Stary natomiast mam zamiar rozlozyc na czesci pierwsze i przynajmniej znalesc usterke- tak hobbystycznie :)

i gó..o ci z tego. poznasz stary, kiedy już go miał nie będziesz i ta wiedza będzie ci nieprzydatna. Szkoda czasu.

powiedział co wiedział...

majkii
16-10-2008, 19:09
i gó..o ci z tego. poznasz stary, kiedy już go miał nie będziesz i ta wiedza będzie ci nieprzydatna. Szkoda czasu.

no to bedzie to pierwszy raz w moim zyciu kiedy wiedza okaze mi sie nieprzydatna...
doceniam rade ale w tym przypadku zrobie na opak- i cos mi mowi ze slusznie

retrofood
17-10-2008, 03:39
ot i filutek, sam dobrze wie, a nas głupków pyta. Krotochwilny z Waści facet. Kobitki takiego pasjami uwielbiają...

Mały
17-10-2008, 07:58
Wywalić czasówkę i zamontować termostat - np Afriso, przylgowy lub z kapilarą.

majkii
17-10-2008, 10:06
Wywalić czasówkę i zamontować termostat - np Afriso, przylgowy lub z kapilarą.
termostat jest ale nie chce grzac tej wody cala dobe- dlatego mam czasowke

majkii
17-10-2008, 10:17
ot i filutek, sam dobrze wie, a nas głupków pyta. Krotochwilny z Waści facet. Kobitki takiego pasjami uwielbiają...

a gdzie ja "Was glupkow" pytalem o sens rozbierania starego wylacznika?!
jak juz wypaliles z taka genialna rada jak powyzej to moze lepiej siedziec cicho niz robic z siebie jeszcze wieksze widowisko...
a z reszta- po co ja sie wysilam

Mały
17-10-2008, 11:00
Wywalić czasówkę i zamontować termostat - np Afriso, przylgowy lub z kapilarą.
termostat jest ale nie chce grzac tej wody cala dobe- dlatego mam czasowke
Sprawdź ile prądu żre z czasówką, a ile bez niej. Z reguły koszt podtrzymania jest do 3x niżzy aniżeli podgrzewania wody schłodzonej.

majkii
17-10-2008, 12:26
Moze masz racje ale w moim przypadku mam 50% znizke na energie w nocy i jedno ladowanie zbiornika starcza mi na caly dzien. Pozatym zuzycie jest u mnie stosunkowo male- mieszkanie jest puste praktycznie caly dzien.

majkii
18-10-2008, 09:28
Jeszcze taka mala dygresja- nie chce zakladac specjalnie watku do tego

Grzalka jest fabrycznie opisana jako 3000W ale prad przez ta grzalke przechodzi 230V i 10A- czy oznacza to ze grzalka traci swoja sprawnosc? Gdzie sie podzialo pozostale 700 watow ?

domelek
06-11-2008, 22:52
To moze taki kontroler:

The Devireg model 710-2 anticipatory controller regulates the heat input load to be stored in an off-peak heating system in response to outdoor temperature. Used in conjunction with a load switching contactor it will control storage radiators in new or existing domestic and commercial installations with singe or multiple period off-peak supplies.



Devireg 710-2 consists of a modular thermostatic controller together with an outdoor temperature sensor. During the off-peak supply period the controller monitors the outdoor temperature, calculates the percentage load necessary to maintain the desired indoor temperature and switches the heating on via a suitable contactor. Where the percentage load required is 100% (i.e. Max), the heating will be switched on for the full off-peak period, but at all lower percentages the switched load is proportionally regulated during the off-peak period to provide optimum heat when most needed. The relationship between percentage loads required an outdoor is illustrated below:

Devireg 710-2 is designed for use with either night off-peak supplies or for night plus day boost off-peak supply tariffs.



Once installed, the controller, in its first 24 hours operation automatically registers and memories the start and end times of each off-peak period as signalled by ESB’s metering system. In the second and subsequent days the controller continuously regulates the percentage loading and charging periods during each ‘off-peak’ supply period. The controller will provide comfortable temperature at economic cost throughout the year automatically and without need of seasonal adjustment.

majkii
07-11-2008, 11:18
To sie nadaje do ogrzewania elektrycznego- do bojlerow raczej nie. Pozatym jego maksymalne obciazenie to 10A a ja mam grzalki 3000W.
Horstmann Electronic 7 najlepiej sie nadaje do takich celow moim zdaniem.

pozdr.

ZW
07-11-2008, 14:17
[deleted] podwójnie się wysłało

ZW
07-11-2008, 14:18
maiki a czy Ty masz miejsce obok rozdzielni ?

Po co kombinować. Wstaw mini-skrzyneczkę a do niej normalny sterownik ze stycznikiem jak radzi retrofood. Będzie solidnie i stosunkowo tanio.

pozdrawiam

majkii
07-11-2008, 14:23
Myslalem nad takim rozwiazaniem, ale ta skrzyneczke wstawie raczej do szafy gdzie jest bojler. Rozdzielne mam w przedpokoju i nie chcialbym tej sciany oszpecic.
Ale pomysl jest dobry...

NJerzy
07-11-2008, 19:14
Ten termostat załatwi Ci i problem temperatury i czasu:
http://www.allegro.pl/item477685536_programowalny_termostat_pokojowy_pod logowy_zas.html